У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНА В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ В УМОВАХ ФОРМУВАННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО РИНКУ
Количество страниц 213
ВУЗ БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2008
Содержание ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОЇ
ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНА
СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИМИ ПІДПРИЄМСТВАМИ
ПІД ВПЛИВОМ ФОРМУВАННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО РИНКУ 10
1.1. Наукові основи визначення економічної ефективності виробництва
зерна в умовах формування ринку 10
1.2. Економічна сутність ринку зерна 23
1.3. Інфраструктура зернового ринку та її функції 35
Висновки до розділу 1 46
РОЗДІЛ 2. СТАН РЕГІОНАЛЬНОГО РИНКУ ЗЕРНА
ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЙОГО ВИРОБНИЦТВА 48
2.1. Загальна характеристика та основні напрямки розвитку аграрного
сектору Сумської області 48
2.2. Тенденції розвитку зернового ринку та його кон’юнктура 63
2.3. Аналіз економічної ефективності виробництва зерна в регіоні 95
Висновки до розділу 2 122
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ
ЕФЕКТИВНОСТІ ЗЕРНОВОГО ВИРОБНИЦТВА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИМИ ПІДПРИЄМСТВАМИ В
УМОВАХ ФОРМУВАННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО РИНКУ 124
3.1. Маркетингова стратегія і розвиток інфраструктури регіонального
ринку зерна 124
3.2. Оптимізація програми розвитку зернового виробництва 136
3.3. Оптимізація виробничо-галузевої структури та ефективності
виробництва зерна на рівні регіону 158
Висновки до розділу 3 171
ВИСНОВКИ 174
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 180
ДОДАТКИ 194
ВСТУП

Зернове виробництво завжди було, є і залишатиметься однією з пріоритетних галузей народного господарства України. Для цього є всі об’єктивні умови: родючі ґрунти, сприятливі кліматичні умови, багатовіковий хліборобський досвід, наявність високоврожайних сортів.
Перехід до ринкової економіки спричинив докорінні зміни в економічних відносинах між товаровиробниками і споживачами агропромислової продукції, змінилися і функції держави. Її організаційну роль поступово беруть на себе вільні ринкові інститути, які сприяють створенню нових форм господарських зв’язків між підприємствами суміжних галузей. Однак важливо, щоб ринкові інституції розвивались не тільки на національному, а й на регіональному рівні, зв’язуючи в єдину систему регіональний, національний і світовий ринки. Лише за таких умов товаровиробник зможе повною мірою скористатися вигодами кон’юнктури ринків, правильно побудувати свою маркетингову стратегію: цінову політику та політику товаропросування.
Актуальність теми. Проблема збільшення обсягів і підвищення стабільності виробництва зерна є однією з ключових у національній аграрній політиці. Вирішення цієї проблеми має чітко виражений регіональний характер, що обумовлено зростаючою відповідальністю регіонів за забезпечення населення продуктами харчування.
Головні пріоритети розвитку зернового господарства Сумської області на найближчий період – забезпечення нарощування виробництва високоякісного зерна, стримування негативних процесів, що мають місце в сфері реалізації та просування товару до споживача. Для цього є всі необхідні умови: родючі ґрунти, сприятливі кліматичні умови, наявність високоврожайних сортів, необхідна база зберігання і переробки продукції. Сприяє цьому реформування у сферах власності та ринкових взаємовідносин.
На всіх етапах розвитку сільського господарства України пріоритетним напрямком було зернопродуктове виробництво, а обґрунтування заходів щодо його стабілізації та підвищення економічної ефективності є загальнодержавним завданням стратегічної ваги. Вона знайшла відображення в наукових роботах Саблука П.Т., Шпичака О.М., Бойка В.І, Лобаса М.Г., Волинця В.Л., Калюжної О.В., Клочана В.В., Худолій Л.М., Сайко В.Ф, Губенка В.І., Жмайлова В.М., Андрійчука В.Г. та інших.
Проблемам формування та функціонування аграрних ринків присвячені роботи К. Макконела, А.Сміта, Захарчука О.В., Калінчика М.В, Федька В.Г, Шовкалюк В.С., Власова В.І., Олійника О.В. та інших.
