У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название НАУКОВО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ РЕГІОНУ
Количество страниц 232
ВУЗ ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКО-ПРАВОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Год сдачи 2010
Содержание ВСТУП .............................................................................................................
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ
СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ РЕГІОНУ ...........................................
1.1. Теоретичні основи формування сучасної стратегії розвитку регіону..
1.2. Методи формування стратегії розвитку регіону ..................................
1.3. Розвиток регіону та його структурні складові ......................................
Висновки до розділу 1 .....................................................................................
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ТА ОЦІНКА РОЗВИТКУ РЕГІОНУ ..........................
2.1. Аналіз розвитку економіки регіону ........................................................
2.2. Оцінка природно-ресурсного потенціалу та екологічного стану регіону ..............................................................................................................
2.3. Аналіз розвитку соціальної підсистеми регіону та визначення
інтегральної оцінки його досягнутого рівня розвитку .....................................
Висновки до розділу 2 .....................................................................................
РОЗДІЛ 3. НАУКОВО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО
ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ РЕГІОНУ ............
3.1. Рекомендації по визначенню стратегічного положення регіонів України .............................................................................................................
3.2. Обґрунтування цільових настанов розвитку регіону ............................
3.3. Синтез цілереалізуючої системи забезпечення впровадження і
реалізації стратегії розвитку регіону .............................................................
Висновки до розділу 3 .....................................................................................
ВИСНОВКИ .....................................................................................................
ДОДАТКИ ........................................................................................................
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ .......................................................

ВСТУП

Елементна структура продуктивних сил і їх якісний стан в процесі історич-ного розвитку постійно змінюється. Етапи розвитку продуктивних сил фахівці ви-значають як промислово-технологічні епохи, в яких привалює відповідний техно-логічний спосіб виробництва. При будь-якому способі виробництва відбувається взаємодія у системі суспільство-природа, де суб’єктом є людина, що видозмінює природну речовину для задоволення своїх потреб, а об’єктом – природа. Оскільки головний зв’язок людини з природою іде через виробництво, специфіка взаємо-відносин людини з природним середовищем і перспективи їх співіснування істот-ним чином залежать від рівня розвитку продуктивних сил суспільства і характеру виробничих відносин.
З розвитком продуктивних сил регіону, його економічної системи пов'яза-ний стан соціуму регіону і довкілля. Економічно високорозвинені регіони внаслі-док матеріалоємної структури продуктивних сил вирізняються високим рівнем антропогенного навантаження на навколишнє природне середовище, що погіршує екологічний стан територій і відбивається на стані здоров’я населення. З іншого боку нераціональне використання природних ресурсів, ігнорування проблеми що-до необхідності їх відтворення, позбавляє майбутні покоління можливості мати такі ж ресурси розвитку, що і у нинішніх.
Наявні суперечності в розвитку продуктивних сил, які носять як внутрішньо регіональний, так і міжрегіональний характер, багато в чому обумовлені переважанням однобічного підходу до розвитку регіону, коли основна увага зосе-реджується тільки на характеристиках виробничої діяльності. Особливо шкідли-вим для збалансованого розвитку продуктивних сил в регіоні виявився галузевий підхід, який панував довгі роки. Використання територіального підходу до органі-зації та розвитку продуктивних сил ставить в центр уваги населення регіону, його інтереси.
Проте, перебіг суспільних процесів має певну інерцію. Тенденції розвитку, що склалися, не відповідають викликам сьогодення до продуктивних сил, стану довкілля та рівня життя населення. Нагальною потребою сучасності є створення ефективного і гнучкого механізму управління економічним розвитком регіону. Одним з елементів такого механізму є стратегія розвитку регіону. Формування стратегії розвитку окремого регіону повинно проводитися в рамках національного процесу стратегічного розвитку держави, враховувати задекларовані національні стратегічні цілі.
На різних етапах розвитку незалежної України розроблялися стратегії еко-номічного розвитку на середньо- і довгострокову перспективу, але більшість з них залишилися практично не реалізованими. Все це спонукає до пошуку нових підходів до визначення стратегічних пріоритетів розвитку регіону. Серед сучас-них теорій розвитку суспільства виділяється концепція сталого розвитку, як така, що ставить за мету досягнення розвитку суспільства, який в змозі задовольнити потреби теперішніх поколінь без обмеження потреб майбутніх поколінь і поєдна-ти екологічну чистоту та економічне зростання.
Для формування стратегії розвитку регіону необхідно мати у наявності об’єктивну інформацію щодо досягнутого ним рівня розвитку. Така інформація повинна повною мірою характеризувати регіональний відтворювальний процес, об’єктивно висвітлювати перебіг економічних процесів у регіоні та відображати їх вплив на довкілля та стан населення, тим самим, демонструючи весь комплекс можливостей і загроз розвитку регіону.
В зв’язку з цим, важливим науковим завданням стає формування стратегії розвитку регіону, яка матиме за мету подолання негативних тенденцій на основі збалансування всіх складових розвитку регіону – економічної, соціальної, еколо-гічної. Саме це є запорукою того, що стратегія виявиться дієвою і матиме прак-тичну реалізацію.
Для підвищення обґрунтованості інформаційного забезпечення розробки стра-тегії розвитку вбачається за доцільне здійснити класифікацію регіонів України що-до досягнутого рівня розвитку, метою якої є виділення із сукупності регіонів України таких об’єктів управлінського впливу (у вигляді типових груп регіонів), які є подібними, близькими за специфікою проблем. На цій основі сформувати пе-вні стратегії розвитку щодо отриманих груп регіонів.
Параметри розвитку одного з регіонів України – Донецької області, яка є лідером економічного розвитку і одночасно справляє найістотніший антропоген-ний тиск на довкілля, а тому є одним з ключових об’єктів управлінського впливу для досягнення Україною сталого розвитку – обрано за основу для формування науково-методичних рекомендацій щодо досягнення сталого економіко-соціо-екологічного розвитку регіону.
