У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название прогнозирование финансового состояния банков с целью предотвращения их банкротства (на примере УкрСиббанка и банков харьковского региона)
Количество страниц 160
ВУЗ ХИБС УБС НБУ
Год сдачи 2011
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП ..………….…………..……………………………………….……... 6
РОЗДІЛ 1 ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ВИЗНАЧЕННЯ ТА УПРАВЛІН-НЯ ФІНАНСОВОЮ СТІЙКІСТЮ БАНКІВ УКРАЇНИ…….
9
1.1. Фінансова стійкість, як ключовий елемент визначення фі-нансового стану банку…………………………………………
9
1.2. Система забезпечення фінансової стабільності банківської системи України………………………………………………..
16
1.3. Реалізація антикризової політики в Україні: основні шляхи запобігання та протидії фінансовим кризам…………………
24
1.4. Техніко-економічна характеристика ПАТ «УкрСиббанк»…. 35
РОЗДІЛ 2 СИСТЕМА АНАЛІЗУ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ ФІНАН-СОВОГО СТАНУ БАНКІВ УКРАЇНИ З МЕТОЮ ПОПЕ-РЕДЖЕННЯ ЇХ БАНКРУТСТВА ……………………………

45
2.1. Аналіз результатів діяльності банківської системи України.. 45
2.2. Прогнозні розрахунки показників фінансового стану та фі-нансових результатів діяльності банківських установ………
63
2.3. Використання методу експоненційного згладжування для короткострокових прогнозів…………………………………..
67
2.4. Стан та аналіз використання інформаційних систем та тех-нологій в банківській установі в процесі прогнозування фінансового стану банків…………………….………………..

69
РОЗДІЛ 3 ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗ-ВИТКУ ПРОЦЕСУ ПРОГНОЗУВАННЯ ФІНАНСОВОГО СТАНУ БАНКІВ УКРАЇНИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ……

82
3.1. Модель оцінки фінансового стану окремого банку на прикладі ПАТ «УкрСиббанк»…………………………………
82
3.2. Модель моніторингу стабільності банківської системи (на прикладі банків Харківського регіону)……………………….
101
3.3. Стрес-тестування, як складова процесу прогнозування фінансових показників діяльності банків України…………..
113
ВИСНОВКИ 122
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 126
ДОДАТКИ
135

