У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ІНТЕГРАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ У КРАЇНАХ З ПЕРЕХІДНОЮ ЕКОНОМІКОЮ
Количество страниц 186
ВУЗ ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ЮРІЯ ФЕДЬКОВИЧА
Год сдачи 2008
Содержание ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1 Теоретичні основи дослідження інтеграційних процесів у системі світового господарства 11
1.1. Інтеграційні процеси як предмет економічної теорії 11
1.2. Еволюція поглядів представників різних економічних напрямів на міжнародну економічну інтеграцію 37
1.3. Методологічні засади інтеграційної стратегії України 52
Висновки до першого розділу 69
РОЗДІЛ 2 Формування і захист національних інтересів України в процесі її інтеграції у світовий економічний простір 73
2.1. Транскордонне співробітництво як форма інтеграції 73
2.2. Розширення ЄС на Схід: українські перспективи в контексті компаративного аналізу країн ЄС 88
Висновки до другого розділу 108
РОЗДІЛ 3 Формування інтеграційної стратегії України 111
3.1. Європейський вектор геоекономічного визначення України 111
3.2. Проблеми і перспективи формування зони вільної торгівлі з ЄС як умова підвищення ефективності міжнародної економічної діяльності України 125
3.3. Шляхи вдосконалення подальшого розвитку економічних відносин між Україною та ЄС 142
Висновки до третього розділу 154
ВИСНОВКИ 157
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 162
ДОДАТКИ 175

ВСТУП

Актуальність теми дослідження. Активний розвиток регіональних організацій в країнах, різних за рівнем розвитку і суспільно-політичним устроєм впродовж відносно невеликого історичного періоду свідчить про поглиблення нового явища в світовій економіці – міжнародної економічної інтеграції. Тенденція взаємодоповнення і складної взаємодії економік європейських країн ще більше посилилась у ХХ ст. і на цій основі відбулося “визрівання” регіональної економічної інтеграції. Взаємопереплетіння економік і формування спільного економічного простору для переміщення між державами ресурсів, товарів та капіталів сприяють досягненню макроекономічної стабільності та економічному зростанню країн. Усі посткомуністичні країни – західні сусіди України – вже вступили до Європейського Союзу. Міжнародний досвід багатьох країн, зокрема Центральної та Східної Європи свідчить, що ті з них, які спромоглися ефективно розв’язати задачі неекономічного змісту, найбільш успішно розв’язують завдання економічного розвитку та здійснюють ринкові реформи. Саме тому теоретичне обґрунтування і подальше втілення на практиці заходів оптимізації інтеграційних процесів за участю України є логічним продовженням політики структурних перетворень економіки і може відіграти важливу стабілізаційну роль.
Належне місце в розробці проблем визначення сутності та механізмів функціонування міжнародних інтеграційних процесів займають праці українських економістів: О.Білоруса, М.Долішнього, І.Іринчиної, Г.Климка, П.Леоненка, Д.Лук’яненка, Ю.Пахомова, А.Румянцева, А.Філіпенка, Н.Мікули, А.Чухна, П.Юхименка, О.Шнирко та інших.
Вагомий внесок у дослідження сутності, ефектів та теорій міжнародної економічної інтеграції здійснено західними економістами Б. Балассою, Дж. Вайнером, Е. Гекшером, Х. Джонсоном, Р. Ліпсі, К. Ланкастером, Дж. Міллем, Б. Оліном, Г. Павельцигом, Д. Рікардо, А. Смітом та іншими.
В той же час проблема вибору вектору інтеграційної стратегії у період геоекономічного визначення України в сучасній світогосподарській системі є однією з основних проблем її національного розвитку, але висвітлена ще недостатньо. Вона є багатоаспектною з яскраво вираженими не тільки економічними, а й політичними, історичними, соціокультурними і цивілізаційними факторами впливу. Тривала внутрішня ринкова неспроможність України при порівняно слабких міжнародних позиціях її економіки спонукає активно шукати нестандартні шляхи подальшого розвитку, засоби формування по-справжньому ефективної інтеграційної стратегії. Актуальність, теоретична і практична значимість цих проблем, недостатній рівень їх вивчення і теоретичної розробленості в Україні обумовили вибір теми дисертаційної роботи, мету, об’єкт та предмет дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є складовою частиною науково-дослідної роботи кафедри економічної теорії та менеджменту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича на тему “Інституціональний механізм сталого розвитку України в умовах відкритої економіки” (номер державної реєстрації 0106 U 003614).
Особистий внесок здобувача полягає у розробці теоретичних засад міжнародної економічної інтеграції, у дослідженні еволюції поглядів представників різних економічних шкіл та їх вплив на розвиток міжнародної економічної інтеграції, у розробці методологічних засад взаємовпливу трансформації національної економіки та її інтеграційної стратегії, у з’ясуванні проблемних питань, вирішення яких необхідно прискорити для формування зони вільної торгівлі з Європейським союзом і розробці відповідних практичних механізмів їх реалізації. Основні наукові положення та результати дисертаційного дослідження, які виносяться автором на захист, одержані самостійно. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертаційній роботі використані лише ті ідеї та положення, які отримані автором особисто.
Мета і завдання дисертації полягають у дослідженні теоретико-методологічні аспектів міжнародної економічної інтеграції у співвідношенні з тенденціями глобалізації, виявленні впливу інтеграційних процесів на динаміку цілеспрямування трансформації економічних систем країн з перехідною економікою, а також у формулюванні практичних рекомендацій щодо розробки інтеграційної політики. Для досягнення зазначеної мети у дисертації поставлено наступні завдання:
- проаналізувати теоретичні підходи щодо впливу інтеграційних процесів на ринкову трансформацію національних економік;
- дослідити еволюцію поглядів представників різних напрямків економічної думки та їх вплив на розвиток міжнародної економічної інтеграції;
- розробити методологічні засади взаємовпливу трансформації національної економіки та її інтеграційної стратегії;
- провести компаративний аналіз трансформаційних умов розвитку України та інших країн-членів ЄС;
- обґрунтувати передумови розвитку транскордонної співпраці в Україні як одного з можливих шляхів прискорення інтеграційних процесів;
- охарактеризувати європейський вектор інтеграційної політики України;
-;
- дослідити напрями подальшого розвитку економічних відносин України та ЄС.
