У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ПРОДУКТИВНІСТЬ ПРАЦІ У СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ В УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ
Количество страниц 226
ВУЗ Харківський національний аграрний університет імені В.В. Докучаєва
Год сдачи 2008
Содержание ЗМІСТ

Вступ………………………………………………………………………………….3
Розділ 1. Теоретичні та методичні основи дослідження
продуктивності праці …………………………………………...………10
1.1. Сутність продуктивності праці як економічної категорії……...……...10
1.2. Методичні основи визначення продуктивності праці у сільськогосподарських підприємствах .…………………………………23
1.3. Міжнародний досвід визначення продуктивності
виробничих факторів……………………………………………………...37
Висновки до розділу 1………………………………………………………...47
Розділ 2. Аналіз рівня, динаміки та факторів продуктивності праці
у сільськогосподарських підприємствах ……………………………….50
2.1. Розвиток сільськогосподарського виробництва та його вплив на
ефективність використання трудових ресурсів …………..…………….50
2.2. Продуктивність праці у сільськогосподарських підприємствах
регіону …………….……………………………………………………....70
2.3. Фактори підвищення продуктивності праці у
сільськогосподарських підприємствах……......….……………….……94
Висновки до розділу 2………………………………………………….……116
Розділ 3. Шляхи підвищення продуктивності праці у
сільськогосподарських підприємствах………………………………..119
3.1. Визначення ефективності діяльності підприємств та
моделювання оптимальної чисельності працівників………....………119
3.2. Мотивація високопродуктивної праці у сільськогосподарських підприємствах………………………………………………………..….138
3.3. Управління підвищенням продуктивності праці……………………...154
Висновки до розділу 3………………………………………………….……176
Висновки…………………………………………………………………………..179
Список використаних джерел……..…………………………………………......184
Додатки………………………………………………………………………….…199

ВСТУП

Актуальність теми. Продуктивність праці є одним з найважливіших індикаторів діяльності будь-якої економічної системи незалежно від її розміру і функцій. Вона виступає основним критерієм ефективності економіки і вирішальною умовою підвищення життєвого рівня населення. Зростання продуктивності праці має винятково важливе значення для досягнення визнаних світовою спільнотою економічних, соціальних і екологічних стандартів життєдіяльності суспільства.
В умовах ринкових відносин завдання підвищення продуктивності праці як джерела реального економічного зростання стає життєво важливим для подаль¬шого розвитку економіки. У сучасному світі економічними лідерами стають не ті країни, які мають значні природні ресурси, а ті, які здатні досягти високої продуктивності суспільної праці. Вітчизняне сільське господарство сьогодні перебуває в новій економічній ситуації, обумовленій вступом України до Світової організації торгівлі. Незабаром вітчизняні сільськогосподарські виробники опиняться в умовах вільної конкурентної боротьби з іноземними товаровиробниками, що мають значно вищу продук¬тивність праці у своїй галузі. Відомо, що в умовах ринку агроформування, що мають високу трудомісткість продукції і, як наслідок, вищу її собівартість, програють в конкурентній боротьбі і припиняють свою діяльність.
У 1990-2005 рр. аграрна політика в країні була спрямована на ринкову трансформацію аграрного сектору, зупинення аграрної кризи і стабілізацію сільськогосподарського виробництва. Починаючи з 1999 р. можна відзначити тенденцію до стабілізації і зростання виробництва, фінансове оздоровлення галузі. Ринкові відносини України наближаються до загальноцивілізаційних, європейських стандартів [41].
Сучасна аграрна політика спрямована на підвищення продуктивності праці на основі вдосконалення економічних відносин, використання різноманітних форм власності та господарювання, створення умов, які повертають людину як реального господаря до землі та засобів виробництва. При цьому докорінне перетворення економічних відносин в аграрному секторі повинне узгоджуватися з комплексом заходів по застосуванню високопродук¬тивних технічних засобів, удосконалення організації праці, освоєнню інтенсивних технологій, соціальній перебудові села, поліпшенню умов праці та побуту сільських трудівників.
Продуктивності праці повинна бути приділена першочергова увага і на рівні організацій всіх сфер діяльності як одному з найважливіших показників ефективності, що характеризує рівень раціонального використання ресурсів і використовується для внутрішнього аналізу і планування ефективної господар¬ської діяльності сільськогосподарського підприємства.
Важливість проблеми зростання продуктивності праці обумовлює постійну увагу до цієї теми вчених економістів в Україні і за її межами. Суттєвий внесок у дослідження значення продуктивності праці та пошук шляхів її зростання в сільському господарстві внесли відомі вчені: А.Г.Бабенко, О.А. Бугуцький, Д.П. Богиня, В.В. Вітвіцький, В.С. Дієсперов, О.І. Здоровцов, В.Ф. Машенков, М.Г. Назаров та ін.
