У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ПРОГНОЗУВАННЯ СТІЙКОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ
Количество страниц 405
ВУЗ ЛУЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20648.doc 
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП…………………………………………………………………………………..3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ПРОГНОЗУВАННЯ
СТІЙКОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ…..………………………………………………11
1.1. Стійкий розвиток регіону як об’єкт прогнозування………………………….11
1.2. Методи і моделі прогнозування стійкого розвитку регіону…………………24
1.3. Зарубіжний досвід стратегічного прогнозування стійкого
розвитку територіальних суспільних систем……………………………………...43
Висновки до першого розділу……………………………………………………...59
РОЗДІЛ 2. МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНКИ СТІЙКОГО
РОЗВИТКУ РЕГІОНУ………………………………………………………………...63
2.1. Методика аналізу та оцінки стійкого розвитку регіону……………………...63
2.2. Аналіз та оцінка стійкого розвитку регіонів України………………………..87
2.2.1. Геополітичні передумови стійкого розвитку регіонів України………..87
2.2.2. Аналіз та оцінка рівня соціального розвитку регіонів України………..93
2.2.3. Аналіз та оцінка рівня економічного розвитку регіонів України…….109
2.2.4. Аналіз та оцінка рівня екологічного розвитку регіонів України……..126
2.3. Інтегральна оцінка рівня стійкого розвитку регіонів України……………..143
Висновки до другого розділу……………………………………………………...149
РОЗДІЛ 3. ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ПРОГНОЗУВАННЯ
СТІЙКОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ…………………………………………………152
3.1. Методика прогнозування стійкого розвитку регіонів України…………….152
3.2. Прогнозна модель стійкого розвитку регіонів (на прикладі АР Крим)……173
3.3. Методологічні підходи до формування та вибору стратегії стійкого
розвитку регіонів України…………………………………………………............187
Висновки до третього розділу…………………………………………………….199
ВИСНОВКИ…………………………………………………………………………..202
ДОДАТКИ…………………………………………………………………………….205
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………………405

ВСТУП



Актуальність теми. Формування сучасної економічної системи України потребує невідкладного збереження балансу трьох видів ресурсів: економічних, природних та людських, що утворюють соціо-еколого-економічну систему, при відсутності динамічного зростання, порушенні рівноваги та збалансованості функціонування якої починаються якісно нові процеси, що можуть призвести до повного її краху.
Досягнення країною основної мети – забезпечення стійкого розвитку потребує узгодження інтересів і можливостей розвитку її окремих регіонів. Для України регіональний підхід до забезпечення стійкого розвитку є особливо актуальним через нерівномірність та диспропорції у розвитку всієї сукупності суспільно-економічних і екологічних процесів, що є унікальними для кожного регіону, та неузгодженість шляхів вирішення існуючих проблем. Дана ситуація вимагає подальшого вивчення й аналізу особливостей розвитку регіону, що дає можливість об’єктивно оцінювати та передбачати майбутній стан, диференційовано управляти процесами і прогнозувати розвиток соціальної, економічної та екологічної сфери. Для вибору стратегії забезпечення стійкого розвитку регіону важливим механізмом повинно стати прогнозування перспектив його розвитку і передбачення майбутнього стану з огляду на наявні проблеми та ресурси для їх вирішення в регіоні.
Широке коло питань проблематики стійкого розвитку регіонів розробляли провідні вітчизняні та зарубіжні вчені: Н.Багров, О.Бодрак, С.Божко, О.Білоус, Є.Брикун, В.Буркинський, І.Вахович, В.Вітлінський, В.Возняк, Н.Газізулін, Т.Галушкіна, Дж.Гелбрейт, З.Герасимчук, М.Гусєв, Б.Данилишин, М.Долішній, С.Дорогунцов, Л.Жарова, Б.Карпінський, К.Лосєва, М.Межевич, Л.Мельник, В.Лисичкін, П.Олдак, А.Паламарчук, Н.Реймерс, Л.Руденко, Л.Севастьянов, В.Семенов, О.Шаблій, В.Шевчук, Л.Шостак та інші.
Проте наукові засади прогнозування як інструмента забезпечення стійкого розвитку регіону досліджені недостатньо. Залишаються відкритими питання вивчення шляхів забезпечення динамічного зростання і досягнення зрівноваженого, збалансованого розвитку регіонів та зменшення регіональних асиметрій у забезпеченні їх стійкості, обґрунтування критеріїв оцінки стійкості функціонування та вибору стратегічних напрямків стійкого розвитку регіонів України. Складність, недостатня вивченість та невирішеність на теоретичному, методологічному та прикладному рівнях питань прогнозування зрівноваженого, збалансованого соціо-еколого-економічного функціонування регіону, визначення критеріїв вибору стратегії забезпечення стійкості функціонування регіональної системи та переходу регіонів України до стійкого розвитку зумовили вибір теми дослідження, підтверджують його актуальність, визначають його мету та завдання.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Основні положення дисертаційної роботи мають зв’язок із завданнями, визначеними „Державною стратегією регіонального розвитку на період до 2015 року” (Постанова Кабінету Міністрів України № 1001 від 21 липня 2006 року), „Концепцією державної регіональної політики” (Указ Президента України від 25 травня 2001 року N 341/2001), „Основними напрямами державної політики України в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки” (Постанова Верховної Ради України від 5 березня 1998 року), „Комплексною програмою реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого розвитку на 2003-2013 роки” (Постанова Кабінету Міністрів України № 634 від 26 квітня 2003 року).
Дисертаційна робота є складовою комплексної науково-дослідницької держбюджетної теми: 1) Луцького національного технічного університету „Механізми реалізації політики сталого розвитку регіону” (номер державної реєстрації 0106U000610), у якій здобувач була автором запропонованих методик оцінки стійкого розвитку регіону, побудови багатофакторної моделі прогнозування стійкого розвитку регіону, встановлення критеріїв збалансованості функціонування регіональної системи; 2) Севастопольського національного технічного університету «Інфоекономіка» (номер державної реєстрації 0108U001373), у якій здобувач була автором розроблених критеріїв вибору економіко-математичних методів встановлення рівня стійкого розвитку регіону за дворівневою системою оцінювання та методики побудови імітаційної моделі функціонування регіональної системи з використанням інформаційних технологій.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка науково-методологічних і практичних підходів до прогнозування стійкого розвитку регіонів України. У відповідності зі сформульованою метою дослідження були поставлені та розв’язані наступні завдання:
 визначити зміст стійкого розвитку регіону як об’єкта прогнозування;
 вивчити існуючу сукупність методів і моделей прогнозування соціо-еколого-економічного розвитку регіонів з метою селекції та їх використання при побудові прогнозної моделі стійкого розвитку регіонів України;
 узагальнити зарубіжний досвід стратегічного планування і прогнозування стійкого розвитку територіальних суспільних систем з метою застосування його при формуванні стратегії стійкого розвитку регіонів України;
 розробити методичні підходи до аналізу та оцінки стійкого розвитку регіону;
 здійснити аналіз та оцінку соціо-еколого-економічного розвитку регіонів України і визначити рівень стійкості функціонування регіональних систем;
 розробити модель прогнозування стійкого розвитку регіону та апробувати її на прикладі АР Крим;
 науково обґрунтувати методику вибору стратегії стійкого розвитку регіону.
Об’єкт дослідження – процес стійкого розвитку регіону.
Предмет дослідження – теоретико-методологічні та прикладні підходи до прогнозування стійкого розвитку регіону.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дисертаційного дослідження є фундаментальні положення економічної теорії, регіональної економіки, висвітлені в працях вітчизняних та зарубіжних вчених.
Для розв’язання поставлених задач у процесі дослідження були використані такі методи: логічного аналізу – для узагальнення теоретичних засад формування та реалізації політики стійкого розвитку (розділ 1, п.1.1 - 1.3); візуально-графічний метод – для представлення результатів емпіричних досліджень у наочній формі (розділ 2 – 3); синтезу, аналізу та порівняння – для встановлення структури та набору первинних показників для аналізу та прогнозування стійкості розвитку регіону (розділ 2, п.2.1 та розділ 3, п.3.1); порівняння, групування – для опрацювання статистичних даних (розділ 2, п.2.2 -2.3 та розділ 3, п.3.2 – 3.3); економіко-статистичні – для встановлення диспропорцій у розвитку регіонів (розділ 2, п.2.1); стратегічний аналіз – для ідентифікації та позиціонування регіонів за рівнем збалансованості функціонування соціо-еколого-економічної системи та рівнем її стійкого розвитку (розділ 2, п.2.1 – 2.3); структурно-функціональний – при формуванні матриці вибору стратегії забезпечення стійкого розвитку регіону (розділ 3, п.3.3). Для прогнозування стійкого розвитку регіону був застосований регресійний аналіз, використовуючи метод екстраполяції трендів, що дозволить визначити тенденцію зміни показників розвитку в часі і описати фактичну усереднену тенденцію зміни аналітичних показників заданих часових рядів (розділ 3,п. 3.1 – 3.2).