Об’єктом дослідження є становлення і функціонування сукупності економічних відносин, які виникають в процесі поглиблення інтеграційних процесів у країнах з перехідною економікою.
Предметом дослідження виступають інтеграційні процеси у країнах з перехідною економікою, їх зміст, особливості формування і механізми реалізації.
Методи дослідження. Для досягнення поставленої мети було використано сукупність загальнонаукових та спеціальних методів наукового пізнання. В першому розділі з використанням методів наукової абстракції та діалектичного здійснено дослідження теоретичних основ інтеграційних процесів у системі світового господарства, їх форм та структури, на основі методів індукції, функціонального та системного аналізу досліджено підходи до класифікації форм міжнародної економічної інтеграції, а також здійснено комплексний аналіз еволюції теоретичних поглядів представників різних шкіл економічної теорії на міжнародну економічну інтеграцію. У другому розділі на базі методів статистичного аналізу, якісного і кількісного порівняння проведено компаративний аналіз умов вступу до Європейського союзу країн ЄС, нових країн-членів ЄС та України, за допомогою використання діалектичного методу, метод експертних оцінок, факторного та структурного аналізу досліджено транскордонне співробітництво як форма інтеграції. У третьому розділі на основі застосування методів наукової абстракції, статистичного та порівняльного аналізу розроблено основні теоретичні підходи та практичні рекомендації щодо удосконалення окремих шляхів подальшої інтеграції України у світовий економічний простір.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в системному дослідженні особливостей інтеграційних процесів у країнах з перехідною економікою. Найбільш вагомі результати, які становлять особистий здобуток дисертанта і характеризують наукову новизну дисертаційної роботи, полягають у наступному:
вперше
- обґрунтовано теоретичне визначення взаємозв’язку ендогенних та екзогенних факторів ринкової трансформації економіки України, їх взаємообумовленості в процесі визначення міжнародної економічної інтеграції, яку представлено як єдність економічних і політико-правових елементів і виникає в результаті укладення не однієї угоди, а проходить тривалий шлях розвитку, коли в результаті дії принципу синергізму інтегроване ціле одержує нову якість. Період інтеграції наступає тоді, коли нормальний перебіг розширеного відтворення забезпечується тісними зв’язками з іншими країнами, це процес зближення і поступового об’єднання національних економічних систем, сучасна найрозвинутіша форму інтернаціоналізації господарського життя. У вітчизняній літературі інтеграція визначається як процес інтернаціоналізації господарського життя, зближення економік ряду країн і проведення погодженої державної політики;
- доведено, що наслідки від вступу до Європейського Союзу як для економічно потужних країн, так і для країн із значно нижчим рівнем розвитку є позитивними (на основі використання методу статистичного аналізу здійснено компаративний аналіз результатів членства в Європейському Союзі країн – членів ЄС з країнами – новими учасницями);
- здійснено аналіз ефектів, які можуть виникнути від інтеграції у світову господарську систему і показано результативність таких ефектів для економіки України. До можливих ефектів, які отримає наша держава, можна віднести: зменшення адміністративних видатків, пов’язаних із здійсненням торговельних операцій (внаслідок усунення торговельних бар’єрів, спрощення процедур митного оформлення зменшується або зникає потреба в складній системі контролю за рухом товарів і послуг, що перетинають взаємні кордони членів об’єднання); поліпшення сукупних умов торгівлі у відносинах із третіми країнами порівняно з умовами торгівлі окремих країн; кожен учасник інтеграційного об'єднання завдяки членству в ньому може посилити свої ринкові позиції у світовому господарстві, в тому числі у відносинах із третіми країнами; розширення ринку для виробників країн-учасниць внаслідок зняття обмежень щодо доступу на ринки країн-партнерів (як наслідок – розширення виробництва, збільшення кількості робочих місць); посилення конкуренції, що стимулює підвищення якості товарів, розробку нових видів продукції, зменшення витрат виробництва, трансакційних витрат та цін, скорочення неефективних виробництв; зростання інвестицій в нове технологічне устаткування та перспективні наукові дослідження; розвиток відповідної інфраструктури (транспорт, енергетика, телекомунікації тощо);

удосконалено
- концепції міжнародної економічної інтеграції та їх впливу на розвиток країн з різним рівнем економічного потенціалу. В процесі дослідження поглядів представників різних економічних шкіл доведено, що в результаті ефективного використання вигод від міжнародної економічної інтеграції країна може отримати позитивні наслідки в усіх сферах;
- систему рекомендацій щодо шляхів вдосконалення співпраці країн з перехідною економікою з Європейським Союзом. Серед можливих напрямків виділено: стратегічні (підвищення ефективності системи державного управління; досягнення макроекономічної стабільності; поліпшення якості бюджетного процесу та забезпечення фінансової стійкості; реструктуризація і приватизація державних підприємств, запровадження регулювання галузей інфраструктури; земельна реформа; створення законодавчої бази для розвитку приватної власності і підприємництва) і тактичні (забезпечення економічної та політичної безпеки);
дістали подальший розвиток
- теоретичні поглядів представників світової та вітчизняної економічної думки на засади міжнародної економічної інтеграції та її роль у системі світового господарств (Б.Баласси, Дж.Вінера, Х.Джонсона, Р.Ліпсі, КЛанкастера, П. і. Р.Уоннакотов, П.Леоненка, Н.Мікули, А.Румянцева, А.Філіпенка, А.Чухна, І.Іринчиної);
- методика економічного компаративного аналізу результатів інтеграції у світовий економічний простір на прикладі країн-членів Європейського Союзу і доведено, що наша держава має достатньо потужний виробничий потенціал для того, щоб ефективно експортувати продукцію вітчизняного виробництва на зовнішні ринки, передусім країн-нових учасниць ЄС, з метою чого необхідно прискорити процес створення зони вільної торгівлі з ЄС.
