У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Стан і проблеми розвитку підприємств молочного підкомплексу регіону
Количество страниц 232
ВУЗ ЛУГАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20665.doc 
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1
Теоретичні основи функціонування підприємств молочного підкомплексу АПК 10
1.1. Умови формування, місце і роль підприємств молочного підкомплексу в забезпеченні продовольчої безпеки 10
1.2. Особливості функціонування і регулювання ринку молока і молокопродукции 21
1.3. Напрями розвитку підприємств молочного підкомплексу на сучасному етапі проведення аграрної реформи 32
Висновки до розділу 1 45
РОЗДІЛ 2
Особливості економічних відносин у молочному підкомплексі регіону в умовах ринкових трансформаційних процесів 48
2.1. Економічні основи формування молочного підкомплексу України 48
2.2. Проблеми розвитку ринку молока і молочної продукції Луганської області 76
2.3. Умови господарювання і напрями розвитку підприємств молочної промисловості регіону 102
Висновки до розділу 2 122
РОЗДІЛ 3
Основні напрями розвитку підприємств молочного підкомплексу регіону 124
3.1. Стратегічне планування розвитку молокопереробних підприємств Луганської області
3.2. Інтеграційні процеси як фактор підвищення ефективності господарювання підприємств молочного підкомплексу регіону 143
3.3. Вплив економічної політики держави на розвиток підприємств молочного комплексу
Висновки до розділу 3 178
ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ 181
ДОДАТКИ 188
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 215


ВСТУП

Актуальність теми. Особливості розвитку економічних відносин у молочному підкомплексі характеризуються збитковістю ведення молочного тваринництва, неефективністю системи розподілу доходу від реалізації кінцевої продукції між учасниками процесу створення вартості молока і молокопродуктів, порушенням міжгалузевого балансу, низькою ефективністю дії ринкового механізму, тенденцією концентрації капіталу, ослабленням державного регулювання економічних процесів у сфері АПК. Таке становище зумовило необхідність поглиблених наукових досліджень і спонукало до розробки програми заходів, спрямованих на вихід із кризового стану і розвиток молочного господарства.
За підсумками 2006 р. Луганська область займала 21 місце в Україні по виробництву молока з розрахунку на душу населення, рівень споживання молочних продуктів у перерахунку на первинний продукт складає біля 58% від встановленої норми раціонального споживання. За таких умов проблеми розвитку молочного підкомплексу виходять за рамки економічних і стають більш суспільно значущими.
Надалі негативні тенденції розвитку економічних відносин у молочному підкомплексі регіону можуть призвести до того, що цілі райони виявляться економічно неефективними для ведення молочного виробництва, що у свою чергу призведе до поглиблення соціальних проблем на селі, поставить у велику залежність від надходжень молока і молокопродукції з інших регіонів, зведе до мінімуму споживання молочних продуктів певними верствами населення, що вплине на збалансованість раціону і зрештою – на здоров'я населення.
Питання зниження соціальної ефективності молочного підкомплексу регіону вимагають віднести проблеми розвитку в розряд стратегічно важливих і потребуючих розробки комплексу взаємопов'язаних заходів котрі спрямовані на негайне вирішення зазначених проблем.
Теоретико–методологічні та практичні сторони формування продуктових комплексів і продовольчої безпеки знайшли широке відображення у працях вчених-аграріїв В.Г. Андрійчука, В.І. Богачова, В.І. Бойко, П.І. Гайдуцького, В.Н. Зимовця, І.І. Лукінова, В.Я. Месель-Веселяка, Ю.Ф. Наумова, П.Т. Саблука, В.Г. Ткаченко, О.М. Шпичака, В.В. Юрчишина та ін.
Проблемам функціонування і розвитку молочного підкомплексу присвячені роботи С.В. Васильчак, М.М. Ільчука, М.В. Калінчика, В.П. Коткова, М.К. Пархомця, Т.Л. Мостенської, С.О. Шевельової та інших вітчизняних учених. Проте необхідно зазначити, що економічні відносини в молочному підкомплексі носять динамічний характер, існує необхідність їх постійного і комплексного дослідження в розрізі аграрних і загальних економічних відносин.
Недостатньо освітлені теоретичні та практичні аспекти регіональних особливостей функціонування підприємств молочного підкомплексу; ряд проблем щодо особливостей стратегічного розвитку; питання узгодження взаємин між партнерами в процесі утворення вартості молокопродуктів, регулювання і контролю суб'єктів господарської діяльності в молочному підкомплексі.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами темами. Дисертаційне дослідження виконано відповідно до планів науково-дослідницької роботи кафедри економічної теорії і маркетингу Луганського національного аграрного університету за темою: „Забезпечення економічної безпеки в умовах трансформації регіону” (номер державної реєстрації 0104U005400).
Мета і завдання дослідження. Мета дослідження полягає у визначенні теоретичних і практичних аспектів функціонування молочного підкомплексу, у розробці пропозицій щодо вирішення економічних проблем у роботі підприємств, які беруть участь у формуванні вартості молока і молочної продукції.
Відповідно до поставленої мети були поставлені і вирішені відповідні завдання:
 надано теоретичне обґрунтування молочного підкомплексу як складової агропромислового комплексу;
 узагальнено теоретичні та методологічні дослідження функціонування підприємств молочного підкомплексу;
 досліджено сучасний стан і розвиток ринку молока і молочної продукції;
 проведено економічний аналіз сучасного стану і тенденцій розвитку підприємств, які забезпечують процес створення вартості молока і молочних продуктів;
 запропоновано стратегічні напрями розвитку на перспективу підприємств молочної переробки;
 обґрунтовано концептуальні положення інтеграційних процесів у молочному підкомплексі, проведено оцінку можливості інтеграції для групи підприємств молочної переробки;
 визначено положення державного контролю і регулювання господарської діяльності підприємств молочного підкомплексу регіону.
Об'єктом дослідження є сучасні процеси формування і функціонування молочного підкомплексу на сучасному етапі проведення аграрних перетворень, підвищення економічної ефективності господарювання підприємств молочного підкомплексу Луганської області.
Предметом дослідження є теоретичні, методологічні та практичні аспекти роботи підприємств молочного підкомплексу.
Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою проведеного дослідження стали: положення економічної науки щодо функціонування ринкової економіки, теоретичні роботи і практичні розробки вітчизняних і зарубіжних учених-економістів; законодавчі та нормативні акти, ухвали і розпорядження уряду України та інших керівних органів, направлені на розвиток і реформування агропромислового виробництва. У ході дослідження враховувався передовий досвід, набутий вітчизняними і зарубіжними вченими аграріями щодо досліджуваних проблем.
У процесі виконання роботи були використані наступні методи: діалектичний і системний підхід – для вивчення явищ і процесів суспільного характеру ринкових перетворень, що відбуваються на сучасному етапі; абстрактно-логічний – при проведенні теоретичного узагальнення, формуванні висновків і пропонованих заходів щодо поліпшення роботи підприємств молочного підкомплексу; монографічний – при узагальненні передового досвіду, дослідження розвитку молочного підкомплексу як на національному, так і на регіональному рівні; аналізу і синтезу – при вивченні об'єкта і окремих його складових; економіко-статистичний і економіко-математичний із використанням ЕОМ (програмне забезпечення Microsoft Excel, економетричного пакету Sigma) – в ході обробки та аналізу масових статистичних даних, виявлення взаємозалежностей і взаємозв'язків між чинниками впливу на досліджувані показники, моделювання попиту і пропозиції на ринку молока і молочних продуктів; графічний – для наочного відображення результатів дослідження; соціологічний – під час вивчення характеристик попиту на молочну продукцію, стратегічної спрямованості розвитку молокопереробних підприємств; розрахунково-графічний – для визначення рівня забезпеченості молоком і молочними продуктами регіону; розрахунково-конструктивний – в обґрунтуванні розподілу виручки від реалізації кінцевої продукції між учасниками інтегрованого формування та інші методи.
