У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Міжнародно-правові аспекти участі України у боротьбі із незаконним обігом наркотичних засобів
Количество страниц 201
ВУЗ ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
Год сдачи 2007
Содержание ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ОСОБЛИВОСТІ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ СПІВРОБІТНИЦТВА ДЕРЖАВ У БОРОТЬБІ З НЕЗАКОННИМ ОБІГОМ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ У СУЧАСНИЙ ПЕРІОД
1.1. Характер і специфіка транснаціональних злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів та особливості боротьби з ними
1.2. Етапи формування міжнародної нормативної бази у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків
1.3. Створення міжнародної інституційної системи у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів
Висновки до першого розділу
РОЗДІЛ 2. ВИКОНАННЯ УКРАЇНОЮ МІЖНАРОДНИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ У СФЕРІ БОРОТЬБИ ІЗ НЕЗАКОННИМ ОБІГОМ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ
2.1. Форми та методи участі України у міжнародній боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів
2.2. Створення в Україні системи національних органів у сфері боротьби із незаконним обігом наркотичних засобів
2.3. Узгодження кримінального та кримінально-процесуального законодавства України з її міжнародними зобов’язаннями у галузі боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів
2.4. Проблема захисту прав людини в процесі боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів
Висновки до другого розділу
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ВСТУП

Актуальність теми дослідження. За останні роки проблема наркотиків набула надзвичайної актуальності у всьому світі. Якщо ще десять років тому це стосувалося, в основному, США та країн Західної Європи, то зараз ця проблема постала перед країнами Центральної та Східної Європи і Росією як одна з найболючіших у повсякденному житті. В Україні також спостерігається стійка тенденція до загострення проблем, пов'язаних із незаконним обігом (культивування наркотиковмісних рослин, розробка, виробництво, виготовлення, зберігання, розподіл, торгівля, використання, переміщення територією України та за її межами) наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що створює безпосередню загрозу генофонду нації, забезпеченню правопорядку, національній безпеці країни.
Немає жодних офіційних відомостей про обсяги вирощування та виробництва наркотичних речовин у країнах, які раніше входили до складу Радянського Союзу та в країнах Варшавського договору. Однак не викликає сумніву, що з 1989 р., від моменту падіння Берлінського муру, наркобізнес надзвичайно збільшив свої виробничі можливості та розширив ринок споживачів у цих країнах. Наповнення цих країн “легкими” наркотиками, поява в них величезної кількості кримінальних угруповань за надзвичайно малий проміжок часу, створення потужних мафіозних структур, які нічим не поступаються італійським, швидке зростання кількості злочинів, пов’язаних з наркотиками, захоплення сотень кілограмів наркотичних речовин, вулична ціна яких становить мільярди гривень на рік, – ось далеко не повна картина того, що відбувається.
Геополітичне положення України сприяє використанню її території для транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Кримінальні угруповання формують розгалужену мережу розповсюдження наркотичних засобів і психотропних речовин, активно розширюють зв'язки із аналогічними кримінальними угрупованнями за кордоном. Тільки за 1997–2004 рр. ліквідовано близько 370 міжнародних каналів контрабандного надходження наркотичних засобів і психотропних речовин на територію України [127, с.134-139].
Існує також реальна загроза використання потенціалу хіміко-фармацевтичної та хімічної промисловості країни з метою незаконного виготовлення наркотичних засобів і психотропних речовин, переходу наркотичних (психотропних) лікарських засобів і прекурсорів у незаконний обіг.
Епідемія наркоманії, що спалахнула ще у 60-ті роки в США, прокотилася країнами Західної Європи, а наприкінці 80-х років перетнула кордони СРСР. В Україні 90-ті роки позначені швидким зростанням наркоманії. Це явище набуло епідемічного характеру, охопило усю територію країни, особливо південну її частину. Кількість осіб, залежних від наркотичних речовин, які перебувають в Україні на обліку, зросла з 2506 осіб 1968 р. до майже 85000 осіб 2005 р. Результати соціологічних досліджень свідчать: зараз у великих містах України кожен другий юнак (55,8%), принаймні, один раз за своє життя пробував наркотики. Загальна кількість злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків в Україні зросла з 6 у 1971 р. до понад 79 тис. 2004 р. Особливу тривогу викликає формування кримінального ринку наркотиків за участі організованих злочинних угруповань. Профілактика наркотизму стає нагальною суспільною потребою. Отже, тема дослідження стосується гострої соціально-правової проблеми [149, с.2].
Економічні чинники теж свідчать про особливу актуальність цієї проблеми: споживання адиктивних речовин відволікає величезні матеріальні ресурси зі сфери економічної діяльності, наркоманія порушує відтворення робочої сили, адже переважна кількість наркоманів — молоді люди соціально активного віку. З огляду на це, демографічний спад у майбутні 15–20 років може поставити країну на межу фізичного виживання. Зростає смертність серед підлітків від наркотиків. За даними Міністерства охорони здоров’я України, за останні 10 років частка наркоманів серед школярів зросла в 6–8 разів, а смертність серед них від наркотиків за цей час збільшилася в 40 разів. Чітко простежується зв’язок між зростанням споживання наркотиків і протиправною поведінкою підлітків і молоді. Внаслідок наркотизації від суспільно корисної діяльності відривається інтелектуальний потенціал. Профілактика наркоманії, як вважають деякі вчені [80, с.93], є питанням національної безпеки і забезпечення виживання нації.
За таких умов боротьба з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, протидія зловживанню наркотичними засобами та психотропними речовинами є важливою складовою діяльності держави і потребує координації зусиль центральних і місцевих органів виконавчої влади, громадських об'єднань, підприємств, установ та організацій, налагодження тісного співробітництва з відповідними державними органами і громадськими об'єднаннями зарубіжних країн, міжнародними організаціями, визначення основних напрямів державної політики у цій сфері.
Крім того, Україна, ставши незалежною державою, дедалі ширше залучається до співпраці держав світу у боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Об’єктивна необхідність такого співробітництва пояснюється зазначеним збільшенням масштабів нелегального обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в Україні; злиттям міжнародної наркомафії з національними злочинними угрупованнями. Україна, яка стає рівноправним членом світового співтовариства, розвиваючи тісну співпрацю з ним, повинна враховувати положення міжнародно-правових актів і норм, співпрацювати з міжнародними організаціями.
Отже, актуальність теми дисертації також зумовлена необхідністю аналізу проблем, що пов’язані з потенційними заходами протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, зловживанню ними, недостатнім рівнем дослідження в Україні правових проблем наркозлочинності, що особливо важливо за умов пожвавлення міжнародно-правового співробітництва у зазначеній сфері. Проблеми, пов’язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, розвиток міжнародно-правового співробітництва держав у боротьбі з цим злочином, а також проблеми та перспективи імплементації норм міжнародного права в цій галузі у внутрішнє законодавство України найбільш ґрунтовно висвітлені в наукових працях таких українських учених, як В.Н. Денисов, B.I. Євінтов, В.О. Романюк, М.П. Селіванов, М.С. Хруппа та деяких інші.
Радянські вчені, долаючи значні труднощі, зумовлені офіційним запереченням існування в соціалістичному суспільстві наркоманії, намагалися запропонувати об’єктивний погляд на цю проблему. З кінця 60-х років різні аспекти подолання наркоманії та боротьби з незаконним обігом наркотиків досліджувалися в кандидатських дисертаціях, більшість з яких мали гриф “Для службового користування”: К.Ш. Курманова (1967), Г.Ю. Бувайлика (1968), М.Ф. Орлова (1969), К.А. Карповича (1972), В.І. Тимофєєва (1976), В.І. Охременка (1977 р.), О.В. Колесник (1978), Г.М. Білика (1979), І.Н. Дружиніна (1980), Н.М. Толмачова (1982), А.Е. Реджепова (1983), Н.А. Мірошниченко, А.А. Музики, М.С. Хруппи, А.С. Якубова (1984), П.М. Сбірунова (1985), З.Х. Абазова, Д.Є. Метревелі (1988), Е.Г. Гасанова, А.В. Горкіна (1991), І.О. Никифорчина, Ісси Халеда Фахеда Мостафи, В.І. Омігова (1994), С.А. Гадойбоєва (1996), О.М. Гуміна (1997) та інших вчених.
