У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Формування концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст.
Количество страниц 192
ВУЗ ДВНЗ “КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА"
Год сдачи 2008
Содержание ЗМІСТ

Вступ ................................................................................................................. 4
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ТА
СТАН ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОБЛЕМИ ПІДПРИЄМНИЦТВА
В СУЧАСНІЙ ІСТОРИКО-ЕКОНОМІЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ .............. 12
1.1. Методологічні основи вивчення ретроспективи підприємниць-
ких відносин в Україні пореформеного періоду в наукових
публікаціях ХХ – початку ХХІ ст. .............................................................. 12
1.2. Ступінь розробки проблеми історії розвитку підприємництва
в науковій літературі .................................................................................... 25
Висновки до розділу 1 .................................................................................. 40
РОЗДІЛ 2. ПРОБЛЕМИ СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТКУ
ПІДПРИЄМНИЦТВА У ПРАЦЯХ УКРАЇНСЬКИХ
ЕКОНОМІСТІВ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ ст. ... 42
2.1. Закономірності й особливості формування підприємницьких
відносин в Україні в другій половині ХІХ – початку ХХ ст. .................... 42
2.2. Відображення сутності підприємництва та його організаційних
форм в українській економічній літературі ................................................ 75
2.3. Підприємець як вирішальний суб’єкт господарської системи
у працях українських вчених-економістів .................................................. 98
Висновки до розділу 2 ................................................................................. 118
РОЗДІЛ 3. РОЛЬ ДЕРЖАВИ У РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОГО
ПІДПРИЄМНИЦТВА У ВІДОБРАЖЕННІ УКРАЇНСЬКИХ
ЕКОНОМІСТІВ ПОРЕФОРМЕНОГО ПЕРІОДУ .............................. 122
3.1. Правове забезпечення функціонування підприємництва в другій
половині ХІХ – початку ХХ ст. як чинник впливу на його розвиток ... 122
3.2. Протекціоністська політика держави як засіб стимулювання
підприємництва у висвітленні українських економістів
пореформеного періоду .............................................................................. 136
3.3. Політика державного регулювання монопольної діяльності
у відображенні українських дослідників .................................................. 150
Висновки до розділу 3 ................................................................................ 160
ВИСНОВКИ ............................................................................................... 163
ДОДАТКИ.................................................................................................... 166
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ................................................ 175


ВСТУП



Підприємництво є важливою складовою розвитку економіки ринкового типу, ефективність функціонування якого суттєво впливає на темпи економічного зростання, структуру та якість ВВП. У країнах з ринковою економікою розвиток підприємництва сприяє підвищенню рівня добробуту населення, створенню нових робочих місць, є основою для існування стабільної економіки та суспільства в цілому. Воно допомагає підтримувати конкурентний тонус в економіці, створює природну соціальну опору для суспільного устрою, заснованого на ринкових засадах, та формує новий соціальний прошарок суспільства – клас підприємців.
Актуальність теми. За умов становлення та розвитку ринкових відносин в Україні постає об’єктивна необхідність теоретичної розробки проблем функціонування підприємницької діяльності. На цій хвилі в 90-х роках ХХ ст. була зроблена спроба використати іноземні моделі підприємництва, зокрема монетаристську, але запровадження іноземних моделей, як відомо, не дало успішних результатів. Тому наразі постала необхідність розробки власної національної моделі підприємницької діяльності, яка б враховувала особливості ринкової трансформації економіки України. З метою ефективного розв’язання цієї проблеми надзвичайно важливим є аналіз та творче осмислення вітчизняного підприємницького досвіду, що враховує українську специфіку, менталітет та національні традиції, в тому числі досвіду, напрацьованого в Україні в другій половині ХІХ – початку ХХ ст. Висновки вчених другої половини ХІХ ст. можуть стати підґрунтям для кращого розуміння сучасного економічного розвитку та окреслити шляхи його поступу.
У дисертаційній роботі досліджується процес становлення та розвитку підприємництва в Україні в територіальних межах, що входили до складу Російської імперії. Увага зосереджується на розгляді закономірностей і особливостей становлення в основному промислового підприємництва, його основних форм та специфіки функціонування, оскільки сільськогосподарське підприємництво, маючи свої особливості, потребує, на нашу думку, окремих наукових розвідок для цілісного та глибокого вивчення цього феномену. Окрім цього, слід наголосити, що в Україні найбільш високими темпами розвивалося саме промислове підприємництво в порівнянні з його розвитком в Російській імперії в цілому, а саме в таких його галузях як металургійна, машинобудівна, гірнича та інші. Саме в ці галузі промисловості інвестувався національний та іноземний капітал, зростали обсяги виробництва, набували широкого розвитку нові організаційні форми, запроваджувалися заходи державної підтримки підприємництва тощо.
Теоретико-методологічні засади дослідження проблеми підприємництва були закладені ще у ХVІІІ ст. у працях таких відомих західних економістів як Р. Кантільйон, А. Сміт, Д. Рікардо, Ж.-Б. Сей та розвинуті А. Маршаллом, М. Вебером, В. Зомбартом, Й. Шумпетером, Ф. Хайєком, П. Друкером, М. Алле, Л. Мізесом та іншими.
В українській економічній думці наукова зацікавленість проблемою підприємництва виникла в другій половині ХІХ ст., в період становлення ринкових відносин на теренах України. Головну увагу українські вчені-економісти А. Антонович, М. Бунге, І. Вернадський, К. Воблий, В. Вольф, М. Гольдштейн, С. Гольдельман, І. Дашковський, М. Довнар-Запольський, В. Желєзнов, В. Левитський, П. Мігулін, М. Соболєв, П. Струве, Д. Піхно, М. Туган-Барановський, І. Тарасов, Ф. Тернер, М. Цитович, П. Фомін, О. Фінн-Єнотаєвський, Л. Федорович, І. Янжул зосередили на таких питаннях, як сутність, організація підприємницької діяльності, значення підприємця у виробництві, стосунки з державними та громадськими інститутами, законодавче забезпечення підприємництва, можливості реалізації управлінських здібностей підприємця тощо. Їх праці вагомо увійшли до скарбниці світової економічної думки, проте в економічній практиці сучасної України використані далеко не повною мірою.
Про актуальність теми дослідження свідчить той факт, що курс „Підприємництво” останнім часом вивчається у вищих навчальних закладах України. Оскільки вітчизняні вчені другої половини ХІХ – початку ХХ ст. у своїх працях заклали засадничі принципи теорії підприємництва (економічна природа підприємництва, розвиток організаційних форм, формування класу підприємців, вплив держави на розвиток підприємницьких відносин тощо), було б корисним, на наш погляд, включити до навчального курсу „Підприємництво” найважливіші положення теоретичних розробок українських економістів зазначеного періоду.
