Нормативно-правове забезпечення організації здійснення безготівкових розрахунків в банках України
Безготівковий платіж здійснюватиметься швидко та надійно лише за наявності розвинутої мережі міжбанківських розрахунків та платіжних документів єдиного зразка. Оскільки всі підприємства і організації повинні обов'язково зберігати свої грошові кошти на рахунках в банках, то на практиці їх взаємовідносини повинні набути чіткої регламентації з боку держави шляхом прийняття відповідних нормативно-правових актів. Насамперед, це Закони України, які регулюють основні засади здійснення безготівкових розрахунків.
Цивільний кодекс України. Параграф 3 глави 71 регулює відносини між банком і вкладником при укладанні договору банківського вкладу. Глава 72 визначає взаємовідносини між банком та клієнтом при відкритті банківського рахунку.
Господарський кодекс України. Розділ II визначає основи діяльності суб'єктів господарювання. Параграф 1 глави 35 визначає особливості правового регулювання фінансової діяльності, в тому числі - банківської.
Закон України від 20.05.99 № 679 «Про Національний банк України». Статтею 7 цього Закону визначено, що Національний банк України встановлює для банків правила проведення банківських операцій.
Закон України від 05.04.2001 № 2346 «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Стаття 6 цього Закону визначає коло осіб, яким банки мають право відкривати рахунки, а також орган (Національний банк України), який встановлює порядок відкриття банками рахунків та їх режими. Види рахунків, що можуть відкриватися банками, встановлюються статтею 7 Закону.
Закон України від 07.12.2000 № 2121 «Про банки і банківську діяльність». Глава 11 цього Закону встановлює обов'язок банків ідентифікувати клієнтів, які відкривають рахунки та осіб, уповноважених діяти від імені зазначених клієнтів.
Закон України від 28.11.2002 № 249 «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом». Статтею 4 цього Закону визначено, що банки є суб'єктами первинного фінансового моніторингу, які відповідно до статті 5 зобов'язані проводити ідентифікацію особи, яка здійснює фінансову операцію, що підлягає фінансовому моніторингу, або відкриває рахунок (в тому числі депозитний). Ідентифікація осіб, що здійснюють фінансові операції, здійснюється згідно з вимогами статті 6 цього Закону.
Про те, Закони України визначають загальні засади здійснення безготівкових операцій, тому взаємовідносини суб’єктів фінансової діяльності вимагають подальшої деталізації. Для цього призначені Інструкції, Положення, Постанови Правління Національного банку України.
Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті затверджена постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22.
Вся работа доступна по Ссылке