Інформаційно–нормативною базою дослідження і обґрунтування висновків і рекомендацій є чинні законодавчі та нормативно-правові акти, статистичні дані Державного комітету статистики України і Головного управління статистики Луганської області, економічна і статистична інформація Головного управління агропромислового розвитку Луганської облдержадміністрації, статистичні та аналітичні дані асоціації підприємств „Луганськмолоко”, річна звітна й економічна інформація про роботу окремих підприємств молочного підкомплексу, матеріали анкетного дослідження і експертних оцінок, які організовані автором, нормативні матеріали, науково-методичні та інформаційно-публіцистичні джерела літератури, дані електронних носіїв статистичної інформації та світової інформаційної мережі Internet.
Наукова новизна отриманих результатів полягає в наступному:
вперше:
 проведено оцінку рівня регіональної забезпеченості молоком і молочною продукцією за рахунок власного виробництва підприємств молочної переробки;
 визначено існуючу стратегічну спрямованість розвитку групи молокопереробних підприємств за відсутності формалізованої стратегії та визначеності функції стратегічного управління на підприємствах, оцінено перспективні напрями стратегічного розвитку з розрахунком прогнозних варіантів реалізації;
 оцінено можливість інтеграційних процесів у молочному підкомплексі регіону на прикладі групи підприємств відповідно до прогнозних варіантів виробництва молока сільськогосподарськими підприємствами в сировинній зоні;
уточнено:
 суть і зміст ринку молока і молочної продукції, пропрацьовано і доповнено умови формування зазначеного ринку;
 класифікацію чинників, які впливають на кон'юнктуру досліджуваного ринку;
 систему оцінюючих показників для контролю здійснення стратегії розвитку підприємства стосовно молочного підкомплексу;
вдосконалено:
 послідовну схему складових процесу стратегічного планування на підприємстві;
 економічний механізм взаємодії учасників інтегрованого формування на основі дотримання економічних інтересів усіх партнерів;
 основні положення регулювання роботи підприємств молочного підкомплексу регіону з боку державних органів;
Практичне значення отриманих результатів. Результати методичних і практичних розробок, які представлені в дисертаційному дослідженні, можуть бути застосовані для розробки конкретних бізнес-планів розвитку підприємств молочного підкомплексу, а також науково-дослідними організаціями, асоціаціями виробників молока і молочної продукції та органами державного управління при формуванні стратегії розвитку молочного підкомплексу.
Результати теоретичних напрацювань використовуються в навчальному процесі Луганського національного аграрного університету при викладанні дисциплін „Маркетинг сільськогосподарського виробництва”, „Основи менеджменту і маркетингу”, зокрема для дослідження споживчого попиту на ринку продовольчих товарів, для побудови стратегії розвитку підприємств агропромислового комплексу (довідка № 01/1261-2, від 02.10.08).
Прикладне значення дисертаційного дослідження підтверджено довідками про їх використання при розробці „Регіональної програми розвитку молочного скотарства на підприємствах агропромислового комплексу Луганської області на 2007-2009 роки” Головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрації Луганської області (довідка № 2341/1, від 24.04.2008 р.), при впровадженні в господарську діяльність ЗАТ „Чарівне дійво” і ЗАТ „Старобільський ЗЗНМ” (довідки № 1437 від 09.04.08 р. і №1514/1 від 14.05.08 р. відповідно).
Особистий внесок автора. Результати наукових досліджень, висновки та пропозиції, наведені в дисертаційній роботі, отримані автором особисто. Наукових статей, написаних у співавторстві, немає. З колективних монографій кафедри економічної теорії і маркетингу в роботі використано тільки особистий внесок дисертанта.
Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати дослідження викладені та схвалені на щорічних конференціях професорсько-викладацького складу Луганського національного аграрного університету в 2004–2008 рр., Міжнародній науково-практичній конференції „Глобальні і національні проблеми аграрної економіки України” (м. Луганськ, ЛНАУ, 18–20 квітня 2004 р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Євроінтеграція і конкурентоспроможність продукції агропромислового комплексу України” (м. Київ, КНАУ, 5–6 жовтня 2006 р.)
Публікації. За даними дисертаційного дослідження опубліковано на сторінках фахових видань 8 наукових робіт загальним обсягом 2,55 друк.арк., і в розділах 2 колективних монографій, із яких автору належить 0,81 друк. арк.
Обсяг і структура дисертаційної роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків і пропозицій, списку використаних джерел який містить 197 найменувань, 16 додатків. Дисертаційна робота викладена на 187 сторінках основного тексту, містить 37 таблиц і 28 рисунків
Список литературы ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ
Результати проведеного дисертаційного дослідження дають можливість сформулювати наступні висновки і пропозиції:
1. Молочний підкомплекс є невід'ємною складовою агропромислового комплексу і її розвиток значною мірою впливає на формування продовольчої безпеки країни і є складною багаторівневою системою підприємств і організацій, які забезпечують процес формування вартості молока і молочних продуктів. Підприємство молочного підкомплексу визначається, як самостійно господарюючий суб'єкт, який здійснює виробничу і закупівельну діяльність, реалізує у вигляді готової продукції молоко і молочну продукцію відповідно до встановленої нормативної документації, тим самим задовольняє потребу населення в цій продукції і діє з метою отримання прибутку. Основними принципами функціонування зазначеного підприємства є: структурність, комплексність, спрямованість всіх видів діяльності підприємства на досягнення головної мети за умови економічної свободи дії.
2. Основою для стійкого розвитку молочного підкомплексу є формування достатньої і якісної молочної сировинної бази. На сьогодні стан молочного тваринництва створює брак якісної сировини, оскільки біля 82% від загального обсягу виробляється в домогосподарствах. Незадовільний розвиток інфраструктури, матеріально-технічне і технологічне оснащення, неврегульованість економічних відносин між суб'єктами господарської діяльності характеризує кризове положення молочного підкомплексу.
3. Ринок молока і молочної продукції має свої характерні особливості які позначаються при дії ринкового механізму і формуються під впливом специфіки продукта. Поділ продукції на традиційні групи визначає сегменти ринку молока і молокопродукції: ринок питного молока і кисломолочної продукції, масла тварини, сиру, сухих молочних продуктів, молочних консервів. Кожен з виділених сегментів володіє власними характеристиками.