У 1991 р. в Казахстані К.Ш. Курманов і в 1993 р. у Російській Федерації (Москва) О.Я. Гришко захистили докторські дисертації на теми: “Кримінально-правові та кримінологічні проблеми боротьби з нарко¬тизмом” і “Правові та кримінологічні проблеми соціальної реабілітації хронічних алкоголіків і наркоманів” відповідно.
У різні роки цю проблематику досліджували радянські та вітчизняні автори Е.А. Бабаян, Ю.В. Баулін, Б.С. Бейсенов, Т.А. Боголюбова, А.О. Габіані, С.П. Гарницький, В.О. Глушков, М.Х. Гонопольський, А.В. Горкін, Р.М. Готліб, О.М. Джужа, С.П. Дідківська, М.М. Кадиров, О.М. Костенко, Н.Ф. Кузнєцова, І.П. Лановенко, Г.А. Ле¬вицький, В.Г. Лихолоб, Ф.А. Лопушанський, Е.Г. Мартинчик, П.С. Матишевський, М.І. Ожиганов, П.І. Орлов, О.І. Перепелиця, Б.А. Протченко, Л.І. Романова, О.Я. Свєтлов, М.П. Селіванов, Д.А. Сепс, В.М. Смітієнко, В.П. Тихий, В.І. Ткаченко, К.А. Толпєкін, С.Я. Улицький, В.В. Устименко, Є.В. Фесенко, М.Л. Хоменкер, Е.Х. Чекушев та інші.
Однак, враховуючи масштаби поширення злочину, а також виникнення великої кількості нових проблем як правового, так і соціального характеру, пов’язаних із запобіганням злочинності в цій сфері, актуальність і важливість їх вирішення для сучасного українського суспільства є незаперечною, корисним і доцільним видається також широкомасштабне детальне дослідження позитивного досвіду інших держав у цій галузі з метою розгляду можливості його імплементації у внутрішнє законодавство України.
Зв’язок роботи з державними програмами та науковими планами. Обраний напрям дисертаційного дослідження відповідає Концепції боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2002–2010 роки (надалі Концепції), схваленій Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.01.2002р. №2 6-р. Концепцією безпосередньо передбачені наукові дослідження кількісних показників незаконного вживання наркотичних засобів і психотропних речовин і можливих шляхів зменшення латентності цього явища, впливу незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, геополітичних факторів і міграційних процесів на загальну наркоситуацію і стан злочинності, матеріальних втрат і збитків держави внаслідок поширення наркоманії, криміналістичних аспектів виявлення та розкриття злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів з урахуванням світового досвіду боротьби з цим злочином.
Наукове дослідження проведено в рамках тематики наукових досліджень кафедри міжнародного права факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка “Міжнародно-правові аспекти входження України до світового та Європейського Співтовариства”, а також в рамках держбюджетної теми “Міжнародно-правові проблеми інтеграції України до світового та Європейського Співтовариства” (реєстраційний № 0102Г0035723). Тема пов’язана з дослідженнями, які проводить кафедра міжнародного права Львівського національного університету імені Івана Франка за проектом TEMPUS-TASIS CD_JEP 21174-2000 “Вивчення європейського права в університетах України”.
Мета і завдання дослідження. Головною метою дисертаційної роботи є аналіз сучасних правовідносин у сфері міжнародного співробітництва в боротьбі з незаконним обігом наркотиків, вироблення пріоритетних заходів протидії поширенню наркоманії і злочинності, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, забезпечення виконання взятих Україною міжнародних зобов'язань, з’ясування актуальних правових питань протидії наркобізнесу як злочину міжнародного характеру й оцінка можливостей використання міжнародного досвіду для удосконалення внутрішнього законодавства та національної стратегії України.
Відповідно до цього головна увага зосереджена на виконанні таких основних завдань:
• з’ясування механізму міжнародно-правового регулювання протидії незаконному обігу наркотиків з метою скорочення обсягів незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, зниження рівня незаконного вживання наркотичних засобів і психотропних речовин;
• виявлення закономірностей формування в суспільстві, насамперед серед молоді, неприйнятного ставлення до наркоманії як явища та підвищення ефективності чинного механізму боротьби з її розповсюдженням;
• аналіз окремих положень базових конвенцій щодо міжнародного контролю над наркотиками та боротьби з їх незаконним обігом;
• оцінка впливу міжнародно-правових документів на стан боротьби з незаконним обігом наркотиків в Україні;
• дослідження механізмів взаємодії та ролі міжнародної інституційної системи в боротьбі із незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
• дослідження можливості створення цілісної системи діяльності державних органів, підприємств, установ, організацій і громадських об'єднань у сфері боротьби з поширенням наркоманії, незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та превентивних заходів, які здійснюються (або необхідно здійснити) на національному і міждержавному рівнях;
• розробка рекомендацій і пропозицій щодо вдосконалення чинного законодавства України в галузі поглиблення міжнародного співробітництва у сфері боротьби з поширенням наркоманії та незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Об’єктом дослідження є правовідносини у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків.
Предметом дисертаційного дослідження є система національного законодавства України в галузі боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, двосторонні та багатосторонні міжнародні договори та угоди, акти міжнародних організацій і світових форумів, що мають відношення до боротьби з незаконним обігом наркотиків, а також внутрішнє законодавство деяких країн у зазначеній сфері.
Методологія і методика дослідження. Методичною основою дослідження слугували наукові праці таких вітчизняних і зарубіжних учених-юристів, як Л.Н. Анісімов, Л.Армстед, Г.Е. Бувайлик, А.Г. Волеводз, С.П. Гарницький, В.Ю. Голубовський, Б. Грейвз, В.Н. Денисов, С.П. Дідковська, B.I. Євінтов, Б.Ф. Калачев, Х.-Х. Кернер, В.Я. Кикоть, І.І. Лукашук, Н.А. Мирошниченко, І.С. Моднов, А.А. Музика, Н.А. Наглер, І.А. Нікіфорович, В.І. Омігов, П.Г. Пономарьов, К.С. Родіонов, В.О. Романюк, М.П. Селіванов, С.А. Тарарухин, В.І. Тимко, Л.Тимофєєв, Е.В. Фесенко, М.С. Хруппа та деяких інших, що стосуються проблем міжнародно-правового співробітництва держав у галузі боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, розвитку та вдосконалення внутрішнього антинаркотичного законодавства України в контексті розвитку глобалізації та регіоналізму, а також положення базових міжнародних і національних нормативно-правових актів у сфері протидії незаконному обігу наркотиків.
У процесі дослідження використовувалися логіко-діалектичний метод пізнання, методи логічного аналізу та синтезу інформації, а також аналіз статистичних даних щодо розповсюдження наркотизму в Україні.
Наукова новизна одержаних результатів. Дисертація є однією з перших спробою проаналізувати, визначити та структурувати систему нормативно-правових актів України, а також міжнародних і регіональних нормативних актів у галузі боротьби з незаконним обігом наркотичних речовин і прекурсорів. Зроблена спроба комплексного аналізу механізму міжнародно-правового регулювання співробітництва України та світової спільноти у боротьбі проти незаконного обігу наркотиків.
У роботі висвітлено еволюцію міжнародного співробітництва держав у боротьбі з цим злочином, проведено аналіз розвитку внутрішнього законодавства України крізь призму загальносвітової ситуації, вивчено сучасний стан і перспективи його розвитку. До основних наукових результатів, які становлять особистий здобуток дисертанта і виносяться на захист, належать такі:
• з урахуванням світового досвіду боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів проведено наукові дослідження впливу незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, геополітичних факторів і міграційних процесів на загальноукраїнську наркоситуацію і стан злочинності, матеріальних втрат і збитків держави внаслідок поширення наркоманії;
• визначено необхідність проведення постійного моніторингу та аналізу стану і фактичного поширення наркоманії та незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та пов'язаних з цим втрат суспільства, а також коригування на основі цього моніторингу та аналізу програм протидії поширенню наркоманії і злочинності, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, на національному і регіональному рівнях;
• обґрунтовано доцільність створення єдиної міжнародної інформаційної мережі обліку злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, на базі автоматизованого банку даних Інтерполу, а також спеціальних лабораторій за участю фахівців з різних країн з метою дослідження та систематизації відомостей про синтетичні та напівсинтетичні наркотичні засоби і психотропні речовини, прекурсори, вилучені з незаконного обігу; накопичення інформації про технологічні процеси, які застосовуються у підпільних нарколабораторіях Європи та світу, й обміну досвідом про результати боротьби із зловживаннями хіміко-фармацевтичних і сільськогоспо-дарських підприємствах, діяльність яких пов'язана з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів чи культивуванням наркотиковмісних рослин;
• визначено і досліджено основні зони виготовлення наркотичних речових природного та хімічного походження, головні шляхи і методи їх транспортування;
• проаналізовано особливості ставлення різних держав світу до людей, які зловживають наркотичними засобами або психотропними речовинами, та особливості законодавчих актів, що спрямовані на покарання таких осіб, а також запропоновано альтернативний підхід до цієї проблеми в Україні.