Теоретичне та практичне значення одержаних результатів. Теоретична значимість дослідження полягає у поглибленні наукового аналізу інтеграційних процесів у країнах з перехідною економікою. Практичне значення отриманих в дисертації результатів полягає у можливості їхнього прикладного застосування у навчальному процесі, при розробці і вдосконаленні окремих законодавчих актів України, а також для обґрунтування спеціальних заходів державних органів, спрямованих на вирішення проблем, пов’язаних з інтеграцією України у світовий економічний простір. Результати дисертації використані при розробці Програм економічного та соціального розвитку Чернівецької області на 2006 та 2007 рр. (довідка Головного управління економіки Чернівецької обласної державної адміністрації № 07/1963 від 05.07.2007р.), а також на кафедрі економічної теорії та менеджменту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича в процесі розробки методичних посібників та читання лекцій і проведення семінарських занять з курсів „Економічна теорія”, „Макроекономіка”, „Політична економія”, „Економічна політика” (довідка № 15-38/1803 від 25.06.2007р.).
Апробація результатів дисертації. Основні теоретичні і методологічні положення, висновки та результати дисертації знайшли відображення в доповідях автора на 7 міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях: “Творча спадщина Йозефа А. Шумпетера та трансформація сучасної економіки України”, м. Чернівці, 2003р., “Социально-экономические аспекты промышленной политики”, м. Донецьк, 2003р.; “Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління”, м. Одеса, 2004р.; “Стратегія регіонального розвитку: методологія формування, муніципальна специфіка, механізм реалізації”, м. Чернівці, 2005р.; “Україна в глобальному середовищі: нові алгоритми управління економікою”, м. Чернівці, 2005р.; “Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону”, м. Чернівці, 2007р.; “Генезис інституційної системи сучасної економіки України”, м. Чернівці, 2007р. Вони також були представлені та обговорені на засіданнях кафедри економічної теорії та менеджменту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у 2003-2007 рр.
Основні результати дисертації опубліковані у 19 статтях у наукових журналах, збірниках наукових праць, матеріалах і тезах конференцій загальним обсягом авторського матеріалу 7,7 друкованих аркушів, в тому числі, у провідних наукових фахових виданнях, затверджених переліками ВАК України, - 12 публікацій загальним обсягом 5,65 д.а.
Структура та обсяг дисертаційної роботи. Робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, додатків, бібліографічного списку. Загальний обсяг роботи становить 175 сторінок і включає 38 таблиць, 5 рисунків та схем, 8 додатків. Список використаних джерел налічує 154 найменування.
Список литературы ВИСНОВКИ
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і здійснено нове вирішення наукової задачі, що виявляється у розробці теоретичних та методологічних засад міжнародної економічної інтеграції, а також практичних рекомендацій щодо шляхів вдосконалення подальшої участі України у світових інтеграційних процесах. На підставі проведеного дослідження було зроблено наступні висновки, що стосуються теоретико-методологічних та науково-практичних аспектів цієї важливої проблеми.
1. Автором зроблено припущення, що міжнародна економічна інтеграція – це процес зближення і поступового об’єднання національних економічних систем. У вітчизняній літературі інтеграція визначається як процес інтернаціоналізації господарського життя, зближення економік ряду країн і проведення погодженої державної політики. Подібні визначення відбивають характер впливу інтеграційних процесів на окремому структурному рівні, але не розкривають у повному обсязі його зміст. Більш повно сутність категорії “інтеграція” визначається як “процес руху і розвитку певної системи, в якій число й інтенсивність взаємодій збільшується, підсилюється їхній взаємозв’язок і зменшується відносна самостійність по відношенню один до одного”.
Визначено структуру інтеграційного процесу у процесі дослідження, виділено горизонтальну (злиття фірм, які виробляють подібні або однорідні товари з метою їх подальшої реалізації і отримання при цьому додаткового прибутку) і вертикальну інтеграцію (об’єднання фірм, які функціонують в різних виробничих циклах).
2. Автором удосконалено визначення категорії “міжнародна економічна інтеграція” на основі узагальнення теоретичних підходів до визначення сутності міжнародної економічної інтеграції та використання методологічно-концептуального каркасу новітніх поглядів в економічній теорії. Міжнародна економічна інтеграція – це процес об’єднання економік різних країн, частота і інтенсивність взаємодії між якими в усіх сферах збільшується, відбувається поступове підсилення їх взаємозв’язку і одночасно скорочується відносна самостійність по відношенню один до одного. Виділено шість політико-правових форм міжнародної економічної інтеграції: зона преференційної торгівлі, зона вільної торгівлі, митний союз, спільний ринок, економічний та політичний союзи на основі детального аналізу існуючих теорій міжнародної економічної інтеграції.
