У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ЕКОЛОГО-ЕКОНОМІЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ В РОЗРІЗІ ОСНОВНИХ ВИДІВ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ
Количество страниц 163
ВУЗ КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 20920.doc 
Содержание ЗМІСТ
стор.
ВСТУП 4
РОЗДІЛ 1 АНАЛІЗ СТАНУ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ 11
1.1. Джерела забруднення навколишнього середовища та їх вплив на довкілля 11
1.2. Глобальні моделі сталого розвитку еколого-економічних систем 20
1.3. Теоретичні засади еколого-економічних досліджень 29
Висновки до розділу 1 51
РОЗДІЛ 2. МОДЕЛЮВАННЯ ЕКОЛОГО-ЕКОНОМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ В УКРАЇНІ 53
2.1. Обґрунтування вибору екологічних показників для еколого-економічних моделей 53
2.2. Модель оптимізації галузевої структури економіки країни з урахуванням екологічних вимог 65
2.2.1. Складові еколого-економічної моделі 65
2.2.2. Методика розрахунків технологічних коефіцієнтів 77
2.2.3. Вибір критерію оптимізації 83
2.3. Схема реалізації моделі оптимізації галузевої структури економіки країни з урахуванням екологічних вимог методом поступок 84
2.4. Економічний опис задачі формування транспортних потоків міста 88
Висновки до розділу 2 93
РОЗДІЛ 3 ФОРМУВАННЯ ПЕРСПЕКТИВНИХ НАПРЯМІВ ТА РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ З УРАХУВАННЯМ ЕКОЛОГІЧНОЇ СКЛАДОВОЇ 95


3.1. Аналіз динаміки екологічної ситуації в Україні
за 20002005 рр. 95
3.2. Оптимізація галузевої структури економіки України з урахуванням екологічних обмежень 119
3.3. Варіанти розвитку економіки України з урахуванням екологічних факторів 130
3.3.1. Аналіз показників розвитку економіки України на перспективу 132
Висновки до розділу 3 140
ВИСНОВКИ 143
ДОДАТКИ 147
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 151




ВСТУП



Актуальність теми дослідження. Сучасний етап розвитку людської цивілізації характеризується підвищенням уваги до проблем охорони природи і раціонального використання природних ресурсів. Основні напрями розвитку країн світу зафіксовані в міжнародному документі «Порядок денний на ХХІ століття».
Україна не лишається осторонь світових тенденцій. У країні багато робиться для поліпшення екологічної ситуації. Про це свідчить ухвалення низки законів України, що забезпечують виконання нею міжнародних угод у сфері охорони навколишнього середовища. Наведемо лише основні з них: Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 р. зі змінами і доповненнями; Закон України «Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000–2015» від 21.09.2000 р.
Ускладнення процесів взаємодії економічної діяльності з довкіллям та погіршення при цьому екологічних показників є однією з основних проблем розвитку економіки. Постає необхідність побудови збалансованих економіко-екологічних систем. У зв’язку з цим дослідження та розробка нових підходів до формування структури економіки країни з урахуванням екологічних чинників є актуальною. Зменшення питомої ваги «брудних» видів економічної діяльності в структурі економіки України та розвиток таких видів економічної діяльності, як торгівля, готельний бізнес тощо, для країни є вкрай необхідним і відповідає міжнародній стратегії сталого розвитку.
Складність і багатогранність проблеми збереження довкілля обумовила необхідність застосування для її вивчення методів математичного моделювання як важливого інструменту пошуку найбільш ефективних заходів запобігання негативному впливу виробничої діяльності на навколишнє середовище. Важливим є створення нових науково-методичних підходів для розв’язання цієї проблеми. З огляду на це актуальною є обрана тема дисертаційної роботи.
Різні аспекти характеристики джерел забруднення навколишнього середовища та наслідків дії шкідливих речовин на довкілля і людину висвітлені в роботах Г. Білявського, В. Вернадського, Н. Мельника, Е. Рюміної, Ю. Одума, В. Сахаєва, В. Щербицького, В. Яцика та інших. Проблеми еколого-економічної взаємодії та моделей сталого розвитку проаналізовано у роботах У. Айзарда, Р. Айреса, О. Бакаєва, Л. Бажан, О. Балацького, С. Бридуна, В. Волошина, В. Геєця, З. Герасимчук, В. Глушкова, А. Горстко, В. Гурмана, В. Григорківа, Л. Гриніва, Б. Данилишина, Г. Дейлі, С. Дорогунцова, В. Заславського, М. Коробової, Н. Костіної, В. Леонтьєва, І. Ляшенка, Д. Медоуза, М. Михалевича, М. Мойсеєва, І. Недина, О. Онищенка, Р. Раяцкаса, О. Рюміна, М. Скрипниченко, В. Суткайтіса, Г. Угольницького, Д. Форда, Дж. Форрестера та інших.
Зазначимо, що більшість створених еколого-економічних моделей мають теоретичний характер і досить проблемні з точки зору наявності інформації для їх реалізації. Отже, існує необхідність подальшого вдосконалення економіко-математичних моделей, зокрема оптимізаційних. Щодо екологічної складової в цих моделях, то вона є однією з найголовніших умов. Саме цей аспект набув розвитку у нашому дослідженні.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є складовою частиною наукових досліджень кафедри математичних методів еколого-економічних досліджень і лабораторії економічної кібернетики (з 01.10.2003 р. по 15.05.2007 р.), кафедри математичної інформатики (з 16.05.2007 р.) і лабораторії високопродуктивних систем обробки інформації Київського національного університету імені Тараса Шевченка в рамках науково-дослідної комплексної програми КНУ «Інформатизація суспільства» і тем: «Створення моделей динамічних еколого-економічних процесів, їх дослідження, інформаційне наповнення та реалізація на ПЕОМ» № 01БФ015 03 ДР № 0101U002165; «Проблеми теорії прийняття рішень та її застосування в системному аналізі соціально-економічних та екологічних процесів» № 06БФ015-02 ДР № 0106U005859.
Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є: аналіз впливу виробничої діяльності галузей економіки на екологічний стан України; розробка пропозицій щодо реструктуризації економіки України за допомогою розробленої і реалізованої оптимізаційної еколого-економічної моделі за видами економічної діяльності з урахуванням обмежень на викиди. Мета дослідження зумовила постановку і вирішення таких завдань:
– вивчити фактори формування екологічної ситуації в країні, склад викидів шкідливих речовин у довкілля та їх вплив на навколишнє середовище;
– проаналізувати існуючі показники оцінки забрудненості навколишнього середовища, запропонувати шляхи їх удосконалення;
– опрацювати методи дослідження еколого-економічних процесів на макрорівні щодо найбільш придатних для практичного застосування у процесі пошуку напрямів удосконалення структури економіки;
– вивчити динаміку процесів забруднення навколишнього середовища в Україні, що пов’язане з розвитком її економіки;
– формалізувати умови функціонування економіки країни з урахуванням екологічних обмежень та побудувати еколого-економічну модель;
– обґрунтувати метод розрахунку технологічних коефіцієнтів моделі в умовах коротких рядів спостережень розвитку економіки;
– провести експериментальні розрахунки за еколого-економічною моделлю оптимізації структури економіки України;
– визначити ефективну стратегію розвитку галузей економіки, яка забезпечує збереження навколишнього середовища.
Об’єкт дослідження – екологічна ситуація в Україні та її окремих регіонах.
Предмет дослідження – еколого-економічні моделі, що відображають сучасні умови виробничої діяльності людства з урахуванням вимог охорони навколишнього середовища.
Методи дослідження. Підґрунтям роботи є теоретичні та методичні здобутки сучасної науки в галузі економіко-математичного і еколого-економічного моделювання; досягнення у вивченні екологічних процесів і механізмів запобігання негативному впливу виробничої діяльності на навколишнє середовище.
Інформаційною базою дослідження є: чинні законодавчі акти, нормативні документи органів законодавчої та виконавчої влади, статистичні матеріали і наукові публікації вітчизняних і зарубіжних авторів; теоретичні, програмні та аналітичні розробки кафедри математичних методів еколого-економічних досліджень і кафедри математичної інформатики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, електронні ресурси всесвітньої мережі Internet .
Наукова новизна отриманих результатів полягає у розробці науково-методичних підходів до аналізу екологічності видів економічної діяльності та оцінки екологічної ситуації в регіонах України; формалізації умов функціонування економіки країни на основі моделі міжгалузевого балансу з урахуванням екологічних обмежень, а саме:
уперше:
– формалізовано та побудовано еколого-економічну модель оптимізації галузевої структури економіки України з урахуванням екологічних умов країни. При цьому здійснено модифікацію моделі міжгалузевого балансу, яка доповнена маржинальними змінними, що передбачають зміни у динаміці обсягів випуску продукції за окремим видом економічної діяльності та відповідної зміни кількості викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря;
– розроблено науково-методичні положення побудови оптимізаційної еколого-економічної моделі розвитку локальної території з використанням модульного підходу до побудови оптимізаційних моделей. Ця модель уможливлює розрахунки оптимального режиму функціонування системи транспортних потоків великого міста, а саме: його рухомого складу. При цьому забезпечується максимальне задоволення потреб промисловості і населення у послугах вантажного та пасажирського транспорту і раціональне використання матеріально-технічних ресурсів, де одна з головних умов – максимальне збереження екології великого міста;
– обґрунтовано ефективні напрями реструктуризації економіки України, які забезпечуються випереджаючими темпами розвитку обробних галузей, зокрема: виробництва машин та устаткування, харчової промисловості, а також торгівлі та інших видів економічної діяльності з низьким коефіцієнтом кількості забруднювачів у розрахунку на одиницю випуску продукції з дотриманням принципів збалансованості виробництва та споживання.
удосконалено:
– принципи розрахунку техніко-економічних коефіцієнтів для маржинальних змінних, а також обмежень щодо обсягу можливого приросту випуску продукції та кінцевого споживання при коротких рядах спостережень розвитку економіки (до 5 років);
– методи кількісної оцінки екологічності видів економічної діяльності за показниками кількості викидів шкідливих речовин на одиницю випуску продукції;
– метод оцінки сукупності галузей промисловості, що сконцентровані на локальній території, за кількістю викидів у розрахунку на одиницю доданої вартості виробленої продукції на даній території.
набуло подальшого розвитку:
– обґрунтування доцільності використання здатності природного середовища до самоочищення, яка залежить від структури природних угідь регіону в частині оцінки екологічної ситуації у певному регіоні.
Практичне значення отриманих результатів. Результати дослідження дають підстави для наукового обґрунтування управлінських рішень при визначенні перспективних напрямів удосконалення структури економіки України відповідно до вимог збереження навколишнього середовища країни та її регіонів. Результати дослідження впроваджено в Міністерстві економіки України (довідка № 181-20/243 від 26.09.2008). Зокрема, розрахунки можуть бути використані при розробці заходів щодо поліпшення екологічної ситуації в регіонах країни.
Особистий внесок здобувача. Матеріали, наведені в дисертаційній роботі, є особистим доробком автора. З робіт, що опубліковані у співавторстві, використано лише матеріали, які належать особисто автору. Досліджено можливість знаходження оптимального режиму функціонування системи транспортних засобів великого міста.