Практичне значення одержаних результатів. Положення цього дисертаційного дослідження слугують підставою для більш об’єктивної оцінки ситуації, яка склалася в Україні, країнах Центральної та Східної Європи та СНД у сфері боротьби із зловживанням наркотичними засобами та психотропними речовинами, їх незаконним обігом, легалізацією доходів, отриманих від такої діяльності, визначення ефективності функціонування правових механізмів світової спільноти, а також обґрунтування нагальної потреби у розробці та застосуванні радикальних заходів протидії зазначеним злочинам у нашій державі.
Положення дисертації можуть бути використані у навчальному процесі, зокрема при викладанні курсів “Міжнародне право” та “Кримінальне право”, їх також можна поеласти в основу для створення нового курсу.
Апробація результатів дисертації. Теоретичні положення дисертації доповідалися на трьох міжнародних, чотирьох внутрішньодержавних наукових і науково-практичних конференціях, конгресах та семінарах.
Основні положення дисертації обговорювалися на засіданні кафедри міжнародного права факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка: “Міжнародно-правові аспекти входження України до світового та Європейського Співтовариства”.

Публікація результатів дослідження. Результати дослідження опубліковані в 11 наукових працях, включаючи статті у журналах, наукових збірниках та інших виданнях, а також увійшли до написаного у співавторстві науково-методичного посібника “Міжнародно–правове співробітництво держав у боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів”, в якому внеском автора були аналіз міжнародно-правових норм у галузі боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин ї прекурсорів та їх зіставлення з відповідними правовими нормами національного законодавства України, а також дослідження досвіду та шляхів вирішення проблеми наркоманії у зарубіжних країнах.
Список литературы ВИСНОВКИ
Проведене нами дослідження дає підстави для висновку про те, що боротьба з незаконним обігом наркотиків у багатьох країнах світу є однією з серйозних проблем, яка все привертає дедалі більше уваги світової громадськості, потребує вжиття рішучих заходів світовою спільнотою.
Транснаціональна організована набула глобального характеру, стала реальною загрозою безпеці всього людства як за масштабами, так і за руйнівним впливом.
Незаконний обіг наркотиків є структурним проявом організованої злочинності в Україні, коріння якого сягає 20-30-х років XX ст. Геополітичне положення України, яка є не тільки великим і дедалі більшим споживачем наркотиків, але і мостом при транзиті наркотичних засобів у Європу з Південно-Західної й, меншою мірою, Південно-Східної Азії, призводить до того, що дедалі більше наркотиків збувається у нашій країні.
Україна розглядається не лише як держава, що розташована на одному із найзручніших трансконтинентальних шляхів перевезення наркотичної сировини в Європу (так званий Балканський шлях), а й як полігон для поширення новітніх наркотичних речовин, причому синтетичних, сила дії яких перевищує традиційні опіумні в тисячу і більше разів.
Незаконний обіг наркотиків породжує цілий пласт соціально-економічних проблем, які негативно впливають на різні сфери суспільного життя. Призводить до соціальної дезінтеграції осіб, залежних від наркотиків, істотного погіршення стану їх здоров’я. У світі постійно зростає кількість смертей, пов’язаних із вживанням наркотиків.
Аналіз міжнародних нормативно-правових актів, а також особливостей історичного формування внутрішнього антинаркотичного законодавства окремих держав дав змогу виокремити етапи формування міжнародної нормативної бази у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів.
Важливим елементом системи міжнародного контролю за наркотиками є, крім міжнародних угод, міжнародні організацій, як універсальні, так і регіональні.
З метою протидії наркобізнесу в Україні започатковано низку важливих програм: спрямованих на посилення контролю за наркотиками; утворення урядової комісії з протидії зловживанню наркотичними засобами і їх незаконному обігу; розробку і реалізацію комплексних програм протидії цьому злу; створення в системі МВС України спеціальної служби по боротьбі з незаконним обігом наркотиків і формування її підрозділів на місцях.
Аналіз міжнародної та національної нормативно-правової бази в цій галузі, а також стану практичного співробітництва правоохоронних органів держав світу дає змогу зробити такі висновки:
• удосконалення механізму міжнародно-правового регулювання щодо протидії незаконному обігу наркотиків є важливим чинником успішного розвитку співробітництва світової спільноти у зазначеній сфері;
• правовою основою взаємодії у цій сфері слугують міжнародні договори і національне законодавство. Міжнародно-правові норми, викладені в основних міжнародних договорах щодо наркотиків, акти відповідних міжнародних органів та організацій, світових форумів, а також правові норми національного законодавства слід віднести до основних підвалин міжнародного співробітництва світової спільноти у зазначеній сфері і вважати важливою запорукою успіху в поланні цього соціального лиха людства і міжнародного злочину. Система міжнародно-правових норм протидії незаконному обігу наркотиків в подальшому буде вдосконалюватись органічно доповнюючись міжнародно-визнаними положеннями окремих внутрішньодержавних законів і рішень національних судів, науковими працями юристів-міжнародників (доктринами) у зазначеній сфері;
• практика застосування окремих положень основних конвенцій щодо міжнародного контролю над наркотиками та боротьби з їх незаконним обігом дає змогу встановлювати певний правовий режим щодо наркотиків, законно переслідувати правопорушників і здійснювати певні заходи у галузі кримінального судочинства, що сприяє зміцненню співробітництва світової спільноти в рамках загально погодженої стратегії. Провідну роль у заходах протидії цьому міжнародному злочину відіграє Конвенція ООН про боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів і психотропних речовин 1988 р.;
• аналіз і врахування сучасних інтеграційних тенденцій свідчать про те, що дедалі більшого значення в боротьбі з міжнародними транснаціональними злочинами набуватимуть регіональні організації і в найближчі десятиліття основний фронт протидії незаконному обігу наркотиків проходитиме на регіональному рівні;
• правові аспекти проблеми підвищення ефективності міжнародних органів та організацій у протидії зловживанню наркотиками та їх незаконному обігу можуть бути успішно вирішені при застосуванні підходів, викладених у цій роботі, та шляхом вдосконалення координаційних заходів світової спільноти у цій сфері;
• з розпадом СРСР значно ускладнилась наркотична ситуація в суверенній Україні і постала нагальна потреба вжиття нашою державою кардинальних заходів у боротьбі проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу в рамках загальних зусиль світової спільноти. В цій роботі висловлені окремі рекомендації і пропозиції щодо правового забезпечення діяльності державних органів у цій сфері;
• нагальним для нашої держави є врахування міжнародного досвіду у зазначеній сфері, дотримання міжнародно-правових зобов'язань і своєчасна імплементація міжнародно-правових норм у внутрішнє законодавство України. Автором висловлені окремі рекомендації щодо участі України у процесі розвитку міжнародного співробітництва, шляхів і підходів до реформування внутрішнього законодавства та розробки національної стратегії у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків.
Для успішної реалізації заходів щодо боротьби із злочинністю, пов'язаною з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в Україні, необхідно також забезпечити:
• підвищення кваліфікації працівників правоохоронних органів, які ведуть боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
• збільшення в межах визначеної загальної чисельності працівників відповідних правоохоронних органів штатної чисельності працівників підрозділів, які безпосередньо ведуть боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
• удосконалення механізму міжвідомчого співробітництва у сфері протидії поширенню наркоманії шляхом обміну інформацією, досвідом роботи, проведення спільних заходів, участі в науково-дослідних розробках і дослідженнях.
Діяльність правоохоронних органів є складовою механізму боротьби держави з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Правоохоронна діяльність у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів повинна бути адекватною ситуації, що склалася в країні.
