У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Проблеми і перспективи економіки перехідного періоду
Количество страниц 102
ВУЗ Киевский Институт Бизнеса и Технологий
Год сдачи 2011
Бесплатно скачать 22062.doc 
Содержание ЗМІСТ

Вступ 3
Розділ I. Теоретичні основи перехідної економіки 6
1.1 Сутність, основнi риси та необхідність перехідної економіки 6
1.2 Типи і моделі перехідної економіки 19
1.3 Трансформаційні процеси економіки України 33
Розділ 2. Аналіз економіки України перехідного періоду 42
2.1 Анализ динаміки макроекономiчнiх показникiв в Україні 42
2.2 Особливості процесу приватизації в Україні та його економічні наслідки 58
2.3 Регіональні аспекти розвитку в перехідній економіці України 75
Розділ 3. Проблеми та перспективи розвитку економіки України перехідного періоду 86
3.1 Актуальнi проблеми соцiально-економiчного розвитку України 86
3.2 Напрями розвитку економiки в Україні 93
Висновки 100
Список використаної літератури 105
Додаток А 110
Додаток Б 111
Додаток В 112
Додаток Г 113
Додаток Д 114
Додаток Е 115
Додаток Ж 116


ВСТУП

Актуальність теми. Сучасний етап розвитку національної економіки відбувається під впливом процесу трансформації всієї економічної системи України. Процес трансформації економічної системи держави від командно-адміністративного механізму господарювання до ринкового розглядається як перехідний. Етапи розвитку перехідної економіки України мають особливий характер, що істотно відрізняється від звичайного, нормального економічного розвитку, адже ще зберігаються і досить значний час функціонують старі економічні форми і відносини, при одночасному виникненні і затвердженні нових економічних форм і відносин. Причому ситуація все більше посилюється, бо співвідношення між новим і старим постійно міняється. Нинішні розвинені країни переходили від традиційної, аграрної економіки до ринкової, і цей перехід супроводжувався промисловим переворотом, народженням промисловості, і, перш за все, - виробництва засобів виробництва, яке стало матеріальною основою для перетворення виробництва і суспільства в цілому.
Економіка перехідного періоду базувалися на своєрідних засадах, і тому для нього властиві свої риси і закономірності. Так, становлення індустріальної основи капіталістичного суспільства зумовило інтенсивні процеси усуспільнення виробництва і праці, зростання масштабів приватної власності, розвиток таких форм власності, як акціонерна, монополістична і державна. При переході до ринкової економіки об'єктивною закономірністю є перебудова організаційно-економічної структури економіки шляхом її демонополізації, деконцентрации виробництва і децентралізації управління, широкого розвитку дрібного і середнього підприємництва.
Проблемам економіки України перехідного періоду висвітлено у працях українських і зарубіжних вчених-економістів, серед яких А. Чухно, В. Радаєва, А. Бузгаліна, А. Гальчинського, А. Гриценко, В. Єременко, Б. Кваснюк, Л. Абалкіна, М. Блауга, В. Болдирєва, А. Бузгаліна, Л. Красавіної, О. Лаврушина. Серед західних економістів вагомий внесок у теоретичне розроблення проблеми державного регулювання економіки зробили: У. Андерсон, Дж. Гелбрейт, Л. Ерхард, Дж. Кейнс, К. Кемпбелл, П. Самуельсон, І. Фішер, Ф. Хайєк та багатьох інших.
Мета дослідження і задачі дослідження. Мета цієї роботи - враховуючи особливості економіки України перехідного періоду визначити подальший стратегічний напрям її розвитку. Для досягнення поставленої мети в роботі вирішувались наступні завдання:
- розкрити сутність та основні риси перехідної економіки;
- визначити особливості моделей перехідної економіки;
- охарактеризувати процеси трансформаційної перебудови економіки України;
- проаналізувати динаміку макроекономічних змін в національній економіці;
- визначити економічні наслідки приватизації в перехідний період;
- дослідити регіональні аспекти розвитку в перехідній економіці України;
- визначити соціально-економічні проблеми перехідного періоду;
- обґрунтувати стратегічні напрями розвитку перехідної економіки України.
Об'єктом дослідження є процеси і тенденції розвитку перехідної економіки. Предметом дослідження є особливості економіки України в перехідний період.
