У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Міжнародні стандарти та вітчизняне законодавство у сфері використання трудових ресурсів
Количество страниц 76
ВУЗ Чернівецький Національний Університет ім. Юрія Федьковича
Год сдачи 2017
Содержание ЗМІСТ
Вступ
Розділ І. Теоретичні засади використання трудових ресурсів
1.1. Поняття та склад трудових ресурсів
1.2. Сучасний стан використання трудових ресурсів в Україні
1.3. Досвід країн ЄС щодо використання трудових ресурсів
Розділ ІІ. Нормативно-правове регулювання використання трудових ресурсів
2.1. Міжнародно-правове регулювання використання трудових ресурсів
2.2. Регіональні акти ЄС щодо використання трудових ресурсів
2.3. Національно-правове регулювання використання трудових ресурсів в Україні
Розділ 3. Проблеми та шляхи розвитку вітчизняного законодавства у сфері використання трудових ресурсів
3.1. Недоліки правового регулювання використання трудових ресурсів в Україні
3.2. Проблеми імплементації міжнародних стандартів у сфері використання трудових ресурсів в національне законодавство України
3.3. Напрями розвитку вітчизняного законодавства у сфері використання трудових ресурсів
Висновки
Список використаних джерел






ВСТУП
Актуальність теми дослідження зумовлене тим, що ринок праці і стан зайнятості населення пов'язано як з економічним так і соціальним станом населення. Світова криза спричинила багато негативних наслідків: зменшення заробітної плати; переходи працівників на неповний робочий час; масове скорочення штату працівників; різке зростання рівня безробіття, тощо. Вирішення таких проблем можливе лише спільними зусиллями держав - членів міжнародних організації у сфері праці, тому актуальним стає захист трудових прав як вітчизняним так і міжнародним.
Метою дослідження полягає у огляді та узагальненні національного та зарубіжного законодавства у сфері використання трудових ресурсів. Аналіз сучасного стану законодавста України у сфері використання трудових ресурсів.
Аналіз досліджень та публікацій Проблематику даної теми досліджували вітчизнні на іноземні науковці такі як: Богуцький О., Купалова Г., Дієспєров В., Кудінова А., Васильченко В., Гриненко А., Керб Л., Грішнова О., Мельник Т., Лисенко А. та ін.
Трудові ресурси - це частина працездатного населення, яка володіє фізичними й розумовими здібностями та знаннями, необхідними для здійснення корисної діяльності.
Законодавство України у сфері використання трудових ресурсів являє собою сукупність нормативно-правових актів національного законодавства, а також міжнародні нормативно-правові акти які, ратифіковані Верховною Радою України.
Основні закони які регулюють відносини у сфері використання трудових ресурсів є:
1. Конституція України;
2. Кодекс законів про працю;
3. Закон України «Про охорону праці»;
4. Підзаконні нормативно-правові акти;
5. Міжнародні договори які регулюють трудові відносини між Україною та іншими державами.
Конституція України зазначає, що кожен має право на працю.
Кодекс законів про працю регулює відносини між працівниками і підприємствами усіх форм власності та виду діяльності.
Проблему співвідношення міжнародного і національного трудового права досліджував Аметистов Е. М.. Але його дослідження ґрунтувалось на радянській ідеолого-теоретичній базі, відповідно до якої міжнародне і внутрішньодержавне право – це дві самостійні правові системи, що не підпорядковані одна одній.
Найважливіше місце серед міжнародних установ які регулюють відносини охорони праці, посідає Міжнародна організація праці (далі - МОП).
Міжнародна організація праці (МОП) була створена і діє з метою встановлення й збереження суспільної злагоди, захисту прав людини, розвитку принципів трипартизму, соціального прогресу в усьому світі.
У визначенні поняття міжнародно-правового регулювання праці окремі вчені-трудовики або ототожнюють міжнародні договори з міжнародними актами, або згадують лише міжнародні договори. Наприклад, Г.І. Чанишева визначає міжнародно-правове регулювання праці як встановлену міжнародними договорами (актами) систему стандартів з регулювання праці, яку держави, котрі приєдналися до відповідного міжнародного договору (ратифікували його), використовують в національному трудовому законодавстві. О.В. Смирнов визначає це поняття як врегулювання за допомогою міжнародних угод (багатосторонніх та двохсторонніх договорів) й інших міжнародно-правових засобів питань, пов’язаних із застосуванням найманої праці, покращенням її умов, охороною праці, захистом індивідуальних і колективних інтересів працівників.
