У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ ФАКТОРІВ МОТИВАЦІЇ ПРАЦІ В АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Количество страниц 240
ВУЗ ЛУГАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20668.doc 
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП 3

РОЗДІЛ 1. Теоретичні та методологічні аспекти ефективного використання трудових ресурсів за рахунок мотивації праці

1.1. Теоретичні основи ефективного використання трудових ресурсів
в умовах ринку
1.2. Теоретичні аспекти підвищення рівня мотивації праці та її вплив
на ефективність аграрного виробництва
1.3. Методики економічного дослідження підвищення ефективності використання трудових ресурсів за рахунок покращення мотивації праці
Висновки до розділу 1 47
РОЗДІЛ 2. Аналіз тенденцій розвитку трудових ресурсів у сільській місцевості регіону
2.1. Забезпеченість та використання трудових ресурсів
у сільськогосподарських підприємствах
2.2. Економічна оцінка рівня функціонування сільських домогосподарств 82
2.3. Оцінка рівня мотивації праці в аграрних підприємствах 102
Висновки до розділу 2 124
РОЗДІЛ 3. Удосконалення механізму функціонування системи факторів мотивації праці в аграрних підприємствах
3.1. Формування механізму мотивації працівника через його потенціал 128
3.2. Резерви зміцнення потенціалу трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств
3.3. Розробка механізму вибору інструментів мотивації для підвищення ефективності використання потенціалу трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств
Висновки до розділу 3 182
ВИСНОВКИ 186
ДОДАТКИ 194
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 217

ВСТУП


Актуальність теми. Вступ України до СОТ одним із основних завдань поставив питання підвищення ефективності праці в аграрних підприємствах за рахунок удосконалення системи її мотивації. Ефективність праці залежить від комплексного розвитку демографії і соціально-економічної сфери створює належні умови для поновлення та оновлення працездатного населення сільських територій та формується під впливом багатьох факторів мотивації.
Послідня є істотною причиною спаду обсягів аграрного виробництва, загострення соціальних проблем села, наростання такого раніше не знаного селянами явища як безробіття та зниження їх життєвого рівня. Неналежне врахування в ринковому розвитку аграрних підприємств України факторів мотивації праці поглиблює демографічну кризу у сільській місцевості, формує процеси обезлюднення і вимирання українського села та пов’язаної з цим деградації сільської поселенської мережі, призводить до ерозії природної основи відтворення трудового потенціалу сільського населення і аграрної сфери, погіршення його якісних параметрів та порушення національних звичаїв.
У ринкових умовах завдання з удосконалення механізму функціонування системи мотивації праці як джерела економічного росту аграрних підприємств є актуальним і важливим для комплексного розвитку сільського господарства. Доцільно створити передумови для підвищення ефективності використання трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах. На сьогодні, коли Україна є членом СОТ, вітчизняні сільськогосподарські підприємства істотно поступаються іноземним у продуктивності праці. Така ситуація не сприяє розвитку сільських регіонів і загрожує припиненням функціонування окремих галузей сільського господарства попри наявність потенційних можливостей.
Актуальність досліджуваної проблеми також пояснюється і тим що в останні роки, коли сформувалися орендодавці земельних ділянок сільськогосподарського призначення частка витрат орендарів на оплату праці в собівартості продукції становить не більше 13-14% і в динаміці майже не зростає. Це вказує на те що мотиваційні фактори праці аграріїв не спрацьовують. Така ситуація не створює передумов підвищення ефективності використання трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств та не забезпечує зростання продуктивності праці.
Проблема мотивації праці в сільському господарстві не нова і досліджувалась в багатьох аспектах. Вагомий теоретичний науковий доробок і вирішення практичних питань пов’язаних із соціально-економічними відносинами та мотивацією праці, в тому числі в аграрному секторі економіки України належить публікаціям таких учених, як Д.П. Богиня, О.А. Бугуцький, В.М. Гончаров, О.А. Грішнова, О.А. Дороніна, П.І. Дугін, О.В. Кочетков, П.М. Макаренко, А. Маслоу, В.Я. Месель-Веселяк, Г.Р. Погосян, П.Т.Саблук, Ф. Тейлор, В.Г. Ткаченко, Л.П. Червінська, О.Г. Шпикуляк, та інші.
Незважаючи на значний вклад попередніх досліджень в теорію і практику формування комплексного підходу до розробки системи мотивації праці ряд проблем потребують подальшого вивчення.
Головну увагу слід приділити удосконаленню механізму вибору інструментів мотивації для ефективного використання потенціалу трудових ресурсів аграрних підприємств. Така позиція зумовила вибір мети і завдань дисертаційної роботи.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження проводилися відповідно до держбюджетної науково-дослідницької теми кафедри статистики та економічного аналізу Луганського національного аграрного університету „Соціально-економічні проблеми створення конкурентоспроможного сільського господарства на південному сході України” (номер державної реєстрації 0104U005404). У її межах автором опрацьовані питання мотивації праці та її вплив на ефективність використання трудових ресурсів аграрних підприємств регіону.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення методологічних аспектів, розробка наукового обґрунтування та рекомендацій щодо вдосконалення системи факторів мотивації високопродуктивної праці в умовах аграрних підприємств.
