У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Основна заробітна плата та її динаміка витрат на робочу силу
Количество страниц 73
ВУЗ КГТУ
Год сдачи 2015
Содержание ЗМІСТ


ВСТУП…………………………………………………………………………….. 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ¬ ЗАСАДИ ОПЛАТИ ПРАЦІ
1.1. Основна заробітна плата як поняття……………………………………. 6
1.2. Місце основної заробітної¬ плати у витратах на робочу силу…………. 16
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ДИНАМІКИ ОСНОВНОЇ ЗАРОБІТНОЇ¬ ПЛАТИ У СТРУКТУРІ ВИТРАТ ТОВ «АРМАДА-С»
2.1. Характерис¬тика системи оплати праці ТОВ «Армада-С» …………… 23
2.2. Аналіз стану динаміки основної заробітної¬ плати ТОВ «Армада-С».. 33
2.3. Аналіз змін структури витрат на робочу силу…………………………. 36
РОЗДІЛ 3. РОЗРОБКА СТРАТЕГІЇ ЩОДО ЗМЕНШЕННЯ ВИТРАТ НА РОБОЧУ СИЛУ НА ТОВ «АРМАДА-С» ТА ЗБІЛЬШЕННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ…………………………………………………………….

45
ВИСНОВКИ……………………………………………………………………… 53
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………... 57
ДОДАТКИ………………………………………………………………………... 60





ВСТУП

Актуальність теми. Здійснення господарської діяльності спрямоване на досягнення позитивного результату. Результатом праці для людини є отриманий нею доход. Тож, для визначення ефективності праці, як для самого працівника так і ідентифікація рівня витрат для підприємства, вимагає проведення комплексної оцінки доходу персоналу підприємства. Процес оцінки відбувається за допомогою розрахунку та аналізу економічних показників. Проте комплексної системи показників, яка б дозволила, з одного боку, підприємствам оцінити витрати на оплату праці, а з іншого - дослідити рівень забезпеченості та можливість розвитку персоналу, наразі не існує. Нині дана система показників замінена аналізом фонду оплати праці підприємства. При такій заміні неможливо визначити основні причини розбіжностей цілей роботодавця і персоналу, так як не враховуються ознаки притаманні лише доходу персоналу, і, які відрізняють його від заробітної плати. Таким чином, виникає необхідність розроблення комплексної системи показників оцінки рівня доходів персоналу підприємств, насамперед на мікроекономічному рівні, яка б відбивала зв'язок "доход-результат".
Заробітна плата - це одна з найскладніших економічних катего¬рій і одне з найважливіших соціально-економічних явищ. У сучасному товар¬ному виробництві, заснованому на наймі робочої сили, заробітна плата - це елемент ринку праці, що виступає як ціна товару, в формі якого найманий працівник продає свою робочу силу. Для найманого працівника заробітна плата - це його трудовий дохід, який він отримує внаслідок реалізації здат¬ності до праці і який має забезпечити об'єктивно необхідне відтворення робо¬чої сили. Для суб'єкта господарювання заробітна плата - це елемент витрат і виробництво, що входить до складу собівартості продукції і впливає на фінан¬сову результативність господарської діяльності. Для держави заробітна плата є об'єктом державного регулювання, з одного боку, а з іншого - об'єктом опо-даткування.
Економічна категорія витрат завжди викликає увагу вчених і практиків. Підвищеною вона вияви¬лась у зв'язку із змінами, що відбулись та відбувають¬ся в законодавстві, зокрема в системі бухгалтерського обліку. Адаптація вітчизняної практики до міжнарод¬них норм та стандартів процес складний та довгостро¬ковий, розширюючи інформаційні можливості як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках, на сьо¬годні вона має певні негативні прояви. Першочергово — це низька частка витрат на оплату праці в операцій¬них витратах з реалізованої продукції (робіт, послуг).