Методологічні основи дослідження. Методологічну і теоретичну основи дослідження сформували роботи провідних вітчизняних і зарубіжних вчених у галузі перехідної економіки. В процесі вирішення поставлених завдань у роботі використовувались загальнонаукові і спеціальні методи дослідження, серед них: системного узагальнення (при визначенні ключових понять перехідної економіки та її особливостей); методи аналізу та синтезу (при обґрунтуванні сучасного феномену трансформацій); порівняння, індукції і дедукції (при визначенні сучасних наслідків процесів трансформації); порівняльного аналізу та статистичної оцінки (при дослідженні типів і моделей перехідної економіки); ідеалізації (при обґрунтуванні перспективних напрямів розвитку України).
Інформаційною базою дослідження виступили: широке коло вітчизняних і зарубіжних літературних джерел, монографії, підручники, наукові статті, статистичні щорічники.
Зв'язок роботи з науковими планами і темами. Тема дипломної роботи пов'язана з науковою темою кафедри економічної теорії ЧНУ «Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах» та робочими програмами дисциплін «Перехідна економіка», «Державне регулювання економіки».
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна одержаних результатів полягає у визначенні основних напрямів стратегічного розвитку перехідної економіки України на основі досліджених статистичних матеріалів та праць відомих вітчизняних економістів.
Практичне значення одержаних результатів. Отримані результати дослідження можуть бути використані як додатковий теоретичний матеріал для поглибленого вивчання дисципліни «Перехідна економіка».
Структура та обсяг роботи. Загальний обсяг роботи 111 сторінок. Робота містить вступ, три розділи, вісім підрозділів, висновки, список використаних джерел, 7 додатків; ілюстрована 17 таблицями, 4 рисунками, список використаної літератури включає 55 джерел.
Список литературы ВИСНОВКИ

В результаті проведеного дослідження поставлена мета досягнута та доведено, що перехідна економіка зумовлена специфічним характером перехідного періоду, природними, економічними, регіональними, політичними ідеологічними та соціальними особливостями країн, які формують специфіку моделей переходу. Це дало підстави сформувати наступні висновки.
1. Розкрито сутність перехідної економіки, під якою розуміють, проміжний стан суспільства, коли попередня система соціально-економічних відносин і інститутів руйнується і реформується, а нова тільки формується. Зміни, що відбуваються в перехідній економіці, є переважно змінами розвитку, а не функціонування. До основних рис перехідної економіки належать: 1) особливий характер неврівноваженості перехідної економіки; 2) альтернативний характер перехідної економіки; 3) особливий характер суперечностей у перехідній економіці; 4) наявність у перехідній економіці особливих – перехідних економічних форм; 5) історичність перехідної економіки.
2. В роботі наведені особливості наступних моделей перехідній економіки:
1) ринкової економіки, ринкової економічної системи, соціально орієнтованої ринкової економіки, розвиненої ринкової економіки та ін.;
2) змішаної економіки, яка є найдосконалішою моделлю сучасного капіталізму;
3) постіндустріального суспільства;
4) національної економіки;
5) капіталістичної економіки;
6) народної економіки.
Виділено п’ять типів перехідної економіки:
1) з поглинанням капіталістичною високорозвиненою економікою відносно відсталої адміністративно-командної економіки;
2) керована державою перехідна економіка з високими сталими темпами економічного зростання;
3) з короткостроковим падінням виробництва та тривалістю досягнення докризового рівня, які не супроводжуються незворотними якісними змінами в технологічній, кваліфікаційній і організаційно-економічній базі;
4) перехідна економіка глибоко депресивного типу з довгостроковим падінням виробництва, що супроводжується незворотними якісними змінами в технологічній, кваліфікаційній і організаційно-економічній базі;
5) перехідна економіка глибоко депресивного типу з відносно помірними темпами внутрішнього зростання та з щедрим бюджетним фінансуванням освіти, науки, охорони здоров’я і оборони за рахунок нафто- та газодоларів від експорту.
3. Визначено з обліком розглянутого світового досвіду, що при виборі певної моделі економіки та її реалізації потрібно враховувати загальне і специфічне, яке є змістом перехідної економіки, у стадії якої перебуває Україна. Водночас обов'язково слід мати на увазі, що загальні закономірності для перехідної економіки неоднаково виявляються в різних умовах, насамперед в умовах східної та західної цивілізації.
