У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название МЕТОДОЛОГІЯ СТРАТЕГІЧНОГО ПЛАНУВАННЯ КОМПЛЕКСНОГО СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ
Количество страниц 229
ВУЗ РАДА ПО ВИВЧЕННЮ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
Год сдачи 2008
Содержание ВСТУП
РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СТРАТЕГІЧНОГО ПЛАНУВАННЯ КОМПЛЕКСНОГО СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ
1.1 Сутність і зміст стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону
1.2 Методологія формування та вибору стратегії комплексного соціально-економічного розвитку регіону
1.3 Методика оцінки рівня комплексного соціально-економічного розвитку регіону як основа вибору його стратегічної перспективи
Висновки до розділу 1
РОЗДІЛ 2
ОСОБЛИВОСТІ ТА ХАРАКТЕР ФУНКЦІОНУВАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО КОМПЛЕКСУ РЕГІОНУ
2.1 Стан та тенденції комплексного соціально-економічного розвитку областей центру України
2.2 Регіональні особливості структурно-динамічних змін в економіці областей центру України
2.3 Формування та реалізація інвестиційної стратегії регіону
Висновки до розділу 2
РОЗДІЛ 3
ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ СТРАТЕГІЧНОГО ПЛАНУВАННЯ КОМПЛЕКСНОГО СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ
3.1 Удосконалення механізму регулювання ефективності стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону
3.2 Трансформаційні форми та види стратегічного планування для розробки і реалізації комплексного розвитку регіону
3.3 Структурна модель комплексного стратегічного розвитку регіону
Висновки до розділу 3

ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ

ВСТУП

Актуальність теми. Поглиблення процесу ринкових перетворень в Україні потребує зміни існуючих стереотипів господарювання, методів планування та принципів управління. Однаково важливими завданнями є як реалізація потенціалу конкретного регіону, так і постійне підвищення якості життя регіонального співтовариства. Неспроможність саморегульованого ринку забезпечити стратегічну ефективність реалізації економічних інтересів власників об’єктів господарювання актуалізувала дослідження стратегічного планування в перехідній економіці України.
Ситуація, що склалася, певним чином пов’язана з особливостями постіндустріального суспільства, ринок якого формується і розвивається в умовах глобалізації та ускладнення світової господарської системи. Відтворювальний процес в трансформаційному суспільстві характеризується нестабільністю. Постійна зміна конкурентних переваг потребує зрушень в системі управління, насамперед, за допомогою впровадження стратегічних підходів до регулювання розвитку регіонів.
Вивченню та узагальненню проблем стратегічного планування регіонів і розробці стратегії комплексного просторового розвитку присвячені фундаментальні дослідження українських вчених-регіоналістів. Результати досліджень з даних питань певною мірою розкрито в наукових працях як вітчизняних, так і зарубіжних вчених, зокрема О.І. Амоші, О.М. Алимова, Б. Альстренда, С.І. Бандура, М.П. Бутка, В.М. Вакуленка, А.С. Гальчинського, В.М. Геєця, Б.М. Данилишина, М.І. Долішнього, С.І. Дорогунцова, В.В. Дорофієнка, У. Кінга, Д. Кліланда, В.І. Куценко, Дж. Лемпела, А.С. Лисецького, О.М. Любченка, Г. Мінцберга, С.В. Оборської, Т.В. Пепи, В.І. Пили, М.І. Фащевського, Л.Г. Чернюк та інших.
Методи створення індивідуальних економічних механізмів повинні мати загальні закономірності, підходи і важелі формування, що ґрунтуються на науковому й ефективному практичному досвіді за певної економічної ситуації в державі та регіоні. Однак для кожного регіону України як у розробці, так і в методах, механізмах реалізації концепцій, стратегічних планів і програм соціально-економічного розвитку на практиці повинен реалізовуватися індивідуальний підхід, оскільки існуючі відмінності в геополітичних, природно-ресурсних, соціально-економічних і екологічних характеристиках регіонів визначають диференціацію підходів до стратегічного планування комплексного розвитку регіону.
Тому в трансформаційний період актуальною є необхідність подальшого комплексного дослідження методології стратегічного планування розвитку регіону, впровадження обґрунтованих пропозицій щодо удосконалення його форм та видів, з урахуванням специфічних особливостей регіонів. Цілісної, інтегрованої методології стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону досі, по суті, не розроблено. Все це обумовило вибір теми дисертаційної роботи, окреслило основні напрямки пошуку, визначило структуру та зміст дисертації.
Зв’язок роботи з науковими програми, планами, темами. Дослідження, які проведені автором, є складовою частиною комплексних науково-дослідних робіт, що виконувались в Раді по вивченню продуктивних сил України НАН України, зокрема по темах 3.1.5.63 „Схема (прогноз) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу” (державний реєстраційний № 0100U000657), де автором розроблені стратегічні напрями удосконалення процесів управління розвитком регіонів, і 3.1.5.66 „Соціально-економічні проблеми розвитку регіонів: методологія і практика” (державний реєстраційний № 0101U007880), в якій авторський внесок полягає в обґрунтуванні механізму підвищення ефективності стратегічного планування в регіоні, а також відповідають напрямам науково-дослідної роботи в Черкаському державному технологічному університеті по темі „Концептуальні положення проекту Стратегії соціального і економічного розвитку Черкаської області до 2015 року” (державний реєстраційний № 0106U005388), де автором визначені прикладні аспекти запровадження моделі комплексного стратегічного розвитку в Черкаському регіоні.
