У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ РОЗВИТКУ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ РЕГІОНУ
Количество страниц 201
ВУЗ ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2008
Содержание ВСТУП

РОЗДІЛ 1
НАУКОВІ ЗАСАДИ ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНОГО
РОЗВИТКУ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ

1.1. Місце і роль фермерських господарств в аграрній сфері
економіки
1.2. Організаційно – економічні фактори розвитку
фермерських господарств
1.3. Методологія оцінювання ресурсного потенціалу та
ефективності фермерських господарств
Висновки до розділу 1

РОЗДІЛ 2
СУЧАСНИЙ СТАН РОЗВИТКУ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ
В СИСТЕМІ АГРАРНОГО ВИРОБНИЦТВА

2.1. Розміри, спеціалізація та технічна оснащеність
фермерських господарств
2.2. Регіональні особливості ефективності використання
виробничого потенціалу фермерських господарств
2.3. Формування системи кооперації фермерських господарств
Висновки до розділу 2

РОЗДІЛ 3
НАПРЯМИ РОЗВИТКУ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ
ФУНКЦІОНУВАННЯ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ

3.1. Оптимізація виробничо-галузевої структури фермерських
господарств
3.2. Шляхи інноваційного розвитку фермерських господарств
3.3. Розвиток кооперативних взаємовідносин фермерських
господарств
Висновки до розділу 3

ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ

ВСТУП


Актуальність теми. В Україні відбулася ринкова трансформація агра-рної сфери економіки, ринкова модель якої на сьогодні сформована і функці-онує. Усім недержавним господарюючим суб'єктом забезпечена економічна і правова самостійність, а їх економічні зв'язки регулює ринок. Вже усвідом-лено, що фермерські господарства є однією з ефективних форм господарю-вання, надійним засобом вирішення продовольчої проблеми суспільства, яке крокує до ринкової економіки і в цілому є фактором забезпечення соціально-політичної стабільності нашої країни. Але сьогодні необхідно закласти осно-ву щодо формування альтернативних варіантів розвитку фермерських госпо-дарств з більш високою кінцевою результативністю та конкурентоспромож-ністю в ринковому середовищі. Ця проблема на сучасному етапі розвитку аг-рарного сектору належить до найбільш актуальних та значимих.
Одним із шляхів її вирішення є розробка організаційно-економічних аспектів розвитку виробництва фермерських господарств, які не потребують значних капіталовкладень ззовні, зокрема – державних, але гарантують отримання високих кінцевих результатів як для приватного сектору економі-ки, так і суспільства в цілому. Поза увагою вітчизняних науковців, практиків і всіх тих, хто був причетний до аграрної реформи залишилося питання щодо врахування в процесі реформи організаційно-економічних процесів розвитку фермерства в Україні Саме системний підхід дає можливість виявити взаємо-зв’язок прогресивних організаційно-економічних процесів, їх зумовленість дією одних і тих же чинників та позитивний вплив на розвиток фермерського виробництва. Дослідження цього питання має принципове значення для об-ґрунтування «ефективної» аграрної політики держави та успішного вирішен-ня проблеми продовольчої безпеки та стабільного економічного зростання сільського господарства.
В економічній літературі розвиток фермерських господарств досліджу-ється в різних аспектах, що знайшло відображення у наукових працях вітчиз-няних вчених: Амосова О.Ю., Зінов’єва Ф.В., Зіновчука В.В., Крисального О.В., Ляшенка І.В., Макаренка П.М., Македонського А.В., Маліка М.Й., Ме-льника Л.Ю., Месель-Веселяка В.Я., Плаксієнка В.Я., Саблука П.Т., Томича І.Ф., Юрчишина В.В. та інших науковців.
Проте окремі аспекти формування ефективного фермерського вироб-ництва, з притаманними йому регіональними особливостями, досліджені не достатньою мірою, а саме: принципи формування та методичні підходи оцін-ки ресурсного потенціалу фермерських господарств, оптимізації їх виробни-чо-галузевої структури, створення умов для залучення інвестицій, розвиток кооперативних взаємовідносин. Тому розробка принципів та методологічних основ ефективного розвитку сучасного фермерського виробництва в Україні набуває актуальності як для економічної науки, так і для практики господа-рювання. Все це зумовило вибір теми, об’єкт і предмет дослідження, визна-чило її актуальність та соціально-економічну значимість.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисер-таційна робота виконана відповідно до напряму науково-дослідних робіт Дніпропетровського державного аграрного університету за темою “Організа-ція, розвиток та державне регулювання аграрного підприємництва в умовах ринкових перетворень (номер державної реєстрації 0102U005022)”. В її ме-жах автором визначені напрями розвитку фермерських господарств та розро-блені пропозиції щодо підвищення ефективності їх функціонування.
Мета й завдання дослідження. Мета дисертаційного дослідження по-лягає в узагальнені і поглиблені теоретичних, методичних, організаційно-економічних засад та обґрунтуванні пропозицій щодо забезпечення ефектив-ного функціонування й розвитку фермерських господарств. Для досягнення поставленої мети в роботі були визначені та реалізовані такі наукові завдан-ня:
- визначити економічну роль та принципи класифікації фермерських господарств;
- дослідити організаційно-економічні процеси розвитку сільського гос-подарства в економічно розвинених країнах;
- розробити методичні підходи оцінювання ресурсного потенціалу та ефективності його використання в фермерських господарствах Дніпропет-ровської області;
- дослідити регіональні особливості економічної ефективності викорис-тання ресурсного потенціалу фермерських господарств;
- обґрунтувати проектні моделі оптимальної виробничої структури та напряму спеціалізації фермерських господарств;
- розробити методичні рекомендації щодо аналізу виробничо-господарської діяльності фінансового стану фермерських господарств та їх інноваційно-інвестиційного розвитку;
- визначити перспективні моделі кооперативних форм об'єднання фер-мерських господарств.
Предметом дослідження є система організаційно-економічних та соці-альних відносин у процесі розвитку фермерських господарств в аграрній сфері економіки.
Об’єктом дослідження є процес розвитку фермерських господарств і їх взаємозв’язок з іншими підприємствами АПК.
Методи дослідження. Теоретична та методологічна основи дисерта-ційного дослідження ґрунтуються на фундаментальних положеннях економі-чної теорії, наукових розробках вітчизняних і зарубіжних вчених з питань реформування та перспектив розвитку сільськогосподарського виробництва, а також законодавчих та нормативно-правових актах України.