Проте деякі наукові проблеми щодо формування та перспектив розвитку ринків окремих областей, у тому числі Сумської області, в сучасних умовах досліджені ще не в достатній мірі. Це стосується економічних відносин між товаровиробниками і споживачами зерна, формування попиту і пропозиції в області, закономірностей та тенденцій формування цінової кон’юнктури, організація ринкової інфраструктури на регіональному рівні. Недостатнє опрацювання окреслених питань, а також їх методична і практична значущість вимагають комплексного підходу до вивчення зернопродуктової проблеми, що й зумовило вибір теми дисертаційного дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до напрямків науково-дослідних робіт Сумського національного аграрного університету. Результати, теоретичні положення, висновки та пропозиції дослідження були використані при виконанні науково-дослідних тем Сумського національного аграрного університету „Теоретичні, методологічні та методичні проблеми ресурсозабезпечення та ресурсовикористання в агропромисловому комплексі України” (номер державної реєстрації 0104U003426 ).
Мета і задачі дослідження. Мета роботи полягає в подальшому теоретико-методологічному обґрунтуванні економічної ефективності виробництва зерна в сільськогосподарських підприємствах в умовах формування регіонального ринку та розробка практичних рекомендацій. Досягнення цієї мети зумовило рішення таких задач:
- уточнити економіко-теоретичну суть ефективності виробництва та реалізації зерна в умовах формування регіонального ринку;
- дати оцінку сучасного стану ефективності виробництва зерна в регіоні;
- розкрити особливості формування пропозиції на ринку та тенденції його розвитку, встановити вплив ринкових факторів на ефективність виробництва;
- обґрунтувати оптимальну структуру зернового ринку та зробити прогноз основних напрямків його розвитку; виявити місце Сумської області на ринку зерна України;
- визначити вплив окремих економічних чинників на результативні показники виробництва;
- визначити ефективність виробництва зерна на перспективу з урахуванням оптимізації виробництва у відповідності до потреб ринку.
Предмет дослідження. Сукупність теоретичних, методичних підходів та економіко-організаційних заходів щодо вивчення економічної ефективності виробництва зерна в сільськогосподарських підприємствах Сумської області під впливом формування та функціонування регіонального ринку зерна.
Об’єктом дослідження є сукупність організаційно-економічних процесів в розвитку виробництва і збуту зерна сільськогосподарськими підприємствами Сумської області.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дослідження є надбання економічної теорії, наукові розробки вітчизняних вчених щодо закономірностей формування ефективного виробництва та переробки продукції сільського господарства, основ економічних взаємовідносин між виробниками зерна та переробними підприємствами, маркетингових методів дослідження, економічного аналізу і прогнозування перспектив розвитку ринків.
Для вирішення поставлених задач використовуються такі основні методи: абстрактно-логічний (виявлення взаємозв’язків між теоретичними узагальненнями та формуванням висновків), монографічний (вивчення сучасного стану зернового виробництва в господарствах області), економіко-статистичний (дослідження динаміки розвитку зернового ринку Сумської області та ринку України), кореляційно-регресійний аналіз (дослідження впливу та форм зв’язку на прибутковість виробництва), порівняння (співставлення стану виробництва зернового ринку Сумської області із загальним станом по Україні та іншими областями), графічний (при вивченні динаміки та структурних змін у розвитку галузі), розрахунково-нормативний ( прогнозування основних показників розвитку зернової галузі регіону), аналізу і синтезу ( при обґрунтуванні пропозицій та заходів, щодо подальшого розвитку ринку зерна та підвищення його ефективності), економіко-математичні, моделювання (визначення моделі розвитку зернового ринку на рівні регіону), групування (при дослідженні впливу факторів на ефективність виробництва зерна).
Інформаційною базою дослідження слугували законодавчі і нормативно-правові акти Верховної Ради та Уряду України, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Міністерства аграрної політики України, матеріали регіональних органів АПК, первинна документація сільськогосподарських підприємств та зведені дані статистичної звітності по районах Сумської області, наукова та періодична література.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в обґрунтуванні комплексу наукових та методичних положень щодо підвищення економічної ефективності виробництва зерна в сільськогосподарських підприємствах Сумської області в умовах формування ринку, зокрема:
вперше: визначено вплив сукупності факторів на ефективність виробництва зерна в сільськогосподарських підприємствах регіону та запропонована економічно-обгрунтована модель, яка дає можливість спрогнозувати очікуваний ефект з урахуванням впливу ринкових факторів.
удосконалено: методичні підходи і розроблено стратегію розвитку регіонального ринку зерна, що забезпечує продовольчу безпеку регіону при умові підвищення економічної ефективності зернового виробництва в сільськогосподарських підприємствах Сумської області.