Тема дисертаційної роботи відповідає основним напрямам розвитку сучасної економічної політики країни.
Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обґрунтування методологічних засад стратегічного планування комплексного розвитку регіону в трансформаційний період та розробка практичних рекомендацій щодо підвищення його ефективності для забезпечення оптимального та збалансованого функціонування регіонів.
Відповідно до цієї мети були поставлені і розв’язувались такі завдання:
− визначення сутності, змісту та ролі стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону, а також його трансформаційних форм у розвитку продуктивних сил регіону в перехідний період;
− обґрунтування пріоритетних напрямів стратегічного планування соціально-економічного розвитку регіону;
− обґрунтування та доповнення принципів розробки стратегії регіонального розвитку;
− визначення факторів регіонального відтворювального процесу;
− розробка особливостей і характеру формування інвестиційної стратегії регіону;
− удосконалення механізму підвищення ефективності стратегічного планування регіону;
− проведення оцінки комплексного розвитку регіону;
− удосконалення моделі комплексного стратегічного розвитку регіону;
− формування стратегічних напрямів розвитку регіону з урахуванням регіонального відтворювального процесу.
Об’єктом дослідження є процес стратегічного планування комплексного розвитку регіону, вибору та реалізації стратегій розвитку в трансформаційний період.
Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методологічних та прикладних проблем, що виникають у процесі стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону в умовах ринкової системи господарювання.
Методи дослідження. Досягнення мети дослідження базувалося на системному та програмно-цільовому підході до вивчення економічних явищ, зокрема теорії циклічності економічного розвитку, економічних систем, теорії адаптивності систем, економічного та стратегічного аналізу і прогнозування. Застосовувалися методи порівняльного аналізу, метод наукового абстрагування, матричного позиціонування, вибіркових досліджень, анкетних опитувань. Обробка інформаційних матеріалів здійснювалася з використанням сучасних інформаційних технологій та програмного забезпечення.
Результати дисертаційного дослідження в сукупності складають теоретико-методологічні основи та методичний інструментарій системи стратегічного планування комплексного розвитку регіону.
Інформаційно-довідкову базу дослідження становили Конституція України, закони і законодавчі акти, Постанови Верховної Ради України, Укази Президента України, наукові публікації, статистичні дані Державного комітету статистики України, обласних управлінь статистики, періодичні видання.
Наукова новизна одержаних результатів. Найбільш суттєвими теоретичними і практичними результатами, що характеризують наукову новизну, є такі:
вперше
– дано авторське визначення поняття „стратегічне планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону” як здійснення певного порядку дій, спрямованих на ефективне функціонування конкурентоспроможного регіону, які враховують просторовий розвиток продуктивних сил і зорієнтовані на комплексність та соціальну спрямованість регіонального розвитку;
– обґрунтовано пріоритетне використання стратегічного планування як основи розробки стратегічних напрямків щодо удосконалення процесів управління регіональним розвитком, основу яких складають передбачуваність, прозорість, послідовність й стабільність;
удосконалено
– систему принципів розробки стратегії як правила дій з орієнтацією на пріоритетність соціальних аспектів розвитку регіонів, зокрема таких як адаптованість, безперервність, резервування, пріоритет функцій, різноманітність організаційних форм, збалансованість повноважень, прав і відповідальності, розподіл управлінської праці, участь населення в розробці і прийнятті стратегії;
– нові підходи щодо формування інвестиційної стратегії регіону, які забезпечать інвестиційну привабливість регіону та реалізацію стратегічних проектів і програм, що становлять функціональну єдність в умовах ринку;
– механізм підвищення ефективності стратегічного планування в регіоні, в основу якого покладено державне регулювання відповідних процесів виробництва і стимулювання безперервного проведення наукових робіт в умовах обмежених економічних ресурсів;
– методичні підходи до оцінки рівня комплексного розвитку регіону та управління ним, які базуються на врахуванні особливостей соціально-економічного розвитку, максимально адекватно характеризують його економічну і соціальну складові та забезпечують дотримання еколого-економічних факторів програмно-територіального управління;
дістало подальшого розвитку
– модель комплексного стратегічного розвитку регіону, основними критеріями ефективності якої є сприяння регіональному економічному відтворенню та оптимальне використання фінансового, ресурсного і організаційного потенціалу регіону;
– виокремлення пріоритетності факторів, що зумовлюють стійкість функціонування регіонального відтворювального процесу та забезпечують збалансування головних його елементів, визначають ефективність функціонування регіональної економіки і поліпшення життя населення;
– процес становлення трансформаційних форм стратегічного планування та оцінка їх ефективності стосовно сучасних умов.
Практичне значення одержаних результатів. Викладені в роботі наукові результати були впроваджені в діяльності Головного фінансового управління обласної держадміністрації Кіровоградської та Черкаської областей, що дало змогу вдосконалити стратегічне планування комплексного розвитку регіону (довідки Головного управління економіки Черкаської обласної державної адміністрації №824/2 від 24.10.2006 р. та Головного управління економіки Кіровоградської обласної державної адміністрації № 941 від 21.12.2006 р.).