Формування і розвиток ринку молока і молокопродукції в Україні має здійснюватися за рахунок економічних і нормативно правових засобів управління ринковими відносинами в молочному підкомплексі, відповідності цін на молоко і молокопродукти і витрат на виробництво і реалізацію, ефективної дії держави як регулюючого органу відповідно вимогам СОТ. Виділяємо основні напрямки розвитку зазначеного ринку:
 розробка і впровадження цільових державних програм сприяння розвитку суб'єктів виробничої сфери молочного підкомплексу згідно умовам скорочення державної підтримки щодо умов СОТ;
 вироблення системи ціноутворення, що враховує економічні інтереси всіх учасників процесу створення вартості молока і молочних продуктів;
 стимулювання роботи над покращенням якості продукції, випущеної підприємствами за допомогою надання експортних субсидій на продукцію високої якості;
 створення єдиної інформаційної бази що містить маркетингову інформацію для вільного користування всіма учасниками молочного ринку;
 сприяння технологічному озброєнню виробників молока і молочної продукції.
4. Однією з основних тенденцій формування підприємств молочного підкомплексу є розвиток крупніших і фінансово стійкіших підприємств і банкрутство дрібніших у процесі конкурентної боротьби. Стратегія формування молочного підкомплексу повинна бути направлена на збільшення обсягів виробництва і продажу молока і молокопродуктів шляхом розвитку інтеграційних процесів, вироблення еквівалентної системи розподілу доходів, на технічне і технологічне переоснащення підприємств, розвиток суб'єктів інфраструктури на основі цілеспрямованого державного регулювання і контролю.
5. Скорочення загальної кількості утримання великої рогатої худоби за період 1990 –2006 рр. на 74,5 %, зокрема корів – на 59,6 %, низький рівень утримання тварин, який характеризується відсутністю достатньої і збалансованої кормової бази, спричинив зниження валового надою молока на 45,8 %. Як результат збітковості молочного напряму у сільськогосподарських підприємствах і загострення соціальних проблем на селі, відбувся поступовий перехід до дрібнотоварного виробництва молока в селянських подвір'ях. Таке становище вплинуло на зміну каналів реалізації і зниження надходжень молока на промислову переробку.
6. Завантаженість потужностей по переробці молока на сьогодні складає 23,3 %, що несприятливим чином позначається на роботі підприємств молочної переробки і забезпеченості населення молочними продуктами. За роки економічної кризи обсяги виробництва молочної продукції значно скоротилися. Так, більш ніж у 10 разів зменшились обсяги випуску сметани і сиру кисломолочного, у 9 разів – виробництво цільномолочної продукції, випуск сухих молочних продуктів зменшилося майже у 7 разів, загальне виготовлення сирів жирних зменшилося більш ніж у 3 рази.
На сучасному етапі намітилась тенденція до зміни структури валового випуску у бік виробництва дорожчих продуктів кисломолочної групи. На це впливає збільшення середніх доходів населення. Так, за період 2000–2006 рр. рівень реальних доходів збільшився в 2,4 разу, середній приріст доходів склав 15,7 % на рік.
7. Формування і проблеми розвитку молочного підкомплексу на національному рівні цілком відбиваються і на розвитку регіональних підприємств. Скорочення чисельності поголів'я в молочному скотарстві зумовило зниження виробництва молока більш ніж на половину.
Збитковість ведення молочної справи сільськогосподарськими підприємствами призвело до того, що молочне стадо у половини господарств налічує не більше 100 голів. Збільшення частки виробленого молока в господарствах населення призвело до значного погіршення якості сировинної бази для молокопереробних підприємств, 63,4 % купленого молока в 2006 р. було другого сорту, що негативним чином впливає на підприємства, які більш спеціалізуються на виробництві кисломолочної продукції.
8. Аналіз виробництва продукції регіональними переробниками молока показав, що за період 1990–2006 рр. відбулося скорочення випуску по всіх видах продукції. Зокрема, виробництво масла вершкового скоротилося на 80,7 %, сирів жирних – на 38,4 %, продукції з цільного молока – 86,1 %, що вплинуло на низьку самозабезпеченість регіону за рахунок виробництва регіональних виробників і спричинило широку присутність виробників інших регіонів, які в процесі конкурентної боротьби зайняли найбільш прибуткові сегменти регіонального ринку.
9. Одним із стримуючих чинників розвитку ринку молока і молочної продукції є обмежений купівельний попит, сформований низьким рівнем доходу населення. У структурі попиту тенденція збільшення частки кисломолочної групи товарів, що намітилася, ставить регіональних переробників у невигідне положення унаслідок низької забезпеченості якісною сировиною і витісняє на менш прибуткові сегменти ринки. Таке становище може зрештою призвести до більшого послаблення конкурентних позицій і банкрутства більшої частини регіональних молокопереробників.
10. Кризовий стан молочного виробництва, який загалом формує характер відносин на регіональному ринку молока і молокопродуктів, призвів до кризи молочної промисловості Луганського регіону і скороченню кількості підприємств молочної переробки. За станом на кінець 2006 р. молокопереробний комплекс представлений 14 підприємствами і 2 міні-заводами (цехами) відносно 22 молокопереробними заводами напередодні 90–х років. Фінансовий і виробничо-технічний стан підприємств знаходиться на низькому рівні. Зважаючи на подальші тенденції формування підприємств молочного комплексу і низьку конкурентоспроможність луганських молокопереробників щодо аналогічних підприємств інших областей, зокрема Донецької та Харківської, є всі підстави припускати, що процес скорочення і (або) зміни власників молокозаводів надалі триватиме.
Виділені основні причини кризового стану підприємств молочної промисловості: незадовільний стан регіональної сировинної бази; недостатній рівень інтегрованості з виробниками молочної сировини; велика фізична і моральна зношеність устаткування із застосуванням в цілому застарілих технологій виробництва; низький рівень забезпеченості кваліфікованими трудовими ресурсами в регіоні; відсутність стабільних договірних відносин на ринку, систем комунікацій і переміщення інформації про ринкову кон'юнктуру; переважна відсутність глибокої переробки молока.
Одним із визначальних чинників який впливае на кризовий стан є формована керівництвом стратегія розвитку підприємств.
11. Розробка цілеспрямованої стратегії на підприємствах молочної переробки дозволяє чітко визначати цілі та напрями розвитку. Сформована стратегія розвитку молокопереробних підприємств оцінюється як оборонна. Відповідно до експертної оцінки стратегічних можливостей групи підприємств розроблена модель стратегії оцінюється як агресивна. Пропоновані напрями стратегічного розвитку включають: формування сировинної бази за рахунок інтеграції з сільськогосподарськими підприємствами, які є виробниками молока, створення власної мережі фірмової торгівлі, виведення на ринок і розвиток альтернативного бренду і поліпшення якості продукції, що випускається.
В ході розробки стратегічної спрямованності розраховані 3 прогнозні варіанти розвитку стратегії. Аналіз попиту показав відповідність і вирогідність їх здійснення відносно ринкових умов.
Запропонована схема процесу стратегічного планування молокопереробного підприємства дозволяє організувати, контролювати і своєчасно коригувати хід виконання стратегії за рахунок системи оцінюючих показників.
12. Розрахований потенціал інтеграційних процесів у молочній промисловості регіону показав можливість інтеграції підприємств молочної переробки і сільськогосподарських підприємств. Найбільш проблемним місцем у розвитку інтегрованих формувань, які охоплюють весь ланцюжок створення вартості продукції, є система розподілу доходів від реалізації кінцевої продукції, яка б враховувала економічні інтереси всіх учасників. Для вирішення цього питання, запропоновано використання методики розподілу доходу між учасниками інтеграційного об'єднання залежно від нормативних витрат, які визначає неупереджена комісія з урахуванням умов аграрного господарюванняна рівні кожного регіону окремо. За проведеними розрахунками, при дотриманні зазначених умов, рівень рентабельності складе 13,8 % по кожному з учасників інтегрованого формування.