У сучасній науковій літературі питання витрат на робочу силу розгляда-ється в працях Ю. Кокіна, Р. Яковлева, О.А. Богуцького, Ю.О. Мірясова та ін. Зокрема аналіз оплати праці та взаємозв'язок її з показниками виробництва розглядали А.В. Калина,
Д. Богиня, А. Колот, Н.М. Єрьоміна, В. Маршалова та ще багато інших економістів. В наукових працях П.Т. Саблука, М.С. Ігнатенко, Т.М. Королюка, К.О. Федотова описано політики щодо оплати праці на вітчизняних та зарубіжних підприємствах. О.Ю. Древаль, О.О. Павленко, Н.В. Караєва , Т.О. Стибулевич в своїх працях дослідили механізм формування фонду заробітної плати та проводили оцінку його ефективності. Серед науковців України та країн СНД, які здійснювали дослідження проблем організації заробітної плати, належить виділити В. М. Абрамова, О. І. Амошу, С. І. Бандура, Д. П. Богиню, В. М. Геєця, М. В. Грачева, О. А. Грешнову, А. Л. Єськова, А. В. Калину, А. М. Колота, Т. А. Костишину, В. Д. Лагутіна, Г. В. Осового, Є. В. Савельєва, А. Турецького, Г. Хаєта. Однак і ці роботи не можуть повністю задовольнити потреби сучасної практики, адже вони не розкривають питання щодо основної заробітної плати та її динаміки витрат на робочу силу.
Мета роботи полягає у комплексному та всебічному дослідженні сутності основної заробітної плати та її динаміки витрат на робочу силу.
Реалізація мети дослідження зумовила необхідність виявлення і розв’язання наступного комплексу завдань:
1. Проаналізувати основну заробітну плату як поняття;
2. Визначити місце основної заробітної¬ плати у витратах на робочу силу;
3. Охарактеризувати систему оплати праці ТОВ «Армада-С»;
4. Проаналізувати стан динаміки основної заробітної¬ плати ТОВ «Армада-С»;
5. Здійснити аналіз змін структури витрат на робочу силу;
6. Здійснити розробку стратегії щодо зменшення витрат на робочу силу на ТОВ «Армада-С» та збільшення заробітної плати.
Об’єктом дослідження є процес формування та використання основної заробітної плати та її динаміки витрат на робочу силу.
Предметом дослідження є сукупність теоретико-методологічних, методичних та практичних проблем, які виникають в процесі організації основної заробітної плати та її динаміки витрат на робочу силу.
Методи дослідження. Методологічною основою дослідження стала сукупність наукових та спеціальних методів дослідження, серед яких необхідно виділити системний та ситуаційний аналіз, методи спостереження, синтезу, індукції та дедукції (при аналізі особливостей форм і систем заробітної плати в сучасних умовах господарювання підприємства). Методи соціально-економічного управління (при розробці стратегії щодо зменшення витрат на робочу силу на ТОВ «Армада-С» та збільшення заробітної плати), метод оцінки факторів впливаючих факторів (при аналізі стану динаміки основної заробітної¬ плати ТОВ «Армада-С» та змін структури витрат на робочу силу).
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна одержаних результатів полягає в розробці стратегії щодо зменшення витрат на робочу силу на ТОВ «Армада-С» та збільшення заробітної плати, адекватних сучасному етапу розвитку економіки України як ринкової для ефективного використання фонду оплати праці.
Практичне значення одержаних результатів полягає у виробленні комплексу сутності основної заробітної плати та її динаміки витрат на робочу силу, що відповідають ринковим умовам їх діяльності. Використання рекомендацій дозволить забезпечити ув’язку діяльності кожного працівника з економічними результатами діяльності підприємства.
Список литературы ВИСНОВКИ
Сутність поняття “заробітна плата” складна і багатосто¬роння, тому розглядати п потрібно з різних позицій. По-перше, заробітна плата - не економічна категорія, що відображає відносини між роботодавцем і найманим праців¬ником з приводу розподілу новоствореної вартості. В цьому розумінні доречнішим є поняття “оплата праці”, яка, крім власно заробітної плати, включає і інші витрати роботодавця на робочу силу. По-друге, заробітна плата - це винагорода або заробіток, обчислений у грошовому виразі, який за трудовим договором роботодавець сплачує працівникові за роботу, яку виконано або має бути виконано. Це загальновизнане визначення, що найточніше відповідає терміну “заробітна плата”. По-третє, в умовах ринкової економіки заробітна пла¬та — це елемент ринку праці, що складається в результаті взаємодії попиту на працю і її пропозиції і виражає ринкову вартість використання найманої праці. В цьому розумінні найчастіше вживаються усереднені показники ставок опла¬ти одиниці (наприклад, людино-години) праці певної якості. По-четверте, для найманого працівника заробітна плата — це основна частина його трудового доходу, який він отримує в результаті реалізації здатності до праці і який має забезпечити об'єктивно необхідне відтворення робочої сили. По-п'яте, для підприємця заробітна плата - це елемент витрат виробництва, і водночас головний чинник забезпечен¬ня матеріальної зацікавленості працівників у досягненні високих кінцевих результатів праці. Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. За своєю структурою заробітна плата складається з основної і до¬даткової заробітної плати, а також інших заохочувальних і компенса¬ційних виплат.