Отже, дослідження сутності та трансформації феномену підприємництва у процесі суспільно-історичного розвитку є актуальною проблемою для українського сьогодення. У наш час окремі аспекти історико-економічного аналізу підприємництва досліджено у наукових працях українських учених В. Базилевича, О. Бєляєва, В. Бодрова, З. Варналія, О. Вербової, А. Гальчинського, В. Гейця, С. Злупка, А. Кредісова, В. Кредісова, Т. Лазанської, П. Леоненка, Е. Лортікяна, С. Мочерного, В. Савчука, О. Сайкевича, В. Сизоненка, Н. Супрун, Т. Сьомкіної, Р. Толстова, В. Фещенко, А. Філіпенка, А. Чухна та інших.
Проте цілісного ґрунтовного висвітлення у сучасній історико-економічній літературі проблема підприємництва другої половини ХІХ – початку ХХ ст. ще не знайшла, що й обумовило вибір автором теми дисертаційного дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконувалася в рамках планової теми науково-дослідницьких робіт кафедри історії економічних вчень та економічної історії Державного вищого навчального закладу „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”. Дисертаційне дослідження є частиною наукової теми „Генезис інститутів ринкової економічної системи”, що розробляє колектив кафедри (номер державної реєстрації 0105U002255). В межах цієї теми особисто автором підготовлений окремий підрозділ „Відображення сутності підприємництва та його організаційних форм в українській економічній літературі другої половини ХІХ – початку ХХ ст.” в якому розкривається проблема генезису підприємництва на українських землях у пореформений період та внесок вітчизняних економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст. у дослідження цієї проблеми, обґрунтовується необхідність використання наукової спадщини українських вчених у господарській практиці сучасної України.
Мета і задачі дослідження. Метою дослідження є комплексний науково-теоретичний аналіз формування концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст.
Для досягнення зазначеної мети у роботі поставлені такі завдання:
• обґрунтувати методологічні засади дослідження проблеми підприємництва та проаналізувати стан сучасного вивчення проблеми підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст.;
• розкрити закономірності та особливості становлення національного підприємництва у пореформений період;
• проаналізувати ступінь науковості теоретичних розробок підприємництва в українській економічній думці пореформеного періоду та їх значення для осмислення проблем сучасного господарського розвитку України;
• розкрити особливості формування вітчизняного класу підприємців;
• показати еволюцію підприємницької думки та розкрити процес становлення концептуальних засад теорії підприємництва в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.;
• розкрити роль держави у становленні та розвитку вітчизняного підприємництва пореформеного періоду;
• визначити роль і місце доробку українських вчених другої половини ХІХ – початку ХХ ст. з проблеми підприємництва в світовій економічній теорії;
• обґрунтувати можливість практичного застосування висновків представників української економічної думки другої половини ХІХ – початку ХХ ст. щодо розвитку підприємництва в господарській практиці сучасної України.
Об’єктом дослідження є розвиток ринкового господарства в Україні в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст., зокрема процес формування підприємницьких відносин, його закономірностей та особливостей, а також праці представників української економічної думки, в яких знайшли відображення зазначені процеси.
Предметом дослідження є відображення концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці пореформеного періоду.
Методи дослідження: загальнонаукові та спеціальні методи пізнання.
У процесі наукового дослідження дисертант виходила з методологічних засад цивілізаційної парадигми, які дозволяють дослідити проблему підприємництва через вивчення його генезису, сутності та структури, врахувати вплив на становлення та розвиток підприємництва інституціональних чинників (національних, правових, ментальних, культурних та інших).
У ході дисертаційного дослідження автор використовує системний підхід як загальнонаукову методологічну концепцію.
При розробці проблеми підприємництва використовувався також метод компаративістики, що дозволив співставити розвиток вітчизняного підприємництва та його відображення у вітчизняних наукових джерелах з його аналізом у світовій економічній теорії.
Крім того, в дисертаційному дослідженні використовувався історико-генетичний підхід, що дозволив розкрити становлення підприємництва як соціо-економічного феномену, його основні етапи, особливості розвитку в українській економічній думці пореформеного періоду та дослідити генезис поняття „підприємництво”.
Інформаційною базою дослідження стали статистичні дані, наукові праці сучасних українських та зарубіжних учених з проблеми підприємництва, матеріали науково-практичних конференцій.
Наукова новизна одержаних результатів. У процесі дослідження отримано наукові результати, які розкривають особистий внесок здобувача у розробку проблеми і конкретизують наукову новизну роботи, зокрема:
вперше:
• проблема формування концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст. стала предметом цілісного самостійного дослідження;
• розкрито природу підприємництва як персоніфікованого явища, визначено національно-етнічні, станові особливості формування вітчизняного класу підприємців, показано роль і місце іноземних підприємців у національному промисловому виробництві й дано оцінку цього явища в українській економічній думці;
• на основі порівняльного аналізу наукових розробок проблеми підприємництва у світовій та національній економічній думці розкрито значний внесок вітчизняних вчених-економістів у дослідження проблеми підприємництва пореформеного періоду, зокрема показана роль підприємця у виробництві та можливості реалізації його управлінських здібностей, практична участь українських дослідників у розробці фабричного та антимонопольного законодавства, робочого договору та ін.;
удосконалено:
• розуміння особливостей становлення вітчизняного підприємництва у пореформений період та відображення цих процесів в українській економічній літературі, зокрема більш пізній вступ на шлях капіталістичного розвитку, недостатній рівень первісного нагромадження капіталу, залежність підприємництва від державної політики та іноземного інвестування, існування представницьких організацій підприємців тощо;
• поняття організаційних форм підприємництва, зокрема одноосібних та багатоосібних підприємств, а також акціонерних товариств, повних товариств, товариств на вірі тощо;
• бачення ролі держави як важливого чинника впливу на розвиток підприємницьких відносин шляхом законодавчого забезпечення їх функціонування, протекціоністської політики, цінового, антимонопольного та фабричного регулювання тощо;
отримали подальший розвиток:
• розуміння важливості ролі національного прошарку підприємців у благодійницькій діяльності, зокрема просвітництві та меценатстві;
• положення про необхідність створення відповідного інституційного середовища для розвитку підприємництва (організаційно-законодавче забезпечення, цінова, податкова політика тощо.)
Практичне значення одержаних результатів. Одержані результати та основні положення дисертації розкривають малодосліджені питання становлення та розвитку вітчизняного підприємництва. Основні теоретичні й практичні висновки, викладені в дисертаційному дослідженні, можуть слугувати основою для подальших наукових досліджень історико-економічної спадщини українських вчених-економістів з зазначеної проблематики. Наукові результати дисертаційного дослідження використовуються при розробці та викладанні студентам ДВНЗ „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана” лекційних курсів та проведенні семінарських занять з дисципліни „Історія економіки та економічної думки”, зокрема у висвітленні питань особливостей розвитку ринкового господарства та основних напрямків економічної думки в Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.), а також при викладанні студентам лекційних курсів з дисципліни „Історія економіки та економічної думки України” (Довідка ДВНЗ „КНЕУ імені Вадима Гетьмана” від 03.10. 2007).