Пріоритетними напрямами боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів є:
• максимальне вилучення з незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, перекриття каналів і джерел їх надходження;
• припинення діяльності злочинних угруповань, особливо з ознаками організованості, причетних до незаконних операцій з наркотичними засобами, психотропними речовинами і прекурсорами;
• своєчасне реагування на факти схиляння до незаконного вживання наркотичних засобів або психотропних речовин інших осіб;
• взаємодія з відповідними органами зарубіжних країн у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
• попередження та виявлення порушень законодавства у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боротьба з корупцією у цій сфері, запобігання надходженню в незаконний обіг наркотичних (психотропних) лікарських засобів і прекурсорів з хіміко-фармацевтичних та хімічних підприємств, а також недопущення використання обладнання підприємств, установ та організацій для незаконного виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин;
• викриття та ліквідація осередків незаконного виготовлення чи вживання наркотичних засобів або психотропних речовин;
• перекриття каналів контрабандного переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів через державний кордон;
• запобігання і викриття злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а також злочинів, вчинених на ґрунті наркоманії;
• упровадження у практичну діяльність правоохоронних органів нових сучасних методів ведення оперативно-розшукової роботи у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
• розроблення та застосування нових методів виявлення наркотичних засобів, психотропних речовин під час проведення митного огляду;
• удосконалення системи збирання інформації щодо фізичних та юридичних осіб, причетних до незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
• постійний моніторинг сучасної наркотичної ситуації і розроблення на його основі відповідних превентивних заходів та коригування тактики їх реалізації, удосконалення інформаційно-аналітичної роботи, профілактики та підвищення ефективності боротьби із злочинами, пов'язаними з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Отже, аналіз міжнародних правових норм свідчить про тенденцію до запровадження міжнародним співтовариством більш жорстких заходів для подолання наркоманії – від встановлення міжнародного контролю за правомірним розподілом і використанням наркотичних засобів до постійного контролю за їх незаконним обігом і “відмиванням” коштів, одержаних від незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин. Чітко простежується збільшення кількості та урізноманітнення заходів, що розробляються міжнародними організаціями для протидії розповсюдженню наркоманії.
Отже, використовуючи позитивний й апробований міжнародний досвід, водночас необхідно поглиблювати наукові дослідження всередині країни, виробляти рекомендації щодо конкретних аспектів боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, які б ураховували особливості економічної, соціальної і правової ситуації в Україні.
Безумовно, ця дисертаційна робота не може претендувати на вичерпне та всебічне дослідження всіх правових аспектів такого важкопоборного соціального явища, як зловживання наркотиками, і не менш небезпечного міжнародного злочину, який вимагає докладання значних зусиль для його попередження, викриття та знешкодження, а також постійного вдосконалення міжнародно-правових норм і розвитку міжнародного співробітництва у зазначеній сфері.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Анисимов Л.Н., Галенская Л.Н. Венская конвенция 1971 г. о психотропных веществах // Правоведение. – 1971. – N 6. – С.61-66.
2. Анисимов Л.Н. Имплементация норм международного права в национальное законодательство // Международное право в современном мире. – М., 1991. - С.117-118.
3. Багатостороння угода від 31.01.1995, "Угода про незаконний оборот на морі на здійснення статті 17 Конвенції Організації Об'єднаних Націй про боротьбу проти незаконного обороту наркотичних засобів і психотропних речовин (ETS N 156)" // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
4. Багатостороння угода (СНД), від 08.07.1994, "Угода про взаємодію і співробітництво митних служб у боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів та психотропних речовин" // Биленчук П.Д, Еркенов С.Е., Кофанов А.В. Транснациональная преступность: состояние и трансформация: Учебное пособие / Под ред. П.Д. Биленчука. – К, 1999. – 272 с.
5. Багатостороння угода від 21.10.1992, "Угода про співробітництво між міністерствами внутрішніх справ у боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів та психотропних речовин" // Биленчук П.Д, Еркенов С.Е., Кофанов А.В. Транснациональная преступность: состояние и трансформация: Учебное пособие / Под ред. П.Д. Биленчука. – К, 1999. – 272 с.
6. Бандурка С.А., Слинько С.В. Наркомафия: уголовно-правовые средства борьбы: Учеб. пособие. – Харков.: РИФ “Арсис, ЛТД”, 2001. – 319 с.
7. Биленчук П.Д, Еркенов С.Е., Кофанов А.В. Транснациональная преступность: состояние и трансформація: Учебное пособие / Под ред. П.Д. Биленчука. – К, 1999. – 272 с.
8. Білозерцева В. Діагноз фатальний: наркоманія... // Іменем закону. – 1997. – 24 жовтня. – № 43. – С.7.
9. Білоконь М. Наркобізнес шукає прогалину // Юридичний вісник України. – 2003. – 13-19 грудня. – С.6.
10. Болотский Б.С., Волеводз А.Г., Воронова Е.В., Калачев Б.Ф. Боротьба с отмыванием доходов от индустрии наркобизнеса в странах Содружества. – М.:ООО Издательство «Юрлитинформ», 2001. – 248 с.
11. Борьба с наркоманией по уголовному законодательству США, Великобритании, Франции, ФРГ. – М., 1989. – С.26.
12. Борьба с незаконным оборотом наркотиков за рубежом. – М., 1999.
13. Бояршинов В. Конференция ООН по выработке единой конвенции о наркотических средствах // Советский ежегодник международного права, 1962. – М., 1963. – С. 280-282.
14. Бувайлик Г. Е. Международный контроль над производством и распостранением наркотических веществ: Автореф. дис... канд. юрид. наук. – К., 1968.
15. Бюллетень по наркотическим средствам / ООН – 1964. – Т. 16. – N2. – С. 4.
16. Версаль. Итоги империалистической войны. Серия мирных договоров / Под ред. Ю.В. Ключникова, А. Сабанина, – М., 1925. – С. 114.
17. Взаимодействие норм международного и национального права Украины в сфере борьбы с наркотиками // Держава і право. Збірник наукових праць. – Спецвип. – К., 2003. – С. 102-106.
18. Война с наркоманией: пока без победителей. – М.: Республика, 1992. – 335 с.
19. Войциховский А. Наркобизнес: Междунар. борьба с незакон. оборотом наркот. средств и психотропных веществ // Бизнес Информ. – 1995. – № 35-36 (сент.). – С. 12-14.
20. Волеводз А.Г. Про створення правових основ міждержавного співробітництва правоохоронних органів країн – членів СНД у розшуку, арешті і конфіскації коштів і майна, нажитих злочинним шляхом, і доходів від злочинної діяльності // Прокурорська і слідча. – Донецьк, 1999. – № 3 - 4. – С. 145-159.
21. Волеводз А.Г. Способи «відмивання» отриманих злочинним шляхом коштів, пов'язані з їхнім переводом за границю, і банківські документи як джерела свідчень про це // Банківське право. – Донецьк, 1999. – № 4. – С. 69-79.
22. Всеобъемлющий междисциплинарный план будущей деятельности по борьбе со злоупотреблениями наркотическими средствами ООН. – Нью-Йорк, 1988. – С. 52.
23. Героїн (Нелегальне виготовлення та перспективи його розповсюдження в Європі) // Бюлетень з обміну досвіду роботи МВС України. – 1998. – № 122. – С. 65-70.
24. Голубовский В.Ю., Кикоть В.Я., Калачев Б.Ф., Моднов И.С. Организованные преступные группировки в российском наркобизнесе на рубеже XXI века (концептуальные исследования и предложения): Учебное пособие. – СПб: Издательство «Лань», ВНИИ МВС РФ, 2000. – 40 с.
25. Гребенюк В. Спільними зусиллями проти злочинності // Політика і час. – 1994. – № 12. – С. 45-46.
26. Грейвз Б. Координация деятельности по борьбе с наркотиками в Украине / ЮНДКП. – Вена, 1995.
27. Гриненко Т. Наркобізнес та національна безпека. – К.: Сфера, 2002. – 212 с.
28. Група Помпіду: зло подолаємо спільно: [Конф. "Нові тенденції зловживання наркотиками", організована "Групою Помпіду" (29 країнами - чл. Ради Європи)] // Іменем закону. – 1997. – № 24. – С. 3.
29. Грязные деньги и закон. Правовые основы борьбы с легализацией преступных доходов: Сборник материалов/ Под. ред. Е. А. Абрамова, сост. В.С. Овчинский. – М., 1994. – 240 с.
