У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ВЗАЄМОДІЯ НАЦІОНАЛЬНОГО ТА ІНОЗЕМНОГО ІНВЕСТУВАННЯ В НОВИХ РИНКОВИХ ЕКОНОМІКАХ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ
Количество страниц 200
ВУЗ ІНСТИТУТ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ І МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН
Год сдачи 2010
Содержание Зміст………………………………………………………………………….
Вступ…………………………………………………………………………
Розділ І. Теоретико-методологічні засади дослідження взаємовідносин національного та іноземного інвестування в умовах глобалізації…………………………………………………………………
1.1. Міжнародний рух капіталу в умовах глобалізації…………………
1.2. Принципи діалектичної взаємодії національних і іноземних ін­вестицій на різних етапах і в різних моделях економічного розвитку…
1.3. Економічні реформи країн-членів ЦСЄ як передумови входження в світову глобальну економічну систему………………………………….
Висновки до Розділу 1…………………………………………………….
Розділ ІІ. Оптимізація співвідношення національних та іноземних інвестицій в нових ринкових економіках………………………………
2.1. Особливості взаємодії національного та іноземного капіталу в окремих галузях і секторах нових ринкових економік……………………
2.2. Формування кластерів конкурентоспроможних виробництв
за участю національного та транснаціонального капіталу в нових ринкових економіках……………………………………………………….
2.3. Взаємодія між національними та іноземними інвестиціями в контексті проблем забезпечення стратегій розвитку та економічної безпеки нових ринкових економік…………………………………………
Висновки до Розділу 2…………………………………………………….
Розділ ІІІ. Оптимізація співвідношення національних та іноземних інвестицій в інвестиційній політиці України…………………………
3.1. Специфіка використання національних та іноземних інвестицій в Україні………………………………………………………………………
3.2. Співвідношення внутрішніх і іноземних інвестицій на сучасному етапі формування ринкової економіки в Україні…………………………
3.3. Інвестиційні аспекти забезпечення економічної безпеки України
3.4. Міжнародний аспект залучення інвестицій в контексті завдань стратегії економічного розвитку України…………………………………
Висновки до Розділу 3…………………………………………………….
Висновки……………………………………………………………………
Додатки………………………………………………………………………
Література……………………………………………………………………


ВСТУП


Актуальність теми дослідження. В умовах нової ринкової економіки України в контексті завдань переходу до інноваційної моделі розвитку виключно важливого значення набуває проблема недостатніх обсягів внутрішніх інвестиційних ресурсів та відсутності сприятливих умов для їх нагромадження. Водночас, обсяги і темпи зростання інвестицій, їх структура та якісні характеристики є визначальними чинниками економічного зростан­ня. Вирішення проблеми недостатності внутрішніх інвестиційних ресурсів передбачає залучення закордонних інвестицій. В Україні ж, незважаючи на деяке пожвавлення інвестиційного процесу, позитивні тенденції в інвестицій­ній сфері ще не набули сталого характеру, продовжують діяти чинники, що стримують приплив іноземного капіталу. Тому забезпечення економічного зростання актуалізує проблему формування ефективної взаємодії внутрішніх та іноземних інвестицій у процесі розвитку національної економіки.
Важливість вказаної проблеми закономірно привертає до неї увагу великої кількості вітчизняних і зарубіжних економістів. Більшість праць науковців присвячена прикладному аналізу сучасного стану інвестиційного процесу в Україні, зарубіжній практиці державного регулювання інвестиційної діяльності, дослідженню інструментів формування інвестиційного клімату, проблемам активізації залучення іноземних капіталів у вітчизняну економіку та аналізу механізмів їх ефективного використання. В Україні дослідженнями зазначеної проблематики займаються Т.Бень, В.Будкін, В.Геєць, О.Гаврилюк, Б.Губський, Я.Жаліло, Д.Лук’яненко, В.Литвиненко, О.Махмудов, О.Моліна, Б.Па­на­сюк, А.Пересада, С.Сіденко та інші. Дослідження вказаних питань містяться у працях зарубіжних науковців, зокрема А.Вальраса, А.Маршалла, І.Фішера, Е.Чемберліна, Дж.Робінсон, Й.Шумпетера, Р.-Ф.Харрода, О.Домара, В.Мітчелла, Дж.Даннінга, П.Джесиньськи та ін.
Незважаючи на велику кількість оригінальних і змістовних праць як зарубіжних, так і вітчизняних вчених з досліджуваної проблематики, слід відзначити, що в доробку сучасної української економічної думки практично відсутні фундаментальні дослідження, присвячені саме проблемам взаємодії національних та іноземних капіталів в національній економіці України. За­уважимо також, що ціла низка питань, пов’язаних з реалізацією національного інвестиційного потенціалу економіки України, носить дискусійний характер. Це стосується, зокрема, оцінки внутрішнього потенціалу національних інвестицій, аналізу можливостей фінансових інститутів щодо інвестиційної трансформації ресурсів, визначення функцій держави в регулюванні інвести­ційної діяльності в умовах трансформації економічних відносин. Необхід­ність подальшого теоретичного дослідження механізмів залучення іноземних інвестицій посилюється практично відсутністю прогресу у взаємодії іноземних інвестицій з національними та недостатнім опрацюванням питань економічної безпеки України в процесі залучення іноземного капіталу. Викладені вище міркування і визначили вибір теми дисертації, мету й завдання дослідження, його логіку та коло питань, розглянутих у роботі. Дослідження означених проблем проведено на прикладі країн – нових ринкових економік, зокрема, країн Центральної і Східної Європи, які здійснили ринкові перетворення та мають досвід ефективного поєднання внутрішніх інвестиційних ресурсів та іноземного інвестування.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт відділу глобальних систем сучасної цивілізації Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України, зокрема в контексті підготовки НДР „Динаміка цивілізаційних зрушень в сучасному світі” (державний реєстраційний № 0105U002586), в межах якої автором особисто визначено особливості формування інвестиційних ресурсів в нових ринкових економіках в умовах глобалізації, розроблено рекомендації щодо активізації інвестиційної діяльності за рахунок внутрішніх та зовнішніх інвестицій.
Мета і завдання дослідження. Метою даної роботи є виявлення впливу взаємодії національних та іноземних інвестицій на національний економічний розвиток в умовах глобалізації та формування на цій основі рекомендацій і пропозицій щодо оптимізації національної інвестиційної діяльності України в контексті сучасних пріоритетів реалізації моделі відкритої економіки, зокрема наукове обґрунтування шляхів вдосконалення інвестиційної політики в умовах реалізації інноваційної моделі розвитку.
