У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Облік і аналіз кредиторської заборгованості
Количество страниц 112
ВУЗ
Год сдачи 2010
Содержание ЗМІСТ
ВСТУП 4
РОЗДІЛ 1. ОСНОВИ ОБЛІКУ, ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ ТА АУДИТУ КРЕДИТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ 7
1.1. Економічна сутність кредиторської заборгованості 7
1.2. Економіко–правовий аналіз та склад нормативної бази з обліку кредиторської заборгованості 14
1.3. Організаційно-економічна характеристика базового підприємства ТОВ „САНІКС” 28
РОЗДІЛ 2. ОБЛІК ТА КОНТРОЛЬ КРЕДИТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ 45
2.1. Документальне оформлення кредиторської заборгованості 45
2.2. Бухгалтерський та податковий облік кредиторської заборгованості на підприємстві 50
2.3. Звітність кредиторської заборгованості 63
2.4. Поточний контроль кредиторської заборгованості 70
2.5. Облік кредиторської заборгованості з використанняс сучасних інформаційних технологій 77
РОЗДІЛ 3. АНАЛІЗ ТА АУДИТ КРЕДИТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ 81
3.1. Система економічних показників, інформаційна база та методи економічного аналізу кредиторської заборгованості 81
3.2. Загальний аналіз кредиторської заборгованості 89

3.3. Шляхи зниження кредиторської заборгованості для ТОВ „Санікс” 93

3.4. Виявлення резервів та обґрунтування заходів щодо зниження кредиторської заборгованості 95

3.5. Аналіз кредиторської заборгованості з використанням сучасних інформаційних технологій 102
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ 111
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 115
ДОДАТКИ 120

ВСТУП

Актуальність теми. Характерною особливістю сучасного розвитку економіки України є глибокі економічні перетворення в сфері виробництва на основі ринкових відносин. Ринкові відносини вимагають перегляду системи бухгалтерського обліку, одним із центральних елементів якої є облік взаєморозрахунків суб’єктів господарювання. На сьогодні одним з найбільш складних і суперечливих питань українського обліку є облік кредиторської заборгованості, що пов’язано з існуванням проблеми неплатежів.
Суб’єкти господарювання на перший план висувають вирішення власних проблем, замість виконання фінансових зобов’язань по платежах перед партнерами. Відсутність майнової відповідальності за невиконання власних договірних зобов’язань дає їм змогу ухилятись від взаєморозрахунків з партнерами. В поглиблення платіжної кризи вносить свою частку і неврегульованість бюджетної системи, що стосується несвоєчасної оплати державних зобов’язань, які здійснюються за рахунок бюджету.
Вирішення вищенаведеної складної проблеми багато в чому залежить від вдосконалення бухгалтерського обліку взаєморозрахунків. З багатьох об’єктивних причин науковці не могли передбачити тих факторів, які сьогодні впливають на розвиток економіки і бухгалтерського обліку в Україні. Сучасні умови господарювання вимагають вирішення цілого ряду нерозв’язаних облікових проблем. Зокрема, це є теоретичні і методичні аспекти класифікації та відображення заборгованості в системі рахунків бухгалтерського обліку; невизначеність обліку простроченої і безнадійної заборгованості та її рефінансування; аналіз заборгованості та автоматизація бухгалтерського обліку взаєморозрахунків.