3. Виявлено, що теорія міжнародної економічної інтеграції має своїм вихідним пунктом концепцію переваг великого господарського простору, з одного боку, саме існування торговельних взаємовідносин між незалежними країнами розглядається як форма економічної інтеграції, з іншого - цей термін вживається і для позначення нового об’єднання економік різних країн на основі дослідження генезису та еволюції теоретичних поглядів представників світової (А. Сміт, Д. Рікардо, Е. Гекшер, Б. Олін, Б. Баласса, Дж. Вінер, Р. Ліпсі, К Ланкастер, П. і. Р. Уоннакот, Х.Джонсон, Дж. Мід, С. Купер, В. Месселл, Х Ван, Т. Скітовський) та вітчизняної (А. Чухно, А. Філіпенко, А. Румянцев, Ю.Пахомов, С. Мочерний, П.Леоненко, М.Долішній, І.Іринчина, О.Шнирко) економічної думки на розвиток міжнародної економічної інтеграції та наслідки від участі у системі світового господарства для країн-членів.
Генезис поглядів про наслідки участі у міжнародних інтеграційних процесах дозволяє зробити висновок, що чим більш конкурентні (менш конкурентні) структури виробництва країн-учасниць, тим вища (нижча) вірогідність підвищення добробуту в результаті створення митного союзу; також ефект добробуту залежить від величини ринку країн-учасниць.
4. Проведене автором дослідження світових тенденцій інтеграційних процесів дозволяє виділити деякі загальні моменти, які сприяють успішному розвитку інтеграційних угрупувань (характерно і для України):
- наявність загальних географічних меж, господарських зв’язків, що історично склалися, транспортних комунікацій, єдиних енергосистем, спільності культурних традицій, релігії і мови;
- однаковий рівень розвитку продуктивних сил країн, які утворюють інтеграційне об’єднання;
- оптимальне співвідношення між економічною, соціальною і політичною інтеграцією. Дуже часто інтеграція служить як економічний засіб для вирішення політичних і соціальних завдань. Реальний розвиток інтеграційної співпраці неможливий без підтримки як політичної еліти держав-членів, так і фірм і більшості населення;
- наявність сприятливих внутрішніх і зовнішніх чинників розвитку економіки як окремих країн-членів, так і всього регіону;
- відносно рівний розподіл прибутків і втрат між країнами від участі в інтеграційному процесі. Статичні і динамічні ефекти інтеграції приводять до переорієнтації міжнародних економічних зв’язків, перерозподілу національного доходу між країнами. В результаті може виникнути “жорсткий” тип інтеграції, коли окремі країни проводять на ринок вторинний продукт, одержують ресурси від донорів на основі товарних операцій.
5. Доведено, що у подальшому інтеграція України з ЄС, якщо виходити з наведених вище критеріїв, стане доцільною лише за умов послідовної розбудови й освоєння потенціалу митного союзу, спільного ринку, економічного і валютного союзу, з урахуванням відповідних перехідних етапів, економіко-правових механізмів і форм взаємодії. Саме такою є об’єктивна логіка міжнародних економічних інтеграційних процесів. До того ж для України залишається цивілізаційно виправданою та стратегічно вигідною не тільки євроінтеграція сама по собі, а її сполучення, комунікація з інтеграцією євразійською. Виділено два основних варіанти інтеграційної стратегії в умовах дуалістичної парадигми зовнішньоекономічного розвитку України: вектор європейської інтеграції, що має своєю глибинною метою членство України в ЄС; вектор, націлений на співробітництво зі східними сусідами країни При цьому, на наш погляд, найбільш привабливою для України є стратегія євроцентризму. Але необхідно підкреслити, що інтегрувати необхідно не до Євросоюзу, а з ЄС.
6. Історично склалося так, що Україна значною мірою орієнтована на співробітництво з європейськими країнами. Якщо з державами Західної Європи, що є членами ЄС, Україна розвивалася в різних економіко-правових напрямах, то з такими країнами, як Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина Україна традиційно має партнерські відносини, особливо в рамках прикордонного регіонального співробітництва. З урахуванням членства цих держав у ЄС, подальше поглиблення співробітництва з ними є сприятливим чинником для інтеграції України в європейську економічну систему в перспективі. Характеризуючи особливості розширення Євросоюзу на Схід, треба визначити необхідність досягнення стану адекватності по параметрах економічного розвитку для країн, що претендують на членство в ЄС, стосовно країн, які вже є його членами. В цьому контексті мова йде не лише про визначення можливих термінів реальної інтеграції України до Євросоюзу, а й про більш широке бачення перспектив і заходів подальшого розвитку держави (стратегічних і тактичних).
7. В Україні мають скластися сприятливі передумови розвитку транскордонного співробітництва як одного з можливих шляхів входження нашої держави до системи світового господарства. Значного вдосконалення потребує поліпшення прикордонної інфраструктури. Для розбудови прикордонних регіонів доцільно залучати кошти через програми PHARE, INTERREG. Найбільш перспективними в плані набуття інтеграційного потенціалу розвитку транскордонного співробітництва є Донецька, Запорізька, Харківська, Одеська, Львівська області та АР Крим, саме вони входять до десятки лідерів економічного розвитку.
В роботі аргументовано, що інтеграційні заходи та прагнення держави мають здійснюватися за критеріями підтримання цивілізаційного балансу, цілісності соціальної тканини суспільства, а також підвищення конкурентоспроможності національної економіки і добробуту громадян. Тактичним економічним цілям не можна приносити в жертву стратегічні. Україна повинна бути співтворцем економічних моделей, а не їх виконавцем. І тільки за таких умов вона буде прийнята як рівноправний “гравець” на світовому ринку.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991 р. – www.rada.kiev.ua.
2. Закон України “Про транскордонне співробітництво в Укрвїні” від 25.06.2000 р. – www.rada.kiev.ua.
3. Закон України “Про екологічну експертизу” від 9.02.1995р. – www.rada.kiev.ua.
4. Закон України “Про відходи” від 5.03.1998 р. – www.rada.kiev.ua.
5. Указ Президента України від 11 червня 1998р. “Про затвердження стратегії інтеграції України до Європейського Союзу”.
6. Указ від 24 лютого 1998р. “Про забезпечення виконання Угоди про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС і вдосконалення механізму співробітництва з ЄС”.
