У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Проблеми відшкодування моральної (немайнової) шкоди за законодавством України
Количество страниц 95
ВУЗ КНЕУ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20442.doc 
Содержание ВСТУП 3

РОЗДІЛ 1. СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ІНСТИТУТУ МОРАЛЬНОЇ (НЕМАЙНОВОЇ) ШКОДИ В ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ 8

1.1. Загальна характеристика моральної (немайнової) шкоди як правового інституту 8

1.2. Правові засади регулювання зобов’язань по відшкодуванню моральної (немайнової) шкоди за порушення особистих немайнових прав 16

РОЗДІЛ 2. МЕХАНІЗМ ВІДШКОДУВАННЯ МОРАЛЬНОЇ (НЕМАЙНОВОЇ) ШКОДИ І ПРОБЛЕМИ ЙОГО ВДОСКОНАЛЕННЯ 22

2.1. Підстави та форми морального відшкодування 22

2.2. Розмір морального відшкодування та критерії його визначення 33

2.3. Практика застосування законодавства про відшкодування моральної (немайнової) шкоди 45

2.4. Вдосконалення механізму відшкодування моральної (немайнової) шкоди 52

РОЗДІЛ 3. МОРАЛЬНА ШКОДА У СПРАВАХ ПРО ЗАХИСТ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ 61

ВИСНОВОК 92

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 97



РЕФЕРАТ ДО ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ

_______________________________________________ (ПІБ)

НА ТЕМУ «ПРОБЛЕМИ ВІДШКОДУВАННЯ МОРАЛЬНОЇ (НЕМАЙНОВОЇ) ШКОДИ ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ

Дипломна робота на тему «Проблеми відшкодування моральної (немайнової) шкоди за законодавством України» складається зі вступу, 3 розділів (6 підрозділів), висновку, списку використаної літератури.

В дипломній роботі приведена 1 таблиця.

Список використаної літератури - 77 джерел.

Обсяг дипломної роботи – 102 сторінки.

В першому розділі розглянуто становлення та розвиток інституту моральної (немайнової) шкоди в законодавстві України. Другий розділ присвячено дослідженню механізму відшкодування моральної (немайнової) шкоди і проблем його вдосконалення. Третій розділ висвітлює питання щодо моральної шкоди у справах про захист прав споживачів.

При написанні дипломної роботи була досягнута поставлена мета: дослідити та проаналізувати існуючі причини та чинники, що обумовлюють наявність кола проблем в сфері реалізації сучасного механізму забезпечення і реалізації захисту конституційних прав та свобод – правового інституту відшкодування моральної (немайнової) шкоди в аспекті норм чинного законодавства України.



Актуальність теми. На сучасному етапі розвитку світової спільноти проблема реалізації та захисту прав і свобод людини є однією з найактуальніших. У цьому напрямі прийнято низку міжнародних нормативно-правових актів, котрі визначають людину найвищою цінністю суспільства, а належне забезпечення її прав і свобод – головним обов'язком демократичної держави. Так, Преамбула до Загальної Декларації прав людини закріплює положення про те, що визнання гідності, властивої всім членам людської сім'ї, і рівних та невід'ємних їх прав є основою свободи, справедливості та загального миру, а Преамбула до Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права проголошує, що всі права людини «випливають із властивої людській особі гідності».

Подібні ідеї знайшли відображення у Конституції України, яка надає громадянам право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди, нанесеної збором, зберіганням, використанням і поширенням недостовірної інформації про громадянина та членів його сім’ї (ст. 32); незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень (ст. 56); безпідставним засудженням (ст. 62) тощо. Крім цього, положення ст. 152 Конституції передбачають право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої фізичним і юридичним особам актами і діями, які визнані Конституційним Судом неконституційними. У цих випадках відшкодування моральної (немайнової) шкоди здійснюється не Конституційним Судом, а у встановленому законом порядку загальними чи господарськими судами. Таким чином, закріплення за державою обов'язку забезпечення прав і свобод людини дає можливість, у випадку порушення останніх, звернутися до суду з метою їх захисту та відновлення, а також за компенсацією шкоди, завданої таким порушенням. У зв'язку з цим набуває особливої актуальності формування розвиненого механізму реалізації та захисту прав і свобод, зокрема, права на відшкодування моральної (немайнової) шкоди завданої фізичним і юридичним особам.

