У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Верховний Суд України в адміністративному судочинстві
Количество страниц 75
ВУЗ Чернівецький Національний Університет ім. Юрія Федьковича
Год сдачи 2017
Содержание ЗМІСТ

ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНО-ПРАВОВІ ОСНОВИ ДІЯЛЬНОСТІ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ В СИСТЕМІ АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДОЧИНСТВА 6
Висновки до розділу 1 28
РОЗДІЛ 2. ПОВНОВАЖЕННЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ В АДМІНІСТРАТИВНОМУ СУДОЧИНСТВІ 30
2.1 Відкриття провадження про перегляд судового рішення 30
2.2. Підготовка справи до розгляду 37
2.3. Розгляд та вирішення справи 41
Висновки до розділу 2 43
ВИСНОВКИ 45
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 48
ДОДАТКИ 56





ВСТУП

Актуальність теми. Обравши європейський вектор розвитку, Україна поставила собі за мету стати пов¬ноправним членом Європейського Союзу. Однак на цьому шляху необхідно уніфікува¬ти українське законодавство із законодавством європейського співтовариства. Крім того, наша держава має виконувати взяті на себе зобов’я¬зання. Насамперед це стосується підвищення національних стандартів у сфері судоустрою і судочинства, у тому числі й забезпечення пра¬ва на справедливий суд, проголошеного в ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основопо¬ложних свобод (далі — Конвенція).
Одним із останніх кроків в означеному напрямі стало прийняття 12 лютого 2015 р. Закону № 192-VIII «Про забезпечення права на справедливий суд». При обґрунтуванні не¬обхідності прийняття відповідного законопро¬екту його розробники підкреслювали, що ос¬новним завданням держави у сфері правосуддя є про¬ведення судової реформи, у результаті якої має бути забезпечено ефективний захист прав, свобод та ін¬тересів в судовому поряд¬ку, на практиці реалізова¬не право на справедливий суд. Засадами ж державної політики щодо такого права мають стати, зо¬крема, юридична визначеність та однаковість судової практики. Із цим важко не погодитись. Адже саме суд ставить «останню крапку» в пошуку й утвердженні права при вирішенні конкрет¬них справ, саме він уособлює (чи принаймні має уособлювати) неупередженість і справед¬ливість. При цьому єдиним універсальним стандартом справедливого судочинства, необ¬хідним для забезпечення захисту прав і сво¬бод, які гарантуються кожною демократичною правовою державою, є доступність правосуд¬дя.
Особливе ж місце у механізмі конститу¬ційно-правових гарантій права на справедли¬вий суд посідає реалізація Верховним Судом України повноважень щодо перегляду судових рішень, одночасно виступаючи важливим пра¬вовим засобом захисту прав і свобод людини і громадянина, прав та законних інтересів юри¬дичних осіб. Чимало нововведень стосується статусу ВСУ в адміністративному судочинстві, що зумовлює актуальність обраної теми.
Стан наукової розробки. Питання правового статусу Верховного Суду України розглядали такі науковці, як В. Авер'янов, М. Козюбра, В. Погорілко, Д. Притика, М. Руденко, Ю. Шемшученко, М. Штефан, О. Ющик та ін. Однак в їх роботах не були враховані останні зміни до законодавства, які суттєво змінили роль ВСУ в адміністративному судочинстві.
Метою даної роботи є дослідження правового статусу Верховного Суду України в адміністративному судочинстві.
Відповідно до поставленої мети, нами окреслено наступне коло завдань:
1. Визначити поняття системи адміністративного судочинства та місце ВСУ в ній.
2. Дослідити правову природу актів ВСУ.
3. Дослідити повноваження Верховного Суду України в адміністративному судочинстві, на кожній із стадій розгляду справи.
Об’єктом дослідження є суспільні відносини в сфері адміністративного судочинства.
Предметом дослідження є Верховний Суд України в адміністративному судочинстві.
Специфіка джерельної бази полягає в тому, що вона складається із актуальних нормативно-правових актів, монографій, матеріалів судової практики та наукової періодики.