Розвитком теорії продуктивності факторів у західній літературі займалися Б. Сей та Ф. Бастіа. Пізніше Д. Кларком сформульована теорія граничної продуктивності факторів, на якій заснована сучасна західна теорія продуктивності праці. Подальший розвиток цієї теорії пов’язаний з працями Д. Кендріка, Е. Денісона, Р. Солоу та ін.
Незважаючи на значний обсяг проведених попередніх досліджень, ряд теоретичних і практичних питань є невирішеними. Високий динамізм соціаль¬но-економічних та політичних чинників розвитку аграрної сфери вносить постійні корективи у формування та використання трудових затрат. Потребу¬ють дослідження питання виявлення тенденцій і факторів продук¬тивності аграрної праці, раціонального забезпечення сільськогоспо¬дар¬сь¬ких підприємств трудовими ресурсами, формування дієвого мотиваційного механізму, обґрунту¬ван¬ня шляхів підвищення рівня продуктивності праці в галузі, удосконалення підходів щодо управління продуктивністю праці. Наукова і практична важли¬вість указаних питань обумовила вибір теми дисертаційного дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисерта¬ційна робота виконана відповідно до затвердженої тематики науково-дослідних робіт кафедри статистики і економічного аналізу Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва "Розробити пропозиції по удосконаленню методології аналізу виробничих ресурсів сільськогоспо¬дарських підприємств і заходи підвищення ефективності їх використання в умовах реформування АПК" (№ ДР 0102U001838).
Мета і завдання дослідження. Основною метою дисертаційного дослідження є подальший розвиток теоретичних положень і розробка обґрунтованих практичних рекомендації щодо підвищення продуктивності праці у сільськогосподарських підприємствах.
Для досягнення цієї мети були поставлені і вирішені такі завдання:
– узагальнити сутність теоретичних положень продук¬тив¬ності праці та пов’язаних з нею інших соціально-економічних категорій;
– обґрунтувати методичні підходи до аналізу рівня продуктивності праці та факторів, що його формують;
– дослідити методичні підходи до аналізу продуктивності праці в зарубіжній економічній науці і практиці;
– проаналізувати сучасний стан та динаміку продуктивності праці у сільськогосподарських підприємствах Харківської області;
– виявити і дослідити вплив визначальних факторів на рівень продук¬тивності праці у сільськогосподарських підприємствах;
– змоделювати оптимальну чисельність працівників типових сільсько¬госпдарських підприємств регіону;
– з'ясувати вплив системи соціально-економічних стимулів на рівень продуктивності праці;
– визначити напрями і шляхи підвищення продуктивності праці;
– розробити програму управління підвищенням продуктивності праці у сільськогоспо¬дарських підприємствах.
Об’єктом дослідження є продуктивність праці у сільськогосподарських підприємствах в умовах трансформаційних процесів.
Предметом дослідження є теоретичні, методичні та практичні аспекти підвищення продуктивності праці у сільськогосподарських підприємствах.
Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дослід¬ження стали вихідні положення вітчизняної і зарубіжної економічної теорії з питань продуктивності праці і зайнятості, законодавчі та нормативні акти державних структур, діалектичний метод пізнання та системний підхід до вивчення соціально-економічних явищ.
У процесі аналізу статистико-економічної інформації були використані такі методи: діалектичний та абстрактно-логічний (при узагальненні теоретич¬них та методичних аспектів визначення продуктивності праці та формуванні висновків); монографічний (при вивченні досвіду кращих підприємств регіону); аналітичні групування (при групуванні підприємств регіону за рівнем продук¬тив¬ності праці, фондо- та енергоозброєності, рівнем заробітної плати тощо); побудова рядів динаміки, графічний метод, індексний аналіз, (аналіз тенденцій продуктивності праці); кореляційно-регресійний аналіз (для кількісної оцінки впливу факторів на рівень продуктивності праці); економіко-матема¬тичне моделювання (при визначенні оптимальної чисельності працівників підприємств). За допомогою спеціально організованого анкетного обстеження визначені основні соціально-економічні мотиви до продуктивної праці.
Джерелом інформації були дані статистичної звітності сільськогоспо¬дарських під¬приємств, матеріали Державного комітету статистики України та міжнародних статистичних установ, вітчизняні і зарубіжні наукові літературні джерела, власні спостереження автора.
