У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название БУХГАЛТЕРСЬКІ МОДЕЛІ НЕПРЯМИХ ВИТРАТ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ
Количество страниц 194
ВУЗ ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 21497.doc 
Содержание ЗМІСТ
стор.
Вступ 3
Розділ 1. Непрямі витрати промислового підприємства і проблемні питання теорії і практики обліку
10
1.1. Економічні процеси підприємства, що зумовлюють виникнення непрямих витрат 10
1.2. Сучасні теоретичні проблеми побудови інформаційних моделей непрямих витрат 25
1.3. Недоліки існуючої практики, основні причини, передумови, подолання 41
1.4. Системна логіка і складники підходу до вдосконалення непрямих витрат 53
Висновки до розділу 1 60
Розділ 2. Теоретичні та концептуальні основи побудови й удосконалення бухгалтерського обліку непрямих витрат
64
2.1. Класифікація витрат як теоретична основа побудови їхніх інформаційних моделей 64
2.2. Бухгалтерський облік у системі управління формуванням непрямих витрат – теоретичний аспект 81
2.3. Принципи підпорядкування бухгалтерського обліку непрямих витрат цілям системи управління – інформаційні та організаційні аспекти 94
2.4. Варіанти розподілу і списання непрямих витрат у контексті вибору альтернативних підходів до розв’язання проблеми калькулювання собівартості продукції 107
Висновки до розділу 2 122
Розділ 3. Методичні рішення і практичні пропозиції щодо побудови облікових інформаційних моделей непрямих витрат та організації облікового персоналу
128
3.1. Склад і зміст облікових інформаційних моделей 128
3.2. Інтеграція функцій управління як передумова узгодженості складу і змісту бухгалтерських і планових інформаційних моделей непрямих витрат 147
Висновки до розділу 3 153
Висновки 155
Додатки 165
Список використаних джерел 176



ВСТУП

Актуальність теми дослідження. Непрямі витрати діяльності підприємств із виробництва приладів і устаткування займають значне місце в їхніх загальних витратах, і це зумовлює необхідність їх допустимого зменшення, оптимізації.
Облік – одна з найважливіших функцій управління процесами формування непрямих витрат, вона створює інформаційні перебудови цілеспрямованого виконання всіх інших функцій управлінського циклу – планування контролю, аналізу, регулювання, стимулювання, отже, визначає можливість існування його як такого.
У різний час попередники, які досліджували проблеми обліку витрат виробництва, і непрямих у тому числі, одержали наукові результати, що створюють реальну теоретичну основу ведення обліку на практиці. Плідні напрацювання в галузі обліку витрат зробили М.Т. Білуха, Ф.Ф. Бутинець, Б.І. Валуєв, С.Ф. Голов, З.В. Гуцайлюк, Л.В. Жилкіна, Г.Г. Кирейцев, М.В. Кужельний, М.С. Пушкар, В.В. Сопко, Н.М. Ткаченко, М.Г. Чумаченко. Вагомий теоретичний внесок у розв’язання проблеми зробили відомі російські дослідники В.Б. Івашкевич і Я.В. Соколов та інші вчені пострадянського простору.
Однак розв’язано далеко не всі дискусійні питання. Зокрема, дослідження питань обліку непрямих витрат обмежені переважно сферою виробництва і за полем наукових інтересів майже залишилися непрямі витрати таких важливих сфер діяльності підприємств, як інвестиційної, технічної, конструкторсько-технологічної.
Донині не досягнено узгодженості показників планової й облікової моделей непрямих витрат. Більш того, вони в тій чи іншій мірі неадекватні природному складу самих витрат, що обумовлює недоліки в практиці обліку.
Не вирішені організаційні питання, розв’язання котрих сприяло б поєднанню зусиль організаційно відокремлених плановиків і бухгалтерів як між собою, так із персоналом оперативно-виробничої спеціалізації, зусиль, які на стику функцій можуть дати додатковий «приріст якості».
Потрібно, таким чином, продовжити дослідження, поглибити здобутки попередників із метою сприяння вдосконаленню практики обліку в інтересах загальної системи управління. Все це визначає актуальність теми даної дисертації, обумовлює її теоретичну значущість і практичну корисність.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконана в Одеському державному економічному університеті на кафедрі бухгалтерського обліку та аудиту. Обраний напрям пов’язаний із науково-дослідними роботами університету за тематикою «Проблеми розвитку обліку і контролю в системі забезпечення економічної безпеки підприємств основних галузей економіки» (номер державної реєстрації 0105U008965). У рамках наукової програми автор виконала дослідження, що пов’язане з удосконаленням інформаційних облікових моделей непрямих витрат і посиленням їхньої узгодженості з аналогічними плановими моделями в інтересах управління процесами їхнього формування.
Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційної роботи полягає у системному дослідженні місця і значення обліку в управлінні процесом формування непрямих витрат підприємства, створенні наукових передумов і розробленні прийнятних для практичного впровадження рішень, які сприяли б поглибленню інформаційних моделей як продукту бухгалтерського обліку. Для досягнення поставленої мети визначено такі основні завдання:
 здійснити декомпозицію сукупного процесу економічної діяльності промислового підприємства, що відбувається у межах кругообігу капіталу, і виділити у ній специфічні, відносно відокремлені в просторі сфери, де виникають пов'язані з використанням ресурсів непрямі витрати;
 визначити склад непрямих витрат, які виникають у окремих сферах, і уточнити їхню класифікацію;
 уточнити принципи та вимоги, відповідно до яких мають будуватися в системі бухгалтерського обліку інформаційні моделі непрямих витрат, і визначати організаційні форми облікового персоналу, виходячи з інтересів усієї системи управління;
 обґрунтувати і визначити склад синтетичних бухгалтерських рахунків, які за змістом і назвою узгоджуються з метою й основними завданнями побудови моделей непрямих витрат;
 розробити моделі аналітичного обліку окремих груп непрямих витрат;
 із існуючих пропозицій попередників визначити пріоритетний варіант удосконалення організаційної структури економічного блоку системи управління, в якому органічно інтегрується персонал із планування й обліку і на цій основі досягається узгодженість планової та облікової моделей непрямих витрат із позитивними можливостями, що випливають із цього, для планування, контролю, аналізу, регулювання відхилень.
Об’єктом дослідження є існуючий стан методичного, нормативного забезпечення і практики бухгалтерського обліку непрямих витрат промислових підприємств.
Предметом дослідження є принципи і пов'язані з ними вимоги до побудови в системі бухгалтерського обліку моделей непрямих витрат як його продукту, існуючі варіанти організаційної структури управління з точки зору можливостей посилення взаємодії персоналу з планування й обліку та узгодженості складу і змісту моделей непрямих витрат.
Методи дослідження засновуються на положеннях економічної теорії та теорії систем – у здійсненій декомпозиції сукупної економічної діяльності промислового підприємства; на працях вітчизняних і зарубіжних дослідників із питань економіки галузі, управління, обліку, контролю й аналізу – у визначенні непрямих витрат і розробці адекватних рішень концептуального і методичного характеру на методах пізнання: діалектичному, синтезу й аналізу, індуктивному й дедуктивному, а також на спеціальних методах дослідження – моделюванні, групуванні і порівняння, абстрактно-логічних – у розробці теоретичних і методичних питань побудови в системі бухгалтерського обліку інформаційних моделей непрямих витрат підприємства та визначенні пріоритетного напрямку організації облікового персоналу та його взаємодії зі спеціалістами інших функціональних спрямувань.
Інформаційною базою дослідження були законодавчі та нормативні методичні документи – стандарти бухгалтерського обліку, галузеві інструкції тощо, матеріали досліджуваних підприємств, праці провідних дослідників – попередників за обраною «проблемою» суміжних галузей знань.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що визначено і багато в чому обґрунтовано, і пророблено в теоретичному, концептуальному й практичному відношенні сукупність питань із удосконалення обліку непрямих витрат основних сфер діяльності підприємств і посилення взаємодії облікового персоналу зі спеціалістами інших функціональних спрямувань на цих важливих ділянках економіки. Основні результати, що мають наукову новизну, такі:
вперше:
 обґрунтовано, що непрямі витрати формуються не тільки у власне виробничій сфері, але й у сферах капітальних інвестицій, матеріального, енергетичного, технічного, конструкторсько-технологічного, господарського забезпечення, що є підґрунтям як для декомпозиції сукупного процесу економічної діяльності підприємства і виділення в ньому зазначених сфер, так і для визначення складу й змісту їхніх непрямих витрат;
 запропоновано поєднати прямі й непрямі витрати в системі бухгалтерського обліку, які виникають у відповідних сферах діяльності, і визначити таким чином сукупні витрати, що має важливе практичне значення в управлінні їхнім формуванням. Ідея знайшла втілення в системі запропонованих рахунків синтетичного і побудові моделей аналітичного обліку витрат.
