У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ЕФЕКТИВНІСТЬ ЕКОЛОГІЗАЦІЇ РАДІОАКТИВНО ЗАБРУДНЕНИХ ЗЕМЕЛЬ У КОРМОВИРОБНИЦТВІ
Количество страниц 239
ВУЗ УКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК
Год сдачи 2010
Содержание ВСТУП ………………………………………………………………………
РОЗДІЛ 1 Теоретико – методологічні основи ефективності екологізації радіоактивно забруднених земель
1.1 Сутність поняття екологізації сільськогосподарських земель забруднених радіоактивними речовинами …………………….…
1.2 Особливості виробництва і використання екологобезпечних кормів в умовах радіоактивного забруднення ……………………
1.3 Методологія дослідження ефективності екологізації радіоактивно забруднених земель у кормовиробництві…………
Висновки до розділу 1………………………………………………
РОЗДІЛ 2 Сучасний стан екологізації радіоактивно забруднених земель у кормовиробництві
2.1 Аналіз ефективності сільськогосподарського використання радіоактивно забруднених земель…………………………………
2.2 Фактори впливу на накопичення радіонуклідів у кормах………
2.3 Еколого-економічна оцінка ефективності комплексних заходів, спрямованих на зниження переходу радіонуклідів у корми та підвищення родючості ґрунтів ……………………………………
2.4 Енергетична ефективність землекористування в умовах
радіоактивного забруднення ………………………………………
Висновки до розділу 2 ……………………………………………
РОЗДІЛ 3 Напрями підвищення ефективності екологізації радіоактивно забруднених земель у виробництві кормів…...................................
3.1 Підвищення економічної ефективності заходів щодо поліпшення радіоактивно забруднених земель…………………
3.2 Економіко-екологічна оцінка лукопасовищного кормовиробництва в умовах радіоактивного забруднення………
3.3 Стимулювання сільськогосподарських товаровиробників щодо виробництва екологічної продукції та охорони і відтворення родючості ґрунтів…………………………………………………
Висновки до розділу 3……………………………………………..
ВИСНОВКИ………………………………………………………………………
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ………………………………………
ДОДАТКИ……………………………………………………………………….

ВСТУП

В умовах посиленого антропогенного навантаження на довкілля проблема підвищення ефективності використання земельних, трудових, матеріальних ресурсів потребує нових підходів у її розв’язанні. На перший план виноситься екологічна доцільність виробництва, яка на думку фахівців, має перевагу перед економічною користю. Виробництво продукції має бути не лише високопродуктивним, а й екологобезпечним. Поряд із економічними показниками виробництва важливого значення набуває фактор збереження природних ресурсів, головним чином – землі.
Земельні ресурси – національне багатство нашої країни, основа економічного розвитку держави та добробуту населення. Обмеженість розмірів землі, незамінність її як засобу виробництва, просторова обмеженість потребують бережливого ставлення, охорони від руйнівних сил природи, послаблення негативних наслідків антропогенної діяльності, особливого підходу щодо організації території, землекористування, розміщення виробництва і його спеціалізації та максимального збереження для майбутніх поколінь.
Однак, протягом останніх років сільськогосподарська діяльність ведеться в умовах значного погіршення екологічної ситуації, прогресуючого розвитку деградації земельного фонду, що характеризується розвитком ерозійних процесів, дегуміфікацією ґрунтового покриву, виснаженням земель, порушенням балансу поживних речовин, підвищеним вмістом у ньому шкідливих елементів і т.д. В поліських районах України проблема ускладнюється значним радіоактивним забрудненням сільськогосподарських угідь. Це вимагає пошуку нових підходів до організації аграрного землекористування.
Актуальність теми. Недостатнє екологічне обґрунтування господарських рішень та їх спрямованість на досягнення лише економічної вигоди є однією з причин прояву негативних явищ у сільськогосподарському землекористуванні. Тому концепція економічного розвитку сільського господарства не повинна орієнтуватись тільки на одержання максимального доходу, а обов’язково має враховувати екологічні інтереси суспільства, насамперед зменшення шкоди, завданої природним агроландшафтам і здоров’ю людей.
Питання взаємозв’язку людини і природи набуває особливої актуальності в умовах радіоактивного забруднення. Споживання продуктів харчування, що містять небезпечні радіоактивні речовини, призводить до зростання рівня захворюваності населення, передусім дітей.
У зв’язку з цим важливою проблемою державного значення є радіологічна безпека населення, яке проживає на забруднених територіях. Формування внутрішньої дози опромінення населення (від 70 до 90 відсотків) відбувається, в основному, за рахунок споживання забрудненої продукції місцевого виробництва – переважно молока і м'яса. Критичною ланкою у надходженні радіонуклідів в організм людини є кормовиробництво, а в ньому – виробництво кормів на природних сінокосах і пасовищах. Тому рівень розвитку екологічного кормовиробництва має бути об’єктом посиленої уваги.
Теоретичні та практичні аспекти землекористування в умовах радіоактивного забруднення знайшли своє відображення у працях І.М. Гудкова, А.Є. Зорі, А.С. Малиновського, Л.Д. Павловської, Б.С. Прістера, Д.С. Приходька, Т.М. Ратошнюк, І.І. Світлишина, В.П. Славова, А.Г. Тихонова, В.П. Фещенка, Е.В. Юдінцевої та ін.
Еколого-економічні проблеми ефективного та раціонального використання земельних ресурсів досліджувались у роботах В.Г. Андрійчука, В.А. Борисової, П.Ф. Вєдєнічева, П.І. Гайдуцького, П.М. Данилишина, Д.С. Добряка, О.В. Крисального, В.І. Мацибори, В.Я. Меселя-Веселяка, І.А. Розумного, П.П. Руснака, П.Т. Саблука, В.Ф. Сайка, В.П. Ситника, О.Г. Тараріко, В.М. Трегобчука, М.М. Федорова, М.А. Хвесика, О.М. Царенка, В.В. Юрчишина та ін.
Водночас теоретичні і практичні проблеми, пов’язані з використанням сільськогосподарських земель на радіоактивно забруднених територіях, питання забезпечення екологічної безпеки населення і стійкого розвитку територій в цілому вирішені недостатньою мірою та потребують наукового обґрунтування. Разом з тим загроза опромінення жителів забруднених районів низькими дозами радіації в результаті споживання забрудненої продукції власного виробництва, особливо м’яса і молока, вимагає посиленої уваги до ведення сільськогосподарського виробництва та землекористування.
У цьому зв’язку актуальним є пошук оптимального розв’язання проблем екологізації землекористування в кормовиробництві на прикладі поліських радіаційно забруднених районів Житомирської області.