В роботі використовувалися методи дослідження: діалектичний, абст-рактно-логічний і системного аналізу (теоретичні і методологічні узагаль-нення, визначення ролі та ефективності фермерського виробництва, удоско-налення механізмів забезпечення їх ефективної виробничої структури); моно-графічний, розрахунково-конструктивний, аналітичних порівнянь (співстав-лення та аналіз результатів господарської діяльності фермерських госпо-дарств); соціологічний (анкетування фермерів регіону); економіко-математичного моделювання (оптимізація виробничої структури фермерсь-ких господарств, обґрунтування критеріїв оцінки поєднання галузей); аналі-тичного прогнозування (визначення системи заходів підвищення ефективно-сті фермерського виробництва).
Наукова новизна одержаних результатів. Найбільш вагомі наукові результати, що характеризують новизну дослідження отриману автором, по-лягають в наступному.
Удосконалено:
- методичний підхід до оцінки ресурсного потенціалу фермерських гос-подарств регіону через використання індексів порівнянних сільськогосподар-ських угідь, грошової оцінки основних виробничих ресурсів та кореляційної залежності виробництва валової продукції від ресурсозабезпеченості;
- методичні підходи до оцінки інвестиційних вкладень через показник чистого грошового потоку. Ставку дисконту при визначенні ефективності ін-вестиційної діяльності в майно фермерського господарства пропонується ви-значати через оцінку капітальних активів з урахуванням безризикової ставки прибутку, коефіцієнта міри ризику, середньоринкової ставки прибутку та ри-нкової премії.
Набуло подальшого розвитку:
- класифікація фермерських господарств за ознаками використання най-маної праці, в соціально-економічному контексті та формування продоволь-чої безпеки країни;
- методика оцінки ефективності діяльності фермерських господарств на основі формування інтегрованого показника за критеріями порівнянності об’єктів через методичний прийом “матриця координат”, оптимізацію параметрів порівняння, визначення індексів росту ефективності виробництва, виходу продукції на одиницю виробничих ресурсів та врахування рівня ефе-ктивності використання землі;
- оптимізація виробничо-галузевої структури фермерських господарств з урахуванням порівняльної переваги галузей, галузевої сумісності культур, конкурентоспроможності господарства та мінімального підприємницького ризику;
- механізм створення кооперативних форм господарювання в аграрній сфері через взаємодію фермерських господарств з іншими суб’єктами ринку за договором спільної діяльності, згідно якого фермер-диспетчер кооперати-ву за технологічними картами погоджує перелік і вартість робіт з виробничо-технічного обслуговування фермерських господарств.
Практичне значення одержаних результатів. Основні положення, ви-сновки та пропозиції за результатами досліджень доведені дисертантом до рівня практичних рекомендацій, які можуть бути використані фермерськими господарствами регіону, а також при вивченні економічних дисциплін студе-нтами вищих навчальних закладів.
Науково-методичні розробки автора та рекомендації щодо розвитку фе-рмерського виробництва області знайшли схвалення у спеціалістів Головного управління сільського господарства і продовольства Дніпропетровської обл-держадміністрації та використовувались ними у 2005 – 2007 рр. (довідка № 15-289 від 21.01.2008 р.). Розроблені дисертантом методики і практичні ре-комендації оцінки інвестицій та оптимізації галузевої структури прийнято до впровадження в селянському (фермерському) господарстві «Промінь» Пет-ропавлівського району Дніпропетровської області (довідка № 172 від 20.11.2007р.) та в фермерському господарстві «Сонячне» Юр'ївського району Дніпропетровської області (довідка № 5-27 від 16.11.2007р.). Теоретичні та методичні положення і пропозиції з проблем становлення, економічної ефек-тивності функціонування та перспектив розвитку фермерських господарств запроваджені в навчальний процес і використовуються при викладанні дис-циплін: „Основи економічної теорії”, „Економіка підприємства”, „Економіка сільського господарства”, “Основи підприємництва” Дніпропетровського державного аграрного університету (довідка № 9-11-776 від 10.12.2007 р.).
Особистий внесок здобувача. Основні положення, висновки та пропо-зиції дослідження є самостійною роботою автора. Автором дисертації опуб-ліковано самостійно 13 статей за темою дослідження, в яких розкрито основ-ні його результати.
Апробація результатів дисертації. Здобувач прийняв участь у роботі Міжнародних науково-практичних конференцій: «Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн» (м. Харків, 2005 р.), “Наука і вища осві-та” (Запоріжжя, 2007 р.); Всеукраїнських науково-практичних конференціях: «70 річчя факультету економіки і менеджменту Національної металургійної академії України» (м. Дніпропетровськ, 2005 р.); «Актуальні проблеми управління розвитком регіонального АПК» (м. Умань, 2007 р.); «Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку Придніпров’я» (м. Дніпропет-ровськ, 2007 р.); щорічних наукових конференціях професорсько-викладацького складу ДДАУ (м. Дніпропетровськ, 2004-2007 рр.).
Публікації. За темою дисертації опубліковано 13 наукових праць зага-льним обсягом 3,8 ум. др. арк., з них 6 у наукових фахових виданнях.
Структура та обсяг роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних літературних джерел (160 наймену-вань). Робота викладена на 189 сторінках комп’ютерного тексту, містить 29 таблиць та 8 додатків.



Список литературы ВИСНОВКИ


1. Встановлено, що при будь-якій організаційно-правовій формі приват-них господарств на рівні первинної виробничої ланки завжди є реальний гос-подар виробництва. А це обумовлює його прагнення “примножити” об’єкти власності, збільшити доходи в результаті ефективного їхнього використання. У тих випадках, коли власник-господар і працівник представлені в одній лю-дині – проблема її сумлінного і творчого відношення до справи – самореалі-зується “природним” чином. Щодо товарних підприємств, то тут позначаєть-ся дія не тільки приватної власності, але й об’єктивних законів ринкової еко-номіки і насамперед конкуренції, ринково-підприємницького середовища. Вирішення проблеми сумлінного, творчого відношення людини до праці, ра-ціонального використання засобів і результатів виробництва – це найважли-віша позитивна ознака приватних господарств, яка багато в чому визначає їх життєстійкість та ефективність виробництва.