набули подальшого розвитку:
- методичні підходи до порівняльної оцінки ринкової кон’юнктури, що дозволило встановити співвідношення попиту і пропозиції на формування ціни поточного маркетингового року;
- організаційно-технологічні параметри виробництва зерна в сільськогосподарських підприємствах з урахуванням сучасних вимог в дотриманні чергування культур в сівозміні, застосуванні високоврожайного сортового та гібридного насіння різних строків достигання, засобів захисту рослин та внесення оптимальних доз мінеральних та органічних добрив з урахуванням екологізації та розвитку органічного землеробства;
- розроблено програму розвитку зернового виробництва Сумської області з використанням економіко-математичної моделі, яка дозволяє підвищити економічну ефективність виробництва зерна в сільськогосподарських підприємствах.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що використання результатів проведеного аналізу кон’юнктури ринку зерна сприятиме удосконаленню його формування і функціонування в умовах багатоукладної економіки, розробці кількісних і якісних параметрів оцінки можливих зрушень в обсягах виробництва продукції сільського господарства, і зокрема зернових, в умовах обмеженого ресурсного потенціалу; оптимізації природно-економічного потенціалу розвитку зернових в сільськогосподарських підприємствах Сумської області; а також полягає в підвищенні ефективності виробництва зерна в сільськогосподарських підприємствах за рахунок приведення у відповідність структури виробництва до попиту, оптимізації витрат і формування оптимальної ціни та отримання максимального прибутку (довідка № 07/139 від 22.01.08).
Запропоновані методичні підходи, система показників щодо комплексної оцінки ефективності виробництва зерна можуть бути використані в аналітичній та плановій роботі в підприємствах різних організаційних форм господарювання в Буринському районі Сумської області (довідка № 16 від 18.01.08); а також запропоновані до впровадження у виробництво в ПП «Жуківська» Буринського району Сумської області (довідка № 14 від 18.01.08).
Результати наукових досліджень по дисертації практично втілюються в навчальний процес Сумського національного аграрного університету при викладанні дисциплін: „Економіка підприємства”, „Економіка сільського господарства”, ”Аналіз господарської та комерційної діяльності” (довідка № 55 від 10.01.2008р. )
Особистий внесок здобувача. Наукові результати дисертаційної роботи отримані автором особисто. Наукові статті написані здобувачем одноосібно. З наукових праць у роботі викладені ті ідеї та положення, що є результатом власних розробок і розрахунків здобувача.
Апробація результатів дисертації. Основні наукові результати дисертації доповідалися та обговорювалися на науково-практичних конференціях:
1. Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми економіки сільського господарства та АПК», 2003р., м. Суми.
2. Науково-практична конференція викладачів, аспірантів та студентів СНАУ, 2003 р., м. Суми.
3. 10-а міжнародна науково-методична конференція «Технологія 21 століття», 2003р., м. Алушта.
4. Науково-практична конференція викладачів, аспірантів та студентів СНАУ, 2004 р., м. Суми.
5. 11-а міжнародна науково - методична конференція «Технологія 21 століття», 2004р., м. Алушта.
6. Міжнародна науково-теоретична конференція «Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці», 2005р., м. Житомир.
7. Науково-практична конференція викладачів, аспірантів та студентів СНАУ, 2005 р., м. Суми.
8. Міжнародна науково-практична конференції „Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої агропромислової продукції”, 2005р., м. Суми
9. 12-а міжнародна науково-методична конференція «Технології 21 століття», 2005р., м. Алушта.
10. Науково-практична конференція викладачів, аспірантів та студентів СНАУ, 2006 р, м. Суми.
11. Науково-практична конференція „Наукові засади реалізації аграрної політики в Україні”, 2006р., м. Харків.
12. Міжнародна науково-практична конференція „Аграрний форум -2006”, 2006р., м. Суми
13. Науково-практична конференція викладачів, аспірантів та студентів, 2007 р., м. Суми
14. Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених «Аграрний форум - 2007», 2007р., м. Суми.
Публікації. За матеріалами дослідження автором опубліковано 22 наукових праці загальним обсягом 5 умовних друкованих аркуша, в тому числі 15 статей в наукових фахових виданнях. Всі вони одноосібні.
Обсяг і структура дисертаційної роботи. Дисертація викладена на 193 сторінках комп’ютерного тексту, з них 170 сторінок основного тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури із 158 найменувань на 14 сторінках, містить 36 таблиць, 11 рисунків, 20 додатків.
Список литературы ВИСНОВКИ

На всіх етапах розвитку сільського господарства України пріоритетним напрямком було зернопродуктове виробництво, а обґрунтування заходів щодо його стабілізації та підвищення економічної ефективності є загальнодержавним завданням стратегічної ваги.
На основі результатів вивчення теоретичних основ формування та функціонування ринку зерна та їх впливу на організацію та ефективність виробництва зроблено такі висновки:
1. В результаті проведеного дослідження в дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення та запропоновано нове розв’язання наукової проблеми, що полягає у поглибленні теоретичних основ ринку зернових, сформульовано комплекс пропозицій з підвищення економічної ефективності виробництва зерна в сільськогосподарських підприємствах в умовах формування регіонального ринку Сумської області.