Наукова новизна роботи полягає в тому, що вперше було досліджено правовий статус ВСУ в адміністративному судочинстві з урахуванням змін, що було внесено Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 № 192-VIII.
Методи дослідження. Методологічною основою дослідження є система принципів, прийомів і підходів, заснована на філософських, загально- та спеціально-наукових методах. В основу роботи покладено системний підхід, згідно з яким проаналізовано статус Верховного Суду України в адміністративному судочинстві. Діалектичний метод дозволив виявити основні закономірності концептуального розвитку основ правового регулювання організації судової влади і місця вищого судового органу. З метою дослідження інститутів судоустрою і процесу застосовано порівняльно-правовий метод для аналізу відповідних норм законодавства України. Формально-догматичний метод використано при з'ясуванні змісту норм Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та ін. Тексти міжнародних договорів і національного законодавства інтерпретувалися з позицій забезпечення єдності всіх органів, які належать до системи судової влади в Україні, а також ролі Верховного Суду України у системі адміністративного судочинства. Це дозволило обґрунтувати і сформулювати оригінальні авторські текстові доповнення до відповідних правових норм. Дотримання вимог правильної логічної побудови понять і суджень забезпечило обґрунтованість і достовірність зроблених висновків.
Застосування вказаних методів у їх взаємозв'язку забезпечило повноту й об'єктивність дослідження.
Структуру роботи складають два розділи, один з яких розділений на три підрозділи, а також вступ, висновки та список використаних джерел.
Список литературы ВИСНОВКИ

Таким чином, в результаті проведеного дослідження, слід зробити наступні висновки:
1. Верховний Суд України є міжгалузевим судовим органом до судів адміністративної юрисдикції та судом кассаційної інстанції, у випадках, встановлених п. 7 ст. 171-1 КАСУ. Особливість місця Верховного Суду України в системі адміністративного судочинства визначається: його правовим стату¬сом як найвищого судового органу в системі судів загальної юрисдикції; особливими підставами реалізації процесуальних повнова¬жень; особливим змістом організаційних повноважень.
2. Верховний Суд України в адміністративному процесі здійснює повноваження, спрямовані на забезпечення єдності судової практики (організаційні повноваження) та здійснення правосуддя в адміністративних справах та під час перегляду постанов у справах про адміністративні правопорушення (процесуальні повноваження).
3. Провадження у Верховному Суді України має й особливі, притаманні цьому виду адмі¬ністративних проваджень риси: виключність; остаточність. Виключність цього виду перегляду характе¬ризують особливі, взаємопов’язані ознаки: завдання перегляду; підстава перегляду; пере¬думова перегляду; особливе коло учасників провадження; правова природа судових рішень, які ухвалюються за результатами розгляду справи (постанови).
4. Висновки Верховного Суду Украї¬ни є результатом правозастосовчої діяльності, що не створюють правових норм, загальнообов’язкових правил поведінки для всіх суб’єктів правовідносин, а є результатом тлу¬мачення правових норм ВСУ, що має на меті забезпечити єдність судової системи України, спільні підходи до застосування правових норм усіма судами загальної юрисдикції Украї¬ни, тобто не є судовими прецедентами.
5. Як показало проведене дослідження, встановлення безпосереднього звернення до ВСУ є позитивною новелою. Вважаємо, що окрім цього, у ст. 240 КАС України необхідно закріпити конкретні підстави для винесення суддею-доповідачем ухвали про допуск справи до провадження або про відмову в та¬кому допуску. Внесення таких змін до процесуального законодавства дозволило б вдосконалити процедуру допуску справи до провадження на законодавчому рівні, що зменшило б рівень суб’єктивізму при прийнятті даного рішення й безумовно сприяло б ефективнішому захис¬ту прав, свобод та інтересів фізичних та юри¬дичних осіб і держави в цілому.
