У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Розробка системи бухгалтерського обліку, аудиту та аналізу нематеріальних активів підприємств
Количество страниц 142
ВУЗ КНЕУ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20205.doc 
Содержание ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1 Економічна сутність, класифікація та оцінка нематеріальних активів 8
1.1. Характеристика нематеріальних активів та перспективи розвитку в Україні 8
1.2. Економіко-правовий аналіз нематеріальних активів 15
1.3. Оцінка та класифікація нематеріальних активів 33
1.4. Характеристика базового підприємства та аналіз його основних 44
економічних показників 44
РОЗДІЛ 2 Організація і методика нематеріальних активів 51
2.1. Організація обліку нематеріальних активів 51
2.2. Облік надходження та використання нематеріальних активів 64
2.3. Порядок нарахування амортизації нематеріальних активів 77
2.4. Особливості обліку нематеріальних активів в умовах використання комп’ютерної техніки 88
РОЗДІЛ 3 Аналіз нематеріальних активів 102
3.1. Методичні прийоми проведення аналізу 102
3.2. Аналіз надходження та використання нематеріальних активів 109
3.3 Узагальнення результатів аналізу та шляхи покращення аналітичної роботи 117
РОЗДІЛ 4 Методика аудиту нематеріальних активів 123
4.1. Основні концепції методики аудиту нематеріальних активів 123
4.2. Аудиторський висновок про перевірку необоротних активів 129
Висновки 133
Список використаної літератури 137
Додатки 142



Успішне вирішення стратегічного завдання становлення і розвитку ринкових відносин в постсоціалістичних країнах значною мірою базується на перебудові і вдосконаленні форм і методів бухгалтерського обліку й аудиту. Зростаюча інтернаціоналізація господарських зв’язків виробничих суб’єктів, в свою чергу, обумовлює необхідність інтегрування бухгалтерського обліку в систему міжнародної практики обліку і статистики.
Якісно нові вимоги до підвищення ефективності обліку і відображення у звітності фінансових і виробничих активів підприємств визначають всебічне осмислення і введення в практику обліку якісно нового виду активів — нематеріальних активів. Дана категорія певною мірою є новою для господарської практики України, а також маловивченою і не до кінця розробленою. Але, не дивлячись на це, в реальному житті зустрічатися з ними доводиться все частіше: в результаті повсюдного використання комп’ютерних програм, розвитку науки і техніки виникає необхідність у правовому оформленні та бухгалтерському обліку прав на корисні моделі, промислові зразки, знаки для товарів та послуг.
Багато елементів, пов’язаних з обліком нематеріальних активів недостатньо законодавчо врегульовані, у зв’язку з чим у бухгалтерів-практиків виникає багато питань.
На сьогодні методика і принципи побудови обліку нематеріальних активів є об’єктом пильного вивчення світової економічної науки і практики. Дані питання неодноразово розглядалися на сесії Міжнародної групи експертів ООН з міжнародних стандартів обліку і звітності, і продовжують постійно розроблятися економістами всіх розвинених країн.
Для перехідного етапу розвитку економіки України і практики обліку характерне значне відставання стану обліку нематеріальних активів від потреб господарської практики. Зокрема, діючий в Україні підхід при оцінці або при визначенні даного виду активів не може забезпечити підготовку користувачам об’єктивної інформації.
Теоретичною та методологічною основою для дослідження в магістерській дипломній роботі є праці вітчизняних і зарубіжних учених з питань бухгалтерського обліку і аудиту, інша спеціальна література, оприлюднені статистичні дані, нормативно-правові акти України, а також фінансова звітність підприємства.
Значний внесок у розвиток обліку і аудиту нематеріальних активів в Україні здійснили: В.В. Бабич, І.А. Бігдан, Ф.Ф. Бутинець, А.М. Герасимович, М.Я. Дем’яненко, С.Ф. Голов, Г.М. Давидов, Н.І. Дорош, В.І. Єфіменко, В.П. Завгородній, С.Я. Зубілевич, А.М. Кузьмінський, Н.М. Малюга, Л.В. Нападовська, О.А. Петрик, І.І. Пилипенко, В.С. Рудницький, В.В Сатовський, Л.К. Сук, Сунь Лінь, В.О. Шевчук, І.Й. Яремко та інші. Проблема досліджувалася В.П. Астаховим, М.І. Бакановим, П.С. Безруких, С.М. Бичковою, Г.А. Велшом, Я.В. Соколовим, А.А. Тереховим, В.П. Суйцом, А.Д. Шереметом, Д.Г. Шортом та іншими зарубіжними вченими.