Результати дисертаційного дослідження були використані в Раді по вивченню продуктивних сил України НАН України, зокрема по темах 3.1.5.63 „Схема (прогноз) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу” (державний реєстраційний № 0100U000657), 3.1.5.66 „Соціально-економічні проблеми розвитку регіонів: методологія і практика” (державний реєстраційний № 0101U007880) (довідка №01-11/259 від 29.03.2007 р.) та в Черкаському державному технологічному університеті по темі „Концептуальні положення проекту Стратегії соціального і економічного розвитку Черкаської області до 2015 року” (державний реєстраційний № 0106U005388).
Розробки дисертанта використані при складанні рекомендацій щодо формування нової економічної структури в регіонах України, її адаптації до економіки Європейського Союзу та підготовки фахівців з Європейських студій в Україні і відзначені в аналітичній записці Одинадцятої міжнародної наукової конференції „Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: пошук новітньої парадигми економічного розвитку постсоціалістичних країн і України”, які надіслані Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, міністерствам і відомствам України, посольствам держав-членів Європейського Союзу в Україні, для практичного використання (довідка Тернопільського державного економічного університету №124-06/1484 від 25.09.2006 р.).

Основні наукові результати дисертаційного дослідження щодо стратегічного планування комплексного розвитку регіону використовуються в навчальному процесі Черкаського державного технологічного університету та Сумської національної аграрної академії при підготовці лекцій та практичних занять з курсів „Управлінський аналіз”, „Інноваційний менеджмент”, „Регіональний ринок послуг” та „Стратегічний менеджмент” (довідки № 2400 від 29.09.2006 р. та № 887/01-11.02 від 31.05.2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаною науковою працею, в якій викладено авторські розробки щодо методології і практики стратегічного планування комплексного розвитку регіону, а опубліковані наукові праці містять положення, висновки та пропозиції, що сформульовані особисто автором і відображають його конкретний внесок в розвиток економічної науки – розвиток продуктивних сил і регіональну економіку.
Наукові положення, висновки й рекомендації, які виносяться на захист, одержані автором самостійно і є його науковим доробком.
Апробація результатів дослідження. Основні наукові результати дисертаційного дослідження апробовано на 13 українських і міжнародних науково-практичних конференціях, зокрема: „Теорія і практика сучасної економіки” (Черкаси, 25–27 листопада 2002 р.); „Теорія і практика сучасної економіки” (Черкаси, 15–17 жовтня 2003 р.); „Стратегічні напрями розвитку Черкаської області”, (Черкаси, 9 червня 2006 р.), „Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні в контексті євроінтеграції” (Черкаси – Форос, 17–20 серпня 2006 р.); „Наука: теорія і практика (Дніпропетровськ, 21–31 серпня 2006 р.); „Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: пошук новітньої парадигми економічного розвитку постсоціалістичних країн і України” (Ялта – Форос, 20–22 вересня 2006 р.); „Аграрний форум–2006” (Суми, 25–29 вересня 2006 р.); „Теорія і практика сучасної економіки” (Черкаси, 4–6 жовтня 2006 р.); „Rozwój I funkcjonowanie przedsiębiorstw w warunkach globalizacji gospodarki swiatowej” (Польща, Катовіце, 23–24 листопада 2006 р.); „Відтворення господарського комплексу регіону: методологія, механізми, інструментарій” (Чернівці, 22–23 лютого 2007 р.); „Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю” (Черкаси, 11–13 квітня 2007 р.); „Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика” (Суми, 31 травня – 1 червня 2007 р.); „Теорія і практика сучасної економіки” (Черкаси, 26–28 жовтня 2007 р.).
Публікації. Основні результати дослідження викладені у 19 опублікованих працях загальним обсягом 4,2 др. арк., у тому числі 3,8 др. арк. належить особисто автору, з них 9 опубліковано у наукових фахових виданнях, 10 – в матеріалах наукових конференцій.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Повний обсяг дисертації становить 229 стор. комп’ютерного тексту, що містить 14 таблиць та 40 рисунків, з яких 5 займають всю площу сторінки. Список використаних джерел включає 212 найменувань, викладено на 19 стор., 13 додатків – на 21 стор.
Список литературы ВИСНОВКИ

Результати, представленні в дисертаційному дослідженні, в цілому вирішені. Результатом є розробка стратегічного планування комплексного розвитку регіонів України в умовах соціально-економічних трансформацій. Доведено, що методологічними витоками стратегічного підходу в управління слід вважати теорію довгострокового планування і особливо того її напряму, що передбачає можливість формування перспективних планів в умовах непередбачуваних змін середовища.
1. Визначено основні ознаки стратегічного планування, які відрізняють його від довгострокового планування та подані в контексті просторового розвитку продуктивних сил регіону. За змістом і послідовністю здійснення доцільно відзначити: постійне спостереження за станом і змінами зовнішнього середовища регіону (його моніторинг); виявлення суттєвих загроз можливостей діяльності організації з боку зовнішнього оточення; ретельний аналіз рівня можливостей організації протистояти загрозам і використати можливості розвитку; визначення альтернативних стратегічних напрямів регіонального розвитку; вибір найбільш важливого стратегічного напряму (напрямів) формування стратегії, яка визначатиме саме стратегічні ціль (або систему стратегічних цілей) та завдання щодо її досягнення; визначення системи стратегічних планів, які відповідатимуть реалізації завдань стратегії, їхнього зв’язку з іншими планами організації, забезпечення умов здійснення стратегічного планування; контроль реалізації стратегії, її коригування або обробка нової стратегії за результатами моніторингу зовнішнього оточення.