Таким чином, актуальність цього дослідження обумовлена необхідністю вирішення ряду теоретичних і науково-методичних завдань щодо формування стратегії розвитку регіону з урахуванням його економіко-соціо-екологічних скла-дових.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота ви-конана відповідно до планів науково-дослідних робіт Інституту економіко-правових досліджень НАН України на 2003-2007 рр. за темами: “Наукові основи стратегії сталого розвитку великого регіону” (ДР № 0103U000735), автором об-ґрунтовано роль природно-ресурсного потенціалу у фукціонуванні економіки об-ласті, підготовлено пропозиції щодо розробки стратегії стійкого розвитку регіону та здійснено аналіз демографічних процесів в Донецькій області; „Методологія економічної діагностики розвитку територій (регіонів)” (ДР № 0105U008666) – у межах якої автором підготовлено пропозиції щодо оцінки окремих складових роз-витку регіону.
Мета і задачі дослідження. Метою даного дослідження є розробка теоре-тичних і науково-методичних положень щодо формування стратегії розвитку ре-гіону на основі визначення його економіко-соціо-екологічного стану. Для досяг-нення мети в роботі поставлено і послідовно вирішено такі задачі теоретичного, методичного і практичного характеру:
здійснено узагальнення теоретичних підходів до формування стратегії роз-витку регіону;
узагальнено методи формування стратегії розвитку регіону;
визначено методичні підходи до оцінки розвитку регіону;
виконано аналіз розвитку економічної підсистеми регіону;
здійснено аналіз розвитку екологічного стану регіону та оцінку природно-ресурсного потенціалу;
проаналізовано стан розвитку соціальної підсистеми регіону;
проведено розрахунок інтегральної оцінки розвитку регіону;
виконано групування регіонів України для формування основних типів стра-тегії розвитку;
побудовано „дерево цілей” стратегії розвитку регіону;
сформовано систему забезпечення впровадження і реалізації стратегії розвитку регіону.
Об’єктом дослідження є формування стратегії розвитку регіону.
Предметом дослідження є методи і способи формування стратегії розвитку регіону.
Методи дослідження. Теоретичну основу дисертаційної роботи склали ключові положення економічної теорії, теорії та практики розміщення продуктив-них сил, регіональної економіки, теорії статистики і стратегічного управління, праці вітчизняних і зарубіжних вчених, присвячені дослідженню регіонального від-творювального процесу, визначенню його особливостей за окремими регіонами і фо-рмуванню стратегії розвитку регіону, трансформаційних процесів в економіці та державному управлінні.
В процесі дослідження використовувались такі методи: абстрактно-логічний, аналізу і синтезу, системного аналізу – для дослідження закономірностей розвитку регіональних систем, що дозволило розширити і деталізувати знання про об’єкт дослідження; порівняння – для оцінки динаміки і стану основних показни-ків регіонального розвитку; економіко-статистичні (побудови рейтингових шкал, інтегральної оцінки досягнутого рівня розвитку регіону та кластерного ана-лізу) – для здійснення поглибленого міжрегіонального порівняльного аналізу еко-номіко-соціо-екологічного розвитку регіонів України; побудови „дерева цілей” – при визначенні цільових настанов стратегії розвитку регіону.
Інформаційна база дослідження включає: Конституцію України, закони України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, проекти Концепції сталого розвитку України, статистичні матеріали Держкомстату України та Головного управління статисти-ки у Донецькій області.
На визначення наукового підходу до вирішення поставленої задачі вплину-ли роботи вітчизняних вчених, які займаються дослідженням економічного роз-витку регіону та його впливу на соціальні та екологічні процеси, серед яких слід назвати І.К. Бистрякова, П.П. Борщевського, О.О. Веклич, М.І. Долішнього, Б.М. Данилишина, С.І. Дорогунцова, М.І. Дробохода, О.Б. Коротич, В.С. Кравціва, Є.М. Лібанову, Л.Г. Мельника, В.А. Поповкіна, О.І. Ральчука, В.М. Трегобчука, С.К. Харічкова, В.Я. Шевчука та ін. Регіональним особливостям переходу до ста-лого розвитку присвятили роботи З.В. Герасимчук, І.М. Вахович, Л.Ц. Масловська, Ю.В. Орловська, Н.В. Павліха, А.Г. Шапарь. Серед дослідників, які займаються розробкою теорії регіонального розвитку, подоланням проблем депресивних територій, інноваційного розвитку, слід назвати вчених Донецького наукового центру НАН і МОН України Б.І. Адамова, В.Н. Амітана, О.І. Амошу, О.І. Благодарного, В.М. Василенка, В.П. Вишневського, П.В. Гудзя, Ю.Д. Денисова, Б.Т. Кліяненка, В.К. Мамутова, В.В. Максимова, Т.С. Максимову, М.О. Попова, М.Г. Чумаченка, В.В. Фінагина. При розробці стратегії розвитку ре-гіону в роботі використовується методологія стратегічного планування. Серед вчених, які внесли вагомий внесок в її розробку, потрібно назвати В.А. Агафонова, І. Ансофа, О.Г. Гранберга, П. Друкера, К. Ендрю, І.Л. Леонідова, А.С. Маршалову, М. Мескона, О.С. Новоселова, В.Л. Тамбовцева, Р.І. Шкіпера, А. Д. Чандлера, Дж. Эванса.
Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає в забезпе-ченні формування стратегії розвитку регіону з урахуванням його економіко-соціо-екологічного стану на основі розробки відповідних теоретичних і науково-методичних положень.

