У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ДИНАМІКА ТРАНСАКЦІЙНИХ ВИТРАТ КРАЇНИ В ПРОЦЕСІ ЇЇ РЕГІОНАЛЬНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ
Количество страниц 248
ВУЗ КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА
Год сдачи 2010
Содержание ВСТУП …………………………………………………………………………..
РОЗДІЛ 1. МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ХАРАКТЕРУ ТРАНС-АКЦІЙНИХ ВИТРАТ У ПРОЦЕСІ ЕКОНОМІЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ ..............
1.1. Інституціоналізація процесів регіональної економічної інтеграції ……..
1.2. Сутність, особливості та види трансакцій в умовах відкритої економіки
1.3. Економічна сутність трансакційних витрат та їх класифікація …............
1.4.Теоретико-методологічні підходи до кількісної оцінки трансакційних витрат …………………………………………………………………………….
Висновки до розділу 1 …………………………………………………………. 3


РОЗДІЛ 2. МЕХАНІЗМ ФОРМУВАННЯ ТА ВИМІРЮВАННЯ РІВНЯ НАЦІОНАЛЬНИХ ТРАНСАКЦІЙНИХ ВИТРАТ ……… ………………….
2.1. Концепція оцінки та вимірювання трансакційних витрат в підприємницькому секторі економіки країни ……………………………….
2.2. Методика оцінки та вимірювання трансакційних витрат на макроекономічному рівні ………………………………………………...........
2.3. Аналіз впливу інтеграційних процесів на динаміку трансакційних витрат на прикладі країн Європейського Союзу………………………………
Висновки до розділу 2 ………………………………………………………….

РОЗДІЛ 3. МОДЕЛЮВАННЯ ТА ОПТИМІЗАЦІЯ ТРАНСАКЦІЙНИХ ВИТРАТ КРАЇНИ В ПРОЦЕСІ ЇЇ КОНВЕРГЕНЦІЇ З ЄС ……………………
3.1.Трансакційні витрати: фактори впливу та механізм їх оптимізації…………………………………………………………………………
3.2. Моделювання та прогнозування трансакційних витрат країни ………….
3.3. Інституціональні передумови інтеграції України в Європейський Союз .
Висновки до розділу 3……………………………………………………………
ВИСНОВКИ……………………………………………………………………….
ДОДАТКИ…………………………………………………………………………
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ………………………………………..

ВСТУП
Еволюційний розвиток форм міжнародної економічної інтеграції забезпечує найбільш повне використання економічного потенціалу країн та підвищення темпів їхнього розвитку. В процесі інтеграції створюються передумови для уніфікації ринкових інститутів, розвитку та виконання взятих на себе інтеграційних зобов’язань по проведенню ринкових реформ, їх імпорту з більш розвинених країн-партнерів по інтеграції та формування елементів індустріальної системи, що є необхідною умовою існування сучасних ринкових економік. При цьому результатом таких об’єднань має бути обов’язкове покращення економічного стану окремих учасників в цілому, що є основним стимулом для проведення ринкових реформ.
Рівень міжнародної конкурентоспроможності національної економіки значною мірою залежить від здатності суб’єктів господарювання управляти своїми витратами, серед яких найбільш вагомими є ті, які виникають унаслідок недосконалості реального ринку, а саме трансакційні витрати – категорія, котра в умовах глобалізації світового господарства потребує свого теоретичного осмислення та практичного розроблення.
Актуальність теми. Сучасна теорія трансакційних витрат є складовою нового напряму в економічній науці – неоінституціоналізму, в якому й досі не визначені достатньо чіткі оціночні критерії коінтеграції країни до економічного союзу, а отже методологічно необґрунтованими залишаються процедури дослідження характеру, суті та динаміки трансакційних витрат, які несе країна в процесі реалізації своєї передвступної стратегії. Особливої значущості обраному напряму дослідження надає той факт, що держава Україна, визначившись зі своїм євроінтеграційним курсом, має тим не менше такі стратегії зближення, які потребують суттєвої корекції та уточнення з огляду на те, що жодна з них не містить в своїй основі чіткої ідентифікації трансакційних витрат, які в процесі соціально-економічної конвергенції стають неминучими як з боку ЄС, так і з боку нашої країни.
Вихідний теоретичний матеріал та методичні підходи автора засновані на критичному узагальненні результатів наукових досліджень з міжнародної економіки та неоінституціональної економічної теорії, які представлені у працях таких зарубіжних та вітчизняних вчених як А. Алчіан, Л. Антонюк, С. Архієреєв, О. Білорус, І. Булєєв, В. Геєць, Б. Губський, Г. Демсец, М. Дженсен, Г.Дугінець, Т. Еггертсон, К. Ерроу, Р. Капелюшніков, Дж. Коммонс, І. Коропецький, Р. Коуз, Д. Лук’яненко, Ю. Макогон, Г.Макухін, С. Малахов, П. Мілгром, У. Меклінг, О. Мозговий, У. Ніколсон, В. Новицький, Д. Норт, А. Олефір, Т. Орєхова, Ю. Орловська, Є. Панченко, Ю. Пахомов, Є. Попов, В. Полтерович, А. Поручник, В. Радаєв, Дж. Робертс, Т. Cеменова, С.Степаненко, Дж. Стіглер, О. Уільямсон, Д. Уолліс, А.Філіпенко, Г. Хансманн, Т. Циганкова, С. Чанг, В. Чужиков, А. Шастітко, О.Шепеленко та інших.
Разом з тим, незважаючи на посилення інтересу науковців до теорії трансакційних витрат, дана проблематика ще не отримала вичерпного висвітлення у науковій літературі. На сьогоднішній день поза увагою науковців залишаються проблеми дослідження впливу інтеграційних процесів на динаміку трансакційних витрат країни; не досить глибоко опрацьована методика вимірювання трансакційних витрат як на мікро-, так і макроекономічному рівні, несповна висвітлені особливості державного та наддержавного регулювання цими витратами, дискусійними залишаються питання щодо механізму впливу факторів на рівень трансакційних витрат на різних ієрархічних рівнях управління. Суттєвого уточнення потребує кількісний аналіз переваг та наслідків інтеграційних процесів в ЄС та його периферії. Таким чином, актуальність, наукова значущість та можливе практичне застосування зумовили вибір теми дослідження, його мету, завдання та структуру.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до тематики науково-дослідних робіт кафедри міжнародної економіки ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» в рамках міжкафедральних науково-дослідних тем: «Управління міжнародною конкурентоспроможністю в умовах глобалізації економічного розвитку» (номер державної реєстрації 0101U002948), «Ресурси і моделі глобального економічного розвитку» (номер державної реєстрації 0106U004357) факультету міжнародної економіки і менеджменту. Автором особисто підготовлено розділи «Методологічні підходи до вимірювання трансакційних витрат на макроекономічному рівні» та «Моделі впливу інтеграційних процесів на рівень і динаміку трансакційних витрат країни».
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є обґрунтування економічної сутності та особливостей динаміки трансакційних витрат країни в процесі її коінтеграції з економічним союзом на основі комплексного дослідження їх спільних ідентифікаційних та оптимізаційних механізмів системної конвергенції.
Відповідно до поставленої мети дослідження у роботі визначено і вирішено такі завдання:
- дослідити сутність та характер трансакційних витрат, які несуть країни та їхні коаліції в процесі посилення економічної глобалізації;
- провести системний аналіз характеру трансакційних витрат, їх таксономії та ідентифікаційної бази з метою виявлення їх відповідності динаміці трансформаційних процесів у глобальній економіці;
- з’ясувати відповідність існуючої методики вимірювання трансакційних витрат країн, що перебувають на стадії коінтеграції до економічного союзу, до системних змін в ідентифікаційній базі;
- провести порівняльний аналіз ефектів економічної інтеграції через розрахунок рівнів трансакційних витрат;
- з’ясувати роль прямих та зворотних зв’язків трансакційних витрат з інтеграційними процесами в Європейському Союзі, дослідити їхню динаміку та обґрунтувати напрями щодо їх оптимізації у процесі розширення цього економічного угруповання;
- проаналізувати рівень, характер та обсяги трансакційних витрат, що виникають у процесі трансформації економіки України та її конвергенції з ЄС;
- розробити мегарегіональну експертну модель дослідження валідізації характеру макроекономічного розвитку та рівня трансакційних витрат України та ЄС, яка б забезпечувала підвищення якості прогнозів щодо їх економічного зближення;
- здійснити економетричне моделювання трансакційних витрат України через їхню оптимізацію в процесі системної конвергенції країни з ЄС.