13. Державне регулювання молочного комплексу на регіональному рівні гра визначальну роль у його формуванні і повинно відбуватися за напрямами, що включають: підвищення ефективності економічного простору в цілому за рахунок розвитку ринкової інфраструктури, інформаційне і наукове забезпечення суб'єктів господарства, забезпечення індикативного регулювання ринкового механізму, здійснення соціального захисту населення і підтримки доходів споживачів тощо; цільове регулювання складових механізму функціонування регіонального молочного комплексу за допомогою сприяння розвитку інтеграційних процесів по ланцюжку виробництво – переробка – реалізація, підтримка концентрації та спеціалізації виробництва і переробки молока, впровадження і контроль за дотриманням нових стандартів якості як продукції, так і роботи підприємств молочного комплексу, здійснення інтервенційної політики продуктів тривалого зберігання з метою зниження сезонних коливань на ринку тощо.
Цільові регулюючі заходи держави повинні відображатись у розробці цільових програм розвитку підприємств молочного підкомплексу відповідно до обмежуючих умов членства країни у СОТ. Основними напрямами розробки цільових програм вважаємо: регулювання складових механізму функціонування регіонального молочного комплексу за допомогою сприяння розвитку інтеграційних процесів по ланцюжку виробництво – переробка – реалізація, підтримка концентрації та спеціалізації виробництва і переробки молока, впровадження нових стандартів якості як продукції, так і роботи підприємств молочного комплексу, і контроль за дотриманням цих стандартів, здійснення інтервенційної політики щодо продуктів тривалого зберігання з метою зниження сезонних коливань на ринку тощо.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Аграрна реформа в Україні / за ред. акад. УААН П.І. Гайдуцького. – Київ: ННЦ ІАЕ, 2005 – 424 с.
2. Аграрная экономика [Учебник] / ред.. М.Н. Малыш. – СПб: Лань, 2002. – 688 с.
3. Агромпромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку [Інформаційно-аналітичний збірник (випуск 5)] / ред. П.Т.Саблук. - К.: УААН, 2002.-647 с.
4. Амбросов В.Я. Динамізм реформування вибіркових структур / ред. П.Т. Саблук, В.Я. Амбросов, Г.Є. Мазнєва // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: монографія у 2 томах. – К.: ІАЕ, 2001. – Т. 1. – 831 с.
5. Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємств [підручник] / В.Г. Андрійчук. – [2-ге вид. доп. і перероб.] – К.: КНЕУ, 2002. – 624 с.
6. Армстронг Г. Маркетинг: [Учебное пособие] / Армстронг Г., Котлер Ф.- М.: Издательский дом "Вільямс", 2001. – 608 с.
7. Баланс кормів у сільськогосподарських підприємствах [Електронний ресурс]. – Режим доступу: minagro.gov.ua
8. Богачев В.И. О роли инфраструктуры аграрного рынка в повышении эффективности сельскохозяйственного производства / Богачев В.И., Корнилова Ю.В. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / [ред. В.Г. Ткаченко]. – Луганськ: Вид-во «Элтон-2», 2003. - №24(36). – С. 22-25.
9. Богачев В.И. Все о рынке и бизнесе [Справочник предпринимателя в 2 т.] / Богачев В.И., Кравченко К.В., Ткаченко В.Г. и др. Том ІІ. – Луганск: «Книжковий світ», 2001. – 128 с.
10. Богачев В.И. Продовольственная безопасность Украины: состояние, механизм обеспечения, проблемы [Монография] / Богачев В.И., Ткаченко В.Г., Бабак Ю.Н. и др. – Луганск: «Книжковий світ», 2004. – 176 с.
11. Богачев В.И. Экономическая теория рыночных отношений. Макроэкономика. Микроэкономика / Богачев В.И.– К.: Аристей, 2003.–448 с.

12. Бойко В.І. Продовольча безпека держави та перспективи її гарантування [Інформаційнио-аналітичний збірник] / ред. Саблук П.Т., Бойко В.І. та ін. – К: ІАЕ УААН, 2002. – 647 с.
13. Бойчук І.М. Економіка підприємства / Бойчук І.М. – К: Атика, 2004. – 480с.
14. Бондар Н.М. Економіка підприємства [Навчальний посібник] / Бондар Н.М. — К.: А.С.К., 2005. – 400 с.
15. Валентинов В.Л. Регулювання міжгалузевих відносин в системі аграрної політики / Валентинов В.Л. - К., 2003. – 332 с.
16. Василенко В.А., Ткаченко Т.І. Стратегічне управління [Навчальний посібник] / Василенко В.А., Ткаченко Т.І. — К.:ЦУЛ, 2003. — 396 с.
17. Васильчак С.В. Удосконалення системи заготівлі молока / Васильчак С.В. // Економіка АПК. – 2004. – № 12. – С. 109–112
18. Васильчак С.В. Формування ринку молока в Європейському Союзі: уроки для України / Васильчак С.В. //Економіка АПК.– 2005.– № 5.– с. 139-144
19. Васильчак С.В. Формування та розвиток регіонального ринку молока і молочних продуктів [Монография] / Васильчак С.В. - Л.: "Українські технології", 2005. — 240 с.
20. Венгерук І.Ю. Удосконалення економічних відносин інтеграції у молокопродуктовому підкомплексі // Економіка АПК. – 2002. – № 6. – С. 49–52
21. Виханский О.С. Стратегическое управление: [учебник. – 2–е изд., переработ. и доп.] / Виханский О.С. – М.: Грдарики, 1999. – 296 с.
22. Вольвак С.О. Розвиток економічних взаємовідносин підприємств регіонального молочного підкомплексу / Вольвак С.О. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. - Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006.- № 62 (85). – С. 151-155.
23. Вольвак С.О. Удосконалення механізму функціонування молокопродуктового підкомплексу / Вольвак С.О. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. проф. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2005.- № 51(74). – С. 162-167.

24. Гайдуцький П.І. Формування та розвиток аграрного ринку / Гайдуцький П.І. // Формування та розвиток аграрного ринку / Матеріали шостих річних зборів Всеукраїнського конгресу вчених економістів–аграрників.– К.: ІАЕ УААН, 2003.- 584 с.
25. Галузеві рекомендації "Порядок оплати за молоко залежно від ґатунку, вмісту жиру та білка відповідно до вимог ДСТУ 3662–97" [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: // www.proagro.com.ua.

26. Галушко В.П. Методологічні та практичні аспекти оцінки рівня державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників в Україні / Галушко В.П., Діброва А.Д, Діброва Л.В. // Економіка АПК. – 2006. – №3. – с. 3–11
27. Гладич Б.Б. Аграрний ринок: [підручник] / Гладич Б.Б. - Тернопіль - 2002. — 254с.
28. Гладій Н.В. Особливості поглиблення агропромислової інтеграції / Гладій Н.В. // Економіка АПК. - 2005. - № 12. – С. 55-58.
29. Гнатюк С.А. Продовольча безпека та можливості її досягнення в Україні / Гнатюк С.А. // Економіка АПК. – 2005. – № 7 с. – 42-45
30. Гогуля О.П. Удосконалення маркетингової діяльності сільськогосподарських товаровиробників / Гогуля О.П., Степасюк Л.М. // Економіка АПК. - 2006. - № 3. – С. 61–64.