Вперше:
виконано групування і ранжування регіонів на основі розрахунку інтеграль-ної оцінки рівня економіко-соціо-екологічного стану, що сприяє отриманню сис-темного визначення загального рівня їх розвитку та є основою для подальшого моніторингу;
запропоновано методичний підхід до визначення типів регіонів на основі ієрархічної кластерізації з комплексним урахуванням факторів розвитку регіону, який сприяє диференціації основних регіональних стратегічних пріоритетів та ви-бору стратегії їх розвитку;
обґрунтовано стратегічні цілі розвитку регіону на основі побудови „дерева цілей” із п’яти ієрархічних рівнів та виділення економічного, соціального, еколо-гічного, інституційного блоків цілей, що дозволяє здійснювати вибір шляхів його сталого економіко-соціо-екологічного розвитку;
удосконалено:
методичні підходи до визначення рівня розвитку регіону, які ґрунтуються на результатах аналізу стану економічної і соціальної підсистем, їх взаємодії між собою та екологічною підсистемою, що забезпечує єдність відповідних показників;
методичний підхід до реалізації стратегії розвитку регіону на основі побу-дови цілереалізуючої системи, що дозволяє визначати системні засади її впрова-дження;
одержали подальший розвиток:
поняття „стратегія розвитку регіону” як процесу досягнення стратегічної мети, що включає етапи формування, реалізації, моніторингу та, у разі потреби, корегування стратегії, що дозволяє об’єднати весь процес управління переходом регіону до бажаного розвитку;
визначення структурних елементів цілереалізуючої системи шляхом виді-лення суб’єкту, об’єкту, цілей, методів управління, що дозволяє забезпечувати відповідний вплив на розвиток регіону.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що сформу-льовані в дисертації висновки щодо врахування економіко-соціо-екологічного стану регіонів при формуванні стратегії розвитку мають реальну практичну цінність і спри-яють підвищенню ефективності управління розвитком регіону. Найбільш важливе практичне значення мають:
рекомендації щодо визначення досягнутого рівня розвитку регіонів України на основі розрахунку інтегральних оцінок їх економіко-соціо-екологічного роз-витку;
рекомендації щодо оцінки природно-ресурсного потенціалу регіонів України;
рекомендації щодо проведення поглибленого міжрегіонального порівняльного аналізу розвитку регіонів України за допомогою математичного апарату кластерного аналізу;
рекомендації щодо обґрунтування стратегічних цілей розвитку регіону із застосуванням методу побудови „дерева цілей”.
Одержані в процесі дослідження результати впроваджено в діяльність Регі-онального фонду підтримки підприємництва по Донецькій області при обґрунту-ванні стратегічних пріоритетів розвитку підприємництва в Донецькій області (до-відка № 159 від 15.05.2007 р.), постійно діючої депутатської комісії з питань еко-номічної і регуляторної політики, сприяння підприємництву і управління комуна-льною власністю Донецької міської ради при розробці Стратегії розвитку міста Донецька (довідка № 18 від 19.01.2007 р.), Управління статистики у місті Донець-ку при підготовці програми економічного і соціального розвитку м. Донецька на 2007 рік (довідка № 03/308-а від 16.05.2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Сформульовані в дисертації наукові результа-ти, висновки, пропозиції і рекомендації, що надаються, належать особисто автору і є його науковим доробком. Дисертація є одноосібно виконаною науковою пра-цею, у якій представлені розроблені дисертантом наукові положення, методичні підходи та практичні рекомендації щодо формування стратегії розвитку регіону. Внесок здобувача у спільно опубліковані роботи конкретизовано у списку науко-вих праць за темою дисертації.
Апробація результатів дисертації. Про основні результати досліджень до-повідалося на: ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції „Місто, регіон, держава: проблеми розподілення повноважень” (м. Донецьк – м. Славяногірськ, 2003 р.); ІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Сучасні проблеми управління” (м. Київ, 2003 р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Актуальні проблеми управління ресурсами міського розвитку” (м. Донецьк, 2003 р.); Четвертій міжнародній науковій конференції студентів та молодих уче-них “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підпри-ємництво, стале економічне зростання” (м. Донецьк, 2003 р.); VI Всеукраїнській науково-практичної конференції студентів і молодих вчених “Інтеграція України у світовий економічний простір” (м. Донецьк, 2004 р.); Всеукраїнській науково-практичної конференції „Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці” (м. Тернопіль, 2004 р.); V науково-практичній конференції „Економіка України: стратегія, відродження і трансформаційні перетворення” (м. Полтава, 2005 р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Демографічний розвиток України та пріоритетні завдання демографічної політики” (м. Київ, 2005 р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Формування, використання та розвиток управ-лінського потенціалу” (м. Луганськ, 2005 р.); Всеукраїнській міжвузівській науко-вій конференції студентів та молодих науковців “Управління регіональним еко-номічним розвитком в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції” (м. Івано-Франківськ, 2005 р.); VI науково-практичної конференції „Соціально-економічний розвиток України на початку ХХІ століття” (м. Полтава, 2006 р.); Міжнародній науково-теоретичній конференції „Земельні відносини і просторо-вий розвиток в Україні” (м. Київ, 2006 р.); Міжнародній науково-практичній кон-ференції „Відкритий діалог: влада, промисловість, громадянське суспільство. Сталий розвиток довкілля в Україні” (м. Маріуполь, 2006 р.); ІV Міжнародній на-уково-практичній конференції „Місто, регіон, держава: проблеми розподілення повноважень” (м. Донецьк – м. Святогірськ, 2006 р.); Міжнародній молодіжній науково-практичній конференції „Соціально-економічний розвиток України в умовах євроінтеграції” (м. Луганськ, 2007 р.).
Публікації результатів дослідження. За результатами виконаного дослідження опубліковано 23 наукові роботи, з них 9 – у наукових фахових видан-нях, 14 – за матеріалами конференцій. Загальний обсяг публікацій складає 7,01 друк. арк. Особисто авторові належить 6,3 друк. арк.
Список литературы ВИСНОВКИ

У дисертаційній роботі розв’язано актуальне наукове завдання по форму-ванню стратегії розвитку регіону на основі узгодження теоретичних і науково-методичних положень, які ґрунтуються на результатах виконаного дослідження економіко-соціо-екологічного стану регіонів України. На основі проведеного до-слідження сформульовані наступні висновки.
1. При застосуванні системного підходу до дослідження закономірностей розвитку регіональних систем обґрунтовано, що регіон можна розглядати як еко-номіко-соціо-екологічну систему. На цій основі удосконалено підхід до оцінки ста-ну регіону через характеристику досягнутого стану економічної і соціальної підсистем (показників, що безпосередньо характеризують складові відповідних підсистем), а також показників, що характеризують взаємодію між цими та еко-логічною підсистемою, з подальшим розрахунком інтегральної оцінки.