У сукупності це визначило вибір теми, мети та завдань дисертаційного дослідження.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження здійснювалося згідно з тематичним планом науково-дослідних робіт ННЦ “Інститут аграрної економіки” Української академії аграрних наук та завданнями в межах плану проведення НДДКР відділу земельних відносин “Розробити науково методологічні засади розвитку земельних відносин та підвищення ефективності використання сільськогосподарських земель в ринкових умовах господарювання” (номер державної реєстрації 0106U006644). Участь автора у виконанні завдання полягає в економічному обґрунтуванні принципів екологізації сільськогосподарських земель, забруднених радіоактивними речовинами, та розробці заходів щодо ефективного й екологобезпечного землекористування при вирощуванні кормових культур.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є узагальнення теоретичних положень і розробка науково-практичних рекомендацій щодо ефективності екологізації радіоактивно забруднених сільськогосподарських угідь, що використовуються для виробництва кормів, на основі економіко-екологічної оцінки ефективності застосування комплексу заходів, формування сталих агроекосистем і збереження родючості ґрунтів.
Досягнення поставленої мети зумовило необхідність розв’язання таких завдань:
 визначити економічну сутність поняття екологізації радіоактивно забруднених земель у кормовиробництві;
 розробити систему заходів щодо поліпшення радіоактивно забруднених кормових угідь, які б не спричинили докорінних змін у технологіях;
 визначити рівень конкурентоспроможності продукції тваринництва, виробленої в господарствах радіоактивно забрудненої зони до і після проведення спеціальних заходів;
 дати оцінку сучасного стану радіоактивно забруднених земель із позицій їхньої придатності для подальшого розвитку галузі кормовиробництва та підвищення ефективності виробництва екологічних кормів;
 обґрунтувати показники ефективності кормовиробництва на деградованих радіоактивно забруднених дерново-підзолистих і торфово-болотних ґрунтах у контексті застосування хімічних меліорантів;
 визначити ефективність окремої та комплексної дії різних контрзаходів на продуктивність багаторічних та однорічних агрофітоценозів і накопичення ними радіонуклідів;
 обґрунтувати доцільність застосування енергетичного підходу як вагомого аналітичного прийому економічного аналізу з метою визначення ефективності землекористування в умовах радіоактивного забруднення;
 визначити економіко-екологічну ефективність лукопасовищного кормо-виробництва на радіоактивно забруднених ґрунтах;
 розробити пропозиції щодо стимулювання сільськогосподарських товаровиробників за виробництво екологічної продукції.
Об’єктом дослідження є процес екологізації радіоактивно забруднених земель у кормовиробництві. Поглиблені дослідження здійснені на прикладі радіоактивно забруднених районів Житомирської області, зокрема, Олевського, Ємільчинського, Коростенського, Лугинського, Малинського, Народицького та Овруцького.
Предметом дослідження є теоретичні, методичні та прикладні аспекти ефективної екологізації радіоактивно забруднених земель у виробництві кормів.
Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою досліджень ефективності екологізації радіоактивно забруднених земель є фундаментальні положення економічної теорії, наукові здобутки вітчизняних та іноземних вчених у галузі природоохоронного землекористування, енергозбереження, кормовиробництва, сільськогосподарської радіології та агроекології.
Для розв’язання поставлених у дисертаційній роботі завдань застосовувались такі методи економічних досліджень: діалектичний та абстрактно-логічний (визначення предмета досліджень, формулювання висновків і пропозицій); індукції (пошук резервів і можливих шляхів підвищення родючості радіоактивно забруднених ґрунтів і зниження коефіцієнтів переходу радіонуклідів); дедукції (встановлення основних причин, які призвели до погіршення стану ґрунтового покриву); статистичних групувань (забезпеченість ґрунтів гумусом, основними елементами живлення та рівень кислотності за ступенем градації); графічний (аналіз динаміки внесення органічних і мінеральних добрив, відображення обсягів виробництва, собівартості, трудомісткості вирощування кормових культур); аналітичних розрахунків (аналіз господарської діяльності сільськогосподарських підприємств); економіко-математичний (визначення перспектив подальшого розвитку сільськогосподарського землекористування у кормовиробництві); індексний метод (розрахунок конкурентоспроможності продукції, виробленої в умовах радіоактивного забруднення).
Інформаційною базою дослідження були законодавчі та нормативні акти України, офіційні матеріали обласного Управління статистики Житомирської області, матеріали обласного Державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції, Головного управління агропромислового розвитку Житомирської області, районних радіологічних служб, результати стаціонарних дослідів Інституту сільського господарства Полісся УААН, а також праці вітчизняних та іноземних вчених, нормативно-довідкова література, публікації матеріалів науково-практичних конференцій, мережа Інтернет. При підготовці дисертації використовувались положення державних і галузевих національних та міжнародних стандартів.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в теоретико-методологічному обґрунтуванні та визначенні ефективності окремої й комплексної дії різних заходів (організаційних, агротехнічних, агрохімічних) на продуктивність багаторічних та однорічних агрофітоценозів і накопичення ними радіонуклідів, що відкриває можливості цілеспрямованого управління екологічним станом земельних угідь і якістю кормів. Основні результати дослідження, які становлять наукову новизну і виносяться на захист:
вперше:
 обґрунтовано сутність екологізації радіоактивно забруднених земель у кормовиробництві, як процесу впровадження комплексу заходів, що забезпечують виробництво кормів із найменшим вмістом радіонуклідів, сприяють збереженню й відтворенню родючості ґрунтів, запобігають порушенню екологічної рівноваги в навколишньому середовищі шляхом розробки й впровадження екологобезпечних технологій та екологічно спрямованих управлінських рішень;
– запропоновано систему заходів щодо поліпшення радіологічної ситуації та підвищення ефективності екологізації радіоактивно забруднених земель у кормовиробництві, яка ґрунтується на використанні нових господарських культур інтродуцентів, місцевих агрономічних руд, меліорантів, оптимальних норм органічних і мінеральних добрив, а також механізм фінансування цих заходів, з метою вирішення проблеми виробництва екологобезпечних кормів і продукції тваринництва у сільськогосподарських підприємствах та особистих селянських господарствах у віддалений післяаварійний період;
 визначено рівень конкурентоспроможності молока, виробленого на радіоактивно забрудненій території після проведення спеціальних заходів і в умовах, коли заходи не проводились, на основі розрахунку інтегрального показника конкурентоспроможності, який охоплює нормативні, споживчі, економічні й технологічні параметри;
удосконалено:
 систему показників для поглиблення оцінки ефективності землекористування шляхом застосування енергетичного й еколого-економічного підходу як додаткових інструментів економічного аналізу, що дозволяє визначити шляхи скорочення темпів виснаження земельних ресурсів, відкриває можливості об’єктивної й достовірної оцінки впливу природних та антропогенних чинників на показники ґрунтової родючості;
 методичний підхід до визначення еколого-економічної оцінки ефективності окремої та комплексної дії різних заходів, яка включає такі показники як вміст радіоцезію, сукупні витрати енергії, урожайність, собівартість, трудомісткість;
– наукове обґрунтування категорії “раціональне землекористування” в умовах радіоактивного забруднення, як сукупності взаємоузгоджених економічних і організаційних заходів, спрямованих на ефективне використання земель сільськогосподарського призначення при максимальному врахуванні екологічних аспектів у землекористуванні та суспільних інтересів у сфері екологізації;
дістали подальший розвиток:
 визначення тенденцій і факторів, які негативно впливають на якісний стан ґрунтового покриву та якість і екологічність продукції, з метою наукового обґрунтування основних напрямів щодо їх усунення;
 визначення економіко-екологічної ефективності лукопасовищного кормовиробництва в умовах радіоактивного забруднення, з урахуванням таких показників, як зростання рівня продуктивності луків і пасовищ, окупність витрат на проведення заходів, кратність зниження вмісту радіонуклідів у продукції;
 обґрунтування напрямів удосконалення державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників, які здійснюють виробничу діяльність в умовах радіоактивного забруднення, шляхом надання цільових субвенцій і дотацій в поєднанні з економічним механізмом стимулювання;
 пропозиції щодо стимулювання сільськогосподарських товаровиробників за виробництво екологобезпечної продукції та збереження і відтворення родючості ґрунтів через поєднання адміністративних методів впливу (механізм оподаткування, державна підтримка, контроль за якістю продукції з використанням стандартів) та ринкових механізмів регулювання економіки (ціноутворення, стимулювання попиту на екологічну продукцію, просування екологобезпечних товарів і сировини, екологічне маркування продукції).
