У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ ЗАЙНЯТОСТІ СІЛЬСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ
Количество страниц 64
ВУЗ Тернопільський національний економічний університет
Год сдачи 2016
Содержание ЗМІСТ…………………………………………………………………………………..4
ВСТУП………………………………………………………………………………….5
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ТА МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ЗАЙНЯТОСТІ СІЛЬСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ………………………………………...………………..7
1.1. Методичні засади зайнятості сільського населення в Україні…………..……..7
1.2. Види зайнятості сільського населення………………………………………….13
1.3. Правові аспекти зайнятості сільського населення……………………………..19
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ЗАЙНЯТОСТІ СІЛЬСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ….27
2.1. Аналіз динаміки чисельності та розподілу зайнятого сільського населення...27
2.2. Оцінка зайнятості населення сільської місцевості України…………………..36
2.3. Проблеми зайнятості населення у сільському господарстві………………….38
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ПОКРАЩЕННЯ ЗАЙНЯТОСТІ СІЛЬСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ…………………………………………………………………………….46
3.1. Напрями та шляхи реалізації державної політики зайнятості сільського населення в Україні…………………………………………………………………...46
3.2. Перспективи зайнятості сільського населення в Україні……………………...57
ВИСНОВКИ…………………………………………………………………………..62
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………………………….65










ВСТУП

Зайнятість населення є одним з найважливіших макроекономічних показників, що разом з обсягом ВВП визначає економічну кон’юнктуру національного ринку, впливає на рівень життя населення, забезпечує добробут кожного громадянина країни. Це зумовлює необхідність державного регулювання зайнятості для забезпечення її оптимальності та ефективності. Особливої уваги з боку держави та органів місцевого самоврядування потребує регулювання зайнятості населення, що мешкає на сільських територіях. Причин такої уваги кілька, і вони загальновідомі: це глибока і системна криза аграрного сектора (згортання сфери застосування праці через спад обсягів сільськогосподарського виробництва), занепад сільських територій (майже зруйнована соціальна інфраструктура, зникають малі села), негативні демографічні процеси, що характеризуються тотальним старінням сільського населення, вимиранням українського села, та багато інших. Зважаючи на досить високу питому вагу сільського населення в загальній кількості населення України (32%), важливість і актуальність проблем зайнятості на сучасному етапі аграрного реформування важко переоцінити.
Варто зауважити, що з початком ринкових перетворень в українському суспільстві проблеми зайнятості та безробіття постійно перебувають у центрі уваги вітчизняних учених, що вивчають проблеми державного регулювання економіки, економіки праці та соціально-трудових відносин. Регіональний аспект регулювання проблем зайнятості сільського населення розкривається переважно в працях науковців західноукраїнської наукової школи.
Проте, незважаючи на цінність проведених досліджень, окремі аспекти проблеми державного регулювання зайнятості населення залишились невирішеними. Так, потребують подальшого дослідження теоретичні засади та методичні підходи державного регулювання зайнятості сільського населення. Не визначено напрямів впливу державної політики зайнятості населення на розвиток економіки. Відсутня методика оцінювання заходів державного регулювання зайнятості. Потребує вдосконалення реалізація державної політики на ринку праці на селі. Не обґрунтовано механізм державної підтримки зайнятості сільського населення.
Актуальність проблеми, її практичне значення і недостатня теоретична розробленість зумовили вибір теми курсової роботи.
Метою курсової роботи є науково-теоретичне обґрунтування і розробка рекомендацій щодо покращення стану зайнятості сільського населення в Україні.
Для досягнення мети курсової роботи були поставлені такі завдання:
- розглянути методичні засади зайнятості сільського населення в Україні;
- охарактеризувати види зайнятості сільського населення;
- визначити правові аспекти зайнятості сільського населення;
- проаналізувати динаміку чисельності та розподілу зайнятого сільського населення;
- провести оцінку зайнятості населення сільської місцевості України;
- виявити проблеми зайнятості населення у сільському господарстві;
- визначити напрями та шляхи реалізації державної політики зайнятості сільського населення в Україні;
- навести перспективи зайнятості сільського населення в Україні.
