У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название РЕСУРСОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ ПІДПРИЄМСТВ В УКРАЇНІ
Количество страниц 183
ВУЗ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2010
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП 4
РОЗДІЛ 1 . ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ РЕСУРСОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ ПІДПРИЄМСТВ 12
1.1 Життєвий цикл підприємства: сутність та особливості управління 12
1.2 Передумови становлення і розвитку ресурсного забезпечення промислового підприємства 24
1.3 Особливості використання матеріальних ресурсів підприємств машинобудування 42
1.4 Методика дослідження процесу ресурсозабезпечення підприємства 52
Висновки до розділу 1 63
РОЗДІЛ 2 . ОЦІНКА РЕСУРСОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ 66
2.1 Машинобудування в структурі промисловості України: сучасний стан та проблеми розвитку 66
2.2 Дослідження життєвого циклу промислових підприємств машинобудівної галузі Вінницької області 78
2.3 Дослідження ефективності процесу ресурсозабезпечення підприємств 92
2.4 Оцінка сучасної системи ресурсозабезпечення та ресурсовикористання промислових підприємств 110
Висновки до розділу 2 118
РОЗДІЛ 3 . ФОРМУВАННЯ КОНЦЕПЦІЇ КАРДИНАЛЬНОГО РЕФОРМУВАННЯ РЕСУРСНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ ПІДПРИЄМСТВА 121
3.1 Планування логістичного циклу процесу ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства 121
3.2 Механізм подолання проблеми обмеженості ресурсів шляхом ресурсозбереження 129
3.3 Методика визначення життєвого циклу підприємства з урахуванням процесу ресурсного забезпечення 140
3.4 Модель ресурсного забезпечення з урахуванням стану життєвого циклу підприємства 148
Висновки до розділу 3 157
ВИСНОВКИ 160
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 166
ДОДАТКИ 183

ВСТУП

Актуальність теми дисертаційного дослідження визначається тим, що економічні ресурси є основою виробництва споживчих благ, що задовольняє все зростаючі потреби людей. В силу природних, виробничих та людських факторів, виробничі ресурси є обмеженими. В свою чергу кожна стадія життєвого циклу підприємств має особливу систему ресурсозабезпечення.
Зародження потребує значних фінансових, та як наслідок їх використання – виробничих ресурсів. На етапі становлення з’являється потреба в сировинних ресурсах: встановлюються зв’язки з постачальниками, здійснюється розрахунок потрібних норм використання. На стадії росту залучаються всі наявні ресурси підприємства: фінансові, технічні, сировинні, останні з яких становлять найбільшу частку. Затрачені фінансові ресурси відновлюються у своєму кругообігу. Стадія насичення говорить про гальмування масштабів виробництва та зниження рівня використання ресурсів; стадія спаду передує ліквідації підприємства чи його подальшій реорганізації, тому знову, як на першій стадії зародження сировинні та технічні ресурси не виконують своєї головної ролі, а на перший план виступають фінансові. Таким чином виробнича діяльність підприємства супроводжується безперервним кругообігом ресурсів, що є у його розпорядженні.
В умовах командної економіки була відсутня єдина система управління життєвого циклу підприємства, існувала лише послідовність етапів цільового фінансування – використання матеріальних ресурсів – виробництва та збуту продукції. В ринкових умовах господарювання ще не побудовано системи управління за умов послідовності та завершеності життєвого циклу підприємства. Це свідчить про актуальність та необхідність наукових досліджень проблем системи управління життєвим циклом підприємства для збереження її цілісності та єдності, що є передумовою ефективної господарської діяльності підприємства.
Проблема ресурсозабезпечення промислового виробництва України у всій її гостроті і широті виникла з утворенням СНД. У період, коли Україна входила до складу СРСР. Збалансованість виробничих фондів, природно-сировинних, фінансових і трудових ресурсів досягалася в рамках усього народногосподарського комплексу на основі регульованих державою торговельно-економічних зв'язків між контрагентами виробництва. Діяв простий механізм розрахунків у процесі торговельно-економічних відносин на основі безготівкового заліку зустрічних вимог і зобов'язань. Утруднення в матеріально-технічному забезпеченні, що виникали через недоліки загальнодержавного планування, усувалися оператив¬но в організаційному порядку.
В сучасних умовах господарювання негативний вплив на ресурсозабезпечення промислового виробництва України мають ресурсоємний характер економіки та практично відсутність економічного механізму ресурсозабезпечння, що відбивається на основних економічних показниках роботи промисловості: падінні обсягів виробництва, зростанні ресурсоємності та зниження якості продукції, що виробляється. В цих умовах постала необхідність проведення глибоких теоретичних та прикладних досліджень, спрямованих на розробку науково обґрунтованих рішень і заходів щодо удосконалення ресурсозабезпечення розвитку промислового потенціалу, подолання ресурсоємного характеру виробництва.
Наукові публікації засвідчують, що дослідники приділяють увагу проблемам життєвого циклу підприємства, які висвітлені у працях таких вітчизняних вчених, як Воротіна Л. І., Василенко В. О., Міночкіна О. М, Бєліченко А. Ю., Дайновський Ю. А. та зарубіжних – Федерман Р., Борман Д. Дослідження економічних ресурсів висвітлені у працях Базилевича В. Д., Воротіної Л. І., Мочерного С. В., Новицького В. Є., Баликоєва В. З., Євдокимової М. А., Хаматової Л. А. та інших. Проблеми ресурсного забезпечення підприємства досліджені у працях таких вітчизняних та зарубіжних вчених, як Геєць В. М., Панченко Є. Г., Окландер М. А., Іванієнко В. В. Іванов Н. І., Бреславцева О. В., Сухоруков А. І., Воробйов Ю. М., Холод Б. І., Фролова Л. В., Тридід О. М., Бажин І. І., Сисоєв В. В., Фасоляк Н. Д., Невельов А. М., Касьян І. І., Мате Б., Тиксьє Д., Фірон Х., Ліндерс М., Букан Д.Ж., Кенінгсберг Е. Питання характеристики та особливостей використання матеріальних ресурсів підприємства та для машинобудівних підприємства зокрема, висвітлені у працях таких вітчизняних та зарубіжних вчених, як: Деречін В. В., Дубровін Ф. Є., Павленко В. В., Жуков А. А., Кавецький В. В., Коновалюк Д. М., Коновальчук Р. М., Крупицький Б. А., Кузнецов В. І., Малащенко В. О. Покарев Г. М. Методики аналізу та оцінки процесу ресурсозабезпечення підприємства досліджені у працях таких вчених: Кобринський Г., Сисоєв В., Меджибовська Н., Іванов Н. І., Бреславцева О. В., Сухоруков А. І., Окландер М. А., Хромов А. П. Дубровін Ф. Є. та інші. Але, на нашу думку, потребують додаткового теоретичного обґрунтування та практичного узагальнення проблеми ресурсозабезпечення в системі управління життєвого циклу підприємств.
Стан ресурсозабезпеченості промислових підприємств в поєднанні з відсутністю єдиної системи управління життєвого циклу підприємства, нерозв'язаність багатьох аспектів цієї проблеми, нерозвиненість методів їх вирішення з урахуванням умов, що склалися, свідчать про актуальність теми дисертаційного дослідження. Вона охоплює широке коле взаємопов'язаних питань, які мають важливе наукове та практичне значення, що визначило мету та завдання дисертаційного дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану аспірантської підготовки, узгодженого з плановою темою науково-дослідних робіт кафедри менеджменту Європейського Університету Зокрема виконувалася відповідно до теми «Організація та управління стратегічним розвитком промислових підприємств»» (номер державної реєстрації № 0107V002007).