Апробація результатів дослідження. Основні положення дисертаційної роботи доповідалися та обговорювалися на наукових і науково-практичних конференціях і семінарах:
– Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих учених «Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі» (Дніпропетровськ, 26 лют. 2003 р.);
– Другій науково-практичній конференції «Розвиток зовнішньо-економічної діяльності в умовах глобалізації» (Сімферополь, 20–21 квіт. 2006 р.);
– Науково-практичній конференції «Моніторинг навколишнього середовища: науково-методичне, нормативне, технічне, програмне забезпечення» (АР Крим, Коктебель, 18–22 верес. 2006 р.);
– Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Сучасні моделі і методи прогнозування соціально-економічних процесів (ПСЕП-2007)» (Київ, 19 квіт. 2007 р.);
– семінарі кафедри математичних методів еколого-економічних досліджень Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Публікації. Основні положення дисертаційного дослідження викладені у 7 наукових працях (у тому числі 4 – у фахових видання ВАК України) загальним обсягом, що належить особисто автору, 1,7 друкованих аркушів. З них у журналах – 0,12, наукових вісниках  0,5, збірниках наукових праць 0,62, матеріалах наукових та науково-практичних конференцій 0,46 друкованих аакушів.
Список литературы ВИСНОВКИ



1. Як відомо, для характеристики екологічної ситуації використовують такі показники: кількість викидів шкідливих речовин у розрахунку на одиницю площі; на 1 мешканця, що проживає на даній території; гранично допустима концентрація шкідливих речовин в окремих компонентах природного середовища (воді, повітрі) або в продуктах харчування.
У роботі показано нелогічність застосування показника екологічності середовища за кількістю шкідливих викидів у розрахунку на 1 мешканця, оскільки висока щільність населення на даній території зменшує цей екологічний показник. Реально ж складається негативна соціальна картина через те, що вплив шкідливих викидів охоплює більшу кількість населення.
Показники гранично допустимої концентрації застосовують для характеристики локальної території (певної обмеженої території).
2. Показник кількості шкідливих речовин у розрахунку на одиницю площі досить часто використовують на практиці, він характеризує екологічність значних територій (областей, регіонів країни, країни).
Одним із можливих напрямів розвитку досліджень може бути врахування у цьому показникові здатності природного середовища конкретної території до самоочищення. Пропонуються коригуючи коефіцієнти, величина яких залежить від структури земельних угідь конкретного регіону і здатності цих угідь нейтралізувати негативний вплив викидів. Система ранжування локальних територій з огляду на коригуючи коефіцієнти дає уявлення про екологічний стан локальних територій.
3. У роботі для порівняння екологічності окремих видів економічної діяльності запропоновано використовувати показник кількості викидів шкідливих речовин у розрахунку на одиницю випуску продукції в її вартісній формі. Цей показник дає змогу оцінити кількісно структурні зрушення, що можуть відбутися в економіці. Він уможливлює використання екологічної оцінки конкретного виду економічної діяльності та розв’язує проблему поєднання одиниць виміру еколого-економічної моделі.
Щодо локальної території може бути оцінена екологічність сукупності галузей економіки, які функціонують на даній території, а саме: за кількістю викидів шкідливих речовин у розрахунку на одиницю валової доданої вартості, виробленої на цій території. Цей показник дає уявлення про екологічність сукупності галузей економіки, які функціонують на певній локальній території.
4. Аналіз методів дослідження еколого-економічних процесів дає змогу зробити висновок, що найпоширенішими є методи кореляційно-регресійного аналізу. За їх допомогою з достатньо високим рівнем достовірності встановлюють залежність стану здоров’я людини від чистоти навколишнього середовища. Однак при цьому не отримують відповіді щодо спрямованості дій людини на усунення негативних наслідків забруднення довкілля. Науково обґрунтовану відповідь на це питання дає використання методів математичного моделювання.
5. Дослідженням встановлено, що взаємозв’язок між економічними та екологічними процесами можна простежити на моделі міжгалузевого балансу, доповнивши її обмеженнями на екологічність виробництва.
З цією метою у класичну модель міжгалузевого балансу введено маржинальні змінні, які передбачають можливе зростання обсягів виробництва кожного окремого виду економічної діяльності і пов’язані з цим зміни макроекономічних показників, що значно розширює можливості моделі. Отже, кожній основній змінній відповідає додаткова маржинальна змінна, яка відповідає приросту обсягів випуску продукції даного виду.
6. Сформульована і побудована багатокритеріальна еколого-економічна модель з маржинальними змінними проста в обчисленні (зводиться до задачі лінійного програмування), для неї існує статистична інформація. Введення в модель маржинальних змінних уможливлює розрахунки динаміки змін в економіці з одночасним урахуванням обсягів викидів та їх приростів, що пов’язані з розвитком виробництва за розглянутий період часу. Запропонована еколого-економічна модель при своїй лінійності має риси динамічних моделей. Розрахунки за моделлю проводилися з використанням електронних таблиць Microsoft Excel, зокрема, вбудованої функції «Писк решений».
7. Однією із найскладніших проблем у формуванні оптимізаційної моделі оптимізації структури економіки країни є розрахунок техніко-економічних коефіцієнтів моделі зокрема коефіцієнтів для маржінальних змінних.
У роботі запропоновано розраховувати коефіцієнти прямих витрат і результативних показників (у тому числі викиди шкідливих речовин) для маржинальних змінних як середньозважені величини. Ці показники є відношенням приростів витрат (результативних показників) за період спостережень до приростів випуску продукції за цей період спостережень.