31. Господарський кодекс України від 16.01.2003 року №436-ІV. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.rada.gov.ua
32. Данилів Б.В. Економічний механізм і міжгалузеві економічні відносини в агроформуваннях / Данилів Б.В. // Економіка АПК.- 2007. – № 2. – С. 49-56.
33. Дем’яненко М.Я. Проблеми аграрної економіки із вступом України до СОТ / Дем’яненко М.Я., Ф.В. Іваніна // Економіка АПК.– 2003.– № 11.– с. 57-66
34. Державний стандарт України ДСТУ 3662-97 «Молоко коров’яче незбиране. Вимоги при закупівлі» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: // www.proagro.com.ua.
35. Джемелінська Л.В. Оцінка конкурентоспроможності молочної продукції / Джемелінська Л.В. // Економіка АПК. - 2003. - № 1. – С. 124-131.
36. Джупина Ю.І. Вертикальна інтеграція на кооперативних засадах — доцільність і перспективи в сільському господарстві / Джупина Ю.І. // Економіка АПК. – 2004. – № 12. – с. 123–126
37. Дойль П. Менеджмент: стратегия и тактика / Дойль П.; [пер. с англ. Ю.Н. Каптуревского]. – С.Пб.: Питер, 2001. – 480 с.
38. Долан Є. Дж. Рынок: микроэкономическая модель / Долан Є. Дж., Линдсей Д.; [пер. с анг. В. Лукашевича и др., под общ. ред. Б. Лисовика и В. Лукашевича]. - С.-Пб., 1992. – 496 с.
39. Дудар Т.Г. Маркетинг в системі формування продовольчого ринку: матеріали шостих річних зборів Всеукраїнського конгресу вчених економістів–аграрників / Дудар Т.Г. // Формування та розвиток аграрного ринку.– К.: ІАЕ УААН, 2003.- С. 584–589
40. Економіка виробництва молока і молочної продукції в Україні [Монографія] / ред. П.Т. Саблук і В.І.Бойко. – К.: ННЦ ІАЕ, 2005. – 340 с.
41. Економіка розвитку [Підручник] / Царенко О.М., Бей Н.О., Д’яконова І.І., Сало І.В.; За ред.. д.е.н., професора Сало І.В.. –Суми: ВТД «Університетська книга», 2004. – 590 с.
42. Економічна енциклопедія: / Редкол.: С.В.Мочерний (відпов.ред.) та ін. - К.: Видавничий центр «Академія», 2002.- 952с.
43. Економічний словник-довідник / ред. С. В.Мочерний.- К.:Феміна, 1995. – 368 с.
44. Експртне роз’яснення стосовно відповідності дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продане ними переробним підприємствам молоко, положенням угод СОТ та зобов’язанням, підписаним Україною при вступі до СОТ / Аналітично–дорадчий центр Програми розвитку ООН в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.un.org.ua/brc/ua_WTO
45. Євчук Л.А. Вступ України до СОТ: необхідність та очікувані результати / Євчук Л.А. //Економіка АПК.– 2003.– № 7.– с. 156-159
46. Закон України «Про внесення змін в Закон України «Про молоко та молочні продукти» від 30 листопада 2006 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: // www.zakon.rada.gov.ua

47. Закон України «Про кооперацію» від 10 липня 2003 р. № 1087 1-ІV // Офіційний вісник України: журнал. – Київ: «Лотос», 2003. - № 33. – С. 233-246.
48. Закон України «Про молоко і молочні продукти» від 27.07.2004 р. № 1870-ІV / Відомості Верховної Ради України. – 2004. - № 47. – С. 1892.
49. Закон України «Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 року» від 18 жовтня 2005 року № 2982 – ІV // Відомості Верховної Ради України: К., 2006. - № 1. – С. 13-18.
50. Закон України «Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини» від 23 грудня 1997 року // Закони України, Верховна Рада України, Інститут законодавства. - Ред.колегія В.Ф.Опришко (голова), Л.Є.Горьовий. - К.- 1997.-Том 13.-С. 418-431.
51. Захарченко В.И. Тенденции развития пищевой промышленности Украины / Захарченко В.И. // Молочная промышленность. — 2001. — № 7. – С. 23-25.
52. Зейналов М.И. Формирование и функционирование продовольственного рынка. Региональный аспект / Зейналов М.И.-М.:Колос,1993.-110 с.
53. Зимовець В.Н. Формування соціально-економічної моделі розвитку молокопродуктового підкомплексу АПК / Зимовець В.Н. - К.: ІАЕ УААН, 2000. – С. 313-316.
54. Зимовець В.Н. Економічне регулювання молочного виробництва в країнах Європейського Союзу / Зимовець В.Н., Ільчук М.М. // Економіка АПК. – 2001. - № 6 – С. 124-128.
55. Зломанов Л. Значение общего экономического пространства / Зломанов Л.- М.: Наука, 1993.-192 с.
56. Зяйка С. Системы управления качеством в молочной промышленности / Зяйка С., Тарчинска А. //Молочная промышленность, 2004.-№6.-С.21-22
57. Ільчук М.М. Виробництво молока та ринок молокопродуктів / Ільчук М.М. – К.: Аграрна наука, 2001.-217с.
58. Ільчук М.М. Ефективне функціонування молокопродуктового підкомплексу України [Монографія] / Ільчук М.М. – К.: Нічлава, 2004. – 312 с.
59. Ільчук М.М. Зовнішня діяльність України на ринку молочної продукції / Ільчук М.М. // Економіка АПК.-2003.- №9.-С.90-97.
60. Ільчук М.М. Ринок молока: проблеми сільськогосподарських товаровиробників / Ільчук М.М. // Агроінком.-2003.-№5-8.-С.40-43.
61. Калінчик М.В. Еластичність попиту на продукти харчування: проблеми, аналіз, прогнозування / Калінчик М.В., Ільчук М.М. - К: Нічлава, 2005.- 73 с.
62. Кальченко В.Г. Формирование стратегии продовольственной безопасности в условиях рынка / Кальченко В.Г., Суховерхий В.В. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2005. - № 51(74). – С. 51-56.
63. Коваленко Ю.С., Криворучко В.І. Інтеграційні процеси в реформуванні аграрного сектора економіки: Посібник по реформуванню ринкового середовища підприємств АПК. – К. ІАЕ, 1997. – С. 176-219.
64. Коваленко Ю.С. Формування ринку агропромислової продукції [Практичний посібник] / Коваленко Ю.С. // . – К.: ІАЕ, 2000. – 555 с.
65. Коваль И. В январе украинский АПК потеряет треть внутреннего рынка Минагрополитики напугано вступлением в ВТО / Коваль И. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.economika.com

66. Козак О.А. Основні тенденції розвитку світового ринку молока та молочної продукції / Козак О.А. // Економіка АПК, 2007.- № 3. – С. 149-153.
67. Козак О.А. Про якість молока в сільськогосподарських підприємствах / Козак О.А. //Економіка АПК. – 2005. – № 7. – с. 48-50
68. Комарова І.В. Перспективи зобов'язань України щодо скорочення бюджетної підтримки сільського господарства у зв'язку зі вступом до COT / Комарова І.В. // Економіка АПК. – 2007.- № 2. – С. 72–78.