Мета і завдання дослідження. Основна мета дисертаційного дослідження полягає в теоретико-методологічному обґрунтуванні та розробці моделей, методичних і практичних рекомендацій щодо процесу ресурсозабезпечення в системі управління життєвого циклу промислових підприємств, що дає можливість для розв’язання проблем обмеженості економічних ресурсів на тлі відсутності єдиної системи управління життєвого циклу.
Для досягнення поставленої мети передбачено постановку, формулювання та вирішення завдань теоретичного, методичного та практичного характеру, а саме:
- посилити теоретико-методологічне обґрунтування ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства;
- уточнити економічну сутність та особливості системи управління життєвим циклом підприємства;
- дослідити сучасний стан та проблеми розвитку машинобудування в структурі промисловості України;
- дослідити життєвий цикл та процес ресурсозабезпечення промислових підприємств машинобудівної галузі регіону;
- оцінити сучасну систему ресурсозабезпечення та ресурсовикористання промислових підприємств;
- спланувати логістичний цикл процесу ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства;
- уточнити механізм подолання проблеми обмеженості ресурсів шляхом процесу ресурсозбереження;
- вдосконалити методику визначення стану життєвого циклу підприємства з урахуванням процесу ресурсного забезпечення;
- розробити модель ресурсного забезпечення відповідно до стану життєвого циклу підприємства.
Предметом дослідження є процес ресурсозабезпечення промислових підприємств в системі управління життєвого циклу.
Об’єктом дослідження є підприємства машинобудівної галузі Вінницького регіону на матеріалах ВАТ «Вінницький завод Пневматика», ВАТ «Вінницький завод тракторних агрегатів», ВАТ «Будмаш», ВАТ «Вінницький завод Металіст», ВАТ «Вінницький інструментальний завод», ВАТ «Барський машинобудівний завод».
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною базою дослідження є діалектична теорія пізнання та системний підхід до вивчення економічних явищ, процесів. Поставлені в дисертаційній роботі завдання розв'язувались за допомогою наступних методів, прийнятих в економічній науці: діалектичний та абстрактно-логічний (при узагальненні теоретичних і методичних засад процесу ресурсного забезпечення суб’єктів господарювання); аналіз, порівняння, групування, систематизація та узагальнення (при дослідженні сучасного стану машинобудування); метод аналізу показників фінансового стану підприємства (при дослідженні життєвого циклу підприємств). Застосовано економіко - статистичний метод аналізу при виявленні впливу факторів, зокрема на ефективність процесу ресурсозабезпечення, розрахунково-конструктивний та порівняльний; на етапі формування концепції кардинального реформування ресурсного забезпечення в системі управління життєвого циклу підприємства – моделювання, групування, узагальнення та порівняння.
Інформаційною базою дисертаційної роботи стали теоретичні положення вітчизняних і зарубіжних вчених з проблем теорії та практики ресурсозабезпечення та управління життєвим циклом підприємства, законодавчі та нормативні акти, аналітичні і статистичні матеріали Державного комітету статистики, фактичні дані роботи підприємств та власні дослідження автора.
Наукова новизна одержаних результатів дисертаційної роботи полягає в формуванні концепції кардинального реформування ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства. Новизна проведеного дослідження та особливості доробок автора визначаються такими конкретними результатами.
Вперше:
- здійснено теоретико-методологічне обґрунтування ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства;
- розроблено модель ресурсного забезпечення підприємства у відповідності до об’єктивних вимог збереження та завершення всіх етапів і життєвого циклу в цілому.
Удосконалено:
- процедуру оцінки ефективності процесу ресурсозабезпечення підприємств шляхом визначення рівня ефективності використання ресурсів; оцінки якості та виконання планів матеріально-технічного забезпечення; аналізу системи управління запасами; оцінки постачальників матеріальних ресурсів підприємств.
- планування логістичного циклу процесу ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства;
- механізм подолання обмеженості ресурсів шляхом ресурсозбереження з використанням сукупності показників, які визначають рівень ефективності використання ресурсів підприємства застосовуючи кореляційно-регресійний аналіз як метод визначення впливу окремих показників на перевитрату ресурсів; оцінки ефективності заходів щодо економії матеріальних ресурсів через виявлення взаємозв’язку причин неефективного використання ресурсів та резервів економії.
- методику визначення стану життєвого циклу підприємства з урахуванням процесу ресурсного забезпечення.
Набули подальшого розвитку:
- використання оцінки ефективності заходів економії матеріальних ресурсів шляхом виявлення взаємозв’язку причин неефективного використання ресурсів та резервів економії.
- впровадження моделі ресурсного забезпечення підприємства у відповідності до об’єктивних вимог збереження та завершення всіх етапів життєвого циклу та методики визначення стану життєвого циклу підприємства з урахуванням процесу ресурсного забезпечення.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що запропоновані до використання методичні рекомендації та пропозиції щодо вдосконалення процесу ресурсного забезпечення в системі управління життєвого циклу підприємств доцільно застосовувати для реформування системи ресурсного забезпечення підприємства у відповідності до стану його життєвого циклу.
Запропоновані методичні розробки автора мають прикладний характер, знайшли практичне застосування на підприємствах машинобудівної галузі Вінницької області. Зокрема на ВАТ «Вінницький завод Пневматика» (довідка №3 від 12.03.2008), ВАТ «Вінницький завод тракторних агрегатів» (довідка №7 від 19.03.2008), ТОВ «Теплогазмонтаж-СК (довідка №4 від 18.03.2008), ТОВ «Аміна» (довідка №23 від 4.03.2008), ТОВ «Водолій Енергосервіс» (довідка № 9 від 22.03.2008).
Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною науковою працею, в якій обґрунтовано теоретичні положення, методичні та практичні рекомендації щодо процесу ресурсозабезпечення в системі управління життєвого циклу підприємства. З наукових публікацій, які видані в співавторстві, в дисертації використані лише ті ідеї та положення, що є результатом особистої роботи здобувача. Конкретний внесок здобувача у ці праці зазначено у переліку за темою.
Апробація результатів дисертації. Основні результати досліджень були викладені в доповідях та отримали схвальні оцінки на: конференції «Молодь, освіта і наука» (м. Київ, 2006 р.); третій регіональній конференції «Стратегічна реструктуризація економіки та соціальної сфери (у контексті вступу України до СОТ)» (м. Вінниця 2006 р.) а також на радах спеціалістів підприємств ВАТ «Вінницький завод Пневматика» ВАТ «Вінницький завод тракторних агрегатів», з рекомендаціями щодо процесу ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства, які були прийняті до впровадження.
Публікації. Основні результати дисертаційного дослідження опубліковано в 8 друкованих працях загальним обсягом 4,53 друк. арк., з них у наукових фахових виданнях – 6 праць, загальним обсягом 3,55 друк. арк., із них особисто автору належить 2,58 друк. аркушів.
Обсяг і структура роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел із 178 найменувань на 18 сторінках та 66 додатків, які займають 54 сторінки. Основний текст дисертаційної роботи викладено на 183 сторінках, що містять 45 таблиць і 29 рисунків.