удосконалено:
 консолідований підхід до обліку управлінських витрат, який передбачає відображення на рахунку «Витрати на управління» не лише таких, що пов'язані з діяльністю адміністрації та її штабних підрозділів заводоуправління, але й суто управлінських витрат усіх сфер діяльності. Він сприятиме зосередженню сукупних витрат на управління, побудові їхніх аналітичних моделей, поглибленню контролю й аналізу формування цієї групи витрат;
 класифікації видів основних сфер діяльності й складу непрямих витрат, які в них виникають, що послугувало вихідними положеннями у вирішенні похідних конкретних завдань побудови облікових моделей непрямих витрат;
 принципи та вимоги, що мають бути покладені в основу побудови аналітичних моделей непрямих витрат в системі бухгалтерського обліку, які визначають спрямованість наступних рішень щодо вибору з багатьох існуючих альтернатив переважного організаційного варіанта посилення взаємодії персоналу з обліку й планування в розробці моделей.
набули подальшого розвитку:
 порядок списання непрямих витрат за різних умов калькулювання фактичної собівартості продукції: калькулюється її повна собівартість, якщо вона визначається тільки з прямих витрат, що відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» надає можливість підприємствам самостійно вирішувати питання доцільності чи недоцільності їх розподілу між видами продукції;
 обґрунтування зміни класифікації витрат, за принципом «різні витрати для різних цілей» в аналізі класифікаційних підходів;
 дворівневий підхід до побудови організаційної структури економічного блоку системи управління з точки зору можливості інтегрувати в ній функції планування, обліку, контролю, аналізу, регулювання непрямих витрат у кожній сфері їхнього виникнення. Підхід покладено в основу порівняння запропонованих попередниками альтернатив розвитку і вибору переважної.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що їхнє упровадження сприяє вирішенню двох головних завдань, які розкривають мету дослідження:
• використати в практиці обліку, а відтак і в плануванні систему синтетичних рахунків і похідні від неї аналітичні моделі непрямих витрат;
• перебудувати організаційну структуру економічного блоку системи управління таким чином, щоб вона була у змозі інтегрувати функцію обліку з іншими функціями, досягнувши на цій організаційній основі узгодженості планової й облікової моделей непрямих витрат.
Отже, результати дослідження спрямовані на підвищення достовірності й аналітичності облікової інформації про непрямі витрати підприємства.
Вони подані у формі рекомендацій для практичного використання у холдингу «Краян» (м. Одеса) і прийняті ним із метою внесення змін у комп’ютерні програми автоматизованих робочих місць, де ведеться обробка інформації про непрямі витрати (довідка № 425 від 03.06.08р.). Низка пропозицій автора, запропонованих у дисертації, прийнята для впровадження в практику роботи ДП «Радіалка», а саме консолідований підхід до обліку управлінських витрат, який передбачає відображати на рахунку «Витрати на управління» не лише такі, що пов'язані з діяльністю адміністрації та її штабних підрозділів в заводоуправлінні, але й суто управлінські витрати усіх сфер діяльності (м. Одеса, довідка № 984 від 04.06.08р.); ТОВ «Автодеталь» - моделі аналітичного обліку окремих груп непрямих витрат
(м. Одеса, довідка № 150/1 від 10.06.08 р.).
Основні теоретичні положення використовуються в навчальному процесі кафедрою бухгалтерського обліку та аудиту Одеського державного економічного університету (довідка № 01-18/684 від 10.07.2008 р.).
Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота – це самостійно виконане наукове дослідження. Положення, результати, висновки та рекомендації є особистим здобутком автора.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційного дослідження висвітлювалися у доповідях і були схвалені на: ІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Облік і контроль в управлінні підприємницькою діяльністю» (Кіровоград, 2005); Всеукраїнській науково-практичній конференції «Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства»
(Львів, 2007); підсумковій науково-практичній конференції професорсько-викладацького складу Одеського державного економічного університету, академічних та вищих навчальних закладів України (Одеса, 2008).
Публікації. За темою дисертаційної роботи опубліковано 8 наукових праць загальним обсягом 4,03 д.а., з них особисто автору належить 3,65 д.а., у тому числі  3,65 д.а. у наукових фахових виданнях. Результати дисертації опубліковані в 7 статтях у збірниках наукових праць.
Структура дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. Повний обсяг дисертації  194 сторінок, у тому числі 15 таблиць на 11 сторінках, 8 рисунків на 6 сторінках, 2 додатка на 12 сторінках та список використаних джерел 170 найменувань на 17 сторінках.
Список литературы ВИСНОВКИ
Згідно з метою та основними завданнями дослідження нами одержані наступні найважливіші, з нашої точки зору, наукові результати, які створюють умови для подальшого вдосконалення бухгалтерського обліку непрямих витрат промислових підприємств у напрямку розширення складу, поглиблення змісту й досягнення узгодженості між їхньою обліковою та плановою інформаційними моделями.
1. Досліджено економічні процеси, в яких відбувається виникнення непрямих витрат підприємства. Встановлено, що його економічна діяльність являє собою сукупність процесів, що здійснюється в межах кругообігу капіталу в окремих специфічних за спрямованістю і змістом сферах фінансового й капітального інвестування, поточного фінансового, матеріального та енергетичного забезпечення, технічного, конструкторсько-технологічного, виробничого та інших видів обслуговування, виробництва продукції, збуту, економічного та інших видів захисту.
Розкриття змісту процесів кожної сфери як підсистеми, визначеної на цьому кроці декомпозиції цілісної системи процесів підприємства, дає підстави розглядати її на другому кроці вже як окрему систему, що також має ознаки кібернетичних систем, зокрема, власний внутрішній склад, взаємозв’язок процесів як складників цієї системи, «вхід» і «вихід» тощо. Вони – різнопорядкові системи з принципово різними системними властивостями, а отже, і практичними можливостями, що, однак, не змінює підходу до їхнього системного розгляду.
Водночас є достатньо підстав виділити управління в окремий специфічний процес, який докорінно відрізняється від процесів інших сфер. У системному розумінні підприємство – це синтез двох систем, кожна з котрих виконує специфічну інтегративну функцію: система, що являє собою процес безперервного руху грошової, виробничої і товарної форм виробничих фондів; система, що об’єднує сукупність органів управління.
Виділення управлінського процесу в окрему сферу діяльності та розгляд її в одному ряді з іншими сферами підкреслює продуктивний, навіть пріоритетний характер управління в загальному процесі внутрішньогосподарського розподілу й кооперації праці, а отже, і продуктивний характер пов’язаних із ним витрат. Виходячи з такого розуміння характеру цих процесів, для поділу непрямих витрат на основні та накладні достатніх підстав немає.
Немає також достатніх підстав для поділу діяльності підприємства на операційну, фінансову, інвестиційну, іншу, а операційної – на основну та іншу. Автор виходить із того, що діяльність підприємства, заради якої воно створюється, не можна вважати неосновною.
2. Загальноіснуюче тлумачення непрямих витрат як таких, що не можуть бути віднесені на собівартість окремих видів виробів, не в повній мірі відповідає їхньому реальному складу й цільовому призначенню. В розумінні автора, це витрати, що виникають у зв’язку зі специфічними процесами підприємства, у відповідних сферах його діяльності та потребують індивідуального підходу до їхнього планування, обліку, контролю, регулювання, аналізу, спільними для яких є лише прийняті правила розподілу їх усередині кожної сфери відповідно до специфіки процесів.
Обґрунтовано, що в П(с)БО 16 «Витрати» до адміністративних помилково віднесено непрямі витрати сфер поточного фінансового забезпечення й капітального інвестування та постачання, пов’язані із залученням інвестицій, утриманням нетитульних споруд, утриманням складів сировини та матеріалів, т.ін.
Виходячи з характеру процесів, які відбуваються в окремих сферах діяльності, автором визначено склад непрямих витрат у кожній з основних сфер, що сприяє усуненню зазначених недоліків.
3. Автор дійшла висновку, що розв’язання віддавна існуючих, тим паче тих сучасних проблем побудови інформаційних бухгалтерських моделей непрямих витрат, які викликані реформуванням бухгалтерського обліку, потребує перш за все усвідомлення проблеми в самому загальному її розумінні та вигляді. Без цього конкретні рішення конструктивного характеру можуть бути пов'язані зі значними прогалинами, недоліками, втраченими можливостями удосконалення.
Саме тому в дисертації зроблено загальний огляд окремих проблем, які постають сьогодні у зв’язку з метою удосконалення практики обліку витрат, розкрито їхній зміст і показано їхній, дискусійний характер, актуальність, підкреслено вирішення. На рівні загального аналізу розглянуто, зокрема, проблеми класифікації витрат, визначення складу собівартості та її бухгалтерського калькулювання, недосконалості облікових моделей витрат, ігнорування принципів їхньої побудови, узгодженості змісту планової та облікової моделей.
Отже, визначено й розглянуто основні проблемні питання й похідні від них напрямки дослідження, що складатимуть зміст наступних розділів дисертації.
