Аналіз економічних взаємовідносин партнерів цукробурякового підкомплексу
Економічні взаємовідносини здійснюють суттєвий вплив на економічну ефективність функціонування складових цукробурякового підкомплексу.
Одним із головних факторів, що зумовили погіршення взаємовідносин між партнерами цукробурякового підкомплексу, є різне економічне середовище, в якому функціонують товаровиробники. Так, наприклад, виробники цукрових буряків функціонують в умовах ринкової конкуренції, а цукрові заводи – в монополізованому середовищі. Останні, користуючись свім монопольним становищем, ще на етапі формування української державності, використавши лібералізацію економічного середовища, запровадили вигідні для себе умови взаєморозрахунків із аграрними виробниками цукрових буряків. В наслідок цього, відбулося зростання диспаритету цін між виробником сільськогосподарської продукції та її переробними підприємствами, що призвело до збитковості аграрного виробництва.
Зокрема буряківництво від таких негативних впливів зазнає значних втрат, а протиріччя між партнерами агропромислового виробництва поглиблюються, що зумовлює загострення кризових явищ у розвитку цукробурякового виробництва.
Підтвердженням цього є проведені нами розрахунки на основі даних господарств Тернопільської області, які наведено у таблиці 2.14.
Зазначимо, що ціна на трактор марки Т – 150 к зросла у 2002 році в 6 разів порівняно з 1990 р. Якщо у 1990 році для придбання такого трактора потрібно було продати цукрові буряки із зібраної площі 9,7 га, то у 2002 р. цей показник сягнув 41,5 га, або збільшився у 4,3 раза. Ціна на автомобілі марки ГАЗ – 4509 і КамАЗ – 5320 за аналізований період зросла відповідно у 15,5 та 8,6 раза.
Тенденція підвищення закупівельних цін на промислові товари продовжуваласть і у 2007 році, що призвело до нерівномірного розподілу виробничих витрат і доходів. Все це негативно позначилось на результатах господарювання.