Реформаторські зрушення в економіко-політичній системі України потребу¬ють нових підходів до регулювання суспільно-економічних відносин і зокрема сфери бухгалтерського обліку.
Однак практика свідчить, що більшість з них розглядають цей принцип як декларативний та не приводять його до реалізації. Одними з причин та¬кого становища є недостатня теоретична розробка питань оцінки заборгованості і недосконала методика відображення інформації про розрахунки в системі рахунків бухгалтерського обліку, суперечності між фінансовим та податковим обліком.
Дослідженню цих проблем присвячені роботи вітчизняних та зарубіжних вче¬них, зокрема, таких як Р.А.Алборов, П.С.Безрукіх, О.С.Бородкін, Ф.Ф.Бутинець, С.Ф.Голов, О.М.Головащенко, Р.Грачова, І.Губіна, В.А.Єрофєєва, А.А.Єфремова, В.М.Костюченко, Т.Н.Малькова, Н.М.Малюга, М.Ю.Медведєв, В.Моссаковський, В.В.Нарєжний, С.А.Ніколаєва, В.Ф.Палій, М.С.Пушкар, Б.Райан, Н.В.Рассулова, Я.В.Соколов, А.Твердомед, П.Хомін, Ю.Д.Чацкіс, В.О.Шевчук та інші.
Разом з тим, вивчення наукових праць та практика господарської діяльності свідчать про те, що деякі з теоретичних положень відносно трактування розрахун¬ків, заборгованості та зобов’язань є дискусійними, а ряд важливих аспектів їхньої організації, оцінки та методики обліку потребують удосконалення.
Необхідність теоретичного обґрунтування і розробки практичних рекомендацій щодо обліку заборгованості підприємств обумовили вибір теми дослідження та її актуальність.
Метою роботи є вивчення реального стану та вдосконалення методології обліку та контролю кредиторської заборгованості ТОВ „Санікс”.
Для досягнення поставленої мети в роботі обґрунтовано необхідність вирішення таких задач:
- дослідити економічну сутність та умови виникнення кредиторської заборгованості в сучасних умовах господарювання;
- визначити теоретичні і практичні аспекти існуючої методики бухгалтерського обліку заборгованості;
- проаналізувати стан кредиторської заборгованості підприємства;
- проаналізувати поточний контроль кредиторської заборгованості.
Об’єктом дослідження є процеси розрахунків підприємств за умов платіжної кризи, що склалися на базовому підприємстві.
Предметом дослідження є організація та методологія обліку та контролю кредиторської заборгованості ТОВ „Санікс”.
Методи дослідження. Теоретичною основою проведених у роботі досліджень стали методологія і загальнонаукові принципи проведення комплексних досліджень. Нормативні і законодавчі документи, що стосуються економічної політики, вдосконалення господарського механізму та управління підприємством, забезпечили правове поле дослідження. При виконанні роботи використані матеріали, що містяться в працях вчених у галузі теорії і практики бухгалтерського обліку, контролю та аналізу. У процесі дослідження використовувались методи індукції та дедукції, групування, порівняння, аналізу.
Робота складається із вступу, трьох розділів і висновку, що викладено на 114 сторінках друкованого тексту. Матеріали роботи містить 6 рисунків, 20 таблиць. Список використаних джерел із 55 найменування подано на 3 сторінках і 6 додатків на 18 сторінках.