2. Метою та результатом стратегічного планування є формування стратегії регіону – системи взаємоузгоджених стратегічних рішень для здійснення превентивних або/і безпосередньо захисних заходів розвитку його діяльності, що є передумовою здійснення його внутрішньої або зовнішньої політики. Система управління регіоном, в основі якої лежить стратегічне планування, що доповнюється механізмом узгодження поточних рішень із стратегічними і системою коригування та контролю за реалізацією стратегію являє собою систему стратегічного управління.
3. Сутність стратегічного планування комплексного соціально-економічного розвитку регіону визначено як здійснення певного порядку дій спрямованих на ефективне функціонування конкурентоспроможного регіону в контексті просторового розвитку продуктивних сил регіону, а її реалізація можлива за умови додержання таких обґрунтованих принципів зокрема комплексність, системність, адаптованість, оптимальність, безперервність, резервування, максимальна ефективність, пріоритет функцій, різноманітність органічних форм і самостійності органів місцевої влади, збалансованості повноважень, прав і відповідальності, розділення управлінської праці, участі населення в розробці і прийнятті стратегії.
4. Визначено методику оцінки рівня соціально-економічного розвитку регіону з урахуванням концептуальних ідей та технологій на основі аналізу поточного рівня і перспектив розвитку регіональної соціально-економічної системи. Проведений розрахунок інтегрального показника розвитку регіону, який став інструментом аналізу тенденцій та прогнозування перспектив розвитку діяльності господарюючих суб’єктів регіону.
5. В дисертації здійснено аналіз особливостей розвитку та економічного зростання регіонів України перехідної економіки, враховуючи прогресивний світовий досвід суспільно-економічної трансформації та особливості її адаптації до національних умов. Досвід економічного реформування постсоціалістичних країн на основі стратегічного планування засвідчив високу результативність в тих випадках, коли рекомендовані міжнародні фінансові організаційні процеси лібералізації, приватизації здійснюються як наслідок інституційних перетворень економіки, а не випереджаючи їх.
6. В ході дослідження найбільшу увагу приділено центральному регіону України, а саме: Кіровоградській, Полтавській та Черкаській областям, оскільки вони мають структурно однаковий економічний, демографічний та природно-ресурсний потенціал, крім того вони мають тісті промислові, торгівельні та економічні зв’язки, що дало можливість виявити можливість створення спільних комплексних соціально-економічних програм розвитку, для покращення економічного стану областей, нарощення їх економічного потенціалу, підвищення рівня життя населення, забезпечення додержання гарантованих державою соціальних стандартів для кожного громадянина, проведена детальна оцінка та порівняння найбільш значущих соціально-економічних показників досліджуваного регіону.
7. Проведений аналіз дав можливість стверджувати про фрагментарне застосування стратегічного планування на рівні регіонів в розвитку їх соціально-економічної сфери, відсутність системного поєднання процесів стратегічного аналізу, формування та реалізації стратегії. Сучасний стан аналітико-прогностичної діяльності в регіонах обумовлює низький рівень передбачуваності змін розвитку регіонів через обмеженість інформаційних ресурсів і нерозуміння необхідності моніторингу зовнішнього середовища регіону при зосередження уваги на аналізі внутрішніх проблем розвитку.
8. Формування інвестиційної стратегії регіону з урахуванням інвестиційної привабливості в умовах ринку потребує реалізації комплексу взаємопов’язаних заходів спрямованих на формування ефективної системи підготовки кадрового забезпечення та створення передумов для забезпечення високих темпів інвестиційної діяльності регіону й активного експортоорієнтованого випуску конкурентоспроможних товарів і послуг підприємств в пріоритетних галузях регіону.
9. В результаті аналізу комплексного соціально-економічного розвитку регіону з використанням статистичних і динамічних рейтингових оцінок, всебічно обґрунтовані пріоритетні напрями і шляхи дослідження динамічного, комплексного розвитку регіонів області житлово-комунального господарства, освіти, торгівлі та ресторанного господарства, системи охорони здоров’я, культурного та естетичного відпочинку, рекреаційної сфери. Запропоновані конкретні заходи дають можливість досягти ефективних результатів комплексного виробничого і соціального розвитку регіону, збалансованості пропорційності розвитку продуктивних сил та зробити прогноз їх розвитку на майбутнє.
10. Визначено систему показників регіональної ефективності інвестицій, які покладено в основу вибору варіантів відновлення промислового потенціалу регіону або регіональних програм розвитку виробництва та доведено переваги переходу до модельної технології регулювання промислового розвитку, які при прийнятті інвестиційних рішень необхідно враховувати для планування реальної ефективності інвестицій. Визначено фактори підвищення інвестиційної привабливості інноваційних проектів регіону та запропоновано алгоритм дисконтованих їх оцінок, що дозволить покращити планування регіональної ефективності інвестицій в розвиток промислових підприємств.
11. Обґрунтовано розробку та впровадження нових методів управління, а також удосконалення стратегічного планування соціально-економічного розвитку регіону на базі науково-дослідних підходів до узагальнення практики його функціонування як умови для переходу до активних методів його розвитку. Визначено, що стратегічний план соціально-економічного розвитку України та підвищення його ефективності є надзвичайно складним і наукомістким завданням, для вирішення якого потрібні нові підходи, всебічне узагальнення накопиченого досвіду практики регіонального функціонування в умовах економічних трансформацій.