30. Гуруле Дж. Обзор федеральных законодательных актов США об отмывании денег и уголовной конфискации имущества // Проблемы борьбы с организованной преступностью: Материалы ме¬ждународ. науч.- практ. конф. Москва, 23 – 25 апреля 1997 г. – М.: Издательство МНИИП, 1998. – С. 61.
31. Декларация международной конференции по борьбе со злоупотреблением наркотическими средствами и их незаконным оборотом. – Вена, 1990. – С.71-72.
32. Декларация международной конференции по борьбе со злоупотреблением наркотиками и их незаконным оборотом и Всеобъемлющий междисциплинарный план будущей деятельности по борьбе со злоупотреблением наркотическими средствами, 17-26 июня 1987 г // Издание ООН. – № R.88.XI.I.
33. Денисов В.Н., Євінтов B.I. Ефективність міжнародного права у правовому механізмі зовнішньополітичної діяльності держав // Законодавство: проблеми ефективності. – К.: Наукова думка, 1995. – С.199-223.
34. Діючі міжнародні договори, укладені Україною // Політика і час. –1993. – № 2,3. – С. 25-29.
35. Дидковская С.П., Фесенко Е.В., Гарницкий С.П. Наркомания: уголовно-правовые и медицинские проблемы. – К.,1989. – С.117.
36. Доклад Директора-исполнителя ЮНДКП о вопросах существования, которые должны быть рассмотрены Генеральной Ассамблеей на ее специальной сессии / Издание ООН. – Вена, 1997, 26 февраля. – E/CN.7/1997/PC.
37. Доклад Международного комитета по контролю над наркотиками за 1991 год / Издание ООН. – Нью-Йорк, 1991. R.91.XI.3.
38. Доклад Международного комитета по контролю над наркотиками за 1993 год / Издание ООН. – Вена, 1993. – E/INCB/1993/1.
39. Доклад международного комитета по контролю над наркотиками за 1994 год / Издание ООН. – Вена, 1994. – С.55, С. 62-63.
40. Доклад Международного комитета по контролю над наркотиками за 1996 год / Издание ООН. – Нью-Йорк, 1997. –R.97.XI.3.
41. Документ ООН Е/СONF. 88/2, 25 August 1994, Р. 21.
42. Доповідь Генерального секретаря ООН на 17-й спеціальній сесії Генеральної Асамблеї ООН // Док. ООН. – A/S – 17/2.
43. Доповідь Міжнародного комітету ООН з контролю за наркотиками за 2003 рік. – Нью-Йорк, 2004. – С. 116-117.
44. Дурдинець В. Треба зрозуміти, що боротьба з наркоманією - це справа не лише правоохоронних органів, а всіх державних структур: [Виступ на Всеукр. нараді з питань боротьби з незакон. обігом наркотиків] // Іменем закону. – 1997. № 27. – С. 1, 5.
45. Єдина конвенція про наркотичні речовини 1961 року зі змінами, які були внесені відповідно до Протоколу 1972 року про доповнення до Єдиної конвенції про наркотичні речовини 1961 року // Україна в міжнародно-правових відносинах. Боротьба із злочинністю та взаємна правова допомога. Кн.1: Зб. док. – К., 1996. – С. 155-208.
46. Загальносистемний план дій ООН по боротьбі із зловживанням наркотиками // Док. ООН. – № Е/1990/89 і Corp.1,2.
47. Захист прав людини та застосування системою кримінального правосуддя альтернативних заходів у боротьбі проти незаконного обігу наркотиків та зловживання ними // Тези доповідей та наукових повідомлень міжнородної науково-практичної конференції молодих юристів “Майбутнє правової системи України” (березень 1996 р.). – К., 1996. – С.113-115.
48. Звіт про участь делегації України у роботі 40-і сесії Комісії ООН з наркотичних засобів (Відень,18-27 березня 1997 р.) / Документ № 40/248 від 11 квітня 1997 р.
49. Известия. – 1999. – № 6. – С. 2.
50. Індустрія наркобізнесу в Україні як одна з форм організованої злочинності // Вісник Запорізького юридичного інституту. –2003. – № 2. – С. 25-30.
51. Калачев Б.Ф. Большая стирка // Деловой мир. – 1998. – № 63. – С. 5.
52. Калачев Б.Ф., Веренинова Т.Ю., Моднов И. С., Клипачев А.Д. Контрабанда наркотиков в Россию: Научно-аналитический обзор / Под ред. П.Г. Пономарева. – М.: ВНИИ МВД России; УЭК ФСБ России, 1996. – 30 с.
53. Калачев Б.Ф. О некоторых организационных и правовых ме¬рах борьбы с легализацией преступных доходов, добытых от не¬законного оборота наркотиков // Актуальные проблемы контроля за незаконным оборотом наркотиков: Межвузовский сб. на¬уч. трудов / Под ред. Б.Ф. Калачева. – М.: Московский юридический институт МВД России, 1996. – С. 12-19.
54. Калиновский В. Б. Проблемы незаконного оборота наркотических веществ и противодействия его развитию // Право і безпека. – 2003. – 21. – С. 84-86.
55. Кендал Р.Е. Контроль над наркотиками: политика и практика международной организации уголовной полиции / ООН // Бюллетень по наркотическим средствам. – 1992. – Т.44. – № 1.
56. Кернер Х.-Х., Дах Э. Незаконный оборот наркотиков: Путеводитель по дей¬ствующему законодательству и юридической практике: Пер. с нем. – М.: Международные отношения, 1996. – 240 с.
57. Колесников А. Наркомания в России: состояние, тенденции, пути преодоления // Безопасность. Информационный сборник фонда национальной и международной безопасности. — 1998. — № 11–12.
58. Комментарий типового закона, касающегося классификации и регламентации законного культивирования, производства и изготовления наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и торговли ими. – Вена, 1992. – Т.1. – С. 5.
59. Комментарий типового закона о борьбе с незаконным производством и оборотом веществ, находящихся под контролем, и мерах по борьбе со злоупотреблением наркотическими средствами и психотропными веществами / ООН. – Женева, 1992. – Т.2. – С.2-5.
60. Комментарий типовых нормативных актов ООН. – Нью-Йорк, 1992. – Т.2. – С. 2-5, С.13.
61. Компетентные национальные органы, действующие на основании международных договоров о контроле над наркотиками / ООН. – Нью-Йорк, 1994.
62. Конвенция ООН о борьбе против незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ от 1988.12.20 // Действующее международное право. – М., 1999. – Т.3. – С. 60-89.
63. Конвенція про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаним злочинним шляхом // Збірка договорів Ради Європи. – К., 2000. – С. 405-425.
64. Конвенція про психотропні речовини 1971 р. // Україна в міжнародно-правових відносинах. Боротьба із злочинністю та взаємна правова допомога. Кн.1. – К., 1996. – С. 209-243.
65. Конституція України 1996 року. – К., 1997. – 80 с.
66. Контрабанда: засоби попередження та протидії. – К., 2001.
67. Концепція реалізації державної політики у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2002–2010 роки: Схвалено Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.01.02 № 26-р // Офіційний вісник України. – 2002. – №5. – Ст.197.
68. Коротков Ю.В. Уголовно-правовые и криминологические ас¬пекты борьбы с легализацией (отмыванием) незаконных доходов: Дис. … канд. юрид. наук. – М: ВНИИ МВД России, 1998. – 186 с.
69. Кримінальний Кодекс України: Офіц. видання. – К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2004. – 240 с.
70. Кушко Ю. Ще не Колумбія, але дуже схоже: [Потенційна небезпека перетворення Центрально-азійського регіону, і Таджикистану в тому числі, на крупного постачальника наркотиків] // Голос України. – 1995. – 19 квіт. – С. 6.
71. Лукашук И. И. Международное право. Особенная часть. Глава XV. – М.: Издательство БЕК, 1997. – С. 238-269.
72. Марочкин С. Ю. Проблемы обеспечения реализации норм международного права // СЕМП,1987. – М., 1988. – С. 67.
73. Международное сотрудничество в борьбе с отмыванием доходов, полученных незаконным путем // Программа и материалы «круглого стола». – Федеральное Собрание – Парламент Российской Федерации, 1998 г. – 98 с.