Незважаючи на внесок згаданих дослідників та цінність отриманих ними результатів, залишаються невирішеними: класифікація нематеріальних активів; методика їх оцінки; методика обліку нематеріальних активів, що використовуються за ліцензією. Існують недоліки також в організації та методиці аудиту: послідовність аудиту нематеріальних активів, методика дослідження юридичної форми документів, що засвідчують права використання ресурсів; система показників для аналізу нематеріальних активів в процесі аудиту.
У той же час, глибокі і всебічні теоретичні дослідження в даній галузі з комплексним аналізом як вітчизняної, так і міжнародної облікової практики досить рідкісні, а іноді, і зовсім відсутні. У більшості робіт в неповній мірі дається критичний аналіз існуючих теоретико-методологічних основ і практичної багатоаспектності обліку даного виду активів, недостатня увага приділяється питанням вдосконалення методології та практики бухгалтерського обліку нематеріальних активів. Вищенаведене зумовило вибір теми магістерської роботи і її основні напрямки.
З огляду на той факт, що вітчизняне законодавство, яким регулюється облік нематеріальних активів, далеке від ідеального, у даній роботі певну увагу приділено конструктивній критиці П(С)БО та законодавчих актів, згідно з якими здійснюється облік даної категорії активів на підприємствах та організаціях України. Крім того, у випадках, коли національне законодавство не в силі відповісти на поставлені питання щодо певних моментів методології обліку, автор залишає за собою право звертатися за відповіддю до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, на базі яких побудовані П(С)БО.
Зростання конкурентоспроможності підприємств передбачає ефективне використання природних, матеріальних, трудових та фінансових ресурсів. Водночас дедалі більшу роль відіграють нематеріальні активи, частка яких у структурі активів суб’єктів підприємницької діяльності постійно зростає. Наявність нематеріальних активів у складі ресурсів підприємства збільшує ринкову вартість підприємств, підвищує інвестиційну привабливість та забезпечує захист їхніх прав. За даними Державного департаменту інтелектуальної власності, станом з 1992 по 2007 рік лише на об’єкти промислової власності зареєстровано 159 012 охоронних документів. Трансформація постіндустріального суспільства в суспільство знань передбачає створення інноваційної моделі, основною складовою якої є інтелектуальний капітал як сукупність нематеріальних ресурсів.
Розширення сфери використання нематеріальних активів, недосконалість законодавчої бази та класифікації об’єктів, недостатня розробка методики оцінки, зумовлює потребу в удосконаленні їх обліку, аналізу та аудиту.
Необхідність удосконалення обліку і аудиту нематеріальних активів з урахуванням вітчизняної та світової практики зумовила актуальність проблеми і визначила тему магістерської роботи.
Метою даної роботи є обґрунтування теоретичних і методологічних положень та розробка практичних рекомендацій з удосконалення бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту нематеріальних активів підприємств.
Для досягнення поставленої мети визначено завдання:
- дослідити і узагальнити розвиток обліку нематеріальних активів з метою виявлення світових тенденцій розвитку цього виду активів;
- сутність нематеріальних активів для правильного відображення їх в обліку;
- розробити пропозиції щодо удосконалення документального забезпечення бухгалтерського обліку нематеріальних активів для посилення контролю за їх зберіганням і рухом;
- розробити пропозиції щодо удосконалення існуючої методики відображення в обліку прав на використання (надання у використання) нематеріальних активів;
- розробити методику аудиту нематеріальних активів для поліпшення контролю за їх наявністю та рухом;
- розробити практичні рекомендації з аналізу нематеріальних активів у процесі аудиту;
- надати пропозиції щодо методики обліку і аудиту нематеріальних активів в умовах використання комп’ютерних технологій для підвищення оперативності обробки інформації про цей вид активів.
Об’єктом дослідження є господарські операції з нематеріальними активами, що підлягають відображенню в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності підприємства та є об’єктом дослідження в аудиті на підприємстві ТОВ «Добро».
Предметом дослідження є теоретичні, методичні та практичні аспекти обліку і аудиту операцій з нематеріальними активами.