4. Проведені автором обстеження стану практики формування облікових і аналогічних із ними планових моделей непрямих витрат дали підставу стверджувати, що вони неадекватно відображають реальний склад, внутрішній зміст і цільове призначення непрямих витрат основних сфер діяльності, не узгоджені між собою облікова й планова моделі, в полі планування та обліку знаходяться тільки непрямі витрати виробництва.
Основні причини, котрі обумовили такий незадовільний стан, полягають, по-перше, в тому, що як і в минулому, так і в сучасних умовах реформування бухгалтерського обліку дві основні інформаційні функції планування та обліку організаційно роз’єднані з усіма негативними наслідками, які з цього випливають.
Реформування бухгалтерського обліку в Україні зробило тільки перший виток, але в основу його проведення було покладено західні, переважно американські зразки, і це також посилило недоліки, що були до реформи, посилило існувавший негатив. Зокрема, стандарт 16 «Витрати» не засновується на науково обґрунтованій класифікації витрат, що виключає його побудову відповідно до природного складу і змісту самих витрат.
5. Автор, як і його попередники, вважає, що для втілення в практику адекватних інформаційних моделей потрібно перш за все удосконалення передумов, котрі залежать як від органів державної виконавчої влади, так і від підприємств безпосередньо. Повністю знаходяться в компетенції підприємств такі заходи, що мають значення передумов:
• проведення реструктуризації економічного механізму внутрішнього управління в напрямку зацікавленості підрозділів у дотриманні норм і кошторисів витрат, що об’єктивно визначатиме необхідність удосконалення їхніх планових і облікових моделей;
• впровадження системи заходів із удосконалення організаційної структури та інтеграції функцій, що сприятиме посиленню взаємодії персоналу з планування та обліку, а отже, визначатиме можливість додержання принципу адекватності планових і бухгалтерських моделей витрат;
• забезпечення робочих місць у сфері управління сучасними засобами обчислювальної техніки і програмним продуктом, що сприятиме розв’язанню проблеми трудомісткість формування моделей непрямих витрат за сукупністю необхідних для управління класифікаційних ознак.
Основні положення розділу опубліковані в роботах автора [38, с.83;84;85;170].
6. Розмаїття класифікацій непрямих витрат, що характерне для досліджень минулих років, доповнено новими, такими котрі відносяться до нашого часу, до періоду реформування обліку.
Одним із таких нових напрямків є класифікація витрат, що виходять з концепції «різні витирати для різних цілей». Як наслідок, з’явилися класифікації за їхнім відношенням до прийняття управлінських рішень, за рівнями управління, за їхнім зв’язком із «входом», «процесом», «виходом» виробничого споживання ресурсів, т. ін.
У дисертації обґрунтовано, що такий підхід призводить до штучного розмежування витрат, інформація про які створюється в загальному управлінському процесі.
Не є обґрунтованим підхід до поділу витрат на загальноекономічні та планово-облікові, тому що в обох напрямках класифікації присутні як матеріальні, трудові та грошові витрати, (тільки ознаки для поділу сформульовано по-різному), так і витрати виробничої та позавиробничої сфер.
Отже, підхід «різні витрати для різних цілей» та його різні модифікації сповідує, що витрати виникають не у господарському, а в управлінському процесі, що вони змінюють свою сутність, зміст, призначення залежно від того, які дії стосовно них відбуваються в системі управління.
При розробці питань побудови бухгалтерських моделей непрямих витрат цей підхід автором не використаний як хибний, безпідставний.
Узагальнено та упорядковано багаточисельні класифікації, зроблено висновок, що для побудови змістовних бухгалтерських моделей цілком достатньо використати класифікацію непрямих витрат із таких ознак:
• економічні елементи витрат: амортизація (витрати основних засобів), матеріальні витрати, витрати людських ресурсів, грошові витрати;
• відношення до основних сфер діяльності: витрати сфер капітального інвестування, поточного фінансового, матеріального-технічного, технічного, конструкторсько-технологічного забезпечення, виробництва основної продукції, маркетингу та збуту, господарського обслуговування, управління;
• цільові напрямки: витрати специфічних груп процесів кожної сфери діяльності;
• відношення до центрів виникнення та центрів відповідальності: витрати підрозділів, які водночас є центрами виникнення та центрами відповідальності, що виникають в одному чи декількох підрозділах під впливом інших підрозділів;
• зв’язок із обсягом діяльності: витрати змінні, постійні;
• відношення до конкретних носіїв витрат: прямі, непрямі.
7. Проаналізовано підхід, який сповідує, що для практичної реалізації ідей обліку можна спроектувати відповідну інтелектуальну модель, котра відображала б у знаковій, символьній формі об’єкт обліку, відтворювала б явища і процеси господарської та фінансової діяльності, які пов'язані з фізичним світом та перетворенням ресурсів у готовий продукт із метою отримання інформації про них. Облік перетворює світ реальності в абстрактну модель діяльності підприємства.
Він містить дві суттєві, на думку автора, помилки. По-перше, бухгалтерська модель відображає економічні об’єкти не в знаковій, символічній формі, а в змістовних моделях, які взагалі і в цілому відображають реальні процеси та ресурси підприємства і якщо не адекватні їм, то принаймні не абстрактні, а в принципі наближені до реалій.
По-друге, йдеться про процеси господарської та фінансової діяльності. Їхній розгляд у одному ряді чітко протиставляє їх одне одному, хоча господарська діяльність, безумовно, включає в себе й фінансову.
Необґрунтованим є включення до неї контролю, аналізу та аудиту, що мають специфічні цілі, метод і навіть предмет. Нелогічно вводити в управлінський цикл облік у значенні інформаційної системи та ігнорувати в даному контексті аналогічну за своїм призначенням і багато в чому за змістом систему планування.
8. Досліджено бухгалтерський облік як інформаційну систему, що окреслена суворими кордонами власної методології, знаходиться у відносно замкнутому стані, але ж є частиною загальної інформаційної системи підприємства і взаємодіє з іншими її частинами, тобто є суто інформаційною системою. Із цього, однак, не випливає, що за сукупністю й характером властивостей її можна ототожнювати з системами, що складають виробничі організації.
Не можна погодитися з думкою, що контролінг, який, з точки зору його прихильників, координує, інтегрує і спрямовує діяльність усієї системи управління на досягнення поставлених цілей, є підсистемою обліку.
Непорозумінням вважає автор твердження, що фінансовий облік дає інформаційні ресурси лише для тактичного рівня менеджменту, тому що відомості про стан коштів поточних рахунків у банках, дебіторської і кредиторської заборгованості щодо конкретних контрагентів, доходів від реалізації продукції, запасів, деяких інших показників аналітичного фінансового обліку використовуються з успіхом у прийнятті оперативних рішень.
Система бухгалтерського обліку в загальному процесі управління виконує окрему, специфічну функцію, котра призначена надавати інформацію про фактичні процеси, що відбуваються в економіці підприємства, про використані та наявні ресурси та результати діяльності. У такому своєму значенні облік, цілком і повністю підпорядкований інтересам цілісної системи управління з усіма випливаючи ми з цього наслідками, що з цього випливають є однією з провідних функцій управління, складовою його циклічного процесу.
Водночас у реальному вигляді система бухгалтерського обліку, яка побудована для відображення вже відбувшихся процесів господарської діяльності, являє собою в своєму інформаційному значенні сукупність моделей власне процесів, ресурсів, результатів тощо, тобто сукупність економічних показників про реальний стан підприємства, системно упорядкованих у відповідним чином створених інформаційних моделях.
9. З огляду на бухгалтерський облік як цілісну інформаційну систему викликає незгоду штучний поділ його, по-перше, на операційний (управлінський), тактичний фінансовий, оптимізаційний облік, по-друге, на фінансовий та управлінський, що в принципі одне й те ж, тому що не має під собою чіткої класифікаційної ознаки. Інтегруючі функції нормування, планування, контроль, аналіз, прийняття управлінських рішень, що в принципі є корисним, автори концепції підміняють поняття, видаючи за облік усю систему управління і не вирішуючи питання доцільності існування інших служб економічного блоку системи управління.
Щодо стратегічного або прогнозного обліку, котрий пропагується в сучасній літературі, то автор приєднується до думки, що це черговий міф, який з часом розвіється.
Виходячи з того, що можливості сучасної обчислювальної техніки знімають проблему відставання бухгалтерського обліку, яка обумовила свого часу поділ господарського обліку на бухгалтерський та оперативний, бухгалтерський облік теж стає оперативним, і це робить такий поділ дуже умовним.
Немає також об’єктивних підстав, а отже, і класифікаційних ознак для його поділу на фінансовий та управлінський, оскільки в своєму цілісному вигляді і стані він «працює» повністю й виключно в інтересах системи управління. Це робить такий поділ необґрунтованим, помилковим.
Будь-які інформаційні облікові моделі, що створюються на підприємстві, відображають виключно його внутрішні процеси, тому немає ознаки, за якою можна поділити облік на фінансовий і внутрішньогосподарський.