Об’єктом дослідження є процес оптимізації трансакційних витрат країни в умовах її коінтеграції з економічним союзом.
Предметом дослідження є сутність, особливості, тенденції та закономірності гармонізації трансакційних витрат країн Європейського Союзу в процесі його розширення та економічної конвергенції з державами-сусідами.
Гіпотеза дослідження. В умовах посилення інтеграційних процесів в континентальній Європі має місце переміщення трансакційних ефектів між старими та новими членами інтеграційного угруповання на користь останніх, проте в середньо- та довгостроковій перспективі така транзиція веде до оптимізації структури та рівнів трансакційних і трансформаційних витрат як на мікро-, так і на макрорівні для всіх його учасників.
Методи дослідження. Теоретичною базою дисертаційного дослідження стали основні принципи та положення неоінституціонального та неокласичного напрямів економічної теорії. У процесі вирішення поставлених завдань у роботі застосовано історико-логічний та системний підходи, загальнонаукові та спеціальні методи, зокрема: природа, сутність та види трансакційних витрат досліджувались за допомогою аналізу та синтезу, індуктивно-дедуктивного методу (п.1.1, 1.2, 1.3); прийом порівняння застосовувався для вивчення впливу інтеграційних угруповань на динаміку трансакційних витрат країн з різним рівнем економічного розвитку (п.2.2., 2.3, 3.1, 3.2); абстрагування і узагальнення є відправною точкою для обґрунтування методики кількісного вимірювання трансакційних витрат на макроекономічному рівні (п. 2.2); для дослідження динаміки трансакційних витрат у коінтеграційному процесі застосовувалися графічні методи, метод середніх та відносних величин, метод динамічних рядів (п.2.2, 2.3, 3.2); структурні групування використовувались для аналізу структури трансакційного та трансформаційного секторів економіки країни, структури трансакційних витрат підприємницького сектору (п.2.1, 2.2., 2.3,) прийом моделювання та кореляційно-регресійний аналіз було використано при побудові статистичних моделей впливу макроекономічних факторів на рівень трансакційних витрат країни (п.3.1, 3.2); метод експертних оцінок застосовувався для обґрунтування інституціональних передумов інтеграції України у світову економіку (п.3.3).
Інформаційною базою дослідження є законодавчі та нормативні акти, монографічні дослідження вітчизняних і зарубіжних економістів, публікації вчених у періодичних виданнях, результати наукових досліджень ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Національного інституту стратегічних досліджень, Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України; статистичні дані Державного комітету статистики України за період 1995-2006 рр.; дані Євростату щодо діяльності країн – членів Європейського Союзу, що були отримані з інтернет-джерел ЄС за 1996-2007 рр.; матеріали Світового Банку щодо розвитку підприємницької діяльності країн світу, отримані в межах проекту «Doing Business».
Наукова новизна одержаних результатів. На основі узагальнення, структуризації та системного аналізу економічної сутності трансакційних витрат країни в процесі її коінтеграції з економічним союзом здійснено ідентифікацію конвергентних рівнів, оцінку витрат на дорозширення та виявлено ефективні механізми їх оптимізації.
Нові наукові положення, які були отримані особисто автором і виносяться на захист, полягають у наступному:
вперше одержано:
- алгоритм систематизації теорій трансакційних витрат у межах кардиналістського (монетарна економічна теорія, теорія трансакційного сектору економіки) та ординалістського (нова інституціональна економічна теорія, теорія неринкових трансакційних витрат, теорія інститутів та економічного зростання, теорія ідентифікації) підходів через запровадження авторської комбінованої (еклектичної) методики оцінювання трансакційних витрат, що дозволило вибудувати цілісну, ієрархічну систему порівнянь переваг та недоліків коінтеграції країни з економічним союзом;
- кількісну оцінку конкретних економічних ефектів інтеграції держав – членів Європейського Союзу та кандидатів на вступ за допомогою розробленої автором новітньої системи показників динаміки відносного рівня витрат країни. На основі аналізу динамічних рядів доведено погіршення трансакційного ефекту від розширення ЄС для його старих членів у коротко- та середньостроковій перспективі та покращення впродовж цього ж часового лагу для нових учасників при сумарному позитивному ефекті для всього інтеграційного союзу в його довготерміновому розвитку із незначним перебільшенням майбутнього ефекту для держав-засновниць;
- скореговану характеристику стратегічних напрямів євроінтеграційної політики України, яка включає прискорену імплементацію політичних та економічних критеріїв на вступ, «Спільного доробку ЄС», координацію взаємодії між національними та європейськими інституціями на основі запровадження нової моделі дослідження впливу основних макроекономічних факторів на рівень трансакційних витрат держави, що перебуває на стадії конвергенції з економічним союзом;
удосконалено:
- понятійний апарат економічної сутності категорії «трансакційні витрати» через розмежування дефініцій «трансакційні витрати економічних суб’єктів» та «трансакційні витрати держави», що дозволило констатувати: на рівні суб’єкта господарювання такі витрати не пов’язуються з процесом виробництва, а виникають у процесі обміну правами власності та здійснення ринкової координації діяльності економічних суб’єктів. Доведено, що трансакційні витрати країни безпосередньо пов’язані із сферами їх утворення, які охоплюють певні напрями діяльності фірм і окремих галузей невиробничого призначення, та з характером функціонування державних і суспільних інститутів як на рівні країни, так і на міждержавному рівні, що дозволяє вважати трансакційні витрати важливим індикатором рівня розвитку ринкової економіки країни;
- аналітичну модель дослідження динаміки трансакційних витрат країни в умовах її коінтеграції з економічним союзом, яка передбачає виокремлення відповідного (трансакційного) сектору економіки, до якого належать оптова та роздрібна торгівля, транспорт і зв'язок, готелі і ресторани, фінансова діяльність, операції з нерухомістю, державне управління та коригування на трансакційні витрати, що несуть суб’єкти господарювання трансформаційних галузей (сільського господарства, промисловості, будівництва, виробничої інфраструктури) з урахуванням ефекту зміни їхніх обсягів та динаміки у підприємницькому секторі національної економіки;
- класифікацію видів трансакційних витрат через доповнення її такими таксономічними ознаками: за відношенням до суб’єктів трансакції (внутрішні, зовнішні); за відношенням до грошових потоків (монетарні, немонетарні); за можливістю альтернативного вибору (обов’язкові, яких не можна уникнути, і необов’язкові, яких можна уникнути); за значущістю (суттєві, несуттєві); за відношенням до обсягів та масштабів здійснення трансакції (умовно-змінні, умовно-постійні, змішані); за єдністю складу (одноелементні, комплексні); за економічною доцільністю (продуктивні, непродуктивні); за можливістю відображення в обліку (облікові, необлікові);
дістало подальший розвиток:
- система аналітичних показників для планування, контролю та аналізу трансакційних витрат країн–членів ЄС та кандидатів на вступ, до яких пропонується віднести частку трансакційних витрат у загальних витратах на основі виокремлення трансакційного сектору економіки країни; рівень трансакційних витрат на одиницю валового національного доходу країни; питомі загальні витрати у валовому національному доході країни; рентабельність трансакційних витрат; співвідношення темпів зростання трансакційних витрат до темпів зростання валового національного доходу країни;
- багатофакторне моделювання через розробку кореляційно-регресійних моделей впливу макроекономічних чинників на рівень трансакційних витрат країни, яка знаходиться на етапі системного зближення з економічним союзом.
Практичне значення одержаних результатів полягає у можливості використання пропозицій автора щодо оцінювання ефектів регіональної економічної інтеграції через дослідження характеру динаміки трансакційних витрат країни. Нові підходи, а також розроблені в дисертації методики та практичні рекомендації сприятимуть оптимізації інтеграційної стратегії України в процесі її конвергенції з ЄС.