Інформаційна база дослідження включає Конституцію України, Закони України, нормативні правові акти з питань переходу країни в цілому та регіонів як її складових на модель стійкого розвитку, Проект Концепції сталого розвитку України, Проект Концепції регіональної державної політики, аналітичні матеріали Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, матеріали Головного управління статистики, матеріали науково практичних конференцій і періодичних видань та матеріали власних досліджень.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в системному обґрунтуванні теоретико-методологічних основ прогнозування стійкого розвитку регіонів, що дозволить встановити сценарії функціонування регіональних систем, реалізація яких забезпечить динамічне зростання, стійку рівновагу та збалансованість соціальної, екологічної, економічної сфери регіону. Одержані в процесі дослідження результати характеризуються науковою новизною:
вперше:
 запропоновано підхід до прогнозування стійкого розвитку регіонів, який передбачає побудову імітаційної моделі за етапами: концептуальне моделювання, математичне моделювання, комп’ютерне моделювання, аналіз результатів, що дозволить через розрахунок комплексного інтегрального показника, в якому зведені часткові індекси рівня розвитку соціальної, економічної, екологічної сфери регіону та врахований рівень збалансованості функціонування соціо-еколого-економічної регіональної системи, ідентифікувати перспективний стан регіону для подальшого вибору заходів регіональної політики стійкого розвитку;
удосконалено:
 методичні підходи до оцінки стійкого розвитку регіону, що дозволять інтерпретувати значення розрахункових показників рівня соціального, екологічного, економічного розвитку регіону на предмет відповідності станам регіонального розвитку: зростання, сталості, спадання, ризику та загрози (що виражають етапи життєвого циклу соціо-еколого-економічної активності регіону) через зіставлення з нормативними та пороговими показниками, які встановлюють запас стійкості та межі переходу регіональної системи з одного стану в інший, що забезпечить виявлення соціо-еколого-економічних проблем та регіональні асиметрії в рівнях стійкого розвитку регіонів з метою їх усунення або попередження;
 систему коригуючих коефіцієнтів збалансованості функціонування регіональної системи при визначені рівня її стійкого розвитку, яка, на відміну від існуючих, враховує величину домінуючої сфери розбалансування, що дозволяє виявити та попередити дестабілізуючі фактори стійкого розвитку регіону;
 понятійний апарат, зокрема трактування поняття «sustainable development» як «стійкий розвиток», що представляє собою багатовимірний процес змін, який відображає здатність системи стабільно забезпечувати динамічне зростання, зберігаючи рівновагу та збалансованість рівноцінних за своєю значимістю взаємозв’язаних соціальної, економічної та екологічної сфер, протидіючи негативному впливу зовнішніх та внутрішніх факторів; визначення поняття “прогнозування стійкого розвитку регіонів”, під яким автор розуміє процес передбачення можливого стану динамічного зростання рівня соціо-еколого-економічного розвитку регіону при збережені рівноваги та збалансованості рівноцінних соціальної, екологічної, економічної сфер та передбачення тенденцій функціонування регіону з метою встановлення альтернативних сценаріїв його стійкого розвитку;
дістало подальший розвиток:
 диференційний підхід до формування стратегічних напрямків забезпечення стійкого розвитку регіону за допомогою матриці відповідності стратегії стійкого розвитку станам регіонального розвитку за критеріями: етап життєвого циклу соціо-еколого-економічної активності регіону та величина домінуючої сфери розбалансування, які дозволяють визначити тип основної (стратегія наступу, інноваційна стратегія акцентування, інноваційно-відновлювальна, інвестиційно-інноваційна стратегія екзогенних ін’єкцій, опору) та допоміжної (збалансованого розвитку, пріоритетності соціального розвитку, нарощення економічного потенціалу, екологічно-безпечного розвитку, соціо-економічного збалансування, соціо-екологічного збалансування, еколого-економічного збалансування, соціо-еколого-економічного збалансування) стратегії;
 класифікація видів прогнозів стійкого розвитку регіонів за ознаками: об’єкт, суб’єкт, предмет прогнозування, масштабність об’єкта, термін, напрямок, періодичність, прогнозні характеристики, характер розвитку об’єкта, спосіб обґрунтування показників, ступінь складності, ступінь детермінованості, інформаційна основа методу прогнозування, характер відображення результатів прогнозу, тип сценарію розвитку, що допоможе визначити таку систему часткових прогнозів, яка дозволить врахувати особливості розвитку кожного регіону та забезпечить інтегральний та комплексний характер прогнозів стійкого розвитку регіону.
Практичне значення одержаних результатів. Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає у розробці науково-прикладних положень, які дають можливість сформувати ефективні механізми збалансування розвитку соціальної, економічної та екологічної сфер регіону на основі прогностичних моделей стійкого розвитку; основні положення дисертаційного дослідження доведено до рівня методичних розробок та практичних рекомендацій стосовно: діагностики соціо-еколого-економічного розвитку регіону; оцінки збалансованості та виявлення напрямків розбалансування функціонування регіональної системи, оцінки стійкого розвитку регіону, сценарного прогнозування рівня стійкого розвитку регіону, типології стратегій забезпечення стійкого розвитку регіону.
Основні положення дисертаційного дослідження можуть бути використані органами державного і місцевого управління для розробки конкретних регіональних та галузевих програм стійкого розвитку, а також в процесі підготовки матеріалів для підручників, навчальних посібників, при складанні спеціальних курсів у вузах країни.
Результати аналізу стійкого розвитку регіонів, оцінки рівня розвитку соціальної, екологічної та економічної сфер, підходи до прогнозування стійкого розвитку регіонів із застосуванням математичного інструментарію побудови багатофакторної моделі, оцінки рівня природно-ресурсного потенціалу регіону та антропогенного навантаження на екосистему використано у роботі Головного управління економіки м. Севастополя міськдержадміністрації (довідка про впровадження № 932 від 23.10.08р.) та Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області (довідка про впровадження № 2425/01-12 від 30.10.08 р.).
Теоретичні та методичні розробки дисертації запроваджені у навчальний процес Луцького національного технічного університету (довідки про впровадження № 2100-15-25 від 28.03.08р. та № 2101-15-25 від 28.03.08р.), Волинського національного університету імені Лесі Українки (довідка про впровадження № 2/2801а від 04.09.08р.), Севастопольського національного технічного університету (довідка про впровадження № 400-08.17/1038 від 23.04.08р.) при викладанні дисциплін «Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка», «Економетрія», «Системи і методи прогнозування», «Статистика соціально-економічного розвитку регіону», «Управління регіональним розвитком», «Економічна теорія».
Апробація результатів дослідження. Основні результати дослідження, висновки та пропозиції дисертаційної роботи доповідалися та обговорювалися на міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях: Міжнародній науково-практичній конференції «Відтворення господарського комплексу регіону: методологія, механізм, інструментарій» (м. Чернівці, лютий 2006 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції «Проблеми освіти в суспільстві ноосферної епохи (освіта сталого розвитку)» (м. Київ, квітень 2007 р.), XVI міжнародній науково-практичній конференції «Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону» (м. Чернівці, травень 2007 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції «Фінансово-економічні проблеми розвитку України в умовах ринку» (м. Рівне, грудень 2007 р.), V міжнародній науково-практичній конференції «Соціально-економічні реформи в контексті інтеграційного вибору України» (м. Дніпропетровськ, травень 2008 р.), V міжнародній науково-практичної конференції «Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю» (м. Черкаси, квітень 2008 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Стратегія забезпечення сталого розвитку України» (м. Київ, травень 2008 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Перспективи та пріоритети розвитку економіки України та її регіонів» (м. Луцьк, жовтень 2008 р.).
Публікації. Основні результати дисертаційного дослідження опубліковані в 15 наукових працях (з них 8 – у фахових виданнях (в т.ч. 1 – у науковому журналі, 7 – у збірниках наукових праць), 7 – у матеріалах і тезах конференцій) загальним обсягом 7,5 д.а., з яких 7,3 д.а. належить особисто автору.