Для досягнення поставленої мети були вирішенні наступні завдання:
 узагальнення теоретичних та методологічних засад соціально-трудових відносин та мотивації праці;
 аналізу забезпечення і використання трудових ресурсів та стимулів мотивації робітників підприємств аграрного сектору;
 оцінки рівня мотивації працівників аграрних підприємств;
 встановлення величини впливу мотивації на підвищення продуктивності праці;
 визначення оцінки потенціалу трудових ресурсів для формування раціонально-мотиваційного механізму;
 розробки механізму вибору інструментів мотивації при використанні потенціалу трудових ресурсів аграрних підприємств.
Об’єктом дослідження є процес мотивації праці в соціально-трудових відносинах аграрних підприємств.
Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних і практичних аспектів системи факторів мотивації праці в аграрних підприємствах регіону.
Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дослідження є діалектична теорія пізнання, базові положення економічної теорії, роботи вітчизняних і зарубіжних учених з проблем функціонування механізму мотивації праці, системний і комплексний підхід до вивчення досліджуваної проблеми.
У процесі дослідження були використані й такі методи економічних досліджень: абстрактно-логічний (уточнення понятійно-категорійного апарату, теоретичні узагальнення й формулювання висновків), монографічний (вивчення досвіду кращих підприємств регіону), статистичний: групування з метою аналізу підприємств регіону за рівнем продуктивності праці, рівнем заробітної плати, вартості активів підприємства в розрахунку на працівника, за рівнем прямих затрат праці, тощо, кореляційно-регресійний аналіз для визначення залежності продуктивності праці від заробітної плати, вартості активів підприємства та рівня прямих витрат праці, розрахунково-конструктивний (розрахунок ефективності використання механізму вибору інструментів мотивації в аграрних підприємствах), соціологічний аналіз (анкетне опитування наукових співробітників, керівників та працівників аграрних підприємств різних форм власності та мешканців сільської місцевості), системно-функціональний аналіз (удосконалення механізму функціонування системи мотивації праці).
Інформаційну базу дослідження складають дані Міністерства аграрної політики України, матеріали звітності Державного комітету статистики України та Головного управління агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, дані періодичної та річної звітності сільськогосподарських підприємств, літературні джерела вітчизняних і зарубіжних авторів, результати власних досліджень і спостережень.
Наукова новизна одержаних результатів. До найвагоміших результатів дослідження, котрі відображають наукову новизну, розкривають зміст дисертації та виносяться на захист, належать наступні:
вперше:
 запропоновано механізм мотивації через потенціал працівника, який дозволяє здійснювати цілеспрямований вплив на вмотивованість персоналу і включає наступні елементи: об’єкт мотиваційної дії, цілі функціонування, критерії діяльності об’єкту, елементи об’єкту мотиваційної дії, мотиваційні інструменти і ресурси, суб’єкт мотиваційної дії;
 розроблено механізм вибору інструментів мотивації на основі визначення профілю потенціалу працівників, який дозволяє виважено формувати систему стимулів до високоефективної праці з урахуванням спрямованості потреб кожного працівника.
удосконалено:
 методику оцінки потенціалу трудових ресурсів аграрних підприємств регіону, що передбачає врахування інтелектуальної, професійної, психологічної та фізичної складових потенціалу працівників і дозволяє визначити комплексну оцінку потенціалу трудових ресурсів підприємства;
 критеріальна схема оцінки впливу факторів на ефективність виробництва в аграрних підприємствах, що дає можливість за допомогою оптимізації визначених критеріїв забезпечити ефективність виробництва;
 соціологічний інструментарій для визначення особливостей мотивації праці в аграрних підприємствах та тенденцій розвитку економічних, соціальних і соціально-психологічних процесів, що відбуваються у трудових колективах аграрних підприємств;
 систему матеріальних і нематеріальних чинників, які впливають на посилення мотивації трудових ресурсів за допомогою оцінки залежності рівня продуктивності праці в аграрному секторі від низки чинників;
набули подальшого розвитку:
 формулювання сутності категорії „мотивація праці” як процесу впливу системи факторів на потенціал працівника, спрямований на підвищення ефективності праці та узгодження економічних цілей підприємства з особистою зацікавленістю працівника;
 система показників економічної ефективності використання трудових ресурсів з огляду на систему факторів мотивації праці;
Практичне значення одержаних результатів дослідження з удосконалення системи факторів мотивації праці полягає в тому, що теоретичні положення, які захищаються у дисертації, доведено до рівня конкретних практичних рекомендацій щодо підвищення рівня мотивації працівника в аграрних підприємствах за рахунок кращого використання потенціалу кожного працівника.
Результати досліджень прийняті до впровадження Луганською обласною державною адміністрацією (довідка від 07.07.2008 р. № 101-К), управлінням агропромислового розвитку Марківської районної державної адміністрації Луганської області (довідка від 30.07.2008 р. № 52), ТОВ „Айдар” Марківського району Луганської області (довідка від 12.05.2008 р. № 61), СТОВ „Фрунзе” Марківського району Луганської області (довідка від 30.06.2008 р. № 29).
Окремі теоретичні розробки дисертаційного дослідження використовуються в навчальному процесі Луганського національного аграрного університету при викладанні навчальних дисциплін „Аналіз господарської і комерційної діяльності сільськогосподарських підприємств”, „Контролінг”, „Стратегічний аналіз” (довідка від 28.07.2008 р. № 01/1076).
