У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Статистичне вивчення конкурентоспроможності. Статистичний аналіз конкурентоспроможності регіону
Количество страниц 95
ВУЗ Львівський національний університет імені Івана Франка
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 18350.doc 
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП
Розділ І. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ СТАТИСТИЧНОГО ВИВЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ
1.1 Основні поняття та завдання статистичного вивчення конкурентоспроможності
1.2 Система статистичних показників оцінки конкурентоспроможності
1.3 Джерела статистичної інформації вивчення конкурентоспроможності

Розділ ІІ. СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ РЕГІОНУ (НА ПРИКЛАДІ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ)
2.1 Аналіз макропоказників як результату узагальнюючої оцінки конкурентоспроможності регіональної економіки
2.2 Аналіз підприємницької діяльності в області у контексті конкурентоспроможності
2.3 Аналіз розвитку малого бізнесу як індикатор конкурентного середовища

Розділ ІІІ. ЕКОНОМІКО-СТАТИСТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ РІВНЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ РЕГІОНУ
3.1 Статистичне дослідження конкурентоспроможності регіону у контексті економічного розвитку країни
3.2 Аналіз та оцінка конкурентоспроможності економіки регіону з використанням кореляційно-регресійного аналізу
3.3 Ранжування регіонів України за показниками конкурентоспроможності
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ

ВСТУП


За своїм адміністративно-територіальним поділом Україна складається з 25 областей, кожній з яких властива власна регіонально-економічна політика, яка базується на географічному розташуванні області, її ресурсній базі, господарському промисловому або аграрному потенціалі, а також на суспільно-історичних традиціях. Регіонаальні економічні політики областей і їх стратегії економічного розвитку у своєму комплексному взаємозв’язку формують загальну економічну систему України, яку на даний час слід розглядати як країну з перехідною економікою, яка мвє свої специфічні пріоритети економічного розвитку.
З цієї точки зору у контексті набуття Україною статусу країни з ринковою економікою та прагненням у найближчому майбутньому вступити до СОТ одним з головних пріоритетів економічної політики є формування і зміцнення рівня її конкурентоспроможності. При цьому слід враховувати, що в умовах поглиблення територіального поділу праці конкурентоспроможність країни визначають її регіони. Тому уряд країни першочеогове значення надає саме посиленню державної підтримки і стимулюванню розвитку регіонів.
Зокрема, урядовою Концепцією створення системи рейтингової оцінки регіонів передбачено введення в дію механізму оцінювання рівня конкурентоспроможності регіону, в основу якого покладена “сукупність економічних показників та політичних факторів, показники виконання бюджету, а також характеристики міжбюджетних відносин і макроекономічної політики. Основою методології рейтингової оцінки регіонів, органів місцевого самоврядування є аналіз якісних та кількісних показників і середовища їх діяльності”.
Конкурентні переваги в ринковому просторі мають ті регіони, органи місцевого самоврядування яких проводять ефективну регіональну політику, що базується на принципах територіального самоврядування і самозабезпечення, і водночас зберігає цілісність та єдність усіх ланок господарського комплексу країни. В основі формування ефективної регіональної політики, що супроводжується удосконаленням відповідної інфраструктури і правових засад, конкуренція є чинником стимулювання ефективного розміщення і регіонального розвитку продуктивних сил, удосконалення економічних структур регіону, розширення асортименту й поліпшення якості продукції та послуг відповідно до сучасних вимог вітчизняного і світового ринків.
Актуальність проблематики щодо вивчення особливостей формування конкурентоспроможності регіонів України в ринкових умовах господарювання, її теоретичне та практичне значення обумовили необхідність вибору напряму дослідження, визначили тему даної магістерської роботи, її мету та задачі.
Обрана у роботі тема досліджень відповідає пріоритетним напрямам, визначеним в Указі Президента України “Про Концепцію державної регіональної політики” від 25 травня 2001 року № 341/2001 і Посланні Президента України до Верховної Ради України “Про концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2002-2011 роки”.