69. Комплексна програма підтримки розвитку українського села на період до 2015 року [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www. minagro.gov.ua.
70. Конкурентоспроможність виробництва молока в Україні: аналітичні матеріали / Інститут економічних досліджень та політичних консультацій.-К.- 2002.-10 с.
71. Котков В.П. Методологічні засади інтеграції виробництва і промислової переробки молока / Котков В.П. // Економіка АПК.– 1997.– № 8.– С. 23-27.
72. Котков В.П. Організаційні аспекти розвитку інтеграції в молочно-продуктовому підкомплексі / Котков В.П. // Економіка АПК. – 1997.– № 10.– С. 22-25.
73. Кочетков А.В., Системно-методологические принципы экономической оценки и оптимизации молочного подкомплекса / Кочетков А.В., Вольвак С.А. // Вісник Харк. нац. техн.. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Випуск 30. – Х.: ХНТУСГ, 2004. – С. 89-93.
74. Кочетков О.В., Маркетинг у підвищенні конкурентоспроможності молокопереробних підприємств / Кочетков А.В., Вольвак С.А. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 129.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 182-186.
75. Крисальний О.В. Трансформація колективних сільськогосподарських підприємств у кооперативні формування / Крисальний О.В. // Економіка АПК.- 2000.- № 3. – С. 12-15.
76. Кропивко М.Ф. Удосконалення системи державного і регіонального управління соціально-спрямованим агропромисловим виробництвом / Кропивко М.Ф. // Економіка АПК. – 2008. – № 2. – С.25–30.
77. Кудлай В.Г. Економічні чинники підвищення ефективності молочної галузі аграрних підприємств / Кудлай В.Г. // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць.- Спец. вип.: Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки. - К.: КНЕУ, 2003.- С.176-179.
78. Кудлай В.Г. Розвиток конкуренції на ринку молочної продукції в Україні / Кудлай В.Г. // Економіка АПК. – 2006. – № 6. – с. 110-115
79. Лисенко А.М. Організація закупівель сировини як основа функціонування молокопереробної' промисловості Кіровоградщини / Лисенко А.М. // Економіка АПК.- 2006.- № 3. – С. 50–54
80. Лисенко А.М. Поглиблення інтеграції у молокопродуктовому підкомплексі Кіровоградщини / Лисенко А.М. // Економіка АПК. – 2000. – № 12. – С. 27-30.
81. Лукінов І.І. Економічні трансформації (наприкінці ХХ сторіччя) / Лукінов І.І. - К.: Інститут економіки НАН України, 1997, - 456 с.
82. Мазуренко О.В. Розвиток інтегрованих формувань в АПК / Мазуренко О.В. // Економіка АПК. –2006. – № 3. – с. 90–94
83. Макаренко П.М. Ринкова трансформація економіки України [Монографія] / Макаренко П.М. – К.: Наукова думка, 1998. – 184 с.
84. Малік М.Й. Інтеграція як фактор підвищення ефективності реформованих сільськогосподарських підприємств [Моногарфія] / Малік М.Й., Орлатий М.К., Федієнко П.М. – К.: ІАЕ УААН, 2000.- 40 с.
85. Манів З.О. Економіка підприємств / Манів З.О. – К: «Знання», 2004. – 580 с.
86. Мармоза А.Т. Практикум з теорії статистики / Мармоза А.Т. - К.: Ельта, Ніка-Центр, 2003. – 344 с.
87. Маскон М.Х. Основы менеджмента [Учебник] / Маскон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. – М.: Дело, 1992. – 702 с.
88. Меморандум о выпуске облигаций ООО «Юнимилк» (Украина) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.unimilk.ru/about/management/info/company/index.wbp

89. Месель-Веселяк В.Я. Реформування аграрного виробництва / Месель-Веселяк В.Я. - К: ІАЕ, 1999.-272с.
90. Месель-Веселяк В.Я. Розвиток агропромислового реформування в Україні / Месель-Веселяк В.Я. // Проблеми реформування ринкової економіки. Спеціальний випуск: Реструктуризація аграрних підприємств і земельних реформ: стан, проблеми, перспективи. – К.: КНЕУ, 2000. – С. 48-51.
91. Могильний О.М. Регулювання аграрної сфери [Монографія] / Могильний О.М. – Ужгород: ІВА, 2005. – 400 с.
92. Мостенська Т. Л. Особливості формування попиту та пропозиції на ринку харчових продуктів / Мостенська Т. Л. // Економіка АПК. - 2003. - № 1. – С. 113-120.
93. Мостенська Т.Л. Економічний механізм функціонування молочної промисловості України / Мостенська Т. Л. – К.: УДУХТ, 2001. – 328

94. Мостенська Т.Л. Стан та проблеми розвитку ринку молочних продуктів в Україні / Мостенська Т. Л. // Формування та розвиток агарного ринку. – К.: ІАЕ УААН, 2004.– С. 98 – 107 с.
95. Мочерний С.В. Економічна теорія [Посібник для студентів ВНЗ] / Мочерний С.В. – К: Видавничий центр «Академія», 2002.- 656 с.
96. Нелеп В.М. Планування на аграрному підприємстві / Нелеп В.М. -К.: КНЕУ, 2000.-370 с.
97. Нормативні витрати, ціни, баланси сільськогосподарської продукції в Україні та країнах світу / О.М.Шпичак, Ю.Я.Гапусенко, С.А.Стасіневич та ін. - К.: ННЦ "ІАЕ", 2006. - 693 с.
98. Онисько С.М. Адаптація сільськогосподарських товаровиробників до ринкового середовища / Онисько С.М. // Економіка АПК. - 2003. - № 8. – С. 128-132.
99. Онищенко А.С. Личные крестьянские хозяйства в пореформенном развитии аграрного сектора / Онищенко А.С. // Экономика Украины. - 2003. - № 6. – С. 57-69.
100. Опорный курс лекций по дисциплине «Стратегия предприятия» для студентов специальности «Экономика предприятия» / Спивак Н.Г., Германенко А.Н., Боярская О.В. – Луганск: Элтон–2, 2006. – 144 с.
101. Організація виробництва і аграрного бізнесу в сільськогосподарських підприємствах [Підручник] / С. П. Азізов, П. К. Канінський, В.М.Скупий. К.: ІАЕ, 2001.-834 с.
102. Організація інформаційно-консультаційного забезпечення АПК України / ред. П.Т. Саблук.- К.: ІАЕ УААН, 2003. – 439 с.
103. Організація сільськогосподарського виробництва в умовах Донбасу [Навчальний посібник] / ред.. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: ЛДАУ, 2002. – 620 с.
104. Орлова А. Тенденции развития некоторых молочных продуктов / Орлова А. // Переработка молока .-2002.-№ 6.-С.5.
105. Основи аграрної економіки: [Підручник] / ред. В.П. Галушко. – К: Вища освіта, 2003. – 399 с.
106. Основи економічної теорії [Навч. посібник] / За ред. В.О. Білика, П.Т. Саблука.– К.: Інститут аграрної економіки, 1999.– 466 с.
107. Основи формування та функціонування аграрного ринку / ред. І.М.Брюховецький. - Суми: СОД, «Козацький вал», 2001.- 288 с.
