Методичні аспекти оцінки ефективності інноваційно-інвестиційної діяльності підприємств туристичної сфери
Функціонування туристичних підприємств у конкурентному середовищі потребує постійного контролю за рівнем економічної ефективності їх діяльності, що особливо актуально в процесі впровадження інновацій. Система оцінки ефективності діяльності підприємства ґрунтується на чотирьох процесах, які доцільно здійснювати також при визначенні ефективності інноваційно-інвестиційної діяльності туристичних підприємств: розробка критеріїв ефекти-вності; розробка системи показників і практичних процедур; управління на базі критеріїв; перевірка на відповідність поставленій меті [30].
Можна виділити основні завдання оцінки ефективності інноваційно-інвестиційної діяльності туристичних підприємств:
- створення інформаційної бази для оцінки інноваційно-інвестиційного розвитку підприємства та прийняття управлінських рішень;
- прогнозування економічного та соціального розвитку туристичних під-приємств;
- забезпечення комплексного підходу до оцінювання інноваційно-інвестиційного розвитку підприємств туристичної сфери.
Успішна інноваційно-інвестиційна діяльність туристичного підприємства залежить від механізму реалізації поставлених цілей. Результат інноваційно-інвестиційного розвитку туристичного підприємства завжди пов'язаний з метою його діяльності. Оскільки ефективний розвиток суб’єктів туристичної діяльності можливий при постійному впровадженні інновацій, то мета є функцією, що пов'язує функціонування та розвиток підприємств туризму з інноваційно-інвестиційною діяльністю. Інноваційно-інвестиційний розвиток можна вважати стійким, а діяльність – ефективною, якщо кінцевий результат збігається з метою. Відповідність результату та мети особливо важлива з позиції вибору найбільш успішних управлінських рішень щодо функціонування підприємства.
Більш точним визначенням, що відображає сутність вищесказаного є по-няття ефективності. У загальному вигляді економічна ефективність підприємс-тва визначається шляхом зіставлення кінцевих результатів із витратами, а ефек-тивність інноваційно-інвестиційної діяльності туристичного підприємства можна розглядати як реалізовану можливість отримання результату, що відповідає поставленій меті при певних умовах (витратах) здійснення інноваційно-інвестиційної діяльності.