74. Меморандум про взаєморозуміння між Урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республік і Урядом Канади, що стосується співробітництва в боротьбі проти зловживання наркотичними засобами і запобігання незаконному виробництву та обігу наркотичних засобів від 20.11.1989 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
75. Меморандум про взаєморозуміння між Урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республік і Урядом Італійської Республіки про співробітництво у боротьбі із зловживанням наркотичними засобами і психотропними речовинами та їх незаконним обігом від 01.10.1989 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
76. Меры по укреплению международного сотрудничества в борьбе с незаконным производством, сбытом, спросом, оборотом и распространением наркотических средств и психотропных веществ и связанной с этим деятельности: Резолюция ООН 48/12 // Издание ООН. – Нью-Йорк, 1993. – A/Res/48/12.
77. Мессик Х. Боссы преступного мира / Пер. с англ. Б.Г. Баннова. – М.: Прогресс, 1995. – 364 с.
78. Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права // Права людини: міжнародні договори України. – К.: Юрінформ, 1992. – С. 24-36.
79. Мирошниченко Н.А., Музыка А.А. Уголовно-правовая борьба с наркоманией. – К., 1989. – С. 25.
80. Збірник Міністерства освіти і науки. – 2002. – № 8. – С. 14.
81. Наглер Н.А. Группа по сотрудничеству в борьбе со злоупотреблениями наркотиками и незаконным оборотом наркотиков Европейского совета (Группа Помпиду) / ООН // Бюллетень по наркотическим средствам. – 1987. – Т.39. – № 1. –С. 28-36.
82. Наркоманія, СНІД, алкоголізм – загальна національна проблема // Іменем закону. – 1996. – 21 черв. (№ 25). – С. 8-9.
83. На Украине 400 тыс. Наркоманов: Интервью с заместителем Министра внутренних дел Украины В. Мельником // Столичная газета. – 1997. – 9 июня. – № 122.
84. Никифорович И.А. Уголовная ответственность за незаконный оборот наркотических средств: Автореф. … канд. юрид. наук. – Харьков, 1994. – С.6.
85. Нове обличчя наркобізнесу: Інтерв'ю з начальником Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків МВС України полковником міліції А.Удодом // Урядовий кур'єр. – 1996. – 6 червня. – № 124-125. – С. 8.
86. Огляд діяльності органів внутрішніх справ України по боротьбі з незаконним обігом наркотиків у 1999 році / МВС України. – К., 2000.
87. Омигов В.И. Борьба с незаконным оборотом наркотических средств и роль органов внутренних дел в ее осуществлении: Автореф. … канд. юрид. наук. – М., 1994. – С. 18.
88. ООН, Экономический и Социальный Совет, Комиссия по наркотическим средствам. – Вена, 1993. – Док. ООН, E/CN.7/1993/12. – С. 72-73.
89. Основи законодавства України про охорону здоров’я // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – № 4. – Ст. 19.
90. Основы борьбы с организованной преступностью / Под ред. B.C. Овчинского, В.Е. Эминова, Н.П. Яблокова. – М.: ИНФРА-М, 1996. – 400 с.
91. Особливості розслідування злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, скоєних циганами // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 2003. – №4. – С. 272-281.
92. Прекурсоры и химические вещества, часто используемые при незаконном изготовлении наркотических средств и психотропных веществ. – Нью-Йорк, 1995. – С.81-84.
93. Позднякова М.Е. До проблеми легалізації наркотиків // Наркоманія як форма девіантного поводження. – М., 1997.
94. Политическая декларация и Всемирная программа действий, принятые Генеральной Ассамблеей на ее семнадцатой специальной сессии для рассмотрения вопроса о международном сотрудничестве в борьбе против незаконного производства, предложения, спроса, оборота и распространения наркотических средств и психотропных веществ // Издание ООН. – Нью-Йорк, 1990. – A/RES/S. – 17/2.
95. Полькен К., Сцепоник X. Кто не молчит, тот должен умереть: факты против мафии: Пер. с нем. – М.: Мысль, 1998. – 382 с.
96. Постанова Національної координаційної ради боротьби з наркоманією при Кабінеті Міністрів України № 39-4 від 24.05.1996 р. // Матеріали Всеукраїнського семінару - наради з актуальних питань боротьби з наркобізнесом, профілактики, лікування, реабілітації хворих на наркоманію, алкоголізм і СНІД та спільного виїзного засідання Національної координаційної ради боротьби з наркоманією при Кабінеті Міністрів України та колегії Національного комітету боротьби із захворюванням на СНІД при Президентові України. – Дніпропетровськ, 1996. – С. 34-35.
97. Про визначення необхідної потреби України в наркотичних засобах і психотропних речовинах на 2001 рік: Міністерство охорони здоров'я. Наказ від 2001.06.12, №229 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
98. Про виконання заходів по поліпшенню стану боротьби з незаконним переміщенням через митний кордон Україні - наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. Державна митна служба. Наказ від 2000.10.24, № 595 Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
99. Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів” та Закону України “Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, зловживанню ними: Закон України // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – №10. – Ст. 64.
100. Про Державну прикордонну службу України: Закон України від 3 квітня 2003 року // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 27. – Ст. 208.
101. Про додаткові заходи щодо поліпшення обліку, зберігання, прописування, відпуску та використання наркотичних і психотропних лікарських засобів, контрольованих відповідно до чинного законодавства України: Міністерство охорони здоров'я. Наказ від 1997.09.05, № 269 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
102. Про запобігання захворюванню на СНІД і соціальний захист населення: Закон України в редакції від 15 листопада 2001 року // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 6. – Ст. 41.
103. Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з культивування та використання рослин, що містять наркотичні засоби, для промислових цілей / Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерство аграрної політики. Наказ від 2001.06.21, № 92/173 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
104. Про затвердження науково-технічної частини Національної програми протидії зловживанню наркотичними засобами та їх незаконному обігу на 1994 - 1997 роки: Постанова Кабінету Міністрів України від 1996.04.18, № 437 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
105. Про затвердження переліків комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які контролюються у сфері ввезення в Україну та вивезення з України / Комітет з контролю за наркотиками при МОЗ. Наказ від 2001.02.16, №8 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
106. Про затвердження Положення про Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України: Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 1994 року. № 209 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
107. Про затвердження Порядку знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, визнаних непридатними для подальшого використання або переробки, а також відходів, що містять наркотичні засоби чи психотропні речовини: Постанова Кабінету Міністрів України від 2001.03.28, № 299 // Офіційний вісник України. – 2001. – № 13. – Ст. 558.
108. Про затвердження порядку провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів у лікувально-профілактичних закладах та установах: Постанова Кабінету Міністрів України від 2001.02.07, № 106 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
109. Про затвердження Програми реалізації державної політики у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2003–2010 роки: Постанова Кабінету Міністрів України від 4.06.03р., № 877 // Офіційний вісник України. – 2003. – № 24. – Ст.1133.
110. Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу / Міністерство охорони здоров'я. Наказ. Перелік від 2000.08.01, № 188 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
111. Про захист населення від інфекційних захворювань: Закон України від 6 квітня 2000 року // Відомості Верховної Ради України. – 2000. – № 29. – Ст. 228.
112. Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, зловживанню ними: Закон України // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – №10. – Ст. 62.
113. Про Національну координаційну раду боротьби з наркоманією: Постанова Кабінету Міністрів України від 13 травня 1993 року // Збірник постанов Уряду України. – 1993. – № 10. – С. 212.
114. Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів: Закон України // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – №10. – Ст. 60.
115. Про організацію виконання протокольного рішення спільного засідання Національних координаційних рад боротьби з наркоманією та з питань запобігання захворюванню на СНІД при Кабінеті Міністрів України / Міністерство охорони здоров'я: Наказ від 2000.04.26, № 87 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
116. Про підвищення рівня профілактичної роботи серед дітей і молоді по попередженню незаконного вживання наркотичних засобів і психотропних речовин: Наказ Міністерства освіти і науки України від 27 лютого 2002 року № 148 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
117. Про підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво у боротьбі проти незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та зловживання ними: Постанова Кабінету Міністрів України від 1998.05.18, № 701 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
118. Положення про Комітет з контролю за наркотиками: Постанова Кабінету Міністрів України від 15 січня 1996 р. № 72 // Збірник постанов Уряду України. – 1996. – № 5. – Ст. 177.
119. Про порядок введення в дію і застосування Закону України "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів" та Закону України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними": Постанова Верховної Ради від 1995.02.15, № 65/95-ВР // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 65. – Ст. 65.