Структура і об'єм дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, викладених на 204 сторінках друкованого тексту, у тому числі 6 таблиць і 8 рисунків, наведені на 7 сторінках. Список використаних джерел складається з 246 найменувань і представлений на 21 сторінках, а також 49 додатків на 200 сторінках.
Список литературы ВИСНОВКИ



У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення та подано нове вирішення наукової задачі - забезпечення стійкого розвитку регіону на основі дотримання сформованих, шляхом врахування розроблених прогнозів, стратегій, що дозволить забезпечити динамічне зростання зрівноваженого збалансованого соціо-еколого-економічного розвитку. Результати дисертаційного дослідження дали змогу зробити висновки теоретичного і науково-практичного спрямування, основними з яких є:
1. Обґрунтовано засади сучасної моделі регіонального розвитку, за якою стійкого розвитку можна досягти шляхом забезпечення динамічного зростання, рівноваги, взаємоузгодженості та збалансованості всіх сфер регіональної системи як основних характеристик стійкості розвитку регіону.
2. Доведено, що розглядати термін «прогнозування розвитку регіону» з позиції «стійкості» необхідно з врахуванням змістових характеристик: передбачення стану динамічного зростання, збереження збалансованості рівноцінних за своєю значимістю соціальної, екологічної, економічної сфер, передбачення тенденцій соціо-еколого-економічного функціонування регіону, які забезпечують вибір альтернативних сценаріїв його стійкого розвитку.
3. Розроблено авторську методику оцінки рівня стійкого розвитку регіону через розрахунок комплексного інтегрального показника, в який зведені часткові індекси рівня розвитку соціальної, економічної, екологічної сфери, що, на відміну від існуючих методик, дозволяє врахувати рівень збалансованості розвитку його сфер. На основі врахування рівня збалансованості та встановлення напрямків розбалансування виявлено соціо-еколого-економічні проблеми та регіональні асиметрії в рівнях стійкого розвитку регіонів з метою їх усунення або попередження. У роботі визначено, що більшість регіонів України знаходяться в стані загрози стійкому розвитку, що зумовлює необхідність розробки заходів її протидії і лише у шести регіонах розвиток є збалансованим. Отримані результати свідчать про значну регіональну диференціацію рівня екологічного розвитку регіонів, що суттєво вирізняється від рівня диференціації соціального та економічного розвитку. Значні диспропорції у рівнях розвитку складових регіональної системи в умовах пошуку потенціальних можливостей стійкого розвитку обумовлюють необхідність удосконалення регіональної політики згладжування міжрегіональних асиметрій.
4. Доведено, що важливим інструментом розв’язання проблем стійкого розвитку є сценарне середньо- та довгострокове прогнозування регіональних тенденцій збалансованого розвитку соціальної, економічної та екологічної сфер. Врахування величини домінуючої сфери розбалансування при побудові прогнозів регіонального розвитку дозволить виявити та попередити дестабілізуючі фактори стійкого розвитку регіону та не допустити виведення регіональної системи із зрівноваженого збалансованого стану динамічного зростання.
5. Обґрунтовано перспективність вибору для моделювання й прогнозування збалансованого соціо-еколого-економічного розвитку регіону регресійного аналізу з використанням методів екстраполяції трендів та комплексного імітаційного моделювання.
6. Доведено, що методологічні розробки в області побудови прогнозних багатофакторних моделей, які адекватно відображають функціональні взаємозв’язки соціальної, економічної та екологічної сфер регіону, повинні бути орієнтовані на керований стійкий розвиток, що надає розширення початкових положень і модифікації структурно-функціональних відносин в комплексній моделі стійкого розвитку регіону.
7. На основі виявлених пропорцій регіонального розвитку розроблено багатофакторну модель розвитку АР Крим, що стала інформаційно-математичним інструментом для проведення сценарного прогнозування стійкого розвитку регіональної системи, яке в свою чергу є важливим етапом формування та вибору стратегії стійкого розвитку цього регіону.
8. Розроблена методика проведення типізації стратегій стійкого розвитку регіону, яка за етапами життєвого циклу соціо-еколого-економічної активності регіону дозволить визначити тип основної та за величиною домінуючої сфери розбалансування визначити тип допоміжної стратегії забезпечення стійкого розвитку регіонів України. Дотримання сукупності вибраних стратегій стійкого розвитку регіонів дозволить забезпечити їх динамічне зростання, зберігаючи рівновагу та збалансованість рівноцінних за своєю значимістю взаємозв’язаних соціальної, економічної та екологічної сфер, протидіючи негативному впливу зовнішніх та внутрішніх факторів.
Запропоновані у роботі заходи спрямовані на забезпечення переходу регіонів України до стійкого розвитку.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Helliman J. The Ecology of World Development / J. Helliman. – London, 1992. – P. 4-6.
2. Руденко Л.Г. Оцінка стану виконання підсумкових документів Всесвітнього саміту із сталого розвитку (Йоганнесбург, 2002) в Україні / Л.Г. Руденко, Г.О.Білявський, І.Щ. Горленко, І.В. Гукалова, В.Г. Дубін, С.А. Лісовський, І.В.Медведеня, В. І. Олещенко, В.М. Пащенко. – К.: Академперіодика, 2004. – 208с.
3. Спиридонов И.Я. Мировая экономика: Учебное пособие / И.Я. Спиридонов. – М.: ИНФРА – М, 2000.
4. Гельбрас В. Проблемы перехода к устойчивому развитию / В. Гельбрас // Мировая экономика и международные отношения. – 1995. – №1. – С. 49-56
5. Герасимчук З.В. Організаційно-економічний механізм формування та реалізації стратегії розвитку регіону / З.В. Герасимчук, І.М. Вахович. – Луцьк: ЛДТУ, 2002. – 248 с.
6. Шварц С. С. Экологические закономерности эволюции/ С.С. Шварц. – М.: Наука, 1980. – 278с.
7. Стан Світу за 2002 рік: [пер. з англ.] – К.: Інтелсфера, 2002. – 289с.
8. Трегобчук В. Концепція сталого розвитку для України/ В. Трегобчук // Вісник НАН України. – 2002. – №2. – С. 31-41
9. Словник-довідник з українського літературного слововживання: [під ред. С.І.Головащука]. – К.; Наукова думка, 2004. – 448 с.
10. Великий тлумачний словник української мови. [Електронний ресурс] Режим доступу до словника: http://www.slovnyk.net/
11. Великий тлумачний словник сучасної української мови / [під ред. В.Т. Бусел]. – К.; Ірпінь: Перун, 2002. – 1440 с.
12. Концепція сталого розвитку України / [під ред. В.В. Волошина, Н.М.Гордієнка та ін]. – К: БМТ, 2000. – 17с.
13. Бартов В.Ф., Седов В.В. Концепции взаимодействия экономики и природы / В.Ф. Бартов. – М.: Мысль, 1984. – 159с.
14. Генсірук С.А. Еколого-економічні аспекти природокористування / С.А.Генсірук, М.С. Нижник, В.О. Мищенко. – К.: Наукова Думка, 1982. – 178с.
15. Гэлбрейт Джон К. Экономические теории и цели общества. / К. Гэлбрейт Джон. – М.: Прогресс, 1979. – 407с.
16. Данилишин Б.М. Україна: проблеми сталого розвитку / Б.М. Данилишин, С.І.Дорогунцов, Е.М. Ліанова, Б.Я. Шевчук. – Київ: РВПС НАН України, 1997. – 151с.
17. Данилишин Б.М. Устойчивое развитие в системе природно-ресурсных ограничений / Б.М. Данилишин, Л.Б. Шостак. – Киев: СОПС НАН Украины, 1999.– 367с.
18. Дорогунцов С.І. Управління техногенно-екологічною безпекою у парадигмі сталого розвитку / С.І. Дорогунцов, О.М. Ральчук. – К.: Наукова Думка, 2001. – 174с.
19. Экологические аспекты развития и размещения производительных сил /Под ред. А. М. Курносова. – М.: Наука, 1992. – 128с.
20. Economic Aspects of Environmental Protection/ [edit. B. Moldan]. – Praha: Charles University Press, 1998. – 338 p.
21. Закон України “Про стимулювання розвитку регіонів” // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2005, № 51, ст. 548.
22. Василенко И.А. Административно–государственное управление в странах Запада: США, Великобритании, Франции, Германии / И.А. Василенко. – М.: Логос,- 2000. – 200 с.
23. Зіллер Ж. Політико–адміністративні системи країн ЄС: порівняльний аналіз / Ж.Зіллер. – К.: Основи, 1996. – 420с.
24. Иванов И.Д. Европа регионов / И.Д. Иванов. – М.: Международные отношения, 1998. – 250с.
