У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название ФОРМУВАННЯ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ БІРЖОВОЇ ТОРГІВЛІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЮ ПРОДУКЦІЄЮ В УКРАЇНІ
Количество страниц 205
ВУЗ УКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК
Год сдачи 2010
Содержание З М І С Т

ВСТУП ...........................................................................................................

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФУНКЦІОНУВАННЯ БІРЖОВОГО РИНКУ ....................…………...……….……
1.1. Економічна сутність біржової діяльності ..............................……
1.2. Види біржових контрактів та методи управління ціновими ризиками ...............................................................................................…
1.3. Світовий досвід правового та організаційного забезпечення біржової діяльності ........................................................................…….
Висновки до першого розділу ………...……….………………………

РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ФОРМУВАННЯ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ БІРЖОВОГО РИНКУ ............................……………………
2.1. Становлення біржової діяльності в Україні …………………..…
2.2. Місце та роль біржової торгівлі в системі реалізації сільськогосподарської продукції та продовольства в Україні .….…..
2.3. Розрахунковий механізм біржової торгівлі аграрною продукцією ………………………………………………………..…….
Висновки до другого розділу ………………………………….………

РОЗДІЛ 3. ОСНОВНІ НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ БІРЖОВОГО РИНКУ В УКРАЇНІ ………………………………...….........................…
3.1. Поліпшення законодавчо-нормативного поля функціонування біржового ринку України ....………………………….………...……...
3.2. Удосконалення організаційно-економічного механізму біржової торгівлі .........................................................................………
3.3. Запровадження механізму ф’ючерсної торгівлі сільськогосподарською продукцією …………………………………..
Висновки до третього розділу ....................................................………

ВИСНОВКИ ………………………………………………………...……..
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ……………………………….
ДОДАТКИ ………………………………………………………………….


ВСТУП

Актуальність теми. Світовий досвід господарювання в ринкових умовах свідчить, що серед організаційних форм торговельної діяльності одне з основних місць посідає біржова торгівля. Вона є інституціональною системою, за рівнем розвитку й ефективності функціонування якої у світовій практиці визначається перспектива ринкової економіки країни, та значною мірою добробут нації. Означене положення обґрунтовує необхідність наукового поступу в напрямі вирішення проблеми розбудови ефективного національного біржового ринку з огляду на практичні приклади передових економік. Організаційно-економічний механізм біржового ринку дозволяє забезпечити гарантованість реалізації договірних зобов'язань учасників торговельних операцій, регулювання ринку, страхування і перерозподіл ризиків виконання укладених угод, а отже, стабільність виробничої діяльності підприємств. Проте рівень розвитку біржової діяльності в Україні дуже низький, особливо в сфері товарообміну аграрного сектору, що підтверджує беззаперечну актуальність науково-практичних напрацювань у напрямі вирішення проблеми. Необхідно активізувати в Україні біржову торгівлю, привівши у відповідність до світової ринкової економіки, тому на часі теоретичне й методологічне обґрунтування шляхів вирішення цієї важливої проблеми, яка й до цього не залишалася поза увагою економічної науки.
Проблема біржової торгівлі обґрунтована вітчизняними науковцями, серед яких П.І. Гайдуцький, П.Т. Саблук, М.В. Зубець, В.П. Ситник, О.М. Шпичак, І.Г. Кириленко, Ю.С. Коваленко, В.Г. Андрійчук, О.П. Комарніцька, В.П. Горьовий, Б.В. Губський, М.О. Солодкий, Г.О. Шевченко, О.М. Сохацька, та зарубіжними, такими як Дж. Кейнс, В.К. Бансал, О. Штілліх, Дж. Хікс та ін. Проте в сучасних умовах залишається невирішеною проблема функціонування біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією з метою розробки основних шляхів її удосконалення в частині розбудови ефективного механізму взаємодії біржових структур і забезпечення їх функціональності з огляду на надто велику як для України кількість. Пріоритетним напрямом наукового поступу в даному напрямі слід вважати обґрунтування оптимальних підходів до забезпечення розширення сфери функціонування біржової діяльності та застосування розвинених її видів і форм, що зумовлює актуальність обраної теми дослідження.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконувалося в межах науково-дослідних розробок відділення ціноутворення та інфраструктури ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" УААН "Теоретичні та методологічні основи ціноутворення на продукцію АПК, стратегія розвитку та механізм функціонування інфраструктури ринків сільськогосподарської продукції та продовольства в Україні в умовах ринкових відносин (номер державної реєстрації 0102U000264) та "Розробити теоретичні та методологічні основи удосконалення системи ціноутворення на продукцію АПК, механізму функціонування аграрного ринку і його інфраструктури" (номер державної реєстрації 0106U006643). Безпосередньо автором виконувалися завдання: “Обґрунтувати підходи і пропозиції щодо поліпшення організації та функціонування агроторгових бірж” та “Удосконалення організаційно-економічного механізму функціонування інфраструктури аграрного ринку”.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є розробка системи заходів щодо удосконалення функціонування біржового ринку в Україні через розвиток законодавчо-нормативного поля та поліпшення організаційно-економічного механізму біржової торгівлі, що дозволить підвищити рівень захисту вітчизняних товаровиробників, покращити постачання сільськогосподарської продукції в інтересах внутрішніх споживачів та задоволення вимог, пов'язаних з інтеграцією України в систему міжнародної торгівлі.