При вивченні розвитку зернового господарства недостатньо враховуються напрацювання науковців, що стосуються економічних відносин між суб’єктами ринку, формування попиту, пропозиції, руху цін на внутрішніх ринках, якості продукції, формування системи державного регулювання та організації ринкової інфраструктури саме на регіональному рівні, що потребує активізації досліджень з урахуванням природних та економічних особливостей регіону.
2. У дисертації уточнена економіко-теоретична суть кон’юнктури ринку стосовно визначення її впливу на ефективність виробництва, запропоноване нове розв’язання наукової проблеми, що полягає у поглибленні теоретичних основ ринку зерна, встановлена невідповідність між попитом і пропозицією на ринку та сформульована модель розвитку зернового ринку на рівні регіону з урахуванням потреб ринку.
Виявлено, що кон’юнктура ринку має безпосередній вплив на ефективність виробництва. Дослідженнями встановлено, що кон’юнктура формується під впливом взаємопов’язаних факторів попиту, пропозиції і ціни. Нормальне співвідношення попиту і пропозиції – це їх рівновага, тобто відповідність між об’ємом і структурою попиту на товари та їх пропозицією.
3. Формування ринку зерна відбувається залежно від виробництва, попиту та пропозиції, співвідношення між якими визначається внутрішніми обсягами виробництва та зовнішніми потребами на ринку. Отже, величина попиту на зерно та продукцію його переробки безпосередньо залежить від рівня ціни. А вплив ринку на ефективність виробництва реалізується через оптимальний рівень ціни. Між величиною попиту і ціною на зернові існує прямий зв’язок, який виявляється через такі аргументи: для споживачів ціна є своєрідним бар’єром, що заважає здійснити купівлю, вплив ціни на попит проявляється через ефект доходності та заміщення. Пропозиція повністю залежить від виробництва, оскільки саме виробництво встановлює обсяги необхідного зерна на ринку. Ринок зерна будується за принципом, де попит і пропозиція на основі цін визначають його ситуацію.
4. Для підвищення ефективності зернопродуктового виробництва і забезпечення його стійкості і стабільності відносин всіх суб’єктів зернового ринку необхідно:
А) подальший розвиток внутрішньогосподарських товарно-грошових відносин, що базуються на приватній власності, кооперації, оренді основних засобів в бік переходу до оптимізації ресурсозбереження і підвищення продуктивності праці;
Б) поглиблена спеціалізація на всіх рівнях виробництва;
В) провадження сучасних технологій виробництва та переробки продукції;
Г) оновлення матеріально-технічної бази;
Д) формування ефективної системи стимулювання розвитку виробництва шляхом створення агропромислових формувань, вдосконалення системи ціноутворення, надання державних дотацій, пільгових кредитів;
Е) формування сучасної ринкової інфраструктури збуту продукції, максимально наближеної до безпосередніх виробників.
Нами була розроблена модель прогнозу виробництва зерна в сільськогосподарських підприємствах Сумської облатсі. В результаті проведених розрахунків в 2015 році отримали підвищення прибутку від реалізації 1 ц зерна до 8,89 грн та рівня рентабельності до 21,2%
5. Особливості формування зернового ринку в умовах північної частини Лісостепу полягають в тому, що агро кліматичні чинники обумовлюють характер виробничо-галузевої підпорядкованості господарської діяльності підприємств місцевим умовам і відповідну диверсифікацію розміщення товарного виробництва та диференціацію результативних показників ефективності (урожайність, собівартість, рентабельність тощо). Наприклад, у 2006 році майже 13% підприємств реалізували зерна менше 200 тонн ( в середньому 101 тонна), а їх збиток становив 25,5%. В іншій групі (12 % від загальної кількості) реалізація становила понад 3000 тонн і рівень рентабельності тут був 15,3 %.
Депресивний характер економічного стану більшої частини сільськогосподарських підприємств на фоні загальної збитковості сільськогосподарської продукції області (133 млн. грн. збитку за 2004-2006 роки), екологічний стан та інші негативні чинники накопичені протягом останнього періоду призвели до невідповідності існуючих способів використання земельних ресурсів вимогам раціонального землеробства, зменшення обсягів інтенсивних технологій вирощування зернових культур. В цьому зв’язку є потреба передбачити подальшу збалансованість між еколого економічними загальними заходами структуризації землекористування та підвищення продуктивності зернового поля і охороною навколишнього середовища.