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає у розвитку теоретико-методологічних положень і обґрунтуванні шляхів підвищення продук¬тив¬ності праці у сільсько¬господарських підприємствах, а саме:
уперше:
– запропоновано модель формування чисельності трудових колективів типових сільгосппідприємств регіону залежно від рівня ефективності вико¬ри¬стання виробничих ресурсів, розмірів підприємств та обсягів виробництва;
– розроблено поетапну програму управління підвищенням продуктив¬ності праці для сільськогосподарських підприємств;
удосконалено:
– методику індексного аналізу продуктивності праці на основі комплекс¬ного використання загальних вартісних, трудових та індивідуальних індексів;
дістали подальший розвиток:
– теоретичні підходи до визначення суті категорії продуктивності праці як головного фактора ефективності процесу праці; запропоновано використо¬ву¬вати систему натуральних, трудових і вартісних показників продуктивності праці у сільськогосподарських підприємствах;
– методичні підходи до вимірювання продуктивності праці на базі зарубіжного досвіду використання показників багатофакторної продуктивності;
– виявлення закономірностей розвитку продуктивності праці в умовах трансформаційних процесів аграрного сектору економіки;
– система визначальних факторів продуктивності праці у сільсько¬гос¬по¬дарських підприємствах, здійснено кількісну оцінку їх впливу;
– система основних економічних та неекономічних стимулів до праці у сільськогосподарських підприємствах.
Практичне значення одержаних результатів. Реалізація пропозицій та рекомендацій щодо необхідності інтенсифікації виробництва, контролю й управління трудовими затратами, оптимізації і збалансованості основних виробничих ресурсів підприємства, посилення трудової мотивації працівників дозволить підвищити обсяги виробництва продукції, скоротити затрати праці та підвищити трудову активність працівників.
Результати досліджень, рекомендації щодо управління продуктивністю праці і формування системи соціально-економічних стимулів підвищення продуꬬ¬тивності схвалені та рекомендовані до впровадження фахівцями Головного управління агропромислового розвитку Харківської облдер¬ж¬адміністрації (довід¬ка № 16/401 27.12.2007 р.), фахівцями Управління агропромис¬лово¬го розвитку Великобурлуцької районної державної адміні¬стра¬ції Харківської обла¬сті (довідка № 03/115 від 26.03.2007 р.). Рекомендації, розроблені в роботі, впроваджені в окремих сільськогосподарських підприємствах Харків¬ської області: СТОВ "Новий шлях" Борівського району (довідка № 73/12 від 19.03.2007 р.), ТОВ "Зоря" Великобурлуцького району (довідка № 135 від 22.02.2007 р.), ПАОП "Промінь" Красноградського району (довідка № 77 від 2.04.2007 р.).
Результати дослідження використовуються в Харківському національ¬ному аграрному університеті імені В.В. Докучаєва в навчальних курсах з ряду економічних дисциплін (довідка № 685 від 12.07.2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертантом виконано узагальнення теоретичних положень щодо визначення сутності категорії продуктивності праці. Досліджено теоретичні основи продуктивності праці та методологічні підходи до її вимірювання в зарубіжній економічні теорії. Проаналізовано стан та динаміку продуктивності праці у сільськогосподарських підприємствах Харківської області. Виявлено напрям та ступінь впливу основних факторів на рівень продуктивності праці в досліджуваних підприємствах. Визначено оптимальну чисельність працівників залежно від розміру підприємства. Дисертантом розроблені положення поетапної програми управління підвищенням продуктивності праці у сільськогосподарських підприємствах.
Одержані результати дослідження з теми дисертаційної роботи є особистим здобутком автора.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи доповідалися та обговорювалися на науково-практичних конференціях профе¬сор¬сько-викладацького складу Харківського національного аграрного уні¬¬¬вер¬ситету ім. В.В. Докучаєва (м. Харків 2002-2007 рр.); міжнародній науко¬во-практичній кон¬ф嬬рен¬ції, присвяченій 75-річчю економічного факультету Харківського націо¬нального аграрного університету ім. В.В. Докучаєва "Ринко¬ві трансфор¬мації та розвиток продуктивних сил аграрного сектора" (м. Харків, 2004 р.); міжнарод¬ній науково-виробничій конференції "Проблемы сельско¬хо¬зя鬬ствен¬ного произ¬вод¬ства на современном этапе и пути их решения" (м. Бєлгород, Росія, 2006 р.); міжнародній науково-практичній конференції мо¬лдих учених, аспі¬ран¬тів, магістрів та студентів, присвяченій 190-річчю Харків¬сь¬кого націо¬наль¬но¬го аграрного університету ім. В.В. Докучаєва "Інтен¬си¬фіка¬ція і сталий розвиток сільськогосподарського виробництва" (м. Харків, 2006 р.); міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій 190-річчю з дня зас¬ну¬вання Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва "Наукові засади реалізації аграрної політики в Україні" (м. Харків, 2006 р.); державній науковій конференції "Аграрна наука – виробництву: проблеми економічного розвитку АПК" (м. Біла Церква, 2006 р.); міжнародній науково-практичній конференції "Ефективність використання ресурсного потен¬ці¬а¬лу в умовах сталого розвитку сільського господарства" (м. Харків, 2007 р.); Всеукраїн¬ській науково-практичній конференції "Фінансово-кредит¬ний меха¬нізм функціонування аграрного комплексу" (м. Харків, 2007 р.).