120. Про приєднання України до Протоколу про поправки до Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 року: Закон України від 2 листопада 2000 року, № 2082-111 // Відомості Верховної Ради України. – 2000. – № 50. – Ст. 442.
121. Про Службу безпеки України: Закон України від 25 березня 1992 року // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 79. – Ст. 382.
122. Про стан боротьби з розповсюдженням наркотиків в Україні: Рішення Рада національної безпеки України. – К., 1993.
123. Про створення робочої групи для опрацювання та внесення змін і доповнень до Закону України "Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів" / Міністерство охорони здоров'я: Наказ від 2001.06.15, № 235 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
124. Про судову практику в справах про злочини, пов'язані з наркотичними засобами, психотропними речовинами та прекурсорами: Пленум Верховного Суду України, Постанова від 1998.02.27, № 3 // Юридичний вісник України. – 1998. – № 24. – С. 5-11.
125. Про ратифікацію Конвенції ООН про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин: Постанова Верховної Ради від 1991.04.25, № 1000-ХІІ // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – № 24. – Ст. 277.
126. Про ратифікацію Конвенції ООН про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин: Постанова Президії Верховної Ради, від 18.03.1991.03.18, № 861-ХІІ // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
127. Проблема наркотиків: окремі аспекти розвитку ситуації в Україні // Вісник Служби безпеки України. – 2002. – № 5-6. – С.134-139.
128. Проблеми наркотизму на сучасному етапі // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. – Вип. 23. – С. 24-27.
129. Проект Декларации о руководящих принципах сокращения незаконного спроса на наркотики :Доклад Секретариата ЮНДКП по итогам работы Межправительственной рабочей группы Комиссии по наркотическим средствам, 13-17 октября 1997 г. // Издание ООН. – Вена, 1997. – UNDCP/DDR/WR.1.
130. Протидія криміналізації молодіжного середовища у сфері організованого наркобізнесу (на матеріалах Дніпропетровської області) // Зб. наук. праць Харківського університету по вивченню організованої злочинності спільно з Американським університетом у Вашингтоні. – 2002. – Вип. 5. – С. 307-331.
131. Протокол про поправки до Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 року від 25.03.1972 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
132. Профілактика наркоманії // Держава і право: Зб. наук. праць. –2002. – Вип. 20. – С. 239-241.
133. Прохоров Л.А., Прохорова М.А. Незаконный оборот наркотиков в структуре организованной преступности: состояние, тенденции, перспективы // Право и политика. – 2001. – № 6. – С. 84.
134. Пчелинцев Е.С. Международно-правовые вопросы экономического и социального сотрудничества государств (по материалам Лиги Наций) // Вопросы международного права. – М.,1963. – С. 182.
135. Резолюція 39/142 Генеральної Асамблеї ООН. Декларація про боротьбу проти незаконного обігу наркотиків та зловживання наркотичними засобами від 14.12.1984 // Издание ООН. – Нью-Йорк, 1984. – A/Res/39/142.
136. Рексед Б., Едмонсон К., Хан И. и др. Руководство по контролю над наркотическими средствами и психотропными веществами. – С. 45-47.
137. Рогожин А.И., Семенов В.С. Правовые международные и отечественные акты о борьбе с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ. – Белгород, 1990.
138. Родионов К.С. Интерпол: миф и действительность. – М., 1982. – 160 с.
139. Родионов К.С. Интерпол: вчера, сегодня, завтра. – М., 1990. –224 с.
140. Роль і місце міжнародних організацій у системі контролю за наркотиками // Право України. — 2004. — № 9. – С. 143-145.
141. Романюк В.О. Міжнародне співробітництво в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків (міжнародно-правові аспекти): Автореф. … канд. юрид. наук. – К.,1998.
142. Романюк В.О. Україна і міжнародне співробітництво проти незаконного обігу наркотиків // Суверенітет України і міжнародне право / В.Н.Денисов, В.І.Євінтов, В.І.Акуленко, О.Ф.Висоцький та ін. – К.: Манускрипт, 1995. – С. 131-149.
143. Руководство ООН по подготовке кадров в области обеспечения законов о наркотиках. – Нью-Йорк, 1991. – С. 45, С. 6-14.
144. Руководство по борьбе с незаконным оборотом наркотиков: Методические рекомендации. – М., 1992. – С. 9.
145. Сборник действующих договоров, соглашений и конвенций, заключенных СССР с иностранными государствами. Вып. 13. – М., 1956. – С. 480-483.
146. Сборник действующих договоров, соглашений и конвенций, заключенных СССР с иностранными государствами. Вып. 14. – М., 1957. – С. 350 - 354.
147. Свеженцева Ю. А. Социокультурные аспекты приобщения к наркотикам: качественный анализ проблемы // Молодёжь и наркотики (социология наркотизма) / Под ред. В. А. Соболева, И. П. Рущенко. – Харьков: Торсинг, 2000. – С. 84–129.
148. Селіванов М.П., Хруппа М.С. Антинаркотичне законодавство України: Теорія. Історія. Коментар. – К.: Юрінком, 1997. – 352 с.
149. Сердюк О. О. Наркотизм як соціальне явище: його тенденції та напрямки профілактики: Автореф. дис. … канд. соціол. наук. – Харків, 2003. – 20 с.
150. Синтетические наркотики и международные мероприятия / ООН // Бюллетень по наркотическим средствам. – 1950. – Т.№ 2. – С. 4.
151. Словарь международного права. - М.: Междунар. отношения, 1982. – С.113.
152. Смитиенко В.Н. Уголовно-правовая охрана здоровья населения. – К., 1989. – С. 65.
153. Соболев В. А., Сердюк А. А. Наркомания как объект социологического анализа // Вісник Харківського державного університету. – Серія «Соціологічні дослідження сучасного суспільства: методологія, теорія, методи». – 2000. – № 492. – С. 167-172.
154. Содействие координации и сотрудничеству на международном и региональном уровнях. Доклад Секретариата ЮНДКП ООН. – E/CN.7/1992/4. – С. З.
155. Способи скоєння незаконних дій з наркотичними засобами, притаманні етнічним формуванням // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 2003. – № 2. – С. 68-74.
156. Столярський О. Діяльність органів Ради Європи у боротьбі з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом // Вісник Львів. ун-ту. Серія Міжнародні відносини. – 2004. – Вип.14. – С. 182-191.
157. Стан боротьби з незаконним обігом наркотиків в Україні // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. –Вип.24. – С. 36-38.
158. Стосовно виконання комерційними банками вимог статті 7 Закону України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними / Національний банк України. Лист від 2001.01.10, № 28-311/150-187 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
159. Стратегія та досвід боротьби з організованою злочинністю і нелегальним наркобізнесом // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – К., 1995.
160. Тарарухин С.А. Квалификация преступлений в судебной и следственной практике. – К., 1995. – 206 с.
161. Тарарухин С.А., Хруппа Н.С. Наркотические средства как предмет преступлений и проблемы совершенствования уголовного законодательства // Криминологические проблемы борьбы с преступностью. – К., 1989. – С.143-155.
162. Тимофєєв Л. Наркобизнес. Начальная теория економической отрасли. – М.: Росийский государственный гуманитарный университет, 1998. – 110 с.
163. Тимко В.І. Наркотики: зачинити навстіж відчинені двері // Політика і час. –1996. – № 2. – С.64-70.
164. Угода про співробітництво між Урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республік і Урядом Французької Республіки в сфері боротьби з незаконним вживанням і обігом наркотичних засобів і психотропних речовин. Двостороння угода від 04.07.1989 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
165. Україна і міжнародне співробітництво проти незаконного обігу наркотиків // Суверенітет України і міжнародне право. – К.: Манускрипт, 1995. – С.131-149.
166. Україна і наркотики: актуальні правові питання протидії // Нова політика. – 1996. – №6. – С.56-58.
167. Укринтерпол не оправдывается. Укринтерпол работает // Киевские новости. – 1994. – № 8. – C.1.
168. Устав Организации Объединенных Наций // Издание ООН. – Нью-Йорк, 1948. – С. 42-43.
169. Ходаков М.Б. Розвиток конвенційних норм міжнародного права, що регулює виробництво, розповсюдження та застосування наркотичних і засобів // Вісник Політвид. Серія права. – 1968. – № 9. – С.119-125.
170. Холыст Б. Криминология. Основные проблемы. – М.: Юрид. лит., 1980.
