У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Слідчий суддя в Україні
Количество страниц 113
ВУЗ КПИ
Год сдачи 2014
Содержание ЗМІСТ:

ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1 6
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАВОВОГО СТАНОВИЩА СЛІДЧОГО СУДДІ У КРИМІНАЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ 6
1.1 Місце й роль слідчого судді в кримінальному процесі 6
1.2 Генезис правового становища слідчого судді у країнах континентальної системи права 13
1.3 Функції слідчого судді в кримінальному процесі 27
1.4 Елементи правового статусу слідчого судді 38
1.5 Порядок призначення 44
РОЗДІЛ 2 48
ПОВНОВАЖЕННЯ СЛІДЧОГО СУДДІ В КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ 48
2.1 Засоби забезпечення кримінального провадження 48
2.2 Досудове розслідування 56
2.2.1 Слідчі (розшукові) дії 62
2.2.2 Положення про негласні розшукові дії 68
2.3 Порядок розгляду скарг на дії, бездіяльність та рішення особи, слідчого чи прокурора під час досудового розслідування 74
2.4 Оскарження рішень слідчого судді 82
РОЗДІЛ 3 85
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ЯК СУБ’ЄКТ КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ДОКАЗУВАННЯ 85
3.1 Специфіка предмету кримінально-процесуального пізнання слідчого судді та його межі 85
3.2 Правові вимоги до рішень слідчого судді 95
ВИСНОВОК 104
ЛІТЕРАТУРА 107







ВСТУП

Актуальність теми. Прийняття 13 квітня 2012 р. нового кримінального процесуального закону України стало однією зі знакових подій у реформуванні кримінальної юстиції. Закріпивши у Кримінальному процесуальному кодексі України (далі – КПК) демократичні та гуманістичні засади здійснення кримінального судочинства, законодавець забезпечив функціонування надійних механізмів захисту і правової допомоги, а також передбачив створення такого механізму здійснення правосуддя, за якого суд не лише посідатиме центральне місце як орган судової влади, наділений винятковим правом від імені держави вирішувати в судовому розгляді питання про винуватість або невинуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, а й здійснюватиме контрольні функції під час досудового кримінального провадження. Запровадження інституту слідчого судді, який контролюватиме діяльність органів досудового розслідування та братиме безпосередню участь у кримінальному провадженні, навряд чи повністю унеможливить вплив на учасників кримінального провадження з боку органів досудового розслідування, але значно зменшить кількість таких випадків, що на сьогодні, як свідчить практика Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ), є дуже актуальним.
Питання судового контролю, з огляду на введення словосполучення «судовий слідчий» ще за часів Російської імперії – у період судової реформи 1864 р. , – є предметом наукових досліджень вчених-правознавців вже досить давно. Так, проблеми судового контролю досліджували такі вчені, як В. Ф. Бойко, В. С. Зеленецький, О. В. Кондратьєв, В. Т. Маляренко, О. Р. Михайленко та інші. Окремі питання компетенції слідчого судді розглядали В. Д. Бринцев, Ю. М. Грошевий, М. А. Погорецький, А. Р. Туманянц, В. І. Шишкін і М. Є. Шумило. Разом із тим процесуальний статус слідчого судді у контексті КПК, зважаючи на його нещодавнє прийняття, практично не аналізувався вченими.
Об'єктом дослідження є теоретичні та практичні питання діяльності інституту слідчого судді в Україні.
Предмет дослідження складають правові норми українського (сучасного і раніше діючого) законодавства, що регулює процесуальну взаємодію слідчого судді із слідчими органами.
Метою дослідження було комплексне вивчення в рамках наук кримінально-процесуального права проблематики та створення на цій основі методики, яка розкриває особливості процесуального порядку взаємодії слідчого судді і слідчих органів на стадії досудового провадження.
У відповідності з метою, об'єктом і предметом дослідження були поставлені наступні завдання:
 Визначити місце й роль слідчого судді в кримінальному процесі;
 Розглянути генезис правового становища слідчого судді у країнах континентальної системи права;
 Визначити функції слідчого судді в кримінальному процесі;
 Охарактеризувати елементи правового статусу слідчого судді та порядок його призначення;
 Дослідити засоби забезпечення кримінального провадження;
 Дослідити етапи досудового розслідування, сідчі (розшукові) дії та положення про негласні розшукові дії;
 Дослідити порядок розгляду скарг на дії, бездіяльність та рішення особи,
 слідчого чи прокурора під час досудового розслідування;
 Визначити порядок оскарження рішень слідчого судді;
 Визначити специфіку предмету кримінально-процесуального пізнання слідчого судді та його межі;
 Визначити правові вимоги до рішень слідчого судді.