4. Розглянута динаміка макроекономічних показників України свідчить про тривалий період економічного росту, що трохи знижується починаючи з 2006 року. В Україні були сформовані економічні механізми, що стимулювали продуктивну діяльність суб’єктів господарювання щодо збільшення обсягів виробництва та господарських оборотів, підвищення конкурентоспроможності, освоєння нових ринків збуту. Однак потенціал цих механізмів закінчується, не обхідно шукати нові заходи державної політики а також шляхи вирішення проблем розвитку господарської діяльності підприємств в національній економіці України.
5. У відношенні процесу проведеного процесу приватизації в Україні відзначена недосконалість законодавчих і організаційних умов, а також недостатність методологічного фундаменту.
Усі соціально-економічні індикатори показують, що в Україні реалізувався неефективний варіант трансформації власності, коли економічні, соціальні та інші інтереси держави, народу взагалі не враховувалися при її здійсненні, а всі зрушення в структурі власності відбувалися, в основному, виходячи з політичних цілей та егоїстичних інтересів окремого прошарку населення, що врешті-решт призвело до розвалу економіки, економічного занепаду держави та зниження рівня життя її населення.
Виділені основні негативні наслідки приватизації: 1) усевладдя управлінського корпусу приватизованих підприємств стосовно розпорядження активами цих підприємств з метою збагачення; 2) відсутність відповідальності за знищення виробництва; 3) зменшення можливих надходжень до державного бюджету; 4) втрата працівниками основних соціальних гарантій та прав; 5) поширення масового безробіття.
6. Одним з головних завдань державної регіональної політики виділене стимулювання розвитку регіонів, вирішення якого покликано зменшити регіональну диференціацію соціально-економічного розвитку та рівня життя населення в регіонах; активізувати інвестиційну діяльність, сприяти ефективному використанню бюджетних коштів і місцевих ресурсів, зміцнювати конкурентоспроможність регіональної економіки; узгодити пріоритети економічного розвитку регіонів з відповідними загальнодержавними пріоритетами, сприяти міжрегіональній інтеграції та співробітництву, вирішенню міжрегіональних проблем. Інструментами стимулювання розвитку регіонів є: угоди щодо регіонального розвитку, програми подолання депресивності окремих територій, державні цільові програми.
7. Доведено, що в даний час в Україні економічними засобами регулювання створена основа для досягнення стабілізації, причому позитивні тенденції не удалося закріпити і зробити необоротними, тому потрібна напружена і злагоджена робота з макроекономічної стабілізації, подальшому реформуванню економіки, її підйому до рівнів, які б забезпечили ріст добробуту українського народу, вихід нашої держави на рубежі світового прогресу.
8. Здійснення державою економічної стратегії і тактики в сфері господарювання повинно направлятися на створення економічних, організаційних і правових умов, за які суб'єкти господарювання враховують у своїй діяльності показники прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку. Законом визначаються принципи державного прогнозування і розробки програм економічного і соціального розвитку України, система прогнозних і програмних документів, вимоги до їхнього змісту, а також загальний порядок розробки, твердження і виконання прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку, повноваження і відповідальність органів державної влади й органів місцевого самоврядування в цих питаннях.
Доведено, що регіональна інтеграція може створити нові можливості для економічного розвитку Україні так як:
– сприяє процесу залучення іноземних інвестицій, передових технологій та менеджменту, що є невід'ємними складовими швидкого зростання;
– очевидний виграш від інтеграції певних верств населення створить додаткове коло політичної підтримки реформаторським заходам та принципам демократії;
– зміцнює позиції ринково підтримуючого інституційного середовища, сприяє процесам соціалізації перехідних суспільств.
Таким чином, державне регулювання регіонального розвитку економіки має підставу та можливості визначати пріоритети для регіональних стратегій розвитку, спрямованих на зниження соціальних ризиків та на економічний розвиток регіону, що відповідає національним інтересам України. Запровадження у систему державного управління подолання загроз національній безпеці у соціальній та економічній сфері є першочерговим завданням.



СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Конституція Україні // Відомості Верховної Ради Україні. – 1996. – № 30.
2. Агапова І.І. Історія економічної думки. Курс лекцій. – М.: Асоціація авторів і видавців «ТАНДЕМ», Видавництво ЕКМОС, 2008. – 248 с.
