У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Державне регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні
Количество страниц 80
ВУЗ КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Год сдачи 2014
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1.ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ВІДНОВЛЮВАЛЬНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГЕТИКИ 6
1.1. Відновлювальні джерела енергетики: поняття, види та особливості використання 6
1.2. Державне регулювання паливно-енергетичного комплексу: світовий та національний досвід 17
1.3. Загальна характеристика державного регулювання використання відновлювальних джерел енергетики 25
РОЗДІЛ 2.ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ВІДНОВЛЮВАЛЬНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГЕТИКИ В УКРАЇНІ 31
2.1. Організаційно-економічний механізм державного регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні 31
2.2. Нормативно-правовий механізм державного регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні 44
РОЗДІЛ 3.НАПРЯМКИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ВІДНОВЛЮВАЛЬНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГЕТИКИ 56
3.1. Шляхи оптимізації організаційно-економічного механізму у державному регулюванні використання відновлювальних джерел енергетики в Україні 56
3.2. Напрямки модернізації нормативно-правового механізму у державному регулюванні використання відновлювальних джерел енергетики в Україні 62
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ 69
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 72







ВСТУП

Актуальність теми. В сьогоднішньому світі проблема забезпечення енергетичної безпеки для сучасних держав стає все більш і більш актуальною. Важливо мати уявлення про весь спектр відновлювальних джерел енергії, які можна використати в сучасному державному управлінні та народному господарстві.
Потреба в освоєнні і розвитку енергетики на альтернативних ресурсах стає все більш очевидною при зростаючому попиті на паливо, особливо на нафту і газ. Для економіки України, яка стала на шлях асоціювання з ЄС, актуальними є питання зниження рівня енергозалежності за допомогою формування ефективної програми розвитку відновлюваної енергетики. Технологічне відставання та наявність застарілого обладнання у провідних галузях економіки, низький рівень конкурентоспроможності промислових підприємств, недостатність фінансування з внутрішніх резервів країни, а також бар'єри виходу на міжнародні ринки спричиняють високу енергоємність ВВП України, що разом із зовнішньою енергетичною залежністю актуалізує питання формування та впровадження стратегії розвитку відновлюваної енергетики як важливого фактора підвищення рівня енергетичної безпеки та зниження антропогенного впливу енергетики на оточуюче середовище, та зумовлює необхідність удосконалення системи державного регулювання цієї сфери.
Використання потенціалу відновлюваних джерел енергії для України має важливе значення на національному рівні та на міжнародному.
Для ефективного державного регулювання відновлюваної енергетики має бути вдосконалено відповідне інституційне середовище та нормативно-законодавча база, що дозволить відновлюваній енергетиці ефективно розвиватись і досягати поставлених стратегічних цілей. Це обумовлює необхідність системного підходу в дослідженні державного регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні.
Стан наукової розробки. Проблематиці державного регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні присвячені роботи таких вітчизняних науковців як В.М. Геєць, В.Г. Герасимчук, С.О. Гуткевич, А.І. Даниленко, Л.Є. Довгань, С.А. Єрохін, М.М. Єрмошенко, Д.М. Стеченко, О.О. Сунцова, І.М. Федулова. Однак не всі аспекти даної проблематики дістали належного висвітлення та обґрунтування в сучасних публікаціях, що підтверджує актуальність обраної теми і обумовлює коло питань, які потребують ґрунтового наукового дослідження.
Метою даної роботи є дослідження державного регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні.
Відповідно до поставленої мети, автором окреслено наступне коло завдань:
1. Охарактеризувати державне регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні.
2. Визначити напрямки удосконалення організаційно-економічного механізму у державному регулюванні використання відновлювальних джерел енергетики в Україні.
3. Запропонувати напрямки удосконалення нормативно-правового механізму у державному регулюванні використання відновлювальних джерел енергетики в Україні.
Об’єктом дослідження є відновлювальна енергетика в Україні.
Предметом дослідження є державне регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні.
Методи дослідження. Теоретичним і методологічним підґрунтям дипломної роботи стали праці провідних вітчизняних та іноземних учених, методологія і загальносистемні принципи проведення комплексних наукових досліджень. Для досягнення поставленої у даній роботі мети застосовувалися такі загальнонаукові методи і прийоми:
- абстрактно-логічний – при вивченні літературних джерел та дослідженні розвитку поставлених завдань;
- причинно-наслідкових зв’язків, спостереження, порівняльних переваг, економічного аналізу, економіко-статистичний – при оцінюванні сучасного стану розвитку та функціонування відновлювальної енергетики в Україні;
- формально-юридичний, системно-структурний – при дослідженні правових норм національного та міжнародного законодавства у сфері відновлювальної енергетики.