Особистий внесок здобувача полягає в організації та проведені масштабного соціологічного опитування мешканців сільських районів з метою вивчення факторів, які впливають на мотивацію та підвищують продуктивність праці в аграрних підприємствах регіону.
Рекомендації та пропозиції щодо удосконалення ефективності використання трудових ресурсів у сільській місцевості та їх мотивація до високопродуктивної праці є особистими розробками і повністю належать автору. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, автором дисертаційної роботи використано лише ті ідеї та положення, котрі є результатом особистого наукового внеску в публікаціях.
Апробація результатів дисертації. Результати дисертаційного дослідження обговорювались на наукових і науково-практичних конференціях, нарадах і семінарах різних рівнів. Зокрема на щорічних конференціях професорсько-викладацького складу Луганського національного аграрного університету (м. Луганськ, 2003-2008 рр.), Всеукраїнській науковій конференції студентів, магістрів та аспірантів „Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи” (м. Харків, 19-20 лютого 2003 р.), Міжнародній науково-практичній конференції „Глобальні і національні проблеми аграрної економіки України” (м. Луганськ, ЛНАУ, 18-20 квітня 2004 р.), Всеукраїнській науковій конференції молодих учених присвяченій 100-річчю від дня народження академіка П.А. Власика і 150-річчю від дня народження професора Л.П.Симиренка (м. Умань, УДАУ, 2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції „Євроінтеграція та конкурентоспроможність продукції агропромислового комплексу України” (м. Київ, КНАУ, 5-6 жовтня 2006 р.).
Публікації. За результатами досліджень опубліковано 8 наукових праць загальним обсягом 2,13 друк. арк., серед них: 7 праць у наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України (з них 6 – одноосібно),
Обсяг та структура дисертаційної роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Основний зміст викладено на 189 сторінках комп’ютерного тексту. Робота містить 48 таблиць, 39 рисунків, 20 додатків. Список використаних джерел налічує 187 найменувань.
Список литературы ВИСНОВКИ

1. При визначені суті категорії “соціально-трудові відносини” в аграрному секторі економіки України доходимо висновку, що, при майже повністю не функціонуючій соціальній сфері сільських територій регіону, соціально-трудові відносини зводяться до виключно трудових відносин, оскільки персонал аграрних підприємств позбавлений можливості вести повноцінне життя на рівні сучасних соціальних стандартів, які доступні в містах обласного значення регіону.
Дана ситуація негативно вплинула на руйнацію системи мотивації до праці в аграрному секторі, що спонукає більшість працездатного населення прикладати працю в інших сферах економіки. Збалансований вплив системи факторів мотивації на потенціал працівника здатен позитивно вплинути на вихід із системної кризи в соціально-трудових відносинах аграрного сектора.
2. Аналізуючи теоретичне розуміння поняття праці, можна зробити висновок, що воно має значно ширший внутрішній зміст, ніж загальноприйняте в літературі, й повинно відображати не тільки задовільнення власних потреб працівників, але й потреб підприємців, через створення доданої вартості продукції, створеної в результаті діяльності на робочому місці.
Трудові відносини не повинні спиратися лише на мотиви, які спонукають до підвищення ефективності праці, котра має тенденцію зростання. Для підтримання мотивації на належному рівні застосування виключно матеріальної винагороди за працю недостатньо. Збільшення рівня матеріального достатку призводить до пропорційного росту потреб родини і в решті решт - до виникнення нових матеріальних потреб, що вимагає перегляду стимулів матеріального заохочення працівників аграрних підприємств. Необхідною умовою підвищення матеріальної винагороди має стати кар’єрне зростання, підвищення кваліфікації та інше, що в комплексі здатне позитивно вплинути на продуктивність праці в аграрних підприємствах, що у свою чергу є основою для розвитку соціальної сфери в сільських населених пунктах. Вважаємо, що механізм оплати праці повинен запроваджуватися винятково після комплексної оцінки потенціалу трудових ресурсів підприємства, на основі якого формується механізм вибору інструментів мотивації залежно від потенціалу працівника підприємства.
3. Критичний аналіз літературних джерел дозволяє нам стверджувати, що мотивація праці характеризується як процес впливу системи факторів на потенціал працівника, спрямований на підвищення ефективності праці та узгодження економічних цілей підприємства з особистою зацікавленістю працівника. Принципова відмінність формування системи мотивації праці полягає в виділенні безумовної необхідності поєднання досягнення особистих цілей працівників і конкретних цілей підприємства, яке можливе лише через вплив системи факторів, здатних реалізувати природний потенціал працівника і привести до підвищення кінцевої результативності праці.
Важливими для працівників є нематеріальні потреби (моральне заохочення, престиж роботи, визнання результатів праці, участь у вирішені виробничих питань). Баланс між матеріальною і моральною винагородою залежить від оцінки працівником середовища існування, на яку впливають рівень освіти та виховання, життєві принципи, комплексне задовільнення яких стимулює працівника до роботи з максимальною віддачею.