Практичне значення одержаних результатів. Практичне значення викладених автором дисертації теоретичних положень, пропозицій та рекомендацій полягає у тому, що їх впровадження дозволить поліпшити радіологічну ситуацію в радіоактивно забруднених районах, підвищити конкурентоспроможність продукції внаслідок проведення дезактивуючих протирадіаційних заходів і забезпечити виробництво екологобезпечних продуктів харчування та сировини з одночасним підвищенням родючості ґрунтів.
Результати досліджень прийняті до впровадження Головним управлінням агропромислового розвитку в Житомирській області (довідка № 2753/11 від 03.04.08 р.), районним управлінням агропромислового розвитку Малинської райдержадміністрації Житомирської області (довідка № 250/114-02 від 20.06.08 р.), Йосипівською сільською радою Малинського району Житомирської області (№ 290 від 20.06.08 р.), С(Ф)Г «Йосипівське» Малинського району Житомирської області (довідка № 77 від 18.06.2008 р.). Використовуються у навчальному процесі Житомирського національного агроекологічного університету (довідка № 1299 від 29.06.2008 р.).
Особистий внесок здобувача. Викладені в дисертаційній роботі результати досліджень і пропозиції є особистими розробками автора. Всі наукові фахові статті підготовлені автором особисто та повністю розкривають зміст наукового дослідження.
Апробація результатів дослідження. Основні наукові положення та практичні результати дисертаційного дослідження пройшли апробацію на міжнародних науково-практичних конференціях: “Економічні проблеми сільськогосподарського виробництва в контексті забезпечення продовольчої безпеки держави” (м. Кам’янець-Подільський, ПАТУ, 18-19 травня 2006 р.); “Досвід подолання наслідків Чорнобильської катастрофи у сільському та лісовому господарстві – 20 років після аварії на ЧАЕС (м. Житомир, ДАУ, 19-20 травня 2006 р.); “Перший Всеукраїнський з’їзд екологів” (м. Вінниця, ВНТУ, 4-7 жовтня 2006 р.); “Сучасність та майбутнє аграрної науки і виробництва” (м. Львів, ЛНАВМ ім. С.З.Ґжицького, 19-20 жовтня 2006 р.); “Стратегія ресурсозберігаючого використання аграрно-економічного потенціалу на основі активізації інноваційно-інвестиційної діяльності – об’єктивна передумова інтеграції країни в світове співтовариство” (Тернопіль, ТНЕК, 18 травня 2007 р.).
Публікації. За результатами дисертаційного дослідження опубліковано 13 наукових праць загальним обсягом 3,41 друк. арк., з яких особисто автору належать 3,35 друк. арк., у тому числі 6 статей – у наукових фахових виданнях обсягом 1,91 друк. арк.
Обсяг і структура дисертації. Дисертаційна робота викладена на 239 сторінках комп’ютерного тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури з 231 джерела (на 21 сторінках) та 20 додатків (на 40 сторінках), містить 39 таблиць (на 20 сторінках), 29 рисунків (на 14 сторінках).
Список литературы ВИСНОВКИ
Ґрунтовне дослідження теорії і практики екологізації радіоактивно забруднених земель у кормовиробництві дозволяє зробити наступні узагальнюючі теоретичні висновки та практичні рекомендації:
1. Проведені дослідження дають підставу стверджувати, що найважливішою складовою національного багатства нашої держави є земля, стан та рівень родючості якої є визначальним фактором економічного розвитку аграрного виробництва. Розвиток деградаційних процесів, який характеризується радіоактивним забрудненням, дегуміфікацією ґрунтового покриву, порушенням балансу поживних речовин, розвитком ерозійних процесів зумовлює необхідність розробки і реалізації нових науково обґрунтованих підходів і принципів щодо екологізації земель в умовах радіоактивного забруднення.
2. У дисертаційному дослідженні визначено основні напрями екологізації радіоактивно забруднених земель та розкрито сутність поняття “екологізації радіоактивно забруднених земель у кормовиробництві”, під якою розуміють процес впровадження комплексу заходів, які забезпечують виробництво кормів з найменшим вмістом радіонуклідів, сприяють збереженню й відтворенню родю-чості ґрунтів, запобігають порушенню екологічної рівноваги в навколишньому середовищі. У результаті теоретичних досліджень удосконалено сутність поняття “екологізації сільськогосподарських земель забруднених радіоактивними речови-нами”. Враховуючи особливість досліджуваного регіону, а саме, радіоактивне забруднення виникла необхідність в удосконаленні понять “екологічна якість продукції”, “екологобезпечна продукція”, “раціональне землекористування”.
3. Результати досліджень свідчать про низьку ефективність використання сільськогосподарських угідь забруднених радіоактивними речовинами. Зокрема, рівень збитковості у досліджуваному регіоні в 2007 році становив -0,4 %. Суттєво скоротилось внесення органічних і мінеральних добрив. Кількість мінеральних добрив, внесених під посіви сільськогосподарських культур склала 8,7 кг д.р/га, органічних в межах 1-2,3 т/га. Слід відмітити, що, починаючи із 2000 року, ситуація в плані удобрення дещо поліпшилась, хоча їх внесення залишається ще на досить низькому рівні. Критична ситуація склалась із вапнуванням кислих ґрунтів; із 143 тис. га, які підлягають вапнуванню, фактично провапновано біля 1 тис. га. Унаслідок недостатньо науково обґрунтованого землекористування в регіоні спостерігається зниження вмісту гумусу. За результатами сьомого туру агрохімічного обстеження вміст гумусу становить 1,51 %, що менше, порівняно до першого туру на 20,9 %.
4. Аналіз показує, що важливого значення у господарській діяльності аграрного сектора радіоактивно забрудненого регіону набуває застосування еколого-економічної оцінки окремих технологій та технологічних операцій, яка дає можливість визначити найбільш ефективні варіанти з екологічної та економічної точки зору. За нашими розрахунками досить ефективним заходом екологізації радіоактивно забруднених земель у кормовиробництві є внесення повного мінерального добрива N30P60K60 у поєднанні з вапном, що забезпечує на оранці зменшення вмісту радіоцезію у зеленій масі у 2,7 разу.
