Місце бази оподаткування в правовому механізмі податку та проблемні питання методології визначення бази оподаткування
Дослідження правового механізму податку логічно починати з аналізу сутнісних характеристик податкових правовідносин. Справа в тому, що вони містять власну специфіку, не властиву іншим правовим інститутам, яка полягає в наявності особливих підстав і особливого механізму позбавлення прав власності платників податків. Як підкреслює Ю. О. Крохіна, наявність механізмів, що допускають в ряді випадків позасудове позбавлення (обмеження) права приватної власності, вимагає створення особливих гарантій дотримання прав платників податків. [66, с. 48-57] Подібні гарантії здійснюються за рахунок наявності особливого механізму визначення суми, яка підлягає внесенню до бюджету в якості податку. Подібне можливе в силу наявності особливої структури податкового обов'язку, особливого складу податку. [43, с. 113]
У податкових правовідносинах, як правило, однією зі сторін виступає держава в особі уповноважених державних органів. Їх статус і роль у таких правовідносинах визначаються особливостями компетенції органів державної влади і управління, а також специфікою правового регулювання встановлення, зміни та скасування податків і зборів, чітким закріпленням усіх елементів, що характеризують податок як цілісний досконалий механізм.
Вивченню правового механізму податку приділялась пильна увага науковців як України, так і Російської Федерації, а наявність у податків якоїсь конструкції визнається багатьма авторами. Разом із тим деякі правознавці вживають інші, багато в чому подібні за змістом, терміни. Серед них можна зустріти «правовий механізм податку», «юридичний склад податку», «елементний склад податку», «структура податку», «анатомія податку» і т. ін. [36, с. 125] Безумовно, всі вони мають право на застосування, оскільки, в остаточному підсумку, збагачують науковий оборот. Разом з тим, з позицій теорії права в сенсі, що цікавить нас, краще все-таки вживати термін «юридична конструкція податку». Стверджуючи це передусім варто брати до уваги, що ще в 1905 році в одній зі своїх робіт найвідоміший теоретик права Р. Ієринг зараховував юридичну конструкцію до основних прийомів юридичної техніки.
Вся работа доступна по Ссылке