7. Угода про партнерство та співробітництво (УПС) між Україною та ЄС та інтеграція України до Європи все ще викликають запитання // Інформаційний бюлетень Українсько-Європейського консультативного центру з питань законодавства (UEPLAC). – 2000. - №4. – 4 с.
8. Постанова Кабінету Міністрів України “Про запровадження механізму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу” від 12 червня 1998 р. – www.rada.kiev.ua.
9. Послання Президента України до Верховної Ради України “Європейський вибір. Концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2002-2011 роки”. – К.: Інформаційно-видавничий центр Держкомстату України, 2002. – 74 с.
10. Алле М. Глобализация: разрушение условий занятости и экономического роста. Эмпирическая очевидность. – М.: ТЕИС, 2003.
11. Антология зкономической классики: В 2 т. / Сост. Й. А. Столяров. -М., 1993.
12. Баласса Б. Экономическая интеграция // Экономическая теория / Под ред. Дж. Итуэлла и др. Пер. с англ. – М.: ИНФРА – М, 2004. – С. 220-232.
13. Бартенев С.А. Экономические теории й школы (история й современность): Курс лекций. — М., 1996.
14. Башнянин Г.І., Копич І.М., Слюсарик М.П. Ринкові економічні системи: проблеми становлення, функціональної структуризаціїі топологізації. — Л., 2001.
15. Бєлєнький П., Мікула Н. Формування і розвиток системи міжрегіонального і транскордонного співробітництва в Україні // регіональна економіка.- 2001.- №3.- С.61-73.
16. Бєлєнький П., Мікула Н. Формування системи управління міжрегіональним і транскордонним співробітництвом в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період (Зб. наук. праць). Вип. ХХІХ. (в 2-х т.) Т.1.- Львів - Луцьк: Вежа, 2001.-С.157-163.
17. Бєлєнький П. Методологічні основи транскордонного співробітництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність (Зб. наук. праць). Вип.6 .-Львів, 2002.-С.2-19.
18. Бєляєв О.О. Інституціональні складові формування ринкової економіки // Проблеми формування ринкової економіки. - К., 2002.
19. Білоконь Ю. Методологічні засади планування транскордонних територій України // Транскордонні території України: проблеми розвитку. - К.: Укрархбудінформ, 1999.-С.76-111.
20. Білорус О., Лук’яненко Д. Глобалізація та безпека розвитку. - К.:КНЕУ, 2001.-733с.
21. Білорус О. Г. Економічна система глобалізму. – К.: КНЕУ, 2003.
22. Бландіньєр Ж.-П. Євро та неофіційна доларизація України // Тенденції української економіки. – 2001. – Грудень. – С.8-9.
23. Бландіньєр Ж.-П. Вступ до СОТ та економічні реформи // Тенденції української економіки. – 2000. – Січень. – 28 с.
24. Бураківський І., Білецький В. Шлях України до Європейського Союзу: Погляд України. – К., Квітень 1999. – 78 с.
25. Будкін В. Україна на геоекономічних перехрестях // Національна безпека і оборона. – 2000. – №9. – С.44-46.
26. Бунге Н.Х. Основания политической экономии // М. Бунге: сучасний дискус \ За. ред. В.Д. Базилевича. – К.: Знання, 2005
27. Валлерстайн Й. Мир, в который ми вступаем // Закономерности и перспективы трансформации общества: Материалы к Международной Кондратьевской конференции / Под ред. Ю.В. Яковца. – М.: МФК, 2004.
28. Всемирная история экономической мысли / Редкол. В.Н. Черковец (гл. ред.) й др. —. Т. 1. — 6. — М., 1987 — 1997.
29. Гаврилишин Б. Україна між Сходом та Заходом, Північчю та Півднем: геополітичні можливості і обмеження // Україна на шляху до Європи / За ред. Хоффманна Л., Мьоллерса Ф. – К.: Фенікс. – 2001. – С.19-29.
30. Гелбрейт Дж.К. Экономические теории й цели общества. - М.,1979.
31. Герст Л., Томпсон Г. Сумніви в глобалізації. Міжнародна економіка і можливості керування: Пер. з англ. — К., 2002.
32. Гражевська Н.І. Інституційні ризики соціально-економічного розвитку трансформаційних економік в епоху глобалізації // Вісн. Київ. нац. ун-у імені Тараса Шевченка. - Серія “Економіка”. – 2005. - № 73. – С. 16-17.
33. Гриценко А., Пашков М. Украина на мировых рынках: добро пожаловать или... // Зеркало недели. – 2000. – 24 июня.
34. Добрынин А.И. Новые экономические теории XXI века // Учен. зап. института упр. й экономики. — СПб., 2002. — № 5.
35. Долішній М. стратегічні напрямки розвитку транскордонного співробітництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність (Зб. наук. праць). Вип.6 (ХХХVІІ) НАН України.-Львів, 2002.-С.4-9.
36. Економічна теорія. Політекономія: Підручник / за ред. В.Д. Базилевича. – 7-ме вид., стер. – К.: Знання-Прес, 2008. – 719 с.
37. Економічна теорія: Підручник / За. ред. В.М. Тарасевича. – К.:Центр навч. літ-ри, 2006. – С. 604-617.
38. Єщенко П.С., Палкін Ю.І. Сучасна економіка: Навчальний посібник. – К.:Вища шк., 2005. – С. 300-313.
39. Зрушення до ринкової економіки. Реформи в Україні: погляд з середини. — К., 1994.
40. Іринчина І. Роль національної економічної культури у розв’язанні проблем інтеграції України у міжнародне торговельне середовище// Збірник наукових праць «Вчені записки». Вип.8, 2006.-С.159-164.