Наукові результати дисертаційного дослідження щодо аналізу тенденцій зміни трансакційних витрат країни в процесі її коінтеграції до міжнародних економічних угруповань було використано Службою віце-прем’єр міністра України під час опрацювання матеріалів до засідань Української частини Комітету Україна – ЄС та під час підготовки до переговорів щодо нової, посиленої Угоди між Україною та ЄС (довідка від 21.05.08). Запропонована дисертантом класифікація трансакційних витрат та система відносних аналітичних показників питомих витрат використовується товариством з обмеженою відповідальністю «РЕХАУ» для середньо- та довгострокового прогнозування з метою забезпечення оперативного контролю їх рівня та розробки заходів щодо їх оптимізації (довідка № 89 від 05.05.08). Авторську концепцію аналітичного дослідження характеру і обсягів трансакційних витрат на макроекономічному рівні в умовах посилення економічної інтеграції країн використано громадською організацією «Фундація сприяння Європейській інтеграції» спільно з Лондонським Метрополітан Університетом під час проведення тренінгів «Галузеві політики Європейського Союзу та їх значення для України» для державних службовців (довідка №114 від 05.05.08). Основні теоретичні положення і висновки дисертаційної роботи використано у навчальному процесі ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» при викладанні дисциплін «Міжнародна економіка» і «Європейська інтеграція» студентам факультету міжнародної економіки і менеджменту та слухачам Центру магістерської підготовки (довідка про впровадження від 10.05.08).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є результатом самостійно виконаного дослідження, у якому викладено авторський підхід щодо вирішення наукового завдання – дослідження динаміки трансакційних витрат країни в процесі її коінтеграції до міжнародних економічних угруповань.
Апробація результатів дослідження. Основні положення дисертації та її результати відображені в публікаціях автора і доповідались на 8 міжнародних науково-практичних конференціях: міжнародній науковій конференції «Міжнародна інтеграція та інформаційне суспільство» (м. Київ, 20 жовтня 2005 р.), VII науково-практичній конференції «Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики» (м. Сімферополь, 21 квітня 2006 р.), VI міжнародній науково-практичній конференції «Теорія і практика сучасної економіки» (м. Черкаси, 4-6 жовтня 2006 р.), міжнародній науково-практичній конференції «На Схід та Південь від ЄС: проблеми формування спільного європейського економічного простору» (м. Київ, 5-7 жовтня 2006 р.), міжнародній науково-практичній конференції «Пріоритетні напрями розвитку змішаної економіки» (м. Київ, 18-19 жовтня 2007 р.), міжнародній науково-практичній конференції «Геопросторова стратегія України та її регіонально-інтеграційне спрямування» (м. Харків, 12 квітня 2008 р.), II міжнародній науково-практичній конференції «Наукове забезпечення процесів реформування соціально-економічних відносин в умовах глобалізації» (м. Сімферополь, 18-20 квітня 2008 р.), VIII міжнародній науковій конференції «Соціально-економічний розвиток України: європейський вибір» (м. Мелітополь, 17-18 травня 2008 р.).
Публікації. Основні положення та результати дисертаційного дослідження знайшли відображення в 18 опублікованих працях загальним обсягом 6,64 др. арк., з яких 10 статей в науково-фахових виданнях, 8 – у збірниках матеріалів науково-практичних конференцій.

Список литературы ВИСНОВКИ

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо обґрунтування економічної сутності трансакційних витрат та особливостей їх динаміки у процесі коінтеграції країни з економічним союзом на основі комплексного дослідження їх спільних ідентифікаційних та оптимізаційних механізмів. Результати проведеного дисертаційного дослідження дозволяють зробити такі висновки:
1. Значення трансакційних витрат як основного індикатора соціально-економічного розвитку країни в умовах посилення глобалізації світового господарства постійно зростає. До трансакційних витрат відносять такі витрати, які не пов’язані з процесом виробництва (не трансформують матеріальні ресурси), а виникають у процесі обміну правами власності (операцій з продажу) та здійснення ринкової координації економічних суб’єктів. Специфіка цієї категорії зумовлює необхідність розмежування понять «трансакційні витрати економічних суб’єктів» та «трансакційні витрати країни». Перші з них випливають з особливостей функціонування товарного ринку і включають витрати, пов’язані з підготовкою, укладанням контрактів, подоланням опортунізму і державних бар'єрів у реалізації контрактів, післяконтрактним обслуговуванням, зі сплатою податків, натомість другі – «трансакційні витрати країни» – напряму пов’язані з напрямами економічної діяльності, функціонуванням державних і суспільних інститутів як на рівні країни, так і на міждержавному рівні.
2. Існуюча класифікація трансакційних витрат не є вичерпною і не відповідає сучасним тенденціям у світовій економіці. З метою розроблення стратегій управління та оптимізації цих витрат як на рівні окремих суб’єктів господарювання, так і на макроекономічному рівні пропонується доповнити її такими класифікаційними ознаками: за відношенням до суб’єкта трансакції; за відношенням до грошових потоків; за можливістю альтернативного вибору; за відношенням до обсягів та масштабів здійснення трансакції; за єдністю складу; за значущістю; за економічною доцільністю; за можливістю відображення у відповідних системах обліку.
3. Існуюча зараз у міжнародній економіці методика вимірювання трансакційних витрат не є досконалою, оскільки для її використання не створено відповідного інформаційного забезпечення. З урахуванням сучасних можливостей інформаційної бази запропоновано аналітичну модель вимірювання трансакційних витрат на макроекономічному рівні, сутність якої полягає у такому: 1) включати до трансакційних витрат усі витрати трансакційних секторів економіки, до яких, за даними офіційної статистики, належать такі види діяльності: оптова та роздрібна торгівля, транспорт і зв'язок, готелі та ресторани, фінансова діяльність, операції з нерухомістю, державне управління; 2) до витрат трансакційного сектору економіки країни додавати частину трансакційних витрат, які формуються у трансформаційному секторі економіки і які можуть бути визначені розрахунковим шляхом (при цьому буде врахована лише їх частина – регуляторні витрати); 3) витрати на функціонування державного сектору не виділяти в окрему групу, а враховувати в першій групі як статтю трансакційного сектору – «державне управління».
4. Вплив інтеграційного процесу на динаміку трансакційних витрат для різних його учасників суттєво диференціюється. Доведено, що характер зміни трансакційних витрат для старих і нових членів ЄС у розрізі окремих показників має суперечливий характер. Динаміка рівня трансакційних витрат у нових членів ЄС свідчить про більш швидке зростання трансакційного сектору на етапах, що передують моменту їхнього вступу до інтеграційного угруповання, а також у короткостроковому періоді, після завершення процесу коінтеграції. Хоча темпи зростання трансакційного сектору поступово знижуються, тенденція до зростання в країнах – нових членах ЄС носить більш яскраво виражений характер, аніж у країнах – старих членах ЄС. Визначено, що зростання частки трансакційних витрат є закономірною тенденцією, яка в свою чергу виступає ознакою розвитку ринкових відносин і посилення інтеграційних процесів, проте позитивний ефект від такого зростання має місце лише тоді, коли темпи зростання валового національного доходу випереджатимуть темпи зростання трансакційних витрат (і загальних витрат у цілому). З метою створення більш чітких прогнозів щодо ефекту інтеграції запропоновано використовувати такі відносні показники: частку трансакційних витрат у загальних витратах на основі виокремлення трансакційного сектору економіки країни; рівень трансакційних витрат на одиницю валового національного доходу країни; питомі загальні витрати у валовому національному доході країни; рентабельність трансакційних витрат; співвідношення темпів зростання трансакційних витрат до темпів зростання валового національного доходу країни.
5. Для підвищення достовірності національних прогнозів щодо оцінки рівня трансакційних витрат слід використовувати кореляційно-регресійні моделі, які дозволяють дослідити причинно-наслідкові зв’язки між рівнем трансакційних витрат і факторами, що впливають на нього. Враховуючи найважливіші статистичні характеристики, на основі логічного аналізу виділено найтиповіші факторні показники, які мають найбільший індикативний ефект та тісний кореляційний зв'язок з трансакційними витратами країни, і за ступенем впливу на них проранжовані у такий спосіб: показник бізнес-клімату в країні, розрахований за методикою Світового Банку; ВВП на душу населення; середня тривалість життя населення країни; капіталізація фондового ринку; щорічні темпи приросту ВВП. Ці показники увійшли в мегарегіональну експертну модель дослідження валідизації макроекономічних показників рівня та динаміки трансакційних витрат країни, використання якої сприятиме підвищенню якості прогнозування та регулювання їх рівня в національній економіці.