8. Розрахунок можливого приросту інтенсивності розвитку галузей економіки, обсягів кінцевого споживання та обсягів сумарного випуску продукції запропоновано виконати у такій послідовності: 1) визначити базовий індекс результатів функціонування галузей як відношення обсягів випуску продукції в кінцевому періоді спостережень до початкового; 2) розрахувати середньорічні прирости обсягів випуску продукції; 3) на підставі цих даних розраховувати параметри змін маржінальних показників залежно від тривалості періоду, що віддаляє планові розрахунки від останнього року, для якого наявна статистична інформація.
9. Порівняння розвитку економіки України за 20002005 рр. та оптимальних варіантів, які отримані при розв’язку задачі, дає підстави для висновку: в цілому у структурі економіки України відбуваються позитивні зміни, які відповідають вимогам оптимальності. Зокрема, випереджаючими темпами розвиваються переробні галузі економіки, виробництво машин та устаткування, торгівля, харчова промисловість.
10. Процеси позитивних зрушень в економіці країни з екологічної точки зору відбуватися завдяки реструктуризації економіки України. Таким чином, у перспективному періоді існують шляхи розв’язання проблеми сталого розвитку України з певним покращення не тільки економічного, а й екологічного стану країни. При цьому зберігатиметься балансова рівновага розвитку галузей економіки країни з одночасним обмеженням на обсяги викидів.



СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Андрійчук М. Д. Моделювання дифузійних процесів техногенних забруднень в атмосфері / М. Д. Андрійчук, Я. А. Гусенцова, Я. А. Адамчо. – Луганськ: Вид-во Східноукраїнського національного ун -ту імені Володимира Даля, 2004. – 60 с.
2. Антропогенное влияние вредных веществ. [Електронний ресурс]: НПЦ Мэп Мейкер. – Режим доступу: http://www.mapmakers.ru/ rpolution.htm .
3. Бабинцев В.С. Выбор решений по многим критериям, упорядоченным по важности / В. С. Бабинцев, В. В. Подиновский, В. Г. Шорин. – М.: Ин-т управления народным хоз-вом, 1977. – 44 с.
4. Бакаев А. А. Автоматные модели экономических систем / А. А. Бакаев, Н. И. Костина, Н. В. Яровицкий; под ред. А. А. Бакаева. – К.: Наукова думка, 1970. – 190 с.
5. Бакаев А. А. Имитационные модели в экономике / А. А. Бакаев, Н. И. Костина, Н. В. Яровицкий. – К.: Наукова думка, 1978. – 304 с.
6. Баньковская С. П. Роберт Парк, Эрнст Бёрджесс. Современная американская социология / С. П. Баньковская; под. ред. В. И. Добренькова.  М., 1994.  С. 3-32.
7. Барановський В. А. Екологічна географія і екологічна картографія / В. А. Барановський. – К.: Фітосоціоцентр, 2001. – 252 с.
8. Баренгольц М. Емкость промышленного рынка в СССР / М. Баренгольц // Плановое хозяйство.  1928.  № 7.
9. Бенайюн Р. Линейное программирование со многими критериями. Метод ограничений / Р. Бенайюн, О. П. Ларичев, де Монгольере Ж., Т. Генри // Автоматика и телемеханика. – 1971.  № 8.
10. Білявський Г. О. Основи загальної екології: підруч. / Г. О. Білявський, М. М. Падун, Р. С. Фурдуй.  [2-е вид., зі змінами].  К.: Либідь, 1995.  368 с.
11. Большой экономический словарь / [ред. А. Н. Изрилиян]. – [5-е изд., доп. и перер.] – М.: Институт новой экономики, 2002. – 1280 с.
12. Бридун Є. В. Моделювання страхового механізму компенсації еколого-економічних збитків / Є. В. Бридун. – Х.: Вид-во «Форт», 2004. – 256 с.
13. Васильев Н. В. Комплексная оценка влияния техногенных загрязнений на окружающую среду и здоровье человека: сб. научн. трудов «Проблемы качества городской среды» / [Н. В. Васильев, А. П. Бояркина, Д. И. Будаева и др.]; под ред. Г.М. Лаппо – М.: Наука, 1989. – С.136151.
14. Вітлінський В. В. Моделювання економіки: навч. посіб. / В. В. Вітлінський. – К: КНЕУ, 2003. – 408 с.
15. Власенко В. М. Экология и экономика: справочник / В. М. Власенко. – К.: Политиздат Украины, 1986. – 308 с.
16. Волошин О. Ф. Теорія прийняття рішень: навч. посіб. / О. Ф. Волошин, С. О. Мащенко. – К.: Вид-во поліграфічний центр «Київський університет», 2006. – 304 с.
17. Вольтерра В. Математическая теория борьбы за существование / В. Вольтерра.  М.: Наука, 1976. – 286 с.
18. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности. ГОСТ 12.007-76.  М.: Госстандарт, 1999.
19. Геккель Э. Г. Основной биогенетический закон: избр. работы / Э. Г. Геккель, Ф. Мюллер; ред. И. И. Етикова. – М.–Л.: Изд-во Акад. наук СССР, 1940. – 291 с.
20. Гермейер Ю. Б. Введение в теорию исследования операций / Ю. Б. Гермейер. – М.: Наука, 1971. – 338 с.
21. Глухов В. В. Экономические основы экологии: учебник / В. В. Глухов, Т. В. Лисочкина, Т. П Некрасова.  С-Пб.: Специальная литература, 1995.  280 с.  (Санкт-Петербургский государственный технический университет).
22. Гольц Г. А. Динамическая связь основных макропоказателей экономики и урбанизированной среды в характеристике территориальных систем: Россия / Г. А. Гольц // Урбанизация в формировании социокультурного пространства.  М., 1999.
23. Горбатовский В. В. Экологическая безопасность в городе. [Електронний ресурс] / В. В. Горбатовский, Н. Г. Рыбальский // Библиотечка для населения. – Режим доступу: http://menr.gov.ua.  (Серия «Экологическая безопасность в быту»).
