У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Правовий захист підприємства в Україні
Количество страниц 94
ВУЗ КНЕУ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20439.doc 
Содержание ВСТУП 3

РОЗДІЛ 1 ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВІ ОСНОВИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВА 5

1.1. Загальна характеристика законодавства України про підприємства 5

1.2. Нормативно-правові гарантії прав та інтересів підприємства 17

РОЗДІЛ 2 ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАХИСТУ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА 29

2.1. Система захисту інформації на підприємстві 29

2.2. Страхування як метод захисту підприємства від заподіяних збитків 39

2.3. Правові гарантії фінансової діяльності підприємства 50

РОЗДІЛ 3 ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАХИСТУ 60

ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА 60

3.1. Захист підприємства від антиконкурентних дій та монополізму 60

3.2. Правові засоби захисту підприємства від недобросовісної конкуренції 73

3.3. Захист підприємства у процесі банкрутства 84

ВИСНОВКИ 93

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 97

ДОДАТКИ 102




Актуальність теми роботи. Здійснення в Україні програми стабілізації економіки, перехід до ринкових відносин супроводжується докорінним оновленням правової основи господарського механізму. При цьому все очевидніше проявляється необхідність чіткої організації виконання законодавства в усіх сферах та ланках господарського комплексу.

Процеси формування ринку і ринкової інфраструктури, роздержавлення економіки, розвиток вільного підприємництва пов'язані з виникненням та необхідністю вирішення складних правових проблем. Тому одним з важливих і актуальних питань на сучасному етапі є питання пов’язані з діяльності підприємства. Оскільки підприємство є первинною ланкою суспільного поділу праці і основною ланкою народного господарства, на ньому відбувається створення предметів споживання і засобів виробництва, воно задовольняє потреби ринку і споживача у товарах. Тому на даному етапі без підприємства не можна обійтися ні у виробництві, ні у торгівлі, ні в сфері послуг, ні в фінансово-кредитній чи страховій діяльності. Питання тільки в тому якої форми власності, форми господарювання, розміру є дане підприємство.

Важливою проблемою, пов’язаною з діяльністю підприємства є питання реалізації відносин власності на підприємстві. Підприємство є основною ланкою народного господарства, оскільки на ньому відбувається поєднання особистісних і речових факторів виробництва, виготовляється в процесі праці вся сукупність економічних благ. Внаслідок суспільного поділу праці сформулювався народногосподарський комплекс, який включає різні галузі, в яких функціонують сотні тисяч підприємств.

Метою написання роботи є дослідження правових основ здійснення господарської діяльності підприємством. Відповідно до мети завданнями при написанні роботи є:

1) аналіз чинного законодавства України про підприємства.

2) Характеристика нормативно-правових гарантій прав та інтересів підприємства.

3) Аналіз здійснення правового забезпечення захисту економічної діяльності підприємства.

4) Визначення порядку захисту інформації на підприємстві.

5) Визначення порядку здійснення страхування підприємств та безпосередньо діяльності підприємств-страховиків.

6) Визначення правових гарантій фінансової діяльності підприємства.

7) Аналіз правового забезпечення захисту підприємства від антиконкурентних дій та монополізму.

8) Характеристика правових засобів захисту підприємства від недобросовісної конкуренції.

9) Визначення процедури захисту підприємства у процесі банкрутства.

Отже, об’єктом дослідження теми дипломної роботи є підприємство як самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення господарської діяльності в порядку, передбаченому законом. До цього питання можна віднести: суть, формування, реорганізація, ліквідація, використання майна, економічна і господарська діяльність, умови, гарантії і права підприємств.

Предметом дослідження теми роботи є господарські правовідносини, пов’язані із забезпеченням правового захисту під час здійснення підприємствами господарської діяльності.

Методами дослідження при написанні роботи є порівняльно-правовий метод, на основі якого тема досліджувалася у порівнянні норм різних нормативних актів при регулюванні конкретного виду господарської діяльності та системний метод – на основі системного аналізу норм різних правових актів як цілісної системи.




Правове регулювання діяльності підприємств в Україні здійснюється відповідно до Конституції, Господарського та Цивільного кодексу, а саме: главою 7 Господарського кодексу та главами 7, 8 Цивільного кодексу, Законів України «Про господарські товариства», "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", «Про систему оподаткування», "Про оподаткування прибутку підприємств», "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", "Про страхування", "Про захист економічної конкуренції», "Про захист від недобросовісної конкуренції", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" тощо.