ВСТУП



Розвиток економіки країни в умовах світової фінансово-економічної кризи значною мірою залежить від стану і якості діяльності саме банківської системи. Сучасний розвиток банківської системи України перебуває під впливом низки чинників економічного і позаекономічного характеру. Вплив цих факторів у поєднанні зі значним впливом наслідків світової фінансової кризи призвів до значного зменшення ресурсної бази та зменшення ліквідності банківської системи.
В сучасних умовах аналіз основних напрямків взаємодії банківської системи та реального сектора економіки набуває все більшого теоретичного та практичного значення. Так, в разі ефективного функціонування банківської системи, що проявляється, перш за все, в її здатності запропонувати економіці бажаний обсяг грошової маси, відповідно і розвиток та функціонування реального сектора економіки буде знаходитися на належному рівні. І навпаки, неефективність банківської системи може призвести до занепаду вітчизняної економіки. В свою чергу, криза економіки призводить до негативних явищ у банківській системі.
Ефективне функціонування банківської системи України неможливо без врахування можливих наслідків впливу на неї різноманітних факторів та передбачення результатів цього впливу. Тому питання прогнозування фінансового стану банків на сьогодні стають наріжним каменем процесу формування стратегії розвитку держави в цілому та її фінансової системи зокрема.
У цьому зв’язку дослідження питань прогнозування фінансового стану банків з метою попередження їх банкрутства, проблем та напрямів щодо підвищення ефективності діяльності набуває особливого значення, що зумовлює актуальність обраної теми та доцільність проведення досліджень для розвитку цього питання.
Об’єктом дослідження є фінансово-господарська діяльність банків України в умовах ринкової економіки (у т.ч. – банків Харківського регіону).
Предмет дослідження – організаційно-економічні засади та інструментарій прогнозування фінансового стану банків.
Методи дослідження – методи спостереження, групування, систематизації, порівняння та аналізу, а також економічні методи, що дозволяють провести необхідний аналіз об’єкта дослідження, економіко-математичне моделювання, схематичні та графічні методи.
Мета роботи полягає в узагальненні теоретичних основ функціонування, комплексному аналізі показників банківської системи України (у т.ч. – Харківського регіону), а також пошукові шляхів вдосконалення оцінки фінансового стану банку в сучасних умовах.
Для досягнення поставленої мети в роботі вирішуються такі завдання:
 проаналізовано різноманітні погляди на зміст економічних понять «стійкість», «стабільність», «надійність» та з’ясовано їх відмінності;
 проаналізовано та узагальнено основні чинники забезпечення стабільності банківського сектора;
 визначено і обґрунтовано основні причини та заходи з подолання наслідків кризи в Україні;
 проаналізовано сучасний стан основних показників діяльності банківської системи України;
 проведено кореляційно-регресійний аналіз впливу динаміки показників фінансового стану банків Харківського регіону на їх стійкість;
 зроблено прогнозні розрахунки можливих показників фінансового стану та результатів діяльності банків Харківського регіону в коротко- та середньостроковому періодах;
 узагальнено модель оцінки банківської діяльності для моніторингу стану конкретного банку та стабільності банківської системи;
 оцінено фінансовий стан банківської системи Харківського регіону;
 запропоновано можливі шляхи покращення стану використання стрес-тестування в процесі аналізу та прогнозування показників фінансової стабільності банківської системи.
Практичне значення дипломної роботи полягає у визначені проблем розвитку банків Харківської області, а також у встановленні того, що визначальним фактором, який впливає на фінансовий розвиток банків в умовах кризової та посткризової ситуації є кошти юридичних осіб, тому необхідно зробити акцент саме на розвитку цього показника, наглядно показано неефективність прогнозів щодо подальшого розвитку банків у сучасних умовах на основі відповідних розрахунків проведених у роботі. У зв’язку з цим в роботі надано пропозиції щодо пошуку найбільш ефективних шляхів розробки ефективної системи ризик-менеджменту в банках, що, у свою чергу, вплине на їх діяльність та покращить загальну ситуацію як банківської системи регіону та в країні так і економіки взагалі.
Вказаному питанню приділяється значна увага Національного банку України, Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів, що знайшло своє відображення у законах України «Про Національний банк» від 20.05.1999 р. № 679 - ХІV (із змінами та доповненнями), «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 р. № 2121-III (із змінами та доповненнями), «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 p. (із змінами, внесеними згідно із Законами № 2154-VI (2154-17) від 27.04.2010 р.; Постанова Правління Національного банку України «Про схвалення Методичних рекомендацій щодо порядку проведення стрес-тестування в банках України» від 6 серпня 2009 року N 460 та інших законах та нормативних джерелах. Питаннями розвитку банківської системи займалися такі науковці, як: Барановський О.І., Васюренко О.В., Дзюблюк О.В., Дубницький В.Ю., Єпіфанов А.О., Могильницька М.П., Начала Т.М., Омельченко Г.В., Погореленко Н.П., Савлук М.І., Смовженко Т.С., Українська Л.О., Яремчук М.В. та ін. Впровадження пропозицій і рекомендацій, наданих у роботі, дозволить вирішити проблемні питання розвитку банків, особливо – в частині прогнозування їх фінансового стану, що в кінцевому підсумку забезпечить піднесення діяльності усієї банківської системи на якісно новий рівень.
Список литературы ВИСНОВКИ



