Особливості та проблеми застосування інструментів грошово-кредитного регулювання щодо розвитку економіки регіону
Надзвичайно важливим питанням реалізації грошово-кредитної політики на сьогоднішній день є вирішення проблеми вибору оптимального напряму використання грошово-кредитних засобів для забезпечення реалізації національної та регіональної стратегій економічного розвитку. За відсутності достовірних прогнозів достатньо проблематично здійснювати ефективне управління економічними процесами та досягти відповідного рівня розвитку грошово-кредитного фондового та валютного ринків [46]. Саме тому для України важливо визначитися з ключовими моментами удосконалення грошово-кредитного регулювання на загальнодержавному та регіональному рівнях [90].
Дослідження проблем грошово-кредитного регулювання економіки регіону доцільно проводити за напрямами застосування певних інструментів, які залежать від цілей монетарної політики, а саме: опосередкованого впливу та прямого впливу на грошовий ринок й економічні процеси в регіоні. Аналіз застосування інструментів грошово-кредитного регулювання економіки регіону із виокремленням відповідних характеристик впливу та тенденцій застосування згруповано у табл. 1.4.
Аналіз застосування монетарних інструментів макроекономічного регулювання економіки регіону дозволяє стверджувати, що НБУ з метою впливу на макроекономічні показники в основному використовує процентну політику, норматив обов’язкового резервування та операції з цінними паперами. Дія цих засобів впливу не завжди однозначно і позитивно впливає на розвиток економіки регіону. Головна проблема полягає в розбалансованості дій НБУ та уряду [209].