2. Однією з найгостріших проблем, притаманних більшості дрібних, ма-лих і середніх ферм, є недостатній рівень концентрації виробництва. У певній мірі вона долається шляхом їх спеціалізації і кооперації та інтеграції. Саме вони дають змогу використати основну перевагу сімейних фермерських гос-подарств – високу мотивацію до праці, і якщо не вирішити, то пом’якшити проблему низького рівня концентрації виробництва. Відносно корпоратиза-ції, то вона діє у цьому ж напрямку. Але об’єднання власників має і певні не-доліки, оскільки у певній мірі «розмивається» особиста зацікавленість і від-повідальність. При цьому така «розмитість» зростає у міру збільшення кіль-кості суб’єктів, що об’єднуються.
3. Вибір пропонованих методичних підходів щодо оцінки виробничого потенціалу фермерських господарств залежить від поставлених цілей та за-вдань. Так, показники грошової оцінки виробничого потенціалу знайдуть за-стосування в системі оподатковування сільськогосподарських підприємств, визначенні величини орендної плати, управлінні процесом формування ре-сурсного потенціалу. Використання рівняння регресії ефективне при аналізі господарської діяльності підприємства і плануванні його розвитку, розрахун-ків фактичного і нормативного потенціалів. Застосування лінійного програ-мування дає можливість чисельно виразити комплексну оцінку ресурсів че-рез максимальний обсяг валової продукції.
4. Вважаємо, що застосування методики оцінки ефективності функціо-нування фермерських господарств повинно враховувати ряд особливостей: характеристика регіону розташування; відсутність достатньої кількості ста-тистичних показників по нових формах господарювання; організація роботи з оцінки ефективності виробництва. Пропонуємо оцінку діяльності фермерсь-ких господарств здійснювати на основі формування інтегрованого показника за критеріями порівнянності об’єктів через методичний прийом “матриця ко-ординат”, оптимізацію параметрів порівняння, визначення індексів росту ефективності виробництва, виходу продукції на одиницю основних видів ре-сурсів та врахування рівня ефективності використання землі.
5. Незважаючи на те, що в області з року в рік зростає кількість фермер-ських господарств, збільшуються земельні площі у їх користуванні, за весь період своєї діяльності фермерські господарства так і не набули суттєвого впливу на аграрний сектор економіки області. За 2005 р. ними було виробле-но валової продукції на суму 302,4 млн. грн., що становить лише 13,6 % від її галузевого обсягу. Основна частина доходу від продажу сільськогосподарсь-кої продукції власного виробництва (95,8%) була отримана фермерами від реалізації продукції рослинництва і 4,2% – від реалізації тваринницької про-дукції. У 2005 р. фермерськими господарствами в середньому на одне госпо-дарство було одержано майже по 116 тис. грн. доходу. За даними анкетних спостережень у 2005 р. рівень рентабельності від реалізації продукції фер-мерських господарств склав 15,6 %, що на 14,4 % менше, ніж у сільськогос-подарських підприємствах інших форм господарювання. В середньому од-ним фермерським господарством було отримано по 15,2 тис. грн. чистого прибутку, хоча значна частина їх (23,2 %) працювала нерентабельно.
6. Для створення і функціонування міжфермерських кооперативних об‘єднань використовуються наступні принципи: наукова обґрунтованість і економічна доцільність створюваних формувань на кооперативній основі; добровільність входження фермера в нову господарську структуру і демокра-тичний характер прийняття рішень; вибір форм господарювання, що забезпе-чують взаємну зацікавленість фермерських господарств, підприємств і дер-жавних структур; самостійність і самоврядність кооперативного формування в господарській діяльності. Цей перелік пропонуємо доповнити таким прин-ципом, як регіональна соціально-економічна спрямованість діяльності нових суб'єктів господарювання. При всьому різноманітті форм і видів фермерської кооперативної діяльності нами виділяються два основні її напрямки: з вироб-ництва сільськогосподарської продукції; споживчі кооперативи з обслугову-вання фермерських господарств.
7. Дослідження залежності виходу валової продукції ФГ від якості ґрун-тів, трудо- і фондозабезпеченості показало, що найбільший вплив на аналізо-ваний показник має забезпеченість трудовими ресурсами та якість ґрунтів. Коефіцієнти парної кореляції між цими ознаками відповідно рівні 0,55 і 0,47 для господарств Лівобережжя і 0,57 і 0,63 для господарств Правобережжя. Менш істотний зв'язок між фондооснащенністю і виходом валової продукції; для господарств Право- і Лівобережжя ці коефіцієнти відповідно становлять 0,38 і 0,33. Сукупний коефіцієнт множинної кореляції одночасного впливу факторних ознак на результат у фермерських господарствах Правого берега дорівнює 0,51, а господарствах Лівобережжя – 0,48. Отже, розглянуті факто-ри є визначальними у формуванні обсягу виробленої продукції. Необхідно зазначити, що коефіцієнти кореляції, розраховані для господарств Правобе-режжя вище, ніж у Лівобережних районах. Значна частина господарств Пра-вобережжя відчувають дефіцит основних виробничих ресурсів. У той час, як господарства Лівобережжя мають більш вирівняну ресурсозабезпеченість.
8. Дослідженнями встановлено, що 47,6 % аналізованих господарств Лі-вобережжя і 61,7 % аналізованих фермерських господарств Правобережжя ефективно використовують свій ресурсний потенціал. Ті господарства, що залишилися (52,4 і 38,3 відсотки відповідно) використовують його не ефек-тивно. Основною причиною низького рівня використання потенціалу є не-ефективне поєднання основних виробничих факторів. Так, 38,3 % фермерсь-ких господарств Правобережжя відчувають дефіцит земельних ресурсів, в 61,7 % господарств цієї зони не вистачає земельних і технічних засобів виро-бництва. Серед господарств Лівобережжя 62 % мають нестачу землі й основ-них фондів, 52,4 % - мають низьку технічну оснащеність. Єдиний ресурс, що знаходиться в надлишку – це "робоча сила", і лише невелика частина госпо-дарств (10,3 % Лівобережжя і 7,2 % Правобережжя) змогла оптимально по-єднати наявні засоби виробництва. У господарствах з низькою технічною оснащеністю нестача засобів виробництва впливає на основну господарську рівновагу: ріст тяжкості праці змушує скорочувати виробництво продукції, що веде до неефективного використання землі і зниженню ефективності ви-користання всього потенціалу.
