У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Вплив особистісного простору подружжя на задоволеність шлюбом
Количество страниц 55
ВУЗ СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Год сдачи 2012
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОСОБИСТОГО ТА СІМЕЙНОГО ПРОСТОРУ В ШЛЮБІ 5
1.1 Розвиток психологічного простору та психологічної дистанції як його компонента в психологічних дослідженнях 5
1.2 Характеристика чинників, що визначають задоволеність і емоційну близькість у шлюбі 7
1.3 Загальна характеристика розвитку подружніх відносин 13
РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ 17
2.1 Характеристика вибірки і процедура дослідження 17
2.2 Методи та методики дослідження 18
РАЗДЕЛ 3. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ЇХ ІНТЕРПРИТАЦІЯ 23
3.1 Особливості задоволеності шлюбом та структури любовних відносин у подружжя 23
3.2 Психосемантичні особливості структурі сімейних відносин 24
3.3 Характеристика особливостей самовідношення та самоідентичності по відношенню до значущих особистостей 27
3.4 Відмінності в психологічних дистанціях чоловіка та дружини по відношенню до членів своєї родини 30
3.5 Особливості динаміки близькості у відносинах у подружній парі 32
3.6 Характеристика взаємовідносин в родині у сприйнятті учасників ІІдослідження 34
ВИСНОВКИ 38
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 41
ДОДАТКИ 44




ВСТУП

Згідно з показниками української статистики у 2010 році збільшилась кількість одружень і зменшилась кількість розлучень, та не дивлячись на це Україна як і раніше займає 3-те місце по кількості розлучень у Європі. З точки зору соціологів, позитивні тенденції на створення сімей пов’язані зі складною економічною ситуацією в країні. Люди приймають рішення жити сім’єю так як колективно можна забезпечити собі більш прийнятний рівень життя. Молода сім’я знаходиться у складному становищі, відсутність необхідного мінімуму для проживання, відсутність особистого місця проживання, так як в Україні збезпеченість житлом в двічі менша ніж у Європі, все це тягне за собою невдоволеність, конфлікти в молодій родині та розлучення як наслідок [1].
Беручи до уваги ситуацію в країні, слід звернути увагу не тільки на взаємовідносини між чоловіком та дружиною, а і на їх реалізацію в сучасних умовах. Спираючись на дослідження таких вчених як Л.С. Виготський [2], Е.І. Кузьміна [3], О.В. Петровський [4], К. Левін [5], О. Кронік, Є. Кронік [6], В.М. Ялторський, Н.Л. Сирота [7] можна стверджувати, що в цілому важливу роль у взаємовідносинах в подружжі грає психологічний простір і його границі.
Проблема дослідження даного феномена полягає в нечіткості та неоднозначності характеристик і властивостей вкладених в цей термін.
Розуміння можливостей, які відкриває можливість вільного встановлення та регулювання психологічної дистанції, як межі цілісності та безпеки особистості в подружжі здатне скорегувати несприятливі сімейні сценарії, закріпити позитивні установи на створення родини та готовності до шлюбу.
Мета даної роботи – виявити вплив особистісного простору подружжя на задоволеність шлюбом.
Обєкт дослідження – особистісний простір сімейної пари.
Предмет дослідження – характер впливу особистого простору подружжя на задоволеність шлюбом.
Задачі:
1. Проаналізувати літературу з проблеми психологічного простору у сім’ї та чинників здійснюючих вплив на нього.
2. Виявити відмінності в рівні задоволеності шлюбом.
3. Виявити відмінності в любовних взаємовідносинах за такими параметрами як близькість, пристрасть, відповідальність-зобов’язання між дослідницькими групами.
4. Виявити психосемантичні особливості структури сімейних відносин.
5. Охарактеризувати особливості сприйняття взаємовідносин подружжями та їх само ідентичності по відношенню до значущих особистостей.
6. Проаналізувати відмінності в динаміці психологічної близькості у сімейних парах та в психологічних дистанціях з членами родини.
В ході написання роботи були використані наступні методи: теоретичний аналіз літератури, емпіричний метод тестування (опитувальник на задоволеність шлюбом Ю.Е. Альошиної, методика «Тріада кохання по Стернбергу», методика «Семантичний диференціал», проективна методика «Соціально-символічні завдання», методика «Вимірювання психологічної дистанції», методика "Динаміка психологічної близькості у подружжі", проективна методика «Малюнок сім’ї») та методи математико-статистичної обробки даних (параметричний критерій Ст’юдента для двох залежних вибірок, факторний аналіз та кутове перетворення Фішера).
Вибірку склали 30 сімейних пар середній вік яких 40 років. Дослідження проводилось при сприянні соціальної організації багатодітних матерів «АММА» Київського району м. Харкова.
Список литературы ВИСНОВКИ