6. Рівень непродуктивних регуляторних трансакційних витрат у підприємницькому секторі України порівняно з країнами Євросоюзу та країнами СНД є надзвичайно високим, що свідчить про недосконалість вітчизняної державної регуляторної політики, яка призводить до збільшення трансакційних витрат окремих суб’єктів господарювання і створює сприятливі передумови для тінізації бізнесу. Запропоновану оцінку рівня невиробничих трансакційних витрат, особливо їх регуляторної складової, слід вважати індикатором якості бізнес-середовища у підприємницькому секторі України, критерієм ефективності трансакційної та регуляторної політики держави. Аналіз їхньої структури має стати основою для визначення напрямів державного регулювання бізнесу. Визначальним фактором, котрий стримує розвиток ринкових відносин у пострадянських країнах, є недосконала економічна модель та з відсутність дієвих економічних реформ, що у першу чергу позначається на підприємницькому кліматі, який суттєво відрізняється від країн — членів Європейського Союзу.
7. Процедуру оптимізації трансакційних витрат слід здійснювати у двох площинах: на макроекономічному рівні та на рівні окремих економічних суб’єктів. Основний постулат, що випливає з результатів аналізу динаміки трансакційних витрат у процесі посилення інтеграційних зв’язків, полягає у тому, що кінцевим ефектом має бути зменшення рівня трансакційних витрат на одну грошову одиницю доходу як на мікро-, так і макрорівні. Оскільки розвиток ринкових відносин в інтеграційних структурах неминуче веде до збільшення частки трансакційних видів економічної діяльності, то можна стверджувати, що певна частина трансакційних витрат перекладається з окремих економічних суб’єктів на державні і міждержавні інститути, а також на ті організації, які традиційно належать до трансакційних, тобто створюють відповідну інфраструктуру для процесів обміну. Результатом посилення інтеграційних процесів має стати зменшення частки трансакційних витрат підприємств трансформаційного сектору економіки за адекватного зростання частки трансакційних витрат макрорівня.
8. Розвиток відносин України з ЄС розглядається як один із стратегічних пріоритетів вітчизняної зовнішньоекономічної політики в її довготривалій перспективі. З метою прискорення коінтеграції нашої держави з Європейським Союзом слід якнайшвидше реформувати соціально-економічну та політичну системи, які б мали чітку перспективу бути ідентифікованими з аналогічними системами в ЄС. Цього можна досягнути за допомогою адекватних міжнародним інтеграційним угрупованням політико-правових, економічних, соціально-культурних та інфраструктурних відносин. Важливою умовою інтеграції України в світову економіку загалом та в європейську зокрема є доведення трансакційного сектору економіки до рівня розвинутих європейських країн за прикладом таких країн Центральної та Східної Європи, як Польща, Угорщина, Чехія та ін. Розвиток міжнародних економічних зв’язків нашої держави в цілому та з країнами ЄС зокрема має органічно вписатися в загальну стратегію трансформації національної економіки, яка б забезпечувала подолання відставання України від країн-лідерів. Держава має синхронно реалізовувати щонайменше чотири завдання: побудувати ринкову інфраструктуру та покращити бізнес-клімат; провести глибоку експортно-орієнтовану структурну перебудову економіки; активно розвивати трансакційний сектор економіки насамперед у сфері послуг; провести радикальну модернізацію наявних виробничих потужностей.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Айвазян С. А. Прикладная статистика. Основы эконометрики : учебник для вузов : в 2 т. / С. А. Айвазян. – 2-е изд., испр. – М. : ЮНИТИ-ДАНА, 2001. – Т. 2 : Основы эконометрики. – 432 с.
2. Александрова Е. Г. Создание институциональных предпосылок интеграции Украины в Европейский Союз / Е. Г. Александрова, В. П. Герасименко // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2005. – Вип. 89-2.– С.122-129.
3. Арах М. Европейский Союз: видение политического объединения / М. Арах; [пер. со словен. И.Б. Хлебниковой]. – М.: Экономика, 1998. – 467 с.
4. Архиереев С. И. Издержки эксплуатации экономической системы и институциональный транскционный сектор экономики / С. И. Архиереев // Постсоветский институционализм : монография / под ред. Р. М. Нуреева, В. В. Дементьева. – Донецк : Каштан, 2005. – С. 263-285.
5. Архиереев С. И. Трансакционные издержки и неравенство в условиях рыночной трансформации: монография / С. И. Архиереев. – Х.: Бизнес- Информ, 2000. – 288 с.
6. Архієрєєв С. І. Трансакційний сектор економіки України / С. І. Архієрєєв. – Х. : ХФ НІСД, 2003. – 56 с.
7. Архиереев С. И. Трансакционная архитектоника / С. И. Архиереев // Экономическая теория. – 2004. – №1. – С. 69-83.
8. Архиереев С. И. Государственная трансакционная политика и общественный трансакционный сектор в условиях рыночной трансформации / С. И. Архиереев // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2004. – Вип. 70. – С. 114-120.
9. Архиереев С. И. Трансакционные издержки институционализации фондового рынка / С. И. Архиереев, Я. В. Зинченко. Харьк. нац. ун-т им. В.Н. Каразина – Х., 2005. – 248 с.
10. Бондаренко О.А. Издержки институциональных трансакций, их особенности и роль в хозяйственной практике / О. А. Бондаренко // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: экономическая. – 2007. – Вып. 31-2 (117). – С.168-173.
11. Брінь П. В. Трансакційні витрати при використанні стратегії вертикальної інтеграції / П. В. Брінь // Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия: экономическая. – 2007. – Вып. 31-2 (117). – С.122-128.
12. Будкин В. Проблемы и перспективы сотрудничества между Европейским Союзом и Украиной / В. Будкин // Экономика Украины. – 2000. – №9. – С.82-90.
13. Будзинский Т. Закономірності європейської інтеграції: від економіки до політики / Т. Будзинський // Економіст. – 1999. – №2. – С.32-37.
14. Булеев И. П. Управление трансакционными издержками в переходной экономике / И. И. Булеев ; НАН Украины, Ин-т экономики промышленности. – Донецк, 2002. – 154 с.
15. Булеев И. П. Трансакции и их роль в системе рыночных отношений / И. П. Булеев, О. В Шепеленко // Научные труды Донецкого технического университета. Серия: экономическая. – 2007. – Вып. 31-7(117). – С.142-146.
16. Булеев И. П. Сущность трансакционных издержек в рыночной экономике / И. П. Булеев, О. В. Шепеленко // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2004. – Вип. 70. – С.101-106.
17. Бурков А. Л. Трасакционные издержки как критерий эффективности реформирования отношений собственности / А. Л. Бурков. – Екатеринбург : УроРАН, 1999. – 175с.
18. Вергуненко М. В. Методологічні підходи до аналізу інтеграційних процесів / М. В. Вергуненко // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць / Київ. нац. екон. ун-т. – 2004. – Вип. №12. – С. 218-224.
19. Вергуненко М. В. Плюралізм теоретичних підходів до регіональної політики Європейського Союзу та перспективи її розвитку / М. В. Вергуненко // Формування ринкових відносин : міжвід. наук. зб. / Київ. нац. екон. ун-т. – 2005. – Вип. №13. – С. 114-120.
20. Вергуненко М. В. Кількісна оцінка трансакційних витрат в умовах глобалізації / М. В. Вергуненко // Зб. наук. праць / відп. ред. В .Є. Новицький; Ін-т світової економіки і міжнар. відносин НАН України. – 2005. – Вип. 47. – С. 193-205.
21. Вергуненко М. В. Аналіз теоретичних підходів до вивчення трансакційних витрат / М. В. Вергуненко // Міжнародна інтеграція та інформаційне суспільство: матеріали наукової конференції, Київ, 20 жовтня 2005 р. / Науково-дослідний інститут міжнародних відносин НАУ. – К., 2005. – С. 62-63.
22. Вергуненко М. В. Класифікація видів трансакційних витрат: проблеми та шляхи її удосконалення / М. В. Вергуненко // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць / Київ. нац. екон. ун-т. – 2006. – Вип. №16. – С. 294-302.
23. Вергуненко М. В. Проблеми оцінки трансакційних витрат в умовах трансформаційної економіки / М. В. Вергуненко // Теорія і практика сучасної економіки : матеріали УІ міжнародної науково-практичної конференції, Черкаси, 4-6 жовтня 2006 р. / відп.ред. В. І. Хомяков. – Черкаси : ЧДТУ, 2006. – С. 43-45.
24. Вергуненко М. В. Проблеми дослідження трансакційних витрат в умовах регіональної інтеграції: класифікація теорій та методичних підходів / М. В. Вергуненко // На Схід та Південь від ЄС: проблеми формування спільного європейського економічного простору : збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції 5 - 7 жовтня 2006 р. / Київ. нац. екон. ун-т, Фундація сприяння європейської інтеграції. – К. : КНЕУ, 2006. – С. 253-256.