25. Максименко С. Регіональна політика в країнах Європи. Уроки для України / С.Максименко. – К.: Логос, 2000. –170с.
26. Региональные проблемы управления хозяйством (зарубежный опыт): [под ред. Э.Б. Алаева, С.С. Артоболевского]. – М.: ИГАН СССР, 1990. – 288с.
27. Регіональна політика та управління у країнах Європи: [під ред. М.О. Лендьел, В.Ю. Керецмана]. – Ужгород: Ужгородський національний університет, 2001. –248с.
28. Стеденников И. Регион Украины в Европе регионов / И. Стеденников, В.Токаренко //Причерноморский регион. – 1998. – №1. – С.28–34
29. Составление прогнозов регионального развития. Моделирование и прогнозирование. [Электронный ресурс]. - Режим доступу до статті: http://www.ais.vis.ru/site/.
30. Пухир С.Т. Стратегічне прогнозування соціально-економічного розвитку регіону: дис. на здобуття наук. ступеня кандидата екон. наук: 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил та регіональна економіка / Пухир Світлана Тимофіївна. – Львів, 2005р. – 158 с.
31. Геєць В.М. Моделі і методи соціально-економічного прогнозування / В.М.Геєць, Т.С. Клебанова, О.І. Черняк, В.В. Іванов, Н.А. Дубровіна, А.В.Ставицький.—Х.: ВД «Інжек», 2005. – 396 с.
32. Севастьянов Л.И. Индикаторы социально-экономического развития регионов: методологические подходы к разработке / Л.И. Севастьянов // Регион: экономика и социология. – 1996. - №1. – с. 44-58.
33. Брикун Є.В. Моделювання страхового механізму компенсації еколого-економічних збитків / Є.В. Брикун – Х.: Форт, - 2004. – 256 с.
34. Ковальчук П.І. Моделювання і прогнозування стану навколишнього середовища / П.І. Ковальчук. – К.: Либідь, 2003. – 208 с.
35. Карпінський Б.А. Продуктивність і сталий розвиток економіки / Б.А.Карпінський, С.М. Божко. – Львів: Логос, 2004. – 274 с.
36. Карпінський Б.А. Сталий розвиток економіки: узагальнена модель / Б.А.Карпінський, С.М. Божко. – Львів: Логос, 2005. – 256 с.
37. Поліщук С.З. Системний аналіз і моделювання у у розв’язанні проблем сталого розвитку території / С.З. Поліщук, В.О. Долодаренко, Н.А.Чорнобривкіна, А.І.Рябко. – Дніпропетровськ, Поліграфіст. 2001.—133 с.
38. Вітлінський В.В. Моделювання економіки: [навч. посібник]. / В.В.Вітлінський – К.: КНЕУ, 2005. – 408 с.
39. Ляшенко І.М. Економіко-математичні методи та моделі сталого розвитку / І.М. Ляшенко. – К.: Вища школа, 1999. – 236 с.
40. Гладкий Ю.Н. Основы региональной политики / Ю.Н. Гладкий, А.И.Чистобаев. – СПб.: Михайлова В.А., 1998. – 659 с.
41. Енциклопедичний словник бізнесмена: Менеджмент, маркетинг, інформатика / [під заг. ред. М.І. Молдованова]. – К.: Техніка, 1993. – 856 с.
42. Прогнозування соціально-економічного розвитку регіону: питання теорії і методології / НАН України. Інститут регіональних досліджень: [під ред. д.е.н., проф. Є.І. Бойко]. – Львів, 2005. –234 с.
43. Региональное развитие: опыт России и Европейского Союза / [отв. ред. А.Г.Гранберг]. – М: Экономика, 2000. – 435с.
44. Юфа Ф.І. Маркетингова ресурсозберігаюча стратегія розвитку економіки і природокористування України / Ф.І. Юфа // Екотехнологія і ресурсозберігання. – 1993. - № 1. – С. 28-35.
45. Антоновський М.Я. Методологія побудови балансових еколого-економічних моделей / М.Я. Антоновський, В.А. Літвін, М.Т. Тер-Мікаелян. // Проблеми економічного моніторинга і моделювання екосистем. – Л.: Гідрометіовид., 1980. –Т.3. – С. 36-54.
46. Робертс Фред С. Дискретные математические модели с приложениями к социальным, биологическим и экологическим задачам / Робертс Фред С. – М.: Наука, 1986. – 494 с.
47. Петрик О.І. Аналіз чинників інформації прогнозування в Україні / О.І.Петрик, Ю.О. Половньов. // Економіка і прогнозування. – 2003. - №1. – С. 86-103.
48. Ульянченко О.В. Дослідження операцій в економіці: [підручник для студентів вузів] / О.В. Ульянченко.-- Харків: Гриф, 2002. - 580 с.
49. Данилишин Б.М. Наукові основи прогнозування природно-техногенної (екологічної) безпеки / Б.М. Данилишин, В.В. Ковтун, А.В. Степаненко. – К.: Лекс Дім. 2004. – 552 с.
50. Переход к устойчивому развитию: глобальный, региональный и локальный урони. Зарубежный опыт и проблемы России. Москва: КМК. 2002. 444 с.
51. Моргачев В.Н. Формы и методы территориального управления в США и Канаде. М.: Наука, 1987. – 145 с.
52. Управление региональными программами в США и Канаде. М., 1983. – 152с.
53. Кіндрацька Г.І. Основи стратегічного менеджменту / Г.І. Кіндрацька. – Львів: Кінпатрі ЛТД, 2000. – 264 с.
54. Толстиков Я. Стратегия регионов и экономика страны / Я. Толстиков // Молодежь Эстонии. – 18 сентября 1998г. с.32-48.
55. Дандевіч Г. Як місто може генерувати свій економічний розвиток / Г. Дандевіч // Економічний часопис. –2000. - №11-12. – С.21-22.
56. Коломийчук В.С. Стратегічні засади соціально-економічного розвитку регіону (на матеріалах Тернопільської області) / В.С. Коломийчук, Л.Т.Шевчук, С.Л.Шульц. – Львів – Тернопіль, 2002. –277 с.
57. Костылева Н.Е. Стратегическое планирование в Мюнхене / Н.Е. Костылева, Н.А.Лебедева. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www. citystrategy. leontief. ru.
58. Сопоставительный анализ экономических стратегий зарубежных городов. [Электронный ресурс]. – Режим доступу: http://www.citystrategy.leontief.ru/.
59. Кондіус І.С. Концепція прогнозування стійкого розвитку регіону / І.С. Кондіус // Економічні науки. [Зб. наук. пр. / під ред. д.е.н., проф. В.К. Євдокименко]. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2008. – Випуск 4. – С. 169 – 180
60. Герасимчук З.В. Прогнозування стійкого розвитку регіону як інструмент суспільного прогресу / З.В. Герасимчук, І.С. Кондіус // Проблеми освіти в суспільстві ноосферної епохи (освіта сталого розвитку): матеріли Всеукр. наук.-практич. конф. (Київ, 19 квітня 2007 р.) – Київ: Чайка –Всесвіт, 2007. – С. 105 – 113.
61. Кондіус І.С. Зарубіжний досвід стратегічного прогнозування стійкого розвитку територіальних суспільних систем / І.С. Кондіус // Фінансово-економічні проблеми розвитку України в умовах ринку: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 21 грудня 2007 року. Рівне – 2007. – С.152 – 158.
62. Кондіус І.С. Теоретичні засади прогнозування стійкого розвитку регіону / І.С.Кондіус // Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону: Матеріали XVI Міжнародної науково-практичної конференції. Чернівці, 17 -18 травня 2007 року. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2007. – С. 407 – 410.
63. Кондіус І.С. Аналіз методів і моделей прогнозування стійкого розвитку регіону / І.С. Кондіус // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції. Черкаси, 16 – 18 квітня 2008 р. / М-во освіти та науки України, Черкас. держ. технол. ун-т; [відповід. ред. В.М.Яценко]. – Черкаси: ЧДТУ, 2008. С. 99 – 101.
64. Плюта В. Сравнительный многомерный анализ в экономических исследованиях: Методы таксономии и факторного анализа / В. Плюта / [пер. с пол. В.В. Иванова]. – М.: Статистика, 1980. – 151 с.
65. Тисячна Н.В. Теоретичні основи і вибір методів комплексної оцінки стану навколишнього природного середовища: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. географ. наук / Н.В. Тисячна. – Харків, 1998. – 15 с.