3. Баканов Н.І. Курс економічного аналізу / Під ред. Н.І. Баканова, А.Д. Шеремета – М.: Фінанси і статистика, 2005. – 412 с.
4. Барр Р. Політична економія. У 2-х т.т.: Пер. з англ. – М.: ЮНІТІ, 2006. – 544 с.
5. Бєляєв О.О., Бебело А.С., Комяков О.М. Держава і перехідна економіка: механізм взаємодії. - К.: КНЕУ, 2003. - 190 с.
6. Більшої економічний словник / Під ред. А.Н. Азріліяна. – М.: Інститут нової економіки, 2007. – 1152 с.
7. Борисов А.Б. Більшої економічний словник. – М.: Книжковий мир, 2004. – 895 с.
8. Борісов Г.В., Сутирін С.Ф., Шишкин М.В. Історія економічних учень: Навчал. підручник. – Спб.: Видавництво будинок «Вересень», Видавництво будинок «Бізнес-преса», 2003. – 384 с.
9. Бузгалін А.В. Перехідна економіка. Курс лекцій. – М.: Економіка, 2004. – 186 с.
10. Бюджетна система України: Навчальний посібник / Під ред. С.О. Булгакової. – К.: КНТЕУ, 2003. - 288 с.
11. Бюджетний дефіцит і його регулювання у перехідній економіці України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / І.І. Д'яконова; Укр. акад. банк. справи. – Суми, 2000. – 18 с.
12. Відяпін В.І., Журавльова Г.П. Загальна економічна теорія. Політекономія. – М.: Промо-медиа, 2005. – 442 с.
13. Владімірова Л.П. Прогнозування і планування в умовах ринку. – М.: Дашков і До., 2001. – 308 с.
14. Державне регулювання економіки: Навч. посіб. / С.М. Чистов, А.Е. Никіфоров, Т.Ф. Куценко та ін. – К.: Від-во КНЕУ, 2001. – 384 с.
15. Долан Е.Дж. Макроекономіка. – С-пб.: Оркестр, 2004. – 522 с.
16. Казаков А.П., Мінаєва Н.В. Економіка. Курс лекцій. – М.: Вид-во МГУ, 2003. – 384 с.
17. Клімко Г.Н., Кредісов А.І. Економічній глобалізм: розвиток та зростання. – К.: Наукова думка, 2005. – 318 с.
18. Корнаї Я. Путь до вільної економіки. – М.: Економіка, 2003. – 149 с.
19. Курс перехідної економіки /Під ред. Абалкина Л.І. - М.: ЮНІТІ, 2006. – 384 с. (36-42)
20. Курс економічної теорії: Навчальний посібник / Наукова редакція А.В. Сидоровича. – М.: Прогрес, 2001. – 386 с.
21. Макконнелл К.Р., Брю С.Р. Економікс: принципи, проблеми, політика. – Т. 1. – М.: Інфра-М, 2007. – 467 с.
22. Мальтус Т., Кейнс Д., Ларін Ю. Антологія економічної класики. – М.: Эконов-ключ, 2003. – 528 с.
23. Мартинов В.А. Перехідна економіка: теоретичні аспекти, російські проблеми, світовий досвід. – М.: Економіка, 2005. – 719 с.
24. Основи економічного і соціального прогнозування / Під ред. Мосина Н. – М.: Вища школа, 1995.
25. Основи економічної теорії / Під ред. Клюні В. – Мінськ: Екоперспектіва, 2007. – 484 с.
26. Основи ринкової економіки / Під редакцією Савлука М.І. – К.: Либідь, 2005.
27. Перехідна економіка: Посіб. / Б.Ф. Заблоцький. – К.: Вид. центр «Акад.», 2004. – 511 с.
28. Проблеми планування і управління. Досвід системних досліджень / Під ред. Голубкова Е.П. – М., Економіка, 2007.
29. Райзберг Б.А., Лозовський Л.Ш., Стародубцева Е.Б. Сучасний економічний словник. 5-е видавництво, перераб. і доп. – М.: ІНФРА-М, 2007. – 495 с.
30. Самуельсон П. Економікс: Підручник, в сокр. / Пер. з англ. – Севастополь: Ахтіар, 1995. – 336 с.
31. Станковськая І.К., Стрелец І.А. Економічна теорія: Підручник. 2-е видавництво перераб. і доп. – М., 2006. – 422 с.