2. На основі синтезу підходів до поняття „стратегія” в роботі одержало пода-льший розвиток визначення поняття „стратегія розвитку регіону” як процес досяг-нення стратегічної мети, що включає в себе етапи формування, реалізації, моніто-рингу реалізації та, у разі потреби, корегування структури цілей і завдань стратегії. Такий підхід до визначення поняття стратегія забезпечує інтегративний характер і дозволяє об’єднати в ньому весь процес управління переходом регіону до сталого економіко-соціо-екологічного розвитку.
3. Здійснено групування і ранжування регіонів України на основі розрахунку інтегральних оцінок (за показниками антропогенного навантаження на довкілля, демографічного стану населення регіону, взаємодії соціальної та економічної під-систем регіону, захворюваності населення та стану економічної підсистеми регіо-ну), що дозволило отримати визначення досягнутого рівня їх економіко-соціо-екологічного розвитку.
Згідно до отриманих результатів розрахунків, перше місце в рейтингу за ін-тегральною оцінкою рівня економіко-соціо-екологічного розвитку регіону займає Київська область (вельми високий рівень розвитку), до п’ятірки лідерів входять також Одеська (середній рівень розвитку), Полтавська, Львівська, Запорізька об-ласті, рівень розвитку яких можна охарактеризувати як істотний. Замикають рей-тинг Рівненська, Черкаська, Херсонська, Чернівецька, Тернопільська області (ве-льми низький рівень розвитку). Донецька область посідає 11 місце в рейтингу і характеризується низьким рівнем розвитку в контексті переходу до сталого еко-номіко-соціо-екологічного розвитку (при цьому рівень економічного розвитку об-ласті характеризується як вельми високий).
4. Розроблено методичний підхід до визначення типів регіонів на основі ієра-рхічної кластерізації (за факторами стану економічної підсистеми регіону, антропо-генного тиску на довкілля, демографічного стану населення, захворюваності насе-лення, рівня безробіття населення та доходів населення регіону). Це дозволило от-римати два якісно відмінних один від одного і нерівних за розмірами кластери, для яких виявлено властиві їм характеристики. Здійснена типізація регіонів України дозволила сформувати чотири типи стратегій розвитку для регіонів України та обґрунтувати їх основні стратегічні пріоритети.
5. Обґрунтовано, що стратегічне регіональне планування має виступати ме-тодичною основою формування стратегії розвитку регіону, визначаючи основні її принципи, підходи та методи. В процесі роботи запропоновано спеціалізовані ета-пи управління формуванням та реалізацією стратегії розвитку регіону, визначено мету регіонального розвитку, стратегічне бачення майбутнього розвитку регіону і його місію.
Обґрунтовано стратегічні цілі розвитку регіону із застосування методу побу-дови „дерева цілей”, в якому на відміну від поширеної трирівневої декомпозиції головної мети, обґрунтовано п’ять ієрархічних рівнів. Це дозволило здійснити вибір шляхів досягнення економіко-соціо-екологічного розвитку Донецької області як ключового об’єкта управління щодо вирішення даної проблеми в Україні.
6. Удосконалено методичний підхід до реалізації стратегії розвитку регіону на основі побудови цілереалізуючої системи як сукупності організаційно-економічних інструментів (у вигляді взаємопов’язаних інститутів і механізмів за-безпечення цілеспрямованого та ефективного впливу на економіко-соціо-екологічний розвиток регіону). Діяльність цілереалізуючої системи забезпечує впровадження і реалізацію стратегії розвитку регіону.
7. Синтезовано цілереалізуючу систему забезпечення впровадження і реалі-зації стратегії розвитку регіону, метою якої є управління причинно-наслідковими зв’язками перебігу процесів регіонального розвитку. Її ядром виступають суб’єкти ЦРС – органи державного управління і місцевого самоврядування, об’єктом є фун-кціонування економіко-соціо-екологічної системи регіону. Визначено також мето-ди управління (інструменти фінансово-економічних, законодавчо-правових та ор-ганізаційно-адміністративних механізмів), що в цілому дозволяє сформувати ін-струментарій цілеспрямованого впливу на розвиток регіону.
Встановлені за результатами дослідження залежності, сформульовані визна-чення, науково-теоретичні обґрунтування, розроблені методи, методичні настанови стратегії розвитку регіону визначають його теоретичну наукову новизну. Ґрунтовні пропозиції, отримані результати та розроблені заходи з організаційно-економічного забезпечення розробки стратегічних цілей розвитку регіону у своїй сукупності, зу-мовленості та взаємозалежності становлять прикладний аспект наукової новизни проведеного дослідження.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Аванпроект економічного районування України / В.А. Поповкін, А.П. Калитенко, В.О. Розинка, М.Р. Сиротич. – К.: НІСТ, 1994. – 90 с.
2. Адамов Б.И. Концептуальные основы местного экономического разви-тия // Економіка та право. – 2005. – № 1. – С. 63-68.
3. Адамов Б.И. Кузьменко Л.М. Формирование основ региональной про-мышленной политики // Экономика промышленности: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2005. – С. 3-8.
4. Алаев Э.Б. Экономико-географическая терминология. - М.: Мысль, 1977. – С. 50.
5. Андрейчиков А.В., Андрейчикова О.Н. Анализ, синтез, планирование решений в экономике. – М.: Финансы и статистика, 2002. – 368 с.
6. Ансофф И. Стратегическое управление / Пер. с англ. – М.: Экономика, 1989. – 396 с.
7. Антонов В. Методичні підходи щодо оцінки рівня соціально-економічного розвитку регіонів України // Управління сучасним містом. – 2003. – № 7-9. – С.51- 61.
8. База даних „Здоров’я для всіх” Україна [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://medstat.com.ua/ukr/stat.html
9. Безручко Б.П., Смирнов Д.А. Современные проблемы моделирования по временным рядам [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.sgu.ru/faculties/non-linear_processes/laboratories/modelling/doc/review. pdf
10. Белл Д. Грядущее постиндустриальное общество. Опыт социального прогнозирования. – М.: Academia, 1999. – 956 c.
11. Белошапка В.А., Загорий Г.В. Стратегическое управление: Принципы и международная практика / Под ред. В.А. Белошапки. – К. Абсолют-В, 1998. – 352 с.
12. Бєлєнький П., Другов О. Теоретико-методологічні засади регіонального розвитку економіки України // Регіональна економіка. – 2006. – № 4. – С. 7-17.