Крім того, слід зазначити, що проблема відшкодування моральної (немайнової) шкоди є однією з найбільш гостро дискусійних у сучасній вітчизняній юриспруденції. Це пов’язано з певною новизною функціонування зазначеного кола правових норм, що регламентують інститут моральної шкоди, та суперечливістю судової практики, що є наслідком наявності прогалин в чинному законодавстві щодо застосування інституту відшкодування моральної (немайнової) шкоди, реалізації його ключових норм та механізмів. Саме тому, вирішення теоретичних та практичних аспектів цієї проблеми є надзвичайно важливим для забезпечення реалізації та захисту конституційних прав та свобод.

Слід зазначити, що над питанням відшкодування моральної (немайнової) шкоди працювало чимало дослідників. Серед останніх слід відмітити: Бакірову І.О., Бєлякову А.М., Бєлявським О.В., Донцовим С.Є., Йоффе О.С., Калмиковим Ю.Х., Крикунову О.В., Майданик Л.А., Тарховим В.А., Шиміновою М.Я., Чернадчука В.Д. Серед сучасних українських і закордонних вчених слід назвати Азімова Ч.Н., Беляцкина С.А., Боброву Д.В., Загорулько А.І., Корчевну Л.О., Малеїну М.М., В.П. Паліюка, Підопригору О.А., Підопригору О.О., Ромовську З.В., Саніахметову Н.О., Шимон С. І. та інші. Праці зазначених вчених та науковців лягли в основу цієї роботи.

Нажаль, на сьогоднішній день проблема відшкодування моральної (немайнової) шкоди в аспекті сучасного розвитку права висвітлювалась лише частково, а комплексний підхід дослідження питання відшкодування моральної (немайнової) шкоди в сучасних умовах в Україні мав епізодичний та не повний характер.

Виходячи з вищевикладеного, тема цієї дипломної роботи «Проблеми відшкодування моральної (немайнової) шкоди за законодавством України» в умовах сьогодення має цілком актуальний характер, що тісно пов’язаний з основним завданням будь-якої демократичної держави створити ефективну систему захисту прав і свобод людини.

Мета і завдання роботи. Мета роботи полягає в ґрунтовному дослідженні та аналізі існуючих причин та чинників, що обумовлюють наявність кола проблем в сфері реалізації сучасного механізму забезпечення і реалізації захисту конституційних прав та свобод – правового інституту відшкодування моральної (немайнової) шкоди в аспекті норм чинного законодавства України.

Завдання цієї роботи сформовано виходячи з вищезазначеної мети та полягає в:

- проведенні теоретичного дослідження ключових засад становлення та розвитку інституту моральної (немайнової) шкоди в законодавстві України шляхом дослідження загальних характеристик правового інституту моральної (немайнової) шкоді та правових засад регулювання зобов’язань по відшкодуванню моральної (немайнової) шкоди за порушення особистих немайнових прав в Україні;

- дослідження існуючих норм, що регламентують функціонування механізму відшкодування моральної (немайнової) шкоди та проблеми його вдосконалення, в тому числі, вивчення існуючих правових підстав та форм відшкодування моральної (немайнової) шкоди; дослідження основних критеріїв визначення розміру відшкодування та існуючих в цьому напрямку проблем; дослідження та узагальнення сучасної практика в сфері застосування законодавства про відшкодування моральної (немайнової) шкоди а також обґрунтування пропозицій і рекомендацій теоретичного і практичного плану стосовно удосконалення механізму правового регулювання моральної шкоди та порядку її компенсації в аспекті вищевикладеного завдання цієї роботи;

- дослідження місця та ролі правового інституту відшкодування моральної шкоди та аналіз застосування норм цього інституту у справах про захист прав споживачів.

Об'єктом дослідження виступає система суспільно – правових відносин, пов’язаних з відшкодуванням моральної (немайнової) шкоди.