12. В дослідженні визначено трансформаційні форми стратегічного планування та розроблена оцінка їх ефективності для забезпечення стабільності цілеспрямованої стратегічної діяльності об’єктів господарювання будь-якого рівня. Розглянуті в дисертації форми стратегічного планування за різними класифікаційними ознаками, умовам та функціями дали змогу запропонувати алгоритм умов на всіх рівнях розвитку економіки, їх можна використовувати при розробці і реалізації стратегії соціально-економічного розвитку на регіональному рівні.
13. Запропоновано модельну структуру регіональної стратегії соціально-економічного розвитку, яка складається з 8 блоків, та базується на програмно-територіальною та еколого-економічною підходах при забезпеченні реальними доходами фінансування та механізмами практичної реалізації. Запропонована стратегія дозволяє використати фінансовий ресурсний і організаційний потенціал регіону, можливості всього спектра існуючих управлінських механізмів технологій та інструментів, тобто, дає можливість реально сприяти регіональному економічному відродженню.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Активизация социально–экономического развития городов и регионов // Евроград, 1998. – № 10. – С. 5-20.
2. Алексеева М.М. Планирование деятельности фирмы: Учебно-метод. пособие. — М. : Финансы и статистика, 2003. — 248с.
3. Аніскіна Н. О., Пасечнікова Л. П Технологія планування стратегічних змін. — Х. : Видавнича група "Основа", 2005. — 112с.
4. Анософф И. Стратегическое управление: Пер. с англ. – М.: Экономика, 1989. - 519 с.
5. Атаманчук Г.В. Теория государственного управления: Курс лекций. - 2-е изд., доп. - М.: Омега-Л, 2004. - С. 170-174.
6. Бабаев В. Н. Проблемы стратегического планирования муниципального развития в условиях переходных экономик // Коммунальное хозяйство городов. — К., 2002. — Вып.37: серия: экономические науки. — С.3–6.
7. Бакуменко В.Д. Формування державно-управлінських рішень: проблеми теорії, методології, практики: Моногр. - К.: Вид-во УАДУ, 2000.
- 328 с.
8. Барнз В., Ледебур Л. Нові регіональні економіки. Пер. з анг. А. Пехник. – Львів: Літопис, 2003. – 196 с.
9. Без’язичний В., Мамонова В. Формування стратегiї соцiально-економiчного розвитку регiону // Актуальнi проблеми держ. упр. - 2000. - № 1. - C. 108-117.
10. Біленчук П.Д., Кравченко В.В., Підмогильний М.В. Місцеве самоврядування в Україні. Навч. посіб. – К.: Атіка, 2000. – 304 с.
11. Білик Т. О. Прогнозування в стратегічному фінансовому плануванні малих підприємств // Формування ринкових відносин в Україні. — К., 2004. — Вип.12 (43). — С.109–112.
12. Бойко Є., Грита Я. Проблемні питання прогнозування розвитку виробництва в регіоні // Регіональна економіка. – 2004. - №2. – С.36-45.
13. Бойко Є.І. Концептуальні засади прогнозування соціально-економічного розвитку регіону // Регіональна економіка. – 2004. - № 3. – С.89-95.
14. Бочарников В., Свешников С., Яцышин Ю. Fuzzy Technology: математическое и программное обеспечение целевых программ в стратегическом менеджменте. — К. : Ника-Центр, 2005. — 259с.
15. Бурлай Т. В. Особливості методичних підходів до прогнозування змін макроекономомічної кон’юнктури // Економіка і прогнозування. - К., 2002. - №3. – С. 126-148.
16. Бюджетний Кодекс України // Відом. Верховної Ради України. – 2001. – № 37–38. – Ст. 189.
17. Брячихин A.M. Сколько нужно власти? Опыт управления региональной экономикой – М.: Международный гуманитарный фонд.– "Знание".– 1997. – с. 54
18. Вакуленко В.М. Основні підходи до розроблення стратегічних планів економічного розвитку міст // Економічний часопис. - 2000. - № 9. - С.10-11.
19. Вакуленко В.М., Мамонова В.В., Шаров Ю.П. Стратегічне планування на місцевому та регіональному рівнях: Навч. посібник / Національна академія держ. управління при Президентові України. — Ужгород: Патент, 2004. — 198с.
20. Варналій З. С., Мокій А. І., Новікова О. Ф., Романюк О. Ф., Романюк С. А. Регіони України: проблеми та пріоритети соціально-економічного розвитку: Монографія / Національний ін-т стратегічних досліджень / З.С. Варналій (ред.). — К. : Знання України, 2005. — 498с.
21. Василенко М. В. К вопросу о сущности стратегического планирования // Проблемы управления государственным сектором экономики. — Донецк, 1996. — С.101–107.
22. Васильчук Е.С. Стратегическое планирование: Учеб. пособие / Ивановский гос. ун-т / А.Г. Кайгородов (науч.ред.). — Иваново : Ивановский государственный университет, 2000. — 157с.
23. Вахович І. М. Фінансові аспекти реалізації стратегії сталого розвитку регіону // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ, 2001. - Випуск 93. - С. 31 - 36.
24. Виссема Х. Стратегический менеджмент в подразделениях фирмы (предпрнимательство и координация в децентрализованной компании): Пер. с англ. – М .: ИНФРА-М, 1996. – 288 с
25. Вітрук М. В. Стратегічне планування — головне у процесі трансформації // Проблемы равновесия экономических систем в условиях рыночной трансформации. — Х., [2001]. — С.137–138.