25. Вергуненко М.В. Інституціональні передумови поглиблення та прискорення європейської інтеграції України / М. В. Вергуненко // Наукові праці Ужгородського національного університету. – 2007. – Спецвипуск 22, ч. 1. – С.103-107.
26. Вергуненко М. В. Регулювання трансакційних витрат економічної інтеграції / М. В. Вергуненко // Пріоритетні напрями розвитку змішаної економіки : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, Київ, 18-19 жовтня 2007 р. – К. : КНУТД, 2007. – С. 47-48.
27. Вергуненко М. В. Аналіз трансакційних регуляторних витрат в контексті інтеграції України у світову економіку / М. В. Вергуненко // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2008. – Вип. 33-2 (128). – С. 114-120.
28. Вергуненко М. В. Моделювання трансакційних витрат в умовах економічної інтеграції / М. В. Вергуненко // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць / Київ. нац. екон. ун-т. – 2008. – Вип. № 19. – С. 233-251.
29. Вергуненко М.В. Трансакційні витрати: проблеми та методичні підходи до їх оцінки на макроекономічному рівні / М. В. Вергуненко // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Кластери і конкурентоспроможність прикордонних регіонів : зб. наук. праць / Інститут регіональних досліджень НАН України. – 2008. – Вип. 3 (71). – С. 363 – 373.
30. Вергуненко М. В. Аналіз впливу інтеграційних процесів на динаміку трансакційних витрат країни / М. В. Вергуненко // Економіка: проблеми теорії та практики: збірник наукових праць : в 5 т. – Дніпропетровськ : ДНУ , 2008. – Вип. 240 – Т. ІІ.- С.323-335.
31. Вергуненко М. В. Трансакційні витрати економічної інтеграції: фактори впливу та механізм їх державного регулювання / М. В. Вергуненко // Економіка та підприємництво : зб. наук. праць / Київ. нац. екон. ун-т. – 2008. – Вип. 21 – С. 53-61.
32. Вергуненко М.В. Аналіз бізнес-середовища в Україні на основі оцінки рівня трансакційних регуляторних витрат / М. В. Вергуненко // Геопросторова стратегія України та її регіонально-інтеграційне спрямування: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 12 квітня 2008 року. –Харків: ХНУ ім. Каразіна, 2008. - С.18-20.
33. Вергуненко М. В. Вплив процесів економічної інтеграції на трансакційні витрати / М.В.Вергуненко // Наукове забезпечення процесів реформування соціально-економічних відносин в умовах глобалізації / Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції 18-20 квітня 2008 р. – Сімферополь: видавничий центр Кримського інституту бізнесу, 2008. – С.59-61.
34. Вергуненко М. В. Економічна сутність категорії «трансакція» / М. В. Вергуненко // Соціально-економічний розвиток України: європейський вибір: зб. наук. праць учасників VIII міжнародної наукової конференції молодих учених та студентів, Мелітополь, 17-18 травня 2008 р. / за ред. А. А. Ткача. – Мелітополь: МІДМУ «КПУ», 2008. Ч.1. – С.14-17.
35. Виноградова М. Ю. Формирование трансакционных издержек в логистике хозяйственных связей : автореф. дис. канд. экон. наук : спец. 08.00.05 / М. Ю. Виноградова ; С.-Петербургский гос. ун-т экономики и финансов. – СПб., 2002. – 17с.
36. Владимирова Л. П. Прогнозирование и планирование в условиях рынка: учеб. пособие / Л. П. Владимирова. – М. : Дашков и К., 2000. – 308 с.
37. Волосникова Н. Н. Прогнозування зміни трансакційних витрат інноваційної діяльності підприємства / Н. Н. Волосникова // Научные труды Донецкого технического университета. Серия: экономическая. – 2006. – Вып. 103-3. – С. 209-215.
38. Волостнов Н. С. Трансакционные издержки в деятельности государственных предприятий / Н. С. Волостнов, С. М. Ларичева // Менеджмент в России и за рубежом. – 2005. – №3. – С. 70-79.
39. Галуза С. Умови та перешкоди для іноземного інвестування і спільного підприємництва в Україні / С. Галуза, К. Гурова // Вісник ХДУ. – 1999. – № 446. – С. 222-219.
40. Герасенко В. П. Прогнозирование и планирование экономики: практикум : учеб. пособие / В. П. Герасенко. – Минск : Новое знание, 2001. – 192 с.
41. Глобалізація і безпека розвитку : монографія / [О. Г. Білорус, М. О. Гончаренко, Д. Г. Лук’яненко та ін.] ; кер. авт. кол. О. Г. Білорус. – К. : КНЕУ, 2001. – 733с.
42. Гринфельд М. НЛП как экономическая категория? / М. Гринфельд // Маркетинг и маркетинговые исследования. – 1998. – №14 (16) – С. 33-37.
43. Губський Б. Європейський вектор інтеграційної політики України / Б.Губський // Економіка України. – 2003. – №5. – С.19-27.
44. Гусарова Л. В. Непроизводительные трансакционные издержки в экономике России / Л. В. Гусарова, И. В. Миргалева. – Режим доступа: http: //www.tvp.ru/conferen/vsppm05s/kipso123.pdf.
45. Данько М. С. Методологічні особливості оцінки рівня трансакційних витрат у науково-інноваційній сфері / М. С. Данько // Економіка і прогнозування. – 2004. – №1. – С.86-97.
46. Дмитриев Д. В. Цикличность трансакций и оптимальное распределение контроля внутри организации [Електронний ресурс] / Д. В. Дмитриев. – Режим доступу : http: www.volsu.ru/RES_C/VGI/ Conference_ 2001/thesis/.
47. Дуброва Т. А. Статистические методы прогнозирования : учеб. пособие / Т. А. Дуброва. – М. : ЮНИТИ, 2003. – 206 с.
48. Дугинец А. В. Особенности формирования трансакционных издержек экономической интеграции / А. В. Дугинец // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2004. – Вип. 70. – С. 30-36.
49. Дугинец А. В. Трансакционные издержки европейской интеграции / А. В. Дугинец // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Економічна серія. – 2005. – № 650.– С.29-32.
50. Дугінець Г. В. Державне регулювання трансакційних витрат економічної інтеграції в Україні / Г. В. Дугінець // Научные труды Донецкого технического университета. Серия: экономическая. – 2006. – Вып. 103-3. –С.83-86.
51. Егоров В. В. Прогнозирование национальной экономики : учеб. пособие / В. В. Егоров, Г. А. Парсаданов. – М. : ИНФРА-М, 2001. – 184 с.
52. Ерзикян Б. А. Социальное и экономическое прогнозирование : учеб. пособие / Б. А. Ерзикян. – М. : МАЭП, 1998. – 76 с.
53. Єріна А. М. Статистичне моделювання та прогнозування : навч. посібник / А. М. Єріна. – К. : КНЕУ, 2001. – 170 с.
54. Інтеграція України: сьогодення і перспектива // Банківська справа. –2004. – №4. – С.79-87.
55. Йохна М. А. Трансакційні витрати: сутність, значення, проблеми вимірювання та планування / М. А. Йохна // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький, 2002. – №5. – Ч.2, т.1. – С. 31-36.
56. Капелюшников Р. И. Теория трансакционных издержек [Електронний ресурс] / Р. И. Капелюшников. – Режим доступу : http: // www.libertarium.ru / libertarium/10623.
57. Кирнос И. А. Некоторые аспекты европейской интеграции / И. А. Кирнос, Л. В. Руденко // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2005. – Вип. 84. – С.102-108.
58. Клепов Ю. Г. Трансакционные издержки и экономические функции государства [Електронний ресурс] / Ю. Г. Клепов. – Режим доступу : http: //www.aeli.altai.ru /nauka/ sbornik/2001/ klepoVol.html.
59. Козаченко Г. В. Загальні показники оцінки трансакційних витрат підприємств / Г. В. Козаченко, Г. А. Макухін // Регіональні перспективи. – 2004. – №3-4 (40-42). – С.7-9.
60. Козаченко Г. В. Оцінювання трансакційних витрат підприємства / Г. В. Козаченко, Г. А. Макухін // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – №8. – С. 56-63.
61. Кокорев В. Институциональные преобразования в современной России: анализ динамики трансакционных издержек / В. Кокорев // Вопросы экономики. – 1996. – №12. – С.61-72.