9. Економічна ефективність фермерських господарств значною мірою залежить від оптимальної структури та спеціалізації виробництва. Згідно оп-тимального плану структурні перетворення галузей зумовили зміни в струк-турі посівних площ відповідно до вимог агротехніки виробництва. У пропо-нованих моделях об'єднань фермерських господарств створюються сприят-ливі умови для ефективнішого використовування землі, трудових ресурсів, матеріально-грошових коштів. При цьому з'являється можливість викорис-тання більшого набору сільськогосподарських культур та найбільш оптима-льного їх поєднання. Розширення орних угідь може здійснюватися декілько-ма шляхами: або за рахунок оренди, або за рахунок залучення нових учасни-ків кооперації.
10. Розвиток сільського господарства пов'язаний з активізацією інвести-ційних та інноваційних процесів в аграрній сфері національної економіки. Застосування сучасних методик визначення ефективності інноваційно-інвестиційної діяльності в аграрній сфері, які ґрунтуються на фундаменталь-ній концепції сучасної фінансової теорії зміни вартості грошей у часі, дозво-ляють розрахувати прогнозні значення найбільш песимістичної, найбільш імовірної та оптимістичної оцінки чистого грошового потоку сільськогоспо-дарського підприємства. При визначенні ефективності інвестицій в цілісний майновий комплекс на базі грошового потоку для власного капіталу ставку дисконту пропонуємо розраховувати за моделлю цінової оцінки капітальних активів та методом підсумовування. Якщо використовуються різні інвести-ційні джерела, то ставку дисконту розраховуємо за середньозваженою вартіс-тю власного, залученого та позикового капіталу.
11. Розраховані оптимальні моделі об'єднання фермерських господарств припускають повну розораність сільськогосподарських угідь. Площа чистого пару в структурі ріллі становить від 7,8 до 8,3 %, при цьому значно збільшені площі під багаторічними травами – до 15 % та пропашними культурами – до 8 %. Частка продукції галузі тваринництва в структурі товарної і валової продукції з ростом оптимальних моделей розмірів фермерських господарств має тенденцію до зниження: в фермерських господарствах площею землеко-ристування до 100 га вона становила в структурі товарної продукції 10,2 %, а при площі ріллі від 300 до 500 га вона зменшилася на 3,4 %. Із збільшенням площі ріллі збільшується і різниця між фактичним та оптимальним рівнем прибутку. Якщо в першому варіанті (до 100 га) прибуток за оптимальним рі-шенням перевищує фактичний рівень у 1,9 рази, то в третьому варіанті (301-500 га) – вже в 2,3 рази.



СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку. Інформаційно-аналітичний збірник (випуск 6) / За ред. П.Т.Саблука та ін. – К.: ІАЕ, 2003. – 647 с.
2. Амбросов В. Я. Реструктуризація виробництва в АПК // Економіка АПК. – 1999. – № 1. – С. 78-80.
3. Амбросов В.Я., Маренич Т.Г. Организационно-экономические факто-ры результативности реформирования АПК // Проблеми економіки аг-ропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу. В 2-х т. – Т. 1. – К., 2000. – С. 25-33.
4. Амосов О.Ю. Фермерство як форма підприємництва в аграрній сфері / /Агросвіт. - №23. -2007.-С.33-36.
5. Амосов О.Ю. Чинники стійкості розвитку фермерського виробництва // Агросвіт. - №24. - 2007.-С.22-25.
6. Александрова А.І. Теоретичний аспект суті селянських (фермерських) господарств // Вісник ХДАУ.- 2001.- №2.- С.109-116.
7. Баланюк І.Ф., Гудима В.Ф. Сільськогосподарська кооперація селян-власників //Проблеми економіки агропромислового комплексу і фор-мування його кадрового потенціалу. В 2-х т. - К.,2000.- T.I - С.141-143.
8. Блэк Д., Клаусон М., Сайр Ч. Организация сельскохозяйственных предприятий в США.- М.: Сельхозгиз, 1957.
9. Балян А. В., Спаський Г. В. Виробництво сільськогосподарської про-дукції в селянських (фермерських) господарствах області // Економіка АПК. – 1999. – № 9. – С. 29-34.
10. Балян А. В. Земельні реформи в постсоціалістичних країнах Східної Європи // Економіка АПК. – 2001. – № 11. – С. 115-118.
11. Белова Т., Барсукова Н. Экономико-математическая оценка различных форм хозяйствования в молочном скотоводстве // АПК: экономика, управление. - 1995. - №9. - С.62.
12. Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент. – К.: МП «ИТЕМ» ЛТД: Юнайтед Лондон Трейд Лимитед», 1995. – 448 с.
13. Брянских Е.П., Гусаров Г.И., Николаев Г.И. и др. Экономика сельско-го хозяйства: Методические указания . - М., 1984. - 60 с.
14. Бугуцький О.А., Орлатий М.К. Форми господарювання та розвиток соціальної сфери в аграрному секторі // Розвиток форм господарюван-ня на селі. - К.: Урожай, 1993. – 376 с.
15. Бурдейний І. М. З досвіду державного регулювання сільськогосподар-ського виробництва зарубіжних країн // Економіка АПК. – 2001. – № 2. – С. 124-127.
16. Василенко В.П., Оверчук О.Л. Функціонування малих ферм США // Економіка с.-г. і перероб. підприємств. - 1991.- №11.- С.59-62.
17. Великий незнакомец: крестьяне и фермеры в современном мире: Пер. с англ.: под ред. А.В.Гордона. - М.: Прогресс, 1992.- 432 с.
18. Власов В.І. Система державних програм підтримки фермерів США // Економіка АПК.- 1995.- №2.- С.79-81.
19. Волик А.М. Розвиток виробничої та обслуговуючої сільськогосподар-ської кооперації в Україні // Економіка АПК. - 2000. -№ 4. - C.38-39.
20. Гарбуз М. Формування і розвиток ринку землі в процесі проведення земельної реформи // Економіст. – 2001. – № 9. – С. 42-45.
21. Гладій М.В. Використання потенціалу аграрного сектора економіки України: Монографія. - Львів, 1999. – 216 с.