13. Білорус О. Глобалізація і нова парадигма постіндустріального розвитку // Економічний часопис – ХХІ. – 2002. – № 10. – С. 3-7.
14. Білорус О., Мацейко Ю. Імперативи сталого розвитку в епоху гло-балізації [Електронний ресурс] // Економічний Часопис – ХХІ. – 2002. – №3. – Режим доступу до журн.: http://soskin.info/ea.php?pokazold=20020390&n=3&y=2002
15. Благодарний О.І., Калашнікова Т.М. Необхідність структурних зру-шень в економіці України як відповідь на виклики глобалізації // Інтеграція України у світовий економічний простір: Тези доп. VI Всеукр. наук.-практ. конф. студентів і молодих вчених (Донецьк, 23 березня 2004 р.). – Донецьк: ДЕГІ, 2004. – С. 33-34.
16. Благодарний О.І., Калашнікова Т.М. Розвиток стратегічного плануван-ня щодо потреб управління територіального рівня і сталого розвитку регіону // Управління регіональним економічним розвитком в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції: Матеріали Всеукр. міжвуз. наук. конф. студентів та мо-лодих науковців. (Івано-Франківськ, 16-18 листопада 2005 р.). – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2005. – С. 122-127.
17. Благодарний О.І., Калашнікова Т.М. Формування основних підходів до проблеми синтезу цілереалізуючої системи стратегії сталого розвитку регіону // Город, регион, государство: проблемы распределения полномочий: Сб. науч. трудов. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2007. – С. 595-601.
18. Благодарний О.І., Калашнікова Т.М., Цупор С.К. Особливості екологі-чного стану Донецького регіону // Еколого-економічні, правові та соціальні ас-пекти охорони навколишнього середовища: Матеріали Міжрегіон. наук.-практ. конф. (Полтава, 23-24 травня 2007 р.). – Полтава: ПІБ МНТУ, 2007. – С. 73-74.
19. Благодарний О.І., Коршикова І.О., Калашнікова Т.М. Формування інформаційної бази статистики – необхідний елемент організації і вдосконален-ня управління на місцевому рівні // Город, регион, государство: проблемы рас-пределения полномочий: Материалы IV Междунар. науч.-практ. конф. (Донецк, 5-7 октября 2006 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2007. – С. 35-43.
20. Благодарный А.И., Попов Н.А. Ресурсы и управление в условиях тран-сформации общества // Город, регион, государство: проблемы распределения полномочий: Сб. науч. трудов. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2003. – С.21-26.
21. Богуцький В. Стратегічне планування соціально-економічного розвит-ку адміністративно-територіальних одиниць // Управління сучасним містом. – 2002. – № 7-9. – С.63-67
22. Буравльов Є., Стогній В. Важелі екологічно безпечної політики [Елек-тронний ресурс] // Вісник НАН України. – 2002. - № 9. – Режим доступу до журн.: http://www.visnyk-nanu.kiev.ua/2002-9/3.htm
23. Бююль А., Цёфель П. SPSS: искусство обработки информации. Анализ статистических данных и восстановление скрытых закономерностей: Пер. с нем./ А. Бююль, П. Цёфель – СПб.: ООО „ДиаСофтЮП”, 2005. – 608 с.
24. Вайцзеккер Э., Ловинс Э., Ловинс Л. ФАКТОР ЧЕТЫРЕ. Затрат – по-ловина, отдача – двойная. Новый доклад Римскому клубу / Пер. А.П. Заварни-цына и В.Д. Новикова; под. ред. Г.А. Месяца. - М.: Akademia, 2000. – 400 с.
25. Василенко В.Н. Архитектура регионального экономического простран-ства: Монография / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО „Юго-Восток, Лтд”, 2006 – 311 с. – Бібліогр.: с. 300-310.
26. Вахович І.М. Організаційно-економічний механізм формування та реа-лізації стратегії розвитку регіону: Автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.10.01 / Ін-т регіональних досліджень. НАНУ. – Львів, 2001. – 19 с.
27. Вернадский В.И. Біосфера и ноосфера. – М.: Мысль, 1989. - 262 с.
28. Вернадский В.И.Начало и вечность жизни. – М.: Сов. Россия, 1989. – 704 с.
29. Виханский О.С., Наумов А.И. Менеджмент: Учебник. – М.: Гадарика, 1998. – 528 с.
30. Водний кодекс України від 06.06.1995 р. № 213/95-ВР // Відомості Вер-ховної Ради України. – 1995. – № 24. – Ст. 189.
31. Воропаева О.Д., Евченко А.В., Кузьбожев Э.Н. Формирование инте-гральных социально-экономических показателей для оценки уровня и динамики общественного развития // Проблемы экономики и управления. – 2004. – № 1-3. – Ч. 1. – С. 54-74.
32. Гайдук В., Кучеренко Т., Михальченко М. Україна у регіональному вимірі: проблеми і перспективи. – Донецьк: Донбас, 2002. – 327 с.
33. Герасенко В.П. Методы многомерного анализа в исследовании регио-нальной дифференциации // Вопросы статистики. – 2004. – № 11. – С. 48-57.
34. Герасимчук З.В. Еколого-економічні основи формування та реалізації регіональної політики сталого розвитку (питання методології та методики): Авто-реф. дис. ... доктора екон. наук: 08.10.01 / Ін-т регіональних досліджень. НАНУ. – Львів, 2002. – 47 с.
35. Гетьман В.І. Актуалістичне використання методів порівняльної еколо-гії при відтворенні оптимуму ландшафту // Екологічний вісник. – 2005. – № 1. – С. 7-9.
36. Гитис П.Х. Статистическая классификация и кластерный анализ. – М.: Издательство Московского государственного горного университета, 2003. – 157 с.
37. Голуб А.А., Струкова Е.Б. Экономика природных ресурсов: Учеб. по-собие для вузов. – М.: Аспект Пресс, 1999. – 319 с.
38. Горшенин В. ХХІ век. Ситуационное управление как основа устойчи-вого развития государства [Електронний ресурс] // Режим доступу: ht-p://www.observer.ru
39. Гранберг А.Г. Моделирование социалистической экономики. – М.: Экономика, 1988. – 487 с.