Методи дослідження. Застосовувались історичний і системний підходи до вивчення господарських явищ і процесів. Методи аналізу і синтезу, групування і порівняння провадились у ході узагальнення інформації досліджуваного підприємства; графічний метод – для наочного представлення результатів проведеного аналізу.





У даній роботі наведене теоретичне узагальнення вітчизняної методології обліку нематеріальних активів, які на сьогодні залишаються достатньо новим і маловивченим аспектом облікової практики.
Головні висновки з даної роботи полягають у наступному:
1. Важливим є розуміння, що нематеріальні активи як економічна і облікова категорія характеризується такими основними взаємообумовленими і взаємопов’язаними компонентами, як:
– відсутність матеріально-речовинної (фізичної) структури;
– корисність в реалізації цілей по виробництву продукції (наданню послуг, виконанню робіт) і в управлінні самою фірмою (підприємством);
– перспективність отримання прибутку не тільки в даний момент часу, але і в майбутніх періодах господарської діяльності.
2. Призначення активів, які можуть увійти до складу нематеріальних, достатньо широке. Їх список набагато ширший за перелік, вказаний у п. 5 П(С)БО 8 та Інструкції № 291. Тим більше, що Планом рахунків передбачений рахунок 127 „Інші нематеріальні активи”, з приводу якого ще ніхто не визначився.
3. Доводиться визнати, що об’єкти нематеріальних активів на сьогоднішньому етапі розвитку облікової реформи потребують грамотно проведеної класифікації. Так, розподіл нематеріальних активів по групах, який подається у п. 5 П(С)БО 8, не відповідає чинним Указу Президента України від 22.06.94 № 324/94, Постанові КМУ від 22.05.2001 № 543.
4. Виходячи з вищесказаного і спираючись на теоретичний аналіз можна істотно розширити склад активів, які включаються в баланс як нематеріальні, згідно з вимогами міжнародних стандартів. Крім того, нематеріальні активи як об’єкт обліку можна згрупувати, виходячи з таких ознак: за термінами корисного використання, за ступенем ідентифікації, за ступенем правової захищеності тощо.
5. Розходження в оцінці нематеріальних активів між П(С)БО і міжнародною практикою полягає щодо включення витрат на сплату процентів в первинну вартість нематеріальних активів. Зокрема, за міжнародною практикою бухгалтерського обліку в собівартість нематеріальних активів повинні включатися будь-які виграти на підготовку активу до використання за призначенням, які безпосередньо відносяться до нього. Серед вітчизняних науковців досі ведуться дискусії з приводу доцільності такого включення.
6. Невизначеність отримання економічної вигоди за рахунок використання нематеріальних активів і особливість їх моральної амортизації диктує необхідність перегляду вітчизняної методології нарахування амортизації для забезпечення об’єктивності інформації бухгалтерського обліку та фінансової звітності і правильності прийняття рішень щодо використання нематеріальних активів. Напрямками такого перегляду можуть бути:
– розширення переліку методів амортизації, які можуть використовуватись підприємствами, зокрема шляхом включення у П(С)БО загальновживаних у світовій обліковій практиці методів;
– надання свободи підприємствам у визначенні термінів корисного використання нематеріальних активів.
Правильно проаналізувати значення та вплив нематеріального активу можна за допомогою наступних коефіцієнтів:
1. Коефіцієнт визначення питомої ваги вартості нематеріальних активів в валюті балансу,
2. Коефіцієнт визначення питомої ваги нематеріальних активів,
3. Коефіцієнт впливу нематеріального активу на виручку від реалізації
4. Коефіцієнт впливу нематеріального активу на чистий прибуток підприємства,
5. Коефіцієнт визначення питомої ваги вартості специфічних нематеріальних активів (гудвіл) до активів в цілому на підприємстві,
6. Коефіцієнт впливу зміни приросту нематеріального активу до зміни чистого прибутку підприємства:
7. Коефіцієнт амортизації нематеріальних активів
8. Коефіцієнт придатності нематеріального активу:
9. Коефіцієнт питомої ваги специфічних нематеріальних активів (гудвіл) в загальної вартості нематеріальних активів підприємства:
10. Коефіцієнт питомої ваги групи (об'єкта) нематеріальних активів у складі нематеріальних активів підприємства:
11. Коефіцієнт визначення питомої ваги групи нематеріального активу у валюті балансу:
12. Коефіцієнт визначення питомої ваги нематеріальних активів у складі необоротних активів підприємства.