Методологія та методика дослідження. Методологічну основу дослідження становлять категорії матеріалістичної діалектики. В якості загальнонаукових і приватно-наукових методів пізнання в роботі використовувалися формально-логічний, історико-правовий, порівняльно-правовий, системний і конкретно-соціологічний аналіз.
Правовою базою дипломної роботи є норми чинного кримінально-процесуальне законодавства, закони та інші нормативні акти.
Структура дипломної роботи. Дипломна робота складається зі вступу, трьох розділів, загальних висновків та списку використаної літератури.
Список литературы ВИСНОВОК

Відповідно до проведеного дослідження автором були сформовані наступні висновки:
За новим КПК слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та у випадку, передбаченому статтею 247 цього Кодексу, - голова чи за його визначенням інший суддя Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, апеляційного суду області, міст Києва та Севастополя. З цього визначення можливо зробити висновок про те, що слідчим суддею може виступати виключно суддя загального місцевого суду першої інстанції, й лише щодо вирішення питань, пов’язаних з проведенням негласних слідчих (розшукових) дій, слідчим суддею за посадою виступає голова відповідного апеляційного суду, який може повністю чи частково делегувати своїх повноваження іншому судді цього суду шляхом ухвалення відповідного розпорядження.
У теорії вітчизняного кримінального процесу зміцнилася позиція, відповідно до якої всебічність, повнота і об'єктивність дослідження обставин справи з метою виявлення істини є властивість процесу з переважанням несостязательного, слідчого методу, який сформувався в континентальній системі права. У контексті ж обраної відповідно до Концепції судової реформи вектора розвитку вітчизняного законодавства і під впливом норм КПК принцип змагальності був поширений і на досудове провадження. Саме з цим слід пов'язувати відмову законодавця ряду країн СНД від закріплення в якості принципу процесу принципу всебічності, повноти і об'єктивності. У той же час комплексний аналіз УПК Франції, ФРН і ряду держав СНД вказує на можливе рішення даної проблеми, яке бачиться в розумному поєднанні цих двох принципів.
Перелік функцій слідчого судді достатньо яскраво демонструє, наскільки важливою і повноважною є ця особа в сфері кримінального провадження. Слідчий суддя – це суддя, уповноважений забезпечувати законність та обґрунтованість обмеження конституційних прав і свобод людини на досудовому провадженні по кримінальній справі, до компетенції якого належить прийняття рішення про застосування заходів кримінально-процесуального примусу, проведення слідчих та інших процесуальних дій, що обмежують конституційні права людини, розгляд скарг на дії (бездіяльність) та рішення слідчого чи прокурора, інше.
Основним призначенням слідчого судді є здійснення судового захисту прав і законних інтересів осіб, які приймають участь в кримінальному процесі, та забезпечення законності провадження по справі на досудових стадіях. Це зумовлює специфічний характер виконуваної ним кримінально-процесуальної функції, а саме: забезпечення законності та обґрунтованості обмеження конституційних прав і свобод людини на досудовому провадженні по кримінальній справі.
Згідно з КПК 2012 року, для здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні передбачено нового для кримінального процесу суб’єкта – слідчого суддю, який наділяється значною кількістю повноважень. Для чіткості і системності законодавчої регламентації у Главі 3 КПК 2012 року доцільно передбачити спеціальну статтю, яка б визначала процесуальний статус слідчого судді.
Новий КПК України розглядає слідчого суддю як особу, що спеціально уповноважується у передбачений законом спосіб, а саме шляхом обрання, на виконання певних визначених законом функції, й тому має дещо ширші повноваження, ніж інші судді. З огляду на це, законодавець декларує тезу, що слідчий суддя має бути особою, яка певною мірою спеціалізується на виконанні функцій слідчого судді, системно розвиваючи й поглиблюючи свої знання та навички в цій сфері, хоча й не будучи звільненою від виконання інших обов’язків судді.
Відповідно до статті 223 КПК, слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Новий КПК змінює ситуацію докорінно. Ті дії, які раніше називались оперативно-розшуковими, нині називаються негласними слідчими (розшуковими).