Отримані наукові рекомендації дисертанта щодо удосконалення організаційних підприємницьких форм, соціально-економічної діяльності підприємців, питань державного регулювання підприємницької діяльності, зокрема законодавчого забезпечення останньої, проблем митної, цінової політики, антимонопольного регулювання прийняті до використання і впровадження в діяльності АТ „Українська фінансова група” (Довідка № 880-10/1 від 02.10. 2007).
Положення дисертаційної роботи щодо удосконалення організаційних форм підприємництва, ролі держави у розвитку національного підприємництва використані у нормативній та практичній діяльності Українського союзу промисловців і підприємців (Довідка № 06-2-1248 від 25.12. 2007).
Особистий внесок пошукача. Всі відображені в дисертації висновки і положення наукової новизни отримані дисертантом самостійно та відповідно відображені в опублікованих працях.
Апробація результатів дисертації. Основні положення і висновки проведеного дослідження апробовані на методичних та методологічних семінарах кафедри історії економічних вчень та економічної історії ДВНЗ „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, а також на міжнародних наукових та науково-практичних конференціях: ІІІ Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених „Економічний і соціальний розвиток в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації” (23 – 24 лютого 2006 р., м. Тернопіль); Сьома Міжнародна наукова конференція студентів і молодих вчених „Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі” (19 – 21 травня 2006 р., м. Донецьк); ІХ Міжнародна науково-практична конференція „Моделі та стратегії євроінтеграції України: економічний і правовий аспекти” (30 травня 2006 р., м. Київ); Науково-методична конференція „Теоретичні та практичні підходи до впровадження нового покоління освітньо-професійних програм і навчальних планів підготовки фахівців: шляхи розвитку” (6 – 8 лютого 2007 р., м. Київ).
Публікації. За підсумками дисертаційного дослідження опубліковано 8 наукових праць, загальним обсягом 2,87 др. аркуші, з них – 4 у фахових виданнях, 4 – в інших виданнях.

Список литературы ВИСНОВКИ



У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення і дано нове вирішення наукової задачі, що виявляється у дослідженні формування концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст. На основі проведеного дослідження автор дійшла наступних висновків:
1. Виявлено, що методологічні засади цивілізаційної парадигми та системного аналізу якнайкраще дозволяють розкрити суть, природу та структуру вітчизняного підприємництва, його становлення та розвиток. Застосування історико-генетичного методу розкриває проблему дослідження в динаміці, дозволяє простежити її спадковість та поступальний розвиток.
2. У результаті проведеного дисертаційного дослідження здобувачем доведено, що для періоду другої половини ХІХ – початку ХХ століття характерним стали швидке зростання економіки та суттєві зміни в її структурі. Скасування кріпосного права сприяло кількісному збільшенню класу підприємців, до підприємництва залучалися представники різних соціальних верств суспільства. В ході дослідження автор здійснила аналіз проблеми становлення та розвитку прошарку підприємців в Україні у пореформений період, розкрила їх станові та національні особливості, вивчила культурно-просвітницьку діяльність. Головними групами підприємців стали вихідці з таких класів суспільства як поміщики, купці, багаті селяни та інші.
3. Спираючись на дослідження наукового доробку українських вчених-економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст., визначено сутність підприємництва як економічної категорії та його характерні риси. Підприємництво розглядається як персоніфіковане явище, тісно пов’язане з діяльністю конкретної людини, ініціативна, самостійна, інноваційна, систематична діяльність якої направлена на виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг і здійснюється на власний ризик, під особисту майнову відповідальність з метою отримання підприємницького доходу.
4. У дисертації показано, що значну увагу українські вчені-економісти (А. Антонович, В. Вольф, К. Воблий, В. Желєзнов, М. Туган-Барановський, І. Тарасов, М. Цитович) приділяли суті та функціям підприємства як економічної організації, здійснили класифікацію підприємств, зокрема акціонерних товариств та монопольних утворень. У роботі розкрито найбільш суттєві з підприємницьких організаційних форм, зокрема одноосібні та багатоосібні підприємства; у свою чергу серед багатоосібних проаналізовано повні товариства, товариства на вірі та акціонерні товариства.
5. Обґрунтовано положення, що становлення та розвиток підприємництва на теренах України мали ряд особливостей, зокрема пізній час вступу країни на шлях ринкового розвитку, недостатній рівень первісного нагромадження капіталу, активний вплив держави на функціонування підприємництва, значна роль іноземного капіталу.
6. Проведене дослідження наукового доробку українських економістів показало, що у працях вітчизняних дослідників розкрито роль підприємця у виробництві, розглянуто процес формування підприємницького прибутку, можливостей реалізації управлінських здібностей підприємця як вирішального суб’єкта виробництва та інше.
7. У дисертаційній роботі розкрито значення правового регулювання підприємництва як головної передумови його становлення та успішного функціонування. Особливо важливою, на думку автора, є практична участь представників української економічної думки, зокрема М. Бунге, І. Тарасова та інших, в теоретичній розробці та впровадженні вітчизняного законодавства щодо регулювання підприємницької діяльності. Показано значний внесок представників вітчизняної економічної думки у розробку проблеми фабричного законодавства, робочого договору, захисту прав робітників, тривалості робочого дня, мінімальної погодинної оплати праці, охорони праці, ролі профспілок у відстоюванні інтересів найманих працівників та інше.
8. Дисертантом зроблено висновок про те, що українські економісти (І. Вернадський, І. Гольдштейн, І. Дашковський, П. Фомін, І. Янжул) активно долучалися до вивчення проблем впливу протекціонізму, митної політики уряду на розвиток підприємництва. Українські дослідники розробляли пропозиції щодо підвищення ефективності функціонування економіки, дослідили національні закономірності та особливості ринкової моделі економіки, значну увагу приділили ролі економічної політики держави в житті країни.
9. Показано, що одним з важливих питань функціонування підприємництва в 80 – 90 рр. ХІХ ст. була проблема концентрації та монополізації економіки, виникнення монополістичних тенденцій у ринковій економіці. У працях українських економістів зазначеного періоду детально класифіковано підприємницькі об’єднання, що дає змогу сучасним науковцям краще розуміти суть тогочасних монополістичних проявів. Однак, науковий аналіз економічної літератури показав, що розробкам українських економістів подекуди властивий дещо схематичний підхід та спрощеність у розумінні деяких аспектів проблеми. Це пояснюється тим, що вчені-економісти вивчали явища, що тільки-но почали розвиватися. Заслугою вчених, на нашу думку, є те, що вони помітили, поставили проблему і намагалися, спираючись на тогочасний рівень розвитку економічної науки, її вирішити.