Згідно з поставленими цілями і задачами були зроблені наступні висновки:
1. Психологічний простір особистості це динамічна складова особистості. Розгляд даного компоненту здійснювався різними вченими в контексті з іншими складовими, у зв’язку з цим кожна психологічна школа мала свої терміни під якими розуміється психологічний простір особистості. В цілому під даним поняттям розуміється простір особистості, кордон якого визначає цілісність особистості і регулює процеси взаємопроникнення «фактів» при взаємодії особистості та навколишнього середовища. Кордон в даному випадку розглядається як кінцева точка психологічної дистанції.
2. Значущих відмінностей в параметрі задоволеність шлюбом між порівняльними групами виявлено не було. З нашої точки зору це може бути свідченням залежності рівнів задоволеності шлюбом один від одного, тобто спостерігається задоволеність шлюбом у сімейних парах в границях одного рівня.
3. За такими характеристиками взаємовідносин між чоловіками та дружинами як інтимна близькість, пристрасть та відповідальність-зобов’язання значущих відмінностей виявлено не було. З нашої точки зору це пов’язано зі схожими відносинами одружених один до одного, так як присутність пристрасті, інтимної близькості, довіри, відповідальності за іншого не можливо без взаємного обміну ними.
4. Було виділено факторну структуру психосемантичного простору родини, притаманну кожній з досліджуваних груп. В групі дружин вона включає до себе такі фактори: «Сприйняття себе» та «Ідентифікація з чоловіком». З нашої точки зору це говорить про ідентифікацію себе з дружиною, сприйняття себе максимально наближеними до ідеалу, ідентифікують себе з роллю чоловіка в родині. З цієї позиції дружина набуває чоловічих якостей і з ними ж характеризує себе як ідеальна особистість та ідеальна дружина. Ідеальна родина може бути при умові присутності ідеального чоловіка, а вони ототожнюють себе з його роллю.
В групі чоловіків було виділено 2 фактори «Розподіл ролей в родині», «Образ родини». З нашої точки зору це свідчить про сприйняття себе як неповторної особистості. Для них досить бути ідеальними особистостями, тоді як дружина є ідеальною і разом з цим несе в собі чоловічі якості. Ідеальна родина може бути при умові присутності ідеального чоловіка, роль якого бере на себе дружина, через це реалізується ілюзія ідеальної родини.
5. В результаті аналізу психологічної близькості були отримані наступні значущі відмінності: симбіотична близькість з мамою та батьком з боку дружин, з мамою та батьком чоловіка симбіотична близькість більш притаманна чоловікам, близькість з сестрою, братом чоловіка та близькість з сестрою дружини, для даного контакту характерна як оптимальна і рідко симбіотична. Значущих відмінностей по таким характеристикам як близькість з чоловіком, дружиною та дітьми виявлено не було, що свідчить про однакове відношення чоловіка до дружини і навпаки. Більшість чоловіків та дружин характеризують близькість один з одним, відповідно, як симбіотичну.
По відношенню до відмінностей у сприйнятті власної родини були отримані значущі відмінності по наступним параметрам: контакт з чоловіком, контакт с дітьми, схематичне зображення малюнка, реалістичне зображення малюнка, присутність на малюнку позитивних та негативних емоцій З нашої точки зору це свідчить про: присутність у дружин потреби в близькому контакті (психологічному і фізичному), присутність матері в повсякденному житті дитини більша ніж у їх чоловіків, також їм менш властивий прояв як позитивних так і негативних емоцій.
6. В результаті аналізу психологічної динаміки у чоловіків та дружин були визначені значущі відмінності по максимальним показникам близькості та по рівню близькості. У 63% подружніх пар був виявлений однаковий рівень близькості. З нашої точки зору це може бути пов’язано з гармонійними відносинами. Дружинам більш притаманно оцінювати близькість максимально на відміно від чоловіків. По таким параметрам як динаміка близькості та близькість в перспективі значущих відмінностей виявлено не було, це може бути свідченням схожих поглядів на подальший розвиток близькості в парі в перспективі, а також про схожість в потребах по відношенню до близькості. Розглядаючи динаміку психологічної близькості у дослідницьких групах було виявлено розбіжності по середньому рівню психологічної дистанції між «Я» і робочим колективом, а також по близькій психологічній дистанції між «Я» і «інший».
За такими параметрами як: авторитет в сім’ї, сприйняття себе, бачення себе в просторі між роботою, сім’єю та друзями, близькість з чоловіком (дружиною), роботою та друзями, психологічній простір сім’ї значущих відмінностей виділено не було, що може свідчити про утримання доцільної дистанції між собою колективом для найбільш комфортної, продуктивної роботи в колективі, а також для розвитку власної особистості.





СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Становище сімей в Україні за підсумками 2000-2009 років / Мі-во України у справах сім’ї, молоді та спорту. ― К. ― 2010. ― 226 с.
2. Выготский Л.С. Психология развития человека / Л.С. Выготский. ― М.: Эксмо. ― 2005. ― 1136 с.
3. Кузьмина Е. И. Психология свободы. Теория и практика / Е. И. Кузьмина. ― 2007. ― 338 с.
4. Петровский В.А. Личность в психологии / В.А. Петровский. ― Ростов на-Дону. ― 1996.―228 с.
5. Левин К. Теория поля в социальных науках / К. Левин. ― СПб.: Питер. ― 2000. ―368 с.
6. Кроник А.А. Психология человеческих отношений / А.А. Кроник, Е.А. Кроник. ― Дубна: Феникс, Когито-Центр. ― 1998.― 224 с.
7. Калмыкова О.И. Психологическая дистанция как показатель успешности педагогического взаимодействия в системе учитель-подросток: дис. ... канд. психол. наук: 19.00.07 / О.И. Калмыкова. ― Ставрополь. ― 2001. ― 182 c.
8. Нартова-Бочавер К. Психологическое пространство личности: Монография / К. Нартова-Бочавер. ― М.: Прометей. ― 2005. ― 312 с.
9. Кузьмина Е.И. Познание свободы: продолжение пути / Е.И. Кузьмина: учеб. пособие для вузов. ― Ульяновск.― 1997. ―195 с.
10. Рубинштейн С. Л. Основы общей психологии / С. Л. Рубинштейн. — СПб.: Питер Ком. ― 1999. — 679 с.
11. Парыгин Б.Д. Социально-психологический барьер и его функции. / Парыгин Б.Д. ― Л.: ЛГПИ. ― 1974. ― 221 с.
12. Рубинштейн С.Л. Человек и мир / С.Л. Рубинштейн. ― М.: Наука. ― 1997. ― 197 с.
13. Абрамова Г.С. Возрастная психология: Учеб. Пособие для студентов вузов / Г.С. Абрамова. ― М.: Издательский центр «Академия». ― 1997. ― 704 с.
14. Sternberg, Robert J .A triangular theory of love / Sternberg, Robert J.― Psychological Review. ― Vol 93(2). Apr 1986. ― 135 с.
15. Навайтис Г. Семья в психологическом консультировании / Г. Навайтис. — Калининград. ― 1999. ―224 с.
16. Кроник А.А. В главных ролях: вы, мы, он, ты, я. Психология значимых отношений / Е.А. Кроник. ― В М. ― 1989. ― 230с.
17. Немов Р.С. Психология: Учеб. для студ. высш. пед. учеб. Заведений / Р.С. Немов. ― В 3 кн. — 4-е изд. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС. ― 2003. ― 651 с.
18. Сатир В. Как строить себя и свою семью / В. Сатир. ― М.― 2000. ― 288 с.
19. Эйдемиллер Э. Психология и психотерапия семьи / Э. Эйдемиллер, Э. В. Юстицкис. — СПб. ― 1999.― 672 с.
20. Лаптенок С.Д. Советская семья: социально-этические проблемы / С.Д. Лаптенок. ― Мн., Беларусь. ― 1985. ― 176 с.
21. Сысенко В.А. Супружеские конфликты / Сысенко В.А. ― 2-е изд., Издательство: Мысль. ― 1989. ― 176с.
22. Шнейдер Л. Б. Психология семейных отношений / Шнейдер Л. Б. ― М.: Апрель-Пресс, изд-во ЭКСМО-Пресс. ― 2000. ― 736 с.
23. Столин В.В. Самосознание личности / В.В. Столин. ― М.: Изд-во Моск. ун-та. ― 1983. ―84 с.
24. Гозман Л.Я. Психология эмоциональных отношений / Гозман Л.Я. ― М., 1987. ― 175 с.
25. Психология семейных отношений с основами семейного консультирования / под ред. Е. Г. Силяевой. ― М.: Издательский центр Академия. ― 2002. ― 192 с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
300





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.