Досягнення поставленої мети зумовило необхідність вирішення в процесі дослідження наступних завдань:
визначити роль і проаналізувати сучасні форми транснаціональної інвестиційної діяльності;
оцінити сучасний інвестиційний потенціал вітчизняної економіки на основі аналізу стану основних джерел формування інвестиційних ресурсів;
висвітлити специфічні позитивні та негативні моменти впливу іноземних інвестицій на національну економіку;
поглибити теоретичні основи формування державної інвестиційної політики на етапі виходу із рецесії і переходу до стадії пожвавлення та економічного росту з визначенням її цілей, завдань, основних принципів;
з’ясувати методологічні підходи і висвітлити практичні питання оцінки інвестиційного клімату України та особливості формування її інвестиційного іміджу;
обґрунтувати напрямки інвестиційної політики та запропонувати заходи щодо регулювання та активізації формування інвестиційних ресурсів в Україні;
виявити елементи економічної небезпеки при допуску іноземних інвесторів в Україну;
обґрунтувати пропозиції щодо розвитку та виходу українських підприємств на міжнародні інвестиційні ринки у процесі транснаціоналізацї економіки України.
Об'єктом дослідження є інвестиційний процес в нових ринкових економіках в умовах глобалізації.
Предметом дослідження є механізми формування і взаємодії зовнішніх та внутрішніх інвестиційних ресурсів у нових ринкових економіках, в тому числі в Україні.
Методи дослідження. Методологічною основою дисертаційного дослідження є фундаментальні принципи і комплекс загальнонаукових інструментів діалектичного методу пізнання: системний підхід, наукова абстракція, аналіз і синтез, дедукція й індукція та ін. (зокрема для виявлення сутності інвестицій як економічної категорії – у підрозділі 1.1), а також система законів і категорій сучасної економічної думки, наукові концепції формування і розвитку глобальної світогосподарської системи, розроблені вітчизняними і зарубіжними вченими.
У дослідженні використано наступні спеціальні економічні методи дослідження: середніх, абсолютних і відносних величин, порівняння, графічний (при статистичному аналізі динамічних рядів показників – у підрозділі 1.3, 3.3), монографічний (при вивченні особливостей розвитку інвестиційної сфери й основних принципів її регулювання – у підрозділі 2.1), балансовий (при оцінці інвестиційного потенціалу економіки – у підрозділі 3.1), системного аналізу (у дослідженні можливостей регулювання і зміцнення внутрішніх інвестиційних ресурсів як фінансової основи розвитку інвестиційної діяльності в Україні – у підрозділі 3.4).
Наукова новизна одержаних результатів полягає в розкритті механіз­мів формування та взаємодії національних та іноземних інвестиційних ресурсів у рамках національної економічної системи та удосконаленні на цій основі концептуальних засад політики державного регулювання цих процесів в умовах включення економіки України в глобальну економічну систему:
вперше:
- досліджено взаємодію внутрішнього та зовнішнього інвестування в процесі розвитку національної економіки та доведено, що на сучасному етапі в умовах гострої конкуренції на глобальному ринку вільного капіталу ПІІ не здатні справити імпульсний ефект на економіку і стати поштовхом до кумулятивного розгортання внутрішніх капіталовкладень, якщо для цього не сформувалися ендогенні чинники, критерієм зрілості яких можна вважати активізацію процесів внутрішнього інвестування, і з огляду на це найбільший ефект у сфері відтворення виробничого потенціалу досягається завдяки поєднан­ню активного використання внутрішніх інвестиційних ресурсів і національних переваг з імпортом іноземного капіталу, що генерує синергічний ефект у вигляді прискореного росту та посилення міжнародної конкурентоздатності національного господарства;
- виявлено специфіку формування та реалізації національних інвестицій­них доктрин в умовах трансформації економіки, зокрема встановлено, що вони є для кожної країни унікальними з огляду на суттєві розбіжності у вихідних, стартових параметрах економічних систем, а характер взаємодії національних та іноземних капіталів у країнах з новою ринковою економікою суттєво відрізняється від моделі такої взаємодії в умовах високорозвинених господарств, що обумовлене відмінністю концептуальних засад інвестиційної політики (у розвинених країнах вона детермінується потребою оптимізації регіональної структури та рівня безробіття, а в нових ринкових економіках – пріоритетністю швидкої інтеграції у світову економіку, здійснення ринкових перетворень, забезпечення виходу на світові ринки; останні все більше залучають не тільки горизонтальні ПІІ, спрямовані на забезпечення їх власних внутрішніх ринків, але і вертикальні, що сприяють інтеграції місцевого виробництва до європейської виробничої мережі);
отримали подальшого розвитку:
- аналіз основних переваг залучення ПІІ до нових ринкових економік, які полягають насамперед у здатності ПІІ компенсувати дефіцит внутрішніх за­ощаджень, що виникає в умовах перехідного періоду, сприяти прискоренню структурної перебудови економіки та темпів економічного зростання, забез­печувати більш ефективну модель довгострокового фінансування, сприяти впровадженню сучасних технологій, підвищувати рівень комплексного вико­ристання ресурсів, сприяти створенню стратегічних альянсів між місцеви­ми та іноземними підприємствами, стимулювати розвиток галузей експортного потенціалу і зниження рівня імпортозалежності, сприяти забезпеченню адаптації суб’єктів господарювання до умов конкурентного середовища;
- методологічні підходи до адекватної системної оцінки ризиків залучення ПІІ для приймаючих країн, з яких найбільш небезпечними для нової ринкової економіки можна вважати: прагнення зарубіжних інвесторів до монополізації цілих галузей і виробництв, ліквідацію можливих конкурентів; ризик відтоку капіталу з країни у формі репатріації доходів від іноземних капіталовкладень; загалом негативний вплив ПІІ на платіжний баланс, що пов’язане з тим, що ТНК, які здійснюють виробничу діяльність у країні, закуповують комплектуючі та устаткування у власних виробничих структур за кордоном; зменшення зайнятості через раціоналізацію чи закриття підприємства; реалізацію моделі незбалансованого природокористування, шкідливого для довкілля; збільшення політичної залежності владних інститутів країни та національної економіки від стратегій та пріоритетних завдань наднаціонального капіталу тощо;
- оцінка наслідків більш глибокої інтеграції східноєвропейських країн у глобальний інвестиційний простір в результаті набуття членства в ГАТТ/СОТ, що сприяє більш вільному руху інвестицій внаслідок скасування обмежень (тарифних і нетарифних) в торгівлі за участю країн регіону і дає підстави зарубіжним інвесторам розглядати ці країни як складову і органічну частину світової економіки та перспективний для реалізації транснаціональних стратегій регіон (спрощене переміщення товарів та інвестицій через кордони дозволяє міжнародним інвесторам, передусім ТНК, поєднувати і ко­мбінувати свої конкурентні переваги і переваги окремих країн у загальній глобальній стратегії розміщення факторів виробництва і формувати таким чином високоефективні виробничі мережі);
- напрями удосконалення інвестиційної політики України, зокрема об­ґрунтовано, що найбільший ефект поєднання внутрішніх та іноземних інве­стицій досягається за допомогою: створення інститутів спільного інвестуван­ня (у формі спільних підприємств, спеціальних економічних утворень за участю ТНК, де є сприятливі умови для впровадження технологічних новацій та формування експортоорієнтованих виробництв); реалізації кластерної моделі кооперації виробників, яка сприяє інноваційному процесу та формуванню конкурентоспроможних виробництв; запровадження механізму концесії, який характеризується низкою переваг (збереження об’єкту в державній чи комунальній власності, можливість контролю за ним, вплив власника на стратегію розвитку об’єкту концесії, формування цін і тарифів та ін.);
удосконалено:
- обґрунтування основних напрямів забезпечення економічної безпеки України, яка є однією з ключових якісних характеристик соціально-економічної системи та визначає її здатність до самоврядування, сталого розвитку, ефективної міжнародної конкуренції, тривалого самозабезпечення ресурсами та послідовної реалізації національних геоекономічних господарських інтересів; зокрема запропоновано: вироблення нормативно-правової бази, що забезпечить режим регулювання вивозу українського капіталу; створення комплексної і цілісної системи валютного контролю міжнародних розрахунків українських резидентів для припинення "втечі" капіталу з країни; запровадження обмежень на залучення ПІІ у певні галузі економіки; вдосконалення системи оподаткування підприємств з іноземним капіталом; посилення контролю за використанням іноземних інвестицій;
- інституційні механізми формування кластерів конкурентоспроможних виробництв як найбільш ефективної форми взаємодії національного та транс­національного капіталів, в яких взаємодоповнення внутрішньо- та міжгалузе­вих переваг виробників сприяє зниженню загального рівня витрат, а концен­трація матеріальних, трудових та фінансових ресурсів окремих підприємств, необхідних для реалізації великих інвестиційних програм, створює основу для більш активного впровадження нових прогресивних технологій, науково-технічного співробітництва, зростання рівня конкурентоспроможності, опти­мізації управлінських систем, координації дій у спільних сферах інтересів.
Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає в тому, що основні положення, висновки та конкретні пропозиції, представлені в дисертації, можуть слугувати методологічною базою для розробки практичних заходів із вдосконалення інвестиційної політики на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівнях. Пропозиції автора щодо особливостей впливу іноземних інвестицій на національну економіку та специфіку експортно-імпортних операцій приймаючих держав в умовах глобалізації світової економіки; стосовно економічної безпеки при взаємодії національних та іноземних інвестицій з метою удосконалення організаційно-економічного механізму створення спеціальних податкових режимів для підвищення інвестиційної активності країни використані у практичній роботі Міністерства економіки України (довідка № 52-25/509 від 02.11.2007 р.). Окремі положення, висновки та рекомендації дисертаційної роботи використано в наукових дослідженнях Інститутом світової економіки і міжнародних відносин НАН України (довідка №154 від 11 жовтня 2007р.). Основні теоретичні положення та висновки дисертаційної роботи використано у навчальному процесі при розробці робочої програми, науково-методичному забезпеченні та викладанні дисципліни ”Міжнародна інвестиційна діяльність” студентам факультету міжнародної економіки і менеджменту та Центру магістерської підготовки в Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана (довідка про впровадження від 26.10.2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є особисто виконаною науковою роботою. В ньому викладено авторський підхід до визначення концептуальних основ і механізму взаємодії національного та іноземного інвестування в нових ринкових економіках в умовах глобалізації.
Апробація результатів дисертації. Матеріали та теоретичні положення дисертації, висновки та практичні рекомендації було апробовано автором у виступах на наступних конференціях: ІІ Міжвузівська науково-практична конференція «Міжнародна економіка і Україна: тенденції розвитку та пріоритети господарської взаємодії» (29 листопада 2000 р., КНУ ім. Т.Шевченка); ІІІ Міжвузівська науково-практична конференція «Трансформаційна економіка в глобальному конкурентному середовищі» (27 листопада 2001 р., КНУ ім. Т.Шевченка); Міжнародна науково-теоретична конференція «Шляхи диверсифікації експорту України на світовий ринок послуг» (21 листопада 2002 р., ІМВ КНУ ім. Т.Шевченка); Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми розвитку відкритої економіки України» (12 лютого 2002 р., ІСЕМВ НАН України); Міжнародна наукова конференція «Україна в міжнародних економічних відносинах в умовах глобалізації» (4 липня 2002 р., ІСЕМВ НАН України); Міжнародна науково-практична конференція «Промислове виробництво в Україні: стан, проблеми та перспективи розвитку» (21–22 березня 2003 р., КНУ ім. Т.Шевченка); ХІ Міжнародна науково-теоретична конференція «Механізми співпраці України з міжнародними фінансовими організаціями» (20 листопада 2003 р., ІМВ КНУ ім. Т.Шевченка); ІV Міжнародна науково-практична конференція «Перспективи розвитку внутрішнього ринку промислових товарів в Україні» (26 березня 2004 р., ІКС КНУ ім. Т.Шевченка); Міжвідомча науково-теоретична конференція «Глобальні тектонічні зрушення: виклики та відгуки» (22 грудня 2005 р., ІСЕМВ НАН України); Міжвідомча науково-теоретична конференція «Економічне диво в Україні: міф чи реальність» (27 квітня 2006 р., ІСЕМВ НАН України).
Публікації. За результатами дисертаційного дослідження опубліковано 10 наукових праць, зокрема 6 статей у провідних наукових фахових виданнях (всі у зб. наук. праць) і 4 тези виступів на наукових конференціях.
Структура дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів і висновків, переліку використаних джерел, що налічує 260 найменувань та викладений на 22 с., та 10 додатків, представлених на 12 с. Основний зміст роботи викладено на 177 с., текст містить 3 таблиці на 3 с. та 4 рисунки на 4 с.
Список литературы Висновки


Проведене дисертаційне дослідження взаємодії національного та іноземного інвестування в нових ринкових економіках в умовах глобалізації на основі вивчення досвіду країн ЦСЄ дозволило зробити наступні висновки теоретико-методологічного та прикладного характеру.
1. Основними перевагами ПІІ, що визначають їх значущість для країн з новими ринковими економіками, є: здатність ПІІ компенсувати дефіцит внутріш­ніх заощаджень, що виникає протягом перехідного періоду, можливість забез­печення більш ефективної моделі довгострокового фінансування підприємниць­ких проектів; потенціал щодо пришвидшення структурної перебудови еконо­міки, впровадження сучасних технологій, підвищення рівня комплексного ви­користання ресурсів; перспективи формування стратегічних альянсів між міс­цевими та іноземними підприємствами; стимулювання розвитку експортного потенціалу національної економіки та зниження рівня її імпортозалежності; адаптація суб’єктів господарювання до умов конкурентного середовища.
2. Залучення ПІІ для країн – нових ринкових економік має відчутні переваги порівняно з використанням зовнішніх кредитних ресурсів, зокрема сплата дивідендів з ПІІ, на відміну від кредитів, залежить від одержаного при­бутку, пов’язаного ефективністю капіталовкладень і господарської діяльності загалом; умови репатріації іноземного капіталу і доходів з його функціонування регулюється приймаючою країною, на відміну від визначених нормами міжнародного грошового ринку умов надання кредиту і процентних ставок; більшість ТНК реінвестують частину своїх прибутків, у зв’язку з чим трансфер прибутків від ПІІ у кількісному вигляді нерідко є значно меншим, ніж виплати з обслуговування зарубіжного кредиту; виплати з ПІІ у перші роки функціону­вання проекту можуть не здійснюватися та відкладатися до періоду одержання прибутків; на відміну від банківських кредитів, особливо короткострокових; матеріально-майновий характер інвестування ТНК, як правило, запобігає раптовому вилученню ПІІ, оскільки матеріальні активи втілені в будівлі, обладнання тощо; ПІІ не збільшують заборгованості, а навпаки, у випадку забезпечення за рахунок підприємств з ПІІ зростання експортних доходів економіки, створюють передумови для зменшення зовнішнього боргу.