Предметом дослідження є нормативно-правові акти, що містять норми щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди, та наукові джерела, в яких викладені теоретичні обґрунтування доцільності цього способу захисту прав та свобод та особливості функціонування правових норм, що формують правовий інститут відшкодування моральної (немайнової) шкоди як одного із сучасних способів захисту конституційних прав та свобод.

Методологічну і теоретичну основу дипломної роботи становлять положення з теорії держави і права, цивільного, цивільного процесуального і кримінально-процесуального права, трудового та авторського прав тощо.

Теоретичну та методологічну основу дослідження складають наукові праці з теорії держави і права, цивільного, цивільного процесуального і кримінально-процесуального права, трудового та авторського прав з питань виникнення, розвитку та особливостей функціонування інституту відшкодування моральної (немайнової) шкоди за законодавством України та узагальненні існуючої судової практики вищенаведених вчених, науковців та практиків.

Нормативну базу даного дослідження складають: Конституція України, міжнародно-правові акти стосовно прав людини, нормативно-правові акти чинного законодавства України стосовно досліджуваної теми.

При підготовці та написанні цієї роботи використовувалися різні методи дослідження. Головним серед них є загальнонауковий діалектико-матеріалістичний метод дослідження, який дозволив провести дослідження проблем, що виникають у процесі заподіяння моральної шкоди внаслідок порушення конституційних прав та свобод. При тлумаченні правових норм застосовувався формально-логічний метод. З використанням методу логічного аналізу досліджувалась та формулювалась модель суспільних відносин з приводу відшкодування заподіяної моральної шкоди. Крім того, було використано системний, історичний, порівняльний та інші методи пізнання.

Структура роботи складається із вступу, трьох розділів (кожен з яких містить окремі глави), висновку, списку використаних джерел. Обсяг роботи становить 102 сторінки.




Виходячи з вищевикладеного матеріалу теоретичного дослідження цієї дипломної роботи на тему «Проблеми відшкодування моральної (немайнової) шкоди за законодавством України» вважаю за необхідне зробити наступні висновки, ще раз зосередивши увагу на ключових питаннях відшкодування моральної (немайнової) шкоди в Україні.

Так, Конституція України, як Основний Закон, закріплює в Україні засади державної політики, спрямованої насамперед на забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя. Вона заклала підвалини для розвитку і зміцнення демократичної, соціальної і правової держави, у якій людина. її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. У Конституції втілена надзвичайно цінна ідея, що саме держава функціонує для людини, відповідає перед нею за свою діяльність, а не навпаки.

На забезпечення ефективного захисту прав та свобод людини спрямовані норми Конституції України про поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, які виникають у державі, а також на відшкодування моральної та матеріальної шкоди як наслідок порушених прав фізичних і юридичних осіб.

Відшкодування шкоди — один з найважливіших інститутів сучасної правової науки. Створення ефективної системи захисту прав і свобод людини – основне завдання будь – якої демократичної держави. Саме в цьому напрямку наша держава намагається будувати дієвий правовий механізм, що дозволить кожному громадянину, який потребує захисту своїх прав, інтересів та свобод, реалізувати своє конституційне право на захист.

Тема «Моральна шкода та умови її відшкодування», якій була присвячена ця дипломна робота, має на даний час як теоретичний так і практичний інтерес, що змушує багатьох науковців, практикуючих правознаців, посадовців вступати у дискусії з приводу найбільш спірних питань: визначення розміру моральної шкоди; порядку відшкодування моральної шкоди; встановлення складових елементів правопорушення (шкода, протиправність, причинно – наслідковий зв’язок, вина), що завдає моральної шкоди особі (фізичній або юридичній).

Прийняття Цивільного кодексу України позитивно вплинули на механізм відшкодування моральної шкоди. Але, нажаль, як показує судова практика ще залишилось чимало невирішених питань, що викликані перш за все неузгодженістю в законодавстві. Тобто існують прогалини та колізії в законодавстві щодо питання відшкодування моральної шкоди, що іноді неоднозначно вирішуються у судовому порядку, і як наслідок потерпіла особа залишається ущемленою у своїх правах.