Мета дослідження обумовила розв'язання таких основних завдань:
­ з'ясувати економічну сутність біржової діяльності та визначити види біржових контрактів і методи управління ціновими ризиками;
­ опрацювати розрахунковий механізм біржової торгівлі аграрною продукцією;
­ визначити місце і роль біржової форми торгівлі в реалізації аграрної продукції та продовольства в Україні;
­ опрацювати цінову ситуацію на біржовому ринку в контексті стану цінової кон'юнктури на аграрному ринку;
­ визначити причини неефективного функціонування бірж в Україні;
­ дати оцінку результатам реалізації положень державної політики формування та розвитку біржового ринку й обґрунтувати шляхи удосконалення організаційно-економічного механізму його функціонування.
Об'єктом дослідження є процеси формування та функціонування біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією в Україні, суб'єкти біржового ринку.
Предметом дослідження є система економічних відносин між учасниками біржового ринку України.
Методи дослідження. Теоретичну та методологічну основу досліджень становлять основні положення економічної теорії, закони та категорії ринку, праці економістів-аграрників з проблем становлення і розвитку аграрного біржового ринку, законодавчі та нормативно-правові акти України тощо.
У процесі виконання дисертаційної роботи застосовувалися такі загальнонаукові та спеціальні економічні методи дослідження: діалектичний та монографічний (при дослідженні еволюції теорії біржового ринку), історичний (для здійснення періодизації розвитку біржової діяльності в Україні), узагальнення (при з'ясуванні економічної сутності біржової діяльності), статистико-економічний (для аналізу стану й оцінки тенденцій біржової торгівлі в Україні), абстрактно-логічний, аналізу та синтезу (при обґрунтуванні висновків і розробці пропозицій щодо удосконалення організаційно-економічного механізму біржової торгівлі в Україні).
Інформаційною базою дисертаційної роботи є дані Державного комітету статистики України, Союзу аграрних бірж України, Міністерства аграрної політики України, інформація із всесвітньої комп'ютерної мережі "Інтернет", матеріали особистих спостережень автора.
Наукова новизна одержаних результатів полягає у розробці теоретичних та методичних підходів щодо формування та функціонування біржової торгівлі в Україні, зокрема:
вперше:
­ обґрунтовано необхідність створення міжрегіональної системи електронної біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією, основою якої є об’єднання акредитованих товарних бірж у консорціум з метою забезпечення ефективного функціонування біржової торгівлі;
­ розроблено комплекс правил випуску й обігу товарних деривативів на товарній біржі, що полягають в обґрунтуванні сутності категорії, порядку та механізму їх застосування як інструментів регулювання аграрного ринку;
удосконалено:
­ підходи до аналізу цінової ситуації на біржовому ринку, що ґрунтуються на порівнянні біржових цін із фактичними цінами реалізації сільськогосподарської продукції в цілому та за каналами збуту за видами угод і призначенням поставок із затвердженими мінімальними закупівельними цінами, цінами закупівлі продукції до державного продовольчого резерву;
­ підходи до формування організаційно-економічного механізму біржової торгівлі в Україні у сучасних умовах, зокрема затвердження спеціальних правил випуску й обігу товарних деривативів на товарних біржах, і запровадження системи електронної біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією;

дістало подальший розвиток:
­ нормативно-правове забезпечення біржового ринку України, зокрема в частині термінологічного удосконалення, поліпшення системи державного регулювання, усунення законодавчих колізій в інших аспектах розвитку біржового ринку України.
Практичне значення одержаних результатів, полягає у розробці пропозицій та рекомендацій щодо удосконалення організаційно-економічного механізму біржової торгівлі сприятимуть активізації біржової торговельної діяльності в аграрному секторі України: збільшенню обсягів продажу аграрної продукції через біржі, більш активному залученню до біржових торгів безпосередніх сільськогосподарських товаровиробників, розширенню асортименту сільськогосподарської продукції та продовольства, якими торгують на біржах за внутрішніми контрактами, стабілізації аграрного ринку і поліпшенню забезпечення потреб країни в сільськогосподарській продукції та продовольстві.
Розроблені автором положення щодо упорядкування біржової діяльності та створення організаційно-економічних умов були використані Міністерством аграрної політики України при розробці Правил випуску та обігу товарних деривативів (торгівлі товарними деривативами) на товарній біржі "Українська ф'ючерсна біржа" та Правил випуску та обігу товарних деривативів (торгівлі товарними деривативами) на товарній біржі "Київська агропромислова біржа" (довідки № 37-19-1-14/11279 від 11 жовтня 2007 р., № 20-12/07-1 від 20 грудня 2007 р. та № 28-12/2007-01 від 28 грудня 2007 р.).
За участю автора була розроблена електронна система біржової торгівлі, яка, в межах пілотного проекту запроваджена на Придніпровській товарній біржі (довідка № 388-04 від 21 грудня 2007 р.). Окремі розробки автора були використані при підготовці проекту Закону України „Про товарну біржу” (у новій редакції), а також інших нормативних актів, що регулюють внутрішній регламент біржі (довідка № 23-50/1157 від 24 грудня 2007 р.)
Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною і завершеною науковою працею автора, в якій обґрунтовано заходи щодо удосконалення біржової діяльності в Україні. Наукові положення, висновки і рекомендації, які виносяться на захист, одержані автором особисто. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в роботі використані лише ті ідеї та положення, що є результатом особистої роботи автора.
Апробація результатів дисертаційного дослідження. Результати дослідження й опрацьовані на їх основі висновки та пропозиції доповідались на Міжнародній науково-практичній конференції “Євроінтеграція та конкурентоспроможність продукції агропромислового комплексу України” (м. Київ, 5-6 жовтня 2006 р.), та Всеукраїнській науково-практичній конференції “Конкурентоспроможність продукції АПК України та вимоги СОТ” (м. Київ, 4-5 жовтня 2007 р.).