3. Визнаючи позитивну роль іноземного капіталу у формуванні сучасної галузевої структури, слід відмітити ризики для приймаючої країни, а саме: прагнення західних інвесторів до монополізації цілих галузей і виробництв; ліквідацію можливих конкурентів; ризик відтоку капіталу з країни у зв’язку з вивозом доходів від іноземних капіталовкладень; сумарний вплив ПІІ на платіжний баланс є негативним, що пов’язане, з тим, що ТНК, які діють у країні, для виробництва продукції закуповують комплектуючі й устаткування у своїх виробничих структурах за кордоном; зменшення зайнятості через раціоналізацію чи закриття підприємства; шкідливий вплив на довкілля через реалізацію іноземними інвесторами моделі незбалансованого природокористу­вання; збільшення політичної та економічної залежності країни від іноземного капіталу тощо.
4. Зарубіжний досвід свідчить, що значні ПІІ вдається залучати країнам, де розвивається внутрішнє інвестування, діють власні стимули і джерела для економічного зростання, ефективно використовуються його національні ресурси. Будь-які обсяги ПІІ не можуть справити імпульсного ефекту на економіку і стати поштовхом до їх кумулятивного розгортання, якщо для цього не визріли ендогенні чинники.
5. Дослідження показало, що найбільший ефект у сфері відтворення виробничого потенціалу досягається завдяки поєднанню високої інвестиційної активності національної економіки та іноземного капіталу, що генерує синергічний ефект у вигляді економічного зростання і посиленні її конкурентоздатності. Найбільш ефективними для поєднання внутрішніх і зовнішніх інвестицій є спільні підприємства; зони вільної торгівлі чи вільні митні зони, де закордонні інвестори можуть проводити операції або створювати спільні підприємства з національними компаніям; філії ТНК та ін.
6. Досвід країн ЦСЄ свідчить, що ефективним для підвищення інвестиційної та інноваційної діяльності є створення кластерів, в яких має місце взаємодоповнення галузей, що сприяє розповсюдженню технологій, інформації, врахуванню вимог споживачів тощо. Більшість учасників кластера не конкурують між собою безпосередньо, оскільки обслуговують різні сегменти галузі та мають спільні можливості на шляху підвищення продуктивності та координації дій у спільних сферах інтересів. Саме завдяки процесу формування кластерів конкурентоспроможних виробництв природно і ефективно відбувається процес взаємодії національного та транснаціонального капіталів.
7. Україна за міжнародними рейтингами посідає останні місця щодо привабливості інвестиційного клімату і перші місця щодо ризику інвестування, тому актуальним є вдосконалення політики і формування відповідних умов для інвестиційної діяльності. Зокрема, перспективним є:
- впровадження нових механізмів залучення фінансових ресурсів в реальний сектор економіки, зокрема, механізм концесій, що характеризується низкою переваг: збереження об’єкту в державній чи комунальній власності на період дії договору; вплив власника на стратегію розвитку об’єкта концесії, формування цін і тарифів тощо. Об’єктами державної і комунальної власності, які можуть надаватися у концесію, є будівництво та експлуатація автомобіль­них доріг, шляхів сполучення, вантажних і пасажирських портів, аеропортів; комунальне господарство; транспортування та розподіл природного газу тощо;
- запровадження кластерної моделі, за якої досягається концентрація мате­ріальних, трудових та фінансових ресурсів окремих підприємств, необхідних для реалізації інвестиційних програм. Водночас, розвиток у кластерах науково-технічного співробітництва, створення інжинірингових, впроваджуваних, торгівельно-збутових та інших організацій сприяють процесу формування конкурентоспроможних виробництв та реалізації інноваційної моделі розвитку;
- розвиток зон вільної торгівлі, де розвиваються експортноорієнтовані та наукоємні виробництва.
8. Економічна безпека є однією ключових якісних характеристик соціально-економічної системи та визначає її здатність до самоврядування, сталого розвитку, ефективної міжнародної конкуренції, тривалого самозабез­печення ресурсами, а також послідовної реалізації національних геополітичних та економічних інтересів. Вона визначається на основі принципів, які створюють політичну і правову базу для оцінки зовнішніх і внутрішніх загроз, формування національних економічних інтересів і стратегії економічної безпеки. Серед загроз економічній безпеці України слід відмітити наступні:
- вивіз за кордон українського капіталу, що набув масового некерованого характеру. Джерелом експорту капіталу переважно є перерозподіл державної власності, неповернення виручки за експортовану продукцію, спекулятивні фінансові операції та ухилення від сплати податків;
- приховування суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності валютної виручки за кордоном, а також експорт вітчизняних товарів за демпінговими цінами. Втрачені кошти стали б важливим інвестиційним ресурсом для економічного зростання та зменшили б необхідність в іноземних кредитах, які надаються на жорстких умовах і посилюють боргову залежність України;
- можливі негативні наслідки поширення діяльності ТНК, що можуть про­явитися у закріпленні сировинної спеціалізації економіки, деградації науково-виробничого потенціалу, зростанні залежності від розвинених держав. Це по­требує вдосконалення стратегії взаємодії держави з транснаціональним капіталом.
9. Для забезпечення економічної безпеки країни необхідно розробити програму, яка б захищала та сприяла недопущенню зростання залежності вітчизняної економіки від іноземних інвесторів. Для цього доцільно: розробити нормативно-правову базу, що забезпечить режим регулювання вивозу українського капіталу; для припинення "втечі" капіталу з України; створити комплексну і цілісну систему валютного контролю міжнародних розрахунків українських резидентів; запровадити обмеження чи заборону на залучення ПІІ в певні галузі економіки. Реалізація запропонованих напрямів державного регулювання інвестиційної діяльності та ефективних механізмів поєднання внутрішніх і зовнішніх інвестиційних ресурсів дозволить підсилити інвестиційний та інноваційний потенціал української економіки, що є важливою умовою економічного зростання та забезпечення міжнародної конкурентоспроможності її національного господарства.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


1.Верховна Рада України; Конституція, Закон вiд 28.06.1996 № 254к/96-ВР, редакція від 01.01.2006, (чинний).
2.Верховна Рада України; Закон України від 09.12.2006 № 959/12 (на підставі № 360/16) Про зовнішньоекономічну діяльність, (чинний).
3.Верховна Рада України; Постанова вiд 12.06.1997 № 338/97-ВР „Про проекти законів України про захист українського виробника сільськогосподарської продукції та про особливості застосування тарифних обмежень імпорту сільськогосподарських товарів відповідно до норм і принципів систем ГАТТ/СОТ”, (чинний).