4. Ефективність використання трудових ресурсів необхідно розглядати з позиції поєднання інтересів засновників та найманих працівників підприємства. Ефективність використання земельних та матеріальних ресурсів підприємства необхідно розглядати за умови забезпечення економічних інтересів домогосподарств, створених на основі трудових ресурсів, які використовуються в процесі виробництва. При цьому вважаємо, що мотивація праці повинна бути спрямована на стимулювання найманого працівника до максимально ефективного використання землі та матеріальних ресурсів за рахунок забезпечення гарантованого економічного розвитку особистого домогосподарства шляхом розширеного відтворення.
Критерієм мотивації живої праці виступає максимальна зацікавленість найманого працівника в стійкому розвитку власного домогосподарства за умови забезпечення максимально ефективного використання матеріальних ресурсів та землі, яка знаходиться в розпоряджанні засновників підприємства.
5. Загальна кількість населення області має постійну тенденцію скорочення наявного населення в кількісному вимірі, що підтверджується статистичними даними: так, на кінець 1990 р. вона склала 2866,9 тис.осіб, на початок 2007 року кількість населення дорівнювала 2381,9тис.осіб, скорочення –16,9 %. За 2001–2007 рр. загальна кількість населення істотно скоротилась (207,9 тис.осіб), що становить 8,0%, динаміка питомої ваги сільського населення у загальній кількості мешканців Луганської області істотно не змінилась, та коливається в останні роки в межах 13,5 – 14,0 %,
Показник природного руху сільського населення по районах Луганської області дозволяє нам стверджувати, що по всіх районах області відмічено негативну тенденцію, тобто відбувається постійне абсолютне скорочення населення.
6. Продуктивність праці в сільськогосподарських підприємствах як України, так і Луганської області протягом 1990-2000 рр. знижується, що зокрема пов’язано насамперед із кризовим станом економіки країни. За період 2000-2007рр. відбувається поступове зростання цього показника як в Україні на 257,3%, так і в Луганській області на 244,5 %, що все ж таки в абсолютному значенні недостатньо, з огляду на його рівень в розвинених державах ЄС.
За останні 7 років в сільськогосподарських підприємствах Луганської області затрати праці на 1 га ріллі при виробництві основних видів продукції істотно зросли. Затрати праці на 1 га зернових та зернобобових культур збільшились із 27,9 люд.-год. у 2000 р. до 31,6 люд.-год. у 2006 р., або на 13,3 %, кукурудзи на зерно – на 30,5 %, соняшнику – на 18,5 %. Найбільший рівень затрат праці на зернових та зернобобових культурах був зафіксований у 2004 р.– 40,8 люд.-год. Це пов’язано з використанням застарілої, морально та фізично, техніки та технологій виробництва основних видів сільськогосподарської продукції, яке компенсується збільшенням кількості вкладеної ручної праці при виробництві.
7. Аналіз основних показників діяльності аграрних підприємств у регіоні, яке проведено з використанням даних річних звітів за 2001-2005 роки виявило, що показник рівня прибутку в підприємствах, заснованих на приватній формі власності на засоби виробництва, – господарчі товариства, фермерські господарства, є найбільшим, що пов’язано із стабільним й ефективним використанням наявних ресурсів виробництва. Даний тип підприємств здатний найшвидше пристосуватися до швидкозмінних зовнішніх факторів (законодавча база, система оподатковування, диверсифікованість ринків збуту готової продукції), а також вибудувати систему ефективного управління виробничим процесом, організувати випуск нової продукції або забезпечити якісну її переробку з наступною реалізацією, що сприяє підвищенню рівня рентабельності виробництва в цілому. З огляду на сезонність сільськогосподарського виробництва підприємства приватної форми власності в період зимових місяців активно розвивають виробництво інших видів продукції (виробництво тарного та пакувального матеріалу, пакування та реалізація насіння для приватних осіб, послуги з ремонту техніки приватним особам та ін.), що допомагає повною мірою використати потенціал трудових ресурсів, задіяних на підприємстві, й у решті решт гарантує одержання стабільної заробітної плати та додаткової суми прибутку для підприємства.
8. Рівень функціонування сільських домогосподарства є істотним фактором, який впливає на продуктивність праці в сільському господарстві. За умови недостатнього рівня матеріального стимулювання праці або незадовільних умов праці в агроформуваннях значна частина сільських мешканців займається веденням підсобного господарства, що дозволяє отримувати як продукцію споживання, так і грошові кошти за рахунок реалізації надлишкової продукції. Провівши аналіз діяльності домогосподарств нашого регіону, ми зазначаємо, що механізм їхнього функціонування має суттєвий недолік, який не дозволяє повноцінно вести господарювання, і в такому вигляді функціонування домогосподарств зводиться до простого відтворення та до ролі виключно підсобного господарства. Важливе місце повинна займати капіталізація домогосподарств, у такій ситуації ми зможемо функціонуючі домогосподарства вважати вагомим потенціалом у розвитку аграрного сектора регіону, який зможе не лише забезпечити життєві потреби членів домогосподарства, підтримку місцевих бюджетів та соціальної сфери (за рахунок виплати податків), а й запропонувати додаткові робочі місця в сільський місцевості та забезпечити якісними продуктами харчування мешканців регіону.
9. Проведене аналітичне групування підприємств Луганської області та результати факторного аналізу свідчать про дуже низький взаємозв’язок між продуктивністю та оплатою праці, що підтверджується від’ємним кореляційним зв’язком (коефіцієнт кореляції дорівнює -0,198) між середнім значенням рентабельності праці та середньозваженим доходом працівників сільського господарства. Зіставлення темпів зростання середньозваженого доходу з середньорічним виробітком на 1 працівника показало, що збільшення матеріального стимулювання, без урахування інших факторів, за існуючих умов є економічно неефективним.