108. Островська Г.В. Стратегічний менеджмент [Навчальний посібник] / Островська Г.В., Фіщук О.Л., Жалінська І.В. – К:Кондор, 2003. – 196 с.
109. Осташко Т.О. Сільське господарство в умовах СОТ і ЄС / Осташко Т.О. – К.: Інститут сільського розвитку, 2005. – 72 с.
110. Пабат В. Резерви нарощування виробництва продукції тваринництва у ринкових умовах / Пабат В. // Тваринництво України, 2006. - № 1. – С. 2-4.
111. Пабат В.О. Молочна індустрія України / Пабат В.О., Вінничук Д.Т., Гончаренко І.В. // Молочна промисловість. - 2003.- №1(4).- С.44-45.
112. Пархомець М. К. Економічний механізм розвитку молокопродуктового підкомплексу АПК Західного регіону України: [монографія]. / Пархомець М. К. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. - 328 с.
113. Пархомець М.К. Напрями розвитку молочного скотарства Тернопільщини / М. Пархомець, В. Олійник // Тваринництво України.- 2005.- № 11.- С. 4-8.
114. Пархомець М.К. Організаційно-економічні основи розвитку молокопродуктового підкомплексу в ринкових умовах / Пархомець М. К. - Тернопіль: Економічна думка, 2005.- 346 с.
115. Пастернак Х.І. Організаційно-методологічні засади створення і функціонування інтегрованих формувань у виробництві та промисловій переробці молока / Пастернак Х.І. // Економіка АПК. – 2004. – № 12. – С. 63– 67.
116. Пол Гейк Вчись аналізувати ринок / Пол Гейк, Пітер Джексон. – Львів: “Сейбр-Світло”, 1995.– 270 с.
117. Поліщук М.П. Про тенденції та перспективи розвитку регіонального ринку молока та молочної продукції / Поліщук М.П. // Формування і реалізація державної політики розвитку матеріально–технічної бази агропромислового комплексу в Україні. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – с. 563-568.
118. Портер М., Майкл Е. Стратегія конкуренції [пер. з англ. А.Олійник, Р Сільський] / Портер М., Майкл Е. – К.: Основи, 1998. – 390 с.
119. Порядок оплаты за молоко в зависимости от сорта, содержания жира и белка в соответствии с требованиями ДСТУ 3662–97 «Молоко коровье цельное. Требования при закупке» отраслевые рекомендации ГРУ № 46. 018. – 2002 г. // Все о бухгалтерском учете. – 2002. - № 108. – С. 30-31.
120. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення» від 14 квітня 2000 року № 656 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.rada.ua
121. Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання [Кол. монографія] / за ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – 831 с.
122. Программа экономического и социального развития Луганской области на 2007-2011 годы [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.oblrada.lg.ua
123. Радомський В.С. Приміський район в агропродовольчому ринку (на матеріалах Хмельницького району Хмельницької області) / Радомський В.С. - К.: Інститут економіки НАНУ, 1997. - 98 с.
124. Радько В.І. Формування пропозиції на ринку молока регіону / Радько В.І. // Науковий вісник Національного аграрного університету / Редкол.: Мельничук Д.О. (відп. ред.) та ін. – К., 2007. – Вип. 110.- Ч.2.- С. 177–181.
125. Рахтурак М.В. Підвищувати ефективність виробництва та рівень споживання молока / Рахтурак М.В. // Економіка АПК. – 2005. –№ 10. – с. 80–83
126. Ревенко М.М. Поглиблювати аграрну реформу в Україні / Ревенко М.М. // Економіка АПК. - 2001. - № 3. – С. 10-16.
127. Реформування сільського господарства в Україні: Широке поле / за ред. Стефана фон Крамона-Таубаделя та Людвіге Штріве. - К.: Фенікс, 1999.-191 с.
128. Ринок продовольства / За ред. В.І Бойка.- К.: ІАЕ,1996.- 277 с.
129. Розвиток секторів і товарних ринків України/ за ред. В.О.Точиліна. - НАН України, Інститут економічного прогнозування. – Ужгород: ІВА, 2001. - 400 с.
130. Розпорядження Кабінету міністрів України від 12 січня 2006 р. N 10-р «Про затвердження плану заходів щодо нейтралізації можливих негативних наслідків у зв'язку із вступом України до СОТ та забезпечення підвищення конкурентоспроможності національної економіки» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.zakon.rada.gov.ua

131. Рынок как орган экономики и маркетинг / Сост. Семилетка Г.П., ред.Павлов А.И. - К.: УкрМаркет, 1994. - 257с.
132. Рынок молока и молочных продуктов: аналитические материалы // Молочное дело. – 2005. – № 2. – с. 12–20
133. Рынок молока и молочных продуктов: аналитические материалы // Молочное дело. – 2007. – № 2. – с. 5–13
134. Саблук П.Т. Аграрна реформа: стан і напрями розвитку / Саблук П.Т. // Економіка АПК. – 2000. - № 4. – С. 3-10.
135. Саблук П.Т. Нова економічна парадигма формування стратегії національної продовольчої безпеки України в ХХІ столітті / Саблук П.Т. – К.: ІАЕ УААН. – 2001. – 94 с.
136. Саблук П.Т. Соціально-економічна модель постреформованого агропромислового виробництва в Україні (доповідь) / Саблук П.Т. // Економіка АПК. – 2000. – № 2. – С. 4-24.
137. Саблук П.Т. Шляхи вдосконалення господарського механізму в агропромисловому виробництві / Саблук П.Т. // Вісник СНАУ, випуск 1-2, [Серія «Економіка та менеджмент»]. – Суми, 2002. – С. 3-6.
138. Саблук П.Т., Карич Д.Я., Коваленко Ю.С. Витратно-ціновий аналіз у системі агромаркетингу. – К.: Ярмарок, 1996 – 136 с.
139. Саблук П.Т. Основи організації сільськогосподарського ринку / Саблук П.Т., Карич Д.Я., Коваленко Ю.С. - К.: ІАЕ УААН, 2002.-190 с.
140. Савицька В.Г. Основні аспекти маркетингу молочних продуктів / Савицька В.Г. // Економіка та підприємництво: Зб. Наук. Праць молодих учених та аспірантів. - Вип.3./ Відп. ред. С.І.Дем’яненко. -К.: КНЕУ, 1999.-С.110-115.
141. Сахно Л.А. Удосконалення економічних відносин в інтегрованих агропромислових підприємствах / Сахно Л.А. // Економіка АПК. – 2004. – № 8. – с. 142–146
142. Свиноус І.В. Проблеми реалізації молока господарствами населення / Свиноус І.В. // Науковий вісник Національного аграрного університету / Редкол.: Мельничук Д.О. (відп. ред.) та ін.- К., 2007.- Вип. 110.- Ч.2.- С. 86–90.
143. Серова Е.В. Аграрная экономика [Учебник для студентов ВУЗов] / Серова Е.В. – М.: ГУ ВШЭ, 1999. – 480 с.
144. Стан і перспективи розвитку молокопродуктового підкомплексу АПК України / О.М. Шпичак, В.Н. Зимовець, Н.В. Сеперович та ін. – К.: ІАЕ УААН, 1999. – 156 с.
145. Статистичний бюлетень «Реалізація продукції сільськогосподарськими підприємствами Луганської області за 2005 рік» / Відповідальний за випуск Віцко І.В. – Л., 2006. – 141 с.
