Програма та психодіагностичний інструментарій визначення психічного виснаження у військовослужбовців ЗС України після їхнього виходу із району бойових дій
Стаття 3 розділу 1 Конституції України визначає життя і здоров’я людини в Україні найвищою соціальною цінністю [76]. Крім того, незаперечним є той факт, що ефективність професійної діяльності військовослужбовця та успішність реалізації його професійних функцій залежать не лише від професійної кваліфікації суб’єкта діяльності, а й від психофізичного самопочуття, яке значною мірою визначають наявні у нього особистісні копінг-ресурси. Тому визначення рівня психічного виснаження комбатантів, що брали участь у виконанні завдань в районі ООС, є актуальною проблемою сучасної військової психології.
Розуміння залежності стану психічного виснаження організму людини від наявних копінг-ресурсів та їхніх зовнішніх проявів було покладено в основу концептуального задуму емпіричного дослідження. Нами було висунуто припущення про те, що критична витрата особистісних копінг- ресурсів є головною причиною загального виснаження особистості і робить низькоефективним (навіть унеможливлює) процес відновлення. Основними проявами виснаження є внутрішні та зовнішні зміни, що відбуваються в особистості та в її психічних процесах, які, як зазначав Л. Виготський виникають та функціонують у двох планах - соціальному та психологічному та знаходять свій прояв у поведінковій реакції особистості на несприятливі (загрозливі) зовнішні та внутрішні обставини [42].
90
Л. Гридковець зазначає, що основними симптомами психічного виснаження є: знижене відчуття психологічного благополуччя та якості життя, зростання інтенсивності емоційних проявів, зниження когнітивних здібностей, порушення процесів мислення, можливі депресія та ПТРС, нервово-психічна нестійкість, прагнення до ізоляції, зниження самооцінки, підвищена агресивність та тривожність тощо. Основними особистісними рисами, що сприяють розвитку симптомів виснаження є: недостатня автономність, емпатія, інтроверсія, нервово -психічна нестійкість, знижена самоповага, відсутність соціальної підтримки та інше [119].