Методичні особливості та організаційно-економічний механізм управління екологічною складовою сільськогосподарського природокористування
Під методичними основами слід розуміти концептуальний виклад змісту, підходів, принципів та методів управління екологічною складовою сільськогосподарського природокористування.
Мета управління природокористуванням полягає в реалізації положень природоохоронного законодавства, дотриманні нормативів екологічної безпеки, забезпеченні раціонального використання природних ресурсів та проведенні заходів їх охорони.
Науково-організаційні засади управління природокористуванням поєднують дві складові: управління у живій природі та управління процесами, пов’язаними з діяльністю людей.
Як зауважують В.В. Горлачук, О.М. Гаркуша, В.Г. В’юн та інші науковці, управління в широкому розумінні слова означає цілеспрямований вплив керуючої підсистеми на керовану з метою збереження її стійкості або переведення з одного стану в інший відповідно до поставленої мети [33, С.51].
Дані автори також вважають, що процес управління – це організація соціальної системи, яка має своїм завданням організацію використання і охорони екосистеми “Земля”. При цьому керована підсистема поділяється на підсистеми: соціальну, технічну, організаційну, економічну. Соціальна підсистема охоплює виконавський персонал та сукупність соціальних відносин між ними, умови їх праці і життя та одночасно є об’єктом і суб’єктом управління. Технічна підсистема охоплює, власне, природні ресурси. Організаційна підсистема являє сукупність принципів і методів організації використання землі та води. Економічна підсистема – комплекс господарських принципів, необхідних для функціонування і розвитку соціальної, технічної та організаційної підсистем. Ця підсистема охоплює процес управління основними та оборотними фондами за допомогою таких методів, як фінансування та кредитування, матеріальне стимулювання тощо [33, С.51–53].
Суб’єкт управління приймає рішення на підставі одержаної інформації про об’єкт управління, тому інформація завжди має бути достовірною, своєчасною, повною і актуальною.
Вся работа доступна по Ссылке