Об’єктом дослідження є стан і перспективи зайнятості сільського населення в Україні.
Предмет дослідження – державна політика зайнятості сільського населення.
Теоретичною базою дослідження є праці вітчизняних і зарубіжних учених, наукові дослідження у сфері програмно-цільового управління, законодавчі та нормативно-правові акти, що встановлюють правові та організаційні основи суспільних відносин у сфері зайнятості населення України.
Методологічну основу роботи становлять загальнонаукові прийоми досліджень і спеціальні методи, що ґрунтуються на сучасних наукових засадах управлінської, економічної і споріднених із ними наук.
Список литературы ВИСНОВКИ

Зайнятість населення є одним з найважливіших макроекономічних показників, що разом з обсягом ВВП визначає економічну кон'юнктуру національного ринку, впливає на рівень життя населення, забезпечує добробут кожного громадянина країни. Це зумовлює необхідність державного регулювання зайнятості для забезпечення її оптимальності та ефективності. Особливої уваги з боку держави та органів місцевого самоврядування потребує регулювання зайнятості населення, що мешкає на сільських територіях. Причин такої уваги кілька, і вони загальновідомі: це глибока і системна криза аграрного сектора (згортання сфери застосування праці через спад обсягів сільськогосподарського виробництва), занепад сільських територій (майже зруйнована соціальна інфраструктура, зникають малі села), негативні демографічні процеси, що характеризуються тотальним старінням сільського населення, вимиранням українського села, та багато інших. Зважаючи на досить високу питому вагу сільського населення в загальній кількості населення України (32%), важливість і актуальність проблем зайнятості на сучасному етапі аграрного реформування важко переоцінити.
Оздоровлення соціально-економічної та демографічної ситуації на селі і формування стабільного і ефективного ринку праці у сільській місцевості э однією з найбільш значимих та невідкладних проблем розвитку Української держави. Саме для сільської місцевості характерні депопуляція і старіння населення, суттєві зміни в структурі зайнятості, порушення основних співвідношень у формуванні та реалізації трудової активності, падіння продуктивності аграрної праці та зниження рівня життя сільського населення. Похилий вік і низький професійний рівень зайнятих у сільськогосподарському виробництві вже сьогодні стають гальмом на шляху реформування агропромислового комплексу в цілому. Тому перед наукою та практикою стоїть важливе завдання створення такого соціально-економічного середовища, яке стимулювало б впровадження в практику комплексної стратегії формування зайнятості сільського населення та соціально-економічного розвитку села.

Актуальність проблеми зайнятості, раціонального використання трудового потенціалу і спаду економічної активності населення зростає у зв'язку з уповільненням соціально-економічного розвитку України та переходом на ринкові відносини.
Ринок праці в сільській місцевості адміністративної області є складовою частиною ринку праці країни. Він розуміється як сукупність соціально-економічних відносин, що мають специфічні територіальні особливості, за допомогою яких здійснюється формування попиту і пропозиції на робочу силу в межах сільської місцевості регіону. Саме робоча сила, як сукупність фізичних та духовних якостей, якими володіє та користується у процесі праці людина, є товаром на ринку праці.
Зайнятість у сільському господарстві має свій властивий характер та особливості. Спад виробництва, погіршення соціальної інфраструктури призвели до звуження сфери прикладання праці в сільській місцевості. Низький рівень оплати праці, доходи від зайнятості не гарантують селянам захисту від бідності.
Загострення протиріч у сфері аграрної праці, особливо проблем соціальної політики на селі, вимагає всебічного наукового осмислення проблеми забезпечення зайнятості сільського населення.
Основні проблеми зайнятості зводяться до наступних: основне джерело доходів на селі - особисте селянське господарство де відсутня матеріальна заінтересованість селян у продуктивній праці; занепад та збитковість сільськогосподарського виробництва, яка виникла в результаті реформування аграрного сектора; відтік спеціалістів і молодого покоління серед погіршення соціокультурної та виробничої діяльності.
