Інтеграційні процеси як фактор підвищення ефективності господарювання підприємств молочного підкомплексу регіону
На сьогодні економічні взаємини сфери виробництва і переробки молока в регіоні характеризируются нестабільністю і здебільшого диктатом молокопереробних підприємств над виробниками молока. Причиною цьому автор виділяє низький рівень державного регулювання і контролю на ринку молока, що дозволяє переробникам встановлювати необґрунтовано занижені щодо витрат на виробництво закупівельні ціни. Як зазначалося, внаслідок цього виробник молока не бере участі в розподілі доходу від продажу молочній продукції. Зниження середнього рівня закупівельних цін на молоко в 2006 р. помітно послабило економічний інтерес до реалізації молока переробним підприємствам, за вказаний рік надходження молочної сировини на переробку було на 35,4 % менше рівня 2005 р.
Як приклад розподілу доходу від реалізованої продукції розглянемо структуру ціни окремо взятого продукту. Для дослідження вибрано молоко жирністю 2,5 % у поліетиленовій упаковці (1 л) виробництва ЗАО «Чарівне дійво» торгової марки «Молочна веселка», яке надійшло на реалізацію 12 грудня 2006 р. Закупівельна ціна молока на той час складала 1 грн./л, відпускна оптова ціна заводу-виготівника – 2,36 грн./л (без урахування ПДВ), роздрібна ціна – 3,16 грн./л (без урахування ПДВ). Результати аналізу показані на рисунку 3.5.
З проведеного аналізу виходить, що велика частина доходу (43,0 %) від реалізації пакетованого молока надходить на переробне підприємство, що, на нашу думку, є вельми несприятливою обставиною, яка впливає на функціонування і розвиток молокопродуктового підкомплексу.
Вся работа доступна по ССЫЛКЕ