10. Виявлено, що за сучасних умов побудови в Україні економіки ринкового типу проблема підприємницької діяльності є досить актуальною, тому що саме підприємництво створює сприятливі умови для становлення та розвитку економіки на ринкових засадах. Тому сьогодні при розробці національної моделі ринкової економіки важливе врахування історичного досвіду України пореформеного періоду, коли перед суспільством стояли подібні питання.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ



1. Абалкин Л. И. Избранные труды: В 4-х томах. Т. ІІІ. Работа в правительстве: Работа в правительстве; Исторические заметки / Вольное экономическое общество России; сост. Грибанов О. М. – М.: ОАО “АПО “Экономика”, 2000. – 639 с.
2. Аверьянов А. Н. Система: философская категория и реальность. – М., 1976. – 187 с.
3. Агеев А. И. Предпринимательство: проблемы собственности и культуры. – М.: Наука, 1991. – 112 с.
4. Акционерное общество: история и теория (Диалектика свободы) / Я. И. Функ, В. А. Михальченко, В. В. Хвалей . – Мн.: Амалфея, 1999. – 608 с.
5. Алешельбург Герд. Предприятия будущего: структура, методы и стиль руководства /Ппер. с нем. В. А. Чекмарев – М.: Междунар. отношения, 1997. – 416 с.
6. Антонович А. Основания политической экономии. – Т. 1. Введение и основные силы, действующие в национальном хозяйстве. – К., 1914. – 710 с.
7. Антонович А. Основы политической экономии. Вып. первый. – Варшава, 1879. – 136 с.
8. Антонович А. Я. Курс политической экономии. Лекции, читанные в ун-те Св. Владимира проф. А. Я. Антоновичем. – Киев, 1886. – 645 +VI с.
9. Ауербах А. А. Воспоминания о начале развития каменноугольной промышленности в России. – “Русская старина”, 1909, июнь.
10. Афанасьев В. Либеральная экономика П. Струве // Вопросы экономики. – 1994. – № 12. – С. 141 – 149.
11. Бакштановский Б. И., Согомонов Г. В. Этика предпринимательства // Вестник Российской Академии Наук. – 1993. – № 11. – Т. 63. – С. 981 – 987.
12. Балабанов М. Промышленность России в начале ХХ в. // Общественное движение в России в начале ХХ в. – Т. 1. – СПб., 1909.
13. Безтелесна Л. Підприємництво у контексті людського розвитку // Економіка України. – 2003. – № 9. – С. 62 – 68.
14. Безчасний А. К. Про методологію пізнання і управління процесом економічного розвитку // Актуальні проблеми економіки. – 2001. – № 3-4. – С. 2 – 9.
15. Берман Дж. Р. Теория экономического развития // Современная экономическая мысль / Под ред. С. Вайнтрауба. Пер. с англ., общ. ред. В. С. Афанасьева и Р. М. Энтова. – М.: Прогресс, 1981.
16. Блауг М. Економічна теорія в ретроспективі. Пер з англ. І. Дзюб. Київ: В-во Соломії Павличко “Основи”, 2001. – 670 с.
17. Блауг М. Методология экономической науки, или как экономисты объясняют. Пер. с англ. / Науч. ред. и вступ. сл. В. Автономова. – М.: НП “Журнал Вопросы экономики”, 2004. – 416 с.
18. Блауг М. Экономическая теория в ретроспективе / Пер с англ. – М: Дело ЛТД, 1994. – 720 с.
19. Блинов А. О. Шапкин И. Н. Предпринимательство на пороге третьего тысячелетия. – М.: МАЭП, ИИК, “Камета”, 2000. – 152 с.
20. Бовыкин В., Гурушина Н., Дьяколова И., Калмыков С., Петерс В. Иностранное предпринимательство и заграничние инвестиции в России: Очерки / Институт российкой истории РАН. – М.: Рос. пол. энц-я, 1997. – 323 с.
21. Бовыкин В. И. Формирования финансового капитала в России. – М.: Из-во “Наука”, 1984. – 287 с.
22. Бунге Н. Х. Очерки политико-экономической литературы. – СПб., 1895. – 456 с.
23. Бунге: сучасний дискурс / За ред. В. Д. Базилевича. – К.: Знання, 2005. – 697 с. – (Славетні постаті).
24. Варналій З. С. Мале підприємництво: основи теорії і практики. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2001. – 277 с.
25. Варналій З. С. Основи підприємництва: Навч. посіб. – К.: Знання. – Прес, 2002. – 239 с. – іл.
26. Вербова О. С. Західноукраїнське приватне підприємництво міжвоєнного часу: Автореф. дис. ... канд. ек. наук. / Інститут св. ек. і міжнар. відносин. НАНУ. – К., 1998. – 17 с.
27. Вернадский И. О мене и торговле с примечаниями и приложениями статей о протективной системе и дифференциальных пошлинах в России. – СПб. – 1865. – 175 с.
28. Верхан Петер Х. Підприємець. Його економічна функція та суспільно-політична відповідальність. – “Ordo socialis”, 1994. – 59 с.
29. Витте С. Принципы железнодорожных тарифов по перевозке грузов. – СПб., 1910. – 272 с.
30. Витте С. Ю. Конспект лекций о народном хозяйстве. – СПб., 1912. – 568 с.
31. Воблий К. Г. Інститут економіки АН УРСР // Історія народного господарства та економічної думки України: Міжвідомчий зб. наук. праць. – Вип. 33–34. – К., 2002. – С. 220 – 228.
32. Воблый К. Г. Начальный курс политической экономии (история, теория и финансы). – К., 1918. – 252 с.
33. Водолазька А. А. Соціально-економічні умови становлення та розвитку підприємницької діяльності в Україні: Автореферат. дис. ... канд. ек. наук / Харків. держ. ун-т. – Х., 1996. – 21 с.
34. Вольф В. Ю. Основы учения о товариществах и акционерных обществах. – М., 1927. – 169 с.
35. Воротина Л., Борманн Д., Федерманн Р. Менеджмент. Предпринимательская деятельность в рыночной экономике. – Гамбург, 1992. – 906 с.
36. Восьмой очередной Съезд представителей промышленности и торговли: Доклад Совета съездов о современном положении промышленности и торговли и видах на будущее в связи с промышленной деятельностью казны. – СПб., 1914.
37. Галаган А. А. История предпринимательства российского. От купца до банкира. – М.: Ось – 89, 1997. – 160 с.
38. Гнатенко П. И. Национальный характер: мифы и реальность. – Киев: “Выща школа”, 1984. – 151 с.
39. Гольдельман С. Економія й політика промисловості. – Подебради: “Видавництво Товариства УГА”, 1923. – 364 с.
40. Гольдштейн И. М. Экономическая политика. – Вып. І. – Союзы предпринимателей. История и теория. – Москва, 1908. – 148 с.
41. Горкіна Л. П. М. І. Туган-Барановський в економічній теорії та історії. – К.: ІЕ НАН України, 2001. – 268 с.