22. Глухенькая Г. Использование земли крестьянскими (фермерскими) хозяйствами //АПК: экономика, управление. - 1995. - №8.-С.67.
23. Гончаренко В.В. Кредитні спілки як фінансові кооперативи: міжнаро-дний досвід та українська практика. - К.: Наукова думка, 1997.- С.44-46.
24. Гречкосій В. Д. Використання сільськогосподарської техніки у фер-мерських господарствах // Економіка АПК. – 2004. – № 1. – С. 37-38.
25. Грищенко О. В. Фермерські господарства як форма аграрного бізнесу. Забезпечення ефективного функціонування селянських (фермерських) господарств. – Х.: ХДТУСГ, 2000. – 53 с.
26. Губарик О.М. Визначення економічної ефективності діяльності аграр-них підприємств // Матеріали Міжнародного форуму молодих вчених «Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн». Том 1. – Х.; ХНТУСГ. – 2005. – С. 197-198.
27. Губарик О.М. Проблемні питання щодо сутності та критеріїв визна-чення економічної ефективності діяльності аграрних підприємств // Ві-сник Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка. Економічні науки. Вип.. 34. – Ха-рків: ХНТУСГ, 2006р. – С. 51-54.
28. Губарик О.М. Методичні підходи ефективного розвитку підприємств в умовах здійснення інновацій // Економіка і управління у промисло-вості. Том 1. – НметАУ. – 2005. – С. 33-35.
29. Губарик О.М. Теоретичні аспекти інноваційної діяльності підпри-ємств // «Ринкові механізми управління економікою».–ДДАУ.-2006.–С.24-25.
30. Губарик О.М. Сутність і роль планування ефективного розвитку сіль-ськогосподарських підприємств // Вісник ХНАУ. Наукові засади реалі-зації аграрної політики в Україні. 2006. - №9. – С. 75-79.
31. Губарик О.М. Місце та роль фермерських господарств в аграрній сфе-рі економіки // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємницт-во. – 2006. - №3. – С. 71-74.
32. Губарик О.М. Методологічні основи оцінювання ефективності фер-мерських господарств // Держава та регіони. Серія: економіка та під-приємництво. – 2006. - №4. – С. 105-109.
33. Губарик О.М. Ринкові фактори ефективного розвитку фермерських господарств // Економіка і держава. – 2006. - №10. – С. 46-48.
34. Губарик О.М. Особливості інвестування діяльності фермерських гос-подарств // Матеріали всеукраїнської наукової конференція молодих вчених. УДАУ. – Частина 2. – 2007. – С. 70 – 71.
35. Губарик О.М. Особливості та напрямки розвитку фермерської коопе-рації й агропромислової інтеграції // Держава та регіони. Серія: еконо-міка та підприємництво. – 2007. - №1. – С. 93-97.
36. Губарик О.М. Напрямки інноваційного розвитку фермерських госпо-дарств // Матеріали I регіональної науково-практичної конференції «Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку Придніп-ров’я». – Дніпропетровськ: ДДАУ, 2007. – 132 с.
37. Губарик О.М. Методичні підходи до визначення раціональних розмі-рів і структури виробничого потенціалу фермерських господарств // Держава та регіони. Серія: економіка та підприємництво. – 2007. - №2. – С. 88-91.
38. Губарик О.М. Фермерське господарство як форма підприємства в аг-рарній сфері // Наука і вища освіта: Тези доповідей учасників ХV Між-народної наукової конференції молодих науковців, м. Запоріжжя, : ГУ «ЗІДМУ», 17-18 травня 2007р.-Ч.1. – С.50.
39. Даниленко А.С. Основні напрями удосконалення земельних відносин та їх роль у формуванні стратегії національної продовольчої безпеки України у ХХІ столітті // Економіка АПК. – 2001. – № 4. – С. 28 – 32.
40. Діденко Б.В. Молочно-м’ясний тип спеціалізованого фермерського господарства: організація і функціонування. – К.: ІАЕ, 1999. – 24 с.
41. Добрынин В.А., Беляев А.В., Дунаев Г.А. и др. Экономика сельского хозяйства. — М.: ВО Агропромиздат, 1990. - 476 с.
42. Дмитриенко Н., Дунаев В., Шалашова Т. и др. Кооперация крестьян-ских (фермерских) хозяйств // АПК: экономика, управление. - 1997. - №7. - С.67.
43. Добрынин В. Три главных направления выхода АПК из катастрофы // АПК: экономика, управление. – 2001. – № 5. – С. 18-24.
44. Додонова М.В., Ляшенко И.В. Диверсификация деятельности малых форм хозяйствования / в книге «Проблемы и перспективы развития транзитной экономики». – Симферополь: Таврия-Плюс, 2003. – С. 165-168.
45. Закон України “Про інвестиційну діяльність” N 1560-XII від 18 верес-ня 1991 року // Відомості Верховної Ради (ВВР). – 1991. - N 47. - С. 646.
44. Закон України “Про селянське (фермерське) господарство” від 22 чер-вня 1993 р. – В кн. Збірник нормативних актів по реформуванню влас-ності / За ред. В.Д. Гревцова. - К.: Урожай, 1993.
45. Закон України „Про кооперацію" //Все про бухгалтерський облік.-2003.-№84.-С.11-18.
46. Збірник нормативних актів по реформуванню власності // В.Д. Грев-цов. – К.: Урожай. – 1993.
47. Земельний кодекс України. 13 березня 1992 р. // Голос України. – 5 травня 1992 р.
48. Земельні відносини в Україні. Законодавчі акти і нормативні докумен-ти. – К.: Урожай. – 814 с.
49. Земельний кодекс України // Економіка АПК. – 2001. – № 11. – С. 3 – 50.
50. Земельна реформа: питання і відповіді. – 3-тє вид., змін. і доп. – К.: 2001. – 64 с.
51. Земельне право. Академічний курс / За ред. чл.-кор. НАН України, академіка АПрН України В.І. Семчика і к.ю.н П.Ф. Кулініча. – К., 2001. – 424 с.
52. Земельний кадастр і моніторинг ґрунтів України // Охорона ґрунтів: Навч. посіб. – К., 2001. – С. 375 – 388.
53. Зіновчук В.В. Економіко-правові аспекти розбудови кооперативного руху в сільському господарстві //Вісник Львівської комерційної ака-демії. - Серія економічна, випуск б- Львів: Коопосвіта, 1999. – С. 62-67.