Відповідно до ст. 62 Господарського кодексу підприємство – це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Державна реєстрація підприємства є засвідченням факту його створення або припинення шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. У разі здійснення видів діяльності, які вимагають наявності відповідних дозволів, діяльність підприємств підлягає ліцензуванню та патентуванню.

Держава гарантує захист майнових прав підприємства. Вилучення державою у підприємства майна, що ним використовується, здійснюється лише у випадках і порядку, передбачених законом.

До загальних майнових прав підприємств можна віднести право:

- мати на підставі певного речового права (титулу) основні фонди, обігові кошти, інші цінності, вартість яких відображається на самостійному балансі підприємства. Згідно із законами, статутами підприємств та укладеними угодами майно належить підприємствам, іншим суб'єктам на праві власності або на праві повного господарського відання. Майно державної власності закріплюється за державними підприємствами і належить їм на праві повного господарського відання;

- вести господарську та комерційну діяльність; бути у зв'язку з цим позивачем та відповідачем у суді, захищати свої майнові права та інтереси від імені підприємства;

- розпоряджатися майном: продавати (обмінювати) майно іншим організаціям, здавати в оренду, заставляти, надавати тимчасово у безоплатне користування, списувати зношені основні фонди з балансу;

- набувати на законних підставах майно: купувати, орендувати, одержувати у будь-який інший правомірний спосіб майно (рухоме і нерухоме), використовувати його, поліпшувати і т. ін.

Дотаціями та засобами державної підтримки підприємств є дотації на підтримку виробництва життєво важливих продуктів харчування, на виробництво життєво важливих лікарських препаратів та засобів реабілітації інвалідів, на імпортні закупівлі окремих товарів, послуги транспорту, що забезпечують соціально важливі перевезення, а також підприємствам, що опинилися у критичній соціально-економічній або екологічній ситуації, та компенсації або доплати сільськогосподарським товаровиробникам за сільськогосподарську продукцію, що реалізується ними державі.

Згідно із ст.19 ГК підприємства мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству. В свою чергу, органи виконавчої влади не можуть приймати рішення щодо запровадження будь-яких заборон або обмежень підприємницької діяльності, якщо повноваження на запровадження таких заборон або обмежень прямо не передбачені законодавством.

Для того, щоб зберегти підприємство слід здійснити комплекс заходів, спрямованих на попередження витоку інформації за його межі. Цей комплекс заходів передбачає перш за все введення режиму комерційної таємниці і конфіденційної інформації.

В організаційній та управлінській роботі підприємств фінансова діяльність займає особливе місце, від якої залежить своєчасність та повнота фінансового забезпечення виробничо-господарської діяльності та розвитку підприємства, виконання фінансових зобов'язань перед державою та іншими суб'єктами господарювання.

Фінанси суб'єктів господарювання є самостійною ланкою національної фінансово-кредитної системи з індивідуальним кругообігом коштів, що забезпечує покриття витрат виробництва продукції (робіт, послуг) і одержання прибутку.

Фінансова діяльність суб'єктів господарювання включає грошове та інше фінансове посередництво, страхування, а також допоміжну діяльність у сфері фінансів і страхування.

Фінансова діяльність підприємства передбачає систему використання різних форм і методів для фінансового забезпечення функціонування підприємств та досягнення ними поставлених цілей, тобто це та практична фінансова робота, що забезпечує життєдіяльність підприємства, поліпшення її результатів. З метою відображення очікуваних фінансових результатів діяльності підприємства у запланованому періоді, обсягів надходжень і спрямування коштів на забезпечення потреб діяльності та розвитку підприємств, виконання зобов'язань щодо сплати податків та обов'язкових платежів перед державним бюджетом на підприємстві розробляється фінансовий план, який має забезпечувати отримання чистого прибутку підприємства.

Наслідком фінансової неспроможності може стати визнання підприємства банкрутом із розпродажем його майна.

Одним із напрямів відновлення платоспроможності підприємства-боржника у справі про банкрутство є запровадження процедури мирової угоди. Мирова угода – це домовленість між боржником і кредитором (групою кредиторів) про відстрочення та (або) розстрочення платежів або припинення зобов'язання за згодою сторін. У разі невиконання мирової угоди кредитори можуть висунути свої вимоги до підприємства-боржника в обсязі, передбаченому цією мировою угодою.