10. Проведене в 2004, 2006 та 2008 рр. масштабне соціологічне дослідження свідчить, що найбільш ефективним на сучасному етапі є застосування блоку стимулів життєзабезпечення, насамперед збільшення рівня заробітної плати. Якщо у 2004 році 67% респондентів висловилися за підвищення рівня заробітної плати, то у 2008 році питома вага даного показника становила понад 71 %. Однак зворотна тенденція спостерігається з преміюванням працівників: якщо у 2004 році 4,3% респондентів бажало б бачити стимулом отримання премії за результатами роботи, то у 2008 році відбулось скорочення показника до 3,8%, тобто працівники бажають отримувати високу зарплату незалежно від якості роботи, обсягів реалізації, ефективності виробництва тощо, що несумісне з принципами оплати праці за ринкових умов.
11. Для визначення кількісних показників взаємозв’язку продуктивності праці з показниками: оплати праці на одного середньорічного працівника, прямих витрат праці на одного середньорічного працівника та вартості активів на одного середньорічного працівника в досліджуваній групі підприємств Луганської області нами був застосований кореляційно-регресійний метод аналізу статистичних даних.
Існування достовірного зв’язку між показниками, що вивчаються, доведено, але проаналізовані вище фактори лише на 12,3 % зумовлюють значення показника продуктивності праці. Такий незначний показник залежності продуктивності праці від включених в кореляційну модель факторів свідчить, що трудові ресурси недостатньо мотивовані оплатою праці, яка склалася в аграрних підприємствах регіону, й існують можливості підвищення рівня продуктивності праці за рахунок удосконалення системи факторів мотивації праці.
Зіставивши результати проведеного анкетування мешканців та працівників сільських районів та зробивши аналіз ефективності використання трудових ресурсів у аграрних підприємствах, можемо зазначити, що підвищення оплати праці, придбання нових активів (сільськогосподарська техніка, обладнання) на підприємствах не сприяють істотному підвищенню показника ефективності використання трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах. Необхідна розробка механізму ефективного впливу на мотивацію праці за рахунок нематеріальних стимулів до високоефективної праці.
12. Гіпотеза про існування залежності між рівнем оцінки потенціалу трудових ресурсів і особливостями формування мотиваційного механізму після впровадження розробленої методики оцінки потенціалу трудових ресурсів повністю підтвердилася. Найбільш значимою складовою потенціалу трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств для формування мотиваційного механізму є фізична складова.
13. Запропонований механізм формування мотивації через потенціал працівника включає окремі елементи узагальнюючого характеру, але в кожному конкретному випадку мають індивідуальний і вимірюваний вплив. Визначено, що об'єктом мотивації є конкретний працівник, цілі функціонування – забезпечення реалізації конкретних функцій на підприємстві (виробництво, управління, фінанси, персонал і т. ін.), критерії діяльності об'єкта – конкретно вимірювані показники бажаного результату праці працівника на своєму робочому місці, елементи об'єкту мотиваційної дії – наявний потенціал працівника, його спрямованість і рівень, який визначається за наслідками оцінки. Під мотиваційними інструменти розуміємо оптимальний набір матеріальних, фінансових і соціальних ресурсів підприємства для досягнення мотивації до продуктивної праці окремого працівника, суб'єктом мотиваційної дії може бути безпосередній (лінійний) керівник, керівник кадрової служби підприємства, керівник підприємства.
14. Методика оцінки потенціалу трудових ресурсів передбачає визначення комплексної оцінки потенціалу трудових ресурсів і дозволяє визначити відмінність фактичного потенціалу наявних трудових ресурсів від ідеального, що дозволить керівнику спрямувати зусилля в потрібному напрямку і отримати очікуваний результат. У нашому прикладі, для ефективного управління мотивацією працівника з переважанням інтелектуальної складової потенціалу переважаючими мотиваційними інструментами повинні стати чітка і справедлива система преміювання, можливість кар'єрного зростання і навчання та гідна заробітна плата.
15. У дисертаційному дослідженні розроблена процедура оцінки чинників складових потенціалу трудових ресурсів. У результаті інтерпретації оцінок чинників складових потенціалу трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств одержані приватні оцінки. Для отримання інтегрованої оцінки складових потенціалу трудових ресурсів враховується коефіцієнт ваговитості приватного чинника у складовій потенціалу трудових ресурсів.
Для отримання комплексної оцінки потенціалу трудових ресурсів необхідно зважити на значущість кожної складової потенціалу відповідно до встановлених значень для визначення профілю потенціалу працівника. У результаті використання розробленої методики можливе визначення розбіжності фактичного потенціалу трудових ресурсів від ідеального і ухвалення на цій основі обґрунтованих рішень з питань управління.