Суб'єктами організації оплати праці є органи державної влади та місцевого самоврядування, власники, об'єднання власників або їхні представницькі органи, професійні спілки, об'єднання професійних спілок або їхні представницькі органи працівники
Сутність заробітної плати виявляється у функціях, які вона виконує в процесі суспільною відтворення. Винятково важлива роль заробітної плати в механізмі функціонування ринкової еко¬номіки зумовлена тим, що вона має виконувати багато функцій (серед вчених-економістів немає єдиної думки щодо їх кількості). Виходячи з комплексного розуміння сутності заробітної плати, можна визначити значення притаманних їй функцій. На нашу думку, найважливішими з них є такі: відтворювальна функція, стимулююча функція, регулююча, або ресурсна розміщувальна функція, соціальна функція, функція формування платоспроможного попиту насичення.
Основою організації оплати праці є тарифна система, що являє собою сукупність нормативних матеріалів, за допомо¬гою яких встановлюється рівень заробітної плати праців¬ників підприємства залежно від їхньої кваліфікації, склад¬ності робіт, умов праці. Тарифна система оплати праці вклю¬чає: тарифні сітки, тарифні ставки, надбавки і доплати до тарифних ставок, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфі¬каційні характеристики (довідники). Останнім часом набувають поширення так звані безта¬рифні моделі організації оплати праці.
Система стимулювання на ТОВ «Армада-С» є ефективною, проте для повнiшого задоволення особистих i суспiльних потреб, рiшення завдання пiдвищення ефективностi виробництва, конкурентоспроможностi продукцiї, працiвникiв пiдприємства потрiбно поставити в такi умови, якi спонукатимуть їх освоювати високоефективну технiку, покращувати використання виробничих ресурсiв. Для цього механiзм матерiального стимулювання доцiльно будувати на використаннi показникiв, що вiдображають кiнцевий господарський результат працi кожного члена колективу.
Загальна сума витрат на оплату праці на ТОВ «Армада-С» збільшується з кожним роком. Структура фонду заробітної плати у 2012 р. показує, що фонд основної заробітної плати складав 69,5%, фонд додаткової зарплати складав 30%, заохочувальні та компенсаційні виплати складали 0,5%.
Основними факторами, які впливають на розмір фонду основної заробітної плати є середньоспискова чисельність працюючих та розмір середньорічної оплати праці кожного працюючого на базовому підприємстві. Середньомісячний заробіток збільшився до 7000 грн. у 2012 р. Враховуючи збільшення чисельності працівників до 2665 осіб у 2011 р. та зменшення обсягу готової продукції на суму до 90337 тис. грн., зменшилася продуктивність праці одного працюючого за товарною продукцією на 6770 грн. Також на збільшення фонду основної заробітної плати вплинуло збільшення мінімальної заробітної плати.
У структурi операцiйних витрат, витрати на оплату працi складають: у 2010 р. – 21,87%, у 2011 р. – 21,53%, у 2012 р. – 20,6%. Витрати на оплату праці зменшилися на 1,27% головним чином за рахунок зменшення витрат на оплату праці адміністративного персоналу та робітників збутових служб.
В результатi аналiзу структури фонду оплати працi можна зробити висновок про те, що на ТОВ «Армада-С» найбiльшу питому вагу в структурi фонду оплати працi займає фонд основної заробiтної плати – біля 70%. На ТОВ «Армада-С» спостерiгається збiльшення питомої ваги фонду основної заробiтної плати i додаткової, та зменшення заохочувальних та компенсаційних виплат. На змiну динамiки заробiтної плати впливає також система тарифного регулювання оплати працi. Що стосується динамiки темпiв зростання продуктивностi працi i середньорiчної заробiтної плати на ТОВ «Армада-С», то темпи останньої випереджають темпи зростання продуктивностi працi, що свiдчить про те, що заробiтна плата не є стимулюючим чинником високоефективної праці, але у 2012 р. ситуація значно покращилася. Можна зробити висновок, що загалом відбулося збільшення рівня фонду оплати праці, і відповідно основної заробітної плати, що сприяло підвищенню середньомісячної та середньорічної суми зарплата працівників.
Методи i засоби управлiння чинниками зменшення витрат на робочу силу та зростання заробiтної плати на пiдприємствi забезпечують збалансованiсть мiж динамiкою продуктивностi працi i заробiтною платою – з одного боку, а з iншого – стимулюють працiвникiв до пiдвищення ефективностi працi, що дозволяє реалiзовувати стратегiю управлiння пiдприємством та забезпечує одночасне зростання доходу пiдприємства ТОВ «Армада-С» вцiлому i його працiвникiв зокрема.