6. Необхідною умовою оптимального функціонування сільськогосподарських товаровиробників є наявність ринкової інфраструктури. Вона являє собою сукупність відповідних суб’єктів ринку, які забезпечують функціонування підприємницьких структур, регулювання зв’язків між ними і просування товарів та рух коштів. Завдяки ринковій інфраструктурі проходить оптимізація руху товарно-грошових ресурсів, досягається пропорційність у розподілі ресурсів, мінімізуються витрати. Відсутність високорозвиненої інфраструктури ринку зерна не сприяє формуванню оптимальних співвідношень між обсягами попиту і пропозиції.
7. Аналіз діяльності сільськогосподарських підприємств в частині розвитку зернової галузі показує, що в значній їх частині недоодержують як мінімум третину продукції. Серед причин, які обумовлюють таку ситуацію слід вказати на незбалансованість і достатню забезпеченість матеріально-технічними ресурсами. Аналіз свідчить про нестійку динаміку економічних показників виробництва зерна в Сумській області. Зернове виробництво Сумської області характеризується нестабільністю валових зборів. За період дослідження (1995-2006 роки) урожайність зернових в Сумській області скоротилася на 7,8% і склала 18,7 ц/га, валовий збір зменшився з 1261,0 тис. тонн до 889,7 тис. тонн. Серед вирощуваних культур найбільшу урожайність в середньому за 2000-2006 роки мають кукурудза на зерно (30 ц/га), озима пшениця (24,0 ц/га), ячмінь ярий (22,2 ц/га). Залишається досить низькою урожайність таких круп’яних культур як гречка (7,5 ц/га) та просо (9,9 ц/га). Основними факторами скорочення виробництва, а значить і пропозиції зерна стали: відсутність власних обігових коштів у сільськогосподарських підприємствах, неспроможність придбати якісне насіння, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, низькі реалізаційні ціни, які не відшкодовують виробничі витрати.
Основними напрямками регулювання виробництва і реалізації зерна в області має стати стабілізація посівних площ зернових і збільшення урожайності, удосконалення структури посівів, забезпечення гарантії збуту зерна. Реалізація цих заходів має здійснюватись через цінову, фінансово-кредитну і податкову підтримку зерно виробників, проведення державних заставних операцій з зерном, здійснення товарних інтервенцій.
8. Пропозиція на ринку зерна формується з товарної продукції. Обсяг пропозиції залежить від валового виробництва зерна в господарствах всіх категорій. Але оскільки валовий збір зернових коливається по роках через недотримання технології виробництва, недостатній рівень матеріально-технічного забезпечення галузі та погодні умови, то це призводить до зміни у пропозиції за роками. Частка Сумської області в державному обсягу реалізованої продукції становила в 2000 році – 4,5 %, в 2001 році – 3,9 %, в 2003 році – 5%, і в 2006 році знову 4,5%. Таким чином, Сумська область має відносну стабільність по реалізації зернових на фоні обсягів реалізації держави.
9. За результатами аналізу виявлено, що основну частину товарного зерна складає пшениця (46,4 %), решту ячмінь (27,6%) та жито (8,7 %). За досліджуваний період відбулося значне коливання цін на ринку зерна: найнижчий рівень був у 2002 році, який склав 27,67 грн за 1 ц зерна, найвищий в 2006 році – 50,23 грн за 1 ц зернових. В 2006 році порівняно з 2005 роком ціни на зернові виросли на 18 %, в 2006 році порівняно з 1999 роком на 16%. Це пояснюється зростанням попиту в певні періоди і впливом інфляційних процесів. Але в 2005 році порівняно з 2003 роком ціна на зерно зменшилася до 43,77 грн за 1 ц, за рахунок збільшення виробництва продукції.
Аналіз цінової ситуації свідчить, що на зерновому ринку відбувається підвищення середньої ціни закупівлі зерна до 50,23 грн/ц в 2006 році. Крім того, дослідження цінової ситуації доводить, що для регіонального ринку Сумської області характерний нееластичний рівень попиту. За цих умов значні коливання в обсягах пропозиції на ринку, що відбуваються під впливом ряду чинників при відсутності державного регулювання спричиняють істотні зміни в динаміці ринкових цін та завдають збитків товаровиробникам. У сільськогосподарських товаровиробників зерна досі відсутня єдина узгоджена цінова політика, тоді як у трейдерів вона є визначеною.
10. Встановлено, що структура реалізації зерна за досліджуваний період кардинально змінилася. До 1998 року переважна частина зерна реалізовувалася заготівельним організаціям, у 1998-2000 роках - на ринку та населенню через систему громадського харчування, а з 2001 року – комерційним структурам. Тобто основна частина продукції продається за позабіржовими каналами внутрішнього ринку, продаж заготівельним організаціям поступово зникає. Вивчення структури реалізації зерна дозволило встановити, що 70,5 % продукції продається через канал «комерційні організації».