54. 3іновчук В.В. Кооперативна ідея в сільському господарстві України i США.- К.: Логос, 1996.-220 с.
55. 3іновчук В.В. Місце i роль кооперативів в агробізнесі країн Європей-ського Союзу //Економіка АПК .-2000.-№2.-С.80-83.//Економіка АПК.-2005.-№ 7.-С.128-133.
56. 3іновчук В.В. Організаційні основи сільськогосподарського коопера-тиву. - 2-е вид., перероб. і доп. - К.: Логос, 2001. - 254 с.
57. 3іновчук В.В. Тлумачення міжнародних принципів с.-г. кооперації //Научные труды Крымского гос. аграрного ун-та. Сер. эконом. науки, Вып. 594.-Симферополь.-1999.-С. 173-192.
58. Зиновьев Ф.В. Формирование эффективных механизмов хозяйствова-ния в агропромышленном комплексе Крыма. – Симферополь: Таврия, 2001. – 260 с.
59. Зиновьев Ф.В., Горда О.С., Ляшенко И.В. Малые формы хозяйствова-ния. – Симферополь: Таврия, 2003. – 164 с.
60. Золотухин В.П. Структура американского фермерства: социальные аспекты (По материалам сельскохозяйственной перепеси) // США: экономика, политика, идеология. – 1997. – № 6. – С. 112-125.
61. Зубець М.В., Буркат В.П. Нідерландське фермерство // Вісник аграр-ної науки.- 1993.- №2.- С.50-51.
62. Иоаннесян С. Л., Левина Н. З. Продовольственная безопасность – при-оритетная цель сельскохозяйственной политики США // США: эконо-мика, политика, идеология. – 1997. – № 10. – С. 109-119.
63. Карабаджак К. С. Реформування відносин власності в аграрному сек-торі України в умовах становлення змішаної економіки: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.01.01 / КНЕУ. – К., 1999. – 19 с.
64. Касл Э. и др. Эффективное фермерское хозяйствование. - М.: Агро-промизадт, 1991. - 425 с.
65. Кісіль М.І. Інвестиційна та інноваційна складові доктрини аграрної політики України // Економіка АПК. – 2003. - № 7. – С.83.
66. Кириленко І. Г., Макаренко П. М., Мельник Л. Ю. Ринкова економіка та державне регулювання: Монографія. – Дніпропетровськ: Пороги, 1997. – 457 с.
67. Калс Э., Бекер М., Нелсон А. Эффективное фермерское хозяйство / Пер.с англ.- М.: Агропромиздат, 1991. – 446 с.
68. Качор А. Головна мета української кооперації у вільному світі. - Він-ніпег, Канада: Видання "Кооперативна громада", 1974.
69. Корнійчук Л.Я. Історія економічних учень: Підручник. - К, 1999.-
564 с.
70. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради Украї-ни 28 червня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - №30.
71. Колокольчикова І.В. Інвестиційне забезпечення фермерських госпо-дарств // Економіка АПК, №2, 2005, с. 69 – 72.
72. Колокольчикова І.В. Розвиток фермерських господарств та проблеми обслуговуючої кооперації // Вісник Харківського національного техні-чного університету сільського господарства: Економічні науки. Вип. 52. – Харків: ХНТУСГ, 2007 р. – 175 – 180 с.
73. Комов Н. Государственное регулирование земельных отношений в условиях рыночной экономики // АПК: экономика, управление. – 1999. – № 3. – С. 3-7.
74. Коныгин А. А. Фермерское хозяйство США. – М.: Агропромиздат, 1989. – 207 с.
75. Криворучко В.І., Макаренко П.М. Стратегія адаптації аграрних під-приємств до ринкового середовища // Основи аграрного підприємниц-тва. – К.: ІАЕ, 2000. – С. 546-557.
76. Крисальний О.В. Трансформація колективних сільськогосподарських підприємств у кооперативні формування // Економіка АПК. - 2000. - №3-С.15-17.
77. Кудряшов В.И., Миндрин А.С., Родин В.Э. Показатели и факторы эф-фективности фермерских хозяйств // Экономика сельскохозяйствен-ных и перерабатывающих предприятий. - 1996. - №9. - С.33.
78. Кучер О. Земельний фонд як об’єкт державного управління // Еконо-міка України. – 2003. – № 1. – С. 59-64.
79. Кучер О. На селі відроджено історично справедливі відносини // Еко-номіка АПК. – 2005. – № 1. – С. 3-10.
80. Луценко Ю.О. Акціонерні відносини в системі агробізнесу // Підпри-ємництво в аграрній сфері економіки. - 2-е вид. - К., 1998. С.244-321.
81. Лукінов І. Пріоритетна політика держави в технологічних перетво-реннях // Економіка України. – 1997. – № 2. – С. 4-19.
82. Лук’яник М.М. Методичні підходи до визначення ефективності інвес-тицій у сільському господарстві // Економіка АПК. – 2004. - № 10. – С.110 – 112.
83. Макарова О.В., Хлыстов Н.И. Применение экономико-математических методов при создании цехов, перерабатывающих соб-ственную продукцию // Экономика сельскохозяйственных и перераба-тывающих предприятий. - 1996. - №9. - С.21.
84. Макаренко П. М. Організація і економічний механізм адаптації аграр-ного господарювання до ринково-підприємницького середовища: Ав-тореф. дис. д-ра екон. наук: 08.06.02 / Харк. держ. економ. ун-т. – Хар-ків, 1999. – 35 с.
85. Малік М.Й., Зіновчук В.В. Кооперативні відносини в аграрному сек-торі // Сучасна аграрна політика: Проблеми становлення. -1996. - С. 363-386.
86. Малік М.Й. Особливості формування виробничих сільськогосподар-ських кооперативів //Основи аграрного підприємництва. - К., 2000. - С. 359-370.
87. Малік М.Й. Кооперація як мотив для виробничої діяльності // Еконо-міка АПК. -1996. - № 2. - С. 31-39.
88. Малік М.Й. Економічні та соціальні умови формування малих підпри-ємницьких структур // Економіка АПК. – 1996. – № 5. – С. 17-22.
89. Малые фермерские хозяйства США и проблемы их формирования в СССР (Агробизнес) / Л.Л. Булочникова, Б.И. Плешков, Л.А.Демидова, С.Б.Новиков. - М.: Экономика, 1991.- 36 с.