6. З метою додержання законодавчо встановлених вимог, недопу¬щення порушення законних прав свобод та інтересів осіб, які беруть участь у справі про перегляд судових рішень в адміністративних справах Верховним Судом України, пропонуємо внести зміни до ч. 1 ст. 240-1 КАС України, якими встановити обов'язок судді-доповідача Верховного Суду України разом із копією ухвали про відкрит¬тя провадження в справі надіслати особам, які беруть участь у справі інформацією про їхні права та обов'яз¬ки. Більш того, з метою дотримання принципу законності адміністративного судочинства, вважаємо за необ¬хідне доповнити ст. 240-1 КАС України новою частиною вказавши при цьому, що всі рішення постановленні суддею-доповідачем під час підготовки справи до судового розгляду Верховним Судом України, викладають¬ся у формі ухвали. Копії ухвал надсилаються особам, які беруть участь у справі.
7. Як показало проведене дослідження, прийняте за наслідками справи судове рішення Верховного Суду України має виключний та остаточний характер, оскарженню не підлягає, а також є обов’язковим не тільки для виконання зацікавлених осіб, але й обов’язковим для суб’єктів владних повноважень, які застосовують відповідні норми закону, та адміністративних судів України.






СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Нормативні акти
1. Конституція України від 28.06.1996 // Відомості Верховної Ради України, 1996. - № 30. - Ст. 141.
2. Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 // Відомості Верховної Ради України, 2005. - № 35-36, № 37. - Ст.446.
3. Закон Укра¬їни «Про міжнародні договори України» від 29 червня 2004 року № 1906-ІV // Відомості Верховної Ради України. - 2004. - № 50. - Ст. 540.
4. Закон України від 7 лютого 2002 р. «Про судоустрій України» (втратив чинність) // Відомості Верховної Ради України. - 2002. - № 27-28. - Ст. 180.
5. Закон «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI // Відомості Верховної Ради України, 2010. - № 41-42, № 43, № 44-45. - Ст.529.
6. Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 № 192-VIII // Відомості Верховної Ради, 2015. - № 18, № 19-20. - Ст.132.
7. Закон України : від 24 трав. 2012 р. «Про внесення змін до деяких законо¬давчих актів України щодо забезпечення пра¬ва особи на перегляд судових рішень» //Офіційний ві¬сник України. - 2012. - № 46. - Ст. 1806.
8. Указ Президента України від 1 жовтня 2002 р. № 889/2002 «Про Апеляцій¬ний суд України, Касаційний суд України та Вищий адміністративний суд України» (Указ втратив чинність у частині, що стосується Касаційного суду України на підставі Указу Президента № 7/2004 ( 7/2004 ) від 05.01.2004) // Офіційний вісник України. - 2002. - № 40. - Ст. 1856.
9. Постанова Верховної Ради України від 28 квітня 1992 р. № 2296-ХІІ «Про Концепцію судово-правової реформи в Україні» // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - № 30. - Ст. 426.
10. Конвенція про за¬хист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/995_004.

Спеціальна література
11. Адміністративне судочинство України: теорія та практика: монографія / кол. авт.; за заг. ред. О.М. Нечитайла. – К.: ВАІТЕ, 2015. – 288 с.
12. Брэбан Г. Французское административное право / пер. Д. Васильева, В. Карповича / Г. Брэбан. - М.: Прогресс, 1988. – 365 с.
13. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод., допов. та СБ) / Уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел. - К., Ірпінь: ВТФ “Пе-рун”, 2009. - 1736 с.
14. Закаблук М. Голова ВАС в 2004-2011 роках О. Пасенюк : «Своє завдання я виконав: система адміністративних судів твердо стоїть на ногах» / М. Закаблук // Закон і Бізнес. – № 39 (1078). – С. 46-49.
15. Затираха І.О. Система адміністративних судів та її вдосконалення / І.О. Затираха // Часопис Київського університету права. – 2010. – № 4. – С. 139–143.
16. Коліушко І.Б. Адміністративна юстиція: європейський досвід і пропозиції для України / авт.-упоряд. І.Б. Коліушко, Р.О. Куйбіда. - К.: Факт, 2003. - 536 с.
17. Квятковська Б. І. Особливості судового прецеденту в англо-саксонській та романо-германській правових сім’ях (порівняльний аналіз) / Б. І. Квятковська. // Теорія і практика правознавства. - 2013. - Вип. 1. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/tipp_2013_1_3.