24. Горстко А. Б. Введение в моделирование эколого-экономических систем / А. Б. Горстко, Г. А. Угольницкий. – Ростов-на-Дону: РГУ, 1990. – 112 с.
25. Гранберг А. Г. Моделирование социалистической экономики / А. Г. Гранберг. – М.: Экономика, 1988. – 487 с.
26. Губин Н. М. Экономико-математические методы и модели в планировании и управлении в отрасли связи: учебник для вузов / Н. М. Губин, А. С. Добронравов, Б. С. Дорохов. – [3-е изд. доп. и перераб.] – М.: Радио и связь, 1993. – 376 с.
27. Гурман В. И. Оптимальное управление природно-экономическими системами / В. И. Гурман. – М.: Наука, 1980. – 295 с.
28. Данілішин Б. М. Проблеми сталого розвитку України / Б. М. Данілішин.  К.: БМТ, 2001 – 423 с
29. Екологічна безпека України: системний аналіз перспектив покращення / А. Б. Качинський. – К: НЇСД., Вип. 5, 2001, – 321 с.  (сер. “Екологічна безпека).
30. Екологічний атлас Києва. – К.: ТОВ «Агентство Інтермедіа», 2003. – 60 с.
31. Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / [В. М. Геєць, В. П. Александрова, Т. І. Артьомова та ін.]; за ред. В. М. Геєця. – К.: Фенікс, 2003. – 1006 с.  (НАН України. Інститут економічного прогнозування).
32. Єдинак О. М. Алгоритм побудови еколого-економічної моделі оптимізації розвитку транспортної системи міста / О. М. Єдинак // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених [«Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі»], (Дніпропетровськ, 26 лютого 2003 р.) – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.173175.
33. Єдинак О. М. Визначення ступеня впливу галузей економіки на формування екологічної ситуації в країні /О. М. Єдинак // Материалы второй международной научно-практической конференции «Развитие внешнеэкономической деятельности в условиях глобализации». – Симферополь: Таврия, 2006. – С. 214–215.
34. Єдинак О. М. Вплив галузей економіки України на формування екологічної ситуації в країні / О. М. Єдинак // Держава та регіони: Науково-виробничий журнал.. – 2006.  № 3. – С.101104.  (Серія «Економіка та підприємство»).
35. Єдинак О. М. Методичні принципи побудови еколого-економічної моделі оптимізації розвитку транспортної системи міста / О. М. Єдинак // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць: в 2 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Випуск 177.  Т. І. – 2003.  С.139142.
36. Єдинак О. М. Оптимізація галузевої структури економіки України з врахуванням екологічних вимог / О. М. Єдинак // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТУ. – Чернівці: Книги–ХХІ, 2007. – Вип. ІІІ. – С. 446–455.  (Економічні науки).
37. Єдинак О. М. Показники екологічності галузей народного господарства (видів економічної діяльності) /О. М. Єдинак // Матеріали науково-практичної конференції «Моніторинг навколишнього середовища. Науково-методичне, нормативне, технічне, програмне забезпечення» (2822 вересня 2006 р.), АР Крим, м. Коктебель. – НПЦ «Екологія. Наука. Техніка». – К., 2006. – С.78-80.
38. Загальна характеристика таблиць «витрати-випуск» (міжгалузевого балансу) як економіко-математичної моделі економіки // [Електронний ресурс] / Міністерство економіки України. – Методики. – Методичні рекомендації.  Режим доступу: http://me.kmu.gov.ua/control/uk/publish /article/main?art_id=75024 cat_id=38738&search Publi shing=1&search _param=%E4%EE%E4%E0%ED%EE%BF.
39. Загородній Ю. В. Загальні закономірності розвитку еколого-економічних процесів та їх дослідження за допомогою комп’ютерної екологічної інформаційної системи (КЕІС): зб. статей за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф.: в 2 т. [«Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої продукції АПК»], (Суми, 24-26 листопада 1999 р.) // Ю. В. Загородній, В. В. Войтенко, С. В. Левчук – Суми: Вид-во «Козацький вал», 1999. – Т.2.  1999.  С. 237244.  (Сумський державний аграрний університет).
40. Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища». – Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 41 [Електронний ресурс]: Законодавство України.  Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1264-12.
41. Закон України «Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000–2015» від 21.09.2000 р. [Електронний ресурс]: Законодавство України.  Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1989-14 .
42. Закон України «Про охорону атмосферного повітря» від 2001 р. [Електронний ресурс]: Законодавство України.  Режим доступу http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws .
43. Закон України «Про охорону земель» від 19.06.2003 р [Електронний ресурс]: Законодавство України.  Режим доступу http://zakon1.rada. gov.ua/cgi-bin/laws .
44. Заславский Б.Г. Управление экологическими системами / Б. Г. Заславский, Р. А. Полуэктов.  М.: Наука.,1988.  294 с.
45. Згуровский М. З. Численное распространение загрязнения в окружающей среде / М. З. Згуровский, В. В. Скопецкий, В. К. Хрущ, Н. Н. Беляев. – К.: Наукова думка, 1997. – 367 с.  (НАН Украины Институт кибернетики им. В. М. Глушкова НАН Украины).
46. Казначеев В. П., Прохоров Б. Б., Вишаренко В. С. Экология человека и экология города: комплексный подход / В. П. Казначеев, Б. Б. Прохоров, В. С. Вишаренко // Экология человека в больших городах. – Л., 1988.
47. Качинський А. Б. Екологічна безпека України: системний аналіз перспективи покращення / А. Б. Качинський – К.: НІСД, 2001. – 312 с.