З-поміж регіональних міжнародно-правових актів, які призначені для забезпечення і захисту трудових прав, необхідно виділити Європейську конвенцію про захист прав людини і основних свобод, яку Україна ратифікувала 17 липня 1997 р. Одним із суттєвих результатів цієї ратифікації є створення нового механізму у системі захисту прав людини в Україні. Кожний громадянин має не тільки право, але й реальну можливість звернутися до Європейського суду з прав людини у Страсбурзі.

Розділ І. Теоретичні засади використання трудових ресурсів
Вчені по різному дають визначення поняття «трудові ресурси», що свідчить про різні підходи до їх визначення, і всі вони достатньо обґрунтовані. Мною конкретизовано зміст поняття «трудові ресурси», а саме:
• економічна категорія «трудові ресурси» відображає працездатну частину населення, яка характеризується розумовими і фізичними здібностями до праці та включає в себе як зайнятих, так і не зайнятих економічною діяльністю людей (в різних галузях), але які можуть працювати;
• управління трудовими ресурсами – це дії, що спрямовані на формування та ефективне всебічне їх використання в різних галузях економіки з метою покращення економічного та соціального стану країни. Управління трудовими ресурсами повинно здійснюватись на рівні держави, яка в свою чергу розробляє комплекс нормативних документів з метою покращення розподілу та використання трудових ресурсів.
Якщо управління – це процес, який вимагає певного аналізу та розробки певних дій, то управлінський процес – це поетапне управління, спочатку намічаємо цілі та завдання , а потім їх вирішуємо, тоді управління трудовими ресурсами – це теж комплексна система цілей та завдань, що спрямовані на ефективне використання трудових ресурсів та за допомогою різних способів.
Оцінюючи роль напрацювань вчених у формуванні наукових знань щодо трудових процесів, доводиться констатувати, що вони не вичерпують усього кола питань, пов’язаних зі змістом та завданням дослідження сутності такої економічної категорії, як «трудові ресурси».
«Ресурси» як економічна категорія (фр. Resource – допоміжний засіб) – це основні елементи виробничого потенціалу, які має у своєму розпорядженні система [16, с. 206] і які використовуються для досягнення конкретних цілей економічного та соціального розвитку [17, с. 629].
В економічній літературі існують різні підходи до класифікації ресурсів, загальними серед яких є марксистський та ринковий, в цих підходах особливе місце відведене трудовим ресурсам.
Удосконалення управління трудовими ресурсами виступає одним із центральних завдань науки і практики державного управління. Вирішити його можливо лише за умови його належного науково-методичного обґрунтування зазначає. О.Петрос [26, c.394]
У вітчизняній економічній літературі, яка тривалий час базувалася на марксистській теорії, шлях до розуміння сутності трудових ресурсів пролягав через дослідження соціально-економічних форм праці, її нормування та організації людини як головної виробничої сили суспільства на це звертає увагу Л.О.Григор’єва [13, с.125].
Чисельність та динаміка трудових ресурсів справляють визначальний вплив на характер розвитку виробництва та економіку. До складу трудових ресурсів відносять населення працездатного віку, а вікові межі цієї категорії визначаються законодавчо.
Категорія «трудові ресурси» характеризується через сукупність осіб обох статей працездатного віку (жінки від 16 до 55, чоловіки – від 16 до 60 років), здатних брати участь у виробництві товарів та послуг, а також осіб обох статей, старших і молодших за працездатний вік, зайнятих в суспільному виробництві. З цих категорій виключені непрацюючі інваліди праці та війни І та II груп і непрацюючі особи працездатного віку, які отримують пільгові пенсії зазначає М.Жук [19, с.352].
У загальноекономічному сенсі до трудових ресурсів найчастіше відносять економічно активне населення. Але незважаючи на несхожість у підходах вчених, що займались дослідженням трудових ресурсів, незмінним залишається їх погляд на трудові ресурси, як потенціал живої сили, яку суспільство має на певний момент часу. Таке тлумачення ґрунтується на припущенні, що «праця» - це певна система, а функціонування ресурсу «праця» вичерпується межами реальної суспільної економіки.
Хоча деякі висновки К.Маркса поставлені нині під сумнів, багато хто з вітчизняних та зарубіжних вчених визнає фундаментальність його твердження про те, що «праця» – це найважливіший фактор виробництва.
Термінологічна сутність та зміст ресурсу «праця» змінювалися й упорядковувалися в процесі розвитку економічної теорії. Разом з тим у наукових колах ще немає єдності у поглядах щодо його інтерпретації [16, с.278].
У зарубіжній науковій літературі для визначення одного з найважливіших виробничих ресурсів вживається термін «праця».