Публікації. Основні результати дисертаційного дослідження висвітлено у 6 наукових працях, опублікованих одноосібно і в співавторстві загальним обсягом 2,9 друкованих аркушів, з них 4 – у фахових наукових виданнях, затверджених ВАК України, у тому числі 3 одноосібних, загальним обсягом 1,6 друкованих аркушів.


Список литературы ВИСНОВКИ

Дослідження формування та функціонування біржової торгівлі в Україні дозволили зробити наступні висновки:
1. Економічна сутність біржової торгівлі формується під впливом одного із основних законів ринку – закону попиту і пропозиції. Біржі є ключовими економічними інструментами, що забезпечують прозорість і відкритість товарних ринків та середовище конкуренції й вільного пересування товарів і послуг. Вони виконують такі основоположні для економіки функції, як забезпечення прозорого ціноутворення, страхування цінових ризиків, трансферт товарних і фінансових потоків, забезпечення прогнозування та планування виробничої діяльності, отримання прибутків, стабілізація економіки на макроекономічному рівні.
2. З точки зору правового статусу у світі, на товарному ринку, функціонує два типи бірж:
- публічно-правові, які у своїй діяльності керуються державним законом щодо товарних бірж, регламентовані ним у певних правах і обов’язках, до здійснення біржових операцій допускаються як члени біржі, так і особи, які придбали разове запрошення. Такі біржі функціонують у Франції, Голландії, Бельгії та інших країнах Європи;
- приватно-правові – це організації, створені як акціонерні товариства, біржова діяльність організовується самостійно і незалежно. Доступ на такі біржі відкритий тільки для членів біржової корпорації, число яких досить обмежене. Такі біржі функціонують в США і Великобританії.
3. В Україні відсутня належна система біржової торгівлі, не існує законодавчого й регуляторного середовища у цій сфері, не сформовано ні тактичних, ні стратегічних засад державної політики сприяння розвитку біржової діяльності. Немає і спеціалізованого регуляторного органу, який повинен здійснювати координацію, контроль та організаційне забезпечення системи біржової торгівлі. Внаслідок відсутності в цій сфері державної регуляторної системи й політики біржовий ринок фактично розвивається стихійно, в режимі цілковитої безконтрольності. Так, в Україні кількість бірж сьогодні вже сягнула рекордної цифри – 479, і значно перевищила навіть їхню чисельність у світі. Переважна більшість створених бірж не відповідає критеріям біржового інституту, оскільки вони діють як комерційні фірми, які містять в своєму найменуванні слово "біржа", хоча, насправді, не мають відношення до загально прийнятих у світі принципів біржової торгівлі.
4. Сільськогосподарські товаровиробники сьогодні найбільше страждають від нерозвиненої структури біржового ринку. Без прозорого біржового механізму вони фактично стають не в змозі реалізувати надану їм економічну свободу, продавати вироблену продукцію за реальною ціною, бути впевненими у виконанні укладених ними угод, страхувати свій врожай від зміни цін на ринку і т.д. Через це українські товаровиробники сьогодні втрачають 20-30 % своїх прибутків на користь трейдерам.
5. В діяльності бірж залишаються невеликі обсяги укладених угод порівняно до загального обсягу реалізації аграрної продукції. Основною товарною групою, по якій укладаються угоди на біржовому аграрному ринку України залишається зерно. Біржі фактично монополізували собі право оформлення реалізації продукції на експорт, тоді як безпосередні товаровиробники в біржових торгах майже не приймають участі. Зменшення обсягів укладення біржових угод на внутрішньому ринку як абсолютне, так і відносне – при загальному їх зростанні може призвести до трансформації бірж у звичайні “контори” з реєстрації експортних угод.
6. У зв’язку з сезонністю сільськогосподарського виробництва виникає необхідність застосування такої форми фінансування як кредитування або авансування виробництва. В ринкових умовах цю функцію можуть виконувати форвардні угоди. Проте, форвардні контракти не набули належного розвитку в Україні.
7. Причини слабкого функціонування бірж в Україні, зокрема аграрних є:
- нерозвинута нормативно-правова база щодо організації біржової діяльності, особливо укладення строкових контрактів;
- недосконалість механізму регулювання аграрного ринку, в тому числі біржового;
- наявність слабких місць в податковому законодавстві;
- кризовий стан більшої частини сільськогосподарських підприємств;
- бартеризація, тінізація товарообігу;
- низький рівень товарності вітчизняної аграрної продукції;
- роздробленість сільського господарства;
- практична відсутність біржової інфраструктури (транспортного обслуговування, складських приміщень, організаційного механізму взаємодії з консалтинговими і маркетинговими фірмами, банківськими структурами);
- недостатній розвиток стандартизації біржових контрактів та клірингового механізму;
- психологічне несприйняття біржового хеджування;
- присутність недоліків в інформаційному забезпеченні.
8. З метою упорядкування біржової діяльності, створення організаційно-економічних умов для її удосконалення і поширення вважаємо необхідним затвердити спеціальні правила випуску та обігу товарних деривативів на товарних біржах. Особливе місце в Правилах повинна зайняти система гарантування в процесі здійснення біржової торгівлі. Розроблені автором положення знайшли своє відображення в Правилах випуску та обігу товарних деривативів (торгівлі товарними деривативами) на товарній біржі “Українська ф'ючерсна біржа” та в Правилах випуску та обігу товарних деривативів (торгівлі товарними деривативами) на товарній біржі “Київська агропромислова біржа”, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України № 516 від 28 вересня 2005 року.
