У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Порівняльна оцінка методів лікування ретенованих зубів
Количество страниц 75
ВУЗ
Год сдачи 2011
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ РЕТЕНОВАНИХ ЗУБІВ 6
1.1. Частота, розповсюдженість та види ретенції зубів 6
1.2. Причини виникнення та механізм розвитку ретенції зубів 11
1.3. Методи діагностики ретенції зубів 16
Висновки до розділу 1 22
РОЗДІЛ 2. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ РЕТЕНОВАНИХ ЗУБІВ 23
2.1. Ортодонтичні методи лікування ретенції зубів 23
2.2. Ортопедичні методи лікування ретенції зубів 28
2.3. Хірургічні методи лікування ретенції зубів 32
2.4. Комбіновані методи лікування ретенції зубів 38
Висновки до розділу 2 42
РОЗДІЛ 3. НОВІТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА РЕВОЛЮЦІЙНІ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ РЕТЕНОВАНИХ ЗУБІВ 43
3.1. Ускладнення, пов’язані з лікуванням ретенції 43
3.2. Комплексні методи лікування ретенованих зубів та їх результати 51
Висновки до розділу 3 58
ВИСНОВКИ 60
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 64
ДОДАТКИ 69


ВСТУП

Актуальність роботи. Аномалії положення й порушення строків прорізування постійних зубів приводять до морфологічних, функціональних та естетичних порушень щелепно-лицьової області, і відбиваються на діяльності інших органів і систем організму [3, 7, 21, 26]. Основними причинами аномалій положення й строків прорізування постійних зубів є їхня неправильна закладка, затримка зміни й передчасне видалення молочних зубів, вроджена патологія щелепно-лицьової області, наявність надкомплектних зубів, запальні процеси й травматичні ушкодження щелеп [28, 19, 20].
Найчастіше серед аномалій строків прорізування постійних зубів зустрічається однобічна ретенція медіальних різців та іклів на верхній щелепі, других премолярів на нижній щелепі. Є також описи клінічних спостережень двосторонньої ретенції. Сьогодні на 100 пацієнтів, що звернулися за ортодонтичною допомогою, 15-20 мають аномалію прикусу, ускладнену ретенцією одного, двох, або більше зубів. За даними вітчизняної літератури ретенованими можуть бути будь-які комплектні зуби, однак, найчастіше зустрічається ретенція іклів - 51,1% серед ретенованих комплектних зубів [32].
Складність діагностики й прогнозу лікування даної патології найчастіше обумовлені несприятливими морфологічними умовами розташування й зсуву зуба, що визначає необхідність пошуку нових шляхів вирішення даної проблеми [37, 42, 17].
Існують різні підходи до вирішення проблеми ретенції іклів: спостереження, переміщення (хірургічне або ортодонтичне) або видалення.
Ортодонтичне переміщення ретенованих зубів - дуже тривалий процес. Окрім того, ретенований зуб може бути анкілозованим, може загинути його пульпа, коріння сусідніх зубів можуть резорбуватися, що нерідко супроводжується місцевим ушкодженням тканин пародонта [40, 37, 43]
При видаленні ретенованих зубів можливе ушкодження сусідніх зубів і тканин пародонта. Тому виникає необхідність проведення негайного відновлення оклюзійних відносин і естетики посмішки. При ортодонтичному лікуванні подібної патології можлива глибока деструкція пародонта як ретенованих зубів, так і сусідніх з ними.
Незважаючи на значну кількість наукових досліджень проведених у нашій країні й за кордоном, присвячених питанням лікування пацієнтів з ретенцією зубів, деякі особливості недостатньо освітлені й систематизовані.
Таким чином, проведення комплексної реабілітації пацієнтів з аномаліями положення й строків прорізування постійних зубів вимагає сполучення сучасних методів діагностики, прогнозування результатів і комплексного лікування. Все це лягло в основу визначення мети й завдань даного дослідження.
Метою дослідження є підвищення ефективності лікування пацієнтів з ретенованими зубами шляхом обґрунтування сучасних методів діагностики та лікування в залежності від причин та клініки аномалій.
Завдання дослідження:
1. Визначити основні причини ретенції постійних зубів та дослідити клінико-морфологічну класифікацію аномалій строків прорізання постіних зубів.
2. Визначити частоту появи ретенованих зубів в залежності від причин даної аномалії.