Лише слідчий суддя ухвалює рішення про втручання у приватне спілкування, проникнення в житло чи інше публічно недоступне приміщення, встановлення радіоелектронного засобу, спостереження за особою, аудіо- і відеоконтроль місця. Причому розглядає клопотання прокурора або слідчого про проведення слідчої дії й виносить відповідну ухвалу суддя апеляційного суду за місцем розташування органу досудового розслідування.
Оновлення нормативної регламентації кримінального провадження завдяки чинному КПК України від 13.04.2012 р. торкнулося і одного найбільш важливих напрямків кримінально-процесуальної діяльності у досудовому провадженні – судового контролю. Новим КПК введено нового суб’єкта цієї стадії, що здійснює судовий контроль – слідчого суддю; детально регламентовано порядок розгляду клопотань про надання судового дозволу на провадження слідчих (розшукових) дій та застосування заходів забезпечення кримінального провадження; уніфіковано судовий порядок розгляду та вирішення скарг у досудовому провадженні. Однак процедура розгляду та вирішення скарг слідчим суддею скарг детально не виписана: ч. 1 ст. 306 КПК закріпляє відсильну норму до правил судового розгляду.
Інститут оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора під час досудо¬вого провадження виступає як форма забезпечення, щодо розслідування всієї справи. При цьому слідчий суддя маючи повноваження, як для перегляду рішень, їх скасування та поновлення порушених прав, роз¬гляду скарг на дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, виконує правозахисну функцію щодо осіб в кримінальному процесі й забезпечувальну, щодо са¬мої справи.








ЛІТЕРАТУРА

1. Конституція України [Електронний ресурс]: ВР від 28.06.1996 № 254к/96-ВР, в редакції від 12.04.2012, підстава v009p710-12 – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр
2. Кримінальний процесуальний кодекс України [Електронний ресурс]: ВР від 13.04.2012 № 4651-VI, в редакції від 01.01.2013, підстава 5288-17 – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4651-17
3. Закон України «Про судоустрій і статус суддів» [Електронний ресурс]: ВР від 07.07.2010 № 2453-VI, в редакції від 01.12.2012, підстава 5288-17 – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/2453-17/page2
4. Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції» [Електронний ресурс]: ВР Декларація від 07.04.2011 № 3206-VI, в редакції від 12.08.2012, підстава 5083-17 – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3206-17
5. Закон України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» [Електронний ресурс]: ВР від 23.12.1993 № 3782-XII, в редакції від 19.11.2012, підстава 4652-17 – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3782-12
6. Лист «Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування» [Електронний ресурс]: ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 09.11.2012 № 1640/0/4-12 – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/v1640740-12
1. Загальна декларація Організації Об’єднаних Націй з прав людини від 10 грудня 1948 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_015.
1. Міжнародний пакт Організації Об’єднаних Націй про громадянські і політичні права від 16 грудня 1966 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_043.
1. Конвенція Ради Європи про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_004
2. Закон Латвийской Республики «О судебной власти» от 15 декабря 1992 года с изменениями на 30 апреля 2009. Режим доступа: // http://www.alex-lawyer.lv/zsud.htm
3. Резолюция 1685 (2009)1 O политически мотивированных злоупотреблениях в системе уголовного правосудия государств-членов Совета Европы
7. Аналіз правового статусу слідчого судді. [Електронний ресурс]: Публікація / Союз юристів Одеської області, 21.12.20012 р. – Режим доступу: http://spilka.od.ua/academicpublications/analiz-pravovogo-ststusu/
8. Бринцев В. Досудове слідство: судовий слідчий чи «следственный судья?» / В. Бринцев // Право України. – 1997. – № 7. –С. 5–12.
9. Боботов О.С. О судебном контроле за следствием в зарубежных странах // Юридиче-ский консультант. 1999. № 1. С. 25.
10. Быкова Е. Следственный судья во Франции // Российская юстиция. 1994. № 6. С. 59.
11. В Украине новый УПК с 20 ноября.[Электронный ресурс]: Публикация – Режим достпа: http://ord-ua.com/2012/11/19/v-ukraine-novyij-upk-s-20-noyabrya-obsudim-novyij-upk-v-komplekse/?page=42
12. Визнання слідчих (розшукових) дій недійсними за новим КПК України. Руденко М. П. [Електронний ресурс]: Стаття , 2013 – Режим доступу: http://www.lex-line.com.ua/?language=ru&go=full_article&id=1347
13. Головко Л.В. Дознание и предварительное следствие в уголовном процессе Франции / Л.В. Головко. – М., 1995.