41. Іринчина І. Спільний європейський економічний простір: гармонізація мегарегіональних суперечностей. Монографія.- К.: КНЕУ, 2007.-С. 441-463.
42. Іринчина І. Управління міжнародною конкурентоспроможністю в умовах глобалізації економічного розвитку. Монографія: у 2-х т.- Т.1.-К.: КНЕУ, 2006.-С.137-153.
43. Иноземцев В. За пределами экономического общества. - М., 1998.
44. Иноземцев В.Л. На рубеже зпох. Экономические тенденции и их экономические следствия. - М., 2003.
45. Институциональная экономика / Под ред А.Н. Олейника. - М.,2005.
46. Институциональная экономика: новая институциональная экономическая теория / Под ред. А.А. Аузана. — М., 2005.
47. История экономических учений (современный этап): Учебник / Под ред. А.Г. Худокормова. — М., 1998.
48. Кіш Є. Регіональна політика Європейського Союзу // Регіональна політика в країнах Європи. Уроки для України. – К.: Логос, 2000. – С. 27 – 38.
49. Климко Г.Н. Моделювання зовнішньоекономічної політики України в умовах глобалізації // Зовнішньоекономічна політика України в умовах глобалізації і регіоналізації світогосподарських зв’язків. Збірник матеріалів III науково-практичної конференції УАЗТ. – К.: УАЗТ, 2000. – С.27-32.
50. Колганов А.И., Бузгалин А.В. Экономическая компартивистика: Учебник. — М., 2005.
51. Колодько Г.В. Глобалізація і перспективи розвитку постсоціалістичних країн. – К.:Основні цінності, 2002.
52. Колосов В., Вендина О. Российско-украинская граница: социальные градиенты, идентичность и миграционные потоки (на примере Белгородской и Харьковской областей) // Миграция и пограничный режим: Беларусь, Молдова, Россия и Украина (Сб. Науч. трудов).-К.: НИМПБ, 2002.-С.21-46.
53. Кочетов Э.Г. Геоэкономика (освоение мирового экономического пространства): Учебник. – М.: Издательство БЕК. – 1999. – 480 с.
54. Кредісов А., Дерев’янко О. Конкурентоспроможність країни та стратегія просування її експорту на світовому ринку // Економіка України. – 1997. - № 5. – С. 54 – 61.
55. Леоненко П.М. Методологічні аспекти історії української економічної думки (XIX—XX ст.): Монографія. — К., 2004.
56. Леоненко П.М., Черепніна О.І. Сучасні економічні системи: Навч. посіб. — К., 2006.
57. Леоненко П., Юхименко П. Економічна теорія. – К.: Знання, 2006.
58. Лоусон Т. Современная “экономическая теорія” в свете реализма // Вопр. экономики. — 2006. — № 2. — С. 75—97.
59. Лукінов І. Економічні трансформації (наприкінці XX століття). — К., 1997.
60. Мандибура В.О. “Тіньова” економіка України та напрями законодавчої стратегії її обмеження. — К., 1998.
61. Маршалл А. Принципи зкономической науки: В 3 т. - М., 1993.
62. Мировая экономика: глобальные тенденции за 100 лет / Под. ред. И.С. Королева. – М.:Экономисть, 2003.
63. Моргос П. Алгоритм повернення до Європи // День. – 2000. – 5 липня.
64. Мочерний С. Інтеграція економічна // Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т.1 / Редкол.: С.В.Мочерний (відп.ред) та ін. – К.: Видавничий центр “Академія”, 2000. – 864 с.
65. Мочерний С.В. Методологія економічного дослідження. - Л., 2001.
66. Ойкен В. Основные принципи экономической политики: Пер. с нем. — М.,
67. ОлейникА.Н. Институциональная экономика. — М., 2002.
68. Основи економічної теорії: Підручник / За ред. А.А. Чухна. – К.: Вища школа, 2001.
69. Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник / За ред. Г.Н. Климка. – К.: Зняння-Прес, 2004.
70. Пахомов Ю.Н., Крымский С.Б., Павленко Ю.В. Цивилизационные модели современности и их исторические корни. - К., 2002.
71. Пахомов Ю. Трансформації в Україні. Погляд з позиції глобальних змін // Стратегія економічного розвитку України. Науковий збірник. Вип.2-3 / Відп. ред. О.П. Степанов. – К.: КНЕУ. – 2000. – С.3-9.
72. Пахомов Ю.Н., Крымский С.Б., Павленко Ю.В. Пути и перепутья современной цивилизации. – К.: Благотворительный Фонд содействия развития гуманитарных и экономических наук «Международный деловой центр». – 1998. – 432 с.
73. Пашков М., Чалий В. Україна і розширення ЄС: проблеми, наслідки, перспективи // Дзеркало тижня. – 2001. - № 45. – www.zerkalo-nedeli.com.
74. Пирогов Г.Г. Глобализация: конфликт или диалог цивилизаций?. – М.: Изд.дом “Новый век”, 2002.
75. Політична економія: Навч. посібник \ За ред. проф. К.Т. Кривенка. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 485-501.
76. Політична економія. Навч. посібн. / За ред. Г.А. Огняна. – К.:МАУП, 2003. – С. 14-35б
77. Порох А. Формування передумов інтеграції України у світове господарство // Збірник наукових праць. Вип. 26. - Київ: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2000. – C. 154 – 163.
78. Примара Європи. Аналітична доповідь – К.: Агентство гуманітарних технологій. – 1999. – 99 с.
79. Прутська О.О. Інституціоналізм і проблеми економічної
поведінки в перехідній економіці. — К., 2003.
80. Румянцев А. Реалізація економічних інтересів України в умовах глобалізації // Економіка і управління.-2006.-№6;-С.40-49;
81. Румянцев А. Моделі чинників стратегії зовнішньоекономічної діяльності та їх застосування у відносинах між Україною та КНР // Економіка і управління.-2007.-№4.-С.21-32.
