Проблеми інвестування сфери вищої освіти
Інвестиції в людський капітал відрізняє ряд особливостей, які випливають із самого поняття інвестицій. Під інвестиціями розуміють здійснення певних економічних проектів в даний час з розрахунком одержати прибуток в майбут-ньому.
Інвестиціями в людський капітал можуть бути інвестиції, які вкладаються в освіту, підвищення кваліфікації на виробництві, медичне обслуговування, міг-рацію, народження дітей та догляд за ними та ін. Від інших видів інвестицій вони відрізняються, передусім, не лише кількісними характеристиками, але й економічно обумовленою метою, яка випливає із пріоритетів розвитку країни.
На думку багатьох авторів [50, с. 13; 51, с. 28; 217], основною метою інвестицій є одержання прибутку або досягнення іншого корисного результату в різних сферах діяльності. Інвестиції розглядаються як чинник, що дозволяє стабілізувати економіку країни. Проте у авторів відсутня єдина думка у визначенні інвестицій, і ними не вказуються всі сфери вкладання інвестицій.
Автори «Методичних рекомендацій з оцінки ефективності інвестиційних проектів і їх відбору для фінансування» визначають інвестиції як «грошові кош-ти, цінні папери, інше майно, у тому числі майнові та інші права, що мають гро-шову оцінку, які вкладаються в освітні установи і (або) здійснювану ними діяль-ність з метою одержання корисного ефекту (результату)» [90].
З погляду російської дослідниці О. В. Сумарокової, відмітними рисами інвестицій в людський капітал є такі:
1. Віддача від інвестицій в людський капітал безпосередньо залежить від терміну життя його носія.
2. Знос людського капіталу визначається мірою зносу людського організ-му, мірою морального зносу унаслідок застарівання знань і зміни цінності здобутої освіти.
3. У міру накопичення людського капіталу його дохідність підвищується до моменту закінчення активної трудової діяльності, а потім різко знижується.
4. Характер і види вкладень в людину обумовлені історичними, націона-льними, культурними, родинними особливостями і традиціями.
5. Високий ступінь ризику інвестицій, оскільки неможливо достатньою мірою гарантувати результат.
Вся работа доступна по Ссылке