Проблема відшкодування моральної шкоди існує з давніх-давен в усіх країнах світу. Вона вирішувалась по-різному: шляхом повного заперечення існування моральної шкоди; шляхом часткового відшкодування збитків в окремих випадках визначених законодавством; шляхом повного відшкодування нанесеної шкоди в усіх випадках. Наша держава визнала існування інституту відшкодування моральної шкоди та закріпила її на законодавчому рівні, і це в свою чергу вимагає постійного дослідження, нормативного узгодження, аналізу проблеми відшкодування моральної шкоди, так як історія розвитку норми про компенсацію моральної шкоди знаходиться в залежності від змісту людських інтересів.

Відповідно до положень Конституції України, зокрема статей 32, 56, 62 і чинного законодавства, фізичні та юридичні особи мають право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди, заподіяної внаслідок порушення їх прав і свобод та законних інтересів”

Ще раз повторюся, що поняття і процес відшкодування майнової і моральної шкоди сягає глибокої давнини. За дане порушення на різних етапах розвитку нашої української державності існували покарання, здебільшого суворі. Починаючи від Київської Русі і закінчуючи сьогоднішньою незалежною Україною, наш народ, а зокрема окрема людина, мала право на відшкодування завданої шкоди, чи взагалі була позбавлена цього права.

Діяльність нашої країни на світовому рівні, особливо у співпраці з міжнародними організаціями дали можливість громадянам України звертатися щодо захисту порушених їх прав до Європейського суду з прав людини, та до компетентних органів ООН щодо розгляду індивідуальних скарг громадян на порушення їх прав та свобод. Якщо ж говорити про механізм захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні, то тут основними елементами даного механізму є Конституційний Суд України та Уповноважений Верховною Радою України з прав людини. Із наведеної вище інформації з даного питання видно, що проблема відшкодування шкоди не просто актуальна, вона є надзвичайно болючою для більшості населення будь-якої країни, в тому числі і нашої.

Нормативно-правовим актом, який регулює загальні підстави відповідальності за завдану як майнову шкоду так і моральну шкоду в Україні є Цивільний кодекс України.

Під моральною шкодою, відповідно до чинного законодавства, слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Моральна шкода може полягати, зокрема:

1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 2

2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів (незаконного засудження, незаконного притягнення як обвинуваченого, незаконного взяття і тримання під вартою, незаконного проведення в ході розслідування чи судового розгляду кримінальної справи обшуку, виїмки, незаконного накладення арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи) (посади);

3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

4) у приниженні честі, гідності, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Під немайновою шкодою, заподіяною юридичній особі, слід розуміти втрати немайнового характеру, що настали у зв’язку з приниженням її ділової репутації, посяганням на фірмове найменування, товарний знак, виробничу марку, розголошення комерційної таємниці, а також вчиненням дій, спрямованих на зниження престижу чи підрив довіри до її діяльності. Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов’язковому з’ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв’язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього у її заподіянні.

Проте в будь-якому випадку при встановленні факту моральної шкоди потрібно керуватись критеріями загальнолюдських цінностей. З одного боку, це критерії, що визначають суб’єктивні відчуття потерпілого, наприклад, честь, гідність, авторитет. Вони оцінюються лише потерпілим, ступенем його сприйняття травми та її наслідків. З іншого боку, це критерії, котрі характеризують зовнішній прояв наслідків пошкодження здоров’я. Тут моральна шкода виражається в порушенні звичного для конкретної людини способу життя, викликаного

Доведення наявності моральної (немайнової) шкоди здійснюється шляхом визначення у позовній заяві конкретних обставин, за яких було заподіяно шкоду, а також зазначення того, які неправомірні діяння було вчинено щодо позивача, в чому полягає шкода, що було підставою визначення запропонованого позивачем розміру або форми її відшкодування, якими доказами це підтверджується. Ці дані встановлюються показаннями свідків, висновками експертів, письмовими доказами (наприклад, медичними довідками, висновками).