26. Воронин А.Г., Лапин В.А., Широков А.Н. Основы управления муниципальным хозяйством. – М.: Дело, 1998.
27. Габрель М. Стратегічне планування територій на регіональному рівні // Вісник. — Львів, 2004. — N7: Землевпорядкування і земельний кадастр. — С.27–33.
28. Газда Л. Концептуальні засади стратегічного планування розвитку прикордонних регіонів (на прикладі регіонів Угорщини та України) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. — Львів, 2004. — Вип.5 (49): Стратегічне планування регіонального розвитку. — С.43–59.
29. Гапоненко А.Л. Полянский В.Г. Развитие региона: цели, закономерности, методы управления: Учебно–методическое пособие. – М.: Издательство РАГС, 1999 – с 19.;
30. Гапоненко А.Л. Розвиток менеджменту в органах регіональної влади /в кн..: Теорія і практика сталого розвитку. – М. 1998. с. 69-70
31. Гецько В. Полiтика бюджетного регулювання та соцiально–економiчний розвиток регiонiв // Економiчний часопис, 1999. – № 11–12. – C. 32-34.
32. Гладій М., Долішній М., Писаренко С., Янків М. Регіональний менеджмент і моніторинг. - Львів, 1998. – 35 с .
33. Голубёнкова Е. А. К вопросу итеративности в стратегическом планировании // Економіка: проблеми теорії та практики. — Дніпропетровськ, 2002. — Вип.160.
34. Горбулін В. Актуальні питання організації стратегічного планування державної політики національної безпеки України // Стратегічна панорама. – 1999. – № 3. – C. 12-19.
35. Горячек І. Стратегічне планування як функція менеджменту // Економіка Фінанси Право. – 2000. – № 2. – C. 16-20.
36. Гошко А.О. Стратегія і тактика планування діяльності органів місцевого самоврядування. — К. : Видавництво УАДУ, 2000. — 178с.
37. Гошко Б. Методичні аспекти побудови стратегічного плану розвитку регіону // Вісник. — Львів, 2003. — N10 (2): Економіка АПК. — С.180–186.
38. Грабовецький Б. Є. Економічне прогнозування і планування: Навчальний посібник. Київ: Центр навчальної літератури, 2003. – 188 с.
39. Гранберг А.Г. Основы региональной экономики: Учебник для вузов. 2–е изд.– М.: ГУ ВШЭ, 2001. – 495 с.
40. Гринберг Н. Стратегическое планирование и стратегический менеджмент // Стратегический менеджмент. — М., 2005. — N1 (1). — С.17–24.
41. Громов А.В., Тютиков Ю.П. Стратегическое планирование: Учеб. пособие / Санкт-Петербургский гос. ун-т экономики и финансов. Кафедра прогнозирования и планирования экономических и социальных систем. — СПб. : Издательство СПбГУЭФ, 2001. — 127с.
42. Губина В. С. Место стратегического планирования в ряду управленческих функций // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. — Донецк, 2002. — Т.2. — С.147–153.
43. Данилишин Б.М., Чернюк Л.Г., Фащевський М.І. Соціально-економічні проблеми розвитку регіонів: методологія і практика / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України / Б.М. Данилишин (ред.). — Черкаси : ЧДТУ, 2006. — 315с.
44. Дармограй В.І. Інформаційна складова регіонального інвестиційного процесу // Мат. VІІ міжн. наук.-практ. конф. „Теорія і практика сучасної економіки”. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – С. 303-305.
45. Дармограй В.І. Інформаційне забезпечення процесу стратегічного планування ресурсів розвитку регіону // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К.: НДІ Мінекономіки України. – 2006. – №8 (63). – С. 97–101.
46. Дармограй В.І. Методика оцінки рівня комплексного соціально-економічного розвитку регіону як основа вибору його стратегічної перспективи // Матер. ІV міжн. наук.-практ. конф. „Теорія і практика сучасної економіки”. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – С. 215-217.
47. Дармограй В.І. Механізм стратегічного планування ресурсного забезпечення комплексного розвитку регіону // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К.: НДІ Мінекономіки України. – 2006. – №7 (62). – С. 122–125.
48. Дармограй В.І. Основні напрями удосконалення стратегічного планування галузевої та територіальної структури господарського комплексу Черкаського регіону // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – Вип. 9. – С. 72-76.
49. Дармограй В.І. Стан та тенденції соціально-економічного розвитку регіону // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – Вип. 16. – С. 152–159.
50. Дармограй В.І. Сутність і зміст процесу планування стратегії соціально-економічного розвитку регіону // Зб. наук. пр. ДонДУУ: „Механізми підвищення ефективності управління функціонуванням економіки”: Серія „Економіка”. – Донецьк: ДонДУУ. – 2006. – Т. VІІ. Вип. 66. – С. 44-58.
51. Дармограй В.І. Сутність стратегічного планування регіонального розвитку // Мат. І міжн. наук.-практ. конф. „Наука: теорія і практика – 2006”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 37-39.
52. Дармограй В.І., Пархоменко Н.М. Соціально-економічні пріоритети стратегічного планування на регіональному рівні // Економіст. – 2006. – №7 (237). – С. 44-47. Особистий внесок: визначено соціально-економічні пріоритети стратегічного планування на регіональному рівні.