Обґрунтованим є альтернативний підхід, відповідно до якого облік повинен класифікуватися не за його видами, а за сукупністю ознак, які розкривають облікову систему в інформаційному відношенні з різних боків. Такими ознаками, що є підставами до поділу інформації, можуть бути: відношення її до основних сфер діяльності, склад і зміст економічних об’єктів, обсяг, час створення, відношення до рівнів управління, спосіб створення.
10. Принципи бухгалтерського обліку, що містяться у Законі України про бухгалтерський облік і фінансову звітність і працях попередників, яких повторюють, є такі, що некритично запозичені в американському підручнику з бухгалтерського обліку. На відміну від них і виходячи з необхідності підпорядкування функції обліку цілям системи управління, автор визначила таке співвідношення між принципами та іншими ланками загального ланцюжка стосовно чітких установлень розвитку і функціонування облікової системи: ціль системи управління → що випливає з неї, ціль обліку → постулати → закони → принципи → вимоги → процедури. Автор дійшла висновку, що принципами, на яких має створюватися й функціонувати система бухгалтерського обліку, є такі:
• у царині організації: підлеглість облікової системи загальній логіці побудови організаційної структури виробництва та управління, доцільність уведення функції обліку в основні центри підготовки і прийняття управлінських рішень;
• у царині розробки бухгалтерських моделей витрат: адекватність складу і змісту об’єкта, тобто який об’єкт, така за складністю і змістом має бути його інформаційна модель, утілення інформації, спадкоємність її в просторі й часі, достатність.
Зазначені принципи, зокрема принципи другої групи, передбачають, що конкретизують їх у достатній мірі три вимоги, котрі з принципів випливають: повнота, об’єктивність, своєчасність інформації.
11. Можна з достатньою мірою обґрунтованості стверджувати, що проблема вибору методів розподілу непрямих витрат безпосередньо і в головному пов’язана з розв’язанням більш великої, загальної проблеми – визначенням доцільності чи, навпаки, недоцільності калькулювання фактичної собівартості продукції.
Автор приєднується до тих дослідників, які вважають, що доцільність цієї процедури викликає сумнів у зв’язку з умовністю результату, недостовірністю його в принципі.
Але калькулювання здійснювалося бухгалтерією десятиріччями, і всі вважали це за доцільне, навіть обов’язкове. Склався за роки адміністративно-командної економіки Радянського Союзу цілком чіткий стереотип: якомога точніша калькуляція, і ніхто собі іншого навіть і не уявляв.
Існуючий стереотип зламати одразу просто нереально, і, керуючись американським досвідом і думкою окремих вітчизняних авторів, автор дійшла висновку, що може бути застосовано два варіанти списання й розподілу непрямих витрат між видами виробів:
• розподіл за найбільш спрощеною базою – прямою заробітною платою безпосередніх виробників, коли визначається повна собівартість виробів;
• списання їх на собівартість реалізації, якщо калькулювання ведеться тільки з прямих витрат.
Автор переконана, що немає сенсу застосовувати дуже складні методики розподілу, особливо витрат на утримання й експлуатацію обладнання, тому що при будь яких методиках загальна величина витрат не збільшиться і не зменшиться, вона буде в цьому випадку незмінною, а умовна собівартість ніякого значення не має. Значення мають самі витрати, і їх треба ретельно контролювати, а отже, і обліковувати.
12. Автором обґрунтовано дві можливості розв’язання питань обліку непрямих витрат основних сфер діяльності: перша лежить у царині синтетичного обліку, друга – аналітичного.
У рамках першого напрямку розроблено й порівняно з рахунками чинного їхнього плану нові рахунки, які вважаються за доцільні в контексті даного дослідження і дозволяють відображати на них рух непрямих витрат кожної сфери діяльності, що виділені в першому розділі: витрати на управління, витрати на постачання, витрати на енергетичне забезпечення, витрати на технічне забезпечення, конструкторсько-технологічні витрати, витрати на екологічні та інші охоронні заходи, витрати на господарське обслуговування.
Синтетичний рахунок «Витрати на управління» – це рахунок - екран, на дебеті якого зосереджуються витрати не тільки на утримання вищої адміністрації та її штабних служб, але й ті, що виникають у організаційних структурах основних сфер діяльності. Розроблено моделі аналітичного обліку непрямих витрат основних сфер діяльності – капітального інвестування, матеріального, технічного, конструкторсько-технологічного забезпечення, загальновиробничих витрат, витрат на збут, витрат на управління.
Розроблено рекомендації, в яких узагальнено порядок відображення на нових синтетичних рахунках.
13. Порівняно існуючі підходи до побудови організаційної структури економічного блоку системи управління з точки зору можливості тісної взаємодії персоналу планової і бухгалтерської служб на ділянці планування та обліку непрямих витрат.
Обрано підхід, заснований на децентралізації функцій планування й обліку, з одного боку, та інтегруванні їх у організаційних структурах основних сфер діяльності, з другого.




СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Басманов И.А. Теоретические основы учета и калькулирования себестоимости промышленной продукции / Иван Антонович Басманов; под ред. проф. В.А. Новака – М. : «Финансы», 1970. – 168 с.
2. Безруких П.С. Учет затрат и калькулирования в промышленности: (вопр. теории, методол. и орг.) / П.С. Безруких, А.Н. Кашаев, И.П. Комиссарова – М. : Финансы и статистика, 1989. – 223 с.
3. Бланк И.А. Управление прибылью / Игорь Александрович Бланк. – К. : «Ника – Центр», «Эльга», 1998. – 544 с.
4. Загородній А.Г. Фінансовий словник / А.Г. Загородній, Г.Л. Вознюк, Т.С. Смовженко – 2-е вид. – Львів: Центр Європи, 1997. – 576 с.
5. Пипко В.А. Настольная книга бухгалтера и аудитора. / В.А. Пипко,
Л.Н. Булавина – 2-е изд., доп. – М. : Финансы и статистика, 2000. – 592 с.
6. Райзберг Б.А. и др. Современный экономический словарь / Б.А. Райзберг, Л.Ш. Лозовский, Е.Б. Стародубцева – М. : Инфра – М, 1996. – 496 с.
7. Палий В.Ф. Основы калькулирования / Виталий Федорович Палий. – М. : Финансы и статистика, 1987. – 288 с.
8. Ивашкевич В.Б. Проблемы учета и калькулирования себестоимости продукции / Виталий Борисович Ивашкевич. – М. : Финансы и статистика, 1974. – 159 с.
9. Маргулис А.Ш. Бухгалтерский учет в отраслях народного хозяйства: [учебник для вузов по спец. «Бухгалтерский учет» и «Финансы и кредит»] / Арон Шимонович Маргулис. – 5-е изд. перераб.– М. : Финансы, 1973.
– 456 с.
10. Костюк П.А.. Бухгалтерский словарь / Поликарп Александрович Костюк. – Минск: Вышэйш. школа, 1971. – 158 с.
11. Сопко В.В. Бухгалтерський облік: навч. посіб. для студ. вузів /
Василь Васильович Сопко. – К. : КНЕУ, 2000. – 578 с (Київ. нац. економ.
ун-т; ред. Бондаренко О.П. – 3-е вид. , перероб. і доп.).
12. Пушкин П.С. Планирование на предприятиях легкой промышленности: [уч. для вузов по спец. «Экономика и организация промышленности предметов широкого потребления»] / П.С. Пушкин, И.А. Дружинина – 3-е изд. перераб. допол. – М. : Легкая и пищевая промышленность, 1984. – 336 с.
13. Русско-Украинский финансово-банковский словарь / сост. В.Н. Копорулина, Л.В. Копорулина – Х. : Фортуна-Пресс, 1997. – 208 с.
14. Словник-довіник фінансиста АПК / за ред. П.Т. Саблука, М.Я. Дем’янинка – К. : Ін-т аграрної політики економіки УААН, 1997. – 234 с.
15. Финансово-кредитный словарь: в 3-х т. – М. : Финансы и статистика, 1984. – Т. 3: Р-я / [сост. Е. В. Коломин и др.]; гл. ред. Н.В. Гаретовский. – 1988.
– 511 с.
16. Энциклопедический словарь бизнесмена: менеджмент, маркетинг, информатика / под общ. ред. М.И. Молдованова – К. : «Техника», 1993.
– 856 с.
17. Экономика предприятия: учеб. пособие для студ. вузов / Л.Г. Мельник,
А.И. Каримцева, С.Н. Ильяшенко и др.; под общ. ред. Л.Г. Мельник. – 2-е изд., исп. – Суммы: «Университетская книга», 2003. – 638 с.
18. Осипов В.І. Економіка підприємства: підручник для студ. вищ. учбових закладів. / Василь Іванович Осипов; В.О. Одес. держ. економ. ун-т. – Одеса: «Маяк», 2005. – 724 с.
19. Организация, планирование и управление деятельностью промышленного предприятия: [учебник для спец. вузов / А.В. Антонец, Н.А. Белов,
С.М. Бухало и др.]; под ред. С.М. Бухало. – 2-е изд., перераб. и доп. – К. : Выща школа, 1989. – 471, [1] с.