Список литературы ВИСНОВКИ

У дисертаційному дослідженні наведено теоретико-методологічне обґрунтування, розробка моделей та практичних рекомендацій щодо процесу ресурсного забезпечення в системі управління життєвим циклом промислових підприємств, що в свою чергу дає можливість для розв’язання проблем обмеженості економічних ресурсів на тлі відсутності єдиної системи управління життєвого циклу. У процесі дисертаційного дослідження вдалося досягти поставленої мети та вирішити поставлені завдання.
В ході проведення дослідження були отримані такі результати:
1. Проблема ресурсозабезпечення тісно пов’язана з основними положеннями економічної теорії, а саме з ідеями маржиналістів значний внесок в які внесла австрійська наукова школа, яка сформувалась у 70-ті роки XIX ст. Теорія граничної корисності є методологічною основою сучасної теорії споживацького вибору. Вона дозволяє виявити мотивування мікроекономічної поведінки окремих осіб, визначає підхід до вирішення проблем індивідуальної корисності, оцінки суспільних корисностей та переваг.
2. На основі узагальнення теоретичних концепцій і практичного досвіду вітчизняних та зарубіжних вчених та власних досліджень автора визначено, що під ресурсним забезпеченням розуміється об'єднання в системі управління двох або більше видів діяльності в цілях планування, здійснення і контролю потоків сировини, напівфабрикатів і готових виробів з моменту їх виникнення до моменту споживання. Система управління ресурсного забезпечення в сучасних умовах господарювання має складатись з таких елементів як: нормування витрат матеріальних ресурсів; формування зв’язків з постачальниками; формування служби ресурсного забезпечення; обґрунтування потреби в запасах матеріальних ресурсів; обґрунтування потреби в складському господарстві; визначення балансу потреби в матеріальних ресурсах; визначення ефективних постачальників для підприємства; становлення служби ресурсного забезпечення; формування системи управління запасами підприємства; створення складського господарства; дослідження матеріалоємності продукції; визначення ефективності плану ресурсного забезпечення; застосування ресурсозберігаючих заходів.
3. Доведено, що комплексна проблема ресурсозабезпечення розвитку промислових підприємств в системі управління життєвого циклу підприємств охоплює широке коло взаємопов'язаних питань, багато з котрих не набули достатнього розкриття, узагальнення та вирішення. Адже життєвий цикл підприємства описує зміни стану підприємства у часі, його еволюційні зміни, кількість стадій, їх тривалість та особливості. Визначення етапів життя підприємств дозволяє своєчасно підготуватися до складних ситуацій й не довести підприємство до краху. Під системою управління життєвого циклу підприємства, на нашу думку, слід розуміти організацію безперебійного функціонування підприємства у плині життєвого циклу, тобто з моменту зародження до ліквідації, реорганізації чи реформування.
4. Теоретико-методологічне обґрунтування ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства свідчить про те, що найбільш інтенсивними стадіями життєвого циклу підприємства при здійсненні процесу ресурсозабезпечення є, звичайно ж, стадії росту і насичення. На цих стадіях відбувається ефективне планування, постачання та розподіл ресурсів. Різниця між цими стадіями полягає в тому, що на стадії росту припиняється формування всіх управлінських механізмів, а на стадії насичення вони працюють за сталою схемою. Стадія становлення передує стадіям росту та насичення і на ній відбувається формування механізму розподілу ресурсів, налагодження зв’язків з постачальниками та створення складського господарства.
5. Основні проблеми машинобудівного комплексу України пов'язані із необхідністю розвитку економічних зв'язків у постачанні комплектуючих, втратою традиційних ринків збуту продукції, а також технічною відсталістю і низькою якістю виробів. Формування матеріально-ресурсного потенціалу, рівень його використання й оновлення належить до досить важливих складових організації ефективного виробництва промислової продукції. Матеріально-ресурсний потенціал є сукупністю організаційно, економічно й технологічно збалансованих основних та оборотних засобів, спрямованих на здійснення виробництва конкурентоспроможної промислової продукції.
6. Дослідження проведені за методиками життєвого циклу підприємства свідчать про те, що результати аналізу за обома методиками є аналогічними: на кінець аналізованого періоду ВАТ «Вінницький завод Пневматика», ВАТ «Будмаш» та ВАТ «Вінницький завод тракторних агрегатів» перебувають на стадії помірного спаду та прогнозовано будуть зростати, а ВАТ «Вінницький завод Металіст» перебуває на стадії інтенсивного спаду та позитивних змін на майбутнє не передбачається. Перша методика є досить глибокою, враховує велику кількість показників, але аналіз відбувається лише за один рік; друга методика навпаки – є досить примітивною за аналізом, але враховує динаміку змін стану життєвого циклу підприємства протягом декількох. Тому найбільш дієвим варіантом є використання обох методик з порівнянням результатів аналізу чи створення більш універсальної методики, яка б поєднувала переваги та виключала недоліки попередніх.
7. Дослідження процесу ресурсозабезпечення підприємств було проведене за такими напрямами: визначення рівня ефективності використання ресурсів підприємств; оцінка якості та виконання планів матеріально-технічного забезпечення підприємств; аналіз системи управління запасами підприємств; оцінка постачальників матеріальних ресурсів підприємств. Найкращі показники процесу управління ресурсним забезпеченням підприємствами має ВАТ «Вінницький завод тракторних агрегатів, найгірші – ВАТ «Вінницький завод Пневматика». Високий зв’язок показників має ВАТ «Вінницький завод Пневматика» з двома іншими підприємствами, дуже високий зв’язок мають показники ВАТ «Вінницький завод тракторних агрегатів» та ВАТ «Будмаш». Значить процес ресурсозабезпечення цих підприємств є ідентичним за виконанням операцій та обчисленням норм використання ресурсів.
8. Надано оцінку сучасній системі ресурсозабезпечення та ресурсовикористання промислових підприємств, яка має свої переваги та недоліки. До переваг належать: обґрунтованість процесу ресурсозабезпечення підприємства з точки зору нормативної бази; показники процесу управління ресурсним забезпеченням підприємства знаходяться в межах норми; рівномірне виконання плану матеріально-технічного забезпечення підприємства; ефективний вибір постачальників матеріальних ресурсів. До недоліків належать: не сприймання керівниками підприємств та їх підрозділів процесу ресурсного забезпечення як основної складової ефективної господарської та підприємницької діяльності; виробничі підприємства старої формації в сучасному ринковому середовищі не звертають увагу на такий важливий аспект, як управління життєвим циклом підприємств; на підприємствах відсутня зручна система нормування витрат матеріальних ресурсів; служби ресурсного забезпечення машинобудівних підприємств, як правило, представлені достатньо обмежено та недосконало; показники ефективності ресурсного забезпечення підприємства обчислюються та досліджуються не безпосередньо в відділі забезпечення, а в планово-економічному відділі, тому працівники служб ресурсного забезпечення часто необізнані про реальний стан справ процесу, який підпорядкований саме їм; низький рівень застосування сучасних інформаційних систем та технологій, зокрема Інтернет.
9. У результаті дослідження планування логістичного циклу процесу ресурсного забезпечення життєвого циклу підприємства виявлено, що його структура складається з чотирьох етапів: планування поставок готової продукції; оперативно-календарного планування виробництва; планування потреби в матеріалах; техніко-економічного обґрунтування проектів. Таке планування доцільно проводити саме на етапах становлення та росту підприємства, особливий контроль цього процесу доцільно застосовувати на етапах насичення та спаду. Значення прогнозованого попиту та визначення поточного попиту не завжди є рівними і мають відхилення як в позитивну, так і в негативну сторону. У сукупності вартість сировини і матеріалів є значно високою, що позначиться на ціні виробів, тому необхідно проводити ефективну маркетингову політику та встановити оптимальну ціну виробів для зацікавлення споживачів та отримання відповідного прибутку.