Публікації. Основні результати дисертаційної роботи опубліковані в 13 наукових роботах, загальним обсягом 2,8 ум.-друк. арк., серед них: 10 – статті у фахових виданнях обсягом 2,5 ум.-друк. арк. (з них 9 одноосібно – 2,3 ум.-друк. арк.).
Структура дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури, додатків. Основна частина викладена на 170 сторінках. Повний обсяг роботи становить 233 сторінок комп’ютерного тексту. Робота містить 47 таблиць, 11 рисунків, 18 додатків. Список використаних літературних джерел включає 180 найменувань.
Список литературы ВИСНОВКИ

У дисертації здійснено теоретичне дослідження сутності продуктивності праці як економічної категорії, викладено основні відмінності у підходах від¬носно її вимірювання у вітчизняній та західній економічних теоріях. Виявлено вплив визначальних факторів на рівень продуктивності праці та обґрунтовано шляхи її підвищення у сільськогосподарських підприємствах. Результати дослід¬ження дозволяють зробити такі теоретичні і практичні висновки.
1. При визначенні сутності продуктивності праці як економічної категорії, необхідно чітко відрізняти поняття продуктивності праці, продуктивної сили праці та інтенсивності праці. Також важливо відокрем¬лювати поняття "продуктивність" та "ефективність" праці.
Під продуктивністю праці необхідно розуміти здатність конкретної праці виробляти певну кількість продукції (або виконувати певний обсяг робіт чи послуг) за одиницю часу. Продуктивність праці є головним фактором ефективності процесу праці.
Жоден окремо взятий показник не може повною мірою оцінити продуктивність праці. З метою всебічного аналізу продуктивності праці необхідно використовувати систему: натуральних, трудових і вартісних показників; прямих і обернених; основних і додаткових. Використання сукупності еко¬но¬мічних і статистико-математичних методів підвищує достовірність і практичну цінність отриманих результатів.
2. Принциповою відмінністю думок щодо питання продуктивності праці у вітчизняній та зарубіжній економічній науці є використання показників багатофакторної продуктивності. Статистика та аналітика західних країн виділяють загальну продуктивності факторів, багатофакторну продуктивність і часткову продуктивність (праці, капіталу та ін.). Загальна продуктивність визначається як співвідношення всіх кінцевих продуктів до всіх витрачених факторів виробництва. Використання західного досвіду побудови багатофакторних моделей продуктивності допоможе вирішити проблему виміру зміни обсягів виробництва, зумовлену зростанням основних засобів, чисельності праців¬ників і змінами в організації виробничого процесу. Показники багатофакторної продуктивності можуть допомогти у вирішенні проблеми вимірювання продуктивності минулої праці.
3. Аналіз тенденцій розвитку продуктивності праці у сільськогос¬подарських підприємствах за удосконаленою методикою індексного аналізу показав, що в період з 1990 по 1999 рр. продуктивність праці безперервно знижувалася досить високими темпами. Але, починаючи з 2000 р., який можна вважати початком активної стадії реформування сільсь¬кго¬сподарських підприємств, тенденція зниження продуктивності призупи¬нена. Період 2000-2006 рр. характеризується сталою тенденцією зростання вартісних і трудових показників продуктивності праці в сільському господарстві.
Виробництво валової продукції в порівнянних цінах 2005 р. на одного працівника у 2006 р. у сільгосппідприємствах області в середньому становить 42,5 тис. грн, що ви¬ще цього показника у 1990 та 2000 рр. Однак зростання даного показника у 2006 р. порівняно з 1990 р. відбулося в умовах значного зниження обсягів виробництва продукції в натуральних одиницях і виключно за рахунок фактора скорочення чисельності працюючих. Недоскона¬лість оцінки динаміки продуктивності праці лише за вартісними показниками підтверджує розрахунок індексів трудомісткості виробництва окремих ви¬дів продукції, яка у більшості з них у 2006 р. значно вища, ніж у 1990 р.
4. Визначальним напрямом підвищення продуктив¬ності праці є інтенси¬фікація сільськогосподарського виробництва. Установлено, що підприємства, які у 2005 р. витрачали на 1 га посіву понад 1250 грн, набли¬жають¬ся до межі високої інтенсивності виробництва з високою врожайністю зернових культур та низьким рівнем трудомісткості 1 ц продукції (0,76 люд.-год).
Групування підприємств за витратами на оплату праці підтверджує взаємо¬за¬лежність рівня оплати праці та її продуктивності. Зростанню продуктивності праці сприяє розвиток форм господарювання на основі приватної власності на землю й основні засоби виробництва. У 2005 р. найвищі показники продук¬тивності праці мають приватні під¬приєм¬ства, державні ж підприємства демонструють найнижчу продуктив¬ність.
Кількісно оцінити ступінь впливу кожного фактора дозволила розроблена стохастична модель залежності продуктивності праці від основних факторів. У сільськогосподарських підприємствах Харківської області на продуктивність праці найбільш суттєво впливають обсяг виробничих витрат на одиницю площі та чисельність працівників під¬приєм¬ства з розрахунку на 100 га угідь (по 24,3 %), навантаження тварин на одного працівника в тваринництві (7,1 %) і рівень витрат на оплату праці одного працівника (4,1 %).