Розвиток законодавства про банкрутство спричинив потребу вироблення певних стандартів та важливих принципів, які є необхідними для застосування у справах про банкрутство підприємств, найважливішими з яких є такі:

- законодавство про неспроможність має забезпечити кожного підприємця зрозумілими та відкритими правовими засобами розв’язання проблем заборгованості;

- законодавство повинно виключати будь-які форми втручання держави у процедури банкрутства;

- рівне та не дискримінаційне ставлення має бути забезпечено всім підприємцям, які беруть участь у процедурах банкрутства як боржники, так і кредитори.

Отже, необхідно на законодавчому рівні закріпити певні гарантії захисту прав підприємств у разі їх неплатоспроможності та визнання їх банкрутами.
Список литературы 1. Конституція України: Прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 р. // ВВР України. — 1996. — № 30. — Ст. 141.

2. Цивільний кодекс України від 16.01.2003р. № 435-IV // Відомості Верховної Ради України, 2003, № 42 (17.10.2003), ст.356.

3. Господарський кодекс України від 16.01.2003р. № 436-IV // Офіційний вісник України, 2003, № 11 (28.03.2003), ст.462.

4. Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003р. № 755-IV // Урядовий кур'єр, 2003, 10, 08.10.2003 N 188.

5. Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000р. № 1775-III // Офіційний вісник України, 2000, N 27 (21.07.2000), ст.1109.

6. Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007р. № 877-V // Урядовий кур'єр, 2007, 06, 27.06.2007 N 113.

7. Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005р. № 2806-IV // Голос України, 2005, 10, 11.10.2005 N 191.

8. Закон "Про систему оподаткування" від 25.06.1991р. № 1251-XII // Відомості Верховної Ради України, 1991, N 39 (24.09.91), ст. 510.

9. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств (в редакції Закону України N 283/97-ВР від 22.05.97)" від 28.12.1994р. № 334/94-ВР // Урядовий кур'єр, 1995, 02, 09.02.95 N 21 – 22.

10. Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998р. № 727/98 // Офіційний вісник України, 1998, N 27 (23.07.98), ст. 975.

11. Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999р. № 996-XIV // Відомості Верховної Ради України, 1999, N 40 (08.10.99), ст. 365.

12. Закон України "Про захист економічної конкуренції" від 11.01.2001р. № 2210-III // Урядовий кур'єр, 2001, 03, 21.03.2001 N 50.

13. Закон України "Про захист від недобросовісної конкуренції" від 07.06.1996р. № 236/96-ВР // Голос України, 1996, 07, 02.07.96 N 119.

14. Закон України "Про страхування" від 07.03.1996р. № 85/96-ВР // Відомості Верховної Ради України, 1996, N 18 (30.04.96), ст. 78.

15. Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992р. № 2343-XII // Голос України, 1992, 06, 06.06.92 N 105.

16. Закон України про усунення дискримінації в оподаткуванні суб’єктів підприємницької діяльності, створених з використанням майна та коштів вітчизняного походження // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2000, N 12, Ст. 97.

17. Закон України "Про господарські товариства від 19.09.1991р. № 1576-XII // Відомості Верховної Ради України, 1991, № 49 (03.12.91), ст. 682.

18. Закон України “Про оприбуткування прибутку підприємств” в редакції від 22.05.97р. Відомості Верховної Ради (ВВР), 1997, N 27, Ст. 181.

19. Закон України “Про колективне сільськогосподарське підприємство” від 14.02.92р. // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1992, N 20, Ст. 272.

20. Закон України “Про патентування окремих видів підприємницької діяльності” від 23.03.96 (із змін і допов.) // ВВР України. — 1996. — № 20. — Ст. 82.

21. Закон України “Про Антимонопольний комітет України” від 26.11.93р. // ВВР України. — 1993. — № 50. — Ст. 472.

22. Закон України "Про інформацію" від 02.10.1992р. № 2657-XII // Голос України, 1992, 11, 13.11.92 N 217.

23. Закон України "Про державну підтримку малого підприємництва" від 19 жовтня 2000 року N 2063-III // Урядовий кур'єр, 2000, 11, 22.11.2000 N 217.

24. Закон України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР // Відомості Верховної Ради України, 1997, N 21, ст. 156

25. Указ Президента України “Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності від 23 липня 1998 р.// Офіційний вісник України, 1998, N 30 (13.08.98), ст. 1119.

26. Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку подання фінансової звітності" № 419 від 28.02.2000 р. // Урядовий кур'єр, 2000, 03, 04.03.2000 № 42.

27. Постанова Кабінету Міністрів України "Про перелік відомостей, що не становлять комерційної таємниці" від 09.08.1993р. № 611 // Зібрання постанов Уряду України, 1993, N 12, ст. 269.