5. Для прийняття науково обґрунтованих організаційно-економічних рішень із збереження та відтворення земельних ресурсів, з урахуванням всіх природно- кліматичних та соціально-економічних факторів, доцільно застосовувати енергетичний аналіз. Широке використання енергетичного підходу, як додаткового інструменту економічного аналізу, сприятиме відтворенню родючості ґрунту, охороні навколишнього природного середовища, підвищенню ефективності використання природних ресурсів та раціональному застосуванню поновлювальної і не поновлювальної енергії.
6. У результаті досліджень встановлено, що зменшити забрудненість продукції радіонуклідами, підвищити родючість землі, створити сприятливий клімат для ведення ефективного сільськогосподарського виробництва в умовах екологізації радіоактивно забруднених земель можна шляхом раціонального розміщення посівів сільськогосподарських культур; удосконалення структури посівних площ з урахуванням спеціалізації господарства; насичення сівозмін бобовими та зернобобовими високобілковими рослинами (слід обирати лише ті, яким властиві порівняно незначні коефіцієнти переходу радіонуклідів); збільшення площ під багаторічними травами; впровадження в культуру землеробства малопоширених та нових господарських рослин (інтродуцентів); переведення в природні кормові угіддя малопродуктивних земель; поліпшення системи удобрення шляхом більш ефективного використання наявних резервів органічних добрив, що представлені у вигляді сидератів, сапропелю, біогумусу, органічних решток сільськогосподарських культур, місцевих агрономічних руд (фосфорити, апатити, глауконіт, цеоліт, вапнякові матеріали). Важлива роль у створенні високого, стабільного та якісного врожаю належить сучасним біодобривам, ефективним мікроорганізмам, регуляторам росту рослин.
7. Результати наукових досліджень свідчать про високу ефективність заходів з докорінного та поверхневого поліпшення природних лук і пасовищ, що дає змогу в 1,5 – 2,5 рази знизити вміст радіонуклідів у кормах. Окупність витрат на докорінне поліпшення природних кормових угідь становить 1,7 року – для господарств населення та 2,7 року – для сільськогосподарських підприємств; окупність поверхневого поліпшення – відповідно – 2,0 і 3,5 року.
8. Якість та екологічність продукції є важливим фактором підвищення конкурентноздатності і рентабельності підприємств. Розрахований інтегральний показник конкурентоспроможності молока виробленого на землях, забруднених радіоактивними речовинами, після проведення протирадіаційних заходів – Тк(ІІ)=1, свідчить, що таке молоко є конкурентоспроможним.
9. У результаті проведених досліджень встановлено, що механізм стимулювання сільськогосподарських товаровиробників щодо виробництва екологобезпечних продуктів харчування має включати елементи економічних методів регулювання (ціни, екологічне маркування, стимулювання попиту на екологічні продукти харчування, просування екологічної продукції і сировини на ринок, кредитування, страхування) та адміністративних методів (зниження податків при поліпшенні показників екологічності продукції і навпаки штрафні санкції – при погіршенні показників якості, контроль за якістю продукції через дотримання екологічних стандартів) значну роль у цій справі має відігравати державна підтримка (дотації, цільові субвенції).

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Агрономічні руди України : матеріали Міжвід. наук.-техн. конф. (Київ, 16-20 лют. 2004 р.) / Державна геологічна служба. – К. : ДГС, 2004. – 168 с.
2. Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку : [інформ.-аналітичний зб. / наук. ред. П.Т. Саблук та ін.]. – [5-те вид.]. – К. : ІАЕ УААН, 2002. – 647 с.
3. Азізов С.П. Організація ефективного кормовиробництва – основа розвитку тваринництва / С.П. Азізов, Б.М. Батов. – К. : ІАЕ, 2002. – 194с.
4. Алексахин Р.М. Авария на Чернобыльской АЭС и с.-х. производство / Р.М. Алексахин // Вестиник с.-х. науки. – 1990. – №10. – С. 167-170.
5. Алексахин Р.М. Сельскохозяйственная радиология / [Р.М.Алексахин, А.В. Васильев, Н.А. Корнеев и др.] ; под ред. Р.М. Алексахина, Н.А. Корнеева. – М. : Экология, 1992. – 400 с.
6. Андріїшин І.М. Методологічні основи оптимізації охорони природи і землекористування / І.М. Андріїшин, А.Я. Сохнич. – Л. : Українські технології, 1998. – 131 с.
7. Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємств : підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / В.Г. Андрійчук. – К. : Вища освіта, 1996. – 510 с.
8. Артюшин А.М. Минеральные удобрения и дозы их внесения / Артюшин А.М., Толстоусов В.П., Халитов А.Х. – М. : Колос, 1967. – 255 с.
9. Аскинази Д.Л. Фосфатный режим и известкование почв с кислой реакцией / Д.Л. Аскинази. – М.-Л. : изд-во Академии наук СССР, 1949. – 216 с.
10. Бакка М.Т. Основи ведення сільського господарства та охорона земель : [навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.] / Бакка М.Т., Стрельченко В.П., Божок П.Т. – Житомир : ЖІТІ, 2000. – 366 с.
11. Бакунов Н.А. К вопросу о накоплении цезия – 137 в растениях и специфике его поведения в почвах / Н.А. Бакунов // Агрохимия. – 1989. – №5. – С. 94 – 99.
12. Бандрак О. Еколого – економічна ефективність відтворення ландшафтів / О. Бандрак // Економіка України. – 2003. – № 8. – С. 71 – 76.
13. Барьяхтар В.Г. Чернобыльская катастрофа / В.Г. Барьяхтар. – К. : Наукова думка, 1998. – 558 с.
14. Батов Б.М. Шляхи підвищення економічної ефективності використання природних кормових угідь / Б.М. Батов // Економіка АПК. – 2002. – № 9. – С. 31 – 37.
15. Беляев Ю.К. Об экологизации социалистического производства / Ю.К. Беляев // Проблемы социалиальной экологии : тез. докл. первой Всеукр. конф. – Львов : Свит. – 1986. – Ч.2. – С.138 – 139.
16. Беляевский И.К. Маркетинговое исследование: информация, анализ, прогноз : [уч. пособ.] / И.К. Беляевский – М. : Финансы и статистика, 2001. – 308 с.
17. Бидзюра И.П. Аграрное производство Чернобыльской зоны / И.П. Бидзюра // Аграрная наука. – 1998. – № 7. – С. 18 – 19.
18. Біляновська Т.М. До питання поліпшення фосфатного режиму в ґрунтах України / Т.М. Біляновська // Вісник аграрної науки. – 2001. – № 5. – С. 14 – 16.
19. Блисковский В.З. Агрогомические руды / В.З. Блисковский, Ю.А. Киперман. – М. : Знание, 1987. – 47 с.
20. Бондарь Е.Н. Исследования на переваримость лядвенца рогатого животными / Е.Н. Бондарь, О.С. Чуэнкова // Научн. тр. Сарат. ЗооВеТИ. – 1954. –Т.5. – С. 133 –136.