5. У сучасній статистичній звітності сільськогосподарських підприємств наявний суттєвий брак інформації, необхідної для повного і всебічного аналізу стану й динаміки розвитку продуктивності праці, а також усієї сукуп¬ності факторів, що формують її рівень. Доцільно повернути до звітності підприємств показник валової продукції, що дозволить відслідковувати тенденцію формування продуктивності праці, а також доповнити форму №50-сг. повними затратами праці на виробництво, обслуговування та управління.
6. Стійка динаміка скорочення чисельності працівників у сільському гос¬по¬дарстві визначає необхідність дослідження оптимальності трудових ресурсів у підприємствах. Розроблена з використанням методу "аналізу оболонки даних" модель лінійної оптимізації дозволяє для кожного підприєм¬ства, включеного у дослідження, визначити оптимальну структуру основних ресурсів. За результатами розв’язання моделі для сільськогосподарських підприємств із середнім розміром земельної площі до 2,0 тис. га сільськогоспо¬дар¬ських угідь з метою досягнення обсягів виробництва та ефективності виробничої діяльності рівня кращих підприємств у 2005 р. оптимальною середньорічною чисельністю є 42-71 працівник; з площею 2-4 тис. га – 100-115 осіб; 4-6 тис. га – 135-163 особи; більше 6 тис. га – 296-331 особа. Фактична середня чисельність працівників на одне підприємство з досліджуваної сукуп¬но¬сті підприємств Харківської області у 2005 р. дорівнює 133 особи. За резуль¬татами вирішення оптимізаційної моделі цей показник склав 90 осіб.
7. Результ¬а¬ти дослідження свідчать, що основним мотивуючим чинником для працівників є гідна заробітна плата. Однаково високо зацікавлені у високій заробітній платі і можливості її зростання працівники всіх професійних та вікових груп. У ході проведеного анкетного опитування працівників сільсько¬гос¬подарських підприємств встановлено, що 37% працівників категорично не задоволені рівнем своєї зарплати; 41% працівників відповіли, що частково задоволенні; і лише 22% від загального числа опитаних респондентів повністю задоволені розміром заробітної плати.
Неекономічні методи мотивації праці не вимагають значних мате¬ріальних витрат, але здатні суттєво вплинути на зацікавленість працівника до праці. Висококваліфіковані працівники віддають перевагу тим моральним мотивам, які б сприяли їх професійному та кар’єрному розвитку. Працівники ж менш кваліфікованих професій найбільш зацікавлені у визнанні їх праці через подяки та схвальні відгуки від керівництва.
Керівникам підприємств доцільно застосовувати комплексну систему мотивації працівників з використанням економічних і неекономічних стимулів.
8. Показники трудомісткості продукції особливого значення набувають під час оцінки стану продуктивності праці на рівні окремого підприємства. Вибір технології виробництва визначальним чином впливає на рівень затрат праці. Шляхи зниження трудомісткості визна¬чаються на основі аналізу технологічних карт. Застосування нової високо¬продуктивної техніки суттєво підвищує продук¬тив¬ність праці. Проведений порівняльний аналіз сучасних вітчизняних та зарубіжних технологій вирощування озимої пшениці дозволив виявити резерви зниження затрат праці на одиницю площі. Загальні затрати праці на 1 га посіву різняться від 19,0 люд.-год за найбільш трудомісткою інтенсивною технологією до 7,9 люд.-год за адаптивною технологією.
9. На основі проведеного дослідження стану, динаміки та факторів продуктивності праці розроблено програму управління під¬вищенням продуктивності праці для сільськогосподарських підприємств. Результатом упровадження такої програми є: збільшення обсягів виробництва основних видів продукції; зниження обсягів затрат праці на одиницю продукції, посівної площі культур або голову худоби; вдосконалення системи управління персо¬налом; підвищення рівня трудової мотивації праців¬ників та створення сприят¬ливого соціально-психологічного клімату в колективі підприємства тощо.
10. Основними шляхами підвищення продуктивності праці в сільському господарстві є: інтенсифікація виробництва, впровадження нових технології виробництва, підвищення рівня фондоозброєності та енерго¬озброє¬ності праці, оновлення матеріально-технічної бази підприємств, раціональне співвід¬но¬шення факторів виробництва, збільшення обсягів застосування добрив в росл¬ин¬ництві, поглиблення концентрації та спеціалізації підприємств, посилення трудової мотивації працівників, підвищення рівня оплати праці в підприєм¬ствах, упровадження програм підвищення продуктивності праці.



СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Абалкин Л.И., Дунаев В.С. и др. Производи¬тельность общественного труда: сущность, роль, факторы роста. – М.: Мысль, 1987. – 197 с.