62. Колемаев В. А. Математическая экономика: [учебник для студ. вузов] / В. А. Колемаев. – 2-е изд., перераб. и доп. – М. : ЮНИТИ-ДАНА, 2002. – 399 с.
63. Коропецький І. С. Сектор трансакцій у сучасній Україні / І.С. Коропецький // Економіка України. – 1997. – №7. – С.43-51.
64. Костина О. И. Трансакционные издержки: опыт политико-экономического анализа: автореф. дис. канд. экон. наук : спец. : 08.00.01 / О. И. Костина ; Ивановский гос. ун-т. – Иваново, 2007. – 26с.
65. Коуз Р. Фирма, рынок и право / Р. Коуз. – М. : Дело ЛТД, 1993. – 192 с.
66. Краткий экономический словарь / под ред. А. Н. Азрилияна. – М. : Ин-т новой экономики, 2001. – 1088 с.
67. Кремер Н. Ш. Эконометрика : учебник / Н. Ш. Кремер, Б. А. Путко. – М.: ЮНИТИ, 2002. – 311 с.
68. Крикавский Є.В. Інноваційний потенціал логістичного мислення / Є. В. Крикавський // Україна та її регіони на шляху до інноваційного суспільства : концептуальні доповіді УІІ Міжнародної науково-практичної конференції, Донецьк, 31 жовтня -1 листопада 2006 р. – Донецьк : Юго-Восток, 2006. – С.55-74.
69. Кузнецов Д. Процессы, издержки, организация или о некоторых аспектах эксплуатации процессной модели управления [Електронний ресурс] / Д. Кузнецов // Управление в России: к новой бизнес-модели : материалы конференции 27-28 ноября 2003 г., Санкт-Петербург. – Режим доступу : http // www.gaap.ru/biblio/management/practice/pv_048.htm
70. Кузьминов Я.И. Курс институциональной экономики: институты, сети, трансакционные издержки, контракты : учебник / Я. И.Кузьминов, К. А. Бендукидзе, М. М. Юдкевич. – М. : ГУ-ВШЭ, 2006. – 442 с.
71. Кузьминов Я. Типология трансакционных издержек [Електронний ресурс] / Я. Кузьминов, М. Юдкевич. – Режим доступу : http // www. iet.ru/mipt
72. Лесных В. Минимизация трансакционных издержек / В. Лесных, Е. Попов // Общество и экономика. – 2005. – №5. – С. 36-53.
73. Лук`яненко Д. Г. Економічна інтеграція і глобальні проблеми сучасності: навч. посібник / Д. Г. Лук'яненко. – К. : КНЕУ, 2005. – 204с.
74. Лук`яненко Д. Г. Міжнародна економічна інтеграція / Д. Г. Лук'яненко. – К. : ВІПОЛ, 1996. – 138с.
75. Лызун М. Модели экономического роста мировой и украинской экономики / М. Лызун // Журнал европейской экономики. – 2006. – Том 5 (№2). – С.161-170.
76. Макогон Ю. В. Глобализация и Украина в мировой экономике / Ю. В. Макогон, Т. В. Орехова. – Донецк : Альфа-пресс, 2005. – 400с.
77. Мартиморт Д. Политика, трансакционные издержки и устройство институтов регулирования [Електронний ресурс] / Д. Мартиморт, А. Эсташе. – Режим доступу : http// www.institutional.boom.ru/TPC/ Hestasher_ Martimort.htm
78. Махукін Г. А. Оцінка трансакційних витрат підприємства: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук : спец.08.06.01 «Економіка, організація і управління підприємствами» / Г. А. Макухин . Луганськ, – 2005. – 21 с.
79. Мельник А. Украина – ЕС: Шаги в направлении сближения / А. Мельник // Журнал европейской экономики. – 2006. – Том 5 (№2). – С. 129-132.
80. Міжнародна економіка : навч. посібник / [Ю. Г. Козак, Д. Г. Лук’яненко, Ю. В. Макогон та ін.]; за ред. Ю. Г. Козака, В. В. Ковалевського. – Вид. 2-ге, переробл. та доповн. – К. : Центр навч. літератури, 2004. – 672с.
81. Московський А. И. О предмете и методе современной экономической науки / А. И. Московский // Вестн. Моск. ун-та. Серия: Экономическая. – 2002. – №3. – С. 21-39.
82. Наконечний С. І. Економетрія : підручник / С. І. Наконечний, Т. О. Терещенко, Т. П. Романюк. – К. : КНЕУ, 2004. – 520 с.
83. Нестеренко А. Современное состояние и основные проблемы институционально-эволюционной теории / А. Нестеренко // Вопросы экономики. – 1997. – №3. – С. 42-57.
84. Норт Д. Інституції, інституційна зміна та функціонування економіки / Д. Норт ; [пер. з англ. Т. Дзюби]. – К. : Основи, 2000. – 198 с.
85. Норт Д. Институты, институциональные изменения и функционирование экономики / Д. Норт. – М. : Начала, 1997. – 256 с.
86. Нуреев Р. М. Институционализм: вчера, сегодня и завтра / Р. М. Нуреев // Институциональная экономика : учеб. пособие. – М. : ИНФРА-М, 2000. – С. 4-18.
87. Ожигина В. В. Институциональные аспекты региональной интеграции стран с переходной экономикой (на примере единого экономического пространства) / В. В. Ожигина, Ю. В. Чайковская // Наукові праці Донецького технічного університету. Серія: економічна. – 2005. – Вып. 89-2. – С.129-135.
88. Орлов А. И. Эконометрика : учеб. пособие для вузов / А. И. Орлов. – М.: Экзамен, 2002. – 576 с.
89. Осмоловец С. С. Трансакционные издержки столичных предприятий / С. С. Осмоловец. – Минск : МНИИСЭПП, 2004. – 90 с.
90. Основи економічної теорії: підручник / За ред. С.В.Мочерного. –Тернопіль: АТ «Тарнекс», 1993. – 688с.
91. Парсаданов Г. А. Прогнозирование и планирование социально-экономической системы страны: (теоретико-методологические аспекты) : учеб. пособие / Г. А. Парсаданов. – М. : ЮНИТИ, 2001. – 223 с.
92. Пахомов Ю. Пахомов Ю. МВФ: урок для Украины / Ю. Пахомов // Независимая газета. – 1999. – 2 апр.
93. Полтерович В. М. Институциональные ловушки и экономические реформы / В. М. Полтерович // Экономика и математические методы. – 1999. – №2. – С.47-60.
94. Поплавська Ж. В. Сектор трансакцій в Україні: проблеми оцінки і розвитку / Ж. В. Поплавська // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2007. – Вип. 103-1. – С.89-94.
95. Поручник А. М. Интеграция Украины в мировое хозяйство / А.М.Поручник. – К. : КГЭУ, 1994. – 129 с.
96. Поручник А. М. Сучасна парадигма регіонального розвитку постсоціалістичних країн Європи / А. М. Поручник, В. І. Чужиков // Економіка та підприємництво : зб. наук. праць молодих учених та аспірантів / відп. ред. С. І. Демяненко. – К. : КНЕУ, 2002. – Вип.9. – С. 36-46.
97. Прогнозирование и планирование в условиях рынка : учеб. пособие / Т. Г. Морозова, А. В. Пикулькин, В. Ф. Тихонов и др.; под ред. Т. Г.Морозовой, А. В. Пикулькина. – М. : ЮНИТИ-ДАНА, 1999. – 318 с.
98. Пустовійт Р. Трансакційні витрати: теоретичні концепції та емпіричний аналіз / Р. Пустовійт // Економіст. – 2004. – №10. – С.26-29.
99. Пустовийт Р. Ф. Формирование предпринимательской институциональной среды в постсоветских странах / Р.Ф. Пустовийт // в коллективной монографии «Постсоветский институционализм»/ под. ред. Р. М. Нуреева и В. В. Дементьева. –Донецк: «Каштан», 2005. –С.286-308.
100. Радаев В. В. Формирование новых российских рынков: трансакционные издержки, формы контроля и деловая этика / В. В. Радаев. – М. : Центр политических технологий, 1998. – 56 с.
101. Резникова Т. А. Проблема управления трансакционными издержками на предприятиях Украины / Т. А. Резникова, Л. В. Базалиева // Проблемы равновесия экономических систем в условиях рыночной трансформации : материалы межвузовской научно-практической конференции. – Харьков : Основы, 2001. – С.100-104.