16. Запропонований механізм вибору інструментів мотивації праці, для ефективного використання потенціалу трудових ресурсів і ефективного управління працівником, у якого переважає професійна складова потенціалу, дозволяє виявити і спрямувати вплив керівництва на переважаючі інструменти даної складової, до якої відноситься розмір оплати праці і премії, соціально-побутові умови проживання, можливість навчання і підвищення кваліфікації, шляхом запровадження гнучкого графіку роботи на підприємстві. Ефективне управління направлене на підвищення продуктивності праці працівника, на переважаючі інструменти психологічної складової потенціалу, найбільш суттєвими інструментами якої виступають визначення кращого працівника року, розмір оплати праці і премії, та організація належного медичного обслуговування його і членів його родини. Для управління працівником колективу з переважаючою фізичною складовою потенціалу, головним інструментом мотивації до високопродуктивної праці має стати оплата праці, належне медичне обслуговування і зрозуміла та прозора для працівників система преміювання, шляхом нарахування бонусів та надбавок.
17. Апробація проведених досліджень здійснювалася на сільськогосподарських підприємствах Марківського району Луганської області: ТОВ «Айдар» с. Червоне Поле, СТОВ «Мирне» с. Караван Солодкий, СТОВ «Фрунзе» с. Височинівка. Дані підприємства є типовими підприємствами для сільськогосподарської галузі регіону, що дозволяє екстраполювати отримані результати на всі аграрні підприємства регіону.
Апробація запропонованої методики показала її дієздатність і готовність до використання в практичній діяльності сільськогосподарських підприємств.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


1. Аврамчук О.Ф. Оплата праці в сільськогосподарському виробництві. / О.Аврамчук, В. Балан. – К. : Центр «Агропромпраця», 2000. – 243 с.
2. Аграрна праця та соціальний розвиток села / [Бугуцький О.А. та ін.] ; за редакцією О.А. Бугуцького. – Київ, 1996.– 302с.
3. Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємств / Андрійчук В. Г. – Київ, 1996. – 510 с.
4. Андрійчук В.Г. Ефективність діяльності аграрних підприємств: теорія, методика, аналіз : [монографія] / В. Андрійчук. – К. : КНЕУ, 2005. – 292 с.
5. Безтелесна Л. Удосконалення механізму мотивації продуктивності найманих працівників / Безтелесна Л., Міщук Г., Мартинюк С. // Україна : аспекти праці. – 2006.– №1. – С. 40-48.
6. Благодатний В.І. Основи підприємства і агробізнесу : навчальний посібник / В.І. Благодатний, Л.О. Мармуль. – Херсон: Айлант, 2002. – 274 с.
7. Богачев В. И. О некоторых основных положениях сущности и содержания экономической безопасности Украины / В.И. Богачев, В.П. Рябоконь // О роли государства в возрождении экономических интересов работников АПК в условиях вступления Украины в ВТО: Материалы Межрегионального собрания участников Всеукраинского конгресса ученых экономистов-аграрников в городе Луганске 24 января 2008 г. – Луганск: «Элтон-2», 2008. – С. 7.
8. Богиня Д.П. Основи економіки праці : навч. посіб. [3-тє вид., стер.] / Д.П. Богиня, О.А. Грішнова. – К. : Знання-Прес, 2002. – 313 с. – (Вища освіта ХХІ століття)
9. Болотіна Н.Б. Трудове право України: [підручник – 4-те вид., стер.]. – К. : Вікар, 2006. – 725 с.
10. Борщевський И. И. Производительность труда: методы анализа и прогнозирования / И. И. Борщевський, В.А. Трухов ; Под ред. А.В. Ракова. – Мн. : Наука и техника, 1988. – 141 с.
11. Бреева Е.Б. Население и занятость / Е. Бреева. – М. : Финансы и статистика, 1984. – 112 с.
12. Бугуцкий А.А. Экономия труда в сфере / А. Бугуцкий // АПК: Экономика, Управление. – 1992. – №10. – С. 58-63.
13. Бугуцький О.А. Використання ресурсів виробництва в сільському господарстві / О. Бугуцький. – К. : Т-во „Знання”, 1985. – 48 с. – (серія ІХ „Економічний і соціальний розвиток села” № 7).
14. Бугуцький О.А. Продуктивність праці в сільському господарстві / О. Бугуцький. – К. : Урожай, 1970. – 400 с.
15. Валентей С. Человеческий потенциал: новые измерители и новые ориентиры / С. Валентей, Л. Нестеров // Вопросы экономики. – 1999. – №2. – С. 90– 102.
16. Волгин Н.А. Современные модели оплаты труда: методика и рекомендации по внедрению / Н. Волгин. – М. : Луч, 1992. – 94 с.
17. Воронцов А.П. Производительность и оплата труда в АПК / А. Воронцов. – М. : Агропромиздат, 1985. – 192 с.
18. Врублевский В.К. Развитой социолизм: труд и НТР. Очерки теории труда / В. Врублевский. – М. : Политиздат, 1984. – 240 с.
19. Гапочка Н.М. Инфраструктура аграрного рынка и повышение эффективности сельскохозяйственного производства / Н. Гапочка. – К. : «Аристей», 2006. – 128 с.
20. Герберт А. Саймон. Адміністративна поведінка: Дослідження процесів прийняття рішень в організаціях, що виконують адміністративні функції / Саймон Герберт ; [пер. з англ. вид. – Вид. переробл. і допов. числен. заув. авт.]. – К. : АртЕк, 2001. – 392 с.
21. Гилбрейт Ф. Прикладное изучение движений / Ф. Гилбрейт ; [пер. с англ.]. – М., 1925 – 126 с.