40. Гринев В. Проект концепции новой региональной политики (февраль 1995) // Восток. – 1998. – № 4. – С. 6-42.
41. Давыдянц Д.Е. Критерий, показатели и оценка социально-экономической эффективности // Вопросы статистики. – 2002. – № 8. – С. 73-78.
42. Данилишин Б.М. Эколого-экономические проблемы обеспечения устойчивого развития производительных сил Украины (на примере АПК Укра-ины): Дис. ... доктора екон. наук: 08.10.01 / НАН Украины; Совет по изучению производительных сил Украины, 1997. – 398с.
43. Данилишин Б.М., Дорогунцов С.І., Міщенко В.С. та інші. Природно-ресурсний потенціал сталого розвитку України. – К.: РВПС України, 1999. – 716 с.
44. Декларація по навколишньому середовищу і розвитку. Рио-де-Жанейрская декларація по окружающей среде и развитию: Утверждена Конфе-ренцией ООН по окружающей среде и развитию, Рио-де-Жанейро, 3–14 июня 1992 года [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.un.org/russian/documen/declarat/riodecl.htm
45. Демографічна криза в Україні. Проблеми дослідження, витоки, складо-ві напрями протидії / НАН України; Ін-т економ. / За ред. В. Стешенко. – К., 2001. – 560 с.
46. Денисик Г.І., Мудрак О. В., Бабчинська О.І. Формування єдиної систе-ми охоронних об’єктів України // Екологічний вісник. – 2005. – № 4. – С. 21-24.
47. Денисов Ю., Савельєв Л., Шевчук Л. Регіональний дискурс: сутність, еволюція, сучасні уявлення, перспективи розвитку // Регіональна економіка. – 2003. – № 3. – С. 179-184.
48. Денисов Ю.Д., Семичасная Е.Б. Формирование территориального сооб-щества как основы регионального развития // Город, регион, государство: пробле-мы распределения полномочий: Сб. науч. трудов. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2003. – С. 72-79.
49. Дергачова В.В. Енергоекономічні чинники сталого розвитку: аналіз та оцінка впливу: Автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.02.03 /Інститут економічно-го прогнозування. НАНУ. – К., 2001. – 19с.
50. Державні фінанси: Теорія і практика перехідного періоду в Централь-ній Європі / Пер. з англ. – К.: Основи, 1988. – 542 с.
51. Довбня С.Б. Методические основы и направления реструктуризации предприятий в промышленности. – Днепропетровск: Наука и образование, 2002. – 312 с.
52. Довкілля Донеччини у 2004 році. Статистичний збірник. – Донецьк, 2005. – 114с.
53. Домнина И. Разработка и использование социальных нормативов // Экономист. – 1999. – № 4. – С. 54-60.
54. Донецкая область в цифрах в 1990 году. Статистический сборник № 2/85. - Донецк: Облуправление статистики, 1991. – 150с.
55. Донченко Ю. В. Сравнительная оценка социально-экономической эф-фективности развития регионов Центрального федерадьного округа Российской Федерации // Вопросы статистики. – 2004. – № 12. – С. 48-51.
56. Донченко Ю.В., Евченко А.В., Железняков С.С. Социально-экономические аспекты оценки и регулирования территориальной асимметрии в развитии админис-тративных районов // Вопросы статистики. – 2004. – № 8. – С. 56-61.
57. Доповідь про стан навколишнього природного середовища в Донецькій області за 1996 рік. Міністерство охорони навколишнього природного середо-вища та ядерної безпеки [Електронний ресурс] // Режим доступу: ht-tp://www.ecolife.org.ua/aducation/ppress/donetsc96
58. Дорогунцов С., Ральчук О. Сталий розвиток — цивілізаційний діалог природи і культури // Вісник національної академії наук України. – 2001. – № 10. – Режим доступу до журн.: http://www.visnyk-nanu.kiev.ua/2002-9/3.htm
59. Дорогунцов С.И., Ральчук А.И. Управление техногенно-экологической безопасностью в контексте парадигмы устойчивого развития: концепция систе-мно-динамического решения. – К.: Наукова думка, 2002. – 201с.
60. Дробоход Н. Устойчивое экологически безопасное развитие: украинс-кий контекст // Зеркало недели. – 2001. – 2-8 июня.
61. Дубнов А.М., Мхитарян В.С., Трошин Л.И. Многомерные статистичес-кие методы для экономистов и менеджеров: Учебник – М.: Финансы и статисти-ка., 1998. – 352 с.
62. Дюран Б., Одел П. Кластерный анализ / Пер. с англ. Е.З. Демиденко. Под ред. А.Я. Боярского. – М.: Статистика, 1977. – 128 с.
63. Евченко А.В., Кужьбожев Э.Н. Прогнозирование и программирование со-циального развития региона в переходной экономике: ресурсный подход / Научн. ред. д-р экон. Наук, проф. Э.Н. Кужьбожев. - Курск: Изд-во РОСИ, 2000. – 216 с.
64. Ефимова Е.Г. Экономическая теория в схемах, таблицах, графиках. Уче-бное пособие. – М.: Флинта, 2003. – 156 с.
65. Європейська хартія місцевого самоврядування [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/book/varnaly/008.htm
66. Єпіфанов А.О., Сало І.В. Регіональна економіка: Навчальний посібник. – К.: Наукова думка, 1999. – 344 с.
67. Єрохін С.А. Основні засади формування стратегії соціально-економічного розвитку України // Актуальні проблеми економіки. – 2004. - № 12. – С. 17-24.
68. Зайцева Л., Подольская И. Тенденции социального развития регионов Украины // Экономика Украины. – 2003. – № 5. – С. 67-73.
69. Збарская А.И. Демографическая ситуация в России на пороге XXI века и необходимость переписи его населения // Вопросы статистики. – 2000. – № 4. – С. 5-8.
70. Земельний кодекс України: Кодекс законів від 25.10.2001 р. № 2768-III // Відомості Верховної Ради України. - 2002. - № 3-4. - Ст.27.
71. Земля тривоги нашої. За матеріалами доповіді про стан навколишнього природного середовища в Донецькій області у 2004 році / Під ред. С. Третьяко-ва. – Донецьк: Новий мир, 2005. – 136 с.