Мета роботи полягає в науково-методичному обґрунтуванні основ формування конкурентоспроможності регіонів України шляхом застосування системного дослідження кількісних показників оцінки конкурентоспроможності на регіональному рівні і на цій основі здійснення економіко-статистичного моделювання рівня конкурентоспроможності на прикладі Львівської області для аналізу та оцінки конкурентоспроможності регіональної економіки.
Об’єктом дослідження у роботі є процес формування окремих економічних показників конкурентоспроможності на регіональному рівні, предмет дослідження виступають особливості формування конкурентоспроможності Львівського регіону по рівню розвитку підприємницької діяльності і малого бізнесу як індикаторах конкурентного середовища.
Методичною основою дослідження є фундаментальні положення сучасної економічної науки, регіональної економіки, закони діалектичного пізнання, розробки науково-дослідних інститутів Національної академії наук України, наукові дослідження провідних вітчизняних і закордонних учених-економістів, присвячені проблемам формування конкурентоспроможності регіону. Інформаційну базу магістерської роботи склалає звітність Держкомстату України, Головного управління статистики у Львівській області, наукові розробки Західного наукового центру, Львівського Інституту регіональних досліджень НАН України. Положення роботи спираються на аналітичні огляди, науково-методичні публікації в періодичній пресі, дані, отримані з Інтернет.
Для досягнення поставленої у роботі мети та розв’язання окремих задач застосовуються загальнонаукові й спеціальні методи, а саме: метод логіко-теоретичного узагальнення і порівняння, метод комплексного і системного аналізу, статистичний кореляційно-регресійний аналіз, багатофакторний кластерний аналіз на основі застосування методів Data Mining.
Список литературы ВИСНОВКИ

Робота була присвячена статистичному дослідженню рівня конкурентоспроможності регіональної економіки. У першому розділі роботи було розкрито сутність і основні поняття статистичних методів дослідження економічного стану регіону і розкрито поняття його конкурентоспроможності на загальнонаціональному рівні. Конкурентоспроможність регіону тісно пов’язана з рівнем розвитку регіональної економіки, яка, у свою чергу, визначається двома основними макропоказниками у системі національних рахунків – валовим регіональним продуктом і валовою доданою вартістю. Складовими цих двох основних макропоказників є макропоказники у розрізі окремих галузей – промисловості, будівництва, транспорту і зв’язку, енергетики, сільського господарства тощо. Зведені значення макропоказників по регіонах за звітний період визначаються державними органами статистики на основі статистичних даних звітності державних спостережень і обстежень по окремих галузях у розрізі регіонів.
У другому розділі роботи було проведено статистичний аналіз конкурентоспроможності на прикладі Львівського регіону. Було розглянуто і досліджено систему макроекономічних показників по галузях економіки для узагальнюючої оцінки конкурентоспроможності регіональної економіки. Було проведено детальний аналіз підприємницької діяльності і рівня розвитку малого бізнесу в області як індикаторів конкурентоспроможності по галузях господарства. На основі аналізу результатів досліджень було зроблено узагальнюючий висновок про стан регіональної економіки і перспективи її розвитку.
Третій розділ роботи присвячений економіко-статистичному моделюванню рівня конкурентоспроможності Львівського регіону на базі побудови кореляційно-регресійної кластерної моделі, яка включає розглянуті у попередніх розділах основні макроекономічні показники по галузях і їх динаміку за звітний період. Було запропоновано сучасний узагальнюючий підхід до побудови регіональної макромоделі на базі аналітичної платфрпми Deductor з використанням методів Data Mining. Було проведено факторний і кореляційний аналіз наявних статистичних даних у декількох варіантах і по найкращому варіанту були проведені дослідження шляхом побудови карт кластеризації регіонів за різними сукупностями макропоказників для їх ранжування за рівнем конкурентоспроможності.
По результатах аналізу отриманих результатів зроблено наступні узагальнюючі висновки.
1. Аналіз рівня конкурентоспроможності регіону доцільно проводити по таких основних економічних макропоказниках, як фізичний індекс обсягів валового регіонального продукту ВРП та показника прямих іноземних інвестицій на 1 особу та їх динаміки за звітний період.