146. Статистичний бюлетень «Робота підприємств харчової промисловості Луганської області за 2006 р.» / Головне управління статистики у Луганській області, 2007. – 12 с.
147. Статистичний бюлетень «Стан тваринництва у сільськогосподарських підприємствах Луганської області» / Обласне управління статистики: відповідальний за випуск І.В. Віцко – Л., 2006. – 116 с.
148. Статистичний довідник «Луганська область у цифрах у 2006 році» / За ред. С.Г. Пілієва. – Головне управління статистики у Луганській області, 2007. – 195 с.
149. Статистичний збірник «Виробництво основних продуктів тваринництва та чисельність поголів’я худоби та птиці у сільськогосподарських підприємствах Луганської області» / Головне управління статистики у Луганській області, 2007. – 115 с.
150. Статистичний збірник «Реалізація продукції сільськогосподарськими підприємствами Луганської області за 2006 рік» / Головне управління статистики у Луганській області, 2007. – 161 с.
151. Статистичний збірник «Споживання основних продуктів харчування населенням Донецько-Придніпровського регіону України за 2006 рік» / За ред. Т.П. Браги, Головне управління статистики в Луганській області, 2007 . – 27 с.
152. Статистичний збірник «Тваринництво Луганської області» / Луганське головне управління статистики: Під загальним керівництвом Т.П. Браги. – Луганськ, 2006. – 87 с.
153. Статистичний збірник «Фермерські господарства Луганської області у 2005 році» / Головне управління статистики. – Луганськ, 2006. – 33 с.
154. Статистичний щорічник Луганської області за 2005 рік / За ред. С.Г. Пілієва. Відповідальний за випуск Т.П. Брага / Головне управління статистики у Луганській області. – Луганськ, 2006. – ч. 1 – 415 с., ч. 2 – 543 с.
155. Стратегическое планирование / Под ред. Уткина Э.А. – М.: Ассоциация авторов и издателей «Тандем». Издательство ЭКМОС, 1999. – 440 с.
156. Сулима Н.В. Управління якістю продукції в молокопереробних підприємствах у контексті євроінтеграційного курсу України / Сулима Н.В. // Економіка АПК. - 2006. - № 3. – С. 74-78.
157. Ткаченко В.Г. Аграрная реформа в Украине: результаты, проблемы, перспективы завершения: [Монография] / ред. В.Г. Ткаченко, В.И. Богачов. – Луганск: „Книжковий світ”, 2006. – 228 с.
158. Ткаченко В.Г. Экономическая безопасность Украины в условиях рыночных трансформационных процессов [Монография] / ред. В.Г. Ткаченко, В.И. Богачов. – Ровеньки, 2007. – 330 с.
159. Ткаченко В.Г. Бизнес-словарь: словарь / [ред. Ткаченко В.Г., Борисов В.И., Богачев В.И. ]. – К.: Аристей, 2006.–148с.
160. Ткаченко В.Г. Продовольственная безопасность Украины в условиях рыночных трансформационных процессов [Монография] / ред. Ткаченко В.Г., Гапочка Н.М., Богачев В.И., Фоменко Е.А. - Луганск: Книжковий світ, 2004 г. - 140 с.
161. Ткаченко В.Г. Региональные аспекты стратегии развития сельского хозяйства / Ткаченко В.Г., Наумов Ю.Ф. // Економіка АПК. – 2001. - № 4. – С. 43-48.
162. Ткаченко В.Г. Продовольственная безопасность как результат активного развития АПК регионов / Ткаченко В.Г. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. - № 60(83). – С. 10-17.
163. Ткаченко В.Г. Роль науки в эффективном использовании ресурсов в сельском хозяйстве / Ткаченко В.Г. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2005. - № 51(74). – С.12-14.
164. Ткаченко В.Г., Наумов Ю.Ф. Трансформаційні процеси у сільському господарстві Луганської області / Ткаченко В.Г., Наумов Ю.Ф. // Збірник наукових праць Луганського національного університету / ред. проф. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во Луганського національного аграрного університету, 2004. - № 33 (45). – С. 5-10.
165. Ткаченко В.Г. Экономические аспекты повышения эффективности производства мяса крупного рогатого скота в новых условиях ведения хозяйства / Ткаченко В.Г., Наумов Ю.Ф., Зось-Киор Н.В. – Луганск: Элтон-2. – 256 с.
166. Ткачук П.Ю. Проблемы и перспективы развития регионального рынка молока и молокопродуктов в условиях вступления в ВТО / Ткачук П.Ю. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ТОВ ТРК „РКТ”, 2007.- № 73(96).- С. 360–365.
167. Ткачук П.Ю. Маркетинговое исследование потребительских предпочтений в повышении конкурентоспособности региональных предприятий молочной переработки / Ткачук П.Ю. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. проф. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006.- № 62 (84).- С. 392–397.
168. Ткачук П.Ю. Проблемы и перспективы развития молокоперерабатывающей промышленности Украины / Ткачук П.Ю. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. проф. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2004.- № 33/45.- С.71-73.
169. Ткачук П.Ю. Проблемы и перспективы развития регионального рынка молока и молокопродуктов в условиях вступления в ВТО / Ткачук П.Ю. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ТОВ ТРК „РКТ”, 2007.- № 73(96).- С. 360–365.
170. Ткачук П.Ю. Проблемы развития молокоперерабатывающих предприятий Луганской области / Ткачук П.Ю. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во „Елтон–2”, 2008.- № 85.- С. 386–393.
171. Ткачук П.Ю. Система менеджмента качества в молокоперерабатывающей промышленности Луганской области / Ткачук П.Ю. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. проф. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2005.- № 51(74).- С.296–300.
172. Ткачук П.Ю. Современное состояние и функционирование регионального рынка молока и молокопродуктов / Ткачук П.Ю. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. проф. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2004.- № 38 (50).- С.151-154.
173. Ткачук П.Ю. Стратегия развития и система планирования на предприятиях переработки молока в регионе / Ткачук П.Ю. // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / ред. проф. В.Г. Ткаченко.- Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006.- № 60(83). - С.381–387
174. Ткачук П.Ю. Ценообразование на рынке молока и молочной продукции Луганской области / Ткачук П.Ю. // Науковий вісник Національного аграрного університету / Редкол.:Д.О. Мельничук (відп. ред.) та ін.- К., 2007.- Вип. 110.- Ч.2.- С. 75–79.
175. Трегобчук В.М. Продовольча безпека в контексті національної безпеки держави. / Трегобчук В.М. – К: ІЕ НАНУ, 1999
176. Тульская Н.С. Формирование стратегии по товарным группам диверсифицированных компаний / Тульская Н.С., Климкина Н.М. // Пищевая промышленность. – 2005. – № 10. – С. 24–27
177. Фінансовий і ціновий механізм АПК в умовах переходу до ринку / П.Т. Саблук,М.Я. Дем'яненко, О.М. Шпичак та ін. — К., 1993. — 350 с.
178. Формування високоефективного виробництва та ринку продовольства в агропромисловому комплексі південного регіону України /ред. М.Ю.Куліш, І.І.Червен. - Миколаїв, 2000.-240 с.
179. Формування та функціонування ринку агропромислової продукції [Практичний посібник] / ред. П.Т. Саблука. - К.: ІАЕ, 2000.-556 с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50
Скачать бесплатно 20665.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.