102. Рогальский Ф. Б. Математические методы анализа экономических систем: в 2 кн. / Ф. Б. Рогальский, Я. Е. Курилович, А. А. Цокуренко. – К. : Наук. думка, 2001.– Кн. 1: Теоретические основы. – 435 с.
103. Савельев Е. Предпосылки углубления и ускорения европейской интеграции Украины / Е. Савельев // Журнал европейской экономики. – 2006. – Том 5 (№2). – С.117-124.
104. Сараева И.Н. Проблемы оценки уровня трансакционных издержек в предпринимательском секторе экономики Украины / И. Н. Сараева // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2007. – Вип. 103-2. – С.153-159.
105. Семенова Т.В. Трансакційні витрати іноземного інвестування в Україні та шляхи їх скорочення : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук / Т. В. Семенова. – Донецьк, 2001. – 19 с.
106. Скоробогатов А.С. Институциональная экономика: курс лекций/ А.С.Скоробогатов –СПб.: СПб филиал ГУ-ВШЭ, 2006. –320с.
107. Советский энциклопедический словарь / гл. ред. А. М. Прохоров. – 3-е изд. – М.: Сов. энциклопедия, 1984. – 1600с.
108. Сото Э. Иной путь. Невидимая революция в третьем мире / Э. Сото. – М. : Catallaxy, 1995. – 307с.
109. Статистичний щорічник „Україна у 2005 р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Консультант, 2006. – 575 с.
110. Статистичний щорічник „Україна у 2004 р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К.: Консультант, 2005. – 588с.
111. Статистичний щорічник „Україна у 2003 р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Консультант, 2004. – 631 с.
112. Статистичний щорічник „Україна у 2002” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Консультант, 2003. – 662 с.
113. Статистичний щорічник „Україна у 2001 р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Техніка, 2002. – 631 с.
114. Статистичний щорічник „Україна у 2000 р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Техніка, 2001. – 588с.
115. Статистичний щорічник „Україна у 1999 р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Техніка, 2000. – 631 с.
116. Статистичний щорічник „Україна у 1998 р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Техніка, 1999. – 662 с.
117. Статистичний щорічник „Україна у 1997р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Укр. енцикл., 1998. – 631 с.
118. Статистичний щорічник „Україна у 1996 р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Укр. енцикл., 1997. – 588с.
119. Статистичний щорічник „Україна у 1995 р.” / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. – К. : Техніка, 1996. – 631 с.
120. Страны и регионы. 2006: статистический справочник Всемирного банка : [пер. с англ.]. – М. : Весь мир, 2007. – 240 с. – (Мир в цифрах).
121. Тамбовцев В. Л. Роль рынка для институтов в институциональной эволюции / В. Л. Тамбовцев // Экономический вестник Ростовского государственного университета. – 2005. – №4. – С. 28-36.
122. Тарасенко О. В. Фактори, що впливають на рівень трансакційних витрат / О. В. Тарасенко // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2007. – Вип. 31-7 (117). – С.120-125.
123. Тарасенко С. І. Проблеми ефективності трансакційних витрат / С. І. Тарасенко, Н. А. Караван // Прометей: регіональний зб. наук. праць з економіки. – Донецьк : Юго-Восток, 2003. – Вип.2 (11). – С. 361-368.
124. Трилленберг В. Некоторые аспекты развития экономической интеграции Украины во внутренний рынок Европейского Союза / В. Трилленберг // Журнал европейской экономики. – 2006. – Том 5 (№2). – С.125-128.
125. Уильямсон О. И. Поведенческие предпосылки современного экономического анализа / О. И. Уильямсон // THESIS: Теория и история экономических и социальных институтов и систем. – 1993. – Т. 1, вып. 3. – С. 43.
126. Уильямсон О. И. Экономические институты капитализма: Фирмы, рынки, "отношенческая" контрактация : пер. с англ. / О. И. Уильямсон; науч. ред. и вступ. сл. В. С. Катькало. – СПб. : Лениздат, 1996. – 702 с.
127. Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть / [А.Філіпенко, В. Будкін, А. Гальчинський та ін.] – К. : Либідь, 2002. – 470 с.
128. Ур В. Перспективы будущей интеграции украинской экономики в ЕС / В. Ур // Журнал европейской экономики. – 2006. – Том 5 (№2). – С.145 – 149.
129. Фатхутдинов Р. А. Управленческие решения : учебник для вузов / Р. А. Фатхутдинов. – 4-е изд., перераб. и доп. – М. : ИНФРА-М, 2001. – 283 с.
130. Флиссак К. Международная кооперация как эффективная форма современного экономического сотрудничества / К. Флиссак // Журнал европейской экономики. – 2006. – Том 5 (№2). – С.125-128.
131. Чернега О. Б. Международные стратегии экономического развития / О. Б. Чернега, А. А. Семенов, С. А. Круковская. – Донецк : Дон ДУЕТ, 2005. – 425с.
132. Четыркин Е.М.Статистические методы прогнозирования / Е.М.Четыркин –М.: Статистика, 1977. - 199с.
133. Чужиков В. І. Регіональні інтеграційні стратегії постсоціалістичних країн Європи: монографія / В. І. Чужиков. – К. : Кадри, 2003. – 297 с.
134. Чужиков В. І. Теорії європейської інтеграції (сучасний аспект) / В. І. Чужиков // Європейський Союз та Україна : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції 17 червня 2004 р. / М-во освіти і науки України, Київський нац. екон. ун-т, Фундація сприяння європ. інтеграції ; відп. за вип. В. І. Чужиков. – К. : КНЕУ, 2004. – С. 34-39.
135. Чужиков В. І. Теорії європейської інтеграції (сучасний аспект) / В. І. Чужиков // Європейський Союз та Україна : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції 17 червня 2004 р. / М-во освіти і науки України, Київський нац. екон. ун-т, Фундація сприяння європ. інтеграції ; відп. за вип. В. І. Чужиков. – К. : КНЕУ, 2004. – С. 34-39.
136. Чужиков В. Конвергенція та дивергенція регіонів України (індикативна модель) / В. Чужиков, Ю. Ревенко // Економіка України. – 2005. – № 9. – С. 48-54.
137. Шарнопольська О. М. Особливості економічної інтеграції України у світове господарство на сучасному етапі / О. М. Шарнопольська // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – 2005. – Вип. 84. – С. 75-80.
138. Шаститко А. Условия и результаты формирования институтов / А. Е. Шастико // Вопросы экономики. – 1997. – №3. – С.67-81.
139. Шаститко А. Е. Трансакционные издержки (содержание, оценка и взаимосвязь с проблемами трансформации) / А. Е. Шаститко // Вопросы экономики. – 1997. – №7. – С. 65-76.
140. Шаститко А.Е. Неоинституциональная экономическая теория / А. Е. Шаститко. – М. : ТЕИС, 2002. – 591 c.
141. Шаститко А. Предметно-методологические особенности новой институциональной экономической теории / А. Е. Шаститко // Вопросы экономики. – 2003. – №1. – С. 24-41.
142. Шепеленко О. Трансакційні витрати як критерій ефективності інтеграції підприємств / О. Шепеленко // Схід. – 2003. – №3(53). – С.48-50.
143. Шепеленко О.В. Трансакционные издержки в переходной экономике: проблемы теории и практики : монография / О. В. Шепеленко ; МОН Украины, Донецкий нац. ун-т экономики и торговли им. Михаила Туган-Барановского. – Донецк, 2007. – 360с.
144. Эггертссон Т. Экономическое поведение и институты / Т. Эггертссон ; пер. с англ. М. Я. Каждана; науч. ред. пер. А. Н. Нестеренко ; Акад. нар. хоз-ва при правительстве Рос. Федерации. – М. : Дело, 2001. – 407 с.
145. Эрроу К. Возможности и пределы рынка, как механизма распределения ресурсов / К. Эрроу // THESIS. – 1993. – Т.1, вып. 2. – С. 53-68.
146. Юдкевич М. М. Трансакция / М. М. Юдкевич. – Режим доступа : http //www.ecsocman.edu.ru
147. Akerlof G. Economics and identity / George Akerlof, Kranton Rachel // Quarterly Journal of Economics. – 2000. – Vol. 115. – Р. 715-754.
148. Alchian A. A. Uncertainty, Evo-Intiuon and Economic Theory / A.A. Alchian // Jour¬nal of Political Economy. – 1950. – №58. – P. 21-211.
149. Barriers to Entry and Growth of New Firms in Early Transition : A Comparative Study of Poland, Hungary, Czech Republic, Albania and Lithuania / Iraj Hoshi, Ewa Balcerowicz, Leszek Balcerowicz, (eds). – Boston : Kluwer Academic Publishers, 2002.