4.Президент України; Указ вiд 28.10.2005 № 1513/2005 „Про заходи щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні” (чинний).
5.Президент України; Указ, Програма вiд 13.12.2003 № 1433/2003 „Про державні програми з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2004-2007 роки”, (чинний).
6.Президент України; Програма вiд 14.09.2000 „Програма інтеграції України до Європейського Союзу”, (чинний).
7.Президент України; Указ вiд 06.04.1996 № 255/96 „Про Концепцію трансформації митного тарифу України на 1996-2005 роки відповідно до системи ГАТТ/СОТ” (чинний).
8.Кабінет Міністрів України; Розпорядження, Програма, Заходи вiд 17.08.2002 № 477-р. Про схвалення Програми "Інвестиційний імідж України" 477-2002-р, редакцiя вiд 11.01.2006, чинний.
9.Кабінет Міністрів України; Розпорядження, План вiд 28.05.2003 № 325-р „Про затвердження плану заходів щодо забезпечення вступу України до СОТ” (чинний).
10.Кабінет Міністрів України; Розпорядження, План, Заходи вiд 07.03.2007 № 90-р „Про затвердження плану заходів щодо виконання у 2007 році Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу” (чинний).
11.Бельґія, Канада, Китай, Бразилія, Куба, Франція, Індія, Ліван, Люксембурґ, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Пакистан, Сирійська Арабська Республіка, Ірландія, Великобританія, Південна Африка, США; Угода, Міжнародний документ вiд 30.10.1947. - Генеральна угода з тарифів та торгівлі (ГАТТ), №995/264, Редакцiя вiд 15.04.1994 (чинний).
12.Постанова Правління НБУ “Про здійснення операцій з цінними паперами українських емітентів” від 29 січня 2003 року.
13.Україна, Казахстан; Договір, Програма, Міжнародний документ вiд 17.09.1999, Договір між Україною і Республікою Казахстан „Про економічне співробітництво на 1999-2009 роки”, редакцiя вiд 18.05.2000 (чинний).
14.Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку. /За ред. акад. НАНУ В.М. Гейця. – К.: Ін-т екон. прогнозув.; Фенікс, 2003. – 1008с.
15.Борисенко З. Основи конкурентної політики в Україні. – К.:Вид-во НАДУ, 2004. – 310с.
16.Котусев О. Конкурентна політика в Україні. – К.: КНЕУ, 2006. – 340с.
17.Кінах А.К. Український прорив. – К.: ВІРА ІНСАЙТ, 2004. – 320с.
18.Авдеева И.А., Баковецкий О.Д. Проблемы управления экспортной деятельностью в Европейских странах СЭВ. - М.: Наука. – 2003. - 159 с.
19.Губський Б. Інвестиційні процеси в глобальному середовищі. – К.: Наукова думка. - 1998. – 391 с.
20.Уільям Ф. Шарп, Гордон Дж. Александер, Джеффри Б. Бєймі. Инвестиции. – М.: Инфра-М. - 1997. – 1028 с.
21.Гитман Л. Дж., Джонк М. Д. Основы инвестирования. Пер. с англ. – М.: Дело. - 1997. – 1008 с.
22.Мертенс А. В. Інвестиції: Курс лекцій по сучасній фінансовій теорії. – Київ: Київське інвестиційне агентство. - 1997. – 416 с.
23.Шермет В. Управление инвестициями. – М.: Высшая школа. - 1998. – 320 с.
24.Гаврилюк О.В. Іноземні інвестиції. – К.: 1998. – 202 с.
25.Пересада А.А. Інвестиційний процес в Україні. – К.: “Лібра” ТОВ. – 1998. – 392 с.
26.Линдерт П. Х. Экономика мирохозяйственных связей. – М.: Прогресс. - 1992. – 466 с.
27.Черкасов В. Е. Международные инвестиции: учебное пособие. – М.: Дело. - 1999. – 58 с.
28.Скаршевский В. Мировой банк хочет знать, как будем жить дальше // Бизнес. – 1999. - № 25. – С. 10-11.
29.Плотніков О. В. Сучасні тенденції розвитку міжнародного ринку капіталів і можливості їх залучення в економіку України. Аналітична записка. – К.: НДФІ при Мінфіні України. - 2000. – 10 с.
30.Бесчастний Л., Онищенко С. Тенденції на світовому ринку капіталів і їх вплив на інвестиційну діяльність в Україні // Економіка України. – 2001. - № 3. С. 4-12., Балецкий Е. Прямые иностранные инвестиции и внутренняя инвестиционная активность // МЭ и МО. – 1999. - № 11. – С. 83-89.
31.Семенов А. Міжнародний рух прямих інвестицій // Економіка України. – 2000. - № 2. – С. 67-74.
32.Базилевич В. Формування конкурентного середовища у транзитивній економіці: проблеми, тенденції, протиріччя// Конкуренція. Вісник АМК. – 2003. - №2. – с.24-28.
33.Анатолій Гальчинський „Іноземні інвестиції: проблеми та перспективи”, Дзеркало тижня № 36 (564) 17 -23 вересня 2005.
34.Глобальна торгова система: розвиток інститутів, правил, інструментів СОТ: Монографія./ Кер. авт.кол і наук. ред. Т.М.Циганкова. – К.:КНЕУ, 2003. – 660 с.
35.Шлемко В.Т., Бінько І.Ф. Економічна безпека України: сутність і напрямки забезпечення. - Монографія. – К. : НІСД, 1997. – 144 с. – (Сер. “Національна безпека”).
36.Доклад о мировых инвестициях: Политика в области ПИИ в целях развития: национальные и международные аспекты. Обзор. – ООН, Нью-Йорк и Женева, 2003. – 59 с.
37.Кутовенко А.М. Модель формування стратегічного партнерства між світовими транснаціональними корпораціями та українськими партнерами // Стратегія економічного розвитку України. – 2001. – 376 с.
38.Киреев А.П. Международная экономика. В 2-х ч. – Ч. 1. Международная микроэкономика: движение товаров и факторов производства. Учебное пособие для вузов. – М.: Междунар. отношения. - 1999. – 415 с.
39.Економіка знань: виклики глобалізації та Україна / За заг. ред. А. П. Гальчинського, С. В. Льовочкіна, В. П. Семиноженка. К., 2004.
40. Майєр Дж. М., Олесневич Д.Л. Міжнародне середовище бізнесу: Конкуренція та регулювання у глобальній економіці / Д.Л. Олесневич (наук.ред.). К., 2002.
41.Міжнародні фінанси: Підручник / О. І. Рогач, А. С. Філіпченко, Т. С. Шемет та ін.; за ред. О. І. Рогача. К., 2003.
42.Международные экономические отношения: Учебник // Под общ. ред. В.Е.Рыбалкина. – М.:, Юнити, 1999. – 497 с.
43.Мировая экономика. Экономика зарубежных стран. // Под ред. В.П.Колесова. – М.: 2000. – 480 с.