Наукова новизна даної роботи полягає у тому, що вперше в Україні було проведено спеціалізоване комплексне дослідження державного регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні з урахуванням останніх законодавчих змін, надані пропозиції щодо вдосконалення державного регулювання у галузі відновлювальної енергетики України, обґрунтована необхідність її комплексного розвитку.
Практичне значення одержаних результатів. Практична цінність дипломної роботи полягає в тому, що отримані автором результати і розроблені рекомендації, які стосуються державного регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні, надають можливість вдосконалити організаційно-економічний та нормативно-правовий механізми державного регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні. Положення даної роботи можуть бути використані при подальшому вдосконаленні нормативно-правових засад використання відновлювальних джерел енергетики в Україні, виправленні наявних законодавчих прогалин, розробленні комплексної програми розвитку відновлювальної енергетики в нашій країні.
Структуру роботи складають сім підрозділів, об’єднаних у три розділи, в яких послідовно розкривається тема дослідження, а також вступ, висновки та пропозиції, список використаних джерел.
Список литературы ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ

Таким чином, в результаті проведеного дослідження, автор сформулював наступні висновки та пропозиції:
1. Як показало проведене дослідження, державне регулювання використання відновлювальних джерел енергетики в Україні здійснюється на основі загальних нормативно-правових актів, які поширюють свою дію на енергетику в цілому, та спеціальних, які стосуються конкретно альтернативної енергетики. До складу чинного національного законодавства у сфері відновлювальної енергетики належать закони України «Про альтернативні джерела енергії», «Про альтернативні види палива», «Про електроенергетику», «Про енергозбереження», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу». Державними органами влади в сфері альтернативної енергетики є: Кабінет Міністрів України; Міністерство енергетики та вугільної промисловості України; Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України; Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж. Державне регулювання у сфері альтернативних джерел енергії здійснюється шляхом: надання дозволів на провадження діяльності у сфері альтернативних джерел енергії; розроблення, затвердження та запровадження норм, правил і стандартів виробництва, передачі, транспортування, постачання, зберігання і споживання енергії, виробленої з альтернативних джерел; нагляду та контролю за безпечним виконанням робіт на об'єктах альтернативної енергетики незалежно від їх форми власності,
безпечною експлуатацією енергогенеруючого обладнання та за
режимами передачі і споживання енергії; нагляду та контролю за додержанням вимог технічної експлуатації на об'єктах альтернативної енергетики незалежно від їх форми власності, технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів, підключених до об'єднаної енергетичної системи України; встановлення тарифів на електричну енергію, вироблену на об'єктах альтернативної енергетики, а також на теплову енергію, видобуту з альтернативних джерел; всебічного заохочення і підтримки науково-дослідницьких, дослідно-конструкторських робіт, діяльності винахідників і раціоналізаторів, спрямованих на розвиток виробництва та використання альтернативних джерел енергії.
2. Для удосконалення організаційно-економічного механізму у державному регулюванні використання відновлювальних джерел енергетики в Україні, рекомендуємо забезпечити рівень енергетичної безпеки України завдяки модернізації мережі існуючих енергетичних установок, підвищити рівень їх надійності та безперебійності роботи; інформувати населення України щодо перспективності використання нетрадиційних джерел енергії, необхідності збереження довкілля та зменшення викидів парникових газів в атмосферу від спалювання традиційних видів палива; усунути забюрократизованість процедур отримання державних пільг, що є можливим за умови спрощення існуючої системи їх надання; активізувати банківські програми фінансування інвестицій у проекти на базі відновлювальних джерел енергії; ініціювати розробку інвестиційних проектів, які сприяли б залученню додаткових вкладень в дану сферу. Рекомендуємо також полегшити вхід на ринок відновлювальної енергетики для іноземних інвесторів шляхом скороченням кількості діючих регуляторних норм та упорядкування системи адміністрування у сфері енергетичної політики.
3. Для удосконалення нормативно-правового механізму у державному регулюванні використання відновлювальних джерел енергетики в Україні рекомендуємо на законодавчому рівні вирішити питання низького коефіцієнту «зеленого тарифу» для електроенергії, виробленої з біомаси та біогазу; потрібно чітко визначити термін «біомаса». Необхідні зміни, які стосуються вимоги щодо частки місцевої складової обладнання, матеріалів і послуг. Також рекомендуємо виправити термінологічні неточності в описі основних елементів обладнання для об'єктів електроенергетики, що використовують енергію біомаси та біогазу. Потрібно також прибрати дискримінаційний підхід до біогазових установках, які були введені в експлуатацію до 1 квітня 2013 року.