2. Моделі ранжування по рівню конкурентоспроможності були розраховані по декількох варіантах сукупності пояснюючих і результативних факторів. Найбільш оптимальним виявився варіант моделі з прямими іноземними інвеститціями як результативною ознакою. Для цього варіанту були побудовані кластерні моделі ранжування регіонів по конкурентоспроможності.
3. Результати аналізу моделі засвідчили, що по наявних статистичних даних не вдається побудувати однозначної рангової кластерної моделі рівня конкурентоспроможності Львівського регіону у межах України. У першу чергу це пояснюється значною диспропорцією у розвитку і різною орієнтацією господарської діяльності у різних регіонах, а також малим обсягом і слабкою репрезентативністю наявної статистичної інформації.
4. Результвти аналізу побудованих моделей засвідчують, що шляхом варіації значень прийнятих для дослідження регіональних макропоказників можна знайти оптимальні шляхи їх покращення і тим самим підвищити загальний рівень конкурентоспроможності регіону.
5. Отримані в роботі результати мають теоретичне і практичне значення і можуть бути рекомендовані для застосування в обласних адміністраціях.



СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Господарський Кодекс України № 436-iv від 16.01.2003 р.
2. Закон України "Про державну статистику" із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 13 липня 2000 року N 1922-III
3. Законі України "Про державну підтримку малого підприємництва в Україні") від 19.10.2000 р. № 2063 – 111.
4. Закон України “Про Антимонопольний комітет України” // Зі змінами від 23.02.2006, ВВР, 2006, N 31, ст.268.
5. Закон України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції в підприємницькій діяльності" // Зі змінами від 18.03.2004, ВВР, 2004, N 40-41, 42, ст.492.
6. Закон України "Про захист економiчної конкуренцiї" // Вiдомостi Верховної Ради України, 1998 р., № 10, ст. 36.
7. Закон України "Про захист від недобросовісної конкуренції"// Вiдомостi Верховної Ради України, 1997 р., № 1, ст. 34.
8. Закон України „Про Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні” від 21.12.2000 р. №2157
9. Закон України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” від 11.09.2003 р. №1160
10. Закон України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” від 15.05.2003 р. №755
11. Закон «Про основи державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 № 1160-IV.
12. Указ Президента України „Про заходи щодо забезпечення підтримки та дальшого розвитку підприємницької діяльності” від 15 липня 2000 року № 906/2000
13. Указ Президента України “Про концепцію державної регіональної політики”. від 25 травня 2001 року № 341/2001// Офіційний вісник України,— 2001.— № 22.— Ст. 983.
14. Постанова КМУ від 8 листопада 2000 р. N 1659 "Про затвердження Положення про проведення статистичних спостережень та надання органами державної статистики послуг на платній основі"
15. Постанова КМУ “Про схвалення Концепції створення системи рейтингової оцінки регіонів, галузей національної економіки, суб'єктів господарювання” (Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ N 665 ( 665-2007-п ) від 26.04.2007)
16. Постанова КМУ «Про затвердження порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів». // від 21 лютого 2007 року № 259
17. Постанова КМУ «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у Державному бюджеті України на 2006 рік на здійснення фінансування підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення коротко- і довгострокових кредитів». // від 18 лютого 2004 року № 184
18. Постанова КМУ "Про Положення про державне регулювання цiн (тарифiв) на продукцiю виробничо-технiчного призначення, товари народного споживання, роботи i послуги монопольних утворень" // вiд 22.02.1995 р. № 135 (зі змінами, внесеними Постановою КМУ від № 807 (807-2002-п) вiд 13.06.2002).
19. Розпорядження голови Львівської облдержадміністрації „Про недопущення зростання цін на продовольчому ринку області” // від 11.10.05 р. №947
20. Александрова О.С. Конкуренція як предмет соціально-філософського аналізу // Нова Парадигма: Альманах наукових праць. - Випуск 27.- Запоріжжя: Видавництво ЗДУ, 2002. – С.6-11
21. Бєлєнький П.Ю., Мікула Н.А., Матвєєв Є.Е. Конкурентність на транскордонних ринках. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2005. – 214 с.