20. Экономика, организация и планирование промышленного производства: [учебник для эконом. спец. вузов / М.Н. Грункин, А.П. Жевтяк, Ю.А. Санамов и др.]; под ред. Ю.А. Санамова. – М. : Высш. шк., 1985. – 416 с.
21. Экономика, организация и планирование промышленного производства: [учебное пособие для эконом. ф-тов и вузов / Е.И. Андросович,
Ф.П. Висюлин, В.И. Выборнов и др.]; под. ред. Н.А. Лисицына. – Минск: Выща школа, 1980. – 391 с.
22. Положение (стандарт) бухгалтерского учета 16 «Расходы» // Нац. стандарты бухгалтерского учета. – Все о бухгалтерском учете. – 2001. – № 37 (583).
– С. 11
23. Национальные стандарты бухгалтерского учета. Все в одном номере // Все о бухгалтерском учете. – 2001. - № 37 (583). – 64 с.
24. Голов С.Ф. Управлінський облік: підручник / Сергій Федорович Голов. – К. : Лібра, 2003. – 704 с.
25. Теория бухгалтерского учета: учебное пособие для студ. вузов / Б.И. Валуев, Н.А. Лоханова, В.Д. Кубик и др. ; И. о. Одес. гос. эконом. ун-т; под. ред. Валуев Б.И. – Одесса: Принтмастер, 2002. – 272 с. – С. 142
26. Майминас Е.З. Процессы планирования в экономике: информационный аспект / Ефрем Залманович Майминас. – изд. 2-е, доп. и перераб. – М. : «Экономика», 1971. – 390 с. – С. 26-27
27. Паламарчук А.И. Принципы и формы интеграции функции учета в усилении экономической безопасности промышленных предприятий: автореф. дис. на соискание учен. степени канд. экон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерский учет, анализ и аудит» / А.И. Паламарчук. - Одесса, 2001. – 185 с.
28. Шурупов Г.В. Механизм управления материальным обеспечением деятельности промышленных предприятий: автореф. дис. на соискание учен. степени канд. экон. наук: спец. 08.06.01 «Экономика, организация и управление предприятиями»/ Г.В Шурупов. – Одесса, 2004. – 201 с. – С. 69
29. Зернов Е.Л. Управление процессами формирования себестоимости промышленной продукции на подготовительных стадиях производства: автореф. дис. на соискание учен. степени канд. экон. наук: спец. 08.00.21 «Машиностроительная и металлообрабатывающая промышленность» /
Е.Л. Зернов. – Одесса, 1988. – 17 с. – С. 8
30. Козлова О. Научная основа управления производством: для инж.-экон. вузов / О.В. Козлова, И.Н. Кузнецов – М.: «Экономика», 1970. – 286 с. – С. 8-12
31. Кантор Л.М. Себестоимость в социалистической промышленности / Лазарь Моисеевич Кантор. – М. : Госполитиздат, 1958. – 275 с. – С. 79-80
32. Лоханова Н.О. Облік та контроль витрат на обслуговування виробництва і управління: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд.. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / Н.О. Лоханова; Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса, 1998. – 201 с. – С. 21
33. Бухгалтерский учет: учебник / П.С. Безруких, П.С. Кондраков, В.Ф. Палий и др.; под ред. П.С Безруких. – М.: Бухгалтерский учет, 1994. – 528 с. – С. 219
34. Давидов Ю.Г. Облік і контроль непрямих витрат (на матеріалах підприємств харчової промисловості України): автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / Ю.Г. Давидов, Кіровоград. держ. техн. ун-т. – Кіровоград, 2002. – 194 с.
– С. 14-43
35. Лука Пачоли. Трактат о счетах и записях / Лука Пачоли; под. ред. проф.
Я.В. Соколова. – М.: Финансы и статистика, 1982. – 286 с. – С. 73-74
36. Учет и контроль затрат на производство в объединениях легкой промышленности / [В.Д. Кирсанов, В.И. Калинина, Б.И. Валуев и др.]; под ред. Б.И. Валуева. – М.: лег. и пищ. промышленность, 1982. – 224 с. – С. 154
37. Валуев Борис Иванович. О недостаточной связи науки о бухгалтерском учете с проблемами развития целостной системы управления / Валуев Борис Иванович // Економіст. – 2006. - № 12. – С. 58-63
38. Валуев Б.И. Непрямые расходы промышленных предприятий – группировка по сферам деятельности и целевому назначению / Б.И. Валуев,
А.А. Бекренева // Наукові праці Кіровоград. нац. техн. ун-ту: Економічні науки. Ч. 1, вип.1. – Кіровоград, 2005. – 512 с. – С. 3-9.
39. Канак Й.В. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік витрат і доходів на підприємствах із виробництва стінових матеріалів: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд.. екон. наук: спец. : 08.06.04 «Бухгалтерський облік. аналіз та аудит» / Й.В. Канак, Львів. комерц. акад. – Львів, 2003. –
200 с. – С. 8
40. Костів М.А. Управлінські аспекти обліку та контролю операційних доходів і витрат на підприємствах електролампового виробництва: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / М.А Костів., Львів. комерц. акад.. – Львів, 2006. – 19 с. – С. 11
41. Брадул О.М. Облік і аналіз затрат гірничо- добувних підприємств (на прикладі шахт ДАК «Укррудпром»): автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / О.М. Брадул, Київ. нац. екон. ун-т. – К., 2003. – 16 с. – С. 6-7
42. Турій О.В. Управлінський облік виробничих витрат: аспекти оцінки й оптимізації ассортиментної політики (на прикладі підприємств молочної промисловості): автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / О.В. Турій, Львів. комерц. акад. – Львів, 2005. – 20 с. – С.7
43. Олійник О.В. Витрати в системі бухгалтерського обліку: теорія, методика, практика: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / О.В. Олійник, Житомирський інж.-технолог. ін-т. – Житомир, 2002. – 284 с. –
С. 50-58, С. 59-61
44. Чумаченко Николай Григорьевич. Роль бухгалтерского учета в управлении себестоимостью продукции в свете решений XXVI съезда КПСС /
Николай Григорьевич Чумаченко. – М.: ВСНИТО, 1981. – С. 1-11
45. Соколов Я.В. Бухгалтерский учет: от истоков до наших дней: учебное пособие для вузов / Ярослав Вячеславович Соколов. – М.: Аудит, «ЮНИТИ», 1996. – 638 с.
46. Шляхов Є.В. Собівартість продукції – сучасні теоритичні і практичні питання / Э.В. Шляхов // Наукові праці Кіровоград. держ. ун-ту. Економічні науки.
Ч. 1, вип.4. – Кіровоград, 2003. – С. 514-518
47. Череп А.В. Управління витратами суб’єктів господарювання /
Алла Василівна Череп. – Х. : ВД ІНЖЕК 4, 2006. – 368 с. – С. 141-142
48. Управление затратами на предприятии: учебное пособие для студ. вузов /
В.Г. Лебедев, Т.Г. Дроздова, В.П. Кустарев и др., Мин-во образования РФ; под ред. Г.А. Краюхин. – С.Пб.: «Бизнес-Пресса», 2003. – 256 с.
49. Економічна енциклопедія: У 3-х т. – К.: Академія – Т. 3 / Від. ред. С.В. Мочерний, редкол.: Б.Д. Гаврилишин, Л.М. Воронович та ін. – 2002. – 951 с.
50. Яцишин С.Р. Облік витрат та процес калькулювання собівартості продукції у швейному виробництв: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / С.Р. Яцишин, Терноп. акад. нар. госп-тва. – Тернопіль, 2003. – 19 с.
51. Грінчук М.С. Облік і котроль витрат виробництва і реалізації продукції швейної промисловості: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / М.С. Грінчук, Київ. нац. торг.-економ. ун-т. – К., 2004. – 23 с.
52. Заремба О.О. Облік і аудит виробничих витрат та формування собівартості швейної продукції: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / О.О. Заремба, Київ. нац. торг.-економ. ун-т. – К., 2005. – 21 с.
53. Методические рекомендации по формированию себестоимости продукции (работ, услуг) в промышленности // Приложение к газете «Налоги и бухгалтерский учет». – 2001. - № 7 (61). – 199 с.
54. Шляхов Є.В. Облік витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції в управлінні хлібопекарними підприємствами: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.09 «Ценообразование» / Є.В. Шляхов – Одеса: ОДЕУ, 2007. – 230 с. – С. 111-112.
55. Нидлз Белверд и др. Принципы бухгалтерского учета / Нидлз Белверд,
Х. Андерсон, Д. Колдуэлл; пер.с англ. А.В. Чмеля, Д.Н. Исламгулова; под ред. Я.В. Соколова. – М. : Финансы и статистика, 1993. – 496 с. – С. 479-484.