66. Зайцева Л. Оцінка сталості розвитку економіки регіону.[Електронний ресурс] htpp://www.uapa-dlc.org./ua/ukrmisto/1/n1g2s4.htm
67. Глис А.Г. Размещение производительных сил экономических районов / А.Г.Глис. – М.: «Наука», 1975. – 136с.
68. Закономерности и факторы развития экономических районов СССР/ ред. Я.Г.Фейгин, М.А. Виленский, Д.Д. Москвин. – М.: «Наука», 1965. – 267с.
69. Системный анализ и моделирование развития и размещения продуктивных сил / [Под ред. А.Н. Алымова, В.Т. Кулика].– К.: СОПС УССР, 1975. – 150с.
70. Дорогунцов С. Основні напрями вирішення соціально-економічних проблем депортованих національних меншин / С. Дорогунцов, В. Зініч // Економіка України.– 2002. – №3. – С.69-74
71. Коломийчук В.С. Соціально-економічний розвиток адміністративного району: теорія, методологія, практика / В.С. Коломийчук. – Тернопіль: Терно-Граф, 1998.
72. Быстряков И.К. Социальная экология / И.К. Быстряков, Е.А. Меерсон, Т.Н.Карякина [курс лекций].– Волгоград: Волгоградский государственный университет, 1999. – 255с.
73. Державна стратегія регіонального розвитку до 2015 року. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/book/varnaly/034.htm
74. Герасимчук З.В. Економічна безпека регіону: діагностика та механізм забезпечення. / З.В. Герасимчук, Н.С. Вавдіюк. – Луцьк: Надстир’я, 2006. – 244с.
75. Національна безпека України 1994-1996 рр.:Наукова доповідь, НІСД [под ред. О.Ф.Бєлова]. – К., НІСД, 1997. – 197с.
76. Статистичний збірник «Регіони України» 2007. Частина ІІ. [За ред. О.Г.Осауленка]. —К.: Інформаційно-аналітичне агентство.— с.811.
77. Інноваційний розвиток економіки та напрямки його прискорення/ [под ред. В.П.Алексанодрової]. – К.: Ін-т економічного прогнозування НАН України, 2002. – 74с.
78. Качинський А.Б. Екологічна безпека: системний аналіз, перспективи покращення / А.Б. Качинський. – К.: НІСД, 2001. – 312с.
79. Кондіус І.С. Методичні підходи до оцінки стійкого розвитку регіону / І.С.Кондіус // Економічні науки. Серія: Економіка та менеджмент: [Зб. наук. пр. / під ред. д.е.н., проф. З.В. Герасимчук] – Луцьк, 2007. - № 4 (14). – С. 119 – 130
80. Кондіус І.С. Методика аналізу та оцінки соціальної складової стійкого розвитку регіону / І.С. Кондіус // Економічні науки. Серія: Регіональна економіка: [Зб. наук. пр. / під ред. д.е.н., проф. З.В. Герасимчук] – Луцьк, 2007. - № 4 (13), Ч.1. – С. 170 – 182
81. Кондіус І.С. Методика аналізу екологічної складової стійкого розвитку регіону / І.С. Кондіус // Економічний простір: [Зб. наук. пр. / під ред. д.е.н., проф. Ю.В.Орловської]. – № 11. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008. – С. 100 – 109.
82. Кондіус І.С. Методологічні підходи до аналізу екологічного стану регіону / І.С.Кондіус // V Міжнародна науково-практична конференція «Соціально-економічні реформи в контексті інтеграційного вибору України»: Збірник наукових праць. – Т.6. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008. – С.52-56.
83. Кондіус І.С. Визначення збалансованості розвитку регіону / І.С. Кондіус // Стратегія забезпечення сталого розвитку України: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Київ, 20 травня 2008 року. – [у 3 ч.] / РВПС України НАН України. – К.: РВПС України НАН України, 2008. – Ч.3. С. 178 – 182.
84. Статистичний збірник «Регіони України» 2007. Частина І. [За ред. О.Г.Осауленка]. – К.: Інформаційно-аналітичне агентство.— с.345.
85. Агафонов И. Доходы муниципальных образований / И. Агафонов, Т.Абанкина, А. Высоковский. // -Л.: Финансы. – 1998. – № 2. – С. 17-21.
86. Герасимчук З.В. Стратегічне управління підприємством. / З.В.Герасимчук.//Графічне моделювання: [навчальний посібник]. – К.: КНЕУ, 2000.– 360с.
87. Маскон М. Основы менеджмента / М. Маскон, М. Альберт, Ф. Хедоури. – М.: Дело, 1992.
88. Радченко К.І. Стратегічний аналіз у бізнесі: [навч. посіб] / К.І. Радченко. Вид. 2-ге, доп. – Львів: Новий світ – 2000, 2003, - 272 с.
89. Шершньова З.Є. Стратегічне управління: [підручник] / З.Є. Шершньова. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 2004. – 699 с.
90. Кондіус І. Етапи моделювання прогнозу соціо-еколого-економічного розвитку регіону / І.С. Кондіус // Науково-практичний журнал Київського національного торгівельно-економічного університету «Вісник». Київ, 2007. – Випуск 2. – С. 99 – 105
91. Кондіус І.С. Обґрунтування моделі прогнозування стійкого розвитку регіону / І.С. Кондіус // Економічні науки: [Зб. наук. пр. / під ред. д.т.н., проф. Ю.Г. Лега]. – Черкаси: ЧДТУ, 2008. – С. 279 – 283.
92. Кондіус І.С. Методичні підходи до формування та вибору стратегії стійкого розвитку регіону / І.С. Кондіус // Економічні науки. Серія: Економіка та менеджмент: [Зб. наук. пр. / під ред. д.е.н., проф. З.В. Герасимчук]. – Луцьк, ЛНТУ, 2008. – Випуск 5(18), Ч.1. – С. 257 – 272.
93. Кондіус І.С. Методичні підходи до перспективного прогнозування стійкого розвитку регіону / І.С. Кондіус // Економічні науки. Серія: Регіональна економіка: [Зб. наук. пр. / під ред. д.е.н., проф. З.В. Герасимчук]. – Луцьк, ЛНТУ, 2008. – Випуск 5(17), Ч.2. – С.153 – 176.
94. Кондіус І.С. Алгоритм прогнозування соціо-еколого-економічного розвитку регіону / І.С. Кондіус // Відтворення господарського комплексу регіону: методологія, механізм, інструментарій: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Чернівці, 22 - 23 лютого 2007 року, – Чернівці: Книги – ХХІ, Випуск 7, Т.1., 2007. – С. 86 – 90.
95. Герасимчук З.В. Екологічна безпека регіону: діагностика та механізм забезпечення / З.В. Герасимчук, А.О. Олексюк. – Луцьк: Надстир’я, 2007. – 280с.
96. Максимова Т.С. Формування механізму діагностування та прогнозування економічного та соціального розвитку регіонів: дис. на здобуття наук. ступеня доктора економ. наук: 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка / Максимова Тетяна Сергіївна. – Луганськ, 2004. – 270 с.
97. Крючкова І.В. Макроструктурні чинники трансформації економіки України: дис. на здобуття наукового ступеня доктора екон. наук: 08.02.03- Організація управління, планування і регулювання економікою / Крючкова Ірина Володимирівна. – К., 2005.– 317 с.
98. Rostow W.W. Stages of Economic Growth / W.W. Rostow. – New York: Cambridge University Press, 1971. – 267p.
99. IUCN/UNEP/WWF World. Conservation Strategy: Living resources conservation for sustainable development, IUCN, Gland, Swit-Zerland, 1980. – 198p.
100. World Commission on Environment and Development (The Brundtland Commission) Our Common Future. – New York: Oxford University Press, 1987. – 70p.
101. Наше общее будущее. Доклад международной комиссии по окружающей среде и развитию/ Пер. с англ.. – М.: Наука, 1988. –141с.
102. Economics of Development (Fourth Edition) / M. Gillis, D.H. Perkins, M. Roemer, D.R. Snodgrass. – New York. – London: WW Norton & Company, 1996. – 605 p.
103. IUCN/UNEP/WWF World. Conservation Strategy: Living resources conservation for sustainable development, IUCN, Gland, Swit-Zerland, 1980.
104. Шевчук В.Я. Ріо-де-Жанейро. – Йоганнесбург: паростки ноосферогенезу і відповідальності за майбутнє./ В.Я. Шевчук, Г.О. Білявський, Ю.М. Саталкун, В.В. Гетьман, В.Н. Навроцький / [под ред . В.Я. Шевчука] – К.: Геопринт, 2002. – 118с.