10. Вдосконалено механізм подолання проблеми обмеженості ресурсів шляхом ресурсозбереження з застосуванням оцінки сукупності показників, які визначають рівень ефективності використання ресурсів підприємства з застосуванням кореляційно-регресійного аналізу як методу визначення впливу окремих показників на перевитрату ресурсів; оцінки ефективності заходів щодо економії матеріальних ресурсів шляхом виявлення взаємозв’язку причин неефективного використання ресурсів та резервів економії. Показники, що використовуються, найкращим чином відображають досягнуті результати в ресурсозбереженні і забезпечують: оцінку впливу можливостей підрозділів на досягнутий результат економії ресурсів; визначення величини перевитрати ресурсів не з вини підрозділу, за які підрозділи не несуть відповідальності; оцінку впливу на рівень ресурсозбереження різних чинників, що надають довготривалу і короткочасну дію.
11. Вдосконалено методику визначення стану життєвого циклу підприємства з урахуванням переваг та виключенням недоліків з застосуванням показників управлінням процесом ресурсного забезпечення підприємства шляхом доведення ефективності використання показників управління процесом ресурсозабезпечення підприємства і коефіцієнтів виконання плану матеріально-технічного забезпечення для визначення загального індексу життєвого циклу процесу ресурсного забезпечення підприємства та застосування показника життєвого циклу процесу ресурсного забезпечення в системі дослідження рентабельності як рівня життєвого циклу підприємства.
12. Розроблено модель ресурсного забезпечення підприємства у відповідності до об’єктивних вимог збереження та завершення всіх етапів і життєвого циклу в цілому. Основною ідеєю даної моделі є визначення складових та особливостей процесу ресурсного забезпечення на кожному етапі життєвого циклу підприємства. Етап виникнення передбачає нормування витрат матеріальних ресурсів, формування служби ресурсного забезпечення та зв’язків з постачальниками, обґрунтування потреби в запасах ресурсів. Етап становлення включає в себе визначення балансу потреби в ресурсах, створення складського господарства та формування системи управління запасами. Етап росту є найбільш насиченим, він продукує появу потреби в нових постачальниках ресурсів та ефективному складському господарстві, визначення ефективності плану ресурсного забезпечення та обов’язкового дослідження матеріалоємності продукції. В період насичення на підприємстві можливе виникнення кризи складського господарства, норм матеріальних ресурсів, на як наслідок високих цін на продукцію. Етап спаду передбачає те, що зниження інтенсивності виробництва продукції обумовлює зниження інтенсивності споживання ресурсів; нечітке виконання плану ресурсного забезпечення; прагнення знизити матеріалоємність продукції та обов’язкове застосування ресурсозберігаючих заходів. Період ліквідації, як правило, проявляється зайвою кількістю запасів матеріальних ресурсів, що обумовлює виникнення кризи управління запасами та втрату ефективних господарських зв’язків з постачальниками. Зазвичай підприємства машинобудування протягом здійснення своєї господарської діяльності періодично проходять всі стадії життєвого циклу підприємства, але найбільше – стадії росту, насичення та спаду. Остання з яких є затяжною та переважає на даних об’єктах, що обумовлює підвищену увагу до неї науковців та керівників підприємств.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Господарський кодекс України ; Господарський процесуальний кодекс України. — К. : Юрінком Інтер, 2005. — 304с.
2. Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні". — Черкаси, 1997. — 16с.
3. Закон України "Про захист від недобросовісної конкуренції": Офіц. текст прийнятий Верховною Радою України 7 червня 1996 р. із змінами та доп. станом на 27 квітня 2004 р.. — Офіц. вид. — К. : Видавничий Дім "Ін Юре", 2004. — 13с.
4. Закон України «Про захист прав споживачів: За станом на 20 лютого 2004 р. / Верховна Рада України. — Офіц. вид. — К. : Парламентське видавництво, 2004. — 31с.
5. Закон України "Про податок на додану вартість" / Я. Кавторєва (уклад.). — Х. : Видавничий будинок "Фактор", 2005. — 76с.
6. Закон України "Про транспортно-експедиторську діяльність": За станом на 1 вересня 2004р. / Верховна Рада України. — Офіц. вид. — К. : Парламетське видавництво, 2004. — 13с.
7. Цивільний кодекс України. — Х. : РВФ "Арсіс", ЛТД, 2003. — 395с.
8. Абалкин Л. И. Конечные народно-хозяйственные результаты: сущность, показатели, пути повышения / Л. И. Абалкин. – М.: Экономика, 1982. – 432 с.
9. Азаренкова Г. М. Эффективность управления материальными ресурсами в условиях рынка: дис. … канд. экон. наук: 08.06.01 / Азаренкова Галина Михайловна. – Х., 1997. — 163с.
10. Аллегри Т. Транспортно-складские работы / Т. Аллегри; пер. с англ. Ю.К. Трубина. — М.: Машиностроение, 1989. — 336 с.
11. Анализ хозяйственной деятельности в промышленности / [Учебник для студ. экон. спец. вузов, обуч.] / [Богдановская Л. А., Виногоров Г. Г., Мигун О. Ф.]; под ред. В. И. Стражева. — [2. изд.]. — Минск : Вышэйшая школа, 1997. — 363с.
12. Ареф’єва О. В. Властивості економічних систем в контексті безпеки їх функціонування й розвитку О. В. Ареф’єва // Формування ринкових відносин в Україні. — К., 2006. — Вип.7–8 (62–63). — С.17–22.
13. Ареф’єва О. В. Методологічні аспекти формування багаторівневої фінансової стратегії / О. В. Ареф’єва // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. — Суми, 2002. — Т.5. — С.61–67.
14. Ареф’єва О. В. Теоретичні засади визначення факторів динаміки конкурентоспроможності економіки країни / О. В. Ареф’єва // Вісник. Економічна серія; Еволюція наукових знань і сучасні проблеми економічної теорії. — Х., 2005. — Вип.663. — С.126–130.
15. Ареф’єва О. В. Управління потенціалом розвитку промислових підприємств: [монографія] / Арєф’єва О. В., Коренко О. В. – К.: Грот, 2004. – 200 с.
16. Арефьев О. В. Экономический механизм оценки и стимулирования экономии материальных ресурсов в условиях рыночных отношений: дис. … канд. экон. наук 08.00.05 / Арефьев Олег Викторович. – Х.: 1994. – 144 с.
17. Бабич В. П. Государственная промышленная политика: Учеб. пособие / В. П. Бабич. — Х. : РИЗО ХНУ им. В.Н.Каразина, 2003. — 316с.
18. Бажин И. И. Логистический менеджмент: [компакт-учебник] / И. И. Бажин. — Х. : Консум, 2005. — 439с.
19. Бажин И. И., Сысоев В. В. Проэктно-логистическое управление ресурсным обеспечением: [Монография] / И. И. Бажин, В. В. Сысоев. – Н. Новгород.: Изд. Гладкова О. В., 2005. – 222 с.
20. Економічна теорія. Політекономія: [підручник для студ. вищ. навч. закл.] / В. Д. Базилевич, В. М. Попов, К. С. Базилевич, Н. І. Гражевська. — К. : Знання, 2006. — 632с.