42. Горкіна Л. П. Нариси з історії політичної економії в Україні: остання третина ХІХ – перша третина ХХ ст. / НАНУ, Інститут економіки. – К.: Наукова думка, 1994. – 244 с.
43. Гумилев Л. Н. Этногенез и биосфера земли. – М.: ДИ-ДИК, 1994. – 638 с.
44. Дашковский И. Рынок и цена в современном хозяйстве. – Полтава, 1925. – 226 с.
45. Діденко М. М. Підприємництво в Україні / Київ. ун-т ім. Т.Г. Шевченка. Економічний факультет. – К., 1995. – 86 с.
46. Довнар-Запольский М. В. Задачи экономического возрождения России: (Русско-германский товарообмен и бельгийская промышленность). – К., 1915. – 71 с.
47. Економічна енциклопедія: У трьох томах. – Т. 2 / Редкол.: С. В. Мочерний (відпов. ред.) та ін. – К.: Видавничий центр “Академія”, 2001. – 848 с.
48. Железнов В. К реформе современной теоретической экономии; Речь перед диспутом. – К.: Издание книжного магазина С. И. Иванова и К°, 1905. – 16 с.
49. Железнов В. Я. Очерки политической экономии. – 6-е изд., испр. и доп. – М., 1908. – 860 с.
50. Железнов В. Я. Очерки политической экономии. – М., 1912. – 1198 с.
51. Журавлев А. Л., Поздняков В. П. Российские предприниматели в современной социальной структуре // Социс. – 1994. – № 5. – С. 61 – 68.
52. Заславская Т. И. Бизнес-слой российского общества: сущность, структура, статус // Социс. – 1995. – № 3. – С. 3 – 7.
53. Захаров В. Н., Сорокин А. К., Боханов А. Н., Бовыкин В. И., Петров Ю. А. Предпринимательство и предприниматели России. От истоков до начала ХХ в. / Центр пол. и эк. истории России Рос. независимого ин-та соц. и нац. проблемы / А. К. Сорокин (ред). – М.: РОССПЭН, 1997. – 343 с.
54. Зив В. Иностранные капиталы в русской горнозаводской промышленности. – Пг., 1917. – 132 с.
55. Зубов В. О. Підприємницький інтерес: соціально-філософський аналіз: Автореф. дис. ... канд. філ. наук. / Запоріз. держ. ун-т. – Запоріжжя, 2004. – 15 с.
56. Зубов В. О. та ін. Філософія підприємництва. – Запоріжжя: Дінас, 2000. – 190 с.
57. Исаев А. А. Иностранные капиталы и русское хозяйство // Экономист России. – 1909. – № 2. – С. 1 – 4.
58. История предпринимательства в России / РАН, Ин-т российской истории. – М.: РОССПЭН. Кн. 1: От средневековья до середины ХІХ в. / А. В. Семенова (отв. ред.). – 2000. – 480 с.: ил.
59. История предпринимательства в России / РАН, Ин-т российской истории. – М.: РОССПЭН. Кн. 2: Вторая половина ХІХ в. – начало ХХ века / В. И. Бовыкин, М. Л. Гавли, Л. М. Епифанова и др. – 2000. – 575 с.
60. История предпринимательства в России: Уч. пособие / Т. Л. Кащенко, Г. М. Бочина, А. В. Бухарина и др.; Российский заочный институт текстильной и легкой промышленности. Кафедра истории и культурологии. – М., 2001. – 118 с.
61. История экономических учений / Под ред. В. Автономова, О. Ананьина, Н. Макашевой: Учеб. пособие. – ИНФРА-М, 2000. – 784 с.
62. Ишутин Р. В. Генезис предпринимательской деятельности: Препринт. – Спб.: Изд-во СПбГУЭФ, 2001. – 20 с.
63. Історія економічних учень: Підр. / За ред. В. Д. Базилевича. – К.: Знання, 2004. – 1300 с. – (Класичний університетський підручник).
64. Кадзума Татеиси. Вечный дух предпринимательства. – К.: Укринтур, 1992. – 204 с.
65. Каминка А. И. Основы предпринимательского права. – СПб. – 1917. – 345 с.
66. Каминка А. И. Акционерные компании. Т. 1. – СПб., 1902. – 490 с.
67. Канарбаева А., Мустафин А. Теория предпринимательства и эволюционная экономика // Вопросы экономики. – 1997. – № 11. – С. 106 – 120.
68. Кашанина Т. В. Корпоративное право (Право хозяйственных товариществ и обществ). Уч. для вузов. – М.: Издательская группа НОРМА-ИНФРА – М., 1999. – 815 с.
69. Кларк Дж. Б. Распределение богатства. – М.: Гелиос АРВ, 2000. – 368 с.
70. Ковалинский В. Меценаты Киева. – К.: Северин-пресс, Кобза, 1995. – 366 с.
71. Ковалинский В. Семья Терещенко. – К.: Преса України, 2003. – 383 с.
72. Колесникова Л. Предпринимательство: от “максимизации прибыли” к синергии социально-экономических систем // Вопросы экономики. – 2001. – № 10. – С. 40 – 54.
73. Колесникова Л., Перекрестов В. Организационные структуры и культура предпринимательства // Вопросы экономики. – 2000. – № 8. – С. 15 – 30.
74. Корнаи Я. Системная парадигма. – Вопросы экономики. – 2002. – № 4. – С. 4 – 22.
75. Корнійчук Л. Я. Питання мит на з’їздах гірничопромисловців Півдня Росії (З історії економічної думки на Україні. 70-ті рр. ХІХ ст.) // Історія народного господарства та економічної думки УРСР: Міжвід. зб. наук. праць. – Вип. 6. – К.: Наук. думка, 1971. – С. 80 – 88.
76. Корнійчук Л. Я. Суспільно-економічна думка на Україні в 70-х рр. ХІХ ст. – К.: Вид-во Київського університету, 1971. – 253 с.
77. Корольов В. Феномен предпринимательства // Российский экономический журнал. – 1992. – № 4. – С. 134 – 141.
78. Кравчук О. Трансформація феномену підприємництва у процесі суспільно-історичного розвитку // Економічний часопис. – 1999. – № 4. – С. 28 – 31.
79. Кредисов А. И. История учений менеджмента. – Киев: ВИРА – В, 2000. – 336 с.
80. Кредісов В. А. Підприємництво – вирішальний фактор розвитку країн з перехідною економікою. – К.: Знання України, 2003. – 327 с.
81. Кредісов В. А. Розвиток підприємництва в сучасних транзитивних економічних системах: Автореф. дис. ... д-ра ек. наук: 08.01.01 / КНУ ім. Т. Г. Шевченка. – К., 2005. – 35 с.
82. Кудласевич О. М. Аналіз організаційних форм підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст. // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Вип. 16. – К.: КНЕУ, 2006 – С. 113 – 122.
