Умови розвитку виробничо-господарських комплексів у національній економіці України
Адаптація концепції розвитку виробничо-господарських комплексів у системі національної економіки передбачає визначення умов, тенденцій та узагальнення досвіду розвитку провідних українських виробничо-господарських комплексів. Це обумовлено як зовнішніми спонукальними мотивами (загальносвітовими процесами, тенденціями до глобалізації та корпоратизації світової економіки), так і внутрішніми обставинами, які полягають у тому, що українська економіка вступила в таку стадію розвитку, коли відсутність науково обґрунтованої державної, регіональної та внутрішньофірмової концепції та стратегії розвитку стає серйозною перешкодою на шляху успішної діяльності виробничо-господарських комплексів.
До початку 90-х років ХХ ст. стратегія управління вітчизняними підприємствами та об'єднаннями підприємств була спрямована на пошук ефективних шляхів виконання планових завдань в умовах достатньо прогнозованого зовнішнього оточення. З переходом до ринкового реформування економіки підприємства та їх об'єднання отримали самостійність право вибирати напрями розвитку, асортимент продукції та послуг, ціни, постачальників, ринки збуту, а також ураховувати та прогнозувати параметри зовнішнього середовища. Зазначене змінило функціональну роль підприємств і об'єднань в структурі національного господарства України про що йдеться у роботах [29 ,98 ,145].
Це пояснюється тим, що фірма в плановій економіці розглядається з точки зору економічної теорії як система для перетворення заздалегідь визначених ресурсів на продукцію жорстко заданого обсягу і ціни відповідно до централізованого певного суспільного попиту. У період переходу на ринкові принципи господарювання вільний розвиток підприємств і їх об'єднань декларувався як нова рушійна сила економіки. Проте лібералізація умов функціонування не привела до зрушень, які очікувалися в продуктивних силах суспільства, а створила нові суперечності та проблеми, що значно підвищили теоретичний і практичний інтерес до аналізу стратегічних перспектив як національного господарства в цілому, так і окремих підприємств і їх об'єднань
Вся работа доступна по Ссылке