32. Стратегії економічного розвитку в умовах глобалізації: Монографія / За ред. д-ра екон. наук, проф. Д.Г. Лук'яненка. - К.: КНЕУ, 2001. - С. 174-194., 2001.
33. Стратегія економічного та соціального розвитку України на 2004-2015 роки «Шляхом європейської інтеграції» / Авт. Колектив: А.С. Гальчинський, В.М. Геєць та ін. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. – 416 с.
34. Тактичні пріоритети та стратегічні орієнтири економіки України : / Я. А. Жаліло [та ін.]; за ред. В. Є. Воротіна. – К. : НІСД, 2008. – 88 с.
35. Трансформаційна економіка: Навчальний посібник/ В.С. Савчук, Ю.К. Зайцев, І Й Малий та ін. – К.: КНЕУ, 2006 - 612 с.
36. Тумакова С.В. Основи економічної теорії. Політична економія: Навчальний посібник. – К.: Фірма «Вiпол», 1999. – 604 с.
37. Україна на порозі XXI століття: уроки реформ та стратегія розвитку. – Д., 2001. – 338 с.
38. Фішер С., Дорнбуш Р., Шмалензі Р. Економіка. – М.: Справа, 2003. – 486 с.
39. Швайка Л.А. Державне регулювання економіки. – К.: Знання, 2006. – 435 с.
40. Шевчук П.І. Соціальна політика: Навч. посіб. – 2-е вид. – Л.: Світ. – 2005. – 400 с.
41. Еволюція економічних систем / И.И. Лукінов. – М.: ЗАТ «Видавництво «Економіка», 2002. – 567 с.
42. Економіка: Підручник / Під ред. А.С. Булатова. – М.: БЕК, 2002. – 816 с.
43. Економіка перехідного періоду /Под ред. В.В. Радаєва, А.В. Бузгаліна. – М.: Економіка, 2005. – 432 с.
44. Україна в 2008 році: щорічні оцінки суспільно–політичного та соціально–економічного розвитку: Монографія / За заг. ред. Ю.Г. Рубана. – К.: НІСД, 2008. – 744 с.
45. Хейне П. Економічний образ мислення. – М.: Вільямс, 2005. – 544 с.
46. Ядгаров Я.С. Історія економічних учень: Підручник для вузів. 3-е видання. – М.: ІНФРА-М, 2000. – 320 с.
47. Бодров В.Г. Основні напрями та механізми демонополізації в економіці України // Вісн. Київ. ун-ту. Сер. Економіка. – 2004. – Вип. 37. – С. 29-40.
48. Киріченко В. Ринкова трансформація економіки; теорія і досвід (спецкурс). Введення // Російський економічний журнал. – 2000. – №11-12. – С.34-37.
49. Лукінов І. Методи і засоби державного регулювання економіки перехідного періоду // Економіка України. – 1999. – № 5. – С. 8.
50. Мартинов А.В. Про застосовність світових концепцій економічної політики до постсоціалістичних країн і про завдання структурних перетворень // Суспільство і економіка. – 2004. – №2. – С. 11-12.
51. Мочерний С. До якої системи рухатися? //Економіка. – № 6. – 2003. – С.21-22.
52. Нурєєв Р. Теорії розвитку: кейнсіанські моделі становлення ринкової економіки // Питання економіки. – 2000. – № 4. – С.7-9.
53. Нурєєв Р. Теорії розвитку: неокласичні моделі становлення ринкової економіки // Питання економіки. – 2000. – № 5. – С. 15-18.
54. Нурєєв Р. Теорії розвитку: інституційні концепції становлення ринкової економіки // Питання економіки. – 2000. – № 6. – С. 8-12.
55. Папаєва В. Про теорію посткомуністичної трансформації економіки // Суспільство і економіка. – 2004. – №7. – С.61-77.
56. Чухно А.А. Проблеми теорії перехідного періоду: від командної до ринкової економіки // Економіка України. – 1996. – № 4. – С. 52.
57. http://www.nau.kiev.ua – нормативні акти України.
58. http://www.liga.kiev.ua – Інформаційний бізнес портал компанії «Ліга».
59. http://www.me.gov.ua/ - Міністерство економіки України.
60. www.ukrstat.gov.ua - офіційний сайт Державного комітету статистики України.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
700
Скачать бесплатно 22062.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.