150. Barzel Y. Measurement costs and the organization of markets / Y. Barzel // Journal of Law and Economics. – 1982. – Vol. 25, № 1.
151. Behnham А. Measuring the Cost of Exchange / Alexandra Behnham, Lee Behnham // Paper presented at the 2nd annual conference of the International Society of New Institutional Economics. – Paris, 1998.
152. Bernstein L. Opting out of the legal system: extra legal contractual relations in the diamond industry / Lisa Bernstein // Journal of Legal Studies. –1992. – Vol. 21 (1). – P. 115-157.
153. Bulmer S. New institutionalism and the governance of the single European market / S.Bulmer // Journal of European public policy. – 1997. – Vol. 5, №3. P.365-386.
154. Cheung, Steven N. S. On the New Institutional Economics. Contract Economics / Steven N. S. Cheung ; ed. by Lars Werin, Hans Wijkander. – Blackwell, 1992.
155. Coase R. Comments on Cheung. Contract Economics / R. Coase ; ed. by Lars Werin, Hans Wijkander. – Blackwell, 1992.
156. Coase R. The Nature of the Firm / R. Coase // Economica. – 1937. – № 4. – P. 336 – 405.
157. Coase R. The Problem of Social Cost / R. Coase // Journal of Law and Economics, March, 1960.
158. Collins, Bruce M., and Frank J. Fabozzi. Collins, Bruce M. A methodology for measuring transaction costs / Bruce M. Collins, Frank J. Fabozzi // Financial Analysts Journal. – 1991. – Vol. 47 (2). – P. 27-36.
159. Commons J.R. Insitutional Economics / J. R. Commons // American economic Review. – 1931. – Vol. 21. – P. 648-657.
160. Dagnino-Pastore, Jose Maria and Paulo Enrico Farina. Transaction costs in Argentina / Jose Maria Dagnino-Pastore, Paulo Enrico Farina // http: // www.bookfinder.com/author/jose-maria-dagnino-pastore.
161. Dahlman J. The problem of externality / J. Dahlman // Journal of Law and Economics. – 1979. – Vol. 22. – №1. – Р. 56-63.
162. Davis L. Comment / Lance Davis // Long-Term Factors in American Economic Growth / ed. by Stanley L. Engerman, Robert E. Gallman. – Chicago : University of Chicago Press, 1986.
163. Demsetz H. Cost of Transcacting / H. Demsetz // Quaterly Journal of Economics. – 1968. Vol. 82. №1- Р. 33-53.
164. Demsetz H. The Theory of Firm Revisited / H. Demsetz // Journal of Law, Economics and Organization. –1988. – Vol. 22. – P.62-141.
165. Demsetz H. Toward Theory of Property Rights / H. Demsetz // American Economic Review. – 1967. – №57. – P. 349-359.
166. Doing Business in 2005: Removing Obstacles to Growth. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http: // www.doingbusiness.org/Downloads/
167. Doing Business in 2006: Creating Jobs. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http: // www. doingbusiness. org/ Downloads/
168. Doing Business in 2007: Creating Jobs. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http: // www. doingbusiness. org/ Downloads/
169. Dollery B. Measuring the transaction sector in the Australian economy, 1911-1991 / Brian Dollery, Wai Ho Leong // Australian Economic History Review. – 1998. – Vol. 38 (3). – P. 207-231.
170. Elec A. APEC beyond Bogor: an open economic association in the Asian-Pacific region / A.Elec // Asia Pasific economic literature. – 1995. Vol.9, №1. – P. 1-16.
171. Farma E. Agency Problems and Residual Claims / E. Farma, M. Jensen // Journal of Law and Economics. – 1983. – Vol. 26. – P. 327-349.
172. Ghertman M. Measuring Macroeconomic Transaction Costs: A Comparative Perspective and Possible Policy Implications/ М. Ghertman // Working paper. Presented at the 2-nd annual conference of the International Society of New Institutional Economics. - Paris. – 1998. – Р.122-127.
173. Globalization and the new regionalism / ed. вy B.Hettne, A.Inotai, O.Sunkel. – N.Y.: St.Martin’s press, 1999. 270 р.
174. Hansmann H. The ownership of the firm / H. Hansmann // Journal of Law, Economics and Organization. – 1988. – Vol. 4, №2. Р.74-78.
175. Hix S. The study of the European Union II: the new governance’ agenda and its rival / S. Hix // Journal of European public policy. – 1998. – Vol.5, №1. – P.38-65.
176. Hsiung, Bingyuang. Sailing towards the brave new world of zero transaction costs. // European Journal of Law and Economics. - 1999. - Issue 8 - Р. 153-69.
177. Jensen M. C. Rights and Production Functions an Application to Labor-managed Firm and Codetermination / M. C. Jensen, W. H. Meckling // Journal of Business. 1979. Vol. 52. Р. 469-506.
178. Keohane R. Neoliberalism and its critics / Keohane R. N.Y.: Columbia university press, 1986. P.378.
179. Klaes M. The birth of the concept of transaction costs: issues and controversies / Matthias Klaes // Industrial and Corporate Change. – 2000. – № 9(4). – Р. 567-593.
180. Knack S. Institutions and economic performance: cross-country tests using alternative institutional measures / Stephen Knack, Philip Keefer // Economics and Politics. – 1995. – №7(3). – Р. 207-228.
181. Matthews R. C. O. The economics of institutions and the source of growth / R. C. O. Matthews // Economic Journal. – 1986. – №96. – Р. 903-918.
182. Milgrom P. Bargaining costs, influence costs, and the organization of economic activity / P. Milgrom, J. Roberts // Perspectives on positive political economy / еd. by J.E. Alt, K.A. Shepsle. – Cambridge University Press. – 1990. – Р. 57-89.
183. Milgrom, P. An Economic Approach to Influence Activities in Organizations / P. Milgrom, J. Roberts // American Journal of Sociology. – 1988. –Vol. 94. – P.154-179.
184. Olsen V. Power and Prosperity: Outgrowing Communist and Capitalist dictatorships / V. Olsen New York: Basic books, 2000. – 225 p.
185. Pierson P. The path to the European integration: a historical institutionalism perspective / P. Pierson // Comparative political studies. – 1996. – Vol. 29, №2. – P. 123-163.
186. Robson P. The new regionalism and the developing countries / P. Robson // Journal of Common Market studies. – 1993. – Vol. 31, – №3. – P. 329-348.
187. Ruttberger V. Regime theory and international relations / V. Ruttberger – Oxford : Clarendon press, New York : Oxford university press 1993. – P.470.
188. Shleifer A. A Normal Country: Russia After Communism [Електронний ресурс] /Andrei Shleifer, Daniel Treisman. Harvard. – 2004. – Режим доступу: http://post.economics.harvard.edu/ faculty/shleifer/papers/normal_ country_jep.pdf . Stigler G.J. The Economics of Information / George J. Stigler // The Journal of Political Economy. -1961. - Vol. 69.- No. 3. - Р. 213-225.
189. Stoll H. Transaction costs and the small firm effect / Hans Stoll, Robert Whaley // Journal of Financial Economics. – 1983. – Vol. 12. – P. 57-79.
190. Wallis J. Measuring the Transaction Sector in the American Economy, 1870-1970 / J. Wallis, D. North ; with a Comment by Lance Davis // Long-term Factors in American Economic Growth / ed. by Stanley L. Engerman, R. Gallman. – Chicago: University of Chicago Press, 1986. – Р. 95-148.
191. Whinston A. Price Guides in Decentralized Organizations / A. Whinston // New Perspectives in Organization Research. – W. W. Cooper (ed.). –1964. – P. 410-414.
192. Williamson O.E. Markets and Hierarchies: Some Elementary Considerations / О. Е. Williamson // American Economic Review. – 1973. – №63. – Р. 112-123.
193. Williamson O.E. The economic institutions of capitalism: firms, markets, relational contracting / О. Е. Williamson. - New York, NY : Free press, 1987. – 450 p.
194. Williamson O.Е. Transaction cost economics: how it works; where it is headed / О. Е. Williamson // De Economist - 1998. - № 146 (1). - Р. 23-58.
195. Winiecki J. Formal rules, informal rules, and economic performance: An organizing framework // Acta Еconomica. - (2000/2001). - № 51, 2. P.147-172.
196. http://ec.europa.eu/eurostat.

Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.