9. В Україні існує необхідність розробленої гнучкої законодавчої системи стосовно біржової діяльності взагалі, і на аграрну продукцію,
зокрема:
- необхідно прийняти нову редакцію Закону “Про товарну біржу”;
- потребують уточнення термінологічні визначення основних понять, що стосуються біржової діяльності: спотова торгівля, форвардний контракт, біржовий товар, біржова угода, біржова кон’юнктура та ін.;
- потребують поліпшення урядові документи щодо біржової діяльності. Зокрема, слід виділити Постанову Кабінету Міністрів № 848 від 05.08.1997 р. “Про Концепцію розвитку біржового ринку сільськогосподарської продукції”. Концепцію необхідно удосконалити шляхом передбачення характеристик біржового сільськогосподарського ринку.
- потрібно розробити і прийняти Концепцію розвитку ф'ючерсної торгівлі, таким чином започаткувавши процес прискорення її функціонування на аграрному ринку України.
10. З метою удосконалення біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією пропонується створити тимчасове об’єднання – консорціум аграрних бірж. Біржі можуть зберегти статус юридичної особи, але торгівля на єдиній торговій площадці, за єдиними правилами біржової торгівлі, дозволить розширити біржовий ринок, сприятиме здешевленню торгівлі і спрощенню процедур біржових торгів, а також прискорить процеси автоматизації клірінга і розрахунків по біржових угодах.
11. Для запровадження ф’ючерсної торгівлі необхідно перш за все забезпечити ефективне функціонування біржової торгівлі на ринку СПОТ, створити відповідну законодавчу базу з метою забезпечення організаційно-правових засад формування та функціонування ф’ючерсного ринку та розрахунково-клірингової системи, створити координаційну Раду з питань біржового товарного ринку для забезпечення ефективного регулювання та нагляду за дотриманням правил торгівлі, привести вітчизняні стандарти на аграрну продукцію у відповідність з міжнародними, а також сприяти залученню вільного капіталу для проведення спекулятивних операцій.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку. Інформаційно-аналітичний збірник (випуск 6) / За ред. П.Т. Саблука та ін. – К.: ІАЕ УААН, 2003. – 764 с.
2. Афанасьев А.А., Рассошинская Т.И., Чижиков Р.А., Вотинцев Р.В., Мостовой В.В. Рынок производных финансовых инструментов: Учеб. пособие. – Владивосток: Издательство ДВГАЭУ, 2001. – 100 с.
3. Баканов М.И., Шеремет А.Д. Теория экономического анализа. – М.: Финансы и статистика, 1981. – 210 с.
4. Бевз О.П. Скотнікова М.М. Економіка і організація біржової торгівлі: Навч. посібник. – К.: КДТЕУ, 1996. – 43 с.
5. Бендарчук М.М., Полікарпов І.С. Біржові товари. – Л.: Видавництво Львівської комерційної академії, 2004. – 279 с.
6. Береславська О., Лемішевська Т. Перспективи розвитку ринку ф’ючерсних контрактів в Україні // Вісник НБУ. – 1998. – № 5. – С. 47–49.
7. Биржевая деятельность: Учебник / Под ред. проф. Грязновой А.Г., проф. Корнеевой Р.В., проф. Галанова В.А. – М.: Финансы и статистика, 1995. – 240 с.
8. Бланк И.А. Торгово-посредническое предпринимательство. Экономические основы биржевой деятельности. – К.: УФГ, 1992. – 230 с.
9. Брокер и дилер – биржевые дельцы. Руководство по биржевой деятельности. – "Частное право", 1991. – 92 с.
10. Буренин А.Н. Фьючерсные, форвардные и опционные рынки. – М.: Тривола, 1995. – 240 с.
11. Быков А.В. и др. Биржевая торговля. Что это такое? – Красноярск, 1991. – 463 с.
12. Васильев Г.А., Каменева Н.Г. Товарные биржи. – М.: Высшая школа, 1991. – 112 с.
13. Воскобійник Ю.П. Шляхи удосконалення біржових механізмів. // Проблеми пореформеного розвитку агропромислового виробництва та основні напрями їх розв’язання: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (17-18 травня 2005 р.). – Тернопіль – Хоростків: Тернопільський інститут агропромислового виробництва, 2005. – С. 159-162
14. Гайдуцький П.І. Біржова торгівля – основа ринку: Навчальний посібник. – К.: УСФА, 1992. – 34 с.
15. Галанов В.А. Производные инструменты срочного рынка: фьючерсы, опционы, свопы: Учебник. – М.: Финансы и статистика, 2002. – 464 с.
16. Геворгян С. Перспективи створення в Україні клірингової установи щодо операцій із ф’ючерсами та опціонами // Вісник НБУ. – 2000. – № 6. – С. 44–47.
17. Герчикова И.Н. Маркетинг и международное коммерческое дело. – М.: Внешторгиздат, 1990. – 263 с.
18. Гниляк В.О. Строкові угоди в удосконаленні біржового товарного ринку. Науковий вісник НАУ, № 76, 2004 р. – С. 299-302.
19. Гноєвий В.Г., Валентієва О.ВА. Теоретичні аспекти хеджування цінових ризиків ф'ючерсними контрактами // Регіональні перспективи. – 2003. – № 4. – С. 89-94.
20. Горевой В. Система регламентации биржевой торговли // Экономика АПК. – 1998. – № 9. – С. 60-65.