Коефіцієнти аналізу нематеріальних активів дозволяють мати уяву про зміну нематеріальних активів в динаміці, виявляти слабкі місця та змінювати їх недопускаючи погіршення ситуації. Це важливо для суб'єктів господарювання, якщо згадати, що нематеріальні активи є найнеліквіднішими активами підприємства.
В ході проведеного аналізу на ТОВ “Добро” було встановлено:
- показники ефективності використання нематеріальних активів в звітному періоді в порівнянні з попереднім періодом покращали;
- прибутковість нематеріальних активів зросла за рахунок підвищення рентабельності продажів.
Це свідчить про те, що кінцевий ефект від використання нематеріальних активів на підприємстві виражається в збільшенні об'ємів збуту продукції, збільшенні прибули, підвищенні платоспроможності і стійкого фінансового стану.
Список литературы

1. Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів Париж, 24.07.71 р
2. Директива Ради 93/98/ЄЕС уніфікації термінів захисту авторського права і деяких суміжних прав Брюссель, 29.10.93 р.
3. Договір Всесвітньої організації інтелектуальної власності з виконання і фонограм Женева 20.12.96 р.
4. Господарський Кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV
5. Закон України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про податок на прибуток»
6. Закон України від 8 03.04.97 г. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість»
7. Закон України від 27.07.94 р. № 132/94-ВР «Кодекс України пр надра»
8. Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. № 2768-III
9. Закон України від 06.06.95 р. № 213/95-ВР «Водний кодекс України»
10. Закон України від 15.12.93 р. № 3689-XII «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг»
11. Закон України від 10.04.92 р. № 2269-XII «Про оренду державного та комунального майна»
12. Закон України від 15.12.93 р. № 3687-XII «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»
13. Закон України від 15.12.93 р. № 3688-XII «Про охорону прав на промислові зразки»
14. Закон України від 23.12.93 р. № 3792-XII «Про авторське право та суміжні права»
15. Закон України "Про наукову та науково-технічну діяльність" від 13.12.91р.
16. Інструкція з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів і розрахунків від 11.08.94 № 69
17. Конвенція про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їх фонограм Рим, 29.10.71 р.
18. Лист Міністерства фінансів України від 26.05.2006 р. № 31-34000-20/23-4625/6662
19. Лист Міністерства фінансів України від 17.04.2007 р. № 31-34000-10-10/7860
20. Лист Державної податкової адміністрації України від 25.09.2003 р. № 8049/6/15-1116
21. Лист Державної податкової адміністрації України від 17.03.2004 р. № 111/4/15-1114
22. Лист Державної податкової адміністрації України від 05.09.2005 р. № 17622/7/15-1117 «Щодо оподаткування роялті»
23. Лист Міністерства фінансів України від 01.06.2006 р. № 31-34000-10-5/11601
24. Наказ Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. № 291 «Про затвердження плану рахунків бухгалтерського обліку та інструкції щодо його застосування»
25. Наказ Міністерства фінансів України від 18.10.99 р. № 242 Про затвердження положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи»
26. Наказ Міністерства фінансів України від 22.11.2004 р. № 732 Про затвердження типових форм первинного обліку об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів
27. Наказ Міністерства фінансів України від 16.05.96 р. № 99 «Про затвердження інструкції про порядок реєстрації виданої, поверненої і використаної довіреності на отримання цінностей»
28. Наказ Міністерства фінансів України від 20.10.99 р. № 246 Про затвердження положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»
29. Наказ Міністерства фінансів України від 28.04.2006 р. № 415 Про затвердження положення (стандарту) бухгалтерського обліку 31 «Фінансові витрати»
30. Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1756 «Про державну реєстрацію авторського права і договорів, що стосуються авторського права на твір»
31. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи". Затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2004 № 817.
32. Угода про співробітництво щодо припинення правопорушень у галузі інтелектуальної власності 21.09.2000 р.
33. Бабець Є.К., Горлов М.І., Жуков С.О., Стасюк В.П. Теорія економічного аналізу. Навч.посібник. – К.: ВД “Професіонал”, 2007. – 384с.
34. Багров В.П., Багрова І.В. Економічний аналіз: Навч.посібник. – К.: ЦНЛ, 2006. – 160с.