Проведені в роботі дослідження дозволяють зробити такі висновки.
В умовах посткризового відновлення економіки ефективне функціонування банківської системи України неможливо без врахування можливих наслідків впливу на неї різноманітних факторів та передбачення результатів цього впливу. Тому питання прогнозування фінансового стану банків на сьогодні стають наріжним каменем процесу формування стратегії розвитку держави в цілому та її фінансової системи зокрема, що і зумовлює актуальність обраної теми та доцільність проведення досліджень для розвитку цього питання.
Оцінка банківської діяльності для забезпечення стабільності банківської системи неможлива без аналізу і дослідження змісту категорій «фінансова стійкість банків» та «фінансова стабільність». Розбіжності, притаманні розглянутим визначенням, зумовлені різними підходами до розгляду досліджуваного поняття. Категорія «фінансова стійкість банку» відображає здатність банку виконувати свої функції попри вплив зовнішніх і внутрішніх факторів, «стабільність банківської системи» визначає стабільність економічного середовища, яке оточує банк.
Забезпечення стабільності банківської системи України передбачає уточнення теоретичних засад її формування; дослідження чинників, що зумовлюють і характеризують стабільне функціонування банківського сектора; визначення реального рівня забезпечення стабільного розвитку банківських інститутів; розробку й реалізацію комплексу заходів, спрямованих на дотримання належних кількісних й якісних параметрів такої стабільності.
Для зміцнення надійності банків і підвищення довіри до них з боку населення необхідно: удосконалити нормативно-правову базу функціонування банківських установ; продовжити формування ефективної системи страхування вкладів населення; посилити банківський нагляд, підвищити якість і ефективність внутрішнього та зовнішнього аудиту; оптимізувати кредитно-інвестиційну діяльність банків; підвищувати професіоналізм менеджменту банківських установ, розвивати у менеджерів навички щодо оцінки кредитоспроможності корпоративних позичальників, вдосконалення техніки управління ризиками й системами внутрішнього контролю та ін.
Вагомий внесок в розвиток економіки регіону робить ПАТ «УкрСиббанк». Цей банк займає перше місце в системі регіональних банків Харківського регіону, має статус банка із іноземним капіталом, має стійкі показники розвитку але за період кризи був одним із банків, який отримував негативний фінансовий результат, зумовлений, в основному неповерненими позиками з боку юридичних осіб.
Криза спричинила збитковість діяльності банківської системи. Збитки станом на 01.10. 2010 р. становили 9 998, 904 млн. грн. По банках Харківського регіону цей показник досяг 1370,178 млн. грн.
Для удосконалення системи фінансового планування для горизонту прогнозування тривалістю в один рік в роботі запропоновано застосовувати криві зростання показників, побудовані на основі регресійного аналізу з використанням критерію найменших квадратів. Обраний метод було використано для прогнозування активів (у тому числі – наданих кредитів), зобов’язань, капіталу (у тому числі – власного та статутного) та фінансових результатів діяльності банків України із врахуванням внутрішніх (резервів) та зовнішніх факторів.
Для прогнозування квартальних показників діяльності банків було використано метод експоненційного згладжування. Якість прогнозування за цим методом є значно вищою, ніж з використанням методу регресійного аналізу, оскільки фактичні результати та результати, отримані з використанням методу експоненційного згладжування здебільшого співпадають. Це було перевірено методом ретроспективного прогнозування, що свідчить про більш точний прогноз та ефективність обраного методу.
Неспівпадіння даних спостерігається, здебільшого, на останньому проміжку прогнозування (кризовий період). Це доводить, що криза була неочікуваною для національної банківської системи.. Найнестабільнішою та непередбачуваною для прогнозу виявилася категорія «фінансовий результат». Це пояснюється тим, що банки є дуже динамічними структурами, які швидко реагують на зміни зовнішніх чинників впливу. При цьому слід зауважити, що метод регресійного аналізу ефективний лише на початковій стадії прогнозування діяльності банківських установ.
Розгляд та аналіз викладених вище питань зумовив необхідність пошуку шляхів удосконалення досліджуваного процесу. Автором проаналізовано існуючі пропозиції щодо цього питання та систематизовано у наступних напрямках.
По-перше. Результати прогнозування строком на один рік здебільшого співпадають з фактичними значеннями показників. Єдиним з аналізованих показників, який іде в розріз з прогнозом є фінансовий результат. Складність прогнозування пояснюється тим, що фінансовий результат має характер не постійності, динамічності та в останній період збитковості. Неефективність прогнозування на значні проміжки часу пояснюється тим, що банки є дуже динамічними структурами, які швидко реагують на зміни зовнішніх чинників впливу. При цьому слід зауважити, що метод регресійного аналізу ефективний лише на початковій стадії прогнозування діяльності банківських установ, тому для подальших розрахунків необхідно використовувати прогноз щоквартальних даних з використанням методу експоненційного згладжування.
По-друге. Запропоновано мультиплікативну модель оцінки стану системи, яка була реалізована для оцінки фінансової стабільності окремого банку. Запропоновано систему відносних показників для моніторингу стабільності банківської системи. За результатами проведеного дослідження розроблено методику використання модифікованих моделей банківської діяльності для моніторингу діяльності конкретного банку та стабільності банківської системи. Наведено чисельний приклад застосування запропонованої методики. Використання методики в практичній діяльності Національного банку України дозволить поліпшити процедури нагляду за діяльністю банків та вдосконалити аналітичний інструментарій, що застосовується для моніторингу стабільності банківської системи України
По-третє. За допомогою стрес-тестування визначаються особливо вразливі місця окремих сфер діяльності банків. Згідно із термінологією Банку Міжнародних Розрахунків стрес-тестування може являти собою різні методи, що використовуються фінансовими інститутами для оцінки своєї уразливості по відношенню до виняткових, але можливих подій. Доцільність проведення стрес-тестування в українських банках обумовлена наявними загрозами їх надійності, на які наражаються банки в процесі своєї діяльності, потребою чіткої ідентифікації ризиків, встановлення величини їх впливу та недопущення значних фінансових втрат.
Отже негативні тенденції, які відбувалися в кризовий час, будуть враховуватися при плануванні банківської діяльності наступних періодів. Реалізація поставлених завдань сприятиме диверсифікації банківської системи Харківського регіону щодо максимального використання можливостей банківського капіталу (з урахуванням регіональних особливостей розвитку) та активізації її участі в інвестиційній та інноваційній діяльності регіону. Реалізація означених напрямів дозволить запобігти негативним процесам у банківському секторі України та піднести його розвиток на якісний новий рівень.

Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
1000





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.