Методологічний інструментарій аналізу ефективності виробництва цукрових буряків та цукру
В економіці України значне місце займає цукробуряковий підкомплекс АПК, який відрізняється складністю технологічних процесів, відокремленістю основних сфер виробництва, специфікою економічних взаємовідносин. Його структуру формуює сукупність взаємопов’язаних елементів, через які відбуваються внутрішні й зовнішні зв’язки у процесі виробництва цукрових буряків, їх заготівлі, транспортування та переробки на цукрових заводах, а також реалізації кінцевої продукції (цукру) споживачам. Виходячи із принципів формування та головних цілей цього підкомплексу, його структура включає наступні складові:
I сфера – виробництво системи сільськогосподарських машин для виробництва цукрових буряків, виробництво мінеральних добрив, отрутохімікатів та інших засобів боротьби з шкідниками і хворобами цукрових буряків, технологічного обладнання для цукрової промисловості, будівництво бурякоцукрових пунктів та виробництво спеціального обладнання для них, виготовлення спеціальної тари для сортування цукру, кар'єроуправління з добування вапнякового каменю та ін.;
II сфера – виробництво цукрових буряків і розведення їх насіння;
III сфера – цукрова промисловість.
Інфраструктура підкомплексу включає наукові заклади (НДІ, дослідні станції) з насінництва буряків і цукрового виробництва, котрі мають галузеву спеціалізацію; заготівлю і зберігання цукрових буряків; агрохімічне обслуговування вирощування цукрових буряків; ремонт спеціалізованої сільськогосподарської техніки, технологічного обладнання цукрових заводів, бурякоприймальних пунктів; транспортне обслуговування; послуги торгівлі
[3, с. 566 – 567; 17, с. 58 – 60; 45, с. 141; 78, с. 102; 98, с. 37; 205, с. 23; 215,
с. 221 – 223].
Основою цукробурякового підкомплексу є вертикальні взаємозв’язки галузей по лінії виробництва, переробки цукрових буряків, отримання кінцевого продукту.
За своєю суттю виробництво цукру – це ряд взаємопов’язаних технологічних і природних процесів, спрямованих на перетворення цукрової сировини в цукор.
За такою трансформацією виокремлюють два основних етапи – аграрний і промисловий. Кожен з них можна поділити на технологічні операції, які відрізняються сукупністю використовуваних предметів праці і засобів виробництва. На аграрному етапі головним засобом виробництва є земля, тут здійснюється виробництво цукрових буряків, отримання насіння. Промислова стадія пов'язана із заготівлею і переробкою сільськогосподарської сировини. Відповідно основним виробництвом – ядром підкомлексу – є розведення буряків і цукробурякова промисловість з обслуговуючою їх промисловою та соціальною інфраструктурою [1, 3, 17, 42, 80, 98, 206].