35. Бурик П.Ю., Римар М.В., Биць М.Т. Фінансово-економічний аналіз – К.: ВД «Професіонал», 2004. – 528с.
36. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік. Підручник / За ред. проф. Ф.Ф.Бутинця.-3-є вид., перероб. і доп.-Житомир:ЖІТІ, 2001.-672с.
37. Головко І.В., Мінченко В.А., Шаманська В.М. Фінансово-економічна діяльність підприємства: контроль, аналіз та безпека. Навч.посібник. – К.: ЦНЛ, 2005.
38. Давидов Г. М. Аудит. - К.: Т-во “Знання”, КОО, 2002. - с.261-265
39. Дєєва Н.М., Дедіков О.І. Фінансовий аналіз: Навч.посібник. – К.: ЦНЛ
40. Ковальов В.В. Фінансовий аналіз: Управління капіталом. Вибір інвестицій. Аналіз звітності. – М.: Фінанси та статистика, 1996. – 432 с.:ил.
41. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. - 2-ге вид., - К.: Т-во «Знання», КОО, 2001. - 378с.
42. Крейніна М.М.Аналіз фінансового стану та інвестиційної привабливості. – М.: АТ “Дис”, “МВ-Центр”, 1994. – 256с.
43. Кропельницька С.О., Мозіль О.І. Економічний аналіз господарської діяльності підприємства. – К.: ЦНЛ, 2004. – 99с.
44. Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Організація та методика аудиту: Навч.посібник. – К.: Каравела, 2004. – 568с.
45. Левченко О.М., Загрішева Н.В. Інтелектуальна та промислова власність: сутність та проблеми. - Збірка статей першої Міжнародної сту¬дентської конференції. - 21-23 квітня 2000 р. - Донецьк
46. Подольська В.О., Яріш О.В. Фінансовий аналіз: Навч.посібник. – К.: ЦНЛ,2007. – 488с.
47. Прокопенко І.Ф, Галін В.І., Петряєва З.Ф. Курс економічного аналізу : Підр.для студентів ВНЗ/ За ред. І.Ф. Прокопенка. – Харків: Легас, 2004. – 384с.
48. Савицька Н.В. Аналіз господарської діяльності підприємства. – 4-те вид., перероб. і допов. – Минск: ТОВ “Нове знання”, 1999. – 688с.
49. Савченко В.Я. Аудит: Навч.посібник . – К.: КНЕУ, 2005. – 322с.
50. Салила С.Я., Дацій Н.В., Корецька С.О., Несторенко Н.В., Салила К.С. Фінансовий аналіз: Навч.посібник. – К.: ЦНЛ, 2006. – 210с.
51. Сопко В.В., Шило В.П., Верхоглядова, Ільїна О.М., Бра дул О.М. Організація і методика проведення аудиту: Навчально-практичний посібник. – 2-е вид., перероб.та доп. – К.: ВД «Професіонал», 2006. – 576с.
52. Старостенко Г.Г., Мірко Н.В. Фінансовий аналіз: Нав.посібник. – К.: ЦНЛ, 2006. – 224с.
53. Тарасенко Н.В. Економічний аналіз. – Львів: “Новий світ”,, 2004. – 344с.
54. Тарасенко Н.В. Економічний аналіз діяльності промислового підприємства. – Львів: ЛБІ НБУ, 2000. – 485с.
55. Усач Б.Ф., Душко З.О., Колос М.М., Організація і методика аудиту: Підручник. – К.: “Знання”, 2006. – 295с.
56. Уткін Є.І. Фінансовий менеджмент: Посібник для вузів. – М.: Видавництво “Дзеркало”, - 1998. – 320 с.
57. Шеремет А.Д. Методика фінансового аналізу: Посіб. – 3-те вид. перероб. і допов. – М.: Інфра-М, 2002. – 208с.
58. Шило В.П., Верхоглядова Н.І., Ільїна С.Б., Бра дул О.М. Організація та методика проведення аудиту: Навчально-пркатичний посібник. – 2-е вид., перероб.та доп. – К.: ВД «Професіонал», 2006. – 576с.
59. Шморгун Н.П., Головко І.В. Фінансовий аналіз: Навч.посібник. – К.: ЦНЛ, 2006. – 528с
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
1065
Скачать бесплатно 20205.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.