2. Аврамчук О.А., Вітвіцький В.В., Весна О.М. Соціально-трудові відно¬си¬ни в умовах реформування агропромислового комплексу: Запитання і відповіді. –К.: НДІ "Украгропромпродуктивність", 2003. – 735 c.
3. Аграрна праця та соціальний розвиток села / За ред. О.А. Бугуцького.
– К.: Інститут аграрної економіки УААН, 1996. – 302 с.
4. Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку. Інформаційно-аналітичний збірник (випуск 5). / За ред. П.Т. Саблука та ін. – К.: ІАЕ УААН, 2002, – 647 с.
5. Адамчук В.В., Ромашов О.В., Сорокина М.Е. Экономика и социология труда: Учебник. – М.: ЮНИТИ, 1999. – 407 с.
6. Андреева Н.М. Сельское хозяйство США. – М.: Наука, 1993. – 159 с.
7. Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємств: Підручник. – 2-ге вид., доп. і перероблене. – К.: КНЕУ, 2002. – 624 с.
8. Андрійчук В.Г.. Ефективність діяльності аграрних підприємств: теорія, методика, аналіз: Монографія. –К.: КНЕУ, 2005. – 292 с.
9. Андрійчук В.Г. Теоретико-методологічне обґрунтування ефективності виробництва // Економіка АПК. – 2005. – № 5. – С. 52–63.
10. Арещенко В.Д. Практикум по экономии труда. – Минск: Высшая школа, 1983. – 172 с.
11. Бабенко А.Г. Производительность аграрного труда. – К.: Урожай, 1994. – 142 с.
12. Бабенко А.Г. Управление повышением производительности труда. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 1996. – 270 с.
13. Баланда А., Варецька О. Інститут мінімальної заробітної плати: світовий досвід встановлення та проблеми України // Україна: аспекти праці. – 2005. – № 4. – С. 38–44.
14. Бартенев С.А. Экономические теории и школы (история и современность). – М.: БЕК, 1996. – 352 с.
15. Безтелесна Л., Міщук Г., Мартинюк С. Удосконалення механізму мотивації продуктивності найманих працівників // Україна: аспекти праці.
– 2006. – № 1. – С. 42–48.
16. Бляхман Л.С. Мощный ускоритель: соревнование и эффектив¬ность производства. – М.: Политиздат, 1983. – 191 с.
17. Богиня Д.П., Андриенко В.Ф., Бабич В.П. и др. Производительность труда: факторы и резервы роста. – К.: Наукова думка, 1983. – 231 с.
18. Богиня Д.П., Пивоваров А.А., Шамота В.Н. и др. Активизация чело¬ве¬ческого фактора и эффективности труда. – К.: Наукова думка, 1990. – 282 с.
19. Бор М. Эффективность общественного производства и проблемы оптимального планирования. – М.: Мысль, 1972. – 336 с.
20. Бородіна О.М. Людський капітал на селі: наукові основи, стан, проблеми розвитку. –К.: ІАЕ УААН, 2003. – 277 с.
21. Борщевский И. И., Трухов В.А. Производительность труда: методы анализа и прогнозирования / Под. ред. А.А. Ракова. – Мн.: Наука и техника, 1988. –141 с.
22. Бугуцький О.А. Курс на високопродуктивну працю. – К.: Т-во “Знання” УРСР, 1989. – 48 с.
23. Бугуцкий А.А. Повышение производительности труда - ключевая проблема аграрной экономики. – К.: Урожай, 1986. – 215 с.
24. Бугуцкий А.А. Повышение эффективности труда в сельском хозяйстве. –К.: Урожай, 1980. – 168 с.
25. Бугуцкий А.А. Производительность труда в сельском хозяйстве. – К.: Урожай, 1978. – 80 с.
26. Бугуцкий А.А. Статистические методы анализа урожайности, себестоимости продукции и производительности труда в земледелии. – К.: Урожай, 1964. – 254 с.
27. Бугуцький О.А. Фактори підвищення продуктивності праці і її роль у формуванні затрат, ринків продовольства і робочої сили. В кн. Мотивація праці та формування ринку робочої сили. – К.: Урожай, 1993. – 436 с.
28. Бугуцкий А.А. Экономия труда в аграрной сфере. // АПК: Экономика, Управление. – 1992. – № 10. – С. 58–63.
29. Бугуцький О.А, Гончарова Л.Г. Економія сукупних затрат праці в сільському господарстві. –К: Урожай, 1987. – 160 с.
30. Бугуцкий О., Єріна А., Бугуцкий Ю. Аналіз ефектив¬нос¬ті аграрної праці // Економіка України. – 1994. – № 5. – С. 55–56.
31. Буряк П.Ю., Карпінський Б.А., Григор’єва М.І. Економіка праці та соціально трудові відносини. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 440 с.