105. Горшков В.Г. Концептуальные аспекты региональной и глобальной экологии в контексте второй конференции ООН по окружающей бреде и развитию / В.Г.Горшков, К.Я. Кондратьев, К.С. Лосев // Язв. русс. географ. об-ва. – 1992. Т. 224, вып. 4. – С. 305-316.
106. Sustainable development and natural resource accounting CSO. Of Finland. – Studies. - № 173. Helsinki. - 1996.
107. Замятина М.Ф. Экологизация научно-технологического развития: методологические и организационно-экономические основы / М.Ф. Замятина. – Санкт-Петербург., 1998.
108. IUCN/UNEP/WWF Word. Conservation Strategy: Living resources conservation for sustainable development, IUCN, Gland, Swit – Zerland, 1980.
109. Голубець М.А. Розвиток «сталий» чи «збалансований»? / М.А.Голубець // Укр. геогр. журн. – 2006. - № 2. – С. 66-69.
110. Возняк В. Общественное развитие и экология: взаимосвязь, противоречия, принципы/ В. Возняк // Вопросы экономики – 1993. - №2.
111. Олдак П.Г. Общественное производство и окружающая середа / П.Г.Олдак.– Новосибирск, - 1978.
112. Олдак П.Г. Равновесное природопользование / П.Г. Олдак. – Новосибирск,- 1993.
113. Газизулин Н.Ф. Эколого-экономическое равновесие в развитии общества / Н.Ф. Газизулин, Л.Х. Зайдфудин. – М., 1992.
114. Межевич М.Н. Социально-экономические проблемы регионального природопользования и формирования среды обитания в высокоурбанизованных регионах / М.Н. Межевич, О.П. Литовка и др. . – Л.: ИСЭП АН СССР,1990.
115. Межевич М.Н. Исследования природопользования и формирование среды обитания в высокоурбанизованных регионах в условиях становления рыночной экономики / М.Н. Межевич, О.П. Литовка, М.Ф. Замятина, Э.А. Новиков и др. // Препр. науч.докл.: - СПб, ИСЭП РАН. – 1992.
116. Гусев М.М. Экономические проблемы и механизм экологически устойчивого развития: федеральный и региональный аспект / М.М. Гусев. Ростов на Дону., 1997.
117. Шевчук В.Я. Про концепцію переходу України до сталого розвитку. / В.Я.Шевчук // Проблеми сталого розвитку України. – К.: БМТ, 2001.
118. Бадрак О. Цілі та пріоритети сталого розвитку / О.Бадрак, Л. Шостак // Економіка України. – 2002. – №10 (491). – С.30–37.
119. Реймерс Н.Ф. Экология (теории, законы, правила и гипотезы) / Н.Ф. Реймерс. –М.: Россия Молодая, 1994. – 367с.
120. Любовний В.Я. Кризові міста Росії. Шляхи і механізми соціально-економічної реабілітації і розвитку / В.Я Любовний, О.С. Пчелінцев, Герцберг / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.locgov.mpsf.org/
121. Поповкін В.А. До концепції державної регіональної економічної політики. / В.А. Поповкін. -К., НІСД. – 1995. - 63 с.
122. Єпіфанов А.О. Регіональна економіка / А.О. Єпіфанов, І.В. Сало. - К.: Наукова думка, 2000. – 344 с.
123. Царик Л.П. Еколого-географічний аналіз і оцінювання території: теорія та практика (на матеріалах Тернопільської області) / Л.П. Царик. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 256 с.
124. Масловська Л.Ц. Сталий розвиток продуктивних сил регіонів України: теорія, методологія, практика: дис. на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук: 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка / Масловська Людмила Цезарівна. – К. – 2004. – 250 с.
125. Згуровський М.З. Глобальні виміри сталого розвитку / М.З. Згуровський .[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://xtf.ntu-kpi.kiev.ua/
126. Згуровський М.З. Сталий розвиток у глобальному і регіональному вимірах: Аналіз за даними 2005 р. / М.З. Згуровський – К.: НТУУ КПІ, 2006. – 84 с.
127. Буркинский Б.В. Экономико-экологические основы регионального природопользования и развития / Б.В Буркинский, В.Н. Степанов, С.К. Харичков / ИПРЭЭИ НАНУ. – Одесса: Феникс, 2005. – 575 с.
128. Балабанов Г.В., Трансформація структури господарства України: регіональний аспект / Г.В. Балабанов, В.П. Нагірна, О.М. Нижник. – К.: Міленіум, 2003. – 404 с.
129. World Economic Forum. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.weforum.or/
130. Heritage Foundation. [Електронний ресурс]. – Режим доступу до журн.: http://www.heritage.org/
131. Єльський університет, США. [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресерсів: http://www.yale.edu/esi
132. Economist Intelligence Unit. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.en.wikipedia.org/
133. United Nation Development program. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.hdr.undp.org/
134. Статистичний щорічник України за 2005 рік / За ред.. О.Г. Осауленка. – К.: Консультант, 2006. – 663 с.
135. Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2001 році / Міністерство екології та природних ресурсів України, К.: Видавництво Раєвського, 2003. – 184 с.
136. Статистичний збірник «Регіони України» 2006. Частина І / За ред. О.Г.Осауленка. – К.: Консультант, 2006. – 663 с.
137. Галушкіна Т.П. Про доцільність запровадження економіко-екологічного експерименту зі збереження і відродження природно-ресурсного потенціалу приморських рекреаційних територій / Т.П. Галушкіна // Регіональна економіка – 1999. – №. 2. – С. 115 120.
138. Галушкіна Т.П. Формування екологозрівноваженої політики як передумови економічного зростання в Україні / Т.П. Галушкіна // Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку: Матеріали доповідей V Міжнародного конгресу українських економістів, (м. Львів, 22-26 травня 2000 р.): 2 Ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень; [Редкол.: відпов. ред. академік НАН України М.І. Долішній]. – Львів, 2000. – Ч. 2. – С. 359 363.
139. Галушкіна Т.П. Модель регіонального інноваційного екоменеджменту (на прикладі приморських рекреаційних територій) / Т.П. Галушкіна // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна науково-технічна політика: інноваційний розвиток та інформаційний простір: Випуск XVІ: Матеріали доповідей міжнародної науково-практичної конференції (м.Львів, 29-30 червня 2000 р.) / НАН України. Інститут регіональних досліджень; [Редкол.: відпов. ред. академік НАН України М.І. Долішній]. – Львів, 2000. – С. 126 132.
140. Галушкіна Т.П. Экономические инструменты экологического менеджмента (теорія и практика): Монографія / Т.П. Галушкина. – Одеса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2000. – 280 с.
141. Галушкіна Т.П. Про доцільність запровадження економіко-екологічного експерименту зі збереження і відродження природно-ресурсного потенціалу приморських рекреаційних територій / Т.П. Галушкіна. Регіональна економіка. – 1999, №2. – С. 115 -120.
142. Жеребин В. Временные и межрегиональные сопоставления показателей уровня жизни населения / В. Жеребин // Вопросы статистики. – 1998. - № 2. – с. 16-23.
143. Горшков В.Г. Устойчивое развитие: экологическая оптимизация агро- и урбаландшафтов / В.Г. Гошков. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://window_catalog/pgf2txt?p_id=8608
144. Жарова Л.В. Економіко-екологічні обмеження сталого розвитку України / Л.В. Жарова. Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. – У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України. – 2003. – Ч.1.
145. Жарова Л.В. Механизм обеспечения устойчивого пространственного развития/ Л.В. Жарова. Механизм регулирования экономики. – 2006. – №3.
146. Жарова Л.В. Регіональні комплексні програми як інструмент регіональної політики сталого розвитку / Л.В. Жарова. Соціально-економічні дослідження в перехідний період: [Зб. наук. пр.] – У 3 ч – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України. – 2003. – Ч.ІІІ.
147. Жарова Л.В. Стратегія сталого розвитку АР Крим / Л.В. Жарова. Гендерні стратегії сталого розвитку України / ред Лобанова Л.С. – К.: Фенікс, 2004.
148. Жарова Л.В. Устойчивое развитие региона: теория, методология и методика исследования / Л.В. Жарова. Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – 2005. - №1(16).
149. Жижюнене Д. Паневежис, Возможности стратегического планирования / Жижюнене Д. Паневежис // Эра городов 1998.[Електронний ресурс]. – Режим доступу до статті: www. urbacconomics. ru./ jurnal.