21. Борисова В.А. Відтворення природного ресурсного потенціалу АПК: економічні аспекти / В.А. Борисова. – Суми : Довкілля, 2003. – 372 с.
22. Борисова В.А. Екологізація підприємницької діяльності / В.А. Борисова. – Суми : Довкілля, 2004. – 130 с.
23. Брагін Ю.М. Зернисті фосфорити України / Ю.М. Брагін. – Сімферополь : ВПП “Таврія”, 2000. – 71 с.
24. Буга В.К. Энергоемность сельскохозяйственной продукции / Буга В.К., Добыш Г.Ф., Мицкевич А.А. – Минск : Уроджай, 1992. – 128 с.
25. Веденічев П.Ф. Інтенсифікація сільського господарства і охорона природи / П.Ф. Веденічев, В.М. Трегобчук. – К. : Урожай, 1989. – 224 с.
26. Ведення сільського господарства в умовах радіоактивного забруднення території України внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС на період 1999 – 2002 рр. : [метод. рекоменд.]. – К. : в-во «Ярмарок», 1998. – 103 с.
27. Великанов В.А. О закономерностях распределения фосфоритовых концентраций в калюских слоях венда Подолии / В.А. Великанов // Литология и полезные ископаемые. – 1975. – № 6. – С. 81 – 90.
28. Великанова М.М. Аграрне та екологічне право України / М.М. Великанова. – Ніжин : РВВ НДПУ ім. М.Гоголя, 2001. – 48 с.
29. Вернадский В.И. Размышления натуралиста. Ч.1 / В.И. Вернадский. – М. : [б. в.], 1977. – 99 с.
30. Вильямс В.Р. Луговодство и кормовая площадь / В.Р. Вильямс. – М. : Агропромиздат, 1948. – 205 с.
31. Власність у сільському господарстві / [за ред. В.В. Юрчишина, П.Т. Саблука]. – К. : Урожай, 1993. – 352 с.
32. Гайдуцький П. Земельний кодекс – впевнений крок до ринку / П. Гайдуцький // Урядовий кур’єр. – 2001. – №206. – С.5.
33. Гайнріх Дітер Екологія: dtv – Atlas / Д. Гайнріх, М. Гергт; [пер. з 4-го нім. вид. В.І. Лахно]. – К. : Знання – Прес, 2001. – 287, [1] с.
34. Гальчинський А.С. Основи економічної теорії : підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / Гальчинський А.С., Єщенко П.С., Палкін Ю.І. – К. : Вища школа, 1995. – 471 с.
35. Гедройц К.К. Почвенный поглощающий комплекс, растение и удобрение / К.К. Гедройц. – М.-Л. : Сельхозиздат, 1935. – 344 с.
36. Горлачук В.В. Наукові основи управління земельними ресурсами / Горлачук В.В., В’юн В.Г., Сохнич А.Я. – Львів : НВФ “Укртехнології”. – 2002. – 76 с.
37. Гофман Дж. Чернобыльская авария: Радиационные последствия для настоящего и будущего поколений / Дж. Гофман. – Минск : Выща школа, 1994. – 576 с.
38. Гришко В.В. Проблеми управління ресурсовикористанням в галузях агропромислового комплексу (енергетичні аспекти) / В.В. Гришко. – К : Науково-дослідний економічний інститут, 1997. – 187 с.
39. Гродзинский А.М. Некоторые методические вопросы интродукции растений / А.М. Гродзинский // Интродукция и акклиматизация растений. – 1984. – Вып. 2. – С. 3 – 5.
40. Гродзінський А.М. Шляхи інтенсифікації досліджень з інтродукції і акліматизації рослин / А.М. Гродзінський // Інтродукція та акліматизація рослин на Україні. – 1982. – Вип. 20. – С. 3 – 8.
41. Ґрунтозахисна біологічна система землеробства в Україні : [монографія] / за ред. М.К. Шикули; НАУ. – К. : Оранта, 2000. – 389 с.
42. Гудков И. Н. Основы общей и сельскохозяйственной радиобиологии : [учеб. для вузов] / И. Н. Гудков. – К. : изд. УСХА, 1991. – 328 с.
43. Гудков І.М. Сільськогосподарська радіологія / І.М. Гудков, М.М. Віннічук. – Житомир, 2003. – 470 с.
44. Гулякин И.В. Поведение радиоактивных продуктов деления в системе почва – растение / И.В. Гулякин, Е.В. Юдинцева // Доклады ТСХА, 1974. – Вып. 203. – С. 169 – 182.
45. Гулякин И.В. Поступление цезия – 137 в растения в зависимости от свойств почв / Гулякин И.В., Юдинцева Е.В., Бакунов Н.А. // Доклады ТСХА, 1966. – Вып. 119. – С. 121 – 124.
46. Гулякин И.В. Сельскохозяйственная радиобиология / И.В. Гулякин, Е.В. Юдинцева. – М. : Колос, 1973. – 246 с.
47. Гуторов О.І. Економіка природокористування : [навч. посіб.] Ч.2. / О.І. Гуторров. – Х. : Книга, 1995. – 85 с.
48. Даниленко А.С. Роль земельних ресурсів у розвитку продовольчого ринку в Україні / А.С. Даниленко // Економіка АПК. – 2004. – №3. – С. 15 – 19.
49. Дегодюк Є.Г. Вирощування екологічно чистої продукції рослинництва / Дегодюк Є.Г., Сайко В.Ф., Корнійчук М.С. ; за ред. Є.Г. Дегодюка. – К. : Урожай, 1992. – 314 с.
50. Деградація ґрунтів та шляхи підвищення їх родючості / Я.О. Мольчак, М.М. Мельнійчук, І.В. Андрощук, В.М. Заремба. – Луцьк : Надстир'я, 1998. – 278 с.
51. Державні гігієнічні нормативи "Допустимі рівні вмісту радіонуклідів 137Сs і 90Sr у продуктах харчування та питній воді" Затверджені Наказом МОЗ України №256 від 03.05.2006р. – Київ : Чорнобильінтерінформ, 2006. – 10 с.
52. Дмитренко В.Л. Экологоэкономическая и энергетическая оценка почвозащитных технологий / В.Л. Дмитренко // Вісник аграрної науки. – 1995. – №2. – С.45 – 51.
53. Дмитриенко В.Д. Эколого-экономические проблемы использования земель / Дмитриенко В.Д., Бамбиндра Д.И., Моршавка В.Д. – Запорожье : Хортиця, 1994. – 102 с.
54. Добряк Д.С. Класифікація та екологобезпечне використання сільськогосподарських земель / Добряк Д.С., Канаш О.П., Розумний І.А. – К. : Урожай, 2001. – 309 с.
55. Довідник вирощування пелюшко-вівсяної сумішки в умовах біоекологізації землеробства : науково-методичні рекомендації / [під заг. ред. В.П. Фещенка]. – Житомир : в-во «Друк», 2006. – 80 с.
56. Дорогунцов С.І. Удосконалення управління природокористуванням в АПК / Дорогунцов С.І., Борщевський П.П., Данилишин Б.М. – К. : Урожай, 1992. – 128 с.