Особа, як фізична, так і юридична, звільняється від відповідальності по відшкодуванню моральних збитків, якщо доведе, що шкода заподіяна не з її вини. Відповідальність заподіювача шкоди без вини може мати місце лише у випадках, спеціально передбачених законодавством.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди Розмір відшкодування моральної шкоди визначається залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне – за власною ініціативою, чи за зверненням потерпілого – спростування інформації редакції засобу масової інформації. При цьому, суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості. У випадках, коли межі відшкодування моральної шкоди у кратному співвідношенні з мінімальним розміром плати чи неоподатковуваним мінімумом доходів громадян, суд при вирішенні цього питання виходить з такого розміру мінімальної заробітної плати чи неоподаткованого мінімуму громадян, що діють на час розгляду справи.
Список литературы Законодавчі та підзаконні нормативно-правові акти

1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року. – К.: Ін Юре, 1996. – 55 с.

2. Декларація про державний суверенітет України, прийнята Верховною Радою Української РСР 16 липня 1990 року. – К, 1991. – 6 с.

3. Загальна декларація прав людини, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 р. – Львів, 1990. – 10 с.

4. Конвенція про захист прав і свобод людини від 4.11.50 р. // Права людини: міжнародні договори ООН та Ради Європи – К: Факт, 2001 р.

5. Конвенція про права дитини від 20 листопада 1989р. // Права людини: міжнародні договори ООН та Ради Європи – К: Факт, 2001 р.

6. Міжнародний пакт про громадянські та політичні права 1966 р.;

7. Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права 1966 р.

8. Основи цивільного законодавства СРСР і союзних республік від 31 травня 1991 року.

9. Господарський процесуальний кодекс України. – Відомості ВР України. – 1992. – N 6. – ст. 56.

10. Кодекс законів про працю України. – Затверджується Законом N 322–VIII від 10.12.71 ВВР, 1971, додаток до N 50, ст. 375.

11. Цивільний кодекс Української РСР, затверджений Законом від 18 липня 1963 року № 1540-06 // Кодекси України. – Том 2. – К.: Ін Юре, 1997

12. Цивільний процесуальний кодекс України, затверджений Законом від 18 липня 1963 року № 1500-06 // Кодекси України. – Том 2. – К.: Ін Юре, 1997.

13. Цивільний кодекс України. – Відомості ВР України. – 2003. – NN 40–44. – ст. 356.

14. Цивільний процесуальний кодекс України. – Відомості ВР України. – 2004. – N 40–41, 42. – ст. 492.

15. Закон України «Про телекомунікації» від 18 листопада 2003 року № 1280-IV // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2004, N 12, ст.155

16. Закон України «Про інформацію» від 2 жовтня 1992 року № 2657-XII // Відомості ВР України – 1992 – № 48. – ст. 650.

17. Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII // Відомості ВР України – 1992. – № 49. – ст. 668.

18. Закон України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» від 16 листопада 1992 року № 2782-XII // Відомості ВР України – 1993 – № 1. – ст. 1.

19. Закон України «Про внесення змін і доповнень до положень законодавчих актів України, що стосуються захисту честі, гідності та ділової репутації громадян і організацій» від 6 травня 1993 р. // Голос України. – 1993. – № 99. – с. 13.

20. Закон України «Про телебачення і радіомовлення» 21 грудня 1993 року № 3759-XII // Відомості ВР України – 1994– № 10. – ст. 43.

21. Закон України «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року № 3792-XII // Відомості ВР України – 1994 – № 13. – ст. 64.

22. Закон України «Про відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду» від 1 грудня 1994 року № 266/94-ВР // Відомості ВР України – 1995– № 1. – ст. 1.

23. Закон України «Про міліцію» // Відомості Верховної Ради (ВВР). – 1991 – №4. – ст. 20.

24. Закон СРСР «Про пресу та інші засоби масової інформації» від 12 липня 1990 року

25. Закони України «Про захист прав споживачів» N 1023-XII від 12 травня 1991 року // Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 30, ст.379

26. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 р. № 6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» (із змінами і доповненнями) Постанова Пленуму Верховного Суду України від 8 липня 1994 р. № 7 // Право України. – 1995. – № 11. – с. 55-56.

27. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. № 4 «Про судову практику в справах відшкодування моральної (немайнової) шкоди» // Право України. – 1995. – № 7. – с. 53-54.

28. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 р. № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» // Право України. 1996. – № 12. – с. 45.

29. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 25 грудня 1996 р. № 14 «Про внесення змін та доповнень до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 вересня 1990 р. № 7 «Про застосування судами законодавства, що регулює захист честі, гідності і ділової репутації громадян та організацій» (із змінами, внесеними постановами Пленуму від 4 червня 1993 р. № 3 та від 31 березня 1995 р. № 4) // Юридичний вісник України. – 1997. – 9-12 лютого. – с. 9.

30. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 25 травня 2001 року N 5 «Про внесення змін та доповнень до постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. N 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди»

31. Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів» від 02.07.2004 N 13.

32. Роз’яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 29 лютого 1996 р. № 02-5/96 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з відшкодування моральної шкоди» // Збірник рішень та арбітражної практики Вищого арбітражного суду України. – 1996. – № 2.

33. Лист Міністерства юстиції України від 13 травня 2004 р. № 35-13/797 «Методичні рекомендації «Відшкодування моральної шкоди»«

Наукова та спеціалізована література

34. Белякова А. М. Имущественная ответственность за причинение вреда. – М.: Юрид. лит., 1979. – с. 64.

35. Васькин В.В. Возмещение убытков предприятием. Пособие. – К.: Імпреза, 2005. – 96 с.

36. Гошовський М.І. Характер і розмір шкоди, завданої злочином, як елемент предмета доказування в кримінальному процесі України: Автореф. Дис. канд. юрид. наук: 12.00.09 / Львівський держ. ун-т ім.І.Франка. – Львів, 1997. – 24 с.

37. Грищук, Оксана Вікторівна Право людини на компенсацію моральної шкоди (загальнотеоретичні аспекти): Спец.12.00.01. Автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. юридич. наук.- К, 2002.- 20 с.

38. Зейкан Я.П. Захист у цивільній справі: Науково-практичний коментар – К.: КНТ, 2007 – 488 ст.

39. Ерделевский А.М. Компенсация морального вреда в России и за рубежом. Пособие. – М.: БЭК, 2006. – 214 с.

40. Ковальський В.С. Відшкодування матеріальної та моральної шкоди // К. - Юрінком Інтер - 2008 р - с. 384

41. Копайгора І.Д., Іваненко Г.В., Панченко М.І. Цивільне право України: Навч. посіб. — К.: Знання,2005. — 583 с.

42. Кравчук В. М., Угриновська О. І. Науково-практичний коментар Цивільного процесуального кодексу України. — К.: Істина, 2006. – 944 с.

43. Малеин Н. С., Возмещение вреда, приченённого личности. - М., 1965. - 250 с.

44. Мітюхін Р.М. Цивільний процес. - К: Знання, 2006. – 537 с.

45. Наливайко Л.Р. Конституційні права, свободи та обов'язки в Україні: Метод. Рекомен. Для студ. ІІ курсу заочн. Відділ. Юр. Фак. / Л.Р.Наливайко, Х.В.Приходько.- Запоріжжя: ЗДУ, 2005. - 31 с.

46. Науково практичний коментар Цивільного кодексу України / За ред. О.В. Дзери, Н.С. Кузнецової, В.В.Луця. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Юрінком Інтер, 2006.

47. Науково-практичний коментар до Цивільного законодавства України: Загальні положення. Особисті немайнові права фізичної особи. Права власності та інші речові права.- К.-Севастополь: А.С.К., ІЮД, 2004. – 928 с.

48. Павловська Н. Вiдшкодування моральної шкоди при посяганнi на недоторканнiсть особистого життя // Право України. – 2001. – № 3. – с.45-47.

49. Палиюк В.П. Моральный вред (монография). — Одесская государственная юридическая академия. — 2000.

50. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Конституційне право України: Підручник. – К.: Наук. думка, 2006.

51. Права і свободи людини та громадянина. Матеріали до бібліографії.- Львів: , 2006 - 264 с.

52. Пунда Олександр Олегович Поняття та проблеми здійснення особистих немайнових прав, що забезпечують природне існування людини.- Хмельницький - К.: Вид-во Сергія Пантюка, 2005.- 436 с.

53. Рабінович Петро Мойсейович, Грищук Оксана Вікторівна Право людини на компенсацію моральної шкоди (загальнотеоретичні аспекти).- Львів: Світ, 2006.- 140 с.