К.Р.Макконнелл, С.Л.Брю ототожнюють поняття «праця» лише з найманою працею. Згідно з їх баченням, «праця» – це всі фізичні та розумові здібності людей, застосовувані у виробництві товарів та послуг (аналогічної точки зору дотримуються і деякі вітчизняні вчені). У своїх працях вони зазначають, що Н. Грегорі Манків, вирізняючи два найважливіші фактори виробництва – капітал і працю, визначає останню як час, який люди присвячують роботі [23, с.37].
Надто спрощеним видається, на мою думку, таке тлумачення праці, бо вона залежить не лише від терміну її пропозиції та використання, а в значній мірі зумовлена запасами фізичних і духовних цінностей. У тлумачному словнику «праця» характеризується різноманітними рівнями навичок і кваліфікації [24, с. 417].
Одна з причин того, чому трудові ресурси є особливою категорією, полягає в тому, що головним елементом системи управління трудовими ресурсами є людина праці, власник робочої сили (бо людина формує й використовує свою здатність до праці на різних стадіях життєвого циклу).
Так за періодизацією Є.А.Климова, А.К.Маркової, у процесі свого розвитку як суб’єкта праці людина проходить низку стадій [26, с.398]:
1. Стадія від народження до 3 років, засвоєння функцій сприйняття, руху, мови, найпростіших правил поведінки і моральних оцінок, які слугують основою подальшого розвитку й залучення людини до праці.
2. Стадія від 3 до 6-8 років – на цю стадію припадає усвідомлення «основних смислів» людської діяльності, ознайомлення з конкретними професіями.
3. Стадія від 6-8 до 11-12 років – інтенсивно розвиваються функції самоконтролю, самоаналізу, здібності планувати свою діяльність.
4. Стадія від 11-12 до 14-18 років – це стадія свідомого і відповідального планування і вибору професійного шляху.
5. Стадія від 14-18 до 17-27 років пов’язана з професійною підготовкою.
6. Стадія професійної реалізації – це етап трудової діяльності.
7. Стадія спаду, зниження професійної і соціальної активності.
Управління трудовими ресурсами у сільському господарстві визначається збільшенням залежності результатів діяльності сільськогосподарських підприємств від якості, мотиваційного заохочення та характеру використання робочої сили.
Управління ефективним використанням трудових ресурсів спрямоване на розв’язання принципово нових довгострокових завдань підвищення економічної та соціальної ефективності роботи підприємства, підтримку його балансу із зовнішнім середовищем [33, с.120].
Головними принципами побудови сучасної системи управління трудовими ресурсами вважаємо:
- мотиваційні заохочування працівників та гідна оплата їхньої праці;
- ефективне розміщення трудових ресурсів;
- можливість кар’єрного росту;
- підвищення кваліфікації, навчання та перепідготовка;
- особиста зацікавленість працівника у результаті праці.
Сучасний зміст функцій управління трудовими ресурсами визначається ставленням до трудових ресурсів як до основного ресурсу підприємства, джерела його конкурентної переваги.
Управління трудовими ресурсами визнається однією з найбільш важливих сфер діяльності організації будь-якого рівня ієрархії, здатною багаторазово підвищити її ефективність, а саме поняття «управління трудовими ресурсами» розглядається автором в досить широкому діапазоні: від економіко-статистичного до філософсько-психологічного [35, с.10 ].
Список литературы Список використаних джерел

1. Прилипко С. Проект Трудового кодексу України - важливий етап реформування трудового законодавства / С. Прилипко, О. Ярошенко //Право України. - 2009. -№3.-С. 14-21.
2. Іншин М.І. Трудовий договір крізь призму сьогодення: Сутність, значення, особливості / М.І. Іншин // Право України. - 2012. -№9,- С. 192-197
3. Селезень С.В. Особливості припинення трудового договору за п. 2 ст. 41 Кодексу законів про працю України : автореф. дис... канд. юрид. наук : 12.00.05 / С.В. Селезень ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. - Луганськ, 2009. - 19 с.
4. Конституція України : Закон України від 28.06. 1996 р. № 254/96 // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № 30. - Ст. 141.
5. Сімутіна Я.В. Правове регулювання припинення трудового договору за угодою сторін та з ініціативи працівника: окремі проблеми / Я.В. Сімутіна // Держава і право. Юридичні і політичні науки. - 2014. - Вин. 65. - С. 159-167.
6. Прилипко С.М., Ярошенко О.М. Трудове право України: [підручник] / [С.М. Прилипко, О.М. Ярошенко]. -X. : ФІНИ, 2009.- 728 с.
7. Кодекс законів про працю України. Прийнятий Верховною Радою України законом від 10.12.1971 №322-УІІІ //Відомості Верховної РадиУРСР. - 1971.-№ 50.-Ст. 375.
8. Баранюк Ю.В. Контракт як вид трудового договору: автореф. дис. ...канд. юрид. наук : 12.00.05 / Ю.В. Баранюк. - Київ, 1999. - 16 с.
