У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Організація профільного та допрофільного навчання в сучасній школі
Количество страниц 70
ВУЗ СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2011
Бесплатно скачать 22185.doc 
Содержание ЗМІСТ
Вступ …………………………………………………………………………….. 3
Розділ 1. Теоретичний аналіз світового досвіду профільної диференціації навчання ………………………………………………………………. 6
1.1. Досвїд профільної диференціації навчання в країнах західної Європи, США та Росії …………………………………………………..6
1.2. Аналіз напрямів та форм організації профільного навчання …………………………………………………………………………… 11
1.3. Особливості організації допрофільного навчання в сучасній школі……………………………………………………………………. 17
Розділ 2. Концепція модернізації управлінської інфраструктури профільної школи ………………………………………………………………………………33
2.1. Профільна загальноосвітня підготовка в системі початкової та середньої професійної освіти …………………………………………………… 33
2.2. Етапи модернізації профільного навчання в сучасній школі ………. ……………………………………………………………………………. 35
2.3. Експериментальна апробація моделі організації профільної та допрофільної підготовки в системі гімназійної освіти ……………… 38

Висновки ………………………………………………………………………. 47

Бібліографія …………………………………………………………………….. 52
Додатки ………………………………………………………………………… 54



Вступ
Актуальність дослідження. Особистісно орієнтований підхід до навчання передбачає максимально можливу індивідуалізацію процесу, забезпечення можливості реалізації запитів та обдарувань особистості, тобто учень розглядається як суб’єкт освіти, а не об’єкт постійного, іноді надмірно докучливого педагогічного впливу. Спостерігається тенденція не до формування особистості зі сторони вчителя, за заданою готовою формою, а до вільного розвитку дитини згідно з принципом природовідповідності, її інтересами й здібностями. Отже, роль учителя полягає в створенні оптимальних умов для успішного розвитку індивідуальних здібностей, виявленні нахилів, задатків, допомоги в самовизначенні - спочатку у виборі профілю навчання, а потім і у виборі сфери професійної діяльності.
Ідея профільності старшої школи вже не викликає сумніву серед педагогів. Її реалізація передбачає попереднє самовизначення підлітка, здійснення відносно відповідального для нього кроку – вибору спрямування профілю власної навчальної діяльності. Отже, цей етап, етап допрофільної підготовки, не менш важливий для дитини, ніж етап профільної підготовки.
У свою чергу допрофільна підготовка – це система психологічної, педагогічної, інформаційної й організаційної діяльності, яка сприяє самовизначенню учнів відносно профілів подальшого навчання і сфери професійної діяльності [5, с.120].
За Концепцією профільного навчання, допрофільна підготовка здійснюється у 8-9-х класах з метою професійної орієнтації учнів, сприяння у виборі ними напряму профільного навчання в старшій школі [2, с.12]. Проте відбір змісту навчання, врахування характеру навчальної діяльності учнів, основні завдання допрофільної підготовки у 8-х і попередніх класах, а згодом і в 9-х класах, на наш погляд, дещо відрізняються. До 9-го класу основне завдання допрофільної підготовки є діагностично-прогностичне. Воно зводиться в основному до діагностики рівня реальних навчальних досягнень учнів основної школи, психодіагностики з метою визначення галузей інтересів, нахилів і здібностей учнів. На цьому етапі навчання спостерігається велика розбіжність інтересів і гнучкість уподобань учнів щодо навчальних предметів, напрямів прикладання інтересів. Учням цього віку властива різка зміна захоплень, вони шукають себе – відвідують спочатку різноманітні гуртки і факультативи, але поступово кількість останніх зменшується, інтереси стають більш стабільними.
Як відомо, провідними компонентами в структурі спеціальних (професійних) здібностей є такі якості людини, як інтереси, потреби, мотиви, нахили і деякі показники індивідуально-типологічних властивостей (наприклад, рівень нервового збудження). У структурі особистості підліків ці якості вже достатньо виражені. Тож учителям і шкільним психологам з метою запобігання стихійній диференціації навчання і для визначення вищезазначених якостей варто застосовувати прості експресивні методики, а саме: диференціально-діагностичне опитування, діагностичну бесіду, експертний аналіз навчальної та позанавчальної діяльності [1, c.123]. Це допоможе виявити домінуючі інтереси підлітків, а учням відповідно визначитись хоча б за галузями знань. Із цією метою школа має надати право кожному учневі 5-8-х класів обрати факультативи чи гуртки за такими орієнтовними напрямами змісту:
- природа–людина;
- людина–техніка;
- людина–людина;
- людина–знакова система;
- людина–мистецтво.
На наш погляд, аналіз проблеми пошуку оптимальних напрямів та форм профільної та перед профільної підготовки, допоможе не тількі в виконанні завдань сформульованих в Концепції профільного навчання, але й допоможе в розробці новіх вимог до управлінської інфраструктури профільної школи.
Актуальність вказаної проблеми та недостатність її розробленості зумовило обрання теми нашого дослiдження: «Організація профільного та допрофільного навчання в сучасній школі».
Об'єктом дослідження є процес організації допрофільного і профільного навчання, як в загальноосвітніх навчальних закладах, так і в школах нового типу.
Предметом дослідження є етапи модернізації профільного та допрофільного навчання в загальноосвітніх навчальних закладах і в школах нового типу.
Мета дослiдження: теоретично обґрунтувати та експерементально перевірити особливості організації та модернізації допрофільного і профільного навчання, як в загальноосвітніх навчальних закладах, так і в школах нового типу.
Вiдповiдно до мети визначено основні завдання дослідження:
1. Висвітлити досвїд профільної диференціації навчання в країнах західної Європи, США та Росії;
2. Проаналізувати провідні напрями та форми організації профільного навчання;
3. Визначити особливості організації допрофільного навчання в сучасній школі;
4. Охарактеризувати профільну загальноосвітню підготовку в системі початкової та середньої професійної освіти;
5. Розкрити етапи модернізації профільного навчання в сучасній школі;
6. Розробити модель організації профільної та допрофільної підготовки в системі гімназійної освіти .
Теоретичне значення дослідження полягає в тому, що:
- обґрунтовано необхідність модернізації допрофільного і профільного навчання, як в загальноосвітніх навчальних закладах, так і в школах нового типу;
- уточнено сутність поняття «профільне» та «допрофільне навчання» ;
- визначено провідні етапи модернізації допрофільного і профільного навчання.
Практичне значення дослідження визначається тим, що:
- побудована й теоретично обґрунтувана модель організації профільної та допрофільної підготовки в системі гімназійної освіти;
Методи дослiдження. Для розв'язання поставлених завдань були використані наступні методи: а) теоретичні: вивчення педагогічної, психологічної, історичної, філософської, соціологічної літератури та інших джерел з досліджуваної проблеми; порівняння та узагальнення передового педагогічного досвіду; б) емпіричні: діагностичні (інтерв'ювання, бесіди); обсерваційні (пряме і непряме спостереження); прогностичні (моделювання, експертні оцінки).
Апробація основних положень дослідження здійснювалась на вузівській науковій конференції для магістрантів «
Структура та обсяг дослідження. Робота складається зі вступу, двох розділів, загальних висновків, списку використаної літератури. Загальний обсяг роботи - сторінок.
Список литературы Література