21. Балыкоев В. З. Общая экономическая теория: политэкономия, макроэкономика, микроэкономика / В. З Балыкоев. — [5.изд., перераб. и доп.] — Новосибирск : Издательская компания "Лада", 2000. — 678с.
22. Барановский А. И. Конечне результаты. Планирование и оценка / А. И. Барановский. – М.: Московский рабочий, 1984. – 304с.
23. Баскин А.И. Экономика, снабжение предприятий сегодня и завтра / А. И. Баскин, Г. И. Варданян. – М.: Экономика, 1990. – 321 с.
24. Баюра Д.О. Підвищення ефективності системи корпоративного управління акціонерними товариствами в Україні / Д. О. Баюра // Формування ринкових відносин в Україні. – К., 2007. - № 12. – С. 3-7.
25. Баюра Д. О. Вплив корпоративного управління на економічне зростання / Д. О. Баюра // Теоретичні та прикладні питання економіки. — К., 2005. — Вип.8. — С.45–50.
26. Баюра Д. О. Корпоративне управління як фактор пожвавлення інвестиційного процесу в корпораціях / Д. О. Баюра // Вісник КНУ Шевченка: Сер. Економіка. –К., 2005. - № 75-76. – С. 26-29.
27. Белозор В. В. Управление материально-техническим снабжением в условиях перехода к рынку (на примере угольной промышленности): дис. … канд. экон. наук 08.06.02 / Белозор Василий Владимирович. – Х .: 1995. – 144 с.
28. Бём-Баверк Э. Основы теории ценности хозяйственных благ / Э. Бём-Баверк. – Л., 1929. – 485 с.
29. Бендерский Е. Б. Реструктуризация производства на промышленном предприятии / Е. Б. Бендерский. — Запорожье : РА "Тандем-У", 2000. — 66с.
30. Близький Р. С. Механізм ресурсозбереження в промисловості: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: 08.02.03 / Р. С. Близький.— Донецьк, 2006. — 19с.
31. Бобко В. В. Підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу в аграрному секторі регіону: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: 08.07.02 / В. В. Бобко. — Х., 2006. — 20с.
32. Богатин Ю. В. Экономическая оценка качества и эффективно¬сти работы предприятия / Ю. В. Богатинн. – М.: Изд. стандартов, 1991. - 220 с.
33. Букан Д.Ж. Научное управление запасами Д. Букан., Кенингсберг Э. М. – Наука, 1996. – 79 с.
34. Валуев Б. И. Оперативный контроль экономической деятельно¬сти предприятия / Б. И. Валуев, Л. П. Горлова, Е. Л. Зернов. – М.: Финансы
и статистика, 1991. – 420 с.
35. Василенко В. О. Антикризове управління підприємством: [навч. посіб. для студ. вищих навч. закл]. — К. : ЦУЛ, 2003. — 503с.
36. Василенко В. О. Виробничий (операційний) менеджмент: [навч. посіб. для студ. вищих навч. закл] / В. О. Василенко, Т. І. Ткаченко. – К.: ЦУЛ, 2003. – 530 с.
37. Вдовец С. И. Материалы и технология машиностроения (в таблицах и схемах): [учебное пособие] С. И. Вдовец. – М.: Вышейшая школа, 1986. – 108 с.
38. Вдосконалення методики вибору постачальника / Н. Біліченко, А. Щолокова // Менеджер ДонДУУ. – 2006. - №1. – с. 162-168.
39. Воробйов Ю. М. Управління ресурсами підприємства: [навчальний посібник] Ю. М. Воробьов, Б. І. Холод. – К.: ЦУЛ, 2004. – 288 с.
40. Воротіна Л. І. Життєвий цикл підприємства як прояв його «економічної безпеки» / Л. І. Воротіна // Проблеми забезпечення економічної безпеки і сталого розвитку України. — К.: 2000. — С.106–108.
41. Воротіна Л. І. Корпоративний розвиток в аспекті трансформаційних процесів в економіці України / Л. І. Воротіна // Акутальні проблеми корпоративного управління в Україні. — К.: 2003. — С.7–10.
42. Воротіна Л. І. Менеджмент конфліктів і ризиків в забезпеченні життєвого циклу підприємства / Л. І. Воротіна // Актуальні проблеми економіки. – К., 2007. – С. 28 – 34.
43. Воротіна Л. І. Менеджмент: предпринимательская деятельность в рыночной экономике / Л. І. Воротіна, Д. Борман, Р. Федерманн. – Гамбург: 1992. – 906 с.
44. Воротіна Л. І. Сучасні форми організації інноваційного бізнесу в Україні / Л. І. Воротіна // Наукові праці. — К.: 2002. — Вип.3: Інноваційний менеджмент: проблеми формування в умовах перехідної економіки. — С.13–15.
45. Гавва В. Н. Потенціал підприємства: формування та оцінювання: [навч. посібник] / В. Н. Гавва, Е. А. Божко. – К.: ЦУЛ, 2004. – 224 с.
46. Газуда Л. М. Ресурсний потенціал аграрних підпріємств в умовах трансформації відносин власності (на матеріалах Закарпатської області) / Л. М. Газуда. — Ужгород : УжНУ, 2004. — 215с.
47. Гейк П. Вчись аналізувати ринок. Методика і практика / П. Гейк, П. Джексон. – Л.: Сейбр-Світло, 2005. — 270 с.
48. Гориславец Л. И. Повышение эффективности материально-технического снабжения в условиях интенсификации экономики / Л. И. Гориславец, Л. К. Назимова. – К.: УкрНТИ, 1990. – 60 с.
49. Гринів Н. Т. Матеріально- технічне постачання підприємств у системі логістичного менеджменту: дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Гринів Наталія Теодозіївна. — Л.: 2000. — 239с.
50. Гуткевич С. О. Диверсифікація та її інвестиційна пріоритетність на прикладі галузей АПК / С. О. Гуткевич // Зб. наук. пр. — К., 2004. — Вип.41. — С.178–181.
51. Гуткевич С. О. Модель формування інвестиційної привабливості аграрного сектору економіки України / С. О. Гуткевич // Зб. наук. пр. — К., 2006. — Вип.48. — С.124–128.
52. Гузь Н. Г. Моделирование производственного выбора в условиях рыночной конкуренции / Н. Г. Гузь, А. Г. Ремшель. – Д.: Институт экономики промышленности: 1998. – 38 с.
53. Давыдова И. С. Материаловедение: [учебное пособие] / И С. Давыдова, Е. Л. Максина. – М.: РИОР, 2006. – 240 с.
54. Дейнеко О. А. Технология управленческих работ в машиностроении / О. А. Дейнеко. – М.: Машиностроение, 1987. – 424 с.
55. Денисенко О. А. Экономика промышленного предприятия: [учебное пособие] / О. А. Денисенко, Ф. И. Евдокимова – Д.: ДНТУ, 2005. – 434 с.
56. Деречин В. В. Системы технологий / В. В. Деречин, Ф. Е. Дубровин, В. В. Павленко В. — О. : Латстар, 2001. – 468 c.
57. Должинский И. З. Управление потенциалом предприятия / И. З. Должинский, Т. О. Загородная. Д.: Макеевка, 2005. – 350 с.
58. Друкер П. Ф. Практика менеджмента / П. Ф. Друкер; пер. с англ. — К.: Издательский дом "Вильямс", 2002. — 397с.
59. Дубровин Ф. Е. Системы технологий: основные категории: [учеб. пособие] / Ф, Е. Дубровин. — О. : Латстар, 2001. — 198с.