83. Кудласевич О. М. Вплив наукових розробок М. І. Туган-Барановського на становлення теорії підприємництва Й. А. Шумпетера // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Вип. 15. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 45 – 55.
84. Кудласевич О. М. Політика протекціонізму у висвітленні українських вчених другої половини ХІХ – початку ХХ ст. // Моделі та стратегії євроінтеграції України: економічний і правовий аспекти: Зб. матеріалів ІХ Міжнародної науково-практичної конференції, 30 травня 2006 р. – К.: УАЗТ, 2006. – С. 56 – 58.
85. Кудласевич О. М. Проблеми становлення підприємництва в українській економічній літературі другої половини ХІХ століття // Економічний і соціальний розвиток в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: Зб. тез доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених. – Тернопільський державний економічний університет, 23 – 24 лютого 2006 р. – Ч. 2. Тернопіль, 2006. – С. 400 – 402.
86. Кудласевич О. М. Ретроспективний аналіз національного підприємництва як підґрунття для його сучасного розвитку // Теоретичні та практичні підходи до впровадження нового покоління освітньо-професійних програм і навчальних планів підготовки фахівців: шляхи розвитку: Зб. матеріалів наук.-метод. конференції, 6 – 8 лютого 2007 р. – Ч. І. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 320 – 322.
87. Кудласевич О. М. Становлення та розвиток класу підприємців в Україні: ретроспективний погляд та значення для сьогодення (друга половина ХІХ – початку ХХ ст.) // Стратегія економічного розвитку України: Зб. наук. праць. – Вип. 19. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 68 – 73.
88. Кудласевич О. М. Українська економічна думка про митну політику держави (друга половина ХІХ ст.) // Зб. наук. праць. – Вип. 50. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, – 2006. – С. 81 – 91.
89. Кудласевич О. М. Формування прошарку підприємців на Україні в другій половині ХІХ – початку ХХ ст. // Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі: Матеріали сьомої Міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених. В 2-х частинах. – Ч. 1. Донецьк: ДРУК-ІНФО, 2006. – С. 181 – 183.
90. Кулишер И. М. История русского народного хозяйства / Московский гос. ун-т им. М. Ломоносова. Экономический факультет. Центр общественных наук; РАН; Институт мировой экономики и международных отношений / М. Г. Покиндченко (ред.)., Е. Н. Калмычкова (ред.). – М.: Наука, 2004. – 693 с.
91. Курчинский М. А. Союзы предпринимателей. Экономический этюд. – Типография В. Безобразова и Комп. – СПб. – 1899. – 201 с.
92. Лазанська Т. І. Історія підприємництва в Україні (на матеріалах торгово-промислової статистики ХІХ ст.) / НАН України, Інститут історії України. – К., 1999. – 282 с.
93. Левитский В. Ф. Задачи и методы науки о народном хозяйстве. – Ярославль, 1890. – 254 с.
94. Левитский В. Ф. История политической экономии в связи с историей хозяйственного быта. – Вып. 1. – Харьков, 1907. – 126 с.
95. Леоненко П. М. Методологічні аспекти історії економічної теорії в контексті її розвитку: Автореф. дис. ... доктора ек. наук. / Київ. нац. ун-т ім. Т.Г. Шевченка. – К., 2004. – 34 с.
96. Леоненко П. М. Методологічні аспекти історії української економічної думки (ХІХ – ХХ ст.). – К.: ІАЕУНАН, 2003. – 436 с.
97. Лісовицький В. М. З історії формування системного підходу до аналізу економічних процесів // Історія народного господарства та економічної думки. – 2002. – Вип. 33 – 34, С. 132 – 139.
98. Лортикян Э. Л. История экономики и экономической мысли Украины. Эволюция рыночной экономики. – Х., 2004. – 360 с.
99. Макалов В. П., Симоненко В. Д. Предпринимательство и социально-экономическое развитие России. – Брянск: Изд-во Брянского гос. пед. ун-та, 2001. – 218 с.
100. Маркс К. Капітал. Т. 3 // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. – 2-е вид. – Т. 25. – Ч .І. – 507 с.
101. Маршалл А. Принципы экономической науки. – М.: Издательская группа “Прогресс”, 1993. Т. ІІІ. – 351 с.
102. Матвеева Л. В. Социально-экономические предпосылки Великой Октябрськой социалистической революции (на материалах Украины) / АН УССР. Ин-т истории. – К.: Наукова думка, 1987. – 182 с.
103. Медынский В. Г., Шаршукова Л. Г. Инновационное предпринимательство: Учебное пособие. – М.: ИНФРА-М, 1997. – 240 с.
104. Мельник Л. Ю. Економіка, власність і підприємництво. – Дніпропетровськ: Січ, 2001. – 612 с.
105. Мигулин П. П. Война и наши финансы. – Харьков, 1905. – 218 с.
106. Мигулин П. П. Наша новейшая железнодорожная политика и железнодорожные займы. 1893 – 1902. – Харьков, 1903. – 360 с.
107. Мигулин П. П. Регулирование бумажной валюты в России. – Харьков, 1896. – 28 с.
108. Мигулин П. П. Финансовый план // Возрождение России. Экономические этюды и новые проекты. – Харьков, 1910. – 500 с.
109. Мигулин П. П. Возрождение России: Экономические этюды и новые проекты. – Харьков, 1910. – 500 с.
110. Мищенко М. Д. Предприниматели сегодня: штрихи к социально-психологическому портрету // Философская и социологическая мысль. – 1997 – № 6. – С. 61 – 69.
111. Орлов А. В. Человек - экономика - предприниматель. – М.: Из-во “Высш. школа экономики”, 1996. – 204 с.
112. Основи економічної теорії. Підручник. 3-тє вид. – Київ: ЦУЛ, 2003. – 540 с.
113. Основи економічної теорії: Навч. посіб. – Ч. 3: Підприємництво в ринковій економіці / За ред. Ю. В. Ніколенка. – К.: НМК ВО, 1992.
114. Палеха Ю. І., Кудін В. О. Культура управління та підприємництва: Навчально-методичний посібник. – К.: МАУП, 1998. – 93 с.
115. Пачковський Ю. Підприємництво у новітніх теоретичних пошуках та інтерпретаціях // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. – 2003. – № 2. – С. 149 – 159.
116. Пилипенко В. Є., Шевель І. П. Соціологія підприємництва. – К., 1996. – 104 с.
117. Пиріг О. А. Історія підприємництва України. Навч. посіб. – К.: КНТЕУ, 2004. – 164 с.
118. Пихно Д. Основания политической экономии. – 2-е изд. К., 1899. – Вып. 1. – 176 с.
119. Пихно Д. Основания политической экономии. – 2-е изд. К., 1899. – Вып. 2. – 260 с.
120. Пихно Д. Торгово-промышленные стачки. К, 1885. – 100 с.