11. В роботі розглянута маркетингова стратегія розвитку зернового ринку Сумської області, основна суть якої полягає в забезпеченні державної підтримки товаровиробника, оцінці попиту та пропозиції, наявності основних фондів, розвиток організаційних форм господарювання, а також реструктуризації системи аграрного менеджменту та державного управління.
12. В дисертації доведено, що особливе значення в досягненні високої врожайності зернових належить науково обґрунтованому чергуванню цієї культури в сівозміні. Одержання запланованих валових зборів можна досягти за умов дотримання чіткої системи удобрення, захисту посівів від шкідників, хвороб і бур’янів. Найефективнішим інструментом підвищення ефективності зернової галузі залишається сорт та високоякісне насіння. Ці два фактори можуть давати збільшення врожаю зерна на 20-25%. Вирощувати необхідно переважно ті сорти та гібриди, які рекомендовані до використання в конкретних умовах зони лісостепу й занесені до Державного Реєстру сортів рослин України.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Указ Президента “Про заходи щодо забезпечення формування та функціонування аграрного ринку” від 06.06 2000 р. № 767.
2. Указ Президента України від 6 червня 2000 року, № 767 „Про заходи щодо забезпечення формування та функціонування аграрного ринку”// Урядовий кур’єр, № 103. – 2000.- 8 червня.
3. Указ Президента України від 29червня 2000 року, № 832 „Про невідкладні заходи щодо стимулювання виробництва та розвитку ринку зерна”// Урядовий кур’єр, № 117. – 2000.- 1 липня.
4. Постанова Кабінету Міністрів “ Про оптові продовольчі ринки” від 09.06.1999 . № 997.
5. Агропромисловий комплекс України : стан тенденції та перспективи розвитку. Інформаційно – аналітичний збірник / За ред. П. Т. Саблука та ін.– К.: ІАЕ УААН, 2000 . – 601 с.
6. Андрусенко Г.О Основи маркетингу. – К.: Урожай, 1995. – с. 176
7. Березін О.В. Проблеми функціонування продовольчого ринку України: Монографія. – К.: Вища школа, 2002. – 211с.; іл..
8. Бойко В.І. Притчею во язицєх // Зерно і хліб України. – 2004.- № 2. – с. 16
9. Бойко В.І. Проблеми розвитку і функціонування агропромислових формувань. – К., 1989 . - 175 с.
10. Бойко В.І. Ринок продовольства: проблеми формування і розвитку. – К., 1993 . - 279 с.
11. Бойко В.І., Касьянова Н.Л. Обґрунтування регіонального розміщення виробництва зерна// Економіка АПК . – 2002. - № 5. – с. 9-13.
12. Бойко В.І., Касьянова Н.Л. Оптимізувати структуру виробництва можна // Зерно і хліб. – 2001. - № 4. – с. 13
13. Бойко В.І. Зерно і ринок: Монографія. – К.: ННЦ ІАЕ, 2007. – 312с.
14. Бойко В.І. Про гарантування продовольчої безпеки України // Економіка АПК. – 2006. - № 1.- с. 60-67.
15. Бойко П. Вплив сівозмін та інших факторів землеробства на продуктивність зернових культур. // Пропозиція. – 2001. - №1. – С. 36.
16. Борисенко О. П. Использование функциональных статических моделей для прогноза урожайности зерновых на юго – востоке Украины // Збірник наукових праць Луганського сільськогосподарського інституту. Частина 3.– Луганськ, 1997 .– С.41-42.
17. Бутинець Ф.Ф., Мних С.В., Олійник. Економічний аналіз / Практикум. - Житомир: ЖІТІ, 2000.-416с.
18. Власов В. І. Глобальна продовольча проблема. Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, інститут аграрної економіки УААН. – К., - 2001. – 506 с.
19. Витрати і доходи домогосподарств України у 2005 році (за даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств України). Статистичний бюлетень. Частина перша. – К.: Державний комітет статистики України, 2006. – 240с.
20. Волинець В.Л. До питання формування ринку зерна // Науковий вісник НАУ.- К., Вип.35.-2001.- С.261-265.
21. Волинець В.Л. Економічні аспекти виробництва зерна в аграрних підприємствах Полтавської області // Науковий вісник НАУ. – К., вип. 56. – 2002. – С. 69-71.
22. Воронянська О.В. Зернопродуктовий комплекс України та перспективи його розвитку. // Вісник СНАУ. – 2000. - №1. – С. 234-237.