60. Евдокимова М. А. Экономика производства. Экономические ресурсы производства: [учеб. пособие] / М. А. Евдокимова. — СПб.: СПбЛТА, 2001. — 68с.
61. Ефективність використання паливно-енергетичних ресурсів у регіонах України / ред. Данилишина Б. М. – К.: РВПС України НАНУ, 2006. – 36 с.
62. Ехлаков Ю. П. Моделирование структурных взаимосвязей функционирования организационных систем управления / Ю. П. Ехлаков, В. В. Яворский. — Томск.: Томский гос. ун-т систем управления и радиоэлектроники, 2000. — 172с.
63. Железняк В. Ю. Логістичний підхід в управлінні матеріальними запасами на машинобудівному підприємстві: дис. … канд. екон. наук: 08.06.01 / Железняк Валерія Юріївна. — Краматорськ, 2005. — 190с.
64. Жуков А. А. Машиностроительные материалы. Карманный справочник / А. А. Жуков. – М.: Машиностроение, 1967. – 192 с.
65. Зайцев Н. Л. Экономика промышленного предприятия. Практикум: [учеб. пособие для студ. вузов] / Н. Л. Зайцев. — М. : Инфра-М, 1999. — 192с.
66. Иваненко В. В. Управление эффективностью использования ресурсов производства: [монографія] / В. В. Иваниенко. – Х. : ИД "ИНЖЭК", 2005. – 368 с.
67. Иванов Н. И. Ресурсообеспечение промышленных предприятий / Н. І. Иванов, Е. В. Бреславцева.– Д.: ИЭП НАН Украины, 1999. – 434 с.
68. История экономических учений: [учебное пособие] / ред. Шмарловской Г. А. – [2-е изд., испр]. – Мн.: Новое знание, 2001. – 340с.
69. Іванов В. Л. Управління економічною стійкістю промислових підприємств (на прикладі підприємств машинобудівного комплексу): [монографія] / В. Л. Іванов. — Луганськ : Видавництво СНУ ім. В.Даля, 2005. — 268с.
70. Іванов М. І. Ресурси підприємства: забезпечення і збереження / М. І. Іванов, О. В. Бреславцева. – Д.: ІЕП НАН України, 1999. – 355 с.
71. Іщук С. О. Виробничий потенціал промислових підприємств С. О. Іщук. – Л.: ІРД НАН України, 2006. – 276 с.
72. Кавецький В. В. Менеджмент в машинобудуванні: [навчальний посібник] / В. В. Кавецький. – В.: ВНТУ, 2004. – 98 с.
73. Кац И. Я. Экономическая эффективность деятельности предприятий (анализ и оценка) / И. Я. Кац. – М.: Финансы и статистика, 1987. – 344 с.
74. Качала М. В. Управление запасами материально- технических ресурсов: дис... канд. экон. наук: 08.06.01 / Качала Михаил Васильевич. — Х., 1996. — 160с.
75. Керимов Э. В. Управленческий учёт снабженческо-заготовительной деятельности: [учебное пособие] / Э. В. Керимов, А. А. Епифанов. – М.: Экзамен, 2002. – 128 с.
76. Кобелев Н. Б. Основы имитационного моделирования экономических систем / Н. Б. Кобелев. – М.: Дело, 2003. – 335 с.
77. Кобринский Г. Расчёт параметров снабжения и сбыта / Г. Кобринский // Риск. – 2001. - № 1. – с.23-29.
78. Козловський В. О. Організація виробництва: Практикум: [навч. посіб. для студ. спец. "Менеджмент організацій"] / В. О. Козловський. — Вінниця: ВДТУ, 2002. — 134с.
79. Колотило Д. М. Технологічні процеси галузей промисловості / Д. М. Колотило, А. Т. Соколовський. – К.: ЦУЛ, 2003. – 378 с.
80. Коновалюк Д. М. Деталі машин: [підручник для студентів вузів]
/ Д. М. Коновалюк, Р. М. Коновальчук. – К.: Кондор, 2004. – 584 с.
81. Крамарчук С. П. Облік і аналіз матеріальних сировинних ресурсів: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: 08.06.04. / С. П. Крамарчук – К.: 2006 – 21 с.
82. Краткий справочник по машиностроительным материалам / ред. Раскатова В. М. – М.: Машгиз, 1963. – 440 с.
83. Крупицкий Б. А. Машиностроительные материалы / Б. А. Крупицкий. – Л.: Лениздат, 1970. – 304 с.
84. Крыхтин А. Е. Структура национального производства: методология анализа / А. Е. Крыхтин. — Донецк.: Институт экономико-правовых исследований, 1998. — 38с.
85. Кузнецов В. И. Машиностроительные материалы и технология их обработки / В. И Кузнецов. – М.: Просвещение, 1965. – 204 с.
86. Ларіна Р. Р. Формування та забезпечення надійності регіональних логістичних систем / Р. Р. Ларіна. – Д.: Норд-Прес, 2005. – 285 с.
87. Лебедь А.П Практическое пособие по экспертной оценке предприятий / А. П. Лебедь, А. Г. Мендрул. К.: 2006. – 456 с.
88. Лепа Н. М. Моделирование процессов управления развитием промышленных предприятий / Н. М. Лепа. Д.: Юго-Восток, 2005. – 348 с.
89. Лігоненко Л. О. Антикризове управліня пщприємства: теоретико-
методологічні засади та практичний іструментарій: [монографія] / Л. О. Лігоненко. – К.: Изд. КНЭУ, 2000. - 392 с.
90. Ліпич О. М. Управління і регулювання виробничо-ресурсним потенціалом підприємств: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: 08.02.03./ О. М. Ліпич. – Л.: 2006. – 20 с.
91. Лукьянец Т. И. Нормирование и экономия материальных ресурсов в машиностроении / Т. И. Лукьянец, В. М. Зайцева. К.: Техика, 1986. – 151 с.
92. Луцій О. П. Маркетинговий менеджмент: [навч. посіб] / О. П. Луцій, І. В. Новікова. — К. : Видавництво Європейського університету, 2005. — 95с.
93. Мазін Ю. О. Економічні основи управління інноваційною ресурсозберігаючою політикою в машинобудуванні: дис. … канд. екон. наук: 08.02.02 / Мазін Юрій Олександрович. — Суми, 2005. — 222 с.
94. Малащенко В. О. Деталі машин: курсове проектування: [навчальний посібник для вузів] / В. О. Малащенко. – Л.: Новий Світ-2000, 2006. – 252 с.
95. Малий бізнес та підприємництво в ринкових умовах господарювання: [навч. посібник] / Воротіна Л. І., Воротін В. Є., Мартинюк Л. А., Черняк Т. В. — К. : Видавництво Європейського ун-ту, 2001. — 306с.
96. Маник О. М. Багатофакторний підхід в теоретичному матеріалознавстві / О. М. Маник. — Чернівці : Прут, 1999. — 431с.
97. Мартиненко В. П. Стратегія життєздатності підприємств промисловості: [навчальний посібник] / В. П. Мартиненко. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 328 с.
98. Мате Б. Материально-техническое обеспечение деятельности предприятия / Б. Мате, Д. Тиксье; пер. с франц. — М.: Прогресc, 1993. — 160 с.
99. Материалы в машиностроение. Выбор и применение. Справочник в 5-ти томах / ред. Кудрявцева В. И. – М.: Машиностроение, 1980. – 511 с.