57. Доспехов Б.А. Методика полевого опыта : [учеб.]. / Б.А. Доспехов. – М. : Колос, 1968. – 336 с.
58. Дотримання вимог природоохоронного законодавства в Україні : зб. мат. (ВРУ, Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи). – К. : Парлам. вид-во, 2003. – 300 с.
59. Душечкин А.В. Перспективы применения на Украине фосфоритов в качестве удобрения : тр. науч. конференции по проблеме использования местных источников удобрения УССР / А.В. Душечкин. - К. : Изд-во Академии Наук УССР, 1952. – С.100 – 104.
60. Екологічна стандартизація та сертифікація : навч. посіб. / [під ред. С.Д. Борук]. – Чернівці : Рута, 2004. – 64 с.
61. Екологічне законодавство України: Законодавчі акти. Ч.1./ [упоряд.: В.І. Андрейцев, М.І. Залудяк, П.І. Лапечук] ; відп. ред. В.І. Андрейцев. – Полтава, 1997. – 644 с.
62. Економіка сільського господарства : [підруч. для викл. і студ.] / [В.П. Мертенс, В.І Мацибора, Л.Ф. Жигало та ін.] ; за ред. В.П. Мертенса. – К. : Урожай, 1995. – 288 с.
63. Економіка сільського господарства : [підруч.] / О.І. Здоровцов, Л.І. Касьянов, В.І. Мацибора, В.Й. Шиян. – К. : УСГА, 1993. – 320 с.
64. Економіка сільського господарства : [підруч.] / П.П. Руснак, В.В. Жебка, М.М. Рудий, А.А. Чалий; за ред. П.П. Руснака. – К. : Урожай, 1998. – 319 с.
65. Економічний енциклопедичний словник : [у 2 т.] / С.В. Мочерний, Я.С. Ларіна, О.А. Устенко, С.І. Юрій ; за ред. С.В. Мочерного. – Л. : Світ, 2005. – 563 с.
66. Енергозберігаючі технології вирощування зернових культур в умовах західного регіону України (з елементами біологізації) : наук.-метод. реком. / [під ред. В.М. Заремби]. – Рокині : Друк. – 2006. – 39 с.
67. Ефремов М.В. Сокращенный ТЄД о состоянии сырьевой базы фосфоритов Украины / Ефремов М.В., Повх И.И., Филенко Г.И. – Львов : Ратуша, 1993. – 155 с.
68. Закон України “Про бюджетний кодекс” // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 37 – 38. – 189 с.
69. Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища” // Відомості Верховної Ради України, 1991. – №41. – С. 1143 – 1173.
70. Закон України «Про державний бюджет на 2008 рік» // Відомості Верховної Ради України. – 2007. – № 10 – 11. – 78 с.
71. Законодавчі акти та нормативні документи України з питань правового режиму і соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. – Житомир, 1997. – 118с.
72. Залуцький І.Р. Організація раціонального використання і охорони земель в умовах здійнення земельної реформи / І.Р. Залуцький, Д.І. Гнаткович. – Львів : Українські технології, 1999. – 158 с.
73. Земельне право України : [підруч.] / за ред. М.В. Шульги; Міністерство освіти і науки України. – К. : Юрінком Інтер, 2004. – 368 с.
74. Земельний кодекс України // Агрокомпас. – 2002. – № 1. – С.3-31.
75. Зинченко В.А. Влияние механического состава почв на накопление радиостронция основными зерновыми культурами и травами в зоне радиоактивного загрязнения / Зинченко В.А., Щетинина Л.Л., Ульянец И.И. // Проблемы сельскохозяйственной радиологии – пять лет спустя после аварии на ЧАЭС : тезы регион. научн.-прак. конф. – Житомир, 1991. – С.50-51.
76. Зіновчук Н.В. Методологічні аспекти взаємозв`язку і розвитку економічних, екологічних і соціальних систем / Н.В. Зіновчук // Економіка АПК. – 2000. – № 7. – С. 27 – 34.
77. Зменшення радіонуклідів у кормах зони Полісся // Тваринництво України. – 1998. – № 1. – С. 5.
78. Зотов А.А. Энергосберегающие технологии создания сеяных травостоев / А.А. Зотов, М.К. Кульбаев // Земледелие. – 1997. – № 4. – С.18 – 19.
79. Игнатьев В.М. Оценка эффективности внесения почвенных мелиорантов / В.М. Игнатьев, А.Б. Пелевина // Экономика природопользования. Обзорная информация. – Москва. – 2002. – № 2. – С. 44 – 47.
80. Ильин М.И. Миграция радионуклидов в агроценозах Полесья Украины, расположенных на торфяных почвах / Ильин М.И., Перепелятников Г.П., Пристер Б.С. // Проблемы сельскохозяйственной радиологии, 1993. – Вып. 3. – С. 97 – 110.
81. Каліфорнійський черв’як переробляє відходи на добриво // САД-ГОРОД. – 2006. – №268. – С. 1 –2.
82. Клименко М.О. Стандартизація і сертифікація в екології : [підруч.] / М.О. Клименко, П.М. Скрипчук. – Рівне : УДУВГП, 2003. – 202 с.
83. Коваленко Д.Н. Місцеві резерви підвищення родючості ґрунтів / Д.Н. Коваленко, О.О. Чернегов. – К.: Ярмарка, 1986. – 48 с.
84. Колосов И.И. Поглотительная деятельность корневых систем / И.И. Колосов. – М. : изд. АН СССР, 1962. – 388 с.
85. Конституція України. – К. : Парлам. в-во, 1996. – 54 с.
86. Концепція ведення агропромислового виробництва на забруднених територіях та їх комплексної реабілітації на період 2000-2010 рр. // Мін. України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. – К. : Парлам. в-во, 2000. – 47 с.
87. Корбут Г.О. Агроекологічно доцільні технології як фактор екологізації сільськогосподарського виробництва / Г.О. Корбут, А.О. Годований // Екологічний менеджмент: перспективи розвитку, 2004. – С. 17 – 20.
88. Корнеев Н.А. Снижение радиоактивности в растениях и продукции животноводства / Корнеев Н.А., Сироткин А.Н., Корнеева И.В. – М. : Атомиздат, 1977. – 208 с.
89. Корчинська О.А. Еколого-економічні питання збереження родючості ґрунтів / О.А. Корчинська // Вісник Сумського національного аграрного університету. – 2002. – № 2. – С. 146 – 150.
90. Корчинська С.Г. Хімічна меліорація ґрунтів: економічні та екологічні аспекти / С.Г. Корчинська // Економіка АПК. – 2003. – № 9. – С. 42 – 45.
91. Кравченко Р.Г. Математическое моделироавние экономических процессов в сельском хозяйстве / Р.Г. Кравченко. – М. : «Колос», 1978. – 424 с.
92. Куприянов И.М. К вопросу о культуре лядвенца рогатого / И.М. Куприянов // Химизация социалистического земледелия. – 1937. – №2.- С.92-95.