9. Сільченко С.О. Строковий трудовий договір : автореф. дис. ... канд. юрид. наук. : 12.00.05 / С.О. Сільченко. - Харків, 1998. - 18 с.
10. Галузева між Міністерством аграрної політики та продовольства України, Всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України і Професійною спілкою працівників агропромислового комплексу України в харчовій та переробній промисловості на 2014–2016 роки [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.vin.gov.ua/web/upravlinnya/web_upr_apk.nsf/web_alldocs/DocHDBH6.
11. Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII // Відомості Верховної Ради України, 1993. - № 36. - Ст.361.
12. Иванов С. Ю. Кооперативная форма труда — самостоятельный предмет правового регулирования // Известия вузов: Правоведение. — 2000. — № 2. — С. 127-145.
13. Дмитренко Ю.П. Трудове право України: підручник / Ю.П.Дмитренко. - К.: Юрінком Інтер, 2009.- 624 с.
14. Анисимов Л. Н. Имплементация норм международного права в национальное законодательство / Л. Н. Анисимов // Международное право в современном мире: Сб. статей / Отв. ред. Ю. М. Колосов. - М. : Междунар. отношен., 1991. - 192 с.
15. Лазор Л. І. Теоретичні і практичні проблеми співвідношення трудового законодавства України з міжнародним / Л. І. Лазор // Актуал. пробл. формування правової держави в Україні: До 50-ї річниці Конвенції про захист прав людини та основних свобод: Тези доп. та наук. повід. всеук. наук. -прак. конф. молодих учених. - Х. : Нац. юрид. акад. України, 2000. - С. 72 – 75.
16. Закон України від 29 червня 2004 р. № 1906 - IV «Про міжнародні договори України» // Офіційний вісник України. - 2004. - № 35. - Ст. 2317.
17. Додонов В. Н. Международное право: словарь-справочник / В. Н. Додонов, В. П. Панов, В. Г. Румянцев; под общ. ред. В. Н. Трофимова. - М. : ИНФРА-М, 1998. - 368 с.
18. Загальна теорія держави і права: підручн. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. / за ред. М. В. Цвіка, В. Д. Ткаченка, О. В. Петришина. - Х. : Право, 2002. - 432 с.
19. Денисов В. Н. Статус міжнародних договорів в Конституції України // Вісник Академії правових наук України. - 1997. - № 1 (8). - С. 29 - 36.
20. Алексеева Л. Б. Международные нормы о правах человека и применение их судами Российской Федерации: практическое пособие / Л. Б. Алексеева, В. М. Жуйков, И. И. Лукашук. - М., 1996. - 199 с.
21. Тацій В. Проблеми імплементації норм міжнародного права в національні процесуальні процедури (до 50 - річчя Конвенції про захист прав людини і основних свобод) / В. Тацій, Ю. Грошевий / / Вісник академії правових наук України. - 2000. - № 4 (9) - С. 265.
22. Всеобщая декларация прав человека от 10 декабря 1948 г. // Международные акты о правах человека. Сборник документов / сост. Карташкин В. А., Лукашева Е. А. - М., 1998. - С. 39.
23. Опришко В. Ф. Теоретичні та практичні аспекти механізму гармонізації законодавства України з міжнародним правом / В. Ф. Опришко // Проблеми гармонізації законодавства України з міжнародним правом : Матеріали науково - практичної конференції, жовтень. - К., 1998. - 440 с.
24. Європейська соціальна хартія // Збірка договорів Ради Європи. - К. : Парламентське вид-во, 2000. - 654 с.
25. Ротань В. Г. Науково-практичний коме¬нтар законодавства України про працю / В. Г. Ротань, І. В. Зуб., О. Є., Сонін. - 15-те вид., допов. та переробл. - К. : Алерта; ЦУЛ, 2013. — 686 с.
26. Проект Трудового кодексу України у ред. від 27.12.2014 р. № 1658, прийнятий у першому читанні 05.11.2015 [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=53221.
27. Трудове право України : підручник / С. М. Прилипко, О. М. Ярошенко. - X. : ТОВ «Одіссей», 2008. - 664 с.
28. Лозовий С. В. Причини й умови вини¬кнення індивідуальних трудових спорів / С. В. Лозовий // Актуальні проблеми права : теорія і практика : збірник наукових праць. - 2009. -№ 14. -С. 106-115.
29. Трудове право України : підруч. для студ. юрид. спец. вищ. навч. закл. / С. М. При¬липко, О. М. Ярошенко, І. П. Жигалкін та ін. - 5-те вид, допов. - X. : Право, 2014. - 760 с
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
500





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.