21. Горьовий В.П. Біржовий ринок сільськогосподарської продукції в Україні // Автореферат дисертації канд. екон. наук: 08.07.02. – К.: Інститут аграрної економіки. – 1999. – 20 с.
22. Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-ІV // "Голос України", 14.03.2003 р., № 49.
23. Гоффе В.В. Правове регулювання операцій на ринку деривативів в Україні та розвинутих країнах // Ринок цінних паперів України. – 2004. – № 7-8. – С.45–49.
24. Гоффе В.В. Проблеми та перспективи побудови ринку похідних фінансових інструментів в Україні // Фінанси, облік і аудит: Збірник наукових працб. – Вип. 2. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 26-33.
25. Губський Б.В. Аграрний ринок. – К.: Нора прінт, 1998. – 184 с.
26. Губський Б.В. Біржові технології ринку. – К.: Наука, 1997. – 288 с.
27. Дебора Дж. Блек. Успіх та невдача ф’ючерсних контрактів: Теорія і практика. Матеріали компанії “Кемонікс”, 1995. – 45 с.
28. Дегтярева О.И. Биржевое дело: Учебник для вузов. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001. – 680 с.
29. Дегтярева О.И., Кандинськая О.А. Биржевое дело: Учебник для ВУЗов. – М.: банки и биржи, ЮНИТИ, 1997. – 504 с.
30. Державне регулювання економіки: Навч. посібник / С.М. Чистов, А.Є. Никифоров, Т. Ф.Куценко та ін. – К.: КНЕУ, 2000. – 316 с.
31. Дмитрук Б.П. Організація біржової діяльності в агропромисловому комплексі: Навч. посібник – К.: Либідь, 2001. – 344 с.
32. Дудяк Р.П., Бугіль С.Я. Організація біржової діяльності: Основи теорії і практикум: Навчальний посібник. 2-ге видання, доповнене. – Львів: “Новий Світ – 2000”, “Магнолія плюс”, 2003. – 360 с.
33. Єрмошенко М.М. Комерційна діяльність посередницьких організацій: Навчальний посібник. – К.: НАУ, 2003. – 345 с.
34. Єщенко Е.П. Біржа: функції і засади // Економіка України. – 1994. – № 3. – С. 16.
35. Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"" № 283/97 від 22 травня 1997 // "Урядовий кур'єр", 12.06.1997 р.
36. Закон України "Про державну підтримку сільського господарства України" від 24.06.2004 № 1877-ІV // "Урядовий кур'єр", 29.09.2004 р., № 184.
37. Закон України "Про зерно та ринок зерна в Україні" від 04.07.2002 № 37-ІV // "Урядовий кур'єр", 31.07.2002 р., № 138.
38. Закон України "Про товарну біржу" N 1956-XII від 10 грудня 1991 року // "Голос України", 11.01.1992 р.
39. Закон України "Про ціни і ціноутворення" N 507-XII від 3 грудня 1990 р. // "Радянська Україна", 12.12.1990 р.
40. Закон України "Про цінні папери і фондову біржу" від 14.06.1991 № 1201-ХІІ // "Голос України", 11.07.1991 р.
41. Захаров А.Н. Биржи – инструмент рыночной экономики // Финансы. – 1992. - № 8. - С. 45-46.
42. Ибрагимова Л.Ф. Рынки срочных сделок. – М.: Русская Деловая Литература, 1999. – 176 с.
43. Иванов К.А. Карманная книга брокера. –М.: Московский университет, 1991. – 200 с.
44. Иващенко А.А. Товарная биржа. – М.: Международные отношения, 1991. – 272 с.
45. ИНКОТЕРМС: Офіц. правила тлумачення торг. термінів Міжнар. торгової палати. – К.: Школа, 2004. – 80 с.
46. Інфраструктура товарного рынку: Навч. посібник/ Під ред. І.В. Сороки. - К.: НМЦВО МОіН України, НВФ "Студцентр", 2002. - 608 с.
47. Калашников А.В. Сегодня и завтра агропромышленной биржи // АПК: Экономика, управление, 1992. - № 6. - С. 44.
48. Калінчик М.В. Деякі підходи до регулювання ринку зерна // Вісник ХНАУ: Ринкові трансформації та розвиток продуктивних сил аграрного сектора. – Вип. 7. – Х.: ХНАУ, 2004. – С. 157-167.
49. Карлор Б. Деловая стратегия. – М.: Экономика, 1991. – 239 с.
50. Кваша С., Хоменко В. Стан аграрного ринку та продовольча безпека України // Економіст. – 2000. – № 7-8. – С. 72–74.
51. Клочко А.Н., Выходцев В.Н. Оптовые ярмарки. Изд. 2-е, перераб. – М.: Экономика, 1997. – 120 с.
52. Концепція організації біржового сільськогосподарського ринку. Схвалено Постановою Кабінету Міністрів України "Про прискорення організації біржового сільськогосподарського ринку" від 17 листопада 1995 р. № 916 // www.rada.gov.ua
53. Крамаренко Я. Валютні деривативи: сутність, класифікація, призначення // Економіст. – 2000. – № 19. – C.44–47.
54. Кузнецова Л.Г. Новая игра: фьючерсы: Учеб. Пособие. – Хабаровск: Изд-во Хабар. Гос. Техн. Ун-та, 2000. – 99 с.
55. Кулинич О.І. Теорія статистики: Навчальне видання. – К.: Державне Центрально-Українське видавництво, 1995. – 184 с.
56. Кушнір Т.Б. Економіка і організація біржової торгівлі: Навч. посіб. – Харків: ХДУХТ, Консум, 2003. – 216 с.