На основi проведених дослiджень i узагальнення досвiду органiзацiї стимулювання працi персоналу пiдприємства запропоновано стратегія щодо зменшення витрат ТОВ «Армада-С» на робочу силу, яка є одним з елементiв загального органiзацiйно-економiчного механiзму управлiння зростанням продуктивностi праці, збільшення заробітної плати та зменшення витрат на робочу силу. Метою механiзму стимулювання є зниження витрат на виробництво продукцiї i забезпечення зростання заробiтної плати залежно вiд пiдвищення продуктивностi працi. Обґрунтовано методичнi положення та практичнi рекомендацiї щодо управлiння чинниками зростання заробiтною платою на основi пiдходу до розробки стратегiї управлiння пiдприємством, який передбачає реалiзацiю заходiв з формування та розподiлу фонду оплати працi в залежностi вiд конкретних показникiв структурних пiдроздiлiв, що стимулює найманих робiтникiв до пiдвищення ефективностi їх роботи та забезпечує зростання доходiв в залежностi вiд результатiв працi. Цi положення передбачають реалiзацiю заходiв з формування та розподiлу фонду оплати працi, заснованих на розробцi планових нормативiв заробiтної плати на одиницю реалiзованої продукцiї, застосування удосконаленої тарифної сiтки та системи посадових окладiв за професiйними групами робiтникiв дозволяє забезпечити «гнучкiсть» тарифу при визначеннi заробiтної плати робiтникiв, розробити положення щодо стимулювання трудової активностi робiтникiв пiдприємства, здiйснити заходи з оптимiзацiї чисельностi персоналу пiдприємства. Застосованi положення стимулюють робiтникiв до пiдвищення ефективностi працi та забезпечують зростання доходiв робiтникiв в залежностi вiд результатiв роботи пiдприємства.





СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Болюх М. А., Економічний аналіз: Навч. посіб. / Київський національний економічний ун-т / М.Г. Чумаченко (ред.). — К. : КНЕУ, 2011. — 540с.
2. Вихор В. В. Витрати на відтворення робочої сили як фактор формування конкурентоспроможності економіки України // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - 2009. - № 5.– С. 36-39.
3. Грiценко С.I. Маркетингово-логiстичний механiзм формування ринку робочої сили: монографiя / С.I Грiценко., М.П. Калiнiченко. – Донецьк: ДНУ, 2006. – 224 с.
4. Грещак М.Г. Внутрішній економічний механізм підприємства: Навч. посібник – К.: КНЕУ, 2011. – 228с.
5. Додонов О.В. Оплата працi у виробничiй сферi: проблеми та методологiя збiльшення заробiтної плати в умовах ресурсозбереження: монографiя / О.В. Додонов. – Луганськ: ТОВ „Вiртуальна реальнiсть”, 2006. – 166 с.
6. Доронiна О.А. Стратегiчний пiдхiд до формування системи оплати працi / О.А. Доронiна // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения и социальная политика в современных экономических условиях: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2006. – Т.3. – С. 127-133.
7. Дячун О. В. Організація, нормування та оплата праці. Навчальний посібник. — Львів, 2011. — 220с.
8. Завіновська Г. Т. Економіка праці : [навч. посібник] / Завіновська Г. Т. - К. : КНЕУ, 2011. - 300 с.
9. Іфтемічук В. С. Навчальний економічний словник-довідник: Терміни, поняття, персоналії / В. С. Іфтемічук / за ред. Г. І. Башнянина і В. С. Іфтемчука. —2-ге вид. — Л. : „Манголія 2006", 2007. — 688 с.
10. Коблянська О. І. Фінансовий облік : навч. посіб. / О. І. Коблянська. — 2-ге вид. — К. : Знання, 2011. — 471 с.
11. Кодекс законів про працю України [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua
12. Колот А. Мотивація, стимулювання і оцінка персоналу: Навч. посіб. - К.: КНЕУ, 2008. – 320 с.
13. Колот А. Теоретичні й прикладні аспекти впливу заробітної плати на мотивацію трудової діяльності // Украї¬на: аспекти праці. - 2000. - № 8. – С. 21-25.
14. Колот А.М. Оплата праці на підприємст¬ві: організація та вдосконалення / А.М. Ко-лот. - К. : Праця, 2011. – 450 с.