Список литературы СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Закон Украины «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Украине» от 16.07.99 г. № 996-14 // Вісник законодавства України. – 2004. - № 8. – с. 21.
2. П(С)БУ № 1 «Общие требования к финансовой отчетности», затверджене Міністерством фінансів України 31.03.99 р. № 87 // Баланс. – 2003. - № 8. - с. 22.
3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 "Баланс”, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87.
4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати”, затверджене Міністерством фінансів України 31.03.99 р. № 87.
5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 "Звіт про рух грошових коштів", затверджене Міністерством фінансів України 31.03.99 р. № 87
6. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість", затверджене Міністерством фінансів України 31.03.99 р. № 89.
7. Ареф'єва О. В., Сахаєв В. Г., Ареф'єв О. В., Махсма М. Б. Економіка підприємства: Навч. посібник для студ. вищих навч. закл. / Європейський ун-т. — К.: Видавництво Європейського ун-ту, 2005. — 238с.
8. Афанасьєв М. В., Плоха О. Б. Економіка підприємства. — Х.: ВД "Інжек", 2007. — 320с.
9. Бланк И.А. Управление использованием капитала. – К., 2002. 656 с.
Голов С.Ф., Єфіменко В.І. Фінансовий та управлінський облік. – К., 1996. – 544 с.
10. Бланк И. А. Управление формированием капитала. - К.: Ника-центр; Ольга, 2000. - 512 с.
11. Булекова А.А. Управление денежными потоками на предприятии. Классификация и методика оптимизации // Финансовый менеджмент. - Москва — 2002. - №5 - С. 91 - 95.
12. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік / Підручник. – Житомир: ПП “Рута”, 2006.
13. Бухгалтерський фінансовий облік та фінансова звітність в Україні: Навчально-практичний посібник. / За ред. С. Ф. Голова. — ДН.: ТОВ “Баланс-Клуб”, 2004. — 768 с.
14. Бухгалтерський фінансовий облік: Підруч. / За ред. проф. Ф. Ф. Бутинця. — Житомир: ЖІТІ, 2005. — 672 с.
15. Бухгалтерський облік та фінансова звітність в Україні: Навч.-практ. посібник / За ред. С.Ф.Голова. – Дн.: Баланс-клуб, 2001.
16. Голов С.Ф., Костюченко В.М. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами: Практ. посібник. – К.: Лібра, 2004.
17. Грабова Н. Н. Добровський В. Н. Бухгалтерський облік у виробничих і торгових підприємствах. — К.: АСК, 2005. — 608 с.
18. Грабова Н. М. Кривоносов Ю. Г. Облік основних господарських операцій у бухгалтерських проводках: Навч. посіб. — К.: АСК, 2001. — 416 с.
19. Завгородній В. П. Бухгалтерський облік в Україні (з використанням національних стандартів): Навч. посіб. для студ. вузів. — К.: АСК, 2001. — 848 с.
20. Дамари Р. Финансы и предпринимательство: финансовые инструменты, используемые западными фирмами для роста и развития. - Ярославль, 1993.
21. Економіка підприємства: Підручник / За заг. ред. С. Ф. Покропивного. — Вид. 2-ге, перероб. та доп. — К.: КНЕУ, 2000. — 528 с. — Розд. 12.
22. Економіка підприємства: Підручник / Л.Г. Мельник (ред.). — Суми: ВТД "Університетська книга", 2007. — 656 с.
23. Зятковський І. В. Фінансове забезпечення діяльності підприємств: Монографія. - Т:. Екон. думка, 2000.
24. Калюга Є.В. Фінансово-господарський контроль у системі управління. – К., 2002. – 360 с.
25. Крамаренко Г.О. Фінансовий аналіз і планування. – Київ, 2003.
26. Калюга С. В. Контроль за правильністю складання Звіту про рух грошових коштів (відповідно до ПБО 4) // Вісник податкової служби України. - 2000. - № 38. - С. 23-28; 37-39.