1. Каверина Р. Изучение способности школьников – основа профориентации //Народное образование. – 2001. - №5. – С.129-136.
2. Концепція профільного навчання в старшій школі (проект). – К. – “Острозька академія”. – 2003. – 16 с.
3. Кукова Г.Г., Румянцева Н.Е. Об изменении структуры школьных курсов физики и химии в связи с переходом на концентрические программы //Концентризм и уровневая дифференциация в процессе обучения: Материалы и сообщения научно-практической конференции. Ярославль: ЯрИПКРО, 1997. – С.40.
4. Курганов С. Построение подростковой школы //Народное образование. – 2002. - №1. – С.122-130.
5. Новожилова Н., Фирсова М. Курсы по выбору: отбор содержания и технологии проведения // Народное образование. – 2004. - №2. – С.120-129.
6. Локшина О. Старша школа в Європі: сучасний контекст // Шлях освіти. – 2003. - №2. – с.21-24
7. Локшина О. Профільна школа в зарубіжжі: стан і тенденції розвитку // Управління освітою. –2004.- №1. –с.8-11
8. Овчарук О. Сучасні тенденції розвитку змісту освіти в зарубіжних країнах // Шлях освіти. - №2.-2003.- с.17-21
9. Рыжаков М.В. Профильное обучение в зарубежных странах // Профильная школа. – 2003. -№1. – с.49-561.
10. Бех І.Д. Виховання особистості: [У 2 кн.] – Кн.2 Особистісно орієнтований підхід: науково-практичні засади. / Бех Іван Дмитрович – К.: Либідь, 2003. – 344
11. Гончаренко Н.Г. Школьный профориентационный центр в системе работы профильной школы // Профильная школа, 2007. – №3. – С.31-33.
12. Гончаров Н.К. О введении и фуркации в старших классах средней школы // Советская педагогика, 1958. – №6. – С.12-27 (С.18)
13. 4. Жафяров А.Ж.Концепция и учебные планы пропедевтики предпрофильного обучения // Профильная школа. 2007. – №1. – С.47-54. (С.48)
14. Кларин М.В. Технология обучения: образ и результат // школьные технологии, 2005. – №1. – С.11-20.
15. Климов Е.А. Введение в психологию труда. / Е.А.Климов – М.: МГУ, 1986. – 495 с.
16. Коновалов В.Е. Правовая психология. / В.Е.Коновалов – Харьков: ХГУ, 1990. – 198 с. -С.31
17. Липова Л Профільне навчання: Проблеми освіта і управління. / Липова Л., Малишев В., Паламарчук Т. – К.: 2007, Т.10. – №1. – С.49-55
18. Овчарук О. Профільне навчання в старшій школі // Стратегія реформування освіти в Україні: Рекомендації з освітньої политики. – К.: К.І.С., 2003. – С.57-81
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
300
Скачать бесплатно 22185.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.