44.Мягких О. Проблеми та перспективи діяльності ТНК у країнах з перехідною економікою. Збірник наукових праць Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України. – 2000. - № 26. – 120-131с.
45.Філіпенко А.С., Будкін В.С., Гальчинський А.С., Геєць В. М., Дудченко М. А. Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть: Навч. посібник для студ. вищих навч. закладів. — К.: Либідь, 2002. — 470с.
46. Майєр Джеральд М., Раух Джемс Е., Філіпенко А. С. Основні проблеми економіки розвитку: Пер. з англ. / Антон Філіпенко (кер.проекту та наук.ред.). — К.: Либідь, 2003. — 684с., Зовнішньоекономічна діяльність. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 377с.
47.Рогач О.І. Міжнародні інвестиції: Теорія та практика бізнесу транснаціональних корпорацій: Підручник. – К.: Либідь, 2005. – 720 с.
48.Рогач О.І. Транснаціональні корпорації у світовому господарстві. – К.: ВЦ „Київський університет”, 2006.
49.Неруш А. „Разделение имущественных прав и товарних потоков – основа бизнеса”, газета „Бизнес”, № 8 (579), 23 февраля 2004.
50.Рокоча В., О.Плотніков, В.Новицький та ін. Транснаціональні корпорації: Навч. Посібник, 2001. -304 с.
51.Балацкий Е., Павличенко Р. Иностранные инвестиции и экономический рост: теория и практика исследования//Мировая экономика и международные отношения. - 2002. - № 6.
52.Беліма М. Регіональний розвиток України та прямі іноземні інвестиції// Економіка, Фінанси, Право. - 2002. - № 12.
53.Белоус Т. Прямые иностранные инвестиции в Росии: плюсы и минусы// Мировая экономика и международные отношения. - 2003. - № 9.
54.Борщевський В. В. Іноземні інвестиції як чинник регіонального розвитку// Фінанси України. - 2003. - № 10. Бураковський І. Теорія міжнародної торгівлі. – К.: Основи,. 2000. – 241 с
55.Фомін С. С. Чи потрібні нам іноземні інвестиції?// Політика і час. - 2001. - № 3.
56.Шакина А. Прямые иностранные инвестиции в странах Восточной Европы// Мировая экономика и международные отношения. - 2003. - №2.
57.Організаційно-економічний механізм активізації іноземного інвестування в економіку України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / І.Є. Іваніненко-Свинцицька; Наук.-дослід. екон. ін-т М-ва економіки та з питань європ. інтеграції України. — К., 2003.
58.Якубовський С.О. Інвестиційна діяльність транснаціональних корпорацій та її вплив на конкурентоспроможність національних економік: Монографія. – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2002. – 394 с.
59.Інвестиції зовнішньоекономічної діяльності у 2006 році // Експрес-інформація Державного комітету статистики України. –2007. –№ 44.
60.Організаційно-економічний механізм активізації іноземного інвестування в економіку України: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.02.03 / І.Є. Іваніненко-Свинцицька; Наук.-дослід. екон. ін-т М-ва економіки та з питань європ. інтеграції України. — К., 2003.
61.Сазонець І.Л., Джусов О.А., Сазонець О.М. Міжнародні інвестиційна діяльність: навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 156 с.
62.Стратегія транснаціональних корпорацій в умовах глобалізації світової економіки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / В.В. Миронюк; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2004.
63.Гальчинській А., Геєць В., Семиноженко В. Україна: Наука та інноваційний розвиток, 1997. – 97с.
64.Жаліло Я. А. Економічна стратегія держави: теорія, методологія, практика. – К.: НІСД, 2003. – 368с.
65.Гаврилюк О.В. Іноземні інвестиції. – К.: 1998. – 202с.
66.Киреев А.П. Международная экономика. В 2-х ч. – Ч. 1. Международная микроэкономика: движение товаров и факторов производства. Учебное пособие для вузов. – М.: Междунар. отношения. - 1999. – 415 с.
67.Черкасов В. Е. Международные инвестиции: учебное пособие. – М.: Дело. - 1999. – 394 с.
68.Васильченко С.М. Теоретичні основи інвестування. // Фінанси України. – 2001 - № 1. – 93 – 99с.
69.Огонье Б. Прямые инвестиции, международное сотрудничество и многонациональные фирмы // Вывоз капитала в 80-е годы: новые тенденции и противоречия. – М.: 1986. – 156 с.
70.Доклад о мировых инвестициях. Транснациональные корпорации и интернационализация НИОКР. 2006. Обзор ООН. – Нью-Йорк и Женева. – 2006.
71.Рогач О.І., Шнирков О.І. Транснаціоналізація світового господарства та перехідні економіки. Навч. посібник. – К.: ВЦ “Київський університет”. - 1999. – 302 с.
72.Програма розвитку інвестиційної діяльності АРК на 2001 – 2002 рр. та Бабенко Г. А. Промышленность Крыма: проблемы и пути решения. – Симферополь: Таврия. – 2001. – 170 с.
73.Лук’яненко Д.Г., Мозговий О.М., Губський Б.В. Міжнародна інвестиційна діяльність: Підручник / За ред. Д.Г.Лук’яненка. – К.: КНЕУ, 2003. – 387 с.
74.Національні економіки в глобальному конкурентному середовищі / Ю.М.Пахомов, Д.Г.Лук’яненко, Б.В.Губський та ін. – К.: Україна, 1997. – 237 с.
75.Татаренко Н.О., Поручник А.М. Теорія інвестицій: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2000. – 160 с.
76.Портер М. Международная конкуренция / Пер. с англ.; Под ред. и с предисловием В.Д.Щетинина. – М.: Межуднар. отношения, 1999. – 896 с.
77.Портер М. Стратегія конкуренції / Пер. з англ. – К.: Основи, 1998. – 390 с.
78.Стратегії економічного розвитку в умовах глобалізації: Монографія / За ред. Д.Г.Лук’яненка. – К.: КНЕУ, 2001. – 538 с.
79.Денисенко М.П. Інвестиційне партнерство та його роль у прискоренні розвитку економіки // Проблеми науки. – 2003. – №1. – С. 15-35.
80.Кутовенко А.М. Модель формування стратегічного партнерства між світовими транснаціональними корпораціями та українськими партнерами // Стратегія економічного розвитку України. – 2001. – №6.
81.Якубовський С. Вплив прямих іноземних інвестицій на економічний стан в Україні // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2004. – №4.– С. 97-101.
82.Якубовський С. Вплив прямих закордонних інвестицій транснаціональних корпорацій на світовий економічний розвиток. – Одеса: Астропринт, 2003. – 87 с.
83.Якубовський С. Аналіз основних чинників, що впливають на закордоні інвестиції країн Європейського Союзу // Міжнародна економіка. Зб. наукових праць. Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України. – 2000. – №26. – С. 135-140.
84.Носова О.В. Иностранные инвестиции в транзитивной экономике Украины. Х., 2001.
85.Прямі іноземні інвестиції та технологічний трансфер у пострадянських країнах / Д. Дайкер (ред.). К., 2003.
86.Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004 - 2015). К., 2004.