56. Смирницкий Е.К. Внутризаводской хозрасчет на предприятиях Среднеуральского района / Евгений Константинович Смирницкий, современные проблемы внутризаводского хозрасчета. – М. : Экономика, 1966. – 224 с. – С. 37.
57. Твердохлеб Н.Г. Машинная обработка экономической информации промышленных предприятий: [учебник для эконом. спец. вузов] / Николай Григорьевич Твердохлеб. – 2-е изд., перераб. и доп. – М. : «Статистика», 1975. – 375 с.
58. Плоткин М. В условиях АСУП. – Экономическая газета. – 1974. - № 40. – 8 с. – С. 8
59. Валуев Б.И. Управление экономикой в производственных объединениях легкой промышленности / Б.И Валуев. – М. : Легкая индустрия, 1977. – 215 с. – С. 142-170
60. Голов С.Ф. Управленческий учет: концепция и организация / С.Ф. Голов // Бухгалтерский учет и аудит. – 1997. - № 3. – С. 12
61. Бородкин А.С. Шоковая терапия для бухгалтерского учета / А.С. Бородкин // Світ бухгалтерського обліку. – 1997.- № 1. – С 44.
62. Ластовецький В.О. Чи можна удосконалювати те, чого немає? / Василь Омелянович Ластовецький // Бухгалтерський, облік і аудит. – 2003. -№ 3.
– С. 63.
63. Валуєв Б.І. Управлінський облік: десять питань, на які немає відповіді /
Б.І. Валуєв // Вісник ЖДТУ . – Житомир, 2003. - № 1 (23). – С. 60-65. – (Серія «Економічні науки»).
64. Алборов Р.А. Выбор учетной политики предприятия. Принципы и рекомендации / Роман Архипович Алборов. – М. : АО“ДНС”, 1995. – 80 с. – С. 4
65. Коротаев С.Л. Оптимизация учетной политики или как повысить финансовую устойчивость предприятия : практическое пособие / С.Л. Коротаев – Минск: Изд. В.П. Фрунзе; Г.И. Коротаева, 1999. – 115 с. – С. 10.
66. Нестерова Е.А. Учетная политика 2003: бухгалтерская и налоговая: организационный, методический и технический аспекты / Е.А. Нестерова, Н.М. Балакирева, И.Э Гущина.; под ред. Е.А. Нестеровой. – М. : ИД ФБК-ПРЕСС, 2003. – 232 с. – С. 15
67. Николаева С.А. Учетная политика предприятия: принципы формирования, содержание, практические рекомендации, аудиторская проверка / Светлана Алексеевна Николаева. – М. : «Аналитика-пресс», 1998. – 168 с. – С. 5
68. Учетная политика на 2000 год: бухгалтерский учет. Налоговый учет / под ред. и с предисл. Ю.Д. Юцковской. – 3-е изд., пересмотр. и расш. – М. : ИД ФБК-ПРЕСС, 2002. – 248 с. – С. 21
69. Фридланд А.Я. Учетная политика предприятия / Александр Яковлевич Фридланд. – М. : «Изд-во Приор», 1999. – 96 с. – С. 3
70. Барановська Т.В. Облікова політика підприємств в Україні: теорія і практика: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / Т.В. Барановська, Житомир. держ. технол. ун- т. – Житомир, 2004. – 278 с. – С. 32-33
71. Рузмайкіна І.В. Формування довгострокової програми розвитку системи управління економічними процесами в олійно-жировій промисловості: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.07.01 «Економіка промисловості» / І.В. Рузмайкіна, Кіровоград. нац. техн. ун-т. – Кіровоград, 2006. – 189 с. – С. 30.
72. Слезингер Г.Э. Совершенствование процессов управления предприятием / Григорий Эммануилович Слезингер. – М. : Машиностроение, 1975. – 311 с. – С. 111-112.
73. Валуев Ю.Б. Проблемы формирования организационной структуры и функций управления промышленным предприятием – интеграционный аспект.
74. Стефанов Н. и др. Программно-целевой подход в управлении: теория и практика / Стефанов Н. и др. – М. : Прогресс, 1975. – 200 с. – С. 179-180.
75. Редькін О.С. Сучасні концепції корпоративного управління /
О.С. Редькін // Вісник соц.-екон. доск., вип. 11. – Одеса, 2002. – С. 8-12
76. Пушкарь М.С. Бухгалтерский учет в производственных объединениях: организация и методология / Михаил Семенович Пушкарь . – Львов: Світ, 1990. -188, [2] с. – С. 100
77. Ерофеева В.А. Учет, информация, управление: прямые и обратные связи / Вера Арсентьевна Ерофеева. – М. : Финансы и статистика, 1992. – 192 с. – С. 21-23
78. Кузьминский А.Н. Организация бухгалтерского учета и анализа хозяйственной деятельности: [учеб. пособие для вузов по спец. «Бухгалтерский учет и анализ хозяйственной деятельности»] /
А.Н. Кузьминский, В.В. Сопко; под ред. А.Н. Кузьминского. – К. : Вища школа, 1986. -253 с, [1] с. – С. 138-139
79. Нарибаев К.Н. Организация и методология бухгалтерского учета в условиях АСУ / Купжасар Нарибаевич Нарибаев. – М. : Финансы и статистика, 1983. – 135 с. – С. 11-12
80. Сафронова Н.Г. Организация учета и контроля материальных ресурсов в условиях интеграции функций управления: автореф. дис. на соискание учен. степени канд. экон. наук: спец. 08.00.12 «Бухгалтерский учет, контроль и анализ хозяйственной деятельности» / Н.Г. Сафронова, ФЭИ. – Л., 1989.
– 15 с. – С. 10
81. Сльозко Т.М. Бухгалтерський облік у системі управління матеріальними ресурсами промислового підприємства: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / Т.М. Сльозко, Одес. держ. економ. ун-т. – Одесса, 1996. – 202 с. – С. 37
82. Суварно Р.В. Развитие организации оперативного контроля экономической деятельности промышленного предприятия: автореф. дис. на соискание учен. степени канд. экон. наук: спец. 08.06.02 «Предприятие, менеджмент и маркетинг» / Р.В. Суварко, Одес. гос. эконом. ун-т. – Одесса, 1998. – 169 с. – С. 58-65
83. Бєкрєнєва Г.О. Логіка підходу і передумови роз’язання проблем побудови адекватних інформаційних моделей непрямих витрат промислових підприємств / Г.О. Бєкрєнєва // - К. : Економіст., 2007. - №7. – С. 62-64
84. Бєкрєнєва Г.О. Операційна діяльність промислового підприємства система управління / Г.О. Бєкрєнєва // Становлення та розвиток обліку, контрлю і аналізу в Україні. Тези міжн. наук. конф., 16-17 березня – К.: КНЕУ 2006. – С13-18.
85. Бєкрєнєва Г.О. Деякі недоліки П(с)БО, що визначають методику обліку непрямих витрат промислових підприємств / Г.О. Бєкрєнєва // Менеджмент та підприємство в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Львів. : Львівська політехніка – 2007. - № 577. – С. 20-25
86. Шелковникова О.В. Поглиблення інтеграційних можливостей облікув управлінні формуванням витрат підприємств водопровідно-каналізаційного господарства: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / О.В. Шелковникова, КНТУ. – Кіровоград, 2005. – 216 с.
87. Халиль И.К. Организационные формы и методы учета издержек производства в управлении промышленными предприятиями Ирака : автореф. дис. на соискание учен. степени канд. экон. наук: спец. 08.00.12 «Бухгалтерский учет, контроль и анализ хозяйственной деятельности» / Ибрагим Калф Халиль, Одес. ин-т народ. хоз-ва. – Одесса, 1989. – 17 с. – С. 10
88. Контроль в системе внутрипроизводственного хозрасчета / [Б.И. Валуев,
Л.П. Горлова, В.В. Муравская и др.]; под ред. Б.И. Валуева – М. : Финансы и статистика, 1987. – 238, [1] с.
89. Збарський М.І. Проблема продуктивної та непродуктивної праці у ринковій економіці / М.І Збарський // Ринкові ванселі та стимули розвитку господарчих систем. – Випуск 1. – ОДЕУ. – Одеса, 1997. – С. 68-69.
90. Слюсарчук Л.І. Облік і аналіз виробництва та продажу готової продукції. (Методолого-прикладний аспект) / Лідія Іванівна Слюсарчук; В. о. Київ. нац. ун-т ім.. Т. Шевченко. – К. : «Альтерпрес», 2001. -258 с. – С. 26-44.
91. Сопко В.В. Учет затрат и калькуляция себестоимости продукции в промышленности / В.В. Сопко, А.Н. Патрик. – К. : Техніка, 1988. – 110, [2] с. – с. 10-11.
92. Бухгалтерський фінансовий та внутрішньогосподарський облік в галузях системи переробної промисловості АПК ( на основі національних стандартів ) / за ред. проф. д-ра економ. наук В.В. Сопка та О.В. Бойка. - К. : «Фенікс», 2001. – 468 с. – С. 255.
