Вплив неприбуткових громадських організацій на соціально-економічний розвиток мікросоціальних систем
Проведений вище аналіз основних тенденцій у розвитку громадських інституцій Закарпатської області зумовлює потребу конкретизації їх діяльності та аналізу соціально-економічної ефективності останньої. Це має важливе прикладне значення для з’ясування їх ролі та впливу на вирішення гуманітарних, соціально-економічних і екологічних завдань на рівні мікросоціальних систем, під якими ми розуміємо адміністративно-територіальні системи базового рівня, які включають: місто, район, село та їх функціональні підсистеми – освітні, наукові, медичні, культурні, інформаційні центри, бібліотеки, музеї, органи державного управління та місцевого самоврядування, загальноосвітні школи, дитячі садочки, поліклініки, відділи соціального забезпечення, комерційні підприємства, власне неприбуткові громадські організації.
Для дослідження впливу НГО на розвиток мікросоціальних систем нами застосовано метод статистичних групувань відповідно до Національного класифікатора України „Класифікація видів економічної діяльності” (КВЕД). Метою розроблення статистичних класифікацій, крім групування, є також систематизація і перетворення інформації у стандартний формат, який дає змогу визначити подібність понять, подій, об’єктів суб’єктів, тощо [156]. При цьому об’єктами класифікації у КВЕД є види економічної діяльності статистичних одиниць (юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, в тому числі громадських організацій тощо) [71]..
При створенні національних статистичних класифікацій видів економічної діяльності за основу бралися модельні (базові) європейські класифікації у незмінному вигляді, а деталізація (дезагрегація) враховує національні особливості при здійсненні групувань на подальших рівнях класифікації [134].. У зв’язку з цим у своїх дослідженнях ми використали теоретико-методичні засади, принципи побудови та призначення КВЕД у контексті статистичної класифікації, що є інструментарієм для систематизації та групування економічної і соціальної інформації у стандартний формат, що дає змогу обробляти та аналізувати значні обсяги інформації, в тому числі й щодо громадських організацій, діяльність яких відноситься до 91 розділу КВЕД. У цьому розділі окреслено 3 групи, а саме: 91.1 – діяльність організацій промисловців та підприємців, професійних організацій; 91.2 – діяльність професійних спілок; 91.3 – діяльність інших громадських організацій. У складі відмічених вище трьох груп виокремлюються класи та підкласи. Відповідно до класифікації видів економічної діяльності здійснено аналіз функціонування громадських організацій. Зокрема, у класі 91.11 та підкласі 91.11.0 – діяльність організацій промисловців та підприємців включено 2 види діяльності, а саме: діяльність громадських організацій, члени яких заінтересовані в забезпеченні розвитку та ефективності підприємств певної галузі, економічного розвитку певного географічного району або адміністративної одиниці, незалежно від спрямування статутної діяльності.
Вся работа доступна по Ссылке