87.Україна в процесах міжнародної інтеграції / За ред. В. Р. Сіденка. Х., 2003.
88.Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть: Навч. посібник / А. С. Філіпченко, В. С. Будкін, А. С. Гальчинський та ін. К., 2002.
89.Герчикова И. Н. Международные экономические организации. М., 2000.
90.Ковалевський В. В., Козак Ю. Г., Грищенко С. Г., Новицький В. М., Макогон Ю.В. Міжнародні організації: Навч. посібник / Ю. Г. Ковалевський, В. В. Козак (ред.). Одеса, 2001.
91.Рогач О. І. Транснаціональні корпорації та економічне зростання: Навч. посібник. К., 1997.
92.Циганкова Т. М., Гордєєва Т. Ф. Міжнародні організації: Навч. посібник. 2-ге вид., перероб. І доп. К., 2001.
93.Рут Ф. Р., Філіпенко А. Міжнародна торгівля та інвестиції. К., 1998.
94.Соколенко С.І. Кластери в глобальній економіці. К.: Логос, 2004. - 848 с.
95.Стратегія національної безпеки України в контексті досвіду світової спільноти: Зб. ст. за матер. міжнар. конф. – К.: «Сатсанга», 2001. – 224стр.
96.Биржи и банки. - 2006. - N32.
97.Рейтинг экономической конкурентоспособности стран. - Журнал Капитал.-15 октября 2004.- 23с.
98.Дэниелс Дж. Д., Радеба Л.Х. Международный бизнес: внешняя среда и деловые операции. М., 1998.
99.Нікбахт Е., Гропелі А. Фінанси. К., 1992.
100.Оффшорный бизнес за рубежом и в России: налоги, финансы, инвестиции: Учеб. псобие. Никосия; Хельсинки, 1995.
101.Рогач О. І., Шнирков О. І. Транснаціоналізація світового господарства та перехідні економіки: Навч. посібник. К., 1999.
102.Фабоцци Ф. Дж, Управление инвестициями. М., 2000.
103.Государство и регулирование инвестиций. М., 2003.
104.Захарін С. В. Механізм державного регулювання іноземного інвестування. Л., 2003.
105.Новицький В. Є. Міжнародна економічна діяльність України: Підручник. К., 2003. – 579 с.
106.Рогач О. І., Шнирков О. І. Країни, що розвиваються, і транс націоналізація світової економіки: Навч. посібник. К., 1998.
107.Мировая экономика. Экономика зарубежных стран: Учебник / под ред. В. П. Колесова и М. Н. Осьмовой. М., 2000.
108.Шевчук В. О. Міжнародна економіка: теорія і практика. Львів, 2003.
109.Соколенко С. І. Глобалізація і економіка України. К., 1999.
110.Киреев А. П. Международная экономика: Учеб. пособие: М., 2000.
111.Брели Р., Майерс С. Принципы корпоративних финансов. М., 1997.
112.Суторміна В. М., Федоров В. М., Рєзанова Н. С. Фінанси зарубіжних корпорацій. К., 1993.
113.Фабоцци Ф. Дж. Управление инвестициями.
114.Брігхем Є. Основи фінансового менеджменту. К., 1997.
115.Ли Ч. Ф., Финнерти Дж. И. Финансы корпораций: теория, методы и практика. М., 2000.
116.Юнг М В., Лис Ф. А., Мауер Л. Дж. Мирове финансы. М., 1998.
117.Хорн Дж. К. Ван. Основы управления финансвми. М., 1996.
118.Мертенс А. В. Инвестиции: Курс лекций по современной финансовой теории. К., 1997.
119.Акопова Е. С., Воронкова О. Н., Гаврилко Н. Н. Мировая экономика и международные экономические отношения. Ростов-на-Дону, 2000.
120.Мовсеян А. Г., Огнивцев С. Б. Мировая экономика: Учебник. М., 2001.
121.Мухетдинова Н. Совместное предпринимательство ТНК: движущие силы и противоречия. М., 1991.
122.Румянцев А. П., Климко Г. Н., Рокоча В. В., Савчук В. І., Дідківський М. Ы. міжнародна економіка: Підручник / А. П.. Румянцев (ред.). К., 2003.
123.Торгова Л. В., Хитра О. В. Спільні підприємства в Україні: Організаційно-економічний механізм і ефективність функціонування. К., 2001.
124.Дамб А., Нойбауер Ф.-Ф. Корпоративне управління: Віч-на-віч з парадоксами. К., 1997.
125.Ансофф И. Новая корпоративная стратегия. СПб, 1999.
126.Булеев И. П., Богачев С. В., Мельникова М. В. Промышленные корпорации: особенности развития и принятия решений: Монография. Донецк, 2003.
127.Стонер Дж. А. Ф., Долан Е. Г. Вступ у міжнародний бізнес / Заг. ред. І вступ. Ст.. Й. С. Завадського. К., 2000.
128.Самуэльсон П. Э., Нордхаус В. Д. Экономика: Учеб. пособие 16-е изд., изм. М., 2000.
129.Брейли Р., Майерс С. Принципы корпоративных финансов. М., 1997.
130.Бураковський І. Теорія міжнародної торгівлі. – К.: Основи,. 2000. – 241 с
131.Глобализация мирового хозяйства и национальные интересы России / В. П. Колесов (ред.). М., 2002.
132.Зав’ялова О. В., Етокова О. В. Міжнародні злиття та поглинання: досвід Заходу. К., 2002.
133.Иванов Ю. В. Слияния, поглощения и разделение компаний: стратегия и тактика трансформации бизнеса. М., 2001.
134.Україна в процесах міжнародної інтеграції / За ред. В. Р. Сіденка. Х., 2003.
135.Білорус О. Г. Економічна система глобалізму: Монографія. К., 2003.
136.Гест П., Том сон Г. Сумніви в глобалізації. Міжнародна економіка і можливості керування. К., 2002.
137.Иноземцев В. Л. На рубеже эпох. Экономические тенденции и их не экономические следствия. М., 2003.
138. Ломакин В. Мировая экономика. М., 1998.
139.Савельєв Є. Міжнародна економіка: теорія міжнародної торгівлі і фінансів: Підручник/ За ред. О.А. Устинка. – Т.: Економічна думка, 2001. – 504с.
140.Стігліц Дж. Глобалізація та її тягар. К., 2003.
141.UNCTAD. World Investment Report. 2007. Transnational Corporations and Export Competitiveness. New York; Geneva, 2007.
142.UNCTAD. World Investment Report. 2006. Foreign Direct investment and the Challenge of Development. New York; Geneva, 2006.
143.Berhman J., Grosse R. International Busness and Goverments: Issues and Institutions. New York; 2000.
144.Moran Th. H. (1999) Foreign Direct Investment and Development. The New Policy Agenda for Development Countries and Economics in Transition, Washington, D. C., World Bank (2006): Global Developing Finance, Analysis and Summary Tables 2006, Washington, D.C.
145.Dunning J.H. The Determinants of International Production / Oxford Economic Papers, N.S. – Vol. 25. – Oxford, 1973. – P. 289 – 336.