72. Зінченко В.О., Лук’янчук О.В., Корбут Г.О. Біомаса як альтернативне джерело енергії // Екологічний вісник. – 2005. – № 3. – С. 24,25.
73. Злобін Ю. Основи екології. – К.: Лібра, 1998. – 248 с.
74. Зовнішня торгівля Донецькій області товарами та послугами у 2000-2004 рр. Статистичний збірник. – Донецьк: Головне управління статистики, 2005. – 62 с.
75. Иноземцев В.Л. За пределами экономического общества. – М.: -cademia – наука, 1998. – 640 с.
76. Иноземцев В.Л. Расколотая цивилизация: системные кризисы индуст-риальной эпохи // Вопросы философии. – 1999. – № 5. – С. 3-18.
77. Інвестиційна та будівельна активність в Донецькій області (1996-2004 рр.). Статистичний збірник № 03/2–12/264. – Донецьк: Головне упралвління статистики, 2005. – 104 с.
78. Індекс людського розвитку // Актуальні проблеми економіки. – 2002. – № 10. – С. 90-95.
79. Кавецький В.М., Козьякова Н.О., Бездрабко О.М. Стратегія стійкого розвитку чи концепція внутрішньої динамічної рівноваги (теорія та практика то-ксикологічної безпеки) [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.medved.kiev.ua/MAG/st_2003/03_4_4.htm.
80. Калашнікова Т. М. Аналіз рівня промислового розвитку регіону: струк-турний аспект // Культура народов Причерноморья. – 2006. – № 80. – С. 61-64.
81. Калашнікова Т. М. Аналіз стану сільського господарства Донецької об-ласті // Экономика и право. – 2006. – № 1. – С. 66-71.
82. Калашнікова Т. М. Етапи стратегічного управління процесом форму-вання та реалізації стратегії сталого розвитку регіону // Экономика и право. – 2005. – № 2. – С. 32-37.
83. Калашнікова Т. М. Стратегічне планування сталого розвитку регіону: визначення змісту основних категорій // Менеджер. – 2005. – № 3. – С. 92-96.
84. Калашнікова Т.М. ВДВ регіону як одна з характеристик економічного розвитку території (на прикладі Донецької області) // Соціально-економічний розвиток України на початку ХХІ століття: Матеріали VI наук.-практ. конф. (Полтава, 15-16 березня 2006 р.). – Полтава: ПІБ МНТУ, 2006. – С. 106-109.
85. Калашнікова Т.М. Екологічні проблеми Донецької області: стан земе-льних ресурсів // Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні: Матері-али Міжнар. наук. конф. (Київ, 13-14 квітня 2006 р.). – К.: РВПС України НАН України, 2006. – Ч. ІІ. – С. 227-229.
86. Калашнікова Т.М. Інвестиційна складова стратегії сталого розвитку // Соціально-економічний розвиток України в умовах євроінтеграції: Збірник тез міжнар. молодіжної наук.-практ. конф. (Луганськ, 14-17 травня 2007 р.). – Лу-ганськ: ЛНПУ ім. Т. Шевченка, 2007. – С. 163-166.
87. Калашнікова Т.М. Кластерний аналіз регіонів України за показниками соціо-еколого-економічного розвитку // Вісник економічної науки України. – 2006. – № 2. – С. 105-109.
88. Калашнікова Т.М. Концепція сталого розвитку як стратегія розв’язання протиріч глобалізаційних процесів // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: Праці ІV Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених (Донецьк, 9-12 груд-ня 2003 р.). – Донецьк: ДонНУ, 2003. – Ч. 3. – С. 185-187.
89. Калашнікова Т.М. Оцінка природно-ресурсного потенціалу регіонів України // Экономика и право. – 2006. – № 3. – С. 37-40.
90. Калашнікова Т.М. Соціальні наслідки погіршення стану навколишньо-го природного середовища // Економіка України: стратегія, відродження і тран-сформаційні перетворення: Матеріали наук.-практ. конф. (Полтава, 26-27 квітня 2005 р.). – Полтава: ПІБ МНТУ, 2005. – С. 10-13.
91. Калашнікова Т.М. Стратегічне планування при переході до принципів сталого розвитку економіки (регіональний аспект) // Сучасні проблеми управління: Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 27-28 листопада 2003 р.). – К.: ІВЦ “Політехника”, 2003. – Ч. 1. – С. 144-146.
92. Калашнікова Т.М. Трудові ресурси в системі регіонального розвитку// Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (Тернопіль, 13-14 травня 2004 р.). – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 65-66.
93. Калашнікова Т.М. Управління природно-ресурсним потенціалом тери-торії в контексті переходу до сталого розвитку // Актуальные проблемы управ-ления ресурсами городского развития: Материалы междунар. науч.-практ. конф. (Донецк, 20 ноября 2003 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2003. – С. 187-191.
94. Калашнікова Т.М. Управлінський потенціал в контексті переходу до сталого розвитку // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2005. – №12. – С. 74-80.
95. Калашнікова Т.М. Цільові настанови екологізації економічного розвит-ку регіону // Відкритий діалог: уряд, промисловість та громадянське суспільст-во. Сталий розвиток довкілля в Україні: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (Маріуполь, 18-21 вересня 2006 р.). – Маріуполь: МДГУ, 2006. – С. 171-176.
96. Кевин Койн, Сому Субраманьям. Как упорядочить процесс разработки стратеги [Електронний ресурс] // Режим доступу: ht-p://management.com.ua/strategy/str016.html
97. Ковалко М.П. Денисюк С.П. Енергозбереження – пріоритетний напря-мок державної політики України. – К.: УЕЗ, 1998. – 506 с.
98. Конвенція про охорону біологічного різноманіття [Електронний ре-сурс] // Режим доступу: http://www.ecolife.org.ua/laws/inter/1992/06.php
99. Конституція України: Прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року. – К.: Наукова думка, 1998. – 63 с.
100. Концепція сталого розвитку України (проект) // Газета “Світ”. – 1997. – 12 вересня. – С. 4-6.