82. Румянцев А. Концептуальні аспекти інтеграції України в систему міжнародної економіки // ІМВКНУ ім. Т. Шевченка.-К.: Педагогіка, 2004.-Т.Х.- 50 с.
83. Сакс Дж. Реформи в Східній Європі: Чому результати виявилися настільки різними? // Національна безпека і оборона. – 2000. - №9. – С.29-31.
84. Семченко И. Шаг в сторону. Украина пытается оторваться от российского рынка // Эксперт. – 2000. – 27 марта. – С.14.
85. Сизоненко В. Климко С. Взаємодія людського капіталу та інноваційного підприємництва як провідних ендогенних факторів економічного зростання в контексті глобалізації // Збірник наукових праць. Вип. 28. – Київ: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2000. – C. 191 – 197.
86. Скаленко О. Глобальні резерви поступу (Інформація + Інтелект + Інновації). – К.: Основа, 2002.
87. Сорос Дж. Криза глобального капіталізму: Пер. с англ. – К., 1999
88. Стиглиц Дж. Глобализация: тревожные тенденции. - М., 2003.
89. Статистичний щорічник України за 2005 рік / за ред. О.Г. Осауленка.-К.:Консультант, 2006.-с.558-563.
90. Сіденко В. Експортний потенціал України: пріоритети інтеграції // Національна безпека і оборона. – 2000. – №6. – С. 48 – 50.
91. Сміт А. Добробут націй. Дослідження про природу і причини добробуту націй: Пер. з англ. – К.: Port-Royal, 2001.
92. Снелбекер Д. Перспективи економічної безпеки та зростання в Україні. – К.: Гарвардський інститут міжнародного розвитку. – 1999. – 9 с.
93. Статистичний щорічник Чернівецької області за 2000 рік. - Чернівці, 2000.
94. Статистичний щорічник Чернівецької області за 2001 рік. - Чернівці, 2001.
95. Статистичний щорічник Чернівецької області за 2002 рік. - Чернівці, 2002.
96. Статистичний щорічник Чернівецької області за 2003 рік. - Чернівці, 2003.
97. Статистичний щорічник Чернівецької області за 2004 рік. - Чернівці, 2004.
98. Статистичний щорічник Чернівецької області за 2005 рік. - Чернівці, 2005.
99. Статистичний щорічник Чернівецької області за 2006 рік. - Чернівці, 2006.
100. Статистичний щорічник Чернівецької області за 2007 рік. - Чернівці, 2007.
101. Стиглер Дж. Глобализация: тревожньїе тенденции. — М., 2003.
102. Студенніков І. Транскордонне співробітництво та його місце в регіональному розвитку // Регіональна політика в країнах Європи. Уроки для України. – К.: Логос, 2000. – С. 57 – 69.
103. Сурин А.И. История экономики й экономических учений. — М., 1998.
104. Такаши Н. История экономической теории. — М., 1995.
105. Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи) / За ред. В.М. Гейця. — К., 1999.
106. Тенденції української економіки. – 2001. – Грудень. – 103 с.
107. Тенденції української економіки. – 2002. – Грудень. – 111 с.
108. Тенденції української економіки. – 2003. – Грудень. – 120 с.
109. Тенденції української економіки. – 2004. – Грудень. – 104 с.
110. Тенденції української економіки. – 2005. – Грудень. – 104 с.
111. Тенденції української економіки. – 2006. – Грудень. – 110 с.
112. Тенденції української економіки. – 2007. – Грудень. – 104 с.
113. Україна: прогрес на шляху сталого розвитку // Інформаційно-аналітичний огляд виконання “Порядку денного на ХХІ століття” / науч. ред. В.М. Данилишин. – К.: ЗАТ “НІЧЛАВА”, 2002.
114. Україна на міжнародних ринках: проблеми і перспективи. Аналітична доповідь УЦЕПД // Національна безпека і оборона. – 2000. – №6. – С. 2–12.
115. Філіпенко А.С. Економічний розвиток сучасної цивілізації. Навч. посібн. – К.: Знання, 2000. – 174 с.
116. ФіліпенкоА.С. Цивілізаційні виміри економічного розвитку. — К., 2002.
117. Чемісова (Кавценюк) Н.А., Ягнич С.В. Характеристика передумов і стану інтеграційних зв’язків України із сусідніми державами // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип. 195-196. Економіка.- Чернівці: Рута, 2004.- С.55-61. (Автору належить дослідження економічних зв’язків Чернівецької області з Румунією).
118. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Розширення ЄС: проблеми і нові можливості для України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наук. праць. Вип. 192: В 4 т. Том ІІІ. Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.- С.782-788.
119. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Буковинські підприємства в координатах інтеграційних вимог: впровадження сучасних моделей виходу на закордонні ринки // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип.ІІ. Економічні науки.- Чернівці, 2004.-С.159-168
120. Михайлина Д.Г., Чемісова (Кавценюк) Н.А. Трансформація управлінських моделей в умовах глобалізації і транснаціоналізації // Галицький економічний вісник.-2004.-№4.-С.3-9. (Автору належить аналіз трансформації моделей управління під час здійснення інтеграційних процесів).
121. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Європейський вектор інтеграційної політики України: позитивний і негативний аспекти // Науковий вісник ЧНУ. Зб. наук. праць. Вип.233. Економіка.-Чернівці: Рута, 2005.-С.7-12.
122. Нікіфоров П.О., Чемісова (Кавценюк) Н.А. Євроцентризм як напрямок інтеграційної стратегії України: позитивний і негативний аспекти // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. 4 (Ч-на 1.). -Екон. науки.- Чернівці: «АНТ ЛТД».-2005.-С.43-54. (Автору належить аналіз позитивних і негативних наслідків участі України у європейських інтеграційних процесах).