14. Головко Л.В. Реформа уголовного процесса во Франции // Государство и право. 2001. № 8. С. 93
15. Гловюк І.В. Судова діяльність у досудовому прова¬дженні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.09 / І.В. Гловюк. – К., 2009. – 20 с.
16. Грошевий Ю. Проблеми удосконалення законодавства, що регулює кримінально-процесуальну діяльність // Вісник Академії правових наук України. – 2003. – № 2–3. – С. 690–700.
17. Гуценко К.Ф. Головко Л.В., Филимонов Б.А. Уголовный процесс западных государств. – М., 2002. С. 346.
18. Діяльність суду під час досудового провадження як одна із складових інституту оскарження. Ковалева Н.В.: Стаття / Часопис Академії адвокатури України – випуск 16, № 3 – 2012 – с. 1-4
19. Дикарев И. С. Правосудие и судебный контроль в уголовном процессе: соотношение понятий / И. С. Дикарев // Государство и право. – 2008. – № 2. – С. 45-51.
20. Дроздов Г. Судебный контроль за расследованием преступлений // Советская Юстиция. – 1992. – № 15–16. – С. 11–19.
21. Інститут слідчого судді за новим Кримінальним процесуальним кодексом України. Іваненко І. В. [Електронний ресурс]: Стаття/ Судова влада України – Режим доступу: http://court.gov.ua/sud2390/practice/uzagalnennja/0001/%
22. Калиновский К.Б. Уголовный процесс современных зарубежных государств. Учебное пособие. – Петрозаводск, 2000. С. 19.
23. Кримінальний процесуальний кодекс України [Електронний ресурс]: Науково-практичний коментар Тацій В.Я. – Х. : Право, 2012. – 844 с. Режим доступу: http://pidruchniki.ws/1233090949171/pravo/kriminalniy_protsesualniy_kodeks_ukrayini_naukovo-praktichniy_komentar_-_tatsiy_vya
24. КПК-2012: досудове слідство [Електронний ресурс]: Публікація – Режим доступу: http://ukr-advokat.org.ua/новий-кпк-досудове-слідство/
25. Колоколов Н.А. Статья 125 КПК РФ: сущность судебного контроля // Уголовный процесс. – 2009. - №6. – С. 3-11.
26. Кримінальний процесуальний кодекс України. Науково-практичний коментар / За загальною редакцією професорів В.Г. Гончаренка, В.Т. Нора, М.Є. Шумила. – К.: Юстініан, 2012. – 1224 с.
27. Кримінально-процесуальний кодекс України від 28 грудня 1960 р. № 1001-05 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1001-05.
28. Кримінальний процесуальний кодекс України. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Кримінального процесуального кодексу України». – К., 2012. – 376 с.
29. Ковалев Н.П. Заключение под стражу по решению суда в ряде европейских стран (Гер-ания, Италия, Англия, Франция) Режим доступа: //http://lawforum.kz/contents/zakljuchenie-pod-strazhu-po-resheniju-suda-v-rjade-evropeiskikh-stran-germanija-italija-anglija-francija/30/
30. Лазарева В.А. Судебная власть в уголовном судо¬производстве / В.А. Лазарева // Государство и право. – 2001. – № 5. – С. 49–56.
31. Лалиев А.И. Проблемы судебного обжалования действий (бездействия) и решений органов предварительного расследования: автореф. дис. ... к.ю.н. – Краснодар, 2011. – 26 с.
32. Лубенский А.И. Предварительное расследование по законодательству капиталистических государств. – М., 1977. С. 32.
33. Мядзелец О.А. Следственный судья в уголовном процессе России: за и против // Российская юстиция. 2008. № 6; Мельников В.Ю. Судебная реформа – некоторые вопросы судебного контроля // Российский судья. 2008. № 1;
34. Маляренко В. Головні напрями розбудови кримінального судочинства, структура і зміст майбутнього КПК України / В. Маляренко, П. Пилипчук // Право України. – 2000. – № 8. – С. 10–20.
35. Машовец А. О. Принцип состязательности и его реализация в предварительном следствии : дис. … канд. юрид. наук Урал. гос. юрид. акад. – Екатеринбург, 1994 – 184 с.