23. Власов В.І. Дбаючи про землю, дбаємо про життя // Зерно і хліб. – 2004. – 3 2. – с. 14-15
24. Гайдук Т. Про реформування ринку зерна в Україні // Економіка АПК. – 2002. - № 10. – с. 123-127
25. Гайдуцький П.І. Приватному господарю – прозорий ринок // Урядовий кур’єр , 13 червня 2000 року. - № 106.
26. Герасимчук В.Г. Маркетинг: теорія і практика: навчальний посібник . – К.: Вища школа, 1994. – 327 с.
27. Глушаченко А.І., Мікуліна М.О. Ефективність виробництва в аграрному секторі: проблеми і тенденції // Вісник СНАУ. – 2001. - №1. – С. 140-144.
28. Голік В. Без ярої пшениці проблематично забезпечити продовольчий достаток України // Зерно і хліб. – 2006. - № 3. – с.41.
29. Гончаренко О.В. Закон про зерно: погляд у майбутнє // Економіка АПК. – 2003. - № 1. – с. 108-112.
30. Гончаров В.Д. О регулировании продовольственного рынка // Экономика сельскохозяйственных и перерабатывающих предприятий. – 2000. - № 11. – С. 48-50.
31. Дадашев Б.А. , Макаренко М.І. Ціни на зерно та збалансованість зернового ринку// Економіка АПК.- 2003.- №5.-с. 112-116.
32. Демичев Л. Состояние посевов и перспективы урожая зерновых культур // Хранение и переработка зерна. – 2003. - № 5. – с. 7.
33. Дем’яненко М. Я. Напрями розбудови фінансових ринків в АПК // Економіка України .– 2001. - № 8 – с. 53-59.
34. Джам О. Гербіциди у посівах зернових: стратегія вибору // Пропозиція. – 2001. - №17. – С. 58.
35. Дмитрук Б.П. Про реформування інфраструктури ринку зерна // Економіка АПК .- 1998. - № 5. – с. 60-62.
36. Дмитрук Б.П. Організація біржової діяльності в агропромисловому комплексі: Навчальний посібник. – К.: Либідь, 2001. – 344с.
37. Добросоцкий В. И. Формирование концепции регулирования продовольственного рынка // Аграрна наука. – 2001. - № 8. – С. 2-3.
38. Економічна енциклопедія у 3-х томах. Т.2. За ред.. Мочерного С.В.
39. Економічний словник – довідник / За ред. д-ра екон. наук С. В. Мочерного. – К.: Феміна, 1995 . – 368 с.
40. Жмайлов В.М., Жмайлова О.Г., Стан та перспективи розвитку ринку сільськогосподарської продукції // Матеріали науково-практичної конференції викладачів, аспірантів та студентів СНАУ. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2006. – Ч.2. – с. 345.
41. Жмайлов В.М., Жмайлова О.Г., Стан та перспективи розвитку аграрного ринку сумської області // Міжнародна конференція «Другий Польсько-український форум співпраці аграрний вищих навчальних закладів освіти»(4 – 10 березня 2007 р.). – м. Варшава.
42. Завадський И.С. Державне регулювання економіки АПК// Економіка АПК. – 1999. - № 1. – с. 69-72 .
43. Захарчук О.В. Інтеграція – як фактор ринкового розвитку економічних відносин у зернопродуктовому комплексі // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. – Збірник ІАЕ УААН. ч.2 . - К 2001. – С.115-118.
44. Захарчук О.В. Заставна ціна як економічний важіль регулювання на ринку зерна // Ціноутворення в процесі формування агропромислового комплексу України (1990-2000 рр.) . За ред. О.М.Шпичака. – К.: ІАЕ, 2002. – С.268-292.
45. Захарчук О.В. Застава зерна може багато // Зерно і хліб. – 2004. - №4. – с. 14
46. Захарчук О.В., Шовкалюк В.С. Ринок зерна: проблеми і сподівання// Економіка АПК. – 2003. - №3. – с. 116-121.
47. Зернові: Огляд ринку України // Сільський час. – 2003. - № 13, 21 лютого. – с. 6.
48. Ибрагимова И.В. Государственное регулирование на рынке зерна// Достижение науки и техники АПК.- 2000. - № 10. – с. 2.
49. Калінчик М.В., Ільчук М.М., Шовкалюк В.С., Калінчик І.М. Стабілізація ринку зерна в Україні: Монографія. – К.: Нічлава, 2006. – 230с.
50. Канівська В. Концепція регуляторної реформи в Україні// Публікація центру перспективних досліджень. – 2002.- №2.