171. Хруппа М.С. Визначити кримінологічне поняття нелегального обігу наркотичних засобів // Право України. – 1994. – № 3-4. – С.31-34.
172. Хруппа М.С. Правове поняття наркоманії: спірні питання // Право України. – 1992. – № 12. – С.35-37.
173. Чалый А.А. Элементы механизма международно-правового регулирования // Вестник Киев. ун-та. Сер. "Международные отношения и международное право". – 1982. – Вып. 15. – С. 93-98.
174. Череда М. Борьба с наркотиками – за дело берется ООН: [О деятельности Международного совета по контролю над наркотиками (МСКН) в рамках ООН] // Зеркало недели. – 1998. – 21-27 марта. – С. 6.
175. Шебунов А.А. Легализация денежных средств и иного имущества, приобретенных незаконным путем: Дис. … канд. юрид. наук. – М., 1998. – 195 с.
176. Шостко Е.Ю. Некоторые проблемы борьбы с незаконным оборотом наркотиков в Украине как составной части организованной преступности // Право і безпека. – 2004. – № 31. – С. 180-186.
177. Шурай Л. Щодо поняття підпільної лабораторії // Право України. — 2001. — № 1. — С. 93-95.
178. Щодо державної реєстрації наказу Комітету з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я України від 16.02.2001 N 8 "Про затвердження переліків комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які контролюються у сфері ввезення в Україну та вивезення з України / Мінюст. Лист від 2001.05.08, № 33-32-691 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
179. Щодо отримання погодження МВС України на господарську діяльність, яка пов'язана з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів / Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків МВС України, Лист від 2001.07.19, № 40/1-1066 // Комп’ютерна правова система "Ліга": Закон.
180. Экономические и социальные последствия злоупотребления наркотиками и их незаконного оборота: промежуточный доклад // ООН, ЕКОСОС, Комиссия по наркотическим средствам, 38-я сессия. – Вена, 1995. – E/CN.7/1995/3. – С.9.
181. Як запобігти наркоманії // Урядовий кур'єр. – 1994. – № 26. – С.3.
182. A Successor vision: the United Nations of Tomorrow. United Nations Management and Decision - Making Project of the United Nations Association of the United States of America. Final Panel Report. – N.Y., UNA-USA. – 1987. – Sept.
183. Brewala R. Britain’s Opium Wars: two centuries, and going strong // Executive Intelligence Review. – 2000. – Vol.23. – No.30. – P.25-27.
184. Bronowski P. System zapobiegania narkomanii w Wielkiej Brytanii // Alkoholizm i Narkomania –1996. – No.3 – S. 115 –129.
185. Conference des Natiovs Unies sur L'opium / Protocole et Acte final, signes a New York, Ie 23 juan 1953. – NU, 1953. – P.I.
186. Conference den Nations Unies pour 1'adoption d'une Convention unique sur les stupefiants. Documents officieles 1964. – New York, – Vol.1. [ Виступи представників СРСР і УРСР на конференції по статті 13 проекту ].
187. Commission des stupefiants. Rapport au Conseil economigue et social sur la troisieme session de la Commission, du 2 mai du 22 mai 1948. – NU, New York, 1948. – (E/799). – P. 20-24.
188. Drug abuse and Drug – Related Crimes: some unresolved legal problems by S.K. Chatterjee, Ph. D (London). Reader in Law. City of London Polytechnic. 1999. – 274 р.
189. Economic And Social Consequences Of Drug Abuse And Illicit Trafficking, ODCCP Studies on Drugs and Crime., 2004. - № 6, P. 15.
190. Explanatory Report on the Convention on laundering, search, seizure and confiscation of the proceeds from crime. – Strasbourg, 1994.
191. Forbidden drugs. Understanding Drugs and Why People Take Them by Philip Robson. – N. Y.: Oxford University Press Inc., 1998. – 245 р.
192. Frankfurter Allgemeine Zeitung. – 1999, February. – S.3-5.
193. Greeggy R.W. The United Nations and the opium problem // International and Comparative Law Quarterly. – 1964. – Vol. 13. – P. 96-115.
194. Hayre E.D. Money Laundering and financial investigations. Inves¬tigators manual. – Toronto: Royal Canadian Gendarmerie royale, 1994. – P.34.
195. International legal materials: current documents. Vol. 35 - 1996. № 5.
196. International Narcotics Control Strategy Report. USA (March, 1998). – 662 p.
197. International Narcotics Control Strategy Report. USA (March, 2000). – 831 p.
198. International Journal of Intelligence and Counterintelligence. – 1999. – Vol.7. – P.275-310.
199. Jakowitz M.L. Evolution of the drug laws of the United States,1906-1964 // Food, Drug, Cosmetics Law Journal. – 1964. –Vol.19. – P.296-304.
200. Klauser P. Das schweizersiche Bankgeheimnis und die Bekampfung der Geldwascherei // SNB 1995/4 – S. 361 ff. (363).
201. Krajewski K. Problematyka kryminalizacji posiadania srodkow odurzancych i psychotropowych w swietle regulacji prawnomendzynarodowych // Alkoholizm i Narkomania. – 2000. – No.5. – S. 58-68.
202. Kohli D.N. The Story on narcotics control in India (opium) // Bulletin on Narcotics. – 1966. – Vol.18. – N 3. – P.3-12.
203. League of Nations Treaty Series. – 1922. – Vol.8. – P.188-235 [Текст Конвенції].
204. League of Nations Treaty Series. – 1926-1927. – Vol. 51. – P. 337-347.
205. Linda de Hoyos. Dope, Inc.’s newest “growth market”// Executive Intelligence Review. – 2001. – Vol. 23. – No.30. – P.46-47.
206. Matti Joutsen "International Cooperation Against Transnational Organized Crime: The General Development // Resource Material Series. 2001. № 59. UNAFEI. P. 345.
207. Money Laundering and Associated Issues: The need for international cooperation. - 1992, 23 March.
208. Provisional list of participants. First session Commission on Narcotic Drugs. – Vienna, 1997. – Issue one.
209. The international control on narcotic drugs. – UN Information Service. – 1959. – Dec.
210. The Shanghai Opium Commission. – UN. Bulletin on Narcotics. -1959. – Vol. 11. – N 1.
211. The Paris Protocol of 1948. – UN. Bulletin on Narcotics. – 1956. –Vol.8. – N 1. – P. 1-10.
212. Ornacka E. Kartel Polska // Wprost. – 1997. – No.6. – S. 33-34.
213. Polonsky R. System zapobiegania narkomanii w Amsterdame // Alkoholizm i Narkomania. – 1997. – No.7. – S. 93 –101.
214. Small D. Production set for a new stage//Executive Intelligence Review.– 2001. – Vol. 15. - No.22. – P.14-15.
215. Stienberg J. Pharmacological “revolution” Suceps Europe// Executive Intelligence Review. – 1998. – Vol. 23. – No.27. – P.32-34.
216. Suddeutsche Zeitung. – 1994. – Februar 18.- S. 3-11.
217. UN. Proposed revised bienal programme budget for 1998 -1999 for the Fund of International Drug Control Programme. - Wienna, 1999. – P. 6.
218. United Nations Opium Conference: Protocol and Final Act of 23 June 1953 // UN. Bulletin on Narcotics. – 1953. – Vol 5. – № 3. – P.54-59.
219. Watson R. Europe’s Adventures in Schegenland // Europe. – 1995. –No.5(28). – P.27.
220. Wren Т. Confiscation Law and Asset Tracing in The United Kingdom. – London, 1992. – 270 p.
221. Департамент боротьби з незаконним обігом наркотиків. www.mvs.gov.ua /struktura_info./dbnon.htm
222. Міжнародний кримінал наступає. Зупинить його консолідація сил
/ Євген Сергієнко, заступник Голови Служби безпеки України // Президентський контроль. – 2004. – №3. http: //www.bbc.co.uk / ukrainian / domestic / story /2005/ 06/ 050614_ukraine_drug.shtml
223. Усенко О.В., Мельник А.О. Аналіз міжнародного законодавства в галузі боротьби з нелегальним обігом наркотиків та їх вживанням. http://mndc.naiau.kiev.ua/Gurnal/5text/5_05.htm
224. Global Illicit Drug Trends 2004 http://www.unodуc.org/pdf/report_2004-06-26_1.pdf
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
50





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.