Скорочення засобів механізації та електрифікації спричинило значне зрушення у сфері зайнятості населення в бік збільшення його в особистому селянському господарстві.
Забезпечення ефективної політики зайнятості на селі, створення цивілізованого ринку праці - одне з головних завдань соціально-економічного розвитку країни в цілому.
Нерозвиненість сільської сфери докладання праці на селі обмежує можливості працевлаштування, спонукає селян до зайнятості за межами офіційного сектора, міграції з села у місто, за межі держави.
Виступаючи основною продуктивною силою, аграрні працівники усвідомлюючи своє соціально-економічне значення як годувальника усього суспільства, сприймають кожен законодавчий акт з надією на докорінне поліпшення свого соціального становища.
Серед соціально-економічних проблем села, формування та раціонального використання трудових ресурсів аграрної сфери АПК питання відтворення чисельності сільського населення виступає першочерговим.
Актуальними залишаються такі проблеми, як обґрунтування механізмів стимулювання розвитку у сільській місцевості підприємництва у сфері переробки і збуту сільськогосподарської продукції для забезпечення зайнятості у сільській місцевості.
Проблему зайнятості сільського населення не можна розв'язати за короткий період. Вона не є тимчасовою, зумовленою сучасним кризовим станом сільського господарства та інших галузей національної економіки, і зокрема - АПК. Це довготривала проблема, зумовлена пошуком альтернативних шляхів розв'язання, які мають полягати у створенні сприятливого правового, економічного і соціального середовища для населення.











СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Про зайнятість населення [Електронний ресурс]: Закон України // Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=803-12.
2. Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення” від 25 грудня 2010 р. // Урядовий кур’єр. – 2011. – № 3. – 13 січ.
3. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV вiд 09.07.2003) [Електронний ресурс] / Верховна Рада України Режим доступу:http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1058-15
4. Науково-практичний коментар до Закону України “Про особисте селянське господарство” / За ред. В. В. Носіка. – К.: Кондор, 2004. – 252 с.
5. Методологічні положення класифікації та аналізу стану економічно активного населення управління статистики [Електронний ресурс]: Державний комітет статистики України // Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/.
6. Ачкасов А.Е. Стратегія регулювання зайнятості населення України. Теорія і практика/ А.Е. Ачкасов. – Житомир, 2002. – 512 с.
7. Богиня Д. Українське село вимирає: національна небезпека/ Д. Богиня, К. Куба // Економіка України. – 2011. – № 4. – С. 56-66.
8. Васильченко В.С. Державне регулювання зайнятості: навч. посібник. / Васильченко В.С. – К. : КНЕУ, 2003. — 252 с.
9. Гудзинський С. Концептуальні положення державної політики сільської зайнятості на сучасному етапі реформування аграрного сектора // Упр. сучас. містом. - 2001. - № 1-3 (1). - С. 15-20.
10. Дієсперов В.С. Реформа як засіб активізації трудового потенціалу / В. С. Дієсперов // Економіка АПК. – 2008. – № 6. – С. 130–135.
11. Економічна активність населення за статтю та місцем проживання у 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 роках (інформація Державного комітету статистики України) [Електронний ресурс] / Державний комітет статистики України. – Режим доступу : http: //ukrstat.gov.ua.
12. Качан Є.П. Принципи та методи формування регіональної політики ринку праці // Зайнятість та ринок праці. - К., 2001. - Вип. 15. - С. 3-16.
13. Кіц О.І. Регулювання зайнятості сільського населення на регіональному рівні/ О.І.Кіц // Економіка АПК. – 2011. – № 9. – С. 38-43.
14. Кирилюк І. Соціально-економічні умови і перспективи розвитку зайнятості сільського населення в період трансформацій/ І. Кирилюк // Україна: аспекти праці. – 2012. – № 7. – С. 38-45.
15. Коваленко Т.О. Правові форми забезпечення зайнятості в процесі реструктуризації недержавних сільськогосподарських підприємств// Вісник КНУ ім. Т. Шевченка. Юридичні науки. – 2002. – Вип. 47. – С. 190-194.