57. Лактіонов О.В. Економічний механізм біржової торгівлі в управлінні ціновим ризиком // Автореферат дисертації канд. екон. наук: 08.07.05. – Х.: Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури. – 2001. – 19 с.
58. Лапуста М.Г., Шаршукова Л.Г. Риски в предпринимательской деятельности. – М.: Инфра-М, 1998. – 224 с.
59. Левшин Ф.М.Внешнеторговые цены. – М.: Внешторгиздат, 1990. – 136 с.
60. Лузан Ю.Я., Розгон А.В., Жук В.М. Методичні рекомендації з фінансового та бухгалтерського забезпечення операцій із зерном: використання складських документів, державні заставні закупівлі та біржові торги // Облік і фінанси АПК. – 2005. – № 8. – С. 79-164.
61. Макконнелл К.Р., Брю С.Л. Экономикс: принципы, проблемы и политика: Пер. с англ. – К.: ХаГар, 1998. – 785 с.
62. Маневич В. Функции товарной биржи и основные направления биржевой политики в умловиях перехода к рынку / Вопросы экономики, 1991. – № 10.
63. Маршалл Дж.Ф., Бансал В.К. Финансовая инженерия: Полное руководство по финансовым нововведениям / Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М, 1998. – 784 с.
64. Машлий Г.Б. Организация и регулирование деятельности товарных бирж: Автореф. Дис. канд. экон. наук: 08.02.03 / Тернопольский гос. техн. ун-т им. И. Пулюя. – Тернополь, 2001. - 16 с.
65. Машлій Г. Біржова торгівля як фактор стабілізації економічної ситуації в Україні // Вісник Тернопільського державного технічного університету. – Тернопіль, 1997. – Том 2. – С. 131–145.
66. Международные товарные биржи. Структура товарных бирж. Техника биржевой операции. Методические рекомендации. – Санкт-Петербург, 1992. – 130 с.
67. Мендрул О.Г., Шевчук І.А. Ринок цінних паперів: Навчальний посібник. – К.: КНЕУ, 1998. – 150 с.
68. Менеджмент фермерського господарства. Вступ до сільськогосподарського хеджування. Робоча книга. Навчальний посібник. – К., 1995. – 36 с.
69. Механізм біржової торгівлі продукцією АПК – елемент ринкової інфраструктури. / Під ред. О.М.Шпичака. – К.: ІАЕ УААН. – 1995. – 86 с.
70. Михальский В.В. Деривативы, обеспеченные золотом: Учебное пособие. – К.: Ника-Центр, Эльта, 2002. – 224 с.
71. Міщенко В., Науменкова С. Організація ф’ючерсного валютного ринку // Фінанси України. – 1998. – № 10. – C. 60–69.
72. Міщук Г. Товарні біржі України: тенденції та проблеми розвитку // "Економіка України" – 2005. – № 4. – С. 47-53.
73. Мозговий О.М. Фондовый рынок Украины. – К.: УАННП «Феликс», 1997. – 276 с.
74. Моисеев Ю.А. Понятие и признаки биржевых сделок, заключаемых на товарных биржах // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіки і право. – 1999. - №3. – С. 42-46.
75. Наказ Міністерства сільського господарства і продовольства України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України "Про затвердження Типових правил біржової торгівлі сільськогосподарською продукцією" N 103/44/62 від 03.04.96
76. Нормативні витрати, ціни, баланси сільськогосподарської продукції в Україні та країнах світу / О.М. Шпичак, Ю.Я. Гапусенко, С.А. Стасіневич та ін.; За ред. О.М. Шпичака, Ю.Я. Гапусенка. – К.: ННЦ “ІАЕ”, 2006. – 693 с.
77. Основы предпринимательства // Под ред. В.И.Рогача. – К.: Торгово-издательское бюро ВНV. – 1992. – 260 с.
78. Павлов В.І., Кривов'язюк І.В. Ринок цінних паперів: Курс лекцій. – Луцьк: Надстир'я, 1999. – 342 с.
79. Пасхавер Б. Аграрное ценообразование в условиях кризиса // Экономика Украины. – 1999. – № 7. – С. 67-75.
80. Пасхавер Б. Рентабельність агросфери: проблеми стабільності. – 2004. – № 2. – С. 73-82.
81. Положення про вимоги до стандартної (типової) форми деривативів: Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про вимоги до стандартної (типової) форми деривативів" № 632 від 19.04.1999 р. // Урядовий кур'єр. – 29.04.1999 р.
82. Положення про механізм розрахунків під час закупівлі сільськогосподарської продукції і продовольства для державних потреб та їх реалізації з державних ресурсів через біржовий товарний ринок. Затверджено Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про механізм розрахунків під час закупівлі сільськогосподарської продукції і продовольства для державних потреб та їх реалізації з державних ресурсів через біржовий товарний ринок" № 1288 від 17 серпня 1998 р. // Урядовий кур'єр. – 10.09.1998 р.
83. Постанова Кабінет Міністрів України "Про активізацію діяльності біржового ринку продукції агропромислового комплексу та необхідних для його потреб матеріально-технічних ресурсів" вiд 19.10.1999 № 1928 // Офіційний вісник України. – 1999. – № 42, с. 154
84. Постанова Кабінету Міністрів України "Про Аграрний фонд" від 06.07.2005 р. № 543 // "Урядовий кур'єр", 13.07.2005 р., № 127.
85. Постанова Кабінету Міністрів України "Про визначення заставних цін та фінансове забезпечення заставних закупівель зерна" // Офіційний вісник України. – 2002. – № 178. – С. 940.