32. Вітвіцький В.В. Основи формування нормативних систем в агропромисловому виробництві України. – К.: "Украгропромпродуктивність", 2006. – 334 с.
33. Вітвіцький В., Метельська З., Величко А. Сучасні проблеми заробітної плати в сільському господарстві та шляхи їх вирішення // Україна: аспекти праці. – 2005. – № 2. – С. 18–23.
34. Вітвіцький В., Метельська З., Юдіна В. Вплив основних чинників на підвищення продуктивності аграрної праці // Україна: аспекти праці. – 2006.
–№ 2. – С. 29–33.
35. Владыка А.Д., Колгунов В.Н. Производительность труда в сельском хозяйстве и пути ее повышения. – Л.: Лениздат, 1990. – 78 с.
36. Войтюк В., Демко А., Демко О. Зернозбиральні комбайни – новий чи вживаний? // Пропозиція. – 2006. – № 4. – С. 114–117.
37. Воронцов А.П. Производительность и оплата труда в АПК. – Москва: Агропромиздат, 1985. – 192 с.
38. Врублевский В.К. Развитой социализм: труд и НТР. Очерки теории труда. – М.: Политиздат, 1984. – 240 с.
39. Гаврилов Г. В. Измерение производительности труда. – Ижевск: Экономика, 1972. – 129 с.
40. Гаврилов Р.В. Производительность труда: показатели планирования и методы измерения. – М.: Экономика, 1985. – 120 с.
41. Гайдуцький П.І. Україні потрібна нова аграрна політика // Економіка АПК. – 2005. – № 10. – С. 3–7.
42. Галушко В., Дем’яненко С., Брюммер Б. Ефективність сільськогоспо¬дарських підприємств і зростання продуктивності в сільському господарстві. –К.: Інститут економічних досліджень і консультацій в Україні, 2003. – 26 с.
43. Генкин Б.М. Экономика и социология труда: Учебник для вузов. – 3-е издание. – М.: Издательство НОРМА, 2001. – 432 с.
44. Германова О.Е. Производительность: Экономическое содержание и проблемы измерения. – М.: Наука, 1996. – 188 с.
45. Гольбин Я.А. Производительность труда и методы её измерения. – Минск: Высшэйшая школа, 1974. – 145 с.
46. Гончарук А. Новий підхід до управління ефективністю у промисловості України // Економіка Україна. – 2006. – № 11. – С. 36–46.
47. Горкавий В.К. Статистика: Підручник. – К.: Вища школа, 1995.
– 415 с.
48. Горкавий В.К. Економіко-статистичний аналіз тенденцій і факторів розвитку сільськогосподарського виробництва: Наукове видання / Харк. держ. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва, Харків, 1997. – 254 с.
49. Горкавий В.К. Гончаренко Н.Г. Продуктивність аграрної праці: Навч. Посібник. ХДАУ ім. В.В. Докучаєва, Харків, 1999. – 68 с.
50. Горкавий В.К., Панченко С.І. Аналіз тенденцій і факторів продуктивності аграрної праці у Харківській області // Статистика України.
– 2007. – № 2. – С. 44–49.
51. Грішнова О.А. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Підручник. -3-тє вид., випр. і допов. – К.: Знання, 2007. – 559 c.
52. Громов М.Н. Научная организация, нормирование и оплата труда на сельскохозяйственных предприятиях. – 2-е изд., доп. и перераб. – М.: Агропромиздат, 1991. – 383 с.
53. Грязнов А.Г. Производительность труда и социали¬стическое соревнование. –М.: Экономика, 1976. – 135 с.
54. Данилів Б.В. Оплата праці та її вплив на функціонування великомасштабного виробництва тваринницької продукції // Економіка АПК.
– 2006. – № 10. – С. 87–97.
55. Дарченко Н.Д. Питання методології вимірювання продуктивності різних рівнів економіки // Продуктивність. – 2000. – № 3. – С.13–17.
56. Дзюба С.Г. Экономика труда и социально-трудовые отношения: Учеб. пособие [для вузов]. – Донецк: Юго-Восток, 2003. – 550 c.
57. Дієсперов В.С. Економіка сільськогос¬подарської праці. – К.: ІАЕ УААН, 2004. – 488 с.
58. Дієсперов В. Організація використання трудових ресурсів сільськогос¬подарських підприємств // Україна: аспекти праці. – 1998. – №4. – С. 7–10.
59. Дієсперов В. Продуктивність праці – критерій стану і спроможності господарства // Україна: аспекти праці. – 2006. – № 3. – С. 41–45.
60. Дієсперов В.С. Продуктивність праці в сільському господарстві // Економіка України. – 2003. – № 11. – С. 61-68.
61. Дієсперов В.С. Продуктивність праці у тваринницьких галузях // Економіка АПК. – 2006. – № 4. – С. 116–121.
62. Дієсперов В.С. Продуктивність сільськогосподарської праці: Монографія. – К.: ННЦ ІАЕ, 2006. – 274 c.