90. Мирошниченко А. Методические подходы к оценке земельных участ-ков // Підприємництво, господарство і право. – 2000. – № 9. – С. 75-77.
91. Мельник Л. Л. Потенційні можливості і проблеми розвитку фермерсь-ких господарств // Вісник Сумського державного аграрного універси-тету. Сер. “Фінанси і кредит”. – 1999. – № 1. – С. 128-132.
92. Мельник Л. Л. Спеціалізація і кооперація фермерських господарств як фактор підвищення їх ефективності // Держава та регіони. – Серія: Економіка та підприємництво. – 2001. – № 4. – С. 102-106.
93. Мельник Л. Л. Становлення і сучасний стан селянських (фермерських) господарств в Україні // Держава та регіони. – Серія: Економіка та під-приємництво. – 2003. – № 1. – С. 229-238.
94. Мельник Л. Е., Корецкий Н. Х., Плаксиенко В. Я. Особенности пред-принимательства в сельском хозяйстве: учебное пособие / Днепропетр. гос. агр. ун-т. Днепропетровск. – 1995. – 88 с.
95. Мельник Л.Ю., Корецький М.Х., Карпенко А.М. Система відносин власності та господарювання в аграрному секторі економіки: Моно-графія. – Дніпропетровськ: Січ, 2000. – 392 с.
96. Мельник Л. Ю., Макаренко П. М., Кириленко І.Г. Економічна теорія на межі тисячоліть. Навчальний посібник. – К.: ІАЕ УААН. – 2003.- 748 с.
97. Мельник Л. Ю., Любович О. А., Мельник Л. Л. Приватні господарства в аграрному виробництві: Монографія. – Дніпропетровськ: Січ, 1999. – 169 с.
98. Мельник Л.Ю., Самілик Т.М. Сутність та економічний потенціал „трудових” і „капіталістичних” аграрних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. Серія: економіка та підприємство. – 2003. - №3.- С.265-279.
99. Мельник Л.Ю., Сєдих А.А. Деякі аспекти функціонування фермерсь-ких господарств у США і в Україні// Держава і регіони. Серія: Еконо-міка та підприємництво. – 2003. - №1. – С. 238-244.
100. Мельник Л.Ю., Макаренко П.М. Структура форм господарювання в агро- сфері економічно високо розвинутих країн// Економіка АПК. -2003. - №9. – С.3-9.
101. Месель-Веселяк В. Я. Напрями реформування агропромислового ви-робництва в Україні // Економіка АПК. – 2005. – № 1. – С. 36.
102. Методика определения экономической эффективности использова-ния в сельском хозяйстве результатов научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, новой техники, изобретений и рацио-нализаторских предложений. - М., 1980.- 117 с.
103. Милосердов В. Ответ сторонникам курса продолжения реформ // АПК: экономика, управление. – 2000. – № 1. – С. 18-30.
104. Милосердов В. Интересы, собственность: эффективность // АПК: экономика, управление. – 2004. – № 12. – С. 4-11.
105. Москаленко А. Еволюція орендного землекористування: зарубіжний та вітчизняний досвід // Економіка України. – 2003. – № 9. – С. 88-94.
106. Москвин А. Проблеми і альтернативи агрореформи // Економіка України. – 1998. – № 1. – С. 74-82.
107. Никифоров П. Совершенствовать инвестиционную политику // АПК: экономика, управление. - 1997. - №9. - С. 54.
108. Нелеп В. Ринкова стратегія сільськогосподарського підприємства // Економіка України. – 2004. – № 7. – С. 64-69.
109. Оглоблин Е., Свободин В. Модель эффективного ведения сельского хозяйства региона // АПК: экономика, управление - 1995. - №8. - С.14-20.
110. Онищенко О. М. Формування в аграрному секторі України організа-ційної структури ринкової економіки // Економіка АПК. – 2003. – № 1. – С. 49-54.
111. Онищенко О. Завершення початкового етапу формування нової ор-ганізаційної структури аграрного сектора // Економіка України. – 2001. – № 7. – С. 59-68.
112. Онищенко О. Аграрна реформа в КНР // Економіка України. - 1992.- №1.- С. 65-72.
113. Павлишенко М. Яка власність на землю нам потрібна // Економіка України. – 1996. – № 4. – С. 59-66.
114. Пахольчук O.I. Фермерство: проблеми становлення і розвитку // Аг-роінком. - 1998. - №3. - С. 41-42.
115. Про прискорення земельної реформи та приватизації землі. Постано-ва Верховної Ради України від 13 березня 1992 р. №2200-ХІІ // Відо-мості Верховної Ради – 1992. - №25. – С. 355.
116. Плаксієнко В.Я. Ресурсоутворення в агропромисловому комплексі // Держава та регіони. – Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – № 5. – С. 167-173.
117. Плаксієнко В.Я. Особливості відтворення окремих видів ресурсів в АПК // Держава і регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. - №5. – С. 138-144.
118. Плетенецька С.М. Орендні відносини в діяльності сільськогосподар-ських кооперативів // Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу: Тези Міжнарод. наук.-практ. конф., присвяченої пам'яті проф. Євгена Храпливого, м.Львів, Львівський держагроуніверситет-Львів, 1999.- С. 82-84.
119. Пасхавер Б. Продовольча доступність // Економіка України. – 2001. – № 7. – С. 69-77.
120. Про форми державних актів на право власності на землю і право по-стійного користування землею. Постанова Верховної Ради України від 13 березня 1992 р. №2200-ХІІ // Відомості Верховної Ради – 1992. - №25. – С. 356.
121. Пулім В.А. Майбутнє за сільськогосподарською кооперацією // Еко-номіка АПК. - 1998. - №1. - C. 14-16.
122. Радченко В. Что главное в нижегородской модели реорганизации коллективных сельскохозяйственных предприятий? //АПК: экономика, управление. - 1995. - №11. - С. 27.
123. Рекомендації з реформування міжгосподарських підприємств / М.І. Кісіль, І.І. Ємець, П.А. Стецюк. – К.: ІАЕ УААН, 2000. – 16 с.
124. Рекомендації по формуванню і функціонуванню приватно-орендних підприємств / Саблук П.Т., Гайдуцький П.І., Месель-Веселяк В.Я. та ін. – К.: ІАЕ УААН, 1997. – 80 с.