146.Dunning J. H. The Explaining International Production. London. 1988,336.
147.Marcusen J. R. Multinational Firms and the Theory of International Trade. Cambridge, Mass., 2002.
148.Dunning J. H. Multinational Enterprises and the Global Economy. Wokingham, 1993.
149.Gilpin R. Global Political Economy. Understanding the International Economics Order. Princeton, 2001.
150.Dunning J. H. The eclectic paradigm as an envelope for economic and business theories of MNE activity // International Business Review. 2000.
151.Innovation Polisy in a Global Economy / Ed. D. Archibugi, J. Howels, J. Michie. Cambridge, 1999.
152.Saad M. Development through Technology Transfer. Bristol, 2000.
153.Dunning J., Narula R. The investment path revisited: some emerging issues // Foreign Direct Investment and Government: Catalyst for Economic Restructuring / J. Dunning, R. Narula, eds. London; New York, 1996.
154.Marcusen J. R. Trade versus Investment Liberalization // NBER Working Paper. 1997. № 6231. October.
155.Кругман П. Р., Обстфельд М. Международная экономика. Теория и политика: Учебник для вузов. М., 1997.
156.Мельник В. В., Козюк В. В. Міжнародна інвестиційна діяльність: Навч. посібник. Тернопіль, 2003.
157.Международные экономические отношения / Под ред. Р. И. Хазбулатова. - М.: Новости, 1991.– 344 с.
158.Aliber R. Z. A Theory of Foreign Direct Investment // The International Corporation / Ed. by Ch. P. Kindleberger. Cambridge, Mass., 1970.
159.Гіл Ч. В. Л. Міжнародний бізнес: Конкуренція на глобальному ринку. К., 2001.
160.MIGA. Annual Report. Washington, MIGA, latest year.
161.Overseas Private Investment Corporation. Annul report. Washington, OPICE, latest year.
162.Kobrin St. J. Managing Political Risk Assessment: Strategic Recponse to Environment Change. Berkeley, 1982.
163.Dondes J., Wieners J. Foreign Investment in the Transformation Рrоcess оf Еаstern Еurоре // Thе Іntеrnаtіоnal Тrаdе Journal, Vоl. VIII, N2. – 178р., 1999.
164.Shapiro A. Multinational Financial Management. 6th ed. New Jersey, 1999.
165.UNCTAD. World Investment Report. 2006. FDI Policies for Development: National and International Perspectives. New York; Geneva, 2006.
166.World Invеstment Report, 2007
167.Poland, Country Commercial Guide, U.S. Department of State, Washington, 2006.
168.Czech Republic, Country Commercial Guide, U.S. Department of State, Washington, 2006.
169.Hungary, Country Commercial Guide, U.S. Department of State, Washington, 2006.
170.Bulgaria, Country Commercial Guide, U.S. Department of State, Washington, 2006.
171.Romania, Country Commercial Guide, U.S. Department of State, Washington, 2006.
172.Есоnomіс Вulletіn fоr Еurоре. - 2007,Vоl.47. - Р.100
173.Dondes J., Wieners J. Foreign Investment in the Transformation Рrоcess оf Еаstern Еurоре // Thе Іntеrnаtіоnal Тrаdе Journal, Vоl. VIII, N2. - Р. 177-178.
174.Вusіnеss Сеntral Еurоре. - September 2007.
175.Meeting Tax Obligations in Central and Eastern Europe// East European Markets. – 22 July 2004.- 56 р.
176.БИКИ. – 4 січня 2006р.
177.East-West Investment News, № 1, Geneva, Spring 2006.
178.Ungarn fordert auslandische Grossinvestoren// Machrichten fur Aussenhandel. – 2004. – 57, №119. – S.7.
179.Kofi Annan. "We, peoples: UN s role in XXI centuty" // The New York Times, 4 April 2000.
180.Poland. Balance of Payments Statistics. National Bank of Poland. 2007.
181.Czech Republic. Balance of Payments Statistics. National Bank of Czech Republic. 2007.
182.Hungary. Balance of Payments Statistics. National Bank of Hungary. 2007.
183.Romania. Balance of Payments Statistics. National Bank of Romania. 2007.
184.Bulgaria. Balance of Payments Statistics. National Bank of Bulgaria. 2007.
185.Czech Republic, Country Commercial Guide, U.S. Department of State, Washington, 2007.
186.Hungary, Country Commercial Guide, U.S. Department of State, Washington, 2007.
187.France, Country Commercial Guide, U.S. Department of State, Washington, 2007.
188.Barlet C., Ghoshal S. Transnational Management. Boston, 1992.
189.Hodgetts R. M., Luthans F. International Management. New York, 1994.
190.Mytelka L., Delapierre M. Strategic partnerships, knowledge-based networked oligopolies and the state // Private Authority and International Affairs / C. Culter, V. Haufler, T. Porter, eds. Binghamton, 1999.
191.Eitman D. K., Stonehill A. I., Moffet M. N. Multinational Business Finance. Addison Wesley Publishing Company, 2000.
192.Eun C. S., Resnick B. G. International Financial Management. New York, 2001.
193.The World Bank, Annual Report, Poland, 2007.
194.Poland, European Investment Bank, Luxembourg, 2007.
195.The World Bank, Annual Report, Hungary, 2007.
196.Romania, European Investment Bank, Luxembourg, 2007.
197.Hungary, European Investment Bank, Luxembourg, 2007.
198.World Investment Report, World Economic Situation and Pеrspects, 2007.
199.UNCTAD. World Investment Report 2006: FDI from Developing and Transition Economies.

WEB-РЕСУРСИ
200.http://www.rada.gov.ua Надає інформацію щодо правового регулювання ПІІ в Україні.
201.http://www.un.org Офіційний WEB-сайт ООН.
202.http://www.wto.org Офіційний WEB-сайт СОТ. Висвітлює новини, статистичні матеріали щодо різних аспектів міжнародної торгівлі та інвестицій.
203.http://www.ilo.org Офіційний WEB-сайт Міжнародної організації праці. Надає інформацію щодо соціальних аспектів діяльності ТНК.
204.http://www.oecd.org WEB-сайт Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Надає інформацію щодо індикаторів розвитку країн ОЕСР.
205.http://www.unctad.org Офіційний WEB-сайт Конференції ООН з торгівлі та розвитку. Надає інформацію щодо світових потоків ПІІ та діяльності ТНК.
206.http://www.nber.org Офіційний WEB-сайт Національного бюро економічних досліджень (США). Надає матеріали щодо ПІІ США та економіки США.
207.http://www.worldbank.org WEB-сайт Всесвітнього банку. Надає статистичні матеріали щодо розвитку світової економіки.
208.http://www.bea.doc.gov WEB-сайт Бюро економічного аналізу агентства Міністерства торгівлі США. Висвітлює дані щодо ПІІ США та економіки США.
209.http://www.imf.org/external/np/cmcg/2007/eng Надає інформацію щодо діяльності ТНК у різних країнах.
210.http://www.unctad.org/wir/index.htm Надає інформацію щодо оглядів світових інвестицій.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.