121. Пихно Д. И. О свободе международной торговли и протекционизме. – К., 1889. – 26 с.
122. Підприємництво в аграрній сфері економіки / М. Й. Малік, Ю. О. Лупенко, Л.В. Романова та ін. / За ред. П. Т. Саблука, М. Й. Маліка. – К.: ІАЕ, 1998. – 514 с.
123. Підприємництво в Україні. Проблеми становлення і розвитку / М. І. Долішній, М. А. Козоріз, В. П. Мікловда, А. С. Данименко. – Ужгород.: Карпати, 1997. – 363 с.
124. Підприємництво і загальнолюдські цінності / М. В. Стопчак, Л. Б. Ольшевський, О. О. Прутська та ін. – К.: КНТЕУ, 2002. – 144 с.
125. Підприємницька діяльність: стратегія економічного розвитку. Науково-методичне видання / За ред. д. е. н., професора А. В. Чупіса. – Суми: Видавництво “Довкілля”, 2001. – 336 с.
126. Платонов О. 1000 лет русского предпринимательства. Из истории купеческих родов. (Сост. О. Платонов). – М., 1995. – 478 с.
127. Полное собрание законов Российской империи. Собрание 2. Т. 2. – Спб., 1885.
128. Помпеев Ю. А. История и философия отечественного предпринимательства. Уч. пособие. – СПб., 2002. – 272 с., илл.
129. Попов Ю. Российское предпринимательство: проблемы формирования профессиональной этики // Проблемы теории и практики управления, – 1996. – № 3. – С. 110 – 114.
130. Предпринимательская деятельность в Украине / Гончаров В. Н., Тисунова В. А.; Луганский институт внутренних дел, Луганский государственный педагогический университет имени Т. Шевченко. – Луганск: Из-во Луганского гос. пед. ун-та им. Т. Шевченко, 2000. – 184 с.
131. Предпринимательство в конце ХХ века / А. А. Дынкин, А. Р. Стерлин, И. В. Тулин и др.; РАН. Ин-т мировой экономики и международных отношений. – М.: Наука, 1992. – 312 с.
132. Предпринимательство в переходной период: исторический опыт прошлого и современность: Метод. материалы для студ. / Н. В. Расказова (сост.) – Пенза, 2001. – 13 c.
133. Предпринимательство и предприниматели. От истоков до начала ХХ в. – М.: “РОССПЭ”, 1997. – 344 с., илл.
134. Предпринимательство: Учебник / Под ред. М. Г. Лапусты. – М., ИНФРА-М, 2002. – 448 с.
135. Предприятие и формация / Ф. И. Биншток, С. Ю. Глазьев, Д. Д. Москвин, М. Н. Фельдман; Д. Д. Москвин (ред.). – М.: Эдиторская УРСС, 1999. – 302 с.
136. Примостка Л. Системний підхід та системний аналіз в економічних дослідженнях / Ринок цінних паперів України. – 2003. - № 9 – 10. – С. 19 – 23.
137. Прутська О. Історичний досвід розвитку підприємництва в Україні // Економіка, фінанси, право. – 2002. – № 9. – С. 32 – 37.
138. Полное собрание законов Российской империи. – Т. Х. – СПб., 1857.
139. Розвиток підприємницької діяльності в Україні: історія та сьогодення: Матеріали міжнар. наук. конф., 10 – 11 червня 2004 р., м. Тернопіль. – Тернопіль, 2004. – 264 с.
140. Розенфельд Я. С., Клименко К. И. История машиностроения в СССР. – М., 1961. – 502 с.
141. Сайкевич О. Д. Державне регулювання ринкової економіки в роботах українських економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст.: Автореф. дис. ... канд. ек. наук. / Інститут св. ек. і міжнар. відносин. НАНУ. – К., 2004. – 18 с.
142. Сизоненко В. Теорія підприємництва: здобутки і проблеми дослідження // Економіка України. – 2002. – № 9. – С. 45 – 51.
143. Сизоненко В. О. Підприємництво: Підручник. – К.: Вікар, 1999. – 438 с.
144. Системный анализ и научное знание / Под ред. Д. П. Горского. – М.: Наука, 1978. – 246 с.
145. Смит А. Исследование о природе и причинах богатства народов. – М.: Наука, 1992. – 572 с.
146. Соболев М. Н. Очерки экономический политики промышленности и торговли. – Х. – 1916. – 275 с.
147. Соболев М. Н. Очерки экономической политики промышленности и торговли. Пособие для студ. Харьковского коммер. ин-та. – Харьков, 1916. – 278 с.
148. Соболев М. Н. Перестройка принципов торговой политики России в связи с вопросом о протекционизме. – Вып. ІХ. – Типография М. Х. Сергеева. – Харьков, 1918. – 32 с.
149. Соболев М. Н. Таможенная политика России во второй половине ХІХ века. Томск, 1911. – 827 с.
150. Соболев М. Н. Экономика и политика внешней торговли / Сборник под. ред. проф. Соболева М. Н. – Из-во Наркомторга СССР и РСФСР. – Москва, 1928. – 360 с.
151. Соболев М. Н. Экономическая политика капиталистических стран. – Из-во “Пролетарий”, Харьков. – 1925. – 418 с.
152. Соболев М. Н. Элементарный учебник политической экономии. – СПб., 1912. – 232 с.
153. Сорока И. В. Мотивация предпринимательства как экономико-философский феномен: сущность, эволюция современные проблемы (Монография). – Донецк: ДГУЭТ, 1999. – 457с.
154. Степаненко С.В. До нової парадигми економічної теорії // Вчені записки. – Вип. 1. – К.: КНЕУ, 1998. – С. 9 – 15.
155. Струве П. Б. Избранные сочинения / Колеров М. А. (Сост.) – М.: РОССПЭН, 1999. – 472 с.
156. Струве П. Б. История введения в политическую экономию: Лекции, читаные на экономическом отделении Политехнического института Императора Петра Великого в 1912 – 1913 гг., – 2-е изд. – Петроград, 1916. – 165 с.
157. Струве П. Б. Критические заметки к вопросу об экономическом развитии России. – Спб., 1894. – Вып. І. – 293 с.
158. Струве П. Б. Крупная промышленность в историческом освещении. Записки по курсу экономики промышленности. – СПб., 1910. – 132 с.
159. Cупрун Н. А. Генеза акціонерного підприємництва в роботах українських економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст. : Автореф. дис. ... канд. ек. наук./ Київ. нац. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – К., 2003. – 19 с.
160. Сущенко В. А. История российского предпринимательства: Уч. пособие для студ. – Ростов на Дону: Феникс, 1997. – 256 с.
161. Сьомкіна Т. В. Роль підприємця в інвестиційному процесі (історичний аспект) // Структурні зміни та інвестиційні проблеми української економіки.: Матеріали ІІІ-го конгресу Міжнародної української асоціації. – К.: Інститут економіки, 1997. – С. 154 – 157.