48. Кини Р. Л. Принятие решений при многих критериях: предпочтения и замещения / Р. Л. Кини, X. Райфа; пер. с анг.; под ред. И. Ф. Шахова. – М..: Радио и связь, 1981. – 560 с.
49. Кіотський протокол [Електронний ресурс]: United Nations Framework Convention on Climate Change. – Режим доступу: www.unfccc.int/ files/na/application/ kp_bookl_ru.pdf
50. Колодницький М. М. Основи теорії математичного моделювання систем: Навчально-довідковий посібник / М. М. Колодницький – Житомир: ЖТТУ, 2001. – Т. 1.  2001. – 718 с.
51. Комплексная эколого-экономическая оценка техногенного загрязнения окружающей природной среды / [Э. К. Бренков, Л. Н. Гинзбург, А. М. Кузьмин и др]. – М.: ПримаПрогресс, 1887. – 73 с.
52. Кормильцын В. С. Основы экологии / В. С. Кормильцын, М. С. Цицкишвили, Ю. И. Яламов. – М.: Интерстиль, 1997.– 365 с.
53. Крушевский А. В. Теория игр / А. В. Крушевский.  К.: Вища школа, 1977.  216 с.
54. Кузубов М. В. Методичні аспекти оцінки екологічного стану навколишнього середовища регіонів України / М. В. Кузубов, О. М. Єдинак // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Природно-ресурсний потенціал в системі просторового розвитку: зб. наук. праць / відп. ред М. І. Данілішин. –– Львів, 2004. – Вип. 2 (XLVI)  С. 5660.  (НАН України. Інститут регіональних досліджень).
55. Кузубов Н. В. Методология моделирования агропромышленных формирований / Н. В. Кузубов. – К.: Ин-т экономики НАН Украины, 1996. – 143 с.
56. Лаппо Г. М. География городов: учеб. пособие [для геогр. ф-тов вузов] / Г. М. Лаппо.  М.: Туманит, изд. центр ВЛАДОС, 1997. — 476 с.
57. Лаппо Г. М. Развитие городских агломераций в СССР / Г. М. Лаппо. – М.: Наука, 1978. – 152 с.
58. Леонтьев В. Межотраслевой анализ воздействия структуры экономики на окружающую среду / В. Леонтьев, Дж. Форд // Экономика и математические методы. – 1972. – Т.VIII, вып. 3. – С. 370-400.
59. Леонтьев В. В. Межотраслевая экономика / В. В. Леонтьев пер. с англ.; науч. ред. А. Г. Грандберг. – М.: ОАО «Экономика». 1997. – 479 с.
60. Ливчак И. Ф. Охрана окружающей среды: учебное пособие / И. Ф. Ливчак, Ю. В. Воронов.  М.: Стройиздат, 1988. – 191 с.
61. Лолаев А. Б. Эколого-экономическая оценка загрязнения окружающей среды: учебное пособие / А. Б. Лолаев, В. В. Бутюгин, Л. В. Гришаева, В. В. Галишевская – Норильск, 2000 – 110 с.  (Норильский индустриальный институт).
62. Лотов А. В. Введение в экономико-математическое моделирование.: учебн. пособие [для инж.экон. спец. вузов] / под ред. Н. М. Моисеева. – М.: Наука, 1984. – 392 с.
63. Ляшенко И. Н. Линейное и нелинейное программирование / [И. Н. Ляшенко, Е. А. Карагодова, Н. В. Черникова, Н. З. Шор]; под. ред. И. Н. Ляшенко. – К: Вища школа, 1975. – 372 с.
64. Ляшенко І. М. Моделювання біологічних та екологічних процесів: навч. посібник [для студ. вищих навч. закл., що навч. за напрямами: математика, прикладна математика, біологія, екологія] / І. М. Ляшенко, А. П. Мукоєд.  К.: ВПЦ «Київський ун-т», 2002.  340с.  (Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка).
65. Ляшенко І. М. Економіко-математичні методи та моделі сталого розвитку / І. М. Ляшенко. – К.: Вища школа, 1999. – 236 с.
66. Ляшенко І.М. Основи математичного моделювання економічних, екологічних та соціальних процесів / І. М. Ляшенко, М. В. Коробова, А. М. Столяр. – Тернопіль: Навчальна книга–Богдан, 2006. – 304 с.
67. Медоуз Донелла Х. Пределы роста / Медоуз Донелла Х., Медоуз Деннис Л., Рэндерс Йорген, Беренс ІІІ Вильям; пер.с анегл. – М.: Изд-во МГУ. 1991. – 206 с.
68. Методика и результаты оценки воздействия автомобильного транспорта на загрязнение окружающей среды региона крупного города (на примере г. Москвы) / [В. Б. Зотов, А. М. Кузьмин, Е. С. Кузнецов и др ].– М.: Изд-во «Прима-Пресс», 1997. – 10 с.  (Монография).
69. Митрюшкин К. П. Справочник по охране природы / [К. П. Митрюшкин, М. Е. Берлянд, Ю. П. Беличенко и др.] – М.: Лесная промышленность, 1980. – 352 с.
70. Мікроекономіка і макроекономіка: підручник у двох частинах / [вид. третє] за ред. С. Будаговської. – К.: Основи, 2003. – с. 230
71. Міщенко В. С. Відходи як індикатор природоохоронної діяльності / В. С. Міщенко, Г. П. Виговська // Ежеквартальный Научн.производ. журнал «Экология и промышленность» – 2005. – С.15–19.  (Укр. гос. науч.техн. центр «Энергосталь»).
72. Модели и методы оптимизации надежности сложных систем / [В. Л. Волкович, А. Ф. Волошин, В. А. Заславский, А. И. Ушаков]; под ред. В. С. Михалевича. – К.: Наукова думка, 1993. – 312.