Загалом, незважаючи на окремі успіхи, державне регулювання використання відновлювальних джерел енергії в Україні на сьогодні здійснюється безсистемно, відсутній комплексний підхід до використання відновлювальних джерел енергії, наявні законодавчі прогалини. Вироблення єдиної концепції використання відновлювальних джерел енергії в Україні, на думку автора, є перспективним напрямом подальшої наукової розробки даної проблематики.






СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 р. // Офіційний вісник України. — 2003. — № 11. — Ст. 462.
2. Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001 р. // Офіційний вісник України. — 2001. — № 46. — Ст. 2038.
3. Закон України «Про альтернативні джерела енергії» від 20.02.2003 № 555-IV // Відомості Верховної Ради України, 2003. - № 24. - Ст.155.
4. Закон України «Про альтернативні види рідкого та газового палива» від 14.01.2000 № 1391-XIV // Відомості Верховної Ради України, 2000. - № 12. - Ст.94.
5. Закон України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 № 575/97-ВР // Відомості Верховної Ради України, 1998. - № 1. - Ст.1.
6. Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 р. № 1264-ХІІ // Відомості Верховної Ради України. — 1991. — № 41.— Ст. 546.
7. Указ Президента України «Про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України» від 13.04.2011 № 462/2011 // Урядовий кур'єр від 19.05.2011. - № 89.
8. Положення про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, затверджене Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 462/2011 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/462/2011.
9. Постанова Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2009 року № 126 «Про особливості приєднання до електричних мереж об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел» // Урядовий кур'єр від 03.03.2009. - № 38.
10. Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Енергетичної стратегії України на період до 2030 року» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/145-2006-%D1%80.
11. Постанова Національної комісії регулювання енергетики України № 1305 від 06 жовтня 1999 року «Про затвердження Інструкції про порядок видачі ліцензій Національною комісією регулювання електроенергетики на здійснення окремих видів підприємницької діяльності» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0738-99
12. Постанова Національної комісії регулювання енергетики України «Про затвердження Порядку встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу для суб’єктів господарської діяльності» від 02.11.2012 № 1421 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z1957-12
13. Постанова Національної комісії регулювання енергетики України № 933 від 19 липня 1999 р. «Про тарифи на електричну енергію для вітрових електростанцій» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1044.1640.0.
14. Постанова Національної комісії регулювання енергетики України № 679 від 25 травня 1999 р. «Про фінансування нетрадиційних джерел електроенергії (вітроенергетики)» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www2.nerc.gov.ua/control/uk/publish/printable_article?art_id=53491.
15. Постанова Національної комісії регулювання енергетики України № 992 від 30 липня 1999 р. «Про внесення зміни до Правил оптового ринку електричної енергії в Україні» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.nau.ua/doc/?code=n0002227-96.
16. Постанова Національної комісії регулювання енергетики України № 796 від 28 липня 2000 р. «Про приведення нормативно-правових актів у відповідність до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку вітроенергетики України» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/GK1917.html.
17. Кіотський протокол до Рамкової конвенції Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату від 11.12.1997 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/995_801.
18. Директива 2001/77/ЄС Європейського Парламенту та Ради «Про створення сприятливих умов продажу електроенергії, виробленої з відновлюваних енергоджерел, на внутрішньому ринку електричної енергії» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/994_503.
19. Андрійчук І.В. Ефективність використання альтернативних паливно-енергетичних ресурсів в регіоні (на прикладі Івано-Франківської області): Дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. — Л., 2006. — 213 с.
20. Антоненко Л.А., Цюйши Ван Державне регулювання розвитку виробництва відновлювальних джерел енергії / Л.А. Антоненко, Ван Цюйши // Актуальні проблеми економіки, 2010. - №8 (110). – С. 43-49.
21. Адаменко О.М., Височанський В., Льотко В., Михайлів М. Альтернативні палива та інші нетрадиційні джерела енергії. Монографія. – Івано-Франківськ:ІМЕ, 2001. – 432 с.
22. Альтернативная энергетика и энергосбережение: современное состояние и пер¬спективы : учеб. пособие / П. А. Капустенко, А. К. Кузин, Е. Л. Макаровский и др. — Х. : Вокруг цвета, 2004. — 312 с.
23. Білоцький С. Д. Міжнародно-правове регулювання альтернативних джерел енергії / С. Д. Білоцький, Ю. С. Іващенко. // Наше право: науково-практичний журнал, 2012 р. - № 1 ч. 2. - С.148-154.
24. Бойлс Д. Биоэнергетика: технология, термодинамика, издержки / Д. Бойле; пер. с англ. М. Ф. Пушкарева ; под ред. Е. А. Бирюковой. - М. : Агропромиздат, 1977. - 125 с.
25. Бойко Б.Т. Хрипунов Г.С. «Гелиоэнергетика – будущее Украины». НТУ ХПИ, Харьков, 2000. – 286 с.