162. Сьомкіна Т. В. Система формування суб’єкта підприємницької діяльності в умовах трансформації економіки // Актуальні проблеми економіки. – 2001. – № 7 – 8. – С. 14 – 19.
163. Сьомкіна Т. В. Формування суб'єкта підприємницької діяльності.: Автореф. дис. ... д-ра ек. наук. / Інститут економіки. НАНУ. – К., 2003. – 36 с.
164. Сэй Ж.-Б. Трактат по политической экономии. Бастиа Ф. Экономические софизмы. Экономические гармоники – М.: Дело, 2000. – 232 с.
165. Тарануха Ю. В. Предприятие, предпринимательство в трансформируемой экономике. – М.: Изд-во “Дело и сервис”, 2003. – 368 с.
166. Тарасов И. Учение об акционерных компаниях. – К., 1880. – 960 с.
167. Творча спадщина Йозефа А. Шумпетера та трансформація сучасної економіки України: Матеріали міжнар. наук.-практ. конференції. Чернівці, 23 квітня 2003 р. – Чернівці: Рута, 2003. – 368 с.
168. Тернер О. Сравнительное обозрение акционерного законодательства главнейших европейских стран. – СПб. – 1871. – 264 с.
169. Тимочко Н. О. Економічна історія України: Навч. посіб. – К.: КНЕУ, 2005. – 204 с.
170. Толстов Р. Д. М. І. Зібер про підприємництво та підприємців // Вісник Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка. Економіка. – Вип. 96. – К., 2007 – С. 43 – 46.
171. Туган-Барановский М. И. Статистические итоги промышленного развития России // Труды Императорского вольного экономического общества. – Т. 1. – Кн. 1 – 2. – СПб., 1898.
172. Туган-Барановский М. И. Избранное. Периодические промышленные кризисы. История английских кризисов. Общая теория кризисов. – М.: Наука, РОССПЭН, 1997. – 574 с.
173. Туган-Барановский М. И. Конкуренция // Энциклопедический словарь Ф. А. Брокгауза и И. А. Ефрона. – Спб., 1895. – Т. XVI. – 31 полутом.
174. Туган-Барановский М. И. Очерки из новейшей истории политической экономии и социализма. – 2-е изд. – С.-Петербург, 1905. – 259 с.
175. Туган-Барановський М. І. Політична економія. Курс популярний. – К., 1994. – 262 с.
176. Туган-Барановський М. І. Основи політичної економії. – Л., 2003. – 628 с.
177. Узунов В. М. Становлення підприємництва в процесі ринкової трансформації економіки.: Автореф. дис. ... д-ра ек. наук. / КНУ ім. Т. Г. Шевченка. – К., 2002. – 36 с.
178. Уткин З. А. Этика бизнеса. Уч. для вузов. – М.: Изд-во “Зерцало”, 1998. – 256 с.
179. Федорович Л. В. Теория политической экономии. – Ч. 2. Обращение и потребление ценностей. – Одесса, 1901. – 431 с.
180. Фещенко В. М. Дослідження проблем становлення та розвитку ринкового господарства в працях економістів України другої половини ХІХ – початку ХХ ст.: Монографія. – К.: КНЕУ, 2003. – 187 с.
181. Фещенко В. М. Економічна думка України про становлення і розвиток ринкових відносин (др. пол. ХІХ – поч. ХХ ст).: Автореф. дис. ... доктора ек. наук. / Інститут св. ек. і міжнар. відносин. НАНУ. – К., 2005. – 33 с.
182. Финн-Енотаевский А. Капитализм в России (1890 – 1917 гг.). – Т. І. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: Финансовое изд-во НКФ СССР, 1925. – 400 с.
183. Финн-Енотаевский А. Современное хозяйство России (1890 – 1910 гг.) – СПб. – 1911. – 527 с.
184. Фомин П. И. О синдикатах и трестах. – Харьков, 1912. – 39 с.
185. Фомин П. И. Синдикаты и тресты. Харьков: Изд-во „Союз” Харьковского кредитного союза кооперативов, 1919. – 110 с.
186. Форд Г. Моя жизнь, мои достижения. – М.: Финансы и статистика, 1989. – 208 с.
187. Цыперович Г. Тресты и синдикаты в дореволюционной России и СССР. – Л., 1927.
188. Цытович Н. Обзор учений о предпринимательской прибыли. – К. 1889. – 282 с.
189. Черников Г. П. Предприниматель – кто он? Из опыта российского и зарубежного предпринимательства. – М.: “Международные отношения”, 1992. – 216 с.
190. Чирикова А. Е. Человек больше богатства / Этическое измерение лидеров российского предпринимательства // Социс. – 1997. – № 11. – С. 78 – 90.
191. Шамахалов Феликс. Предпринимательство в России: становление и проблемы развития / РАН, Институт экономики (Москва) / А. И. Архипов (научн. ред.). – М., 1996. – 363 с.
192. Шепелев Л. Е. Царизм и буржуазия во второй половине ХІХ в. – Л., 1981. – 275 с.
193. Шумпетер Й. А. Капитализм, социализм и демократия. – М.: Экономика, 1995. – 540 с.
194. Шумпетер Й. А. Теория экономического развития (исследование предпринимательской прибыли, капитала, кредита, процента и цикла конъюнктуры.). – М.: Прогресс, 1982. – 455 с.
195. Шумпетер Й. А. История экономического анализа: В 3-х т. / Пер. с англ. под. ред. В. С. Автономова. СПб.: Экономическая школа, 2001. – Т. 1. LVI + 494 с.
196. Шумпетер Й. А. История экономического анализа: В 3-х т. / Пер. с англ. под. ред. В. С. Автономова. – СПб.: Экономическая школа, 2001. – Т. 2. VІІI + 494 с.
197. Шумпетер Й. А. История экономического анализа: В 3-х т. / Пер. с англ. под. ред. В. С. Автономова. – СПб.: Экономическая школа, 2001. – Т. 3. Х + 678 с.
198. Шюлер В. Бизнес, закон и этика. – Politekonom, 1997, № 1.
199. Юданов Ю. Многообразие европейских предпринимательских моделей // Мировая экономика и международные отношения. – 2003. – № 12. – С. 26 – 34.
200. Юдин Э. Г. Системный подход и принципы деятельности. – М., 1978. – 391 с.
201. Янжул И. И. Основные начала финансовой науки. Учение о государственных доходах. 4-е изд., – СПб., 1904. – 498 с.
202. Owen Th. Capitalism and Politics in Russia. A Social History of the Moscow Merchants, 1855 – 1905. N.Y., 1981
203. Rieber A. Merchants and Enterpreneurs in Imperial Russia. Chapell Hill, 1982.
204. Ruckman J. The Moscow Business Elite: A Social and Cultural Portrait of Two Generations, 1855 – 1905. N.Y., 1984.

Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.