93. Лазаренко Е.К. Агрономічні руди України / Е.К. Лазаренко, Д.Н. Коваленко. – Львів : в-во Львівського ун-ту, 1966. – 149 с.
94. Латынин М.А. Показатели энергообеспеченности и энергетической эффективности в агропроизводстве / М.А. Латынин // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу : [кол. мон. Т.2] ; під ред. П.Т. Саблука [та ін.]. – К. : ІАЕ, 2000. – С.253-257.
95. Лощилов Н.А. Проблемы радиации после Чернобыльской аварии / Н.А. Лощилов // Проблемы сельскохозяйственной радиологии : сб. научн. трудов. – Н.: ГИСР,1991. – С. 1 – 8.
96. Лядвенець рогатий як альтернативний та доповнюючий бобовий компонент на культурних пасовищах / В.Д. Бугайов, В.В. Чернуський, Т.А. Чернуська, О.В. Вишневська // Корми і кормовиробництво. – 1998. – №45. – С.192 – 193.
97. Мазур Г.А. Підвищення родючості кислих ґрунтів / Мазур Г.А., Медвідь Г.К., Симичинський В.Н. – К. : Урожай, 1984. – 176 с.
98. Малиновський А.С. Еколого-економічні та соціальні аспекти Чорнобильської катастрофи (на прикладі Житомирської області) / А.С. Малиновський. – К. : ІАЕ, 2001. – 292 с.
99. Малярчук П.М. Особливості радіоактивного забруднення травостою природних пасовищ , їх внесок у формування потоків Cs – 137 в колективних та індивідуальних господарствах : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. с. – г. наук : спец. – Житомир, 2000. – 18 с.
100. Маркс К. Сочинения. Т.1. / К. Маркс, Ф. Энгельс. – М. : Гос. из-во полит. лит., 1962. – 525 с.
101. Мацибора В.І. Економіка сільського господарства : [підруч. для студ. вищ. навч. закл.] / В.І. Мацибора. – К. : Вища школа, 1994. – 416 с.
102. Медведовський О.К. Енергетичний аналіз інтенсивних технологій в сільськогосподарському виробництві / О.К. Медведовський, П.І. Іваненко. – К. : Урожай, 1988. – 206 с.
103. Мельник Л.Г. Екологічна економіка : підруч. [для студ. вищ. навч. заклад.] / Л.Г. Мельник. – [2-ге вид.] – Суми : Унів. книга, 2003. – 348 с.
104. Мельник Л.Г. Экологическая экономика : [учеб.] / Л.Г.Мельник. – Сумы : из-во “Университетская книга”, 2001. – 350 с.
105. Методичні рекомендації по вирощуванню лядвенцю рогатого на корм і насіння / під заг. ред. О.В. Вишневської. – Житомир, 2006. – 32 с.
106. Михайлина В.И. Влияние органических удобрений на повышение плодородия почв : [обз. информ.] / В.И. Михайлина. – М. : ИСХ, 1983. – 108 с.
107. Мордвінов О.Г. Природокористування в аграрній сфері перехідної економіки України / О.Г. Мордвінов. – Ніжин : Вид-во НДПУ, 2000. – 187 с.
108. Надточій П.П. Екологія ґрунту та його забруднення / Надточій П.П., Вольвач Ф.В., Гермашенко В.Г. – К. : Аграрна наука, 1998. – 286 с.
109. Наукові основи агропромислового виробництва в зоні Полісся і Західного регіону України. / ред. кол. : М.В. Зубець (голова) [та ін.]. – К. : Урожай, 2004. – 560 с.
110. Національна програма охорони земель на 1996 – 2010 роки. – К. : Урожай, 1996. – 120 с.
111. Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Україні у 1998 році / [уклад.: С. Кубланов, В. Романчук] ; під заг. ред. В. Шевчука. – Б.м. : Б.в., б.р. – 161 с. – (М-во охорони природ. середовища та ядерної безпеки України).
112. Немченко В.В. Хозяйственный механизм и природопользование / В.В. Немченко. – М. : ВО “Агропромиздат”, 1988. – 127 с.
113. Ніколайчук В.І. Біохімічний склад зеленої маси і продуктивність різних сортозразків лядвенцю рогатого / В.І. Ніколайчук, А.І. Яловська //Физиология и биохимия культур, 1997. – Т.29. – №3. – С. 209 – 214.
114. Основы сельскохозяйственной радиологии : [учеб. пособ. для студ.] / Б.С. Пристер, Н.А. Лощилов, О.Ф.Немец, В.А.Поярков. – К. : Урожай, 1988. – 256 с.
115. Охорона родючості ґрунтів / ред. кол. : В.В. Сергєєв (відп. ред.); “Центрдержродючість”. – К. : Аграрна наука, 2004. – 235 с.
116. Павловська Л.Д. Еколого-економічні основи виробництва і використання кормів у зоні радіоактивного забруднення : [моногр.] / Л.Д. Павловська, В.П. Славов. – К. : Світ, 1999. – 175 с.
117. Павлоцкая Ф.И. Миграция искуственных радионуклидов в природных биогеоценозах / Ф.И. Павлоцкая, Э.Б. Тюрюканова // Проблемы радиоэкологии. – Сыктывкар, 1976. – С. 30 – 45.
118. Павчак В.А. Економіка сільського господарства : підруч. [для студ. вищ. навч. заклад.] / Павчак В.А., Іванух Р.А., Поплавський В.Г.. – К. : Урожай, 1990. – 397 с.
119. Паламарчук В.О. Еколого – економічні та соціальні нариси з проблеми природокористування / Паламарчук В.О., Мішенін Є.В., Коренюк П.І. – Д. : Пороги, 2004. – 258 с.
120. Паламарчук Т.М. Проблеми виробництва кормів в умовах радіаційного забруднення / Т.М. Паламарчук // Економіка АПК. – 2000. – № 9. – С. 23 – 26.
121. Парамонов З.М. Оценка состояния здоровья населения Житомирской области, пострадавшего от аварии на Чернобыльской АЭС / Парамонов З.М., Шатило В.Й., Якобчук А.В. // Проблемы сельскохозяйтвенной радиологии – десять лет спутя после аварии на Чернобыльской АЭС. – Житомир, 1996. – С. 180 – 182.
122. Парфенов О.Г. Фосфорсодержащие удобрения и экология: аналит. обзор / О.Г. Парфенов. – Новосибирск: ГПНТБ АН., 1990. – 102 с.
123. Перепелятников Г.П. Научные основы ведения кормопроизводства на радиоактивно загрязнённых территориях зоны Полесья / Г.П. Перепелятников // Вісник аграрної науки. – 2001. – № 4. – С. 29 – 37.
124. Петряев Е.П. Влияние гумосовых веществ и минеральных составляющих почв на миграционные свойства / Петряев Е.П., Овчинникова О.В., Кульчицкая С.Л. // 113-й радіобіологічний з’їзд : [тези доп.]. – К. : Світ, 1993. – Т.3 – С.793.
125. Пилипенко О.О. Використання сільськогосподарських земель в умовах земельної реформи / О.О. Пилипенко // Економіка АПК. – 2003. – № 1. – С. 78 – 82.