86. Постанова Кабінету Міністрів України "Про впровадження заставних закупок зерна у сільськогосподарських товаровиробників" // Урядовий кур'єр. – 2000. – № 143.
87. Постанова Кабінету Міністрів України "Про гарантії виконання угод, укладених на аукціонах сільськогосподарської продукції" // Урядовий кур'єр. – 1995. – № 53.
88. Постанова Кабінету Міністрів України "Про Державну комісію з питань організації біржового сільськогосподарського ринку" від 11 квітня 1996 р. N 425 // www.rada.gov.ua
89. Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про вимоги до стандартної (типової) форми деривативів" № 632 від 19.04.1999 р. // Урядовий кур'єр. – 29.04.1999 р.
90. Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про механізм розрахунків під час закупівлі сільськогосподарської продукції і продовольства для державних потреб та їх реалізації з державних ресурсів через біржовий товарний ринок" № 1288 від 17 серпня 1998 р. // Урядовий кур'єр. – 10.09.1998 р.
91. Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку формування обсягів сільськогосподарської продукції і продовольства для державних потреб та їх реалізації з державних ресурсів через біржовий товарний ринок" від 19 грудня 1997 р. N 1417 // Офіційний вісник України. – 1997. – № 52. – с. 48.
92. Постанова Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо вдосконалення регулювання ринку зерна" від 20 липня 2000 р. N 1148 // www.rada.gov.ua
93. Постанова Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо розвитку ринку сільськогосподарської продукції в Україні" // Голос України. – 1995. – № 194.
94. Постанова Кабінету Міністрів України "Про Концепцію розвитку біржового ринку сільськогосподарської продукції" від 5 серпня 1997 р. N 848 // www.rada.gov.ua
95. Постанова Кабінету Міністрів України "Про прискорення організації біржового сільськогосподарського ринку" від 17 листопада 1995 р. N 916 // www.rada.gov.ua
96. Постанова Кабінету Міністрів України "Про створення Аграрної біржі" від 26 грудня 2005 р. № 1285 // "Урядовий кур'єр", 25.01.2006 р., №14
97. Правила випуску та обігу товарних деривативів (торгівлі товарними деривативами) та товарній біржі "Українська ф'ючерсна біржа", затверджений наказом Міністерства аграрної політики України № 516 від 28 вересня 2005 р.
98. Правила торговли фьючерсными контрактами на Киевской универсальной бирже. – К.: КУБ, 1996. – 22 с.
99. Примостка Л. Форвардні контракти як інструмент хеджування ризику // Вісник НБУ. – 1998. – № 6. – C. 58–60.
100. Примостка Л.О. Роль строкового ринку в стабілізації економічної системи // Ринок цінних паперів. – 2004. – № 5-6. – С. 21-24.
101. Примостка Л.О. Фінансові деривативи: аналітичні та облікові аспекти: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001. – 263 с.
102. Райзберг Б.А., Лозовский Л.Ш., Стародубцева Е.Б. Современный экономический словарь. – М.: ИНФРА-М, 1997. – 496 с.
103. Резго Г.Я., Кетова И.А. Биржевое дело: Учебник. – М.: Финансы и статистика, 2003. – 272 с.
104. Рожков М.А. Котировка цен // Материально-техническое снабжение. – 1990. - № 11. - С. 27-32.
105. Розвиток стандартизованих сільськогосподарських ринків в Україні – Copyright 2004 Milton Boyd and Bruce Love.
106. Розгон А.В. Майбутнє біржі в Україні // Агроінком. – 1999. – № 8-9. –С. 21-23.
107. Розгон А.В. Особливості розвитку ф’ючерсної торгівлі в національній економіці // Аграрна наука і освіта. – 2007.– Т. 8, № 3-4. – С. 136-144.
108. Розгон А.В. Розвиток біржової торгівлі на ринку сільськогосподарської продукції // Економіка АПК. – 2007. – № 9. – С. 88-92.
109. Руководство по биржевому делу: товарные сделки, ценные бумаги / Пер. с англ. М.И. Сороко, А.С. Каменского; Под ред. А.А. Белозерцева. – М.: Агропромиздат, МФ СП “Аспект”, 1991. – 256 с.: ил.
110. Рынок ценных бумаг и биржевое дело: Учебник для вузов / Под ред. проф. О.И. Дегтяревой, проф. Н.М. Коршунова, проф. Е.Ф. Жукова. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002. – 501 с.
111. Саблук П.Т. Потерпаємо ми від пасивної державної політики // Зерно і хліб. – 2005. – № 2. – С. 6-7.
112. Саблук П.Т. Уклонімося хліборобові й підставимо йому державне плече // Зерно і хліб. – 2005. – № 1. – С. 3-4.
113. Саблук П.Т. Ціноутворення в період ринкового реформування в АПК. Моногр. – К.: ННЦ ІАЕ, 2006. – 440 с.
114. Савчук Н. Роль похідних цінних паперів у економічному розвитку суспільства // Ринок цінних паперів. – 2004. – № 1–2. – С. 51–55.
115. Солодкий М.О. Біржовий ринок. – К.: Джерела М, 2002. – 336 с.
116. Солодкий М.О. Необходима государственная концепция товарного биржевого рынка // Агроперспектива. – № 12. – 2003. – С. 17-19.
117. Сорос Дж. Кризис мирового капитализма. Открытое общество в опасности. Пер. с англ. – М.: ИНФРА-М, 1999. – С.11.
118. Сохацька О. Концептуальні засади ціноутворення на ф'ючерсних ринках // Банківська справа. – 200. – № 5. – С. 29-32.