22. Головачев В. Миллион человек ищут работу / В. Головачев // Труд. – 1993. – 23 декабря. – С. 3-4.
23. Гончаров В.Н. Механизмы реализации основных принципов гуманизации труда и трудовой мотивации : [монография] / В. Гончаров, С. Радомский, М. Радомская, О. Додонов. – Донецк : СПД Куприянов В.С., 2006. – 200 с.
24. Горгуль С.П. Соціальні проблеми Луганської області / С.П. Горгуль // Луганська правда. – 2007. – № 97. – С. 5.
25. Гордієнко П.Л. Стратегічний аналіз: [навчальний посібник] / П. Л. Гордієнко – К. : Алерта, 2006. – 404 с.
26. Дафт Р. Л. Менеджмент /Р. Л. Дафт ; [ пер. с англ.]. – СПб : Питер, 2003. – 832с.
27. Дворецька Г.В. Соціологія праці: [навч. посібник] / Г. В. Дворецька. – К. : КНЕУ, 2001. – 244 с.
28. Демчак І.М. Ситуація в аграрному секторі економіки та заходи Уряду щодо державної підтримки розвитку АПК/ І. М. Демчак // Економіка АПК. – 2005. – № 11. – С. 26-27.
29. Дем’яненко М.Я. Державна підтримка аграрного сектору економіки України / М.Я. Дем’яненко // О роли государства в возрождении экономических интересов работников АПК в условиях вступления Украины в ВТО: Материалы Межрегионального собрания участников Всеукраинского конгресса ученых экономистов-аграрников в городе Луганске 24 января 2008 г. – Луганск: «Элтон-2», 2008. – С. 30-32.
30. Денисенко И.А. Изучение трудового потенциала в сельских районах Луганской области / И. А. Денисенко // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2005. - № 51(74). – С. 185 – 190. – (Серія „Економічні науки”).
31. Денисенко И.А. Методика оценки потенциала трудових ресурсов / И.А. Денисенко // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ТОВ ТРК „РКТ”, 2007. – № 73(96). – С. 242. – (Серія „Економічні науки”).
32. Денисенко І.А. Визначення рейтингу факторів, які впливають на ефективність праці / І.А. Денисенко // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. – № 62 (85). – С. 46 – 49. – (Серія „Економічні науки”).
33. Денисенко І.А. Соціально-економічні умови розвитку сільських районів та удосконалення чинників мотивації праці / І.А. Денисенко // Вісник Львівського державного аграрного університету / Економіка АПК, 2006. – № 13. – С. 612 – 615.
34. Денисенко І.А. Трудові ресурси сільської місцевості – основа економічного зростання держави / І.А. Денисенко // Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету / Редкол.: П.Г. Копитко (відп. ред.) та ін. – Умань, 2005. – Вип. 61. – Ч. 2. – С. 255.
35. Державний комітет статистики України // www.dkstat.ua, від 2.08.2008.
36. Джаїн І.О. Економічна оцінка трудового потенціалу території / І.О. Джаїн // Економіка України. – 2007. – № 3. – С. 35.
37. Дієcперов В.С. Сільськогосподарська праця в нових умовах / В.С. Дієсперов. – К. : ІАЕ УААН. – 1999. – С. 10, 34, 55.
38. Дієсперов В.С. Реформа як засіб активізації трудового потенціалу / В.С. Дієсперов // Економіка АПК.. – 2006. – № 10. – С. 112 – 120.
39. Долішній М.І. Соціально-економічний потенціал регіону / Долішній М.І. – К., 1985. –218 с.
40. Доронина О.А. Использование бонусов в зарубежной практике стимулирования труда / О. А. Доронина // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій : (регіональний аспект) : сб. науч. тр. – Ч.3. – Донецьк, ДонНУ, 2006. – С. 955 – 959.
41. Доронина О.А. Модель мотивации труда на основе определения мотивационного профиля работника / О.А. Доронина // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения и социальная политика в современных экономических условиях : сб. науч. тр. – Т. 2 / НАН Украины. Ин-т экономики пром-ти. – Донецк, 2007. – С. 199 – 208.
42. Доронина О.А. Правила эффективного управления мотивацией труда / О. А. Доронина // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. – Т1. – Хмельницький, 2006. – №5 – С. 27 – 31.
43. Дороніна О.А. Колективно-договірне регулювання оплати праці в Україні / О.А. Дороніна // Праці вузівської конференції професорсько-викладацького складу за підсумками науково-дослідницької роботи: економіка підприємства, менеджмент, маркетинг, міжнародна економіка, управління трудовими ресурсами та економіка праці, кількісні методи, проблеми розвитку національної та глобальної економіки. – Донецьк: ДонНУ, 2005. – С. 3 – 5.
44. Дорошенко Л.С. Управление трудовыми ресурсами: [учебное пособие] / Л. С. Дорошенко. – К. : МАУП, 1997. – 60 с.
45. Дугин П.И. Резервы повышения производительности труда в сельском хозяйстве / Дугин П. И. – М. : Росагропромиздат, 1991. – 185 с.
46. Дяченко Р.П. Європейський ринок праці / Р. П. Дяченко // Економіка АПК. – 2006. – № 2. – С. 138.
47. Дячун О.В. Організація, нормування та оплата праці: [навчальний посібник] / О.В. Дячун. – Львів: «Афіша», 2001. – 159 с.