126. Пилипенко О.О. Раціональне використання і охорона земель в умовах приватної власності на землю/ О.О. Пилипенко // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах приватної власності та господарювання : [кол. моногр. у 2-х томах. Т.1.] ; за ред. П.Т. Саблука [та ін.]. – К. : ІАЕ, 2001. – С. 335 – 337.
127. Повышение эффективности удобрений и плодородие почвы / [под ред. Ю.А. Штиканса]. – Рига : Зинатне, 1985. – 138.
128. Полінкевич В.А. Створення продуктивних пасовищних фітоценозів в умовах радіоактивного забруднення території / Полінкевич В.А., Мислива Т.М., Білявський Ю.А. // Доп. Міжнар. наук.-практ. конф. – Житомир, 2006. – С. 220-225.
129. Попович И.В. Методика экономических исследований в сельском хозяйстве / И.В. Попович. – М.: из-во «Экономика», 1968. – 230 с.
130. Почвенно-агрохимические и экологические проблемы формирования высокопродуктивных агроценозов : тезисы докладов Всесоюзн. конф. / Ин-т почвоведения и фотосинтеза. – Пущино, 1988. – 249 с.
131. Природно-ресурсний потенціал сталого розвитку України / [Данилишин Б.М., Дорогунцов С.І., Міщенко В.С. і ін.] ; під ред. Б.М. Данилишина. – К. : РВПС України, 1999. – 716 с.
132. Пристер Б.С. Основы сельскохозяйственной радиологии / Пристер Б.С., Лощилов Н.А., Немец О.Ф. – К. : Урожай, 1988. – 156 с.
133. Програма інтеграції України до Європейського Союзу в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки / [підгот. В.І. Потапов] ; під заг. ред. В.Я. Шевчука. – К. : Урожай, 1999. – 15с.
134. Програма охорони родючості ґрунтів у Житомирській області на 1995 – 2000 роки. – Житомир : [б. в.], 1995 – 48 с.
135. Програма охорони родючості ґрунтів у Житомирській області на 2005-2010 р. / [Р.І. Рудик, В.І. Герасимчук, Є.М. Данькевич та ін.] – Житомир : [б. в.], 2005. – 76 с.
136. Радіологічний моніторинг природних і сільськогосподарських угідь північних районів Житомирської області // Звіт про науково – дослідну роботу (заключний); ІСГП УААН. – Коростень : [б. в.], 2005. – 48 с.
137. Радіологічні основи землеробства в умовах Полісся / Чернуський В.В., Волинчук М.К., Мудрак А. В. – Коростень : [б. в.], 2005. – 51 с.
138. Разработка биотехнологии изготовления эффективных микроорганизмов, организация их промышленного выпуска, внедрение в сельскохозяйственное производство с одновременным решением природоохранных и экологических проблем / [Афанасьев М.Е., Афанасьева К.Е., Тюменцева И.С., Афанасьев Е.М.]. – Ставрополь : СтавНИПСИ, 2001. – 20 с. – (Ставропольская государст-венная медицинская академия).
139. Ратошнюк Т.М. Стимулювання виробництва екологічно чистої продукції в радіоактивно забруднених районах Житомирської області / Т.М. Ратошнюк, В.І. Ратошнюк // Економіка АПК. – 2004. – №7. – С.93 – 96.
140. Рахметов Д.Б. Інтродукція рослин та біоконверсія землеробства Полісся : [монограф.] / Рахметов Д.Б., Фещенко В.П. – Київ : в-во «Друк», 2006. – 148 с.
141. Реймерс Н.Ф. Природопользование: словарь-справочник / Н.Ф. Реймерс. – М. : Мысль, 1980. – 637 с.
142. Рекомендації населенню з ведення особистих підсобних господарств в умовах радіоактивного забруднення території внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС на період 2000 – 2005 рр. – К. : «Ярмарок», 1999. – 42 с.
143. Рекомендації по веденню сільського господарства в умовах радіоактивного забруднення території України в результаті аварії на Чорнобильській АЕС на період 1996 – 1998 рр. – К. : «Ярмарок», 1996. – 56 с.
144. Рекомендації по вирощуванню сильфію пронизанолистого / [за ред. В.П. Фещенка]. – Житомир, 2007. – 48 с.
145. Романенко Е.С. Применение биогумуса в земледелии / Е.С. Романенко, А.В. Брыкалов // Земледелие. – 1999. – №5. – С. 23.
146. Руденко Ю. Таємниця підземних орачів / Юрій Руденко // «Ратуша» від 19 квітня 2007. – С. 2.
147. Русан В.М. Економіко – екологічні шляхи підвищення родючості сільськогосподарських земель / В.М. Русан // Вісник Сум. нац. аграр. ун-ту. – 2003. – № 2. – С. 211 – 215. – (Сер.: Фінанси і кредит).
148. Саблук П.Т. Реформування земельних відносин, форми власності і господарювання : методичні положення / Саблук П.Т., Месель-Веселяк В.Я., Федоров М.М.; УААН. – К. : ІАЕ, 1995.- 42 с.
149. Савченко Ю.І. Міграція цезію-137 у ґрунтах і сільськогосподарській продукції після аварії на Чорнобильській АЕС / [Савченко Ю.І., Малиновський А.С., Ковальов В.Б. і ін.] // Досвід подолання наслідків Чорнобильської катастрофи в сільському та лісовому господарстві – 20 років після аварії на ЧАЕС : збірник доп. – Житомир : ДАУ. – 2006. – С. 38 – 52.
150. Сайко В.Ф. Землеробство ХХІ століття - проблеми та шляхи вирішення: зб. наук. пр. ІЗ УААН / В.Ф. Сайко. – К. : Нора-прінт, 1999. – Вип.4. – С. 3 – 18.
151. Світлишин І.І. Про оцінку еколого-економічної ефективності виробництва молока в зоні радіоактивного забруднення / І.І. Світлишин // Економіка АПК. – 2004. – №6. – С. 94 – 97.
152. Сертифікація в Україні: нормативні акти та інші документи / [упоряд. В.Л. Мазур]. – К. : Парлам. в-во, 1999. – (Стандарти з управління якістю та забезпечення якості).
153. Ситник В.П. Екологічні аспекти агропромислового комплексу / В.П. Ситник // Вісник аграрної науки. – 2002. – № 9. – С. 55 – 57.
154. Словник-довідник з агроекології / [за ред. О.І. Фурдичка]. – К. : Основа, 2007. – 272 с.
155. Смаглій О.Ф. Енергетична оцінка агроекосистем / [Смаглій О.Ф., Малиновський А.С., Кардашов А.Т. і ін.]. – Житомир : в-во “Волинь”, 2004. – 132 с.
156. Смоляр В.И. Ионизирующая радиация и питание / В.И. Смоляр. – К. : Здоровье, 1992. – 176 с.
157. Снижение содержания радиоактивных веществ в продукции растениеводства : [рекомендации]. – М. : ВО Агропромиздат, 1989. – 39с.
158. Соколовський А.Н. К познанию почвенных коллоидов / А.Н. Соколовський. – М. : [б. в.], 1922. – 168 с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.