119. Сохацька О. Теоретичні основи функціонування ф'ючерсних ринків // Економіка України. – 2001. – № 12. – С. 55-58.
120. Сохацька О.М. Біржова справа: Підручник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2003. – 602 с.
121. Сохацька О.М. Міжнародні ф'ючерсні ринки: теоретико-методологічні аспекти: Монографія. – Тернопіль: Карт-бланш, 2002. – 454 с.
122. Сохацька О.М. Ринок похідних фінансових інструментів: зарубіжний досвід та реалії України // Економічний часопис. – 1998. – № 11-12. – С. 17-23.
123. Сохацька О.М. Ф’ючерсні ринки. Історія, сучасність, перспективи становлення в Україні. – Тернопіль: Економічна думка, 1999. – 408 с.
124. Стельмащук А.М. Державне регулювання економіки: Навчальний посібник. – Тернопіль: ТАНГ, 2000. – 285 с.
125. Типові правила біржової торгівлі сільськогосподарської продукції, затверджені Міністерством сільського господарства і продовольства України, Мінекономіки, Мінфіном № 103/44/62 від 03.04.1996 р.
126. Товарная биржа: Как ее создать? Как организовать работу? Как участвовать в биржевых торгах? – М.: Экономика, 1991. – 153 с.
127. Товарні біржі в Україні: аналіз діяльності, законодавче поле, перспективи розвитку / за ред. П.Т. Саблука, О.М. Шпичака. – К.: ІАЕ, 1997. – 427 с.
128. Узун В.Я. Товарная биржа. – М.: Знание, сер. "Экономика", 1991. – № 9. – 64 с.
129. Указ Президента України "Про заходи щодо реформування аграрних відносин" // Урядовий кур'єр. – 1995. – № 11.
130. Указ Президента України "Про невідкладні заходи щодо стимулювання виробництва та розвитку ринку зерна" // Урядовий кур'єр. – 2000. – № 117.
131. Улыбин К.А., Андрошина И.С., Харисова Н.Л. Брокер и биржа. Пособие для брокеров и их клиентов. – М.: Информбизнес, 1991. – 240 с.
132. Фединский Ю.И. Юлдашев Р.Т. Биржа: вчера, сегодня и завтра. – М.: Знание, 1991. – 64 с.
133. Филипов Ю.Д. Биржа. Ее история, современная организация и функции. – М., 1920. – 199 с.
134. Цены и ценообразование / Под ред. В.Е. Есипова. – СПб.: Питер, 2001. – С. 312–315.
135. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV // "Голос України", 12.03.203 р., № 45
136. Ціни, витрати, прибутки агровиробництв та інфраструктура продовольчих ринків. За ред. О.М.Шпичака. – К.: ІАЕ, 2000. – 585 с.
137. Ціноутворення в процесі реформування агропромислового комплексу України (1990–2001 рр.). За ред. О.М.Шпичака. – К.: ІАЕ, 2002. – 499 с.
138. Ціноутворення в умовах формування ринкових відносин в АПК. За ред П.Т. Саблука, В.П. Ситника, О.М. Шпичака. – К.: Фірма “ВІПОЛ”, 1997. – 501с.
139. Чаплыгина Т. Биржевые системы минимизации рисков // Рынок ценных бумаг. – 2000. - № 7. – С. 13-17.
140. Шаповалов Є. Перспективи входження фінансового ринку України у світову систему торгівлі деривативами // Вісник НБУ. –2001. – № 4. – С. 58-60.
141. Шелєхов К.В., Бігдаш В.Д. Страхування: Навч. посібник. – К.: МАУП, 1998. - 412-415 с.
142. Шепилова В.Г., Кириенко О.Э. Применение комплекса программ по автоматизации расчетов по биржевым сделкам // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 79. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 30 - 37.
143. Шкварук Л.О. Ціни і ціноутворення: Навч. посібник. – К.: Кондор, 2003. – 214 с.
144. Шпичак О.М. Давайте працювати на ринку зерна без шарахкань у різні боки // Зерно і хліб. – 2005. – № 4. – С. 3-5.
145. Шпичак О.М. Стратегія розвитку агропромислового комплексу України. Проект. – К.: ННЦ „ІАЕ”, 2005. – 119 с.
146. Шпичак О.М., Ніколаєва З.П. Проблеми заставної ціни на зерно // Економіка АПК. – 2001. – № 5. – С. 98-101.
147. Энциклопедический словарь, том III А. Издатели Ф.Брокгауз, И.Эфрон, С.-Петербург, 1892
148. Эрлих Анна. Технический анализ товарных и финансовых рынков. Прикладное пособие. М., 1996. – 330 с.
149. A Survey of Commodity Risk Management Instruments, Report by the UNCTAD secretariat. UNCTAD, 15 March 1993.
150. Bear J.B., Saxon O.Y. Commodity Exchanges and Futures Trading. – N.V., 1949. – p. 203-204.
151. Bear J.B., Woodruff Y.A. Commodity Exchanges. – N.V.I., 1935. – p. 86.
152. Ceny na trzich a devizove kurzy, 11/94 Centrum vnejsich ekonnomickych vztahu, Praha, duben, 1994.
153. Connor John M., William A. Schiek. Food processing: an industrial powerhouse in transition. Wiley, 1997. – P. 7-10.
154. Hicks J.R. Value and Capital, London. – 1939. – P. 23–56.
155. Hoffman G.W. Futures Trading upon Organized Commodity Markets in the United States. – Philadelphia. – 1932. – P. 35–64.
156. Telser L.G. Why there are Organized Futures Markets // Journal of law and Economics. – 1981. – P. 24.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.