73. Моделирование народнохозяйственных процессов: учебное пособие [для эконом. вузов и фак.] / под ред. В. С. Дадаяна. – М.: Экономика, 1973. – 479 с.
74. Моисеев Н.Н. Математические модели экономической науки / Н. Н. Моисеев. – М.: Знание, 1973.
75. Моисеев Н. Н. Человек и биосфера. Опыт системного анализа и эксперименты с моделями / Н. Н. Моисеев, В. В. Александров, А. М. Тарко. – М., Наука, 1985. – 272 с.
76. Моисеев Н. Н. Человек и ноосфера/ Н. Н. Моисеев. – М.: Прогресс, 1990
77. Муратов О. Э. Канцерогенные риски тепловой и атомной энергетики / О. Э. Муратов, М. Н. Тихонов // Экология промышленного производ-ства. (Межотр. научн.-практ. журнал). – 2004. – Вып. 4.– с.1319.  (ФГУП «ВИМИ»).
78. Наркевич И. П., Печковский В. В. Утилизация и ликвидация отходов в технологии неорганических веществ / И. П. Наркевич, В. В. Печковский.  М.: Химия, 1984.  239 с.
79. Немчинов В. С. Экономика и математические методы в 5 т. / В. С. Немчинов – М.: Наука, 1967.  Т. 5.  1967. – 490 с.  (избран. произв.).
80. Немчинов В. С. Экономика и математические методы: в 5 т. / В. С. Нем-чинов – М.: Наука, 1967.  Т. 3.  1967. – 490 с.  (избран. произв.).
81. Неуймин Я. Г. Модели в науке и технике. История, теория, практика / Я. Г. Неуймин. – Л.: Наука, 1984. – 190 с.
82. Одум Ю. Экология: в 2 т. / Одум Ю; [пер. с англ.]. – М.: Мир., 1986.  Т.2.  1986. – 376 с.
83. Одум Ю. Экология: в 2 т. / Одум Ю; [пер. с англ.].  М.: Мир., 1986. – Т.1.  1986.  328 с.
84. Онищенко А. М. Оптимизация отраслевой структуры сельскохозяй-ственных предприятий / А. М. Онищенко. – К.: Урожай, 1972. – 216 с.
85. Онищенко А. М. Специализация сельскохозяйственного производства. Методологические проблемы оптимизации. – К.: Наукова думка, 1973. – 292 с.  (Академия наук Украинской ССР / Институт экономики).
86. Ореховский П. А. Моделирование, прогнозирование и планирование развития муниципального образования [Електронний ресурс] / П. А. Ореховский // Лаборатория эконом. анализа.  Режим доступу: http://lab.obninsk.ru/public/articles.php?htmlfile=orekhovsky-10. htm .
87. Парк Р. Экология человека. Теория общества: сборник / под ред. А. Ф. Филиппова.  М., 1999.  С. 384400.
88. Пестель Э. За пределами роста [Електронний ресурс].  Режим доступу: http://alt-future.narod.ru/Future/rome3.htm
89. Петров А. А. О Н. Н. Моисееве [Електронний ресурс] / А. А. Петров // Фонд глобальных проблем выживания человечества имени Н. Н.Моисеева – Режим доступу: http://fond.ecolife.ru/
90. Петросян Л. А. Введение в математическую экологию / Л. А. Петросян, В. В. Захаров.  Л.: ЛГУ., 1986. – 224 с.
91. Писарев В. Экологическая безопасность как компонент национальной безопасности США / В. Писарев // США – ЭПИ. – 1997. – № 6. – С.5-16.
92. Подиновский В. В., Гаврилов В. М. Оптимизация по последовательно применяемым критериям / В. В. Подиновский, В. М. Гаврилов. – М.: Сов. радио, 1975. – 187 с.
93. Полуэтов Р. А. Динамические модели экологических систем / Р. А. Полуэтов, Ю. А. Пых, И. А. Швитов. – Л.: Метеоиздат, 1980. – 288 с.
94. Попович И. В. Методика экономических исследований в сельском хозяйстве / И. В. Попович.  М.: Экономика, 1983.  216 с.
95. Порядок денний на ХХІ століття («AGENGA»); переклад з англ.– К.: Інтелсфера, 2000 – 360 с
96. Порядок денний на ХХІ сторіччя. Національний шлях України до гармонійного розвитку. – К.: Літсофт, 2002. – 51 с.
97. Прадун В. П. Сталий розвиток регіональних агропромислових комплексів / В. П. Прадун; ред В. М. Трегобчук. – К., 2005. – 256 с.  (НАН України, об’єдн. ін-т економіки).
98. Пчелинцев О. С. Региональная экономика в системе устойчивого развития / О. С. Пчелинцев.  М.: Наука, 2004 – с. 44-51.
99. Раяцкас Р. Л. Окружающая среда и проблемы планирования / Р. Л. Раяцкас, В. П. Суткайтис. – М.: Наука, 1981. – 272 с.
100. Ресин В. И. Развитие больших городов в условиях переходной экономики (системный подход) / В. И. Ресин, Ю. С. Попков. – М.: Изд-во «УРСС», 2000. – 328 с.
101. Римский клуб [Електронний ресурс] / Философские словари. – Режим доступу: http://www.philospedia.com/31/208/1660342.html
102. Рюмина Е. В. Экологический фактор в экономико-математических моделях / Е. В. Рюмина. – М.: Наука, 1980. – 166 с.
103. Скрипниченко М. І. Секторальні та міжкраїнні моделі економічного розвитку / М. І. Скрипниченко. – К.: Фенікс, 2004. – 256 с.  (НАН України. Інститут економічного прогнозування).