53. Дармограй В.І., Черевко О.В. Стратегічна парадигма комплексного соціально-економічного розвитку регіону // Вісник Тернопільського державного економічного університету. – Тернопіль: ТДЕУ, 2006. – С, 158-164.
54. Долiшнiй М. Актуальнi проблеми формування регiональної полiтики в Українi // Регiональна економiка. – 1999. – № 3. – C. 7-18.
55. Долішній М. І., Бєлєнький П. Ю., Бідак В. Я., Бойко Є. І., Вовканич С. Й. Регіональна політика: методологія, методи, практика / НАН України; Інститут регіональних досліджень / М.І. Долішній (відп. ред.). — Л., 2001. — 719с.
56. Дойль П. Менеджмент: стратегия и тактика / Пер.с англ. Под ред. Ю.П. Каптуриевського. – СПб: «Питер». – 1999. С. 141.
57. Джаримов А.А. Регион в едином рыночном пространстве. – Ростов-на-Дону. – 1995. – с. 6-7.
58. Дулыциков Ю.С. Региональная политика. –М.: РАГС. – 1998. – 56 с.
59. Дученко О. В. Стратегічне планування в Україні // Формування ринкових відносин в Україні. — К., 2004. — Вип.5 (36). — С.27–31.
60. Економіка міст: Україна та світовий досвід. Навч. посіб. / Вакуленко В.М., Дехтяренко Ю.Ф., Драпіковський О.І. та ін./ За заг. ред. В.Макухи. – К.: Основи, 1997. – 243 с.
61. Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т.3 / Редкол.:... С. В. Мочерний (відп. ред.) та ін. - К.: Видавничий центр "Академія", 2002. – 952 с.
62. Єпіфанов А.О. Регіональна економіка: Навч. посібник / А.О.Єпіфанов, І.В.Сало. – 2-е вид. – К.: Наук. думка, 2000. – 344 с.
63. Жаліло Я. Економічна стратегія як категорія сучасної економічної науки // Економіка України. - 2005. - № 1. - С. 20-27.
64. Желюк Т. Стратегічне планування соціально-економічного розвитку області // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. — Тернопіль, 1999. — Вип.3. — С.94–99.
65. Жихаревич Б. С., Лилишов Л. Э. Опыт разработки и мониторинга стратегического плана. С. Пб. // Эра городов. - 1999 . - www. urbacconomics. ru./ jurnal.
66. Жиляев А.Ю. Управление социально-економическим развитаем региона на основе стратегического планирования. Дис. Канд. Экон. Наук.: 08.00.05. – М.: РГБ., 2003. – 195 с.
67. Забелин П.В., Моисеева Н.К. Основы стратегического управления: Учеб. пособие. – М.: Информ.-внедренч. центр "Маркетинг", 1998. – 195 с.
68. Зайцева О. І. Проблеми сучасного стратегічного планування // II Міжнародна наукова конференція «Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах». — Черкаси, 2005. — С.63–66.
69. Закон України про власність // Відом. Верховної Ради України. – 1992. – № 38. – С. 13-23.
70. Закон України про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України // Відом. Верховної Ради України. – 2000. – № 25. – Ст. 195.
71. Закон України про місцеве самоврядування в Україні // Уряд. кур’єр. – 1997. – № 107.– С. 11-20.
72. Закон України про місцеві державні адміністрації // Відом. Верховної Ради України. –1999. – № 20-21. – Ст. 190.
73. Заставецька О.В. Комплексний економічний і соціальний розвиток території: теоретичні і методичні основи дослідження. – Тернопіль, 1997. – 233 с.
74. Збірник наукових праць Української Академії державного управління при Президентові України: Матеріали наук.-практ конф., м. Київ, 30 трав. 2000 р. – Вип. 2. Ч. I: Державна регіональна політика та місцеве самоврядування / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. – К.: Вид–во УАДУ, 2000. – 380 с.
75. Зубець I. Регiональна полiтика: час дiй // Україна i свiт сьогоднi. – 1999. – № 40. – C. 6.
76. Иванов В.В., Коробова А.Н. Муниципальный менеджмент. Справочное пособие. – М.: ИНФРА, 2002. – 718 с.
77. К применению автоматизированных средств прогнозирования регионального развития / Хасаев Г.. Иванова Л., Цыбатов В., Поварова Е. // Российский экономический журнал, № 2, 2000, с. 79-86.
78. Карий О.І. Стратегічне планування розвитку міста. — 2.вид., перероб. і доп. — Л. : ЗУКЦ, 2007. — 316с.
79. Каримов Р.М. Методы моделирования региональной экономики. – СПб.: ГУЭФ, 1999, 78 с.
80. Карпенко В. Досвiд регiонального планування у Францiї (приклад з регiону Лаури) // Вiсн. УАДУ. – 2000. – №1. – C. 289-294.
81. Карпов І. Стратегічне планування як фактор інноваційного розвитку регіону // Інституційні перетворення як передумова ефективного використання ресурсного потенціалу регіону. — Одеса, 2003. — С.369–373.
82. Керцнер Гарольд. Стратегическое планирование для управления проектами с использованием модели зрелости: Пер. с англ. / А.Д. Баженова (общ.ред.). — М. : Компания АйТи, 2003. — 318с.