100. Мегедин І. В. Ефективність використання ресурсного потенціалу сільського господарства / І. В. Мегедин. — Тернопіль : Економічна думка, 1998. — 79с.
101. Меджибовська Н. Матеріально-технічне постачання промислових підприємств з використанням Інтернет-технологій / Н. Меджибовська // Економіка України. – 2006. - № 10. – с. 59-66.
102. Менгер К. Основания политической экономии / К. Менгер. – М.: Прогресс, 1988. – 698 с.
103. Механізм управління життєвим циклом підприємства та його моделювання / Міночкіна О., Бєліченко А. // Вісник ТДЕУ. – 2006. - № 4. – С. 84-91.
104. Мильнер Б. З. Теория организации Б. З. Мильнер. — [3.изд., перераб. и доп]. — М.: ИНФРА-М, 2003. — 558с.
105. Міхайленко В. М. Математичний аналіз для економістів: [навч. посіб. для студ. екон. спец. вищих навч. закладів] / В. М. Міхайленко, Н. Д. Федоренко. — К. : Українсько-фінський ін-т менеджменту і бізнесу, 1999. — 219с.
106. Моисеева В. А. Операции с давальческим сырьём В. А. Моисеева. – Х.: ХНЕУ, 2003. – 158 с.
107. Мочерний С. В. Політекономія: [підручник] / С. В. Мочерний, Я. С. Ларіна. – [3. вид., перероб. і доп]. — К. : Знання, 2006. — 390с.
108. Невелёв А. М. Материально-техническое снабжение и сбыт на промышленном предприятии / А. М. Невелёв, И. И. Касьян. – К.: Техника, 1988. – 200 с.
109. Николаев И. П. Ресурсы инноваций / И. П. Николаев, Д. И. Кокурин. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2003. – 319с.
110. Николайчук В. Е. Логистика: теория и практика управления: [учебное пособие] / В. Е. Николайчук. – Д.: Норд-Прес, 2006. – 540 с.
111. Новицький В. Є. Економічні ресурси цивілізованого розвитку / В. Є. Новицький. – К.: НАУ, 2004. – 286 с.
112. Новые материалы в машиностроении / ред. Попилова Л. Я. – Л.: Машиностроение, 1967. – 427 с.
113. Нормирование расхода материальных ресурсов в машиностроении. Справочник в 2-х томах / ред. Покарева Г. М. – М.: Машиностроение, 1988. – 356 с.
114. Овчинников П. П. Вища математика / П. П. Овчинников, Ф. П. Яремчук, В. М. Михайленко. У 2 ч.: [підруч. для студ. вищ. техн. навч. закл]. — [3.вид., випр]. — К.: Техніка, 2003. Ч. 1 : Лінійна і векторна алгебра. Аналітична геометрія. Вступ до математичного аналізу. Диференціальне і інтегральне числення. — 600 с.
115. Овчинников П. П. Вища математика / П. П. Овчинников, Ф. П. Яремчук, В. М. Михайленко. У 2 ч.: [підруч. для студ. вищ. техн. навч. закл.] — [3.вид., випр.] — К. : Техніка, 2003. Ч. 2 : Диференціальні рівняння. Операційне числення. Ряди та їх застосування. Стійкість за Ляпуновим. Рівняння математичної фізики. Оптимізація і керування. Теорія ймовірностей. Числові методи. — 792 с.
116. Огиенко С. А. Проблемы обеспечения предприятий топливно-энергетическими и материальными ресурсами: дис. … канд. экон. наук 08.06.01 / Огиенко Светлана Алексеевна. – Х.: 1995. – 155 с.
117. Окландер М. А. Маркетинг і логістика як іманентно властиві атрибути сучасних виробничих відносин України / М. А. Окландер // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. — Одеса, 2002. — Вип.12. — С.91–104.
118. Окландер М. А. Оптимізація логістичного сервісу як важливий елемент розвитку підприємництва / М. А. Окландер // «Львівська політехніка». Вісник. — Львів, 2001. — N436: Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. — С.251–255.
119. Окландер М. А. Проблеми розробки комплексу логістики / М. А. Окландер // Вісник соціально-економічних досліджень. — Одеса, 2000. — Вип.6. — С.45–49.
120. Окландер М. А. Стан наукової думки з питань теорії логістики / М. А. Окландер // Вісник соціально-економічних досліджень. — Одеса, 2004. — Вип.16. — С.210–215.
121. Окландер М. А. Промислова логістика: [навчальний посібник] / М. А. Окландер, О. П. Хромов. – К.: ЦНЛ, 2004. – 222 с.
122. Организационные структуры управления / ред. Б. 3. Мильнера. – М.: Экономика, 1975. - 448 с.
123. Организация совершенствования управления производством / ред. Г. X. Попова. – М.: Экономика, 1977. - 312 с.
124. Основы технологики: методологическое исследование / А. И. Васильев, В. В. Деречин, Ф. Е. Дубровин. — О.: Латстар, 2001. — 247с.
125. Оцінка майна в Україні / Воротіна Л. І., Воротін В. Є., Лісняк В. Г., Поліщук В. М. — К. : Вид-во Європейського ун-ту, 2005. — 220с.
126. Пальчевський Б. О. Дослідження технологічних систем: моделювання, проектування, оптимізація / Б. О. Пальчевський. – Л.: 2001. – 231 с.
127. Паньков К. М. Виробнича логістика: [навчальний посібник] / К. М. Паньков. – Х.: ВД «Інжек», 2006. – 352 с.
128. Панченко Є. Г. Взаємодія Ради Директорів та менеджменту корпорації: вітчизняний та зарубіжний досвід. – Розділ в книзі: Актуальні проблеми корпоративного управління в Україні: Збірник наукових праць. – К.: Науковий світ, 2003. – С.98-101.
129. Панченко Є. Г. Інтелектуальний потенціал компанії: досвід емпіричного дослідження / Є. Г. Панченко // Економіка України. – К., 2005. - №10. – С.14 – 24.
130. Панченко Є. Г. Формування сучасної парадигми природокористування. – Розділ в книзі: Міжнародна конкурентоспроможність в умовах глобалізації економічного розвитку: [монографія]. – К.: КНЕУ, 2006. – Т.2. – С.532 – 540.
131. Папаика А. А. Распределительные отношения в экономике региона: анализ и проблемы / А. А. Папаика. – Д.: Институт экономико-правовых исследований, 2000. – 378 с.
132. Пашков А. К. Складское хозяйство и складские работы / А. К. Пашков. – М. Инфра-М, 2003. – 366 с.
133. Петухов Р. М. Оценка эффективности промышленного производства: методы и показатели / Р. М. Петухов. – М.: Экономика, 1990. – 348 с.
134. Плоткін Я. Д. Виробничий менеджмент: [навч. посібник]: Я. Д. Плоткін, І. В. Пащенко. — Л.: Державний ун-т "Львівська політехніка", 1999. — 257с.
135. Прогресивні ресурсозберігаючі технології і їх економічне обґрунтування на підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі. – Збірник наук. праць у 2 част. / ред. Черевко О. І. – Х.: Основа, 2004. – 527 с.
136. Пугачёва А. А. Статистика материально-технического обеспечения и сбыта / Пугачёва А. А., В. А. Смирнов. – М.: Финансы и статистика, 1984. – 351 с.
137. Рекова Н. Ю. Ресурсне забезпечення виробничої програми (на прикладі підприємств гірничого машинобудування): дис. … канд. екон. наук: 08.06.01 / Рекова Наталія Юріївна. — Д., 2004. — 192 с.