48. Економіка аграрних підприємств: [підручник] / В.Г. Андрійчук. – 2-ге вид., доп. і перероблене. – К. : КНЕУ, 2002. – 624 с.
49. Елисеева И.И. Общая теория статистики / И. И. Елисеева, М. М. Юзбашева. – М. : Дело, 1995. – 186 с.
50. Єсинова Н.І. Економіка праці і соціально-трудові відносини / Н.І. Єсинова // Економіка України. – 2006. – № 4. – С. 31.
51. Єськов О. Мотивація і стимулювання праці / О. Єськов // Економіка України. – 2001. – №2. – с. 82 – 83.
52. Завадський Й. Фактори мотивації персоналу в менеджменті / Й. Завадський, Л. Червінська // Економіка України. – 1999. – № 9. – С. 53 – 59.
53. Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95 ВР із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 23.01.97р. // Кодекс законів про працю України з постатейними матеріалами / Укладачі: В. С. Ковальський, Л. П. Ляшко. – К. : Хрінком Інтер, 2006. – С. 497 – 506.
54. Замковой И.И. Эффективное использование трудового потенциала в условиях рыночной экономики: Автореф. дис…канд. экон. наук: 08.01.01/ Институт региональных исследований НАН Украины / И. И. Замковой. – Львов, 1992. – 22 с.
55. Зиновьев И.Ф. Управление персоналом: [учеб. пособие] / И. Ф. Зиновьев, Н. Н. Панова. – Симферополь: Таврия, 1998. – 236 с.
56. Зінчук О.Л. Соціальний захист населення / О. Л. Зsнчук // Економіка України. – 2006. – № 11. – С. 23.
57. История экономических учений / Автономов В., Ананьин О., Макашев Н. ; Учебное пособие. – М. : ИНФРА – М, 2002. – 784 с.
58. Іванілов О. Регіональний ринок праці: класифікація, проблеми формування й управління трудовими ресурсами / О. Іванілов // Україна: аспекти праці. – 1998. – № 7. – С. 3 – 7.
59. Капешов А. Проблемы предотвращения массовой безработицы в России / А. Капешов // Вопросы экономики. – 2005. – № 5. – С. 53 – 62.
60. Карлін М.І. Стимулювання праці в перехідній економіці: [монографія] / М. І. Карлін. – Луцьк : Ред. – вид. від. ВДУ ім. Лесі Українки. – 1997. – 168 с.
61. Карпухин Д.Н. Резервы ускорения роста производительности труда / Д. Н. Карпухин. – М. : Наука, 1982. – 199 с.
62. Кашепов А.А. Рынок и социальная защита населения / А. А. Кашепов. – К., 1999 г. – 68 с.
63. Кезин А. В. Менеджмент: методологическая культура: [учеб. пособие] / А. В. Кезин. – М. : Гардарики, 2001. – 269 с.
64. Ким М.Н. Трудовой потенциал: формирование, использование, управление: [учебное пособие] / М.Н. Ким. – Х. : ХНУ им. Каразина, 2003. – 250 с.
65. Клокар П.П. Вплив факторів на мотивацію сільськогосподарських працівників / П.П. Клокар // Економіка АПК. – 2006. – № 5. – С. 139.
66. Кокин Ю. Основы политики доходов и заработной платы на перспективу / Ю. Кокин // Человек и труд. – 2000. – № 12. – С. 58-60.
67. Колот А.М. Мотивація, стимулювання й оцінка персоналу: [навч. посібник] / А. М. Колот. – К. : КНЕУ, 1998. – 224 с.
68. Комплексна програма підтримки розвитку українського села на період до 2015 року : [ред. П. Т. Саблук] // Економіка АПК. – 2007. – №1. – С. 3 – 49.
69. Коростелев В. Реновация мотивации как условие выживания / В. Коростелев // Персонал. – №4. – С. 35 – 39.
70. Костаков В.Г. Прогноз занятости населения: методологические основы / В. Г. Костаков. – М., 1979. – 64 с.
71. Костирко Р.О. Фінансовий аналіз / Р. О. Костирко. – Харків : «Фактор», 2007. – 273 с.
72. Котляров А.П. Соціальний розвиток села на сучасному етапі / А. П. Котляров // Економіка АПК. – 2006. – № 2. – С. 12.
73. Кочетков О.В. Соціально-економічний стан сільської місцевості Луганської області / О. В. Кочетков // О роли государства в возрождении экономических интересов работников АПК в условиях вступления Украины в ВТО: Материалы Межрегионального собрания участников Всеукраинского конгресса ученых экономистов-аграрников в городе Луганске 24 января 2008 г. – Луганск: «Элтон–2», 2008. – С. 107.
74. Кочетков О.В. Мотивація праці персоналу у сільській місцевості О. В. Кочетков, И. А. Денисенко // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ТОВ ТРК „РКТ”, 2007. - № 73(96). – С. 96. – (Серія „Економічні науки”).
75. Кравченко П.А. Соціально – трудові відносини: стан і розвиток / П. А. Кравченко // Економіка АПК. – 2007. – № 2. – С. 34.
76. Купалова Г. Концепція формування ринку праці на селі в Україні / Г. Купалова, Е. Клименко // Економіка України. – 1992. – № 12. – С. 56.

Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50
Скачать бесплатно 20668.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.