83. Кинг У., Клиланд Д. Стратегическое планирование и хозяйственная политика. Пер. с англ. – М.: Прогрес, 1982. – 397 с.
84. Кириленко О.П. Місцеві бюджети України: історія, теорія, практика. – К.: НІОС, 2000. – 384 с.
85. Коломийчук В. С., Шевчук Л. Т., Шульц С. Л. Стратегічні засади соціально-економічного розвитку регіону (на матеріалах Тернопільської області). – Львів – Тернопіль, 2002. –277 с.
86. Комаров И. Стратегия и план // Персонал. – 2001. – № 10. – C. 70–73
87. Конституція України // Відом. Верховної Ради України. – 1996. –№ 30. – Ст.141.
88. Костылева Н. Е., Лебедева Н. А. Стратегическое планирование в Мюнхене // www. citystrategy. leontief. ru.
89. Котлер Ф. Основы маркетинга. - СПб., АО “Корунс”, 1994. - С. 538.
90. Коуп Роберт Дж. Стратегическое планирование высокого участия: когда реализуются люди и их идеи: Практ. пособие по менеджменту / Р.И. Силин (пер.с англ.,общ.ред.и вступ.ст.) — Хмельницький : Поділля, 1993. — 232с.
91. Крайник О. Стратегічне планування економічного розвитку регіону // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні. — К., 2001. — Т.2. — С.132–136.
92. Крайник О. П. Місце аналізу в стратегічному плануванні регіонального економічного розвитку // Україна в XXI столітті: концепції та моделі економічного розвитку. — Львів, 2000. — Ч.2. — С.201–205.
93. Крозбі Б. Стратегічне планування та стратегічний менеджмент: чим вони відрізняються? – Проект USAID “Впровадження змін в політиці”, 1997. – С. 15-17.
94. Кузьменко Л. М. Управление функционированием и развитием экономики региона: монография/ НАН Украины. Ин-т экономики промышлености. – Донецк, 2004. – 284с.
95. Куйбіда В.С. Сучасні проблеми і регіональні особливості місцевого самоврядування в Україні. – Л.: Літопис, 2001. – 176 с.
96. Куценко В.І., Богуш Л.Г., Опалєва І.В. Соціальна сфера регіону (стан та перспективи розвитку). К.: РВПС України НАН України, 1997. – 252 с.
97. Куценко В.І., Остафійчук Я.В. Трансформації соціальної сфери України: регіональний аспект / Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України / С.І. Дорогунцов (ред.). — К. : Оріяни, 2005. — 400с.
98. Леонидов И.Л. Планомерность в условиях формирования социально ориентированной рыночной экономики / Становлення української економіки: Матеріали міжвузівської науково-прак¬тичної конференції // Дніпропетр. держ. ун-т; Держ. гірн. акад. України; Держ. металург. акад. України. –Дніпропетровськ. 1996. –С.51.
99. Леонідов І. Л. Векторна модель ефективності стратегічного планування // Економіка: проблеми теорії та практики. — Д., 2005. — Вип.202, т.3. — С.562–567.
100. Леонідов І. Л. Стратегічне планування в системі державного регулювання економіки // Економіка: проблеми теорії та практики. — Дніпропетровськ, 2000. — Вип.15. — С.11–14.
101. Лесечко М.Д., Рудніцька Р.М. Стратегічне планування: Навч. посібник / Львівський регіональний ін-т держ. управління Національної академії держ. управління при Президентові України. — Л. : ЛРІДУ НАДУ, 2004. — 73с.
102. Линдблом Чарльз Э. Политика и рынки: политико-экономические системы мира / Чарльз Э. Линдблом; [пер. с англ. А. И. Петренко и др.]. - М.: Ин-т комплекс. стратег. исслед., 2005: ППП Тип. Наука - 446 с.
103. Лобур М. Стратегічне планування та автоматизоване проектування організаційно-технічних систем: проблеми та перспективи // «Львівська політехніка». Вісник. — Львів, 2001. — N415: Комп’ютерні системи проектування. Теорія і практика. — С.18–20.
104. Лортикян Э. Л. Государство и рынок: очерки экономической истории Украины. — Х. : Рирег, 1997. — 173с.
105. Мазур А. Цiлi регiонального управлiння в перехiдний перiод // Регiональна економiка. – 2000. – № 1. – C. 168-176.
106. Макаренко П.М., Миронова Р.М., Макаренко А.П., Васильєва Н.К., Галай І. Є. Стратегічне планування: процес та процедура реалізації в менеджменті / Петро Миколайович Макаренко (ред.). — Д. : ВКФ "Оксамит-Текст", 2003. — 142с.
107. Максименко С. Прiоритети регiональної полiтики // Урядовий кур’єр. – 1999. – 28 верес. – C. 6.
108. Малиновський В. Стратегічне планування в державному управлінні // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 1. – C. 43-50.
109. Мамона П. А. Роль стратегического планирования в условиях реформирования экономики // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. — Донецк, 2002. — Т.1. — С.203–216.
110. Мамонова В.В. Стратегічне планування в управлінні сучасним містом // Управ. сучасним містом. – 2001. –№ 1–3. – С.129-135.
111. Матвиенко В.Я. Прогностика: прогнозирование социальных и экономических процесов: теория, методика, практика. – К.: Українські пропілеї, 2000. – 500 с.
112. Матрусов М.Д. Региональное прогнозирование и развитие России. – М.: Наука, 1995 г.–с. 61
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.