15. Костишина Т.А. Проблеми формування ефективної заробiтної плати в умовах ринкових перетворень / Т.А. Костишина // Формування ринкової економiки: зб. наук. праць. – [Спецвип. до 100-рiччя КНЕУ та 40-рiччя кафедри управлiння персоналом. Управлiння людськими ресурсами: проблеми теорiї та практики]. – Т.2: Управлiння персоналом в органiзацiях. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 108-114.
16. Кравченко О.В. Заробітна плата в організації системи матеріального стимулювання // Збірник наукових праць ЧДТУ. Серія: Економічні науки №22. – 2011. – С. 31-35.
17. Крищенко К. Удосконалення організаційно-економічного механізму управління оплатою праці // Україна: аспекти праці. - 2007. - № 6. – С. 21-24.
18. Лепейко Т.I. Економiка працi: навч. посiб. / Т.I. Лепейко. – Харкiв: ХНЕУ, 2011. – 232 с.
19. Лук'янченко Н.Д. Управлiння системою оплати працi на промисловому пiдприємствi: монографiя / Н.Д. Лук'янченко, О.А. Доронiна. – Донецьк: ДонНУ, 2006. – 212 с.
20. Лук'янченко Н.Д. Управлiння трудовим колективом в умовах трансформацiї економiки / Н.Д. Лук'янченко, Л.А. Лутай, О.Ю. Сердюк. – Донецьк: ДонНУ, 2006. – 236 с.
21. Меліхова Т. О., Єрьоменко М. Р. Концептуальні основи обліку заробітної плати та аналізу податкового навантаження для підвищення рівня фінансової безпеки підприємства // Економічний вісник Донбасу. - № 1 (27). - 2012. – С. 150-154.
22. Мороз С. В. Роль і значення заробітної плати в умовах трансформації економіки України // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. - 2011, № 6, T. 1. – С. 45-51.
23. Москаленко Н.О. Економiка працi в органiзацiї: навч. посiб. / Н.О. Москаленко, I.П. Оленко. – Харкiв: ХНЕУ, 2011. – 232 с.
24. Основи економічної теорії політекономічний аспект: Підручник / Г.Н. Климко, В.П. Нестеренко, Л.О. Каніщенко та ін., За ред Г.Н. Климка, В.П. Нестеренка — 2-ге вид , перероб і допов. — К.: Вища шк.. — Знання, 2007 — 743 с.
25. Осовська Г. В. Економічний словник / Г. В. Осовська, О. О. Юшкевич, Й. С. Заводський. — К. : Кондор, 2009. — 358 с.
26. Плахотнік О.О. Механізм розвитку виробничої діяльності соціально-економічних систем // Збірник наукових праць ЧДТУ. Серія: Економічні науки. – 2011. - №22. – С. 143-148.
27. Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 [Електронний ресурс]. — Режим дос¬тупу : http://zakon1 .rada. gov.ua
28. Попова I.А. Механiзм стимулювання та оплати працi на пiдприємствах / I.А. Попова // Економiка-2007: тези доп. I Регiон. наук.-практ. конф. студентiв, аспiрантiв та молодих вчених, Северодонецьк, 20 квiт. 2007 р. – Северодонецьк: ТI СНУ iм. В. Даля. – 2007. – Ч.1. – С. 33-34.
29. Попова И.А. Исследование внешних факторов роста производительности труда и средней заработной платы на уровне промышленных предприятий / И.А. Попова // Вiсник Схiдноукраїнського нацiонального унiверситету iменi Володимира Даля. – 2008. – №2 (120). – С. 260-266.
30. Притула О. Особливості формування мотиваційних механізмів підвищення ефективності господарювання в сфері підприємництва / О. Притула // Регіональна економіка. — 2004. — №1. — С. 112-118.
31. Про оплату праці: Закон України від 24.03.95 р. №108/995-ВР, зі змінами і доповненнями [Електронний ресурс]. — Режим до¬ступу : http ://zakon1 .rada. gov.ua
32. Пушкар М.С. Фінансовий облік : підручник / М.С. Пушкар. - Тернопіль : Вид-во "Карт-бланш", 2012. - 628 с.
33. Савельєва В.С., Єськов О.Л. Управління персоналом: Навч. посіб. - К.: ВД "Професіонал", 2011. – 450 с.
34. Хижный Э.К. Заработная плата в системе финансового менеджмента / Э.К. Хижный. — М.: Наука, 2009. — 239 с.
35. Швец И.Б. Экономические основы формирования средств на оплату, стимулирование труда и социальную компенсацию / И.Б. Швец, Е.В. Чумаченко. — Донецк: ИЭП НАН Украины, 2004. — 240 с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
500





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.