150. Жихаревич Б.С., Лилишов Л.Э. Опыт разработки и мониторинга стратегического плана / Б.С. Жихаревич, Л.Є. Лилишов. С. Пб. // Эра городов. - 1999. [Електронний ресурс]. Режим доступу до статті: www//urbacconomics.ru/jurnal
151. Агафонов Н.Т. Географические проблемы социально-экономического развития районов нового освоения. Социально-экономические и экологические аспекты географии / Н.Т. Агафонов, С.Е. Мозгалин. – Л.: ЛГУ, 1983. – С.67-75.
152. Адирим И.Г. Система моделей прогнозирования роста народного хозяйства республики. / И.Г. Адирим. – М.: Статистика, 1981. – 168 с.
153. Амоша А.И. Роль экологических факторов в выработке стратегии развития предприятий / А.И. Амоша, Б.В. Буркинский, С.К. Харичков, Н.Н. Андреева и др. // Финансово-экономические проблемы промышленности. – Донецк. – ИЭП НАН Украины, 1999. – С. 35 – 40.
154. Анализ и прогнозирование развития экономики региона / [под ред. Н.Г.Чумаченко]. – К.: Наукова думка, 1991. – 211 с.
155. Андреева Н.Н. Экологически ориентированные инвестиции: выбор решений и управление: Монография / Н.Н. Андреева. – Одеса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2006.–536 с.
156. Arthur A. Thompson. Strategic management. Concept and Cases. / А.A. Thompson, A. J. Strickland III. Fourth Edition. – Homewood, Illinois, Business Publications, Inc., 1987, - 1054 Р.
157. Багров Н.В. Региональная геополитика устойчивого развития. / Н.В. Багров. – К.: Лыбидь, 2002. – 256 с.
158. Бартов В.Ф. Концепции взаимодействия экономики и природы. / В.Ф. Бартов, В.В. Седов. – М.: Мысль, 1984. – 159 с.
159. Білорус О.Г. Глобальний сталий розвиток / О.Г. Білорус, Ю.М. Мацейко. – К.: КНЕУ, 2006. – 488 с.
160. Бойко Є. Проблемні питання прогнозування розвитку виробництва в регіоні / Є.Бойко, Я. Грита // Регіональна економіка. – 2004. - №2. – С.36-45.
161. Бочан І.О. Приватний сектор сучасної економіки. – Л.: Армія України, - 2000.– 197 с.
162. Брикун Є.В. Моделювання страхового механізму компенсації еколого-економічних збитків / Є.В. Брикун – Х.: Форт, - 2004. – 256 с.
163. Буркинский Б.В. Экономико-екологические основы регионального природопользования / Б.В. Буркинский, В.Н.Степанов, С.К. Харичков // ИПРЭЭИ НАН Украины. – Одесса: Фенікс, - 2005. – 575 с.
164. Бутко М.П. Регіональні особливості економічних трансформацій в перехідній економіці / М.П. Бутко. – К.: Знання України, 2005. – 476 с. – Бібліогр.: С. 445-475.
165. Быстряков И.К. Эколого-економические проблемы развития производительных сил: (Теорем. и методол. аспекты) / Быстряков И.К. [под ред. С.И. Дорогунцова]. – К.: Междунар. фин. Агентство, -1997. – 255 с.
166. Вахович І.М. Стратегічні альтернативи регіонального розвитку / І.М. Вахович// Економіка: проблеми теорії та практики: [Зб. наук. пр. / під ред. д.е.н., проф. З.В.Герасимчук] - 2001. - Випуск 92. - С. 8.
167. Вахович І.М. Фінансові аспекти реалізації стратегії сталого розвитку регіону / І.М. Вахович // Економіка: проблеми теорії та практики: [Зб. наук. пр. / під ред. д.е.н., проф. З.В. Герасимчук]. – Дніпропетровськ, - 2001. - Випуск 93. - С. 31 - 36.
168. Власик О.С., Пирожков С.І. Індекс людського розвитку: досвід України / О.С. Власик, С.І. Пирожков / Національний інститут стратегічних досліджень. – К., 1995.
169. Гаврилишин Б. Небезпека екологічної завіси / Б. Гаврилишин, В. Вовк // Дзеркало тижня. – 2005. - № 532. – С. 15.
170. Газизулин Н.Ф., Зайдфудин Л.Х. Эколого-экономическое равновесие в развитии общества / Н.Ф. Газизулин, Л.Х. Зайдфудин. – М., 1992.
171. Гальчинський А.С. Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004-2015 роки) “Шляхом європейської інтеграції”: [авт. кол.: А.С.Гальчинський, В.М. Геєць та ін.]; Нац. ін-т стратег. дослідж., Ін-т екон. прогнозування НАН України, М-во економіки та з питань європейської інтеграції України. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. – 416 с.
172. Гальчинський А.С. Україна: поступ у майбутнє / А.С. Гальчинський. - К.: Основи, 1999.
173. Генсірук С.А. Регіональне природокористування / С.А. Генсірук. – Львів: Світ, 1992. – 336с
174. Государство в меняющемся мире. Отчет о мировом развитии. — Вашингтон: Всемирный банк, 1997. — 305 с.
175. Граб В. Місцеве самоврядування: закон і реальність / В. Граб // Вече. – 1998. - №5. – С. 32-40.
176. Дандевіч Г. Як місто може генерувати свій економічний розвиток / Г.Дандевіч// Економічний часопис. –2000. - №11-12. – С.21-22.
177. Данилов-Данильян В.И. Экологический вызов и устойчивое развитие / В.И.Данилов-Данильян, К.С. Лосев. – М.: «Прогресс-традиция», 2000. – 416с.
178. Досвід моделювання при розв’язанні задач природокористування та екології / [Зб. наук. пр. / під наук. ред. д.т.н. С. З. Поліщука]. – Дніпропетровськ.: ІППЕ НАН України, 1998. – 140 с.
179. Deardorff A.V. Rich and Poor Countries in Neoclassical Trade and Growth / A.V.Deardorff // The Economic Journal. – 2001. – Vol III, no 470. – P.277-295
180. Дубнов А.П., Крайнов А.В. Пространственно-стратегическое развитие России: конфликтно – сетевая парадигма анализа // Регион: экономика и социология. – 2003.- №2. – С. 123-132.
181. Економічна енциклопедія: [у 3 т.] / [Редкол.: Мочерний С. В. (відп. ред.) та ін.] Т.3 - К.: Академія, 2002. – 952 с.
182. Economic Aspects of Environmental Protection/ [edit. B. Moldan]. – Praha: Charles University Press, 1998. – 338 p.
183. Economics of Development (Fourth Edition) / M. Gillis, D.H. Perkins, M. Roemer, D.R. Snodgrass. – New York. – London: WW Norton & Company, 1996. – 605 p.
184. Earth Summit. Press Summary of Agenda 21. United Nations Conference on Environment and Development (Rio de Janeiro, Brazil, 3-14 June 1992). - New York: United Nations ,1992. – 56 p.
185. Єріна А.М. Статистичне моделювання та прогнозування: [навч. посібник] / А.М. Єріна. – К.: КНЕУ, 2001. – 170 с.
186. Жихаревич Б.С. Опыт разработки и мониторинга стратегического плана / Б.С.Жихаревич, Л.Є. Лилишов. С. Пб. // Эра городов. - 1999 . [Електронний ресурс]. Режим доступу до статті: www. urbacconomics. ru./ jurnal.
187. Зайцева Л.М. Региональные системы управления: Организационно-методологический аспект / Л.М. Зайцева. – Донецк, 1997.
188. Закон України “Про Генеральну схему планування території України” // Відомості Верховної Ради (ВВР), 2002, № 30, ст. 204.
189. Земельний кодекс України // Відомості Верховної Ради України. – 1992. --№25. С.743.
190. Злупко С.М. Підприємництво: основи, особливості, механізми / С.М. Злупко, О.В. Стефанишин, Л.А. Швайка. – Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2000. – 369с.
191. Иванов С.А. Стандарты качества жизни в системе социального управления / С.А. Иванов, Е.В.Тишин. - СПб: ИСЭП РАН, 1998. - 67 с.
192. Кравців В.С. Економічний розвиток і екологічна безпека: шлях України / В.С.Кравців. // Регіональна економіка - 1997. - № 3. - С. 97 - 104.
193. Лисичкин В.А. Теорія і практика прогностики / В.А. Лисичкин.–М.: Наука, 1972.– 183с.
194. Ляшенко І.М. До методології еколого-економічного моделювання / І.М.Ляшенко // Економіка України. – 1999. - №6. – С. 69-78.
195. Lauterboch, G Soder. Planing – Wissensc – haft oder Spekulation / Lauterboch, G.Soder. // Wirtchaft – swissenschaft, 1966 . – Hefts – 918 p.