3. Визначити показання до видалення окремих зубів при лікуванні пацієнтів з ретенованими зубами.
4. Запропонувати комплексні лікувально-реабілітаційні алгоритми для лікування пацієнтів з аномаліями строків прорізання зубів.
5. Визначити ефективність сучасних методів діагностики та лікування у комплексній реабілітації пацієнтів з аномаліями положення та строків прорізання постійних зубів.
Об’єкт дослідження. Повна або чаткова ретенція зубів; зубощелепні дефекти та деформації, що її супроводжують.
Предмет дослідження. Закономірності виникнення та формування дефектів і деформацій зубощелепної системи хворих із повною та частковою ретенцією; методи їх лікування.
Наукова новизна. Отримані нові дані про розповсюдженість ретенованих зубів серед дітей. Ретеновані зуби систематизовані за групами з урахуванням формування коренів, клініки і даних рентгенологічних досліджень.
Практичне значення отриманих результатів. Визначено потребу в комплексному підході при лікуванні пацієнтів із ретенованими зубами.
Доведено необхідність раннього виявлення ретенованих зубів, з метою профілактики зубощелепних аномалій і скорочення строків ортодонтичного лікування.
Обґрунтовано методи переміщення ретенованих зубів ортодонтичним апаратами з дозованим навантаженням, запропоновані етапи й строки комплексного лікування пацієнтів із ретенованими зубами.
Список литературы ВИСНОВКИ

Вади ровитку зубів, порушуючи естетичність прикусу, ведуть до цілого ряду атаномічних та функціональних змін зубощелепної системи. Серед вад розвитку ретенція займає одне з перших місць.
У даній роботі було проведено дослідження методів діагностики та лікування в залежності від причин та клініки аномалій. На підставі даного дослідження можна зробити наступні висновки:
1. Причини ретенції доволі різноманітні: затримка прорізування може бути викликана недорозвиненням щелепних кісток, неправильним розташуванням зачатка, зрощенням з коренем сусіднього зуба, нерозсмоктуванням коренів молочних зубів, патологічними змінами щелепи коло ретенованого зуба (кісткове розростання або новоутворення), ненормальним положенням ретенованого зуба; раннім видаленням молочних і зсувом у цьому напрямку сусіднього постійного зуба. Наприклад, при видаленні п'ятого молочного зуба перший постійний моляр, як правило, зміщується й займає місце другого премоляра.
2. Ретенція молочних зубів - велика рідкість, а популяційна частота постійних дорівнює 4,6-6,5%. Однак, установлено, що ретенованими можуть бути другі молочні моляри з одночасною затримкою в кістці зачатків постійних премолярів.
3. Якщо ретенований зуб розташований неправильно, а також, якщо для нього немає достатнього місця в лунці (альвеолі) і в нього зруйнована кісткова тканина шийки, то у таких випадках проводиться видалення ретенованого зуба.
У випадку, якщо ретенція зуба призводить до запальних процесів у м'яких тканинах ясна або в тканинах самого зуба й сусідніх з ним зубів, то, як правило, також проводиться видалення ретенованого зуба.
Якщо коронку ретенованого зуба видно досить добре, видалення проводиться за допомогою щипців або штиковидного елеватора. Якщо коронку зуба не видно, то проводиться операція випилювання зуба за допомогою бормашини.
Варто пам'ятати, що видалення ретенованого зуба - захід, хоча й крайній, але в багатьох випадках досить необхідний, більше того - найчастіше це єдино можливий варіант вирішення проблеми.
4. Лікування ретенції залежить від кількості відсутніх зубів і від виду аномалій прикусу, яка виникла на тлі даної патології. При ретенції окремих постійних зубів, у разі наявності відповідного тимчасового зуба і відповідності порушень прикусу, тимчасовий зуб необхідно зберегти. При втраті тимчасового зуба, дефект зубного ряду підлягає протезуванню.
У дітей з ретенцією окремих постійних зубів і відсутності ефекту в зубному ряді внаслідок зсунення сусідніх зубів, лікування не потрібне. Формується прикус із рідко розміщеними зубами у фронтальній ділянці, що цілком прийнятно з естетичних позицій.
При частковій ретенції, з появою дефекту зубного ряду, проводиться протезування. Виготовляються часткові знімні протези, які по мірі росту дитини підлягають заміні кожні 8-12 місяців.