93. Гаджинский А.М. Логистика: учеб. для высш. и сред. спец. учеб. заведений / Адиль Мухтарович Гаджинский. – М. : Информ.-внедрен. центр «Маркетинг», 1998. -228 с. – С. 81
94. Крикивський Є.В. Логістика: навчальний посібник для студ. економ. спец. вищих заклад. освіти України / Євген Васильович Крикивський; ред.
О. Губарева, Держ. ун-т «Львівська політехніка». – Львів, 1999. – 264 с.
– С. 11.
95. Пушкар М.С. Логістичні системи підприємства: облік, аналіз і аудит: монографія / М.С. Пушкар, А.Г. Богач, В.Г. Мельник. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – 187 с. – С. 91-95.
96. Жебрак М.Х. Курс промышленного учета: [для эконом. ин-тов и ф.] /
Моисей Харитонович Жебрак. – Изд. 8-е., перераб. – М. : Госиздат, 1960. – 399 с.
97. Додонов А.А. Проблемы бухгалтерского учета в промышленности СССР / Афанасий Алексеевич Додонов. – М. : «Экономика», 1964. – 327 с.
98. Поклад И.И. Учет, калькулирование и анализ себестоимости промышленной продукции / Иосиф Иустинович Поклад. – М. : Финансы, 1966. – 255 с.


99. Асташкевичер Е.Т. Бухгалтерский учет на машиностроительном предприятии: [учебник для эконом. спец. техникумов] / Ехиель Тимофеевич Асташкевичер. – Изд. 2-е, пере раб. и доп. – М. : Машиностроение, 1970. – 432 с.
100. Петрова В. И. Бухгалтерский учет на машиностроительном предприятии: [учебник для эконом. спец. машиностр. техникумов] / Валентина Ивановна Петрова. – М. : Машиностроение, 1975. – 399 с.
101. Теория и практика исчесления себестоимости в СССР и ГДР / [Г. Голл,
В. Крайтель, И.А Ламыкин и др.]; пер. с нем.; под ред. Г. Голла,
А.Д. Шеремета. – М. : Финансы, 1977. – 286 с.
102. Аксененко А.Ф. Себестоимость в системе управления отраслью: учет и анализ / Алексей Филиппович Аксененко. – М. : Экономика, 1984. – 167 с.
103. Ластовецкий В.Е. Учет затрат по факторам производства и центрам ответственности / Василий Емельянович Ластовецкий. – М. : Финансы и статистика, 1988. – 163, [2] с.
104. Новиченко П.П. Учет затрат и калькулирования себестоимости продукции в промышленности: учебник / П.П. Новиченко, И.М.Рендухов. – М. : Финансы и статистика, 1992. – 224 с.
105. Николаева С.А. Особенности учета затрат в условиях рынка: система «директ-костинг»: теория и практика. / Светлана Алексеевна Николаева. –
М. : Финансы и статистика, 1993. – 128 с.
106. Петрович Й.М. Економіка виробничого підприємства / Йосип Михайлович Петрович. – Львів: Оскарт, 1996. – 416 с.
107. Управленческий учет (с элементами финансового учета): пособие для подготовки бухгалтеров-менеджеров, бухгалтеров-аналитиков по программе магистра делового администрирования / под ред. В. Палия и Р. Вандер. – М. : ИНФРА-М, 1997. – 480 с.
108. Карпова Т.П. Управленческий учет: учебник для студ. вузов /
Татьяна Петровна Карпова. – М. : Аудит Юнити, 1998. – 350 с.
109. Управление затратами на предприятии: учебное пособие для студ. вузов /
В.Г. Лебедев, Т.Г. Дроздов, В.П. Кустарев и др.; И. о. Мин-во образования РФ, под ред. Г.А. Краюхин – С Пб. : Бизнес-Пресса, 2000. – 360 с.
110. Загородній А.Г. Класифікація витрат в управлінському обліку /
Анатолій Григорович Загородній // Податкове планування. – 2001.-№ 8
111. Сідун В.А. Економіка підприємства: навч.посібник для студ. ВНЗ /
В.А. Сідун, Ю.В. Пономарьова; В. о. Харьк. держ. ун-т харчування та торгівлі. – К., 2003. – 436. –С. 333-334. – (Центр навчальної літератури)
112. Цал-Цалко Ю.С. Витрати підприємства: навчальний посібник для студ.вузів. / Юзеф Сигізмундович Цал-Цалко– ЦУЛ, 2002. – 656 с.
113. Зоріна В.Н. Формування та калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) в галузях народного господарства / В.Н. Зоріна, Г.В. Сеніна – К. : ЦНЛ, 2005. – 240 с.
114. Атамас П.Й. Управлінський облік / Петро Йосипович Атамас. – К. : ЦНЛ, 2006. – 530 с.
115. Учет производства и калькуляции в промышленности США / пер. с англ.
В.К. Шишова. [Предисл. проф. А.Ш. Маргулиса и доц. В.К. Шишова]; под ред. проф. А.Ш. Маргулиса. – М. : «Финансы», 1966. – 240 с.
116. Сатубалдин С.С. Учет затрат на производстве в промышленности США / Сагандык Сатубалдиевич Сатубалдин. – М. : «Финансы», 1980. – 141 с.
117. Мацкевичюс И.С. Организация бухгалтерского учета в странах-членах СЭВ / Ионас Станиславович Мацкевичюс. – М. : Финансы и статистика, 1984.
– 158 с.
118. Бухгалтерский учет. / [З. Лаучик, В. Краличек, Л. Стракова и др.] ; пер. со словац. М.Я. Розенберга; под ред. В.И. Петровой; [Авт. предисл.
А.Д. Шеремет] . – М. : Финансы и статистика, 1984. – 262 с.
119. Яругова Алиция. Управленческий учет: экономически развитых стран / Алиция Яругова; пер. с польск. С.Н. Рогозиной, Г.И. Лебедевой; под ред.
Я.В. Соколова. – М. : Финансы и статистика, 1991. – 237, [3] с.
120. Хонгрен Чарльз. Бухгалтерский учет: управленческий / Хонгрен Чарльз; пер. с англ. О.Д. Кавериной, И.В. Романовского; под ред. Я.В. Соколова. – М. : Финансы и статистика, 1995. – 416 с.
121. Шим Джей К. Методы управления стоимостью и анализа затрат /
Шим Джей К., Сигел Джоэл Г.; пер. с англ. Л.П. Калюжный. – М. : «Филинъ», 1996. – 344 с.
122. Друри Колин. Введение в управленческий и производственный учет: учебное пособие для вузов / Друри Колин; пер. с англ., под ред. Н. Д. Эриашвили.
– М. : Аудит Юнити, 1998. – 783 с.
123. Корниенко Ю.Ю. Совершенствование учета затрат и калькулирования себестоимости продукции в комплексных производствах: автореф. дис. на соискание учен. степени канд. эконом. наук: спец. 08.06.04 «Бухгалтерский учет, анализ и аудит» / Ю.Ю. Корниенко – Луганск: Вост. УКУ им. Даля, 2002. – 178 с.
124. Валуев Б.И. Проблемы развития учета в промышленности / Борис Иванович Валуев. – М. : Финансы и статистика, 1984. – 215 с.
125. Пушкар М.С. Метатеорія обліку або якою повинна стати теорія: монографія / Михайло Семенович Пушкар. – Тернопіль: Карт-бланш, 2007. – 359 с.
– С. 83-90
126. Чумаченко Н.Г. Экономический анализ в системе управления производством: тез. докл. научно-эконом. конф.: эконом. анализ в управлении производство / Николай Григорьевич Чумаченко. – К. : УНИИТИ, 1972. – С. 3-23
127. Контроллинг как инструмент управления предприятием / Е.А. Ананькина, С.В. Данилочкин, Н.Г. Данилочкина и др.; под. ред. Н.Г. Данилочкина. – М. : ЮНИТИ, 1999. – 297. – С. 3-6.
128. Сухарева Л.А.. Контроллинг – основа управления бизнесом / Л.А Сухарева, С.Н. Петренко – К. : Эльга, Ника-Центр, 2002. – 208 с.
129. Палий В.Ф. Управленческий учет – новое прочтение внутрихозяйственного расчета / В.Ф. Палий , В.В. Палий // Проблеми формування ринкової економіки: зб.наукових праць. – Спецвипуск. – К. : КНЕУ, 2001. – С. 91-99
130. Валуев Б.И. Некоторые актуальные направления развития учета – управленческий аспект / Борис Иванович Валуев: ред. В. Голинник // Финансы, учет и аудит: зб. науч. тр. – Спецвип. – К. : КНЕУ, 2006. – 412 с.