123. Нікіфоров П.О., Чемісова (Кавценюк) Н.А. Соціально-економічна сутність міжнародної регіональної інтеграції та методологічні засади інтеграційної стратегії України // Економічна теорія.-2006.-№1.-С.12-20. (Автору належить дослідження поглядів представників різних економічних шкіл на процес міжнародної регіональної інтеграції).
124. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Сутність міжнародної економічної інтеграції як економічної категорії та методологічні засади інтеграційної стратегії України // Буковинський університет. Зб. наук. праць. Економічні науки.- Чернівці: Книги ХХІ, 2006.-С.160-175.
125. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Теоретичні та методологічні засади інтеграційної стратегії України // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ.-Чернівці, АНТ Лтд, 2006.- Вип.ІІ. Економічні науки.-С.149-166.
126. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Передумови та особливості розвитку транскордонного співробітництва в Україні // Науковий вісник Чернівецького національного університету.-Вип.281.-Економіка.-Чернівці: Рута, 2006.-С.34-39.
127. Нікіфоров П.О., Чемісова (Кавценюк) Н.А. Чинники активізації транскордонного співробітництва в регіоні // Регіональна економіка.- 2007.-№1.- С.35-43. (Автору належить дослідження чинників активізації транскордонного співробітництва в регіоні).
128. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Розширення Євросоюзу на Схід: аналіз українських перспектив у контексті компаративного аналізу країн Центральної та Східної Європи // Науковий вісник Чернівецького національного університету.-Вип.328-329.-Економіка.-Чернівці: Рута, 2007.- С.43-49.
129. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Актуальні проблеми проникнення підприємств Буковини на румунські ринки та шляхи їх подолання // Творча спадщина Йозефа А. Шумпетера та трансформація сучасної економіки України: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Чернівці: Рута, 2003.-С.257-266.
130. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Українські підприємства в координатах глобалізаційних вимог: впровадження сучасних моделей управління // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Сб. науч. трудов.-Т.2 / НАН Украины. Ин-т экономики промышленности.-Донецк, 2003.-С.266-270.
131. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Буковинські підприємства в умовах трансформації та інтеграції економіки: основні напрямки виходу на закордонні ринки // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління. Т.7 (Вип.8). Зб. наук. праць.- Одеса: Астропрінт, 2004.-С. 668-673.
132. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Розширення Європейського Союзу: проблеми та перспективи для України // Стратегія регіонального розвитку: методологія формування, муніципальна специфіка, механізм реалізації. Матеріали ХV міжнародної науково-практичної конференції, Чернівці, 27 січня 2005 року.-Чернівці: Рута, 2005.-С.201-206.
133. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Глобалізація та її наслідки для України // Україна в глобальному середовищі: нові алгоритми управління економікою. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції.-Чернівці, 2005.-С.151-157.
134. Чемісова (Кавценюк) Н.А. Інтеграційні процеси в Україні: рівновага векторів // Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону: Матеріали XVI Міжнародної науково-практичної конференції, 17-18 травня, 2007 р.- Чернівці, 2007.-С. 59-62.
135. Чухно А. А. Постіндустріальна економіка: теорія, практика та їх значення для України. — К., 2003.
136. Чухно А. А. Твори: У 3 т. — Т. 1; Т. 2. — К., 2006; Т. 3. - К., 2007.
137. Чухно А.А., Юхименко П.І., Леоненко П.М. Сучасні економічні теорії: Підручник / за ред. А.А. Чухна. - К.: Знання, 2007. - 878 с.
138. Шахотько Л. Беларусское приграничье:трансграничное сотрудничество и фронтьерские миграции // Миграция и пограничный режим: Беларусь, Молдова, Россия и Украина (Сб. науч. трудов).-К.: НИМПБ, 2002.-С.47-64
139. Шумпетер Й А. Теория зкономического развития (Исследования предпринимательской прибыли, капитала, кредита, процента й цикла коньюнктуры). — М., 1992.
140. Экономическая теория / Под ред. Дж. Итуэлла й др.: Пер. с англ.—М., 2004.
141. Экономическая теория: Учеб. для вузов / Под ред. А.Й. Добрынина, Л.С. Тарасевича. — СПб., 1997.
142. Юхименко П. Історія економічних учень: сучасні концепції. — Біла Церква, 1997.
143. Cooper C.A., Massell B.F. Towards a general theory of customs unions for developing countries // Journal of political economy. – 1965. – P. 461-476.
144. Corden W.M. Economies of scale and customs union theory // Journal of political economy. – 1972. – Vol. 80. – P. 465-473.
145. European Council Common Strategy 1999 On Ukraine. Helsinki European Council. – 10 and 11 December 1999. – Annex V. – 15 p.
146. Friedman Th. Understanding Globalization. The Lexus and the Olive Tree. – N.Y., 2000.
147. Globalization, Growth and Poverty: Building an Inclusive World Economy // World Bank and Oxford University Press. – 2002. - №4.
148. Globalization with a Human Face. Human Development Report. – 1999.
149. Our Common Future: The Brundtland Report. - Oxford, 1987.
150. Making the global economy work of all: INF Annual Report, 2000. – Wash.: IMF, 2000.
151. Tyler Patrick E. In Mid-Crisis, Ukraine President Lashes Out at Opposition // The New York Times. – 2001. – February 15. – www.nytimes.com.
152. Ukraine’s shaky president // The Economist. – 2001. – February 16. – www.economist.com.
153. Viner J. The Customs Union Issue. – N. Y.: Carnegie Endowment for International Peace, 1950.
154. Wonnacott P. and Wonnacott R. Is unilateral tariff reduction preferable customs union? // American economic review. – 1981. – Vol. 71. – P. 704-714.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.