Лікування дітей з повною ретенцією тимчасових і постійних зубів складається з виготовлення повних змінних протезів. Протезування проводиться з 3-х років. Протез підлягає заміні по мірі росту щелеп.
У дітей з частковою адентією і аномалією прикусу спочатку застосовуються ортодонтичні методи лікування, які завершуються дитячим профілактичним протезуванням.
Позакомплектні зуби підлягають видаленню, так як вони заважають прорізуванню комплектних зубів, викликають їх ретенцію. Для стимуляції прорізуванню ретеновидних позакомплектних і комплектних зубів фіксують на щелепі дитини змінний протез з функцією стимуляції росту. Протез на 1-2 мм. підвищує прикус в ділянці дефекту. Регулярне користування протезом сприяє прорізуванню позакомплектного зуба (зазвичай потягом року), який відразу після прорізування видаляється, і тим самим створюються умови для прорізування комплектного зуба. Ретеновані позакомплектні зуби можуть видалятися оперативним шляхом під контролем рентгенівського знімка.
Високий відсоток поширеності постійних зубів, що вчасно не прорізалися, диктує необхідність раннього виявлення затримки прорізування й ретенції на основі прогностичних ознак (звуження щелеп, передчасне видалення молочного зуба без подальшого протезування, затримка зміни молочного зуба й ін.).
Для стимулювання прорізування постійних зубів, що затрималися, рекомендується застосування функціональних апаратів без роз'єднання прикусу.
Відхилення зуба, що затримався, від осі прорізування і його глибоке розташування є показанням до оголення коронки з наступною нормалізацією положення зуба шляхом механічного ортодонтичного переміщення.
Після оголення коронки високо розташованого ретенованого зуба припустима фіксація активного елемента в довільному положенні. Фіксація брекета в правильній позиції проводиться після переміщення зуба на величину коронки.
Для переміщення зубів, що вчасно не прорізалися, у період змінного прикусу переважніше використати знімні пластинкові апаратури, а в постійному прикусі - еджуайс-техніку. Використовувана при переміщенні навантаження не повинна перевищувати 25-30 грам.
Для контролю за станом фіксуючої здатності періодонта при ортодонтичному переміщенні необхідно використати динамометр.
5. Проведення комп'ютерної томографії дозволяє визначити: просторове розташування ретенованого зуба, його розміри й форму, виразність деформації.
Проведення комп'ютерної томографії уможливлює обґрунтувати наявність вільного місця й напрямок внутрікісткового переміщення ретенованого зуба, розширює можливості переміщення ретенованих зубів.
Спосіб прогнозування лікування ретенції постійних зубів, дозволяє внести позитивні зміни в традиційні схеми діагностики й лікування даної патології. Поставлена проблема досягається проведенням комп'ютерної томографії верхньої щелепи, дозволяє дати обґрунтування для комп'ютерного моделювання форми зубної дуги з обов'язковим урахуванням мезіально-дистальних діаметрів коронок зубів, визначити кут нахилу вертикальної осі ретенованого зуба й об'єктивно визначити розрахункову величину вільного місця зубного ряду, необхідну для його виведення.
Алгоритми лікування аномалій положення й строків прорізування постійних зубів, що включають у себе обов'язкове сполучення високотехнологічних методів діагностики, способу прогнозування і комплексного (хірургічного, ортодонтического, терапевтичного й ортопедичного), лікування дозволяють одержувати високо ефективні клінічні результати.
Таким чином, було досягнуто цілі роботи, поставлені перед проведенням дослідження.












СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Аникиенко, A.A. Клинические проявления и этиология нарушений прорезывания постоянных зубов / A.A. Аникиенко // Ортодонтия. 2000. - № 1-2. – С. 57-60.
2. Бардавил, Д.Е. Тактика ортодонта при ретенции отдельных зубов / Д.Е. Бардавил, В.А. Тугарин // Ортодонтия. №3 2000. - № 3. – С. 43-48.
3. Безвестный Г.В. Способ диагностики ретенции верхних и нижних 3-их моляров // Новые методы диагностики и результаты их внедрения в стоматологическую практику: Тр. ЦНИИС. -М., 1991. -С. 198-200.
4. Вернадский Ю. И. Основы хирургической стоматологии.- Киев, 1998.