131. Белоусова М.А. Проблемы стратегического управленческого учета /
Марина Анатольевна Белоусова // Фінансові аналітичні інструменти реформування економічної системи України. Науковий збірник. – Спецвип. 7. – Львів: Інтертеко, 2001. – С. 155-164
132. Валуєв Б.І. Організаційні можливості поглиблення інтеграційних процесів в управлінні підприємством / Б.І. Валуєв // Наукові праці Кіровоград. держ. техн. ун-ту. Економ. науки. Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Вип. 4. – Кіровоград, 2003. – С.17-21
133. Соколов Я.В. Основы теории бухгалтерского учета /
Ярослав Вячеславович Соколов. – М. : Финансы и статистика, 2000. – 496 с.
134. Сопко В.В. Основы построения бухгалтерского внутрихозяйственного (управленческого) учета затрат и доходов деятельности (контроллинг) / Василий Васильевич Сопко //Бухгалтерский учети аудит. – 1996. - № 10.
– С. 2-10
135. Валуев Б.И. Возможный подход к классификации системы хозяйственного учета. Информационный аспект / Борис Иванович Валуев // Вісник Львів. комерц. акад. – (Серія економічна). – Вип. 16. – Львів, 2004. – С. 15-21
136. Економічна енціклопедія: У 3-х т. : Т. 3: п-я / Від. ред. С.В. Мочерний, редкол. Б.Д Гаврилишин. та інш; ред. Л.М. Воронович – К. : Академія, 2002. – 951 с. – С. 68
137. Ожегов С.И. Словарь русского языка: около 53 000 слов /
Сергей Иванович Ожегов. – Изд. 5-е, стереотип. – М. : Гос. изд-во иностр. и нац. слов.,1963. – 900 с. – С. 561
138. Коротков Э.М. Концепция менеджмента: учебное пособие /
Эдуард Михайлович Коротков. – М. : ДЕКА, 1996. – 304. –С. 98
139. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV зі змінами і доповненнями. - «Промдрук» ДСД «Лугань» - Луганськ :, 2000. – С. 30-39.
140. Балуев Б.И. О ценах, задачах и принципах управленческой ориентации учета / Б.И Балуев // Вісник ИСДТУ. – Житомир, 2003. - № 2(24). –С. 61-66. – (Серія: «Економічні науки»).
141. Каракоз И.И. Важные проблемы внутризаводского хозяйственного расчета. / И.И. Каракоз // В кн. Оперативный учет и экономический анализ как средство широкого внедрения внутризаводского хозяйственного расчета. Конференция / Киев. ин-т народ. хоз.-ва – К. : Знание, 1969. – 73 с. – С. 3-15. – (Серия «Хозяйственный расчет и экономическая кибернетика»).
142. Исаев Л.Б. Интегрированные балансовые системы в анализе и планировании экономики / Л.Б. Исаев – М. : Наука, 1969. – 336 с. – с. 11.
143. Ткаченко Н.М. Бухгалтерский учет на предприятиях Украины с разными формами собственности: учебное пособие. / Надежда Марковна Ткаченко. – 4-е изд., доп. – К. : А. С. К., 1998. – 800 с. – С. 134
144. Білуха М.Т. Теорія бухгалтерського обліку: підручник / Микола Тимофійович Білуха; ред. Злотникова Л. – К. : КДТЕУ, 2000. – 692 с. – С. 16-21
145. Швець В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: навчальний посібник /
Віктор Григорович Швець. – К. : Знання-Прес, 2003. – 444 с.
146. Нарибаев К.Н. Организация бухгалтерского учета в США /
Купжасар Нарибаевич Нарибаев. – М. : Финансы, 1979. – 152 с. – С. 80
147. Калькуляция себестоимости продукции в промышленности: [учебное пособие для вузов]; / под ред. Белобород. – 2-е изд., перераб. и доп. – М. : Финансы и статистика, 1989. – 279 с. – С. 10-11
148. Чумаченко Н.Г. Развитие управленческого учета в Украине /
Николай Григорьевич Чумаченко // Світ бухгалтерського обліку. – 1998. -
№ 10(16). – С. 2-9
149. Миневский А.И. Методика определения комплексных затрат предприятия. / Анатолий Иосифович Миневский. – М. :Экономика. 1971. – 149 с. – С. 80-118
150. Васильков А.И. Учет и анализ распределения косвенных затрат в промышленности / А.И. Васильков, А.И. Миневский – М. : Финансы и статистика, 1985. – 176 с. – С. 157
151. Палий В.Ф. Основы калькулирования / Виталий Федорович Палий. – М. : финансы и статистика, 1987. – 288 с. – С. 181
152. Бєкрєнєва Г.О. Проблеми Доцільного розподілу загальновиробничих витрат на швейних підприємствах / Г.О. Бєкрєнєва // Вісник соціально-економічних досліджень. Вип.. 21. – Одеса : ОДЕУ, 2005. – С. 37-42
153. Палий В.Ф. Бухгалтерский учет в системе экономической информации / Виталий Федорович Палий. – М. : Финансы, 1975. – 160 с. – С. 142
154. Кашаев А.Н. Проблема учета и анализа экономической эффективности в производственных объединениях / Алексей Николаевич Кашаев. – М. : Финансы, 1978. – 224 с. – с. 103
155. Наринский А.С. Повышать оперативность и аналитичность бухгалтерского учета / Александр Самойлович Наринский // Бухгалтерский учет. – 1979. - № 1. – С. 39-42
156. Бородкін О.С. Внутрішньогосподарський ( управлінський ) облік: концепція і організація / Олексій Сергійович Бородкін // Бухгалтерський облік і аудит. – 2001. – № 2. – С. 45-53
157. Ивашкевич В.Б. Проблемы учета и калькулирования себестоимости продукции / Виталий Борисович Ивашкевич. – М. : «Финансы», 1974. – 159 с. – С. 81
158. План счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности предприятий и инструкция по его применению: введ. с 01.01.92. – М. : Финансы и статистика, 1992. – 173, [1] с.,утв. Мин-вом Финансов СССР 01.11.91: срок действия установлен с 01.01.92 г. / Мин-во Финансов СССР. – М. : Финансы и статистика, 1992. – 176 с.
159. Сопко В.В. О плане счетов бухгалтерского учета / Василий Васильевич Сопко // Бухгалтерский учет и аудит. – 1995. - № 8. – С. 5-9
160. Борадкин А.С. Учет издержек производства в системе хозяйственного расчета (на примере машиностроительного производства) / Алексій Сергеевич Борадкин – К. : Вища школа, изд. при Киев. ун-те, 1975. – 232 с.
161. Гильде Э.К. Модели организации нормативного учета в промышленности / Эрик Карлович Гильде. – М. : «Финансы», 1970. – 112 с.
162. Пугаченко О.Б. Облік процесів матеріального забезпечення в системі управління хлібопекарними підприємствами: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. економ. наук: спец. 08.06.09 «Ценообразование» /
О.Б. Пугаченко – Кіровоград, 2008. – 220 с. – С. 133-137
163. Обнявко А.В. Совершенствование организации управления издержками производства в промышленных предприятиях: автореф. дис. на соискание учен. степени канд. эконом. наук: спец. 08.00.21 «Машиностроительная и металлообрабатывающая промышленность» / А.В. Обнявко – Одеса, 1987. – 252 с. – С. 108-152.
164. Валуев Б.И. Программно-валовой метод организации управляющих систем / Б.И. Валуев // Экономические науки. – 1976. - № 2. – С. 60-71
165. Учет и контроль затрат на производстве в объединениях легкой промышленности / [В.Д. Кирсанов, В.И. Калинина, Б.И. Валуев и др.]; под ред. Б.И. Валуева – М. : Легкая и пищевая промышленность. 1982. – 224 с. – С. 210-211
166. Заварский А. Любите свои денежки / А. Заварский, А. Кирей // Бизнес. – 1997. – № 32, 11 августа. – С. 52
167. Остапюк М.Я. Учет и анализ деятельности хозрасчетных подразделений предприятия / Мирослав Ярославович Остапюк. – М. : Финансы и статистика. 1992. – 159 с. – С. 118
168. Бекренева А.А. Непрямые расходы промышленных предприятий – группировка по сферам деятельности и целевому назначению/
А.А. Бекренева, Б.И. Валуев // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки. Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Вип. 4. – Кіровоград: КДТУ, 2003. – С. 17-21
168. Бєкрєнєва Г.О. Деякі нові підходи до поділу непрямих витрат у їх загальній класифікації – дискусійний аспект / Г.О. Бєкрєнєва // Економіка: проблеми теорії та практики: збірник наукових праць. –Дніпропетровськ: Изд. ДНУ, 2006. - Вип. 217. – Т. 2. – С. 272-286
169. Бєкрєнєва Г.О. Сучасні проблеми побудови інформаційних моделей непрямих витрат промислових підприємств – загальний огляд / Г.О. Бєкрєнєва // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. - № 8 (75). – С. 114- 120
170. Валуев Б.І. Непрямі витрати промислових підприємств деякі проблемні питання бухгалтерського обліку / Б.І. Валуев., Г.О. Бєкрєнєва // Вісник соціально-економічних досліджень. – 2008. - № 30. – С. 53-58
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50
Скачать бесплатно 21497.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.