18. Кухнюк Д. В. Судовий прецедент як джерело кримінально-процесуального права : дис. на здоб. наук. ступеня кандидата юрид. наук: 12.00.09 / Д. В. Кухнюк. - К., 2008. - 228 с.
19. Луць Л.А. Сучасні правові системи світу : навч. посіб. / Л. А. Луць. - Львів : юрид. ф-т Львівського національного університету імені Івана Франка, 2003. - 255 с.
20. Науково-практичний коментар до Кодексу адміністратив¬ного судочинства України : в 2 т. Т. 2 / В. К. Матвійчук, І. О. Хар ; за заг. ред. В. К. Матвійчука. - К. : Алерта ; КНТ, 2008. - 752 с.
21. Пасенюк О. М. Адміністративне судочинство як системоутворюючий інститут адміністративного права України : зб. наук. праць «Актуальні проблеми держави і права». – Одеса : Юридична література, 2007. – Вип. 35. – С. 25-30.
22. Педько Ю. С. Становлення адміністративної юстиції в Україні / Ю. С. Педько. – К., 2003. – 208 с.
23. Порядок перегляду судових рішень Верховним Судом України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/%28print%29/29B233F664995F91C2257B4E0041FDAF.
24. Романюк Я. Правова природа обов'язковості рішень Верховного Суду Украї¬ни та вдосконалення механізму забезпечення єдності судової практики / Я. Рома¬нюк, І. Бейцун // Право України. - 2012. - № 11/12. - С. 122-136.
25. Селіванов А. Публічна влада і громадянин в умовах застосування судової адміністративної юрисдикції (проблеми теорії і практики) / А. Селіванов // Право України. – 2006. – № 9. – С. 28–33.
26. Сердюк В. В. Верховний Суд України в системі розподілу функцій влади : монограф. / В. В. Сердюк. - К. : Істина, 2007. - 232 с.
27. Сердюк В. В. Верховний Суд України: витоки, сучасність, перспективи : монограф. / В. В. Сердюк. - К. : Істина, 2008. - 304 с.
28. Сердюк В. В. Концепція розвитку правосуддя і реформування судової системи: окремі аспекти / В. В. Сердюк // Вісник Верховного Суду України. - 2004. - № 8 (48). - С. 41 – 45.
29. Сердюк В. В. Складні питання, які виникають при застосуванні положень Господарського процесуального кодексу України щодо повернення касаційних скарг і подань (за матеріалами судової практики) / В. В. Сердюк // Вісник Верховного Суду України. - 2005. - № 10 (62). - С. 30 – 37.
30. Сердюк В. В. Найвищі судові органи в Україні під час її перебування у складі двох імперій / В. В. Сердюк // Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ. - 2006. - № 1. - С. 5 – 14.
31. Сердюк В. В. Самостійність і незалежність суддів як засади здійснення правосуддя: окремі питання теорії і практики / В. В. Сердюк // Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ. - 2006. - № 2. - С. 133 – 140.
32. Сердюк В. В. Судова влада та її місце в теорії поділу влади / В. В. Сердюк // Вісник Академії адвокатури України. - 2006. - № 1. - Випуск 5. - С. 38 – 46.
33. Сердюк В. В. Обов'язковість судового рішення: окремі питання теорії і практики / В. В. Сердюк // Вісник прокуратури. - 2006. - № 8 (62). - С. 79 – 88.
34. Сердюк В. В. Право на оскарження судового рішення в аспекті розгляду справ Верховним Судом України / В. В. Сердюк // Юридична Україна. - 2006. - № 8. - С. 84 – 90.
35. Сердюк В. В. Завдання Верховного Суду України як найвищого судового органу в системі судів загальної юрисдикції / В. В. Сердюк // Вісник Академії адвокатури України. - 2006. - № 2. - С. 75 – 81.
36. Сердюк В. В. Здійснення права на судовий захист у Верховному Суді України / В. В. Сердюк // Вісник Верховного Суду України. - 2006. - № 8 (72). - С. 37 - 41.
37. Сердюк В. В. До питання про функції Верховного Суду України / В. В. Сердюк // Юридична Україна. - 2006. - № 9. - С. 94 - 101.