5. Бондарец Н.В. Стоматологическая реабилитация детей и подростков при врожденном частичном отсутствии зубов: автореф. дис. . канд. мед. наук. -М., 1990.-24 с
6. Братин, Е.А. Комплексная реабилитация пациентов с нарушениями окклюзии зубных рядов / Е.А. Брагин, Е.А. Вакушина // Ортодонтия. 2002. -№3.-С. 9-13
7. Брагин, Е.А. Восстановление элементов и функции зубочелюстной системы ортопедическими методами лечения : автореф. дис. . д-ра мед. наук / Е.А. Брагин. Воронеж, 2003. - 51 с.
8. Будкова, Т.С. Ретенция зубов, план и прогноз лечения / Т.С. Будкова, И.Ю. Жигурт, Ф.Я. Хорошилкина // Новое в стоматологии. 1997. -№ 1 (спец. вып.). - С. 46-53.
9. Вакушина, Е.А. Распространенность, диагностика и лечение зубочелюстных аномалий и деформаций в подростковом и юношеском возрасте : автореф. дис. . канд. мед. наук / Е.А. Вакушина. Ставрополь, 1999 .-22 с.
10. Вакушина, Е.А. Нормализация окклюзии при лечении двусторонней ретенции клыков / Е.А. Вакушина, Е.А. Брагин // Ортодонтия. -2003. -№ 4. С. 6-10.
11. Вакушина, Е.А. Повышение эффективности методов диагностики и лечения пациентов с ретинированными зубами / Е.А. Вакушина, М.О. Десятникова // Новое в теории и практике стоматологии : сб. науч. работ. -Ставрополь, 2003.
12. Василевская З.Ф, Мухина А. Деформация зубо-челюстной системы у детей. –Киев,1975.-с.55.
13. Волчек, Д.А. Комплексное лечение ретенции клыков на верхней челюсти / Д.А. Волчек // Ортодонтия. 2005. - № 3. - С. 40-44.
14. Волчек, Д.А. Современные методы обследования пациентов с ретенцией клыков верхней челюсти / Д.А. Волчек // Ортодонтия. 2006. - № 1. - С. 24-26..
15. Галенко, В.В. Диагностика и лечение аномалий со сверхкомплектными и ретинированными зубами / В.В. Галенко // Ортодонтия. Методы профилактики, диагностики и лечения : тр. ЦНИИС. -М, 1990.-С. 90-93.
16. Галенко В.В. Задержка прорезывания зубов. Этиология, клиника, лечение.-Автореф.дис.канд.мед.наук.-Киев 1986.-с.21
17. Гниломедов, H.A. Перемещение в зубной ряд ретинированного центрального резца / H.A. Гниломедов, Г.А. Секлетов // Стоматология. -1990. -№ 4. С. 87-88.
18. Дорошенко С.И., Ращенко Н.В. Методы стимуляции в комплексном лечении больных с ретенированными зубами.-ЦНИС.-Москва,1984.-с.98
19. Жигурт, Ю.И. План и прогноз лечения при лечении ретенции зубов : автореф. дис. . канд. мед. наук /Ю.И. Жигурт. М., 1994. -23 с.
20. Збарж, Я.М. Ортопедична стоматология / Я.М. Збарж, Ю.М. Александрова. Киев, 1997.
21. Ильина, С.Б. Этиология ретенции у детей / С.Б. Ильина, Р.А. Гальперина // Материалы II Международ, конф. Челюстно-лицевых хирургов. –СПб., 1996. С. 2.
22. Кирейчук, В.П. Ретенция зуба: рентгенологические подходы / В.П. Киречук, O.A. Субботина // 100 лет открытия рентгеновских лучей : тез. Докл. Науч.-практ. Конф. Кемерово, 1995. – С. 35-36.
23. Криштаб С.И.Ортопедическая стоматология .-Киев:Вища школа ,1986.-с.339
24. Криштаб С.И., Василевская З.Ф., Мухина А.Д., Неспрядько В.П. Лечение зубочелюстных деформаций. -Киев: Здоровья, 1982. -188с.
25. Лекции по ортопедической стоматологии. Ибрагимов Т.И., Большаков Г.В., Марков Б.П. и др. / Под ред. Т.И. Ибрагимова. Киев, 2010.
26. Нападов, М.А. Ортодонтический атлас. Этиология, патогенез и профилактика деформаций зубочелюстной системы / М.А. Нападов. — Киев, 1967..