51. Кириленко І.Г. Державне регулювання ринку в умовах продовольчої кризи // Економіка АПК. – 2003. - №9. – с. 9-16.
52. Кириленко І. Вирощеному врожаю дамо лад// Зерно і хліб. – 2003. - №3. – с. 3-5.
53. Кириленко І.Г. Зернове господарство та ринок зерна в Україні // Економіка АПК. – 2001 . - № 9. – с. 3-10.
54. Коваленко П.І., Філіпченко Л.А., Жовтонос О.І., Ляшевський В.І. Особливості формування посух в Україні та засоби боротьби з ними // Вісник аграрної науки. – 2002. - № 2. – с. 49.
55. Козаченко Л. Зернові – 2002: ринок світовий, тенденції українські//Сільський час. – 2002. - №88, 13 листопада . – с. 4.
56. Козачук Н. А. Развитие оптовой торговли продовольствием на региональном уровне // Достижения науки и техники АПК.– 2000. - № 12. – С. 34-38.
57. Концепція ціноутворення на продукцію АПК в перехідний період до ринкової економіки / О. М. Шпичак (керівник), П. Т. Саблук, Л. М. Худолій та ін. – К.: ІАЕ, 1994 . – 24 с.
58. Котлер Ф. Основы маркетинга. – М.: Прогресс, 1990. – 743с.
59. Курган Б.В. Ефективність виробництва цукрових буряків у Сумській області// Економіка АПК, 2004. - №3.- с. 115-118.
60. Кучер М.І. Пшениця: виробництво, експорт, імпорт// Економіка АПК .- 2002.-№9.- с. 27-31
61. Кредисов В. Держава і ринок: необхідність взаємодії у перехідній економіці // Економіка АПК. – 2002. - № 2. – с. 50-58.
62. Лобас М.Г. Розвиток зернового господарства України.–К, 1997.-447с.
63. Лишенко М.О. Державне регулювання ринку зерна// Матеріали міжнародної науково-практичної конференції в 2-х частинах. “Сучасні проблеми економіки сільського господарства та АПК”.- Суми: СНАУ, 13-16 травня 2003 р.- Ч.1.- С.271-275.
64. Лишенко М.О. Інфраструктурне забезпечення аграрного ринку в Сумській області // Технології 21 століття: Збірник наукових статей 10-ї міжнародної науково-методичної конференції в 3-х частинах.Том.1.- За. ред. д.т.н., проф. Захарова М.В .- Суми: СНАУ, 8-14 вересня 2003. - 162с. – стор. 114-119.
65. Лишенко М.О. Розвиток ринку зерна в Україні// Вісник Сумського національного аграрного університету . Науково-методичний журнал. Серія. “Економіка і менеджмент”. Випуск 3-4. – 2002 .- с. 33-38.
66. Лишенко М.О. Оптовий продовольчий ринок // Вісник Сумського національного аграрного університету. Науково-методичний журнал. Серія. “Економіка і менеджмент”. Випуск 3-4. – 2003 .- стор. 164-170.
67. Лишенко М.О. Біржова торгівля як одна із форм розвитку ринку зерна // Вісник Сумського національного аграрного університету. Науково-методичний журнал. Серія: “Фінанси і кредит”. – 2003.- № 2.- с. 151-154.
68. Лишенко М.О. Світовий ринок зерна і місце України на ньому// Вісник Сумського національного аграрного університету. Науково-методичний журнал. Серія. “Економіка і менеджмент”. Випуск 3-4 . – 2004.-стор. 37-39.
69. Лишенко М.О. Організаційно-економічні аспекти розвитку вітчизняного ринку зерна // Вісник Сумського національного аграрного університету. Науково-методичний журнал. Серія: “Фінанси і кредит”. – 2004. – №1(16).- 292 с.– стор. 84-90.
70. Лишенко М.О. Щодо визначення основних каналів реалізації зерна// Технология 21 века. Сборник научных статей по материалам 11-й международной научной методической конференции. Серия. «Актуальные проблемы транзитивной экономики».//Под ред. проф. Н.В. Захарова.- Сумы. - СНАУ.-2004.- с.74-75.
71. Лишенко М.О. Ефективність виробництва зерна в господарствах Сумської області // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Випуск 32.- Х.: ХНТУСГ, 2004.- 426с. – стор. 235-239.
72. Лишенко М.О. Елементи державного регулювання ринку зерна. Методичні основи сучасних досліджень в аграрній економіці//Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції . – в 3-х частинах, Житомир, 3-5 березня 2005 року. – Житомир: Видавництво „Державний агроекологічний університет”, 2005.- Ч.3.- 254с. .- стор. 103-106.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.