63. Дієсперов В.С. Реформа як засіб активізації трудового потенціалу // Економіка АПК. – 2006. – № 10. – С. 130–135.
64. Дієсперов В.С. Робочі місця в сільськогосподарському виробництві // Економіка АПК. – 2005. – № 4. – С. 112–120.
65. Дієсперов В.С. Тенденції динаміки продуктивності й оплати сільсько¬го¬сподарської праці в Україні // Україна: аспекти праці. –2004. – №6. – С.15–20.
66. Дієсперов В.С., Кондратенко Л.Ф. Фактори продуктивності праці // Економіка АПК. – 2003. – № 12. – С. 46–53.
67. Дмитренко Г.А., Шарапатова Е.А., Максименко Т.М. Мотивация и оценка персонала: Учеб. пособие. – К.: МАУП, 2002. – 248 с.
68. Дугин П.И. Резервы повышения производительности труда в сельском хозяйстве. – М.: Росагропромиздат, 1991. – 185 с.
69. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Навч.-метод. посібник / За заг. ред. проф. Качана Є. П. – Тернопіль: ТДЕУ, 2006. – 373 с.
70. Економіка сільського господарства: Підручник / За ред. О.І. Здоровцова, В.І. Мацибори. – К.: Вид-во УСГА, 1993. – 320 с.
71. Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т. 3 / Редкол.: ... С. В. Мочерний (відп. ред.) та ін. – К: Видавничий центр "Академія", 2002.
– 952 с.
72. Есинова Н.И. Экономика труда и социально-трудовые отношения: Учеб. пособие. – К.: Кондор, 2003. – 462 c.
73. Ефективність сільськогосподарського виробництва в особистих господарствах громадян (за матеріалами обстеження) / За редакцією П.Т. Саблука., В. Я. Меселя-Веселяка, Ю. Я. Лузана. – К., 2001. – 377 с.
74. Закон України "Про оплату праці" // Відомості Верховної Ради. – 1995.
– № 17. – С. 121.
75. Завіновська Г.Т. Економіка праці: Навч. посіб. –К.: КНЕУ, 2003. –299 c.
76. Золотарев А.И. Производительность труда в промышленности. – К.: Наукова думка, 1989. – 152 с.
77. Зубов В.М. Как измеряется производительность труда в США / Под ред. Р.В. Гаврилова. – М.: Финансы и статистика, 1990. – 144 с.
78. История экономических учений / Под ред. В. Автономова, О. Ананьина, Н. Макашевой: Учебное пособие. – М.: ИНФРА-М, 2002. – 784 с.
79. Калина Л. В. Економіка праці: Навч. посіб. – К.: МАУП, 2004. – 272 с.
80. Калина А.В. Менеджмент продуктивності: Навч. посіб. / А.В. Калина, С.П. Калініна, Н.Д. Лук’янченко. – К.: МАУП, 2004. – 232 с.
81. Калина А.В. Организация и оплата труда в условиях рынка (аспект эф¬фек¬тивности): Учеб. пособие. – 4-е изд., стереотип. – К.: МАУП, 2003. – 312 с.
82. Карнаухова Е.С. Учет затрат общественного труда. Воп¬р¬сы методологии и опыт исследования трудоёмкости произв¬о¬¬дства сельскохозяй¬ственных продуктов. – М.: Наука, 1973. – 328 с.
83. Карпухин Д.Н. Резервы ускорения роста производительности труда.
– М.: Наука, 1982. – 199 с.
84. Ким М.Н. Трудовой потенциал: формирование, использование, управление: Учебное пособие. – Х.: ХНУ им. Каразина, 2003. – 250 с.
85. Концепція подальшого реформування оплати праці в Україні / Схвалена Указом Президента України від 25.12.2000р. №1375/2000. – Офіц. вісн. України. – 2000. – № 52. – С. 94.
86. Костин Л.А. Производительность труда и техничес¬кий прогресс. – М.: Экономика, 1974. –255 с.
87. Кочетков О.В., Щоткін В.В. Оцінка стану сільських територій в рамках концепції сталого розвитку // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету (Серія "Економічні науки"), – 2005. №51(74). – С. 399–404.
88. Крисальний О.В. Організаційно-економічні особливості інноваційної діяльності // Економіка АПК. – 2005. – № 9. – С. 10–13.
89. Кудрявцев А.С. Экономика труда. – М.: Высшая школа, 1967. – 255 с.
90. Лисситса А., Бабичева, Т. Теоретические основы анализа продуктивности и эффективности сельскохозяйственных предприятий. Галле, Германия: Институт аграрного развития в странах Центральной и Восточной Европы, 2003. – 38 с.
91. Лисситса А., Бабичева, Т. Анализ оболочки данных (DEA) – современная методика определения эффективности производства. Галле, Германия: Институт аграрного развития в странах Центральной и Восточной Европы, 2003. – 37 с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.