Функції тактичних операцій
Іманентною складовою формування концепції тактичних операцій є визначення функцій цього тактичного засобу. Водночас у криміналістиці проблема функцій тактичних операцій залишається дискусійною, ці питання розглядаються фрагментарно або в порядку постановки проблеми. Тому розроблення і дослідження зазначених питань слід вважати пріоритетним напрямом формування концепції тактичних операцій.
Вперше у криміналістичній літературі до проблематики функцій тактичних операцій звернувся А. В. Дулов, який зазначає, що необхідно враховувати сукупність функцій, які виконуються при реалізації цих тактичних засобів. Разом з тим, науковець не називає конкретні функції тактичних операцій і пов’язує їх головним чином з діяльністю учасників тактичної операції. При цьому зауважує, що доцільно так побудувати структуру тактичних операцій, щоб найбільша кількість їх учасників наділялась функціями не лише проведення дій, але й прийняття рішень, правильність яких уже контролюється слідчим, який має право або погодитись із запропонованим рішенням, або прийняти інше [220] ).
Досліджуючи окремі питання розвитку теорії тактичних операцій, В. І. Шиканов вказує на актуальність та необхідність дослідження функцій цих тактичних засобів як найбільш перспективного напряму розроблення концепції тактичних операцій у криміналістиці. У зв’язку з цим автор зазначає, що функції тактичних операцій є багатогранними. Це й засіб організації діяльності слідчого з урахуванням вимог криміналістичної праксеології, і форма співробітництва слідчого з оперативними підрозділами органів внутрішніх справ, це, нарешті, й надійний засіб, призначений оптимізувати процес розслідування злочинів на основі останніх досягнень системології, пов’язаної із сучасним етапом науково-технічної революції [690] ). Підходи В. І. Шиканова до визначення функцій тактичних операцій через аналіз їх призначення як «засобів» і «форм» у подальшому вплинули на формування поглядів інших науковців на цю проблему.
Підсумовуючи результати аналізу визначень тактичної операції, О. О. Михальчук зазначає, що цю криміналістичну категорію з позицій функціонального призначення науковці розглядають як: 1) засіб реалізації методів розслідування (А. В. Дулов, Г. А. Мурадова); 2) засіб (і форма) взаємодії слідчого з органом дізнання, державними установами і організаціями, окремими громадянами (І. Ф. Герасимов, А. В. Дулов, В. І. Шиканов); 3) засіб організації діяльності слідчого з урахуванням вимог криміналістичної праксеології (В. І. Шиканов); 4) засіб оптимізації і алгоритмізації процесу розслідування (Г. Г. Доспулов, А. В. Дулов, В. І. Шиканов); 5) засіб реалізації тактичних і стратегічних рішень (М. П. Яблоков); 6) організаційний і тактичний засіб усунення протидії з боку правопорушників (А. В. Дулов); 7) засіб і міра оцінки «комплексів трудових затрат слідчого» (Б. Г. Кульчицький); 8) особливий прийом вирішення окремих паралельних завдань розкриття і розслідування (О. Д. Трубачов); 9) не тільки засіб, але й процедура вирішення конкретного тактичного завдання (В. Є. Корноухов); 10) найбільш раціональна форма використання сил і засобів правоохоронних органів (В. І. Шиканов); 11) засіб забезпечення з’ясування певної обставини чи обставин, які мають значення для справи (В. О. Образцов, В. Б. Ястребов); 12) засіб забезпечення найбільш ефективних результатів по збиранню доказів і оперуванню ними (Є. П. Іщенко); 13) засіб підвищення ефективності планування розслідування (Б. Г. Кульчицький) тощо [448] ).
У своїх роботах М. Є. Мерецький, обґрунтовуючи концепцію вчення про окрему теорію оперативно-тактичних комбінацій у розслідуванні злочинів, вказує на регулюючу функцію при усуненні конфліктів, які виникають при взаємодії правоохоронних органів [446, 445, 444] ). На думку І. М. Комарова, криміналістичні операції виконують інформаційно-пізнавальну, конструктивну, організаційну та регулятивну функції [314, 320] ). А. Р. Бєлкін серед функцій тактичних операцій називає рефлексивні, забезпечувальні, контрольні [63] ). В. Ю. Шепітько, досліджуючи проблеми розслідування злочинів організованих груп і злочинних організацій, зазначає, що тактичні операції за характером спрямованості поділяються на пізнавальні, пошукові та організаційні. Зокрема, до пошукових тактичних операцій він відносить «Груповий обшук», «Початковий повторний обшук», «Обшук затримання», «Допустимість обшуку з негативним результатом» [662] ).
Вся работа доступна по Ссылке