125. Рекомендації про порядок залучення та використання майна новост-вореними сільськогосподарськими підприємствами / П.Т. Саблук, М.Й. Малік, М.Я. Дем’яненко та ін. – ІАЕ УААН, 2000. – 110 с.
126. Рекомендації щодо створення приватного сільськогосподарського підприємства з орендними відносинами та організації його розвитку / П.Т. Саблук, В.В. Юрчишин, М.Й. Малік та ін. – К.: ІАЕ УААН, 1998. – 130 с.
127. Розвиток господарських формувань і організація виробництва в аг-рарній сфері АПК / М.В. Зубець, П.Т. Саблук, В.Я. Месель-Веселяк та ін. – К.: ІАЕ УААН, 1999. – 296 с.
128. Розвиток форм господарювання на селі / В.Я. Месель-Веселяк, П.Т. Саблук, М.Й. Малік та ін. – К.: Урожай. – 1993. – 376 с.
129. Рубахин С. О классификации предприятий частнохозяйственного ук-лада в сельском хозяйстве // АПК: экономика, управление. – 1997. – №1. – С. 73-76.
130. Рунов Б. Фермерство: проблемы и решения //АПК: экономика, управ-ление. - 1995.- №10. - С.53.
131. Саблук П.Т., Юрчишин В.В., Малік М.Й. Організаційно-правові фо-рми господарювання в АПК. – К.: ІАЕ, 1998. – 36 с.
132. Саблук П.Т., Месель-Веселяк В.Я. Напрями кооперування селянсь-ких (фермерських) господарств // Розвиток господарських формувань і організація виробництва в аграрній сфері АПК. - К., 1999. – С. 116-123.
133.Саблук П.Т., Месель-Веселяк В.Я. Напрями кооперування селянських (фермерських) господарств // Розвиток господарських формувань і ор-ганізація виробництва в аграрній сфері АПК. - К., 1999. – С. 116-123.
134. Саблук П.Т., Месель-Веселяк В.Я. Наукові засади розвитку коопера-ції, спеціалізації і концентрації виробництва у фермерських господарс-твах //Розвиток господарських формувань і організація виробництва в аграрній сфері АПК. - К., 1999. - С. 111-116.
135. Саблук П.Т., Месель-Веселяк В.Я., Коновалов І.В. Основні проблеми розвитку фермерства і напрями їх вирішення // Розвиток господарсь-ких формувань і організація виробництва в аграрній сфері АПК. - К., 1999. - С. 101-111.
136. Саблук П.Т. Направления реформ и инновационных процессов в АПК Украины // Економіка АПК. – 2003. - № 5. – С.152.
137. Свободин В., Свободина М. Эффективность становления рыночных отношений в сельском хозяйстве России // Международный сельскохо-зяйственный журнал -1995. - №1. - С.29-34.
138. Сільськогосподарська кооперація: суть та проблеми розвитку в Укра-їні / П.Т.Саблук, В.П.Ситник, М.Й.Малік та ін.; За ред. М.Й. Маліка. – К.: ІАЕ УААН, 1999.-166 с.
139. Сергеев С. Современная аграрная реформа в Российской Федерации и развитие сельского хозяйства СССР в послевоенные годы // АПК: экономика, управление. – 1993. – № 6. – С. 21-29.
140. Статистичний щорічник “Сільське господарство України” за 2005 рік / Державний комітет статистики України: К., 2006. – 285 с.
141. Степаненко И. Ф. Из опыта фермерского хозяйства Польши // Еко-номіка АПК. – 1998. – № 4. – С. 86-93.
142. Томич І.Ф. Фермерські господарства на шляху розвитку // Економіка АПК. – 1999. - №2. – С. 59-60.
143. Туган-Барановський М.І. Політична економія: курс популярний. - К.: Наукова думка, 1994. - 234 с.
144. Указ Президента України “Про невідкладні заходи щодо прискорен-ня земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва” від 10 листопада 1994 року // Голос України. 16 листопада 1994 р. - С. 3.
145. Указ Президента України “Про невідкладні заходи щодо прискорен-ня реформування аграрного сектора економіки” від 3 грудня 1999 року // Урядовий кур'єр. - 1999. - №235. (15 грудня). – С. 5-6.
146. Указ Президента України “Про основні напрямки розвитку агропро-мислового комплексу України”. - “Урядовий кур`єр”. – 1998. - №84 (5 травня). – С. 3.
147. Федоров М.М. Розвиток орендних відносин // Економіка АПК. – 2004. – № 1. – С. 100-103.
148. Ціноутворення в умовах формування ринкових відносин в АПК / За ред. П. Т. Саблука, В. П. Ситника, О. М. Шпичака. – К.: “ВІПОЛ”. – 1997. – 501 с.
149. Частное аграрное хозяйствование в рыночной экономике // И.Г.Кириленко, П. Н. Макаренко, Л. Е. Мельник. – К. : Нива, 1997. – 175 с.
150. Чаянов А.В. Основные идеи и формы организации крестьянской коо-перации- (1-е изд.) -М., 1919.- 343 с.
151. Черняков Б. Аграрный сектор США на рубеже веков // АПК: эконо-мика, управление. – 2000. – № 7. – С. 50-56.
152. Чинаров В. Экономическая оценка питательности кормов // АПК: экономика, управление. - 1995. - №3. - С. 49-54.
153. Шафронов А. Факторы роста эффективности и устойчивости сель-скохозяйственных предприятий // АПК: экономика, управление. – 1999. - №1. – С. 59-60.
154. Шаталова Т. Ресурсный потенциал и размеры сельскохозяйственных предприятий // АПК: экономика, управление. – 1999. - №7. – С. 49-57.
155. Юрчишин В. В. Соціально-економічні проблеми розвитку аграрних відносин // Економіка АПК. – 2005. – № 1. – С. 32-36.
156. S. Nakamura. Relation between experiment and research in agricultural and extension work in Japan. - Farming Japan, 1975, V.9.N 5, p. 19.
157. Nation's largest Coops strengthen Finances by Cutting assets, debt. - Farmer Cooperative, 1985, V. 52. N 7, p. 4-8.
158. WWW/ nassy sdegov (cencve/censys 2005).
159. http:ua_port.org,ua
160. www.ggiagency.net
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.