27. Карпова Т. П. Управленческий учет: Учебник для вузов. - М.: ЮНИТИ, 2000. - 350 с.
28. Ковалев В.В. Финансовый анализ: Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности – М.: Финансы и статистика, 2006.
29. Коваленко Л.О., Ревньова Л.М. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. - 2-ге вид., перероб. і доп. - К: Знання, 2005. - 485с.
30. Коласс Б. Управление финансовой деятельностью предприятия: проблемы, концепции и методы – М.: Финансы, 2004.
31. Криворучко М.І., Петровський В.В. Облік та аналіз фінансових активів – К.: "Феникс", 2007.
32. Лахтіонова Л.А. Фінансовий аналіз суб'єктів господарювання: Монографія. - К.: КНЕУ, 2001.
33. Лукасевич И.Я. Анализ финансовых операций. - М., 1998.
34. Методика застосування Плану рахунків / За ред. В. М. Пархоменко. — К.: Компас, 2000. — 5 с.
35. Методика экономического анализа промышленного предприятия (объединения). / Под ред. Бужинского А.И., Шеремета А.Д. – М.: Финансы и статистика, 2007.
36. Нападовська Л. В. Управлінський облік: Монографія. - Дніпропетровськ: Наука i освіта, 2000. - 350 с.
37. Осадчук Н.В. Управління високоліквідними оборотними коштами підприємства, як фактор підвищення ефективності виробництва на хлібозаводах м. Одеси та Одеського регіону. — Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції «Теорія і практика сучасної економіки» — Черкаси — 2003. — 110 — 113 с.
38. Павлова Л. Н. Финансы предприятия. - М.: Финансы, 1998.
39. Панченко В. Н. Механізм відтворення та підвищення капіталовіддачі основного капіталу підприємств. - К: Фенікс, 2002. - 364 с.
40. Пересада А. А., Коваленко Ю. М., Онікієнко С. В. Інвестиційний аналіз: Підруч. - К.: КНЕУ, 2003. - 485 с.
41. Петрук О.М. Аналіз договірних відносин: проблеми теорії та практики: Монографія. - Житомир: ЖІТІ, 1999. - 332 c.
42. Слав'юк Р. А. Фінанси підприємств: Навч. посібник. — 2-ге вид., доп. і перероб. - Луцьк: Ред.-вид. від. "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. -Лесі Українки, 2001.
43. Сопко В. В. Бухгалтерський облік. – Тернополь: Астон, 2005. – 496 с.
44. Тарасюк Г. М. Управління проектами: Навч. посіб. - К.: Каравела, 2004. - 344 с.
45. Тарасюк Г. М., Шваб Л. І. Планування діяльності підприємства: Навч. посіб. - К.: Каравела, 2003. - 432 с.
46. Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України. — К.: АСК, 2002. — 788 с.
47. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України. – К.:”А.С.К.”, 2007.
48. Тренев Н.Н. Управление финансами. – М., 1999.
Фаріон І.Д., Захарків Т.Д. Фінансовий аналіз. Навч. пос. - Т., 2000.
49. Фінанси підприємств. Підручник / За ред. A.M. Поддерьогіна. - К.: КНЕУ, 2001.
50. Фомин П.А., Хохлов В.В. Оценка эффективности использования финансов предприятий в условиях рыночной экономики. — М.: Высшая школа, 2002.— 212 с.
51. Фукс А. Д. Амортизація та оновлення основного капіталу: теорія і практика. - К: КНЕУ, 1996. - 160 с.
52. Хелферт Э. Техника финансового анализа. - М., 2003.
53. Чижевська Л.В., Пархоменко В.М., Кривошей М.М. Звітність підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 "Облік і аудит". За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. - Житомир: ЖІТІ, 2003. – 436
54. Шахбазян Е.М. Особенности управления оборотными средствами предприятия (на примере предприятий пищевой промышленности). — Волгоград — 2002.— 134 с.
55. Шеремет А.Д., Сайфулин Р.С. «Методика финансового анализа» - М.: ИНФРА- М, 2006 - 176с.


ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ

Таким чином, провівши дослідження, можна зробити наступні висновки.
У процесі здійснення підприємницької діяльності суб'єктом господарювання виникає поточна кредиторська заборгованість за товари, роботи, отримані послуги, необхідні для забезпечення нормального функціонування підприємства.
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги (Accounts Payable For Good, Work and Services) – сума заборгованості постачальникам і підрядникам за матеріальні цінності, виконані роботи та матеріальні послуги.
Господарські зв'язки з постачальниками будуються на підставі договорів (угод), в яких визначаються: найменування товарів, кількість, ціна, терміни і спосіб поставки, порядок розрахунків та ін.
Постачальник на відвантажену продукцію виписує товарні та платіжні документи, передає їх банку і направляє покупцю.
Погашається заборгованість перед постачальниками і підрядниками шляхом безготівкових або готівкових розрахунків.
Правила, форми і стандарти безготівкових розрахунків в Україні, що здійс нюються за участю банків, встановлені в Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженій Постановою Правління НБУ від 21.01.2004 № 22.
Для того щоб зобов’язання підприємства були визнані й одержали своє відображення у фінансовій звітності, необхідно:
1) існування можливості достовірно їх оцінити;
2) існування ймовірності їхнього погашення та зменшення, у зв’язку із цим, економічних вигід у майбутньому.
Якщо не буде дотримано хоча б однієї із цих умов, то кредиторську заборгованість підприємства, його гарантії та інші зобов’язання підприємства перед іншими особами вже не можна визнати такими (не можна визнати зобов’язаннями).
Відповідно до вимог П(С)БО 11 зобов’язання підприємства повинні бути розділені на:
1) довгострокові;
2) поточні;
3) забезпечення;
4) непередбачувані зобов’язання;
5) доходи майбутніх періодів.
Однією з найважливіших складових управління оборотними активами є вибір способу їх фінансування.
Найбільш поширеним а підчас і єдиним способом фінансування оборотних активів є кредиторська заборгованість. В більшості випадків сучасна ринкова логіка визначення необхідності в оборотних активах має наступний вигляд: спочатку визначається необхідність в валовому оборотному капіталі для підтримки ділової активності в планових обсягах, потім оцінюються можливості використання в обороті підприємства кредиторської заборгованості та інших залучених коштів. Необхідність у власному оборотному капіталі визначається по остаточному принципу. Уміле управління кредиторською заборгованістю, дозволяє їм значно скоротити потребу в власних грошових коштах. Але слід пам’ятати, що фінансування за рахунок боргів – це добре, але до певної межі. Забагато боргів посилюють ризик і підвищують потенціальну загрозу неплатоспроможності.
Планування можливостей використання кредиторської заборгованості в якості джерела фінансування має свої особливості. Величина і строк обороту кредиторської заборгованості залежить від умов кредиту постачальників. Тому, як правило, необхідно оцінити наступні моменти: чи є дані умови надання кредиторської заборгованості загальними для даної галузі та регіону; чи може змінитися позиція на ринку і якщо да, то як; наскільки сильні економічні зв’язки постачальників і т.і.
Використання короткострокових кредитів для фінансування поточних потреб не є сьогодні популярним, що пояснюється їх дороговизною. Відмова від таких кредитів не завжди правомірна. При фінансуванні проекту, як правило, використовуються як власні так і позикові кошти і ціна джерел фінансування має розраховуватись як середньозважена величина. Прийняття в розрахунок ціни якого-небудь одного джерела може привести до помилкових висновків.
При наявності на підприємстві розробленої ринкової стратегії поведінки залучення капіталу збільшує можливості фірми по розширенню діяльності, дозволяє використати ефект фінансового важеля, підвищити рентабельність власного капіталу. В іншому випадку банківські кредити замість забезпечення росту компанії, її фінансового оздоровлення можуть спровокувати кризову ситуацію.
Об’єктом дослідження було обрано ТОВ «Санікс» – підприємство, що ґрунтує свою діяльність на основі приватної форми власності з правом найму робочої сили.
За період з 2004 по 2006 рік в ТОВ «Санікс» спостерігається позитивна тенденція зростання доходу (виручки) від реалізації. Але негативним при цьому є зменшення валового прибутку. За звітний період величина балансу-нетто зросла. Збільшення реальної вартості майна підприємства оцінюється позитивно. Позитивної оцінки заслуговує невелике, але зменшення частки кредиторської заборгованості.
Власні кошти ТОВ «Санікс» перевищують запозичені і підприємство завжди може погасити свої боргові зобов'язання.
Високі значення коефіцієнту маневрування ТОВ «Санікс» за 2004-2006 рр. позитивно характеризує фінансовий стан підприємства.
Негативну оцінку заслуговує зростання кредиторської заборгованості.
Негативним для підприємства є значне зростання дебіторської заборгованості, як в сумі, так і питомій вазі в оборотних активах підприємства.
На підставі проведеного аналізу можуть бути зроблені наступні висновки та запропоновані слідуючи напрямки щодо покращення фінансового стану ТОВ «Санікс»:
• аналіз балансу ТОВ «Санікс» свідчить, що однією із причин нестабільного фінансового стану підприємства є досить громіздка для здійснення господарської діяльності матеріально-технічна база, в яку вкладена третина власних та прирівняних до них коштів. Тому бажано провести інвентаризацію основних засобів, при необхідності реалізувати зайві, законсервувати чи здати в оренду ті, що у даний момент часу не використовуються;
• проаналізувати можливість ефективного використання наявного майна та вдало розпоряджатися ним;
• потрібно переглянути структуру активів з тим, щоб для виконання запланованих обсягів діяльності залишок основних засобів та оборотних коштів відповідав потребі в них;.
• з метою збільшення обсягів діяльності слід нарощувати оборотні кошти і, в першу чергу, товарні запаси, які користуються попитом.
Вибору найбільш ефективного шляху розвитку буде сприяти, на нашу думку, впровадження бізнес-планування, основною перевагою якого є жорсткий контроль за використанням коштів на виконання окремих заходів і можливість при необхідності перерозподілу фінансових результатів.
Враховуючи результати раніше проведеного аналізу, розрахунку показників платоспроможності, ліквідності ми можемо відмітити, що на кінець аналізуємого періоду фінансовий стан підприємства досить стабільний. Але на підприємстві відсутня необхідна сума коштів для здійснення поточних розрахунків, велика частина оборотних коштів сконцентрована в виробничих запасах та дебіторській заборгованості.

Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.