38. Сердюк В. В. Правове становище найвищого судового органу в Україні часів відродження державності 1917 - 1920 рр. (історико-правовий аспект) / В. В. Сердюк // Часопис Київського університету права. - 2006. - № 2. - С. 22 - 28.
39. Сердюк В. В. Організація та діяльність найвищого судового органу України в радянський період / В. В. Сердюк // Право України. - 2006. - № 9. - С. 123 - 128.
40. Сердюк В. В. Верховний Суд України: окремі елементи правового статусу / В. В.Сердюк // Адвокат. - 2006. - № 9. - С. 3 - 9.\
41. Сердюк В. В. Легітимність влади як один з її основних атрибутів / В. В. Сердюк // Юридична Україна. - 2006. - № 11. - С. 10 - 15.
42. Сердюк В. В. Здійснення функції правосуддя Верховним Судом України / В. В. Сердюк // Вісник прокуратури. - 2006. - № 12 (66). - С. 106 - 113.
43. Сердюк В. В. Про організацію діяльності Верховного Суду України / В. В. Сердюк // Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ. - 2006. - № 4. - С. 30 - 40.
44. Сердюк В. В. Еволюція функцій держави в процесі розвитку суспільства / В. В. Сердюк // Юридична Україна. - 2006. - № 12. - С. 21 - 27.
45. Серьогін О.Ю. Справа про одноразове касаційне оскарження та перегляд рішень судів / О.Ю. Серьогін // Актуальні питання цивільного та господарського права. – 2010. – № 3. – С. 86-88.
46. Сібільова Н. Теоретичні основи побудови судової системи України / Н. Сібільова // Право України. – 2009. – № 6. – С. 38–40.
47. Стефанюк В. Адміністративна юстиція як провідна форма судового захисту прав громадян ; за заг. ред. проф. В. Б. Авер’янова. – К. : Видавничий Дім «Ін-Юре», 2002. – С. 217-228.
48. Трегубов Е. Л. Право на справедливий суд в практиці Європейського суду з прав людини / Е. Л. Трегубов // Форум права. - 2010. - № 1. - С. 358-363.
49. Чупринська Є. М. Рішення Верховного Суду України у кримінальному про¬вадженні: правові ознаки та значення / Є. М. Чупринська // Наукові записки Інсти¬туту законодавства Верховної Ради України. - 2014. - № 2. - С. 117-123.
50. Шишкін В. Організація і повноваження адміністративного суду Німеччини // Право України. - 1995. - № 11. - С. 60.

Матеріали практики
51. Рішення Конституційного Суду від 13 грудня 2011 р. № 17-рп/2011 у справі за консти¬туційним поданням 54 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Кримінально-процесуального кодексу України, Господарського процесуального ко¬дексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v017p710-11.
52. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним подан¬ням 46 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення термінів «найви¬щий судовий орган», «вищий судовий орган», «касаційне оскарження», які містяться у статтях 125, 129 Конституції України від 11 березня 2010 року [Електронний ре-сурс]. - Режим доступу : http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/v008p710-10.
53. Постанова ВСУ від 1 грудня 2015 року [Електронний ре¬сурс]. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/54688644.
54. Постанова ВСУ від 20 жовтня 2015 року [Електронний ре¬сурс]. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/53815605.
55. Постанова ВСУ від 8 грудня 2015 року [Електронний ре¬сурс]. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/54688750.
56. Постанова ВСУ від 6 жовтня 2015 року [Електронний ре¬сурс]. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/52523991.
57. Постанова ВСУ від 22 березня 2016 року [Електронний ре¬сурс]. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/57403103.
58. Ухвала ВСУ від 4 лютого 2016 року [Електронний ре¬сурс]. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/55476519.
59. Ухвала ВСУ від 22 вересня 2015 року [Електронний ре¬сурс]. - Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/50944328.
60. Постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 № 2 «Про судову практику застосування статей 235-240 Кодексу адміністративного судочинства України» [Електронний ресурс]. - Ре¬жим доступу : http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/v0002760-10.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
500





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.