28. Розпорядження Антимонопольного комітету України "Про затвердження Методики визначення монопольного становища суб'єктів господарювання на ринку" від 10.03.1994 р. № 1-р // Голос України, №6, 1994.

29. Рекомендація Мінюсту "Про порядок ведення претензійної та позовної роботи на підприємстві, в установі, організації" від 15.01.1996р. № 2 // Урядовий кур'єр, 1995, 10, 05.10.95 N 149 – 150.

30. Бірюков О. Банкрутство як важливий елемент справедливої конкуренції // «Юридична газета», №14 (50), 23 липня 2005 року, с. 12-15.

31. Горицька Н. «Структура підприємства: порядок визначення і затвердження» // «Справочник кадровика», серпень 2005 р., № 8 (20), с. 12.

32. Господарський Кодекс України: Коментар. — Х.: ТОВ “Одісей”, 2004, с. 45-56.

33. Заверуха С. "Поняття, види та організаційні форми підприємств" // Вісник податкової служби України, 2005, 08, N 30, с. 67-72.

34. Карпов Л. "Приватні підприємства в Господарському кодексі" // Бухгалтер, 2004, 02, № 7, с. 24-32.

35. Колос І. «Інформація підприємства та режим доступу до неї» // «Вісник податкової служби України», липень 2005 р., № 27 (357), с. 51.

36. Кибенко Є.Р. „Корпоративное право Украины” // Навчальний посібник, Харьков, 2001 р., с. 17-20.

37. Мачуський В. В. Правове забезпечення підприємницької діяльності: Курс лекцій. — К.: КНЕУ, 2002. — 348 с.

38. Ніколаєва Л.В., Старцев О.В. „Підприємницьке право” // Навчальний посібник. – Київ, 2001р., с. 44-47.

39. Науково-практичний коментар Господарського кодексу України / Г.Л. Знаменський та ін. – К.: Хрінком Інтер, 2004. – 688 с.

40. Підприємницьке право: Практикум / Л. В. Ніколаєва, О. В. Старцев, П. М. Пальчук, О. О. Бакалінська. — К.: Істина, 2002, с. 60.

41. Предпринимательское (хозяйственное) право: Учебник: В 2 т. / Отв. ред. О. М. Олейник. — М.: Юристъ, 2000, с. 57.

42. Предпринимательское право Украины: Учебник / Под общ. ред. Р. Б. Шишки. — Харьков: Эспада, 2001, с. 10-15.

43. Погребняк А. "Комерційна таємниця на підприємстві" // Справочник экономиста, 2005, 07, № 7, с. 17-19.

44. Потьомкін А «Комерційна таємниця: організаційно-правові засади захисту» // «Справочник экономиста», липень 2007 р., № 7 (43), с. 13.

45. Цивільний кодекс України / Коментар. – Одеса: Юридична література, 2004. – 11-12 с.

46. Саниахметова Н. А. Юридический справочник предпринимателя. — 4-е изд., перераб. и доп. — Х.: ООО “Одиссей”, 2002, с.10.

47. Саніахметова Н. О. Підприємницьке право: Суб’єкти підприємництва. Кредитування. Оренда. Лізинг. Зовнішньоекономічна діяльність. Інвестиції. Антимонопольне законодавство. Захист від недобросовісної конкуренції. Реклама: Навч. посіб. — К.: А. С. К., 2001, с.33-35.

48. «Самобанкрутство» підприємства за наявності боргів» // «Адвокат Бухгалтера», 2008, 07, № 20, с. 50-54.

49. Хозяйственное право. Учебник / Под ред. В. К. Мамутова. — К.: Юрінком Інтер, 2002, с. 42-44.

50. Хмелевич А. "Інструменти розрахунків між суб'єктами підприємництва" // «Власне діло», 2005, 02, № 4, с. 77-79.

51. Цивільне право України: Підручник: У 2 кн./ О.В. Дзера та ін. – К.: Юрінком Інтер, 2003. – Кн. 1. – 736 с.

52. Чефранов О. "Ліквідація підприємства: процедура" // Бухгалтерський тиждень, 2004, 04, № 14, с.6.

53. Щербина В.С. „Господарське право” // Юрінком Інтер, - Київ, 2002, с.201-203.

54. Щербина В. С. Господарське право України: Навч. посіб. — К.: Юрінком Інтер, 2003, с. 233-346.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
705
Скачать бесплатно 20439.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.