36. Міщенко С. М. Слідчий суддя як суб’єкт реалізації судового контролю під час здійснення досудового розслідування: окремі аспекти: Стаття / Часопис цивільного і кримінального судочинства № 6 (69), 2012 – с.88-94
37. Муратова Н.Г. Система судебного контроля в уголовном судопроизводстве: вопро-сы теории, законодательного регулирования и практики: Автореф. дисс. …докт. юрид. на-ук. – Екатеринбург, 2004.
38. Негласні слідчі (розшукові) дії. В. Фаринник, [Електронний ресурс]: Публікація, 2012 – Режим доступу: http://www.yurincom.com/ua/analytical_information/?id=11841
39. Нефедова Е. Арестовать, не нарушая прав. [Електронний ресурс]: Режим доступа: // http://www.megapolis.kz/art/Arestovat_ne_narushaya_prav
40. Печений О.П. Проблемні питання судової практики у справах щодо визнання недійсними свідоцтв про право на спадщину // Вісник Верх. суду України. – 2011. – № 11. – С. 23 – 32
41. Петер Й.П. Так. Система уголовного правосудия в Нидерландах в свете новой уголов-ной политики // Вестник МГУ. Серия 11. Право. 1997. № 1. С. 66.
42. Повноваження слідчого судді щодо здійснення судового контролю у кримінальному процесі України / Н. П. Сиза // Часопис Національного університету "Острозька академія". Серія "Право". – 2012. – № 2(6) : [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://lj.oa.edu.ua/articles/2012/n2/12snpkpu.pdf.
43. Проведення негласних слідчих дій за новим КПК [Електронний ресурс]: Публікація – Режим доступу: http://ua.prostopravo.com.ua/pravoporushennya/statti/provedennya_neglasnih_slidchih_diy_za_novim_kpk
44. Порядок розгляду та вирішення скарг слідчим суддею. С.О. Пшенічко: Стаття / Митна справа №6(84) - 2012, частина 2, книга 2 – с.111-117
45. Слідчий суддя – як суб’єкт кримінального провадження за новим Кримінальним процесуальним кодексом 2012 року. Ю. І. Вовчко [Електронний ресурс]: Стаття – Режим доступу: http://justconsult.info/index.php/articles/disputes/crimeprocess/110-slidchuisyddia
46. Слідчий суддя стає однією з ключових фігур у кримінальному процесі. Н. Слюсар [Електронний ресурс]:Публікація /Центр суддівських студій – Режим доступу: http://www.judges.org.ua/dig3531.htm
47. Смирнов А.В. Реформы уголовной юстиции конца XX века и дискурсивная состяза-тельность // Журнал российского права. 2001. № 12. С. 147.
48. Скрипіна Ю. В. Слідчий суддя в системі кримінально-процесуальної діяльності (порівняльно-правове дослідження) : автореф. дис. ... канд. юрид. наук. – Х., 2008 [Елект ронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/ard/2005/05kovpsk.zib.
49. Стойко Н.Г. Уголовный процесс западных государств и России: сравнитель-ное теоретико-правовое исследование англо-американской и романо-германской правовой систем. Монография. – СПб.: Изд. Дом С.-Петерб. гос. ун-та, 2006. С. 17.
50. Судебные системы западных государств. – М., 1991. С. 204-205.
51. Судебная система Испании [Електронний ресурс]. – Режим доступу: //http://http://kommentarii.org/strani_mira_eciklopediy/ ispaniy.html
52. Туманянц А. Р. Слідчий суддя як суб’єкт реалізації судових функції у досудовому провадженні / А. Р. Туманянц // Форум права. – 2011. – № 2. – С. 896–901 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2011-2/11tarudp.pdf
53. Уголовная юстиция: проблемы международного сотрудничества. – М., 1995. С. 35.
54. УПК Молдавии. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: //http://www.proknadzor.ru/comments/show_article.php
55. Філін Д. Функції суду в досудових стадіях кримі¬нального процесу / Д.Філін // Право України. – 2005. – № 1. – С. 63–65.
56. Филимонов Б.А. Уголовный процесс ФРГ. – М., 1974. С. 49.
57. Шило О.Г. Теоретико-прикладні основи реалізації конституційного права людини і громадянина на судовий захист у досудовому провадженні в кримінальному процесі України / Шило О.Г. – Х.: Право, 2011. – 472 с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
300





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.