27. Недбай, A.A. Диагностика и лечение ретенции резцов / М.А. Недбай, В.А. Кукушкин, A.A. Айвазян // Ортодонтия. 2001. - № 2. – С. 3537.
28. Недбай, A.A. Ретенция резцов. Клиника, диагностика, лечение : дис. . канд. мед. наук / A.A. Недбай. -М., 2003. 148 с.
29. Неспрядько, В.П. Патогенез, клиника и лечение непрорезавшихся зубов : автореф. дис. . д-ра мед. наук / В.П. Неспрядько Киев, 1985 — 28 с.
30. Руководство по ортодонтии / Под ред. Ф.Я. Хорошилкиной. М., 1999.-760 с.
31. Силин, A.B. Лечение ретенции отдельных зубов / A.B. Силин, Э.С. Оганян // Пародонтология. 1998. - № 4. – С. 25-26.
32. Справочник по стоматологии / Под ред. В.М. Безрукова. — М., 1998.-656 с.
33. Степанов, Г.В. Комплексное лечение при ретенции отдельных зубов : дис. . канд. мед. наук /Г.В. Степанов. — М., 2000. 194 с.
34. Хорошилкина, Ф.Я. Руководство по ортодонтии / Ф.Я. Хорошилкина. М., 1982. – 464 с.
35. Andreasen, G.F. Laboratory and clinical analyses of nitinol wire / G.F. Andreasen, R. Morrow.
36. Attin, T. Properties of resin-modified glass-ionomer restorative materials and two polyacid-modified resin composite materials / T. Attin // Quintessence Int. 1996. – Vol. 27, № 3. – P. 203-209.
37. Becker, A. Success rate and durations of orthodontic treatment for adult patients with palatally impacted maxillary canines / A. Becker, S. Chaushu // Am. J. Orthod Dentofacial Orthop. 2003. – Vol. 124, № 5. – P. 509-514.
38. Brown, N.L. Spontaneous improvement in position of canines from apparently hopeless positions / N.L. Brown, J.R. Sandy // Int. J. Paediatr. Dent. -2001.-Vol. 11, № l.-P. 64-68.
39. Carroll, W.J. The effects of the Le Fort I osteotomy on the periodontium / W.J. Carroll, R.H. Haug, N.F. Bissada et al. // J. Oral Maxillofac Surg. 1992. – Vol. 50, № 2. – P 128-32.
40. Dawson, P.E. Evaluation, diagnosis and treatment of occlusal problems / P.E. Dawson. 2-nd ed. – 1988. – 680 p.
41. Ericson, S. CT diagnosis of ectopically erupting maxillary canines-case report / S. Ericson, J. Kurol // European J. Orthodontics. 1988. – Vol. 10, № 2. –P. 115-121.
42. Flint, DJ. A diagnostic comparison of panoramic and intraoral radiographs / DJ. Flint, E. Paunovich, W.S. Moore et al. // Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod. 1998. – Vol. 85№ 6. – P. 731-5.
43. Gahleitner, A. Dental magnetic resonance tomography (dental MRI) as a method for imaging maxillo-mandibular tooth retention structures / A. Gahleitner, C. Nasel, S. Schick et al. // Rofo. -1998. Vol. 169, № 4. – P. 424-428.
44. Harris, E.F. Maxillary Incisor Crown Root. Relationships in different Angle Malocclusion / E.F. Harris, S. Hassankiadeh, J.H. Harris // Am. J. O. -1993.-Vol. 103.-P. 48-53.
45. Ishihata, K. Three-demensional analysis of facial morphology of patients with fatial asymmetry / K. Ishihata // J. Jpn. Stomatol Soc. 2003. – Vol. 52.-P. 109-123.
46. McDowell, E.H. The skeletodental adaptations t deep bite correction /E.H. McDowell, I.M. Baker // Am. J. Orthod Dentofacial Orthop. 1991. –Vol. 100, №4.-P. 370-375.
47. Raineri, W.A. Innovations in Class II orthodontic correction / W.A. Raineri // N.Y. State Dent J. 1994. – Vol. 60, № 5. – P. 40-42.
48. Zimmerman, R.A. Pediatric craniocervical spiral CT / R.A. Zimmerman, D.A. Gusnard, L.T. Bilaniuk // Neuroradiology. 1992. – Vol. 34. –P. 112-116.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
400





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.