Визначення та класифікація розрахунків
Система бухгалтерського обліку в Україні ґрунтується на Законі України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» [155] і Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, які набрали чинності з 2000 року. При цьому, незважаючи на те, що розрахунки є одним з найважливіших об’єктів бухгалтерського обліку в жодному з цих нормативних актів немає визначення терміну «розрахунки». На нашу думку в нормативних документах повинне міститися не тільки тлумачення поняття «розрахунки», а також критерії їх визнання і основні вимоги до їх відображення в обліку.
Здатність підприємства здійснювати всі свої зобов’язання відносно до контрагентів у повному обсязі є запорукою створення довірчих та працездатних партнерських взаємовідносин з ними. Відображення інформації щодо розрахунків у звітності дає змогу визначити ступінь ліквідності підприємства на звітну дату, показники платоспроможності, ступінь ефективності кредитної політики, здійснюваної підприємством, показники фінансової стійкості підприємств, що характеризують незалежність підприємства від зовнішніх джерел фінансування.
Термін «розрахунки» необхідно розглядати з двох боків. З одного боку, це розрахунки за угодою, за якою сторони погашають свої зобов’язання за допомогою різних платіжних засобів, з іншого – виникають відносини з приводу грошових переказів через кредитні та банківські установи. Як правило, перерахування коштів за допомогою фінансово-кредитних установ виокремлюються в окрему сферу.
Стаття 1 Цивільного кодексу України визначає коло відносин, які регулюються цивільним законодавством, так, предметом його регулювання є особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони іншій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом [222].
Вся работа доступна по Ссылке