196. Макроекономічне моделювання та короткострокове прогнозування [За ред. Крючкової І. В.]. - Харків: Форт, 2000. – 336 с.
197. Маскон М. Основы менеджмента / М. Маскон, М. Альберт, Ф. Хедоури. – М.: Дело, 1992.
198. Мельник Л.Г. Основи стійкого розвитку: [навчальний посібник для післядипломної освіти] / Л.Г. Мельник. – Суми: Університетська книга, 2006. – 383с.
199. Мельник С.А. Управління регіональною економікою: [навчальний посібник] / С.А. Мельник. - К.: КНЕУ, 2000.
200. Методичні рекомендації по розробці Схеми (прогнозу) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу. – Київ. 2001 р. – 329 с.
201. Михасюк І.Р. Державне регулювання економіки / І.Р. Михасюк, А. Мельник, М.І. Крупка, З. Залога. К.: Атіка, Ельган, 2000 – 592 с.
202. Муниципальное экономическое развитие. Муниципальные экономические программы городов...- М.: Институт экономики города, 1999. - 383 с.
203. Національна доповідь з питань сталого розвитку до сьомої сесії комісії сталого розвитку ООН/ [под ред. Шевчука В.Я]. – Київ, 1999. – 20 с.
204. Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Україні у 2001 році / Міністерство екології та природних ресурсів України, - К.: Раєвського, 2003. – 184 с.
205. Невелєв О.М. Сталий розвиток регіону: стратегічні напрями і механізми / О.М.Невелєв, Б.М. Данилишин. – К., 2000. – 128 с.
206. Основні напрями й тенденції державної політики зайнятості на період до 2005 року у Львівській області // За Вільну Україну. - 2002. - 16-17 серпня.
207. Основы экономического и социального прогнозирования/ [под ред. проф. В.Н.Мосина, проф. Д.М. Крука]. - М.: Высшая школа, 1985. – 200 с.
208. Особенности стратегического планирования развития городов в постсоветских странах. Сборник статей. - СПб: МЦСЭИ Леонтьевский центр, 2000.-123 с.
209. Петрик О.І. Аналіз чинників інформації прогнозування в Україні / О.І.Петрик, Ю.О. Половньов. // Економіка і прогнозування. – 2003. - №1. – С. 86-103.
210. Постанова верховної ради України «Концепція сталого розвитку населених пунктів України»
211. Побурко Я.О. Методологічні засади класифікації регіонів за рівнем економічного розвитку / Я.О. Побурко, В. Кардаш // Економічні есе, № 2 (13).
212. Политика мобилизации интегрального ресурса региона / [рук. авт. коллектива: чл. кор. НАН Украины, д.э.н., проф. В.В. Буркинский, д.е.н., проф. Харичков]. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2002. – К.1. – 415 с.
213. Портер М. Стратегія конкуренції / М. Портер / [Пер. з англ.] - К.: Основи, 1998. - 390с.
214. Проблеми регіональної політики (Пріоритетні напрями фундаментальних досліджень) // Вісник Академії наук України. – 1995. - №1. – С.17-19.
215. Проблеми сталого розвитку України/ [під ред. В.В. Волошина]. – К.: БМТ, 2001. – 423с.
216. Прогнозирование социально-экономического развития региона: вопроси теории и методики, М.: Наука, 1981. – 178 с.
217. Прогнозування соціально-економічного розвитку регіону: питання теорії і методології / НАН України. Інститут регіональних досліджень: [під ред. д.е.н., проф. Є.І. Бойко]. – Львів, 2005. –234 с.
218. Продуктивні сили України: прогноз розвитку і розміщення на період до 2010р.: [наук. керівники С.І.Дорогунцов, П.П.Борщевський, Б.М.Данилишин]: У 2 т. – К.: РВПС НАН України. – 2000. – Т.2. – 292с.
219. Промислові пріоритети Львівської області / Львівська обласна державна адміністрація. - Львів, 2003. – 24 с.
220. Пухир С.Т. Перспективні напрямки підвищення інвестиційного потенціалу регіону (на матеріалах Львівської області) / С.Т. Пухир, М.І.Мельник // Наукові записки. Науково-технічний збірник Української академії друкарства. Вип.7. – Львів, 2004. – С.112-117.
221. Пыхов И.А. К решению проблем межбюджетных отношений на территории / И.А. Пыхов / Финансы, 1998. - № 6. – с. 19.
222. Рабочая книга по прогнозированию: [под ред. И.В. Бестужева-Лады], - М.: Мысль, 1982.
223. Руденко В.П. Методологічні та методичні основи визначення сукупного ресурсного і природно-ресурсного потенціалу Української РСР / В.П. Руденко // Сучасні географічні проблеми Української Радянської Соціалістичної Республіки: Тези доповідей VI зїзду Географічного товариства УРСР. – К.: 1990. – С. 71-75.
224. Руденко В.П. Географія природно-ресурсного потенціалу України. - Львів: Світ, 1993. – с. 54.
225. Садова У. Регіональні ринки праці: аналіз та прогноз / У. Садова, Л. Семів. [Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І. Долішній]. - Львів, 2000. – 264 с.
226. Семенов В.Ф. Регіональна економіка: навчальний посібник /В.Ф. Семенов. – К.: Леся, 2008. – 596 с.
227. Семів Л.К. Регіональна політика: людський вимір: [монографія] / Л.К. Семів. – Львів: ІРД НАН України, 2004. –392 с.
228. Симоненко В.К., Регіони України: проблеми розвитку / В.К. Симоненко. - К.: Наукова думка, 1997. - 262 с.
229. Система опережающих индикаторов для экономики Роcсии [Электронный ресурс] – Режим доступу: // http://www.e-finansist.ru/Ob_indexe_SOI.htm.
230. Соколенко С.І. Глобалізація і економіка України / С.І. Соколенко. – К.: Логос, 1999. – 568 с.
231. Составление прогнозов регионального развития. Моделирование и прогнозирование. [Электронный ресурс]. - Режим доступу до статті: http://www.ais.vis.ru/site/.
232. Сопоставительный анализ экономических стратегий зарубежных городов. [Электронный ресурс].– Режим доступу до статті: http://www.citystrategy.leontief.ru/.
233. Спиридонов И.Я. Мировая экономика: [учебное пособие] / И.Я. Спиридонов – М.: ИНФРА – М.: ИНФРА-М, 1999, 256 с.
234. Стеченко Д.М. Управління регіональним розвитком: [навч. посібник] / Д.М. Стеченко. - К.: Вища школа, 2000. – 223 с.
235. Стратегическое планирование: [под ред. Э.А. Уткина] – М.: ЭКМОС.- 1998. – 440 с.
236. Стратегия общественно-экономического развития Варминско-Мазурского воеводства. / Ольштын.: 2000. – 75 с.
237. Стратегия развития Люблинского воеводства. Сокращенный вариант документа. Люблин, Wydawnictwo PLEJADA, 2001. – 67 с.
238. Толстиков Я. Стратегия регионов и экономика страны / Я. Толстиков // Молодежь Эстонии. – 18 сентября 1998г.
239. Трегобчук В.М. Стратегія ресурсно-економічної безпеки соціально-економічного розвитку / В.М. Трегобчук // Економіка України. - 1994. - №.12. - С. 12-20.
240. Романова Л.А. Экономика региона: самостоятельность и государственное регулирование / Л.А. Романова. – Пермь: Перс-й унив-т, 1994.
241. Садовский В.Н. Обоснование общей теории систем / В.Н. Садовський. – М.: Наука, 1974.
242. Cінько В. Кому потрібні кишенькові Ради / В. Сінько // Віче, 1997. - № 9. с. 49– 54.
243. Соколовська А.М. Податки та їх вплив на макроекономічні процеси в Україні / А.М. Соколовська // Фінанси України. – 1996. - № 7. – с. 105 – 111.
244. Стан Світу за 2002 рік: Пер. з англ. – К.: Інтелсфера, 2002. – 289с.
245. Теорія і методи оцінювання, оптимізація використання та відтворення земельних ресурсів: матеріали Міжнар. наук. конф. – У 2 частинах/ НАН України [під ред.: C.А. Дорогунцова] – К.: РВПС України, 2002, - 4.2. – 265 с.
246. Україна: поступ у ХХІ століття. Стратегія економічної та соціальної політики на 2000-2004 рр. Послання Президента України до Верховної Ради України, 2000 рік. Проект // Урядовий кур’єр. - 2000. - 28 січня 2000.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Скачать бесплатно 20648.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.