22. Васенко В.К., Комісар С.Б., Малікова І.В., Полятикіна Л.І., Шалигіна І.В. Основи малого бізнесу і підприємницької діяльності. — Суми: ВАТ СОД видавництво "Козацький вал", 2002. — 185 с.
23. Герасимчук В.Г. Розвиток підприємництва: діагностика, стратегія, ефективність. – К.: Вища школа, 2002. – 267 с.
24. Григорук П.М. Багатомірне економіко-статистичне моделювання: Навч. посібник.- Львів: Новий Світ-2000, 2006.- 148 с.
25. Губерна Г., Ляшенко В. Процес структурної перебудови економіки України: регіональний аспект // Управління сучасним містом. – 2004. – № 4-6 (14). – С.175-180.
26. Гуморний П. Т., Косовський Д. І., Коваленко С. С. Макроекономічні показники конкурентоспроможності регіонального розвитку. – К., 2007. – 147 с.
27. Інноваційний розвиток промисловості України: Навчальний посібник/ Під ред. О.І. Волкова.- К.: КНТ, 2006.- 648 с.
28. Костусев О. Аналіз рівня конкуренції на ринках України. // Харків, Економ-Пресс, 2007, с 134.
29. Кредісов В.А. Підприємництво в Україні: суть, типи та умови формування. — К.: Знання України, 2003. — 68 с.
30. Кузьмін О.Є. Малі форми підприємництва: Навчальний посібник. – Львів: „Центр Європи”, 1999. – 274 с.
31. Малі підприємства Львівщини. Статистичний збірник. - Держкомстат України, Головне управління статистики у Львівській області. - Львів, 2006. - 124 с.; Статистичний щорічник України за 2005 рік. - Держкомстат України. - К.: Консультант, 2006. - 576 с.
32. Мікула Н. Єврорегіони: досвід та перспективи. – Львів: ІРД НАН України, 2003. – 222 с.
33. Мікула Н. Міжтериторіальне та транскордонне співробітництво: Монографія. – Львів: ІРД НАН України, 2004. – 395 с.
34. Павлов В.І. Політика регіонального розвитку в умовах ринкової трансформації (теоретико-методологічні аспекти та механізми реалізації) / Під заг.ред. Долішнього М.І. – Луцьк: “Надстир'я”, 2000. – 580 с.
35. Педченко Н.С. Кластерний аналіз як один із напрямків вдосконалення методики фінансового моніторингу конкурентоспроможності // Економіка: проблеми теорії та практики: Міжвузівський збірник наукових праць. –Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – № 156. – С. 95-105.
36. Портер М. Е. Стратегiя конкуренцii: Методика аналiзу галузей i дiяльностi конкурентiв / Пер.з англ.: А.Олiйник, Р.Скiльський.- К.: Основи, 1998.- 390с.
37. Статистика: Підруч. для ВНЗ. — 2-ге вид., перероб. і доп. Допущено Мін. освіти України / Герасименко С.С., Єріна А.М., Пальян З.О. — К., 2000. — 476 с.
38. Статистичний щорічник України за 2006 рік / За ред. О. Г. Осауленка. – Київ: Державний комітет статистики України, 2007. – 600 с.
39. Теорія статистики: Навчальний посібник / Вашків П. Г., Пастер П. І., Сторожук В. П., Ткач Є. І. — К.: Либідь, 2001. — 320 с
40. Семко Т.В., Безугла В.О. Конкурентоспроможність регіону в системі циклічного характеру економічного розвитку // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. - К.: Техніка, 2005. - № 61. - С. 111 - 119.
41. Туган-Барановский М.И. Периодические промышленные кризисы. История английских кризисов. Общая теория кризисов.- М.: Наука, 1997.- с.222.
42. Филип Котлер. Основы маркетинга/ М:., Прогресс, 1992, 733 с.
43. Хайек Ф. Конкуренция как процедура открытия. - Мировая экономика и международные отношения.-1989.-№ 12.
44. Шиян Д. В. Комплексна оцінка фінансового стану галузей економіки//Фінанси України.— 2002.— № 2.— С. 54-62.
45. www.rada.gov.ua - сайт Верховної Ради України
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
600
Скачать бесплатно 18350.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.