26. Брук Е. Економические перспективы Латвии, Литвы, Эстонии, в сфери энергетики / Е. Брук // Международная экономика. — 2008. — № 1. — C. 56—61.
27. В 2011 році Україна виділила 2,6 млрд. грн. на розвиток сонячної енергетики [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://rencentre.com.
28. Володимир Медяник: Діюче законодавство гальмує розвиток біоенергетики [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://ua-energy.org/post/33955.
29. Гелетуха Г.Г. та ін. Огляд відновлюваних джерел енергії в сільському та лісовому господарстві України. Оглядова робота/ Гелетуха Г.Г., Желєзна Т.А., Голубовська-Онісімова Г.М., Конеченков А.Є. - К.: ГО «Агентство з відновлюваної енергетики». – 58 с.
30. Гелетуха, Г. Г. Аналіз механізмів стимулювання розвитку «зеленої» електроенер¬гетики у Європейському Союзі / Г. Г. Гелетуха, Т. А. Желєзна, О. І. Дроздова // Пром. Теплотехніка. — 2011. — Т. 33, № 5. – С. 35.
31. Гелехута Г.Г. Сучасний стан та перспективи розвитку біоенергетики в Україні. Ч. 1. / Г.Г. Гелехута, Т.А. Желєзна // Пром. Техніка. - 2010. - Т. 32, №3. - С. 71-79.
32. Договір енергетичного співтовариства [Електронний ресурс]. — Режим доступу:http://europa.eu/rapind/PressReleasesAction.Doreference=IP/05/1346&format=HTML&raged.
33. Зелений тариф та альтернативне майбутнє України: Україна комунальна [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/alternativne-majbutne-ukrajini.
34. Калицун В.И., Дроздов Е.В. Основы гидравлики и аэродинамики: Учебник для техникумов. - М.: Стройиздат, 1980. - 247 с.
35. Клавдиенко В. Стимулирование развития нетрадиционной энергетики в странах ЕС // Инвестиции и инновации.– 2008.– №7. – С. 62–72.
36. Лір В.Е., Письменна І. Є. Енергоефективність як детермінанта енергетичної безпеки держа¬ви та конкурентоспроможності національної економіки // Економіка і прогнозування.- 2009.— №1. - С. 35-52.
37. Лукашук И.И. Международное право. Общая часть. Учебник. / И.И. Лукашук. - М.: Волтерс Клувер, 2008. - 446 с.
38. Матвійчук Л.Ю., Герасимчук Б.П. Економічна доцільність використання альтернативних джерел енергії [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://irbis-nbuv.gov.ua.
39. Мировая енергетика : прогноз развития до 2020-го / пер. с англ. ; под ред. Ю. Н. Стартова. - М. : Энергия, 1980. - 256 с.
40. Нікіторович О. В. Мала гідроенергетика та її розвиток в Україні / О. В. Нікіторович, В. Г. Житник // Гідроенергетика України. – 2013. – № 2. – С.18-21.
41. Передерій Н. О. Формування ринку альтернативних джерел енергії з біомаси в Україні: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / Національний ун-т біоресурсів і природокористування України.— К., 2009. — 19 с.
42. Петрук В. Г. Аналіз сучасного стану альтернативної енергетики та рекомендації по екологізації паливно-енергетичного комплексу України / В. Г. Петрук, С. С. Коцюбинська, Д. В. Мацюк // Зб. матеріалів ІІ-го Всеукр. з’їзду екологів з міжнародною участю.
43. Потужність альтернативної енергетики в Україні за рік зросла вдвічі [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://news.finance.ua/ua/~/1/0/all/2013/02/23/297236.
44. Прутська О.О. Державне регулювання розвитку ринку біопалива / О.О. Прутська // Вісник Запорізького національного університету. – 2010. – №1(5). – С. 179-182.
45. Ратушняк Г.С., Джеджула В.В. Енергозбереження в сільськогосподарській біоконверсії. Навч. посіб.– Вінниця. – ВНТУ,2006. – 83 с.
46. Сидоренко К. М. Відновлювані джерела енергії: монографія / К. М. Сидоренко,. П. С. Соченко. – К.: НАУ, 2011. – 232 с.
47. Темпи розвитку альтернативної енергетики в Україні б'ють рекорди [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.info-kmu.com.ua/2013-11-20-000000pm/article/17014153.html.
48. Шефтер Я.И. «Исследование энергии ветра». М., 1983. – 271 с.
49. Шеер Г. Энергия реальной надещды / Г. Шеер // Энергия будущего века, 1996. - № 2. -С. 4-5.
50. Щодо перспектив використання альтернативних джерел енергії на Сході України [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/articles/1174.
51. Renewable Energy Road Map. Renewable energies in the 21st century: building a more sustainable future. С0М(200б) 848 final, Brussels, 10.01.2007.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
300





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.