104. Справочник по охране окружающей среды. /В. Г. Сахаев, В. Б. Щербицкий. – К.: Будівельник, 1996. – 149 с.
105. Статистичний довідник. Україна у цифрах за 2006 рік. – К.: Консультант, 2007.  230 с.  (Держкомстат України).
106. Статистичний збірник «Таблиця ВитратиВипуск України за 2000 рік в цінах споживачів».  К., 2002.  51 с.  (Державний комітет статистики України).
107. Статистичний збірник «Таблиця ВитратиВипуск України за 2001 рік в цінах споживачів».  К., 2003.  51 с.  (Державний комітет статистики України).
108. Статистичний збірник «Таблиця ВитратиВипуск України за 2002 рік в цінах споживачів».  К., 2004.  51 с.  (Державний комітет статистики України).
109. Статистичний збірник «Довкілля України» за 2000 рік / за ред. Ю. М. Остапчука. – К., 2001.  (Держкомстат України).
110. Статистичний збірник «Довкілля України» за 2001 рік / за ред. Ю. М. Остапчука. – К., 2002.  (Держкомстат України).
111. Статистичний збірник «Довкілля України» за 2002 рік / за ред. Ю. М. Остапчука. – К., 2003.  310 с.  (Держкомстат України).
112. Статистичний збірник «Довкілля України» за 2003 рік / за ред. Ю. М. Остапчука. – К., 2004.  264 с.  (Держкомстат України).
113. Статистичний збірник «Довкілля України» за 2004 рік / за ред. Ю. М. Остапчука. – К., 2005. – 260 с. (Держкомстат України).
114. Статистичний збірник «Довкілля України» за 2005 рік / за ред. Ю. М. Остапчука. – К., 2006. – 257 с.  (Держкомстат України).
115. Статистичний щорічник України за 2002.  К.: Консультант, 2003. – 663 с.
116. Статистичний щорічник України за 2005.  К.: Консультант, 2006. – 575 с.
117. Ступень М. «Зелене місто» – екологічно чисте місто / М. Ступень // Еколого-економічні проблеми розвитку АПК: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції з питань охорони навколишнього середовища та розвитку, (Львів, 2002 р.) – Львів: Львівський державний аграрний університет, 2002. – Т.1. – 352 с.
118. Таблиця «Витрати–Випуск за 2003 рік». [Електронний ресурс]: Державний комітет статистики. – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua .
119. Таблиця «Витрати–Випуск за 2004 рік» [Електронний ресурс]: Державний комітет статистики. – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua .
120. Таблиця «Витрати–Випуск за 2005 рік» [Електронний ресурс]: Державний комітет статистики. – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua .
121. Тадеєв Ю. П. До проблеми контролю за забрудненням навколишнього середовища / Ю. П. Тадеєв.  Вісник КНЕУ.  Вип. 2.  2005.
122. Форрестер Дж. Динамика развития города / Форрестер Дж.; пер. с англ. М. Г. Орловой; под ред. Ю. П. Иванилова. – М.: Прогресс, 1974. – 286 с.
123. Форрестер Дж. Мировая динамика / Форрестер Дж.; пер. с англ. А. Н. Ворощука, С. А. Пегова; под. ред. Д. М. Гвишиани, Н. Н. Мои-сеева. – М.: Наука, 1978. – 167 с.  (Главн. редакция физ.-мат. лит).
124. Экологическая ситуация на Украине и ее мониторинг: анализ и перспективы.  К.: Знание, 1990. – 44с.
125. Эколого-экономические системы: Модели, информация, эксперимент / [В. И. Гурман, В. А. Дыхта, И. Ф. Кашина и др.] – Новосибирск: Наука, 1987. – 217 с.
126. Юрченко А. П. Экологические проблемы: научные изыскания и решения. / А. П. Юрченко, А. А. Сахаров, И. И. Гончаров, А. Я. Лобойко // «Экология и промышленность(Научн.-производ. журнал)». – № 1(2). – 2005. – С.19–22.  (Укр. гос. науч.-техн. центр «Энергосталь»).
127. Яцык А. В. Экологические основы рационального водопользования / А. В.Яцык – К.: Генеза, 1997. – 640 с.
128. Ayres P.U. Production, Consumption and Externalities / Ayres P.U., Kneese A.V. // The American Economic Review. – 1969. – V.59 (3). – P.27–39.
129. Daly H.E. Economics as a Life Science / Daly H.E. // The Journal of Political Economy. – 1968 –V.76. – №3. – Р. 392406.
130. Forrester J.W. Urban Dynamics / Forrester J.W.– Cambridge MA, Productivity Press, 1970.
131. Forrester J.W. World Dynamics. (2 ed.) / Forrester J.W. – Cambridge MA, Productivity Press, 1973.
132. Gary Moll. Helping Cities Save the Green, American Forests ARC News Vol.18. – № 1. – p.19 // [Електронний ресурс] / Gary Moll // Компания DATA+ Институт географии РАН (Москва, Россия), Институт исследования систем окружающей среды (Environmental Systems Research Institute, Inc., ESRI, Редландс, штат Калифорния, США). Режим доступу: www.dataplus.ru/Industries/1Cadastr/City_Gr.htm.
133. Izard W. Ecological – Economic Analysis for Regional Development / Izard W. – N.Y.: Academic Press, 1969. – 320 p.
134. Meadows D. Dynamics of Growth in a Finite Word / Meadows D., Dennis l., et al.– Waltham, MA: Pegasus Communications, 1974. – 637 p.
135. Meadows D. The Limits to Growth / Meadows D., Meadows D., Randers J., Behrens III W.  N. Y., 1972.
136. Mesarovic M. Mankind at the Turning Point / Mesarovic M., Pestel E.  N. Y., 1974.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150
Скачать бесплатно 20920.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.