16. Крилова І.Г. Демографічні характеристики трудового потенціалу сільського населення України/ І. Г. Крилова// Вісник аграрної науки Причорномор'я. – Миколаїв : МДАУ, 2011. – С. 49-54.
17. Лагодієнко В. Вплив соціально-економічного розвитку села на рівень життя сільського населення регіону/В.Лагодієнко//Економіст.–2012.–№2.–С.50-51
18. Ладика В.І. Розвиток сільських територій: стан та перспективи/ В.І.Ладика // Пропозиція. – 2011. – № 11. – С. 60-62.
19. Лебідь В.І. Щодо правової природи особистого селянського господарства// Право України. – 2002. –№ 9. – С. 68-72.
20. Лібанова Е. М. Ринок праці: навч. посіб. / Е. Лібанова. – К. : Центр начальної літератури, 2003. – 224 с.
21. Людський розвиток в Україні: можливості та напрями соціальних інвестицій; за ред. Е. М. Лібанової. – К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень НАН України, Держкомстат України, 2008. – 356 с.
22. Малік М.Й. Кадровий потенціал аграрних підприємств: управлінський аспект / М. Й. Малік, О. Г. Шпикуляк. – К. : ННЦ ІАЕ, 2005. – 368 с.
23. Махсма М. Доходи і витрати сільського населення України/ М. Махсма// Україна: аспекти праці. – 2012. – № 7. – С. 3-12.
24. Населення і трудові ресурси села: навч. посіб. / За ред. П.Т.Саблука, М.К. Орлатого. – К. : Інститут аграрної економіки УААН, 2002. – 277 с.
25. Наумов О. Б. Соціально-економічні фактори впливу на трансформацію регіонального ринку праці в аграрній сфері [Електронний ресурс].-Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua /portal/soc_gum/biznes/ 2012_2/2012/02/100205.pdf.
26. Олійник Т.І. Формування й ефективне використання трудового потенціалу сільськогосподарських підприємств. – Х. : Магда Ltd, 2010. – 372 c.
27. Онікієнко В.В. Розвиток ринку праці України: тенденції та перспективи/ Онікієнко В.В., Ткаченко Л.Г., Ємельяненко Л.М. - К.: Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, 2009. – 286 с.
28. Павлов О. Постіндустріальна модель зайнятості сільського населення України/ О. Павлов // Україна: аспекти праці. – 2011. – № 5. – С. 8-14.
29. Полозенко Д.В. Видатки державного бюджету на соціальний захист сільського населення/ Д.В.Полозенко// Фінанси України. – 2011. – № 6. – С. 33-44.
30. Рогожин О.Т. Методичні аспекти оцінки потенційної чисельності сіль-ського населення України/ О.Т. Рогожин//Економіка АПК.-2012.-№7.-С.91-107
31. Рябоконь В.П. Кадри села: проблеми формування і закріплення/ В. П. Рябоконь // Економіка АПК. – 2012. – № 5. – С. 115-119.
32. Рябоконь В.П. Особливості формування аграрного ринку праці/ В. П. Рябоконь // Економіка АПК. – 2012. – № 3. – С. 90-95.
33. Соціально-економічний розвиток села і сільських територій / За ред. В.К. Терещенко і П.А. Лайка. – К. : «Нічлава», 2008. – 264 с.
34. Стан ринку праці в сільській місцевості. Трудові ресурси села, зайнятість та ринок праці [Електронний ресурс] / Портал «Аграрний сектор України» Режим доступу : http://agroua.net/economics/documents/category-58/doc.
35. Чорний Р.С. Соціально-демографічні фактори розвитку трудового потенціалу у сільських поселеннях/ Р.С.Чорний// Агросвіт.-2012.-№21.-С.32-36.
36. Югас Е.Ф. Розширення несільськогосподарського сегмента економіки – об’єктивна основа розвитку трудового потенціалу села / Югас Е.Ф., Мікловда В.П. // Університетські наукові записки. Часопис Хмельницького університету управління та права. – Вип. 3. – Хмельницький, 2009. – С. 151–154.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
400





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.