138. Ресурсний потенціал підприємства: структура та ефективність використання / В. Є. Качуровський, В. П. Чайковська // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2007. - №4. – С. 123 – 130.
139. Ресурсо и энергосберегающие технологии в промышленности / ред. Г. П. Кремнева. – О., 1996. – 160 с.
140. Ресурсосберегающие технологии в машиностроении: материалы межрегиональной научно-практической конференции / ред. Овчаренко А. Г. – Б., 2001. – 248 с.
141. Рогоза М. Є. Управління промисловими підприємствами: соціально-економічні чинники та особливості організації М. Є. Рогоза. – Т.: Укоопспілка, 2005. – 282 с.
142. Роздобудько В. В. Облік і контроль використання матеріально-технічних ресурсів у автотранспортному виробництві з застосуванням ПЕОМ: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: 08.02.03. / В. В. Роздобудько. – К.: 2006. – 20 с.
143. Романов А. Н. Ресурсный потенциал экономического роста / А. Н. Романов, М. А. Комаров. – М.: Дело, 2002. – 567 с.
144. Русинов Ф. М. Менеджмент и самоменеджмент в системе ры¬ночных отношений: [учебное пособие] / Ф. М. Русинов, Л. Ф. Никулин,
Л. В. Фаткин. - М.: ИНФРА-М, 1996. – 412 с.
145. Сальников Г. П. Технология машиностроения и конструкционные материалы: [учебное пособие] / Г. П. Сальников. – К.: Техника, 1967. – 320 с.
146. Сачко Н. С. Организация и оперативное управление машиностроительным производством / Н. С. Сачко. – М.: ООО «Новое знание», 2006. – 636 с.
147. Сергеев В. И. Логистика в бизнесе: [учебник] / В. И. Сергеев. — М.: ИНФРА — М, 2001. — 608 с.
148. Сисоєв В. Вибір постачальника за критерієм надійності постачань / В. Сисоєв // Вісник Тернопільського державного економічного університету. – 2005. - №2. – с. 157-163.
149. Старицька О. П. Ресурсозбереження в системі економічного механізму підвищення ефективності сільського виробництва: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: 08.07.02. / О. П. Старицька. – Л.: 2006. – 20 с.
150. Статистика материально-технического обеспечения / ред. Эдельмана М. Р. – М.: Финансы и статистика, 1989. – 367 с.
151. Стахівський В. І. Обмін у суспільному виробництві / В. І. Стахівський. – К.: КНЕУ, 2004. – 386 с.
152. Сухоруков А. І. Управління матеріальними ресурсами / А. І. Сухоруков. – К.: IMMB, 2000 – 65 с.
153. Схема-прогноз розвитку і розміщення продуктивних сил Вінницької області на період до 2015 року. К.: РВПС України НАНУ, 2005. – 202 с.
154. Ткаченко А. М. Контролінг в системі управління промисловим підприємством / А. М. Ткаченко. – З.: Запорізька інженерна академія, 2006. – 194 с.
155. Транченко Л. В. Організаційно-економічний механізм управління підприємством машинобудівної галузі: дис. …канд. екон. наук: 08.06.01 / Транченко Людмила Володимирівна. — К., 2005. — 199с.
156. Тридід О. М. Логістичний менеджмент: [навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл] / О. М. Тридід, К. М. Таньков. — Х. : ВД "ІНЖЕК", 2005. — 224 с.
157. Тяпухин А. Концентрація ресурсов предприятия А. Тяпухин // Риск. – 2003. - № 2. – С. 56-62.
158. Управління запасами в системі логістичного менеджменту підприємства (на прикладі ВАТ «Вінницький олійножировий комбінат») / Качуровський В. Є., Чайковська В. П. // Вісник Національного Університету «Львівська політехніка». – 2007. - №580. – С. 251-257.
159. Управління матеріально-технічним забезпеченням і збутом: [навч.-метод. посіб]. / П. І. Белінський (уклад.). — Чернівці : Рута, 2007. — 227с.
160. Федонін О. С. Потенціал підприємства: формування та оцінка / О. С. Федонін. – К.: КНЕУ, 2005. – 261 с.
161. Фирон Х. Управление снабжением и запасами. Логістика / Х. Фирон, М. Линдерс; пер. с англ. – СПб.: ООО "Изд-во Полигон", 1999. – 896с.
162. Фінансовий аналіз життєвого циклу підприємства / Дайновський Ю. А., Корягіна С. В. // Фінанси України. – 2003. - № 10. – С. 66-75.
163. Фролова Л. В. Логістичне управління підприємством: теоретико-методологічні аспекти / Л. В. Фролова. — Донецьк : ДонДУЕТ, 2004. — 262с.
164. Хайек Ф. А. Дорога к рабству / Ф. А. Хайек. – М.: Экономика, 1992. – 309 с.
165. Хаматова Л. А. Экономика предприятия. Экономические ресурсы предприятия: [учеб. пособие] / Л. А. Хаматова. — М. : Издательско-торговая корпорация "Дашков и Ко", 2003. — 154с.
166. Худолій Л. М. Підвищення ефективності податкової політики як основи зростання доходів бюджету України / Л. М. Худолій // Теорії мікро-макроекономіки. — К., 2003. — Вип.13. — С.86–89.
167. Чайковська В. П. Життєвий цикл організації та його роль в розвитку підприємства / В. П. Чайковська // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - № 7. – С. 98-105.
168. Чайковська В. П. Промислові підприємства України: проблеми та перспективи розвитку / В. П. Чайковська // Актуальні проблеми економіки. – 2007. - №1. – С. 97-102.
169. Чайковська В. П. Ресурсозабезпечення в сучасних умовах господарювання / В. П. Чайковська // Збірних наукових праць Європейського Університету «Актуальні проблеми економіки: теорія та практика. – 2007. -№2. – С. 136 – 144.
170. Чайковська В. П. Ресурсозбереження в системі управління підприємством / В. П. Чайковська // Збірник наукових праць Національного Університету ім. Т. Г. Шевченко «Серія економічні науки». – 2006. - №11. – С. 186 – 193.
171. Чайковська В. П. Сутність і особливості ресурсного забезпечення промислового підприємства / В. П. Чайковська // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – 2007. - № 32. – С.143-154.
172. Чечель О. М. Прогнозування попиту на однорідний продовольчий ресурс в умовах нечіткої інформації / О. М. Чечель. — К.: Інститут економіки та прогнозування НАН України, 2006. — 23 с.
173. Чумак М. Г. Матеріали та технологія машинобудування: [підручник] / М. Г. Чумак. – К.: Либідь, 2000. – 368 с.
174. Шебанін В. С. Системне оновлення і розвиток матеріально-ресурсного потенціалу сільського господарства (організаційно-економічні аспекти) / В. С. Шебанін. — К. : ННЦ "ІАЕ", 2005. — 276с.
175. Шталь Т. В. Комплексна оцінка ресурсного потенціалу підприємств роздрібної торгівлі: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.07.05. / Т. В. Шталь. – Х.: 2006. – 18 с.
176. Экономика материально-технического снабжения: [учебник] / ред. Фасоляка Н. Д. – М.: Экономика, 1978. – 318 с.
177. Экономика промышленности: [cборник научных трудов] / ред. Иванова Н. И. – Д.: Институт экономики промышленности, 2004. – 447 с.
178. Экономико-математические методы в снабжении / ред. Лагуткина В. М. – М.: Экономика, 1991. – 234с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
150





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.