54. Салімонов, Іван Миколайович Кримінальна відповідальність за обман покупців та замовників: Автореф. дис. канд. юрид. наук: Спец. 12.00.08.- Харків, 2004.- 18 с.

55. Тертишніков В.І. Цивільний процес України (лекції): Навч. – практ. посіб. – Харків: Видавець СПД ФО Вапнярчук Н.М., 2006. – 272 с.

56. Тертишніков В. І. Цивільний процесуальний кодекс України: Науково-практичний коментар. - Харків: Видавець СПД ФО Вапнярчук Н.М., 2007. – 576 с.

57. Цивільний процесуальний кодекс України: Науково-практичний коментар: у 2-х томах / ред. С.Я.Фурса – К.: Видавець Фурса С.Я.:КНТ, 2006 – т.1 – 912 ст.

58. Цивільний процес: Навч. посібник / За ред. Ю.В.Білоусова. – К.: Прецедент, 2006. – 293 с.

59. Цивільне процесуальне право України: Навчальний посібник / За заг.ред. С. С. Бичкової. –К.: Атіка, 2006. – 384 с.

60. Цивільне право України. Академічний курс: Підруч.: У двох томах / За заг. ред. Я.М.Шевченко. – Вид. 2-ге, доп. і перероб. – Т. 2. Особлива частина. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006.

61. Цивільний процес: Навч. посіб. / А.В. Андрушко, Ю.В. Білоусов, P.O. Стсфанчук, О.І. Угриновська та ін. — За ред. Ю.В. Білоусова. – К.: Прецедент, 2006. – 292 с.

62. Цивільне процесуальне право України : Навчальний посібник / За заг. Ред. С.С. Бичкової. – К.: Атака, 2006.- 384 с.

63. Черненок Максим Петрович Виконання майнових покарань.- Харків: Видавець СПД ФО Вапнярчук, 2006.- 176 с.

64. Чорнооченко С.І Цивільний процес: Вид 2-ге переробл. та доп.: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 472 ст.

65. Штефан О.О. Цивільне процесуальне право України. Навчальний посібник Юрінком Інтер, КИЇВ, 2009 р:

Періодичні та електронні видання

66. Антонюк О. Заходи самозахисту цивільних прав та інтересів. // Підприємництво, господарство і право. -2003. -№6. – с. 23-27.

67. Бакірова І. Застосування судами законодавства України щодо відшкодування моральної шкоди: проблемні питання // Право України. – 2006. - №5. – с. 89 - 92.

68. Баклан М.Г., Гаврилова Л.В. Деякі проблеми розгляду цивільних позовів та порядок застосування інших стягнень у кримінальному судочинстві // Вісник Верховного Суду України. –2004. –№4. – с. 38-42.

69. Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2004. - № 6: Відшкодування матеріальної і моральної шкоди. – 400с.

70. Веніамінова А. Моральна шкода: практичні аспекти доказування її наявності // http://www.justinian.com.ua

71. Відшкодування моральної шкоди: психологічний аспект // Адвокат. — 1998. — № 4

72. Забара І.М. Колізійні питання відшкодування моральної (немайнової) шкоди в міжнародному приватному праві // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. пр. – К.: Київський університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин. – 2000. – Випуск 24 (частина ІІ). – с. 119 - 135.

73. Забара І.М. Відшкодування моральної (немайнової) шкоди при порушенні особистих немайнових прав: порівняльно-правові аспекти // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. пр. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин. – 2001. – Випуск 27 (частина ІІІ). – с. 79 - 89

74. Крикунов О. Психологічний підхід до тлумачення поняття «моральна шкода» // Вісник Львів. Ун – тету, 2003. Вип.38. – с. 523 - 529

75. Козлов С. «Моральна шкода: соціально-правові аспекти» // «Юридична газета». – 28 лютого 2006 року – № 3 (39).

76. Моральна шкода : погляд юриста // Інтернет-видання «Хай-Вей». – 20.12.2005 р.

77. Чернадчук В. До питання про поняття моральної шкоди // Право України. – 2001 -№2.– с. 105-107
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
712
Скачать бесплатно 20442.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.