ситуації, пов’язаній з виконанням завдань за призначанням та вимогами, які вона висуває. В. Стасюк називає причиною виснаження комбатанта, яке може призвести до виникнення психічних травм та розладів, невідповідність психологічних ресурсів особистості вимогам обстановки, що оточують військовослужбовця [178].
Між витратами копінг-ресурсів особистості та її діяльністю існує прямий причинно -наслідковий зв’язок, тобто кількість витрачених ресурсів залежить від рівня складності конкретної ситуації. Теоретичний аналіз проблеми копінг-ресурсів дає підстави стверджувати, що головними їхніми властивостями є індивідуальність, обмеженість, здатність до виснаження та відновлюваність. Якісне та своєчасне відновлення особистісних копінг- ресурсів безпосередньо залежить від своєчасного та якісного виявлення основних ознак психічного виснаження комбатанта.
Термін «відновлення» запозичено із природничих наук, і він має декілька трактувань. Так, у хімії «відновлення» - це процес надання попереднього вигляду чомусь пошкодженому, зіпсованому, зруйнованому; приведення до попереднього стану, поновлення. У техніці поняття «відновлення» розглядається як подія, яка полягає в тому, що після несправності об’єкт знову відновлює здатність до виконання потрібної функції [4]. Розглядаючи термін «відновлення» у психологічному дискурсі, доречно звернути увагу на визначення, дане у Оксфордському словнику з психології, де він розглядається як процес повернення до нормального, первісного стану людини, органу, реакції [116].
У сучасних український тлумачних психологічних словниках термін «відновлення» розглядається як невід’ємний елемент загального процесу релаксації. Так, В. Бродовська визначає зазначене поняття як «фізіологічний стан динамічної рівноваги, який супроводжується розслабленням або різким зниженням скелетної мускулатури та процесами розконцетрації уваги та сприйняття» [28, с. 305], а В. Шапар - як «довільний або мимовільний стан
|