101. Коробки В.И. Экология. Учебник для вузов / В.И. Коробкин, Л.В. Пе-редельский. Изд. 9-е, доп. и перераб. – Ростов н/Д: Феникс, 2005. – 576 с.
102. Коротеев А. С. Общество на пути к устойчивому развитию: миф или реальность [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.sustainable-cities.net.ua/ index.php?option=content&task=view&id=158& Itemid=27
103. Коротич О.Б. Формування регіональних систем // Вісник Хмельниць-кого інституту регіонального управління та права. – 2004. – № 4(12). – С. 291-298.
104. Коротич О.Б. Соціально-територіальний потенціал та реальні досяг-нення регіонів України // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2005. – № 1. – С. 282-288.
105. Корпан Р.В. Екологізація управління та економічне зростання: моде-лювання та аналіз взаємозв’язку: Автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.08.01 / Сумський державний університет. – Суми, 2005. – 24 с.
106. Котляков В.М., Глазовский Н.Ф., Руденко Л.Г. Географические под-ходы к проблеме устойчивого развития // Известия РАН, сер. геогр. – 1997. – №6. – С.8-15.
107. Крисачнеко В.С. Людина і біосфера: основи екологічної антропології. – К.: Заповіт, 1998. – 688 с.
108. Кузнецов А. О. Інноваційні технології в державному регулюванні соціально-економічного розвитку регіону: Автореф. дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / Національна академія державного управління при Президентові України. Харківський регіональний інститут державного управління. – Харків, 2006. – 19 с.
109. Кузьмин С. Оценка пореформенных последствий // Экономист. – 2004. – №8. – С. 32-39
110. Кучеренко О. Концептуальні засади державної регіональної політики України // Вісник Української Академії державного управління при Президентові України. – 2000.– № 3. – С. 16.
111. Лебединська О. Стратегічне планування і визначення стратегічних пріоритетів соціально-економічного розвитку регіонів // Управління сучасним містом. – 2003. – № 10-12. – С.102
112. Леонідов I. Л. Теоретичні основи ефективності стратегічного плану-вання. Дис. канд. ек. н.: 08.01.01. Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2004. – 217 с.
113. Лісовий Кодекс України: Кодекс законів від 21.01.1994 р. № 3852-XII // Голос України. – 1994. – 13 квітня.
114. Лосев К.С. Исходные положения устойчивого развития [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.sustainable-cities.net.ua/index.php?option =content&task=view&id=107&Itemid=27
115. Лукъянчиков Н.Н., Потравный И.М. Экономика и организация приро-допользования: Учебник для вузов. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: ЮНИТИ – ДАНА, 2002. – 454с.
116. Буткевич М.Н. Философское значение концепции устойчивого разви-тия // Вопросы философии. – 2002. – № 11. – С. 24-25.
117. Максимова Т.С. Формування механізму діагностування та прогнозу-вання економічного і соціального розвитку регіонів: Автореф. дис. ... доктора екон. наук: 08.10.01 / Ін-т економіко-правових досліджень. НАНУ. – Донецьк, 2004. – 36 с.
118. Маринич О.М., Тищенко П.Г. Фізична географія України: Підручник. – К.: Знання, 2003. – 479 с.
119. Маршалова А.С., Новоселов А.С. Основы теории регионального вос-производства: Курс лекций/ НГАЭиУ. –М.: Экономика, 1998. – 192с.
120. Масловська Л. Теоретико-методологічний підхід до оцінки пропор-ційності і збалансованості регіонального розвитку України // Регіональна еко-номіка. – 2005. – № 1. – С. 90-95
121. Масловська Л.Ц. Сталий розвиток продуктивних сил регіонів: теорія, методологія, практика: Автореф. дис. ... доктора екон. наук: 08.10.01 / РППС України. НАНУ. – К., 2003. – 414 с.
122. Мельник Л.Г. Экологическая экономика: Учебник. – Сумы: Изд-во „Университетская книга”, 2001. – 350 с.
123. Мельник С.А. Управління регіональною економікою: Навч. посібник. - К.: КНЕУ, 2000 - 124 с.
124. Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента / Пер. с англ. – М.: Дело, 1992. – 702 с.
125. Методика вимірювання людського розвитку регіонів України / Дер-жавний комітет статистики України, РВПС України. – Київ, 2001. – 32с.
126. Методические подходы к выбору стратегии устойчивого развития тер-ритории / Под науч. ред. А.Г. Шапаря. – Днепропетровск: Ин-т проблем приро-допользования и экологии НАНУ, 1996. – Т. 1. – 162 с.
127. Методичні рекомендації щодо формування регіональних стратегій ро-звитку: Наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції Укра-їни від 29.07.2002 р. № 224 // Управління сучасним містом. – 2003. – № 4-6. – С. 156-169.
128. Миграция и безопасность в России /А. Г. Вишневский, Г.С. Витков-ская, С.А. Панарин и др. - М.: Интердиалект, 2000. – С. 60.
129. Моисеев Н. Современный антропогенезис и цивилизованные разломы. Эколого-политологический анализ // Вопросы философии. – 1995. – № 1. – С. 20-32.
130. Моисеев Н.Н С мыслями о будущем России [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.yabloko.ru/Union/MMYA/Moiseev/moiseev.html
131. Моисеев Н.Н. Историческое развитие и экологическое образование. – М.: МНЭПУ, 1995. - 56с.
132. Моисеев Н.Н. Стратегия переходного периода. // Вестник РАН. – 1995. – №4. – С. 50-64.
133. Моисеев Н.Н., Александров В.В., Тарко А.М. Человек и биосфера. Опыт системного анализа и эксперименты с моделями. – М.: Наука, 1985. – 272 с.
134. Мочерный С. В., Некрасов В. Н., Овчинников В. Н., Секретарюк В. В. Экономическая теория: Учебник для вузов. – М.: ПРИОР, 2000 – 410 с.
135. Мунтян М.А., Урсул А.Д. Глобализация и устойчивое развитие: Учеб. пособие. – М.: СТУПЕНИ, 2003. – 304 с.
136. Мягченко О.П., Єлагіна В.О. Природно-заповідні території Північного Приазов’я: стан та перспективи розвитку // Екологічний вісник. – 2005. – № 5. – С. 25-29.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.