У нас уже 242733 рефератов, курсовых и дипломных работ
Заказать диплом, курсовую, диссертацию


Быстрый переход к готовым работам

Мнение посетителей:

Понравилось
Не понравилось





Книга жалоб
и предложений


 






Название Бюджетування на підприємстві на прикладі ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат»
Количество страниц 130
ВУЗ Київському національному університеті імені Тараса Шевченка
Год сдачи 2010
Бесплатно скачать 18340.doc 
Содержание ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………………….7
Розділ І. Бюджетування та його місце в системі планування……………………….9
1.1. Суть бюджетного планування……………………………………………………..9
1.2. Механізм розробки і запровадження бюджетного планування на
підприємстві…………………………………………………………………….. ……17
1.3. Особливості розробки бюджетів на переробних підприємствах………………27
Розділ ІІ. Загальна оцінка системи планування на підприємстві…………………..40
2.1. Загальна характеристика ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат»………………………………………………………………………………40
2.2. Загальна оцінка системи планування на ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат»…………………………………………………….………………………...59
2.3. Взаємовідносини між підрозділами підприємства та формування фінансової структури ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат»…………………….....74
Розділ ІІІ. Основні напрямки вдосконалення системи планування на підприємстві…………………………………………………………………………...77
3.1. Підпорядкування процесу планування стратегічному розвитку підприємства…………………………………………………………………………..77
3.2. Розробка бюджетів як головного механізму реалізації бізнес-плану…………90
3.3. Організаційні та кадрові основи запровадження бюджетного планування на підприємстві………………………………………………………………………….102
Висновки і пропозиції……………………………………………………………….119
Список використаної літератури……………………………………………………123
Додатки……………………………………………………………………………….125

ВСТУП
Актуальним завданням будь-якого підприємства на сьогодні є підвищення його конкурентноздатності. Це пов’язано з посиленням конкурентної боротьби та обмеженням зовнішніх ресурсів. Дана ситуація призводить до відсутності можливостей для росту бізнесу, виходу його на нові ринки, диверсифікації та зниження, в кінцевому рахунку, його конкурентноздатності. В цих умовах необхідно налагодити таку систему бізнесу, яка здатна адекватно та своєчасно реагувати на вплив навколишнього середовища у всіх сферах.
Бюджетування є першим етапом розробки системи регулювання економічного управління та сприяє оптимізації фінансових потоків та ресурсів підприємства, що дозволяє значно знизити їх обсяг та потребу в них, собівартість та підвищити конкурентноздатність підприємства. Особливо варто виділити бюджетування як найважливіший спосіб взаємозв’язку стратегічного та оперативного управління всіма господарськими операціями, направленими на координацію економічних процесів підприємства і, як наслідок, на підвищення його конкурентноздатності. Таким чином, аргументована необхідність бюджетування для різних структур, що становить фінансово-економічну систему держави, цим і визначається актуальність обраної теми.
Об’єктом дослідження дипломної роботи є ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат», що є найбільшим виробником соняшникової олії в Західній Україні.
Предметом дослідження є процес бюджетування на підприємстві.
Ціль дипломної роботи – дослідження методологічних аспектів бюджетування для підвищення ефективності діяльності підприємства.
Для досягнення поставленої цілі необхідно вирішити наступні завдання:
• Визначити основні принципи бюджетування
• Виявити підходи до бюджетного планування
• Розглянути організацію процесу бюджетування
• Дослідити технологію бюджетування
• Виконати оцінку бюджетування на підприємстві
• Запропонувати можливі заходи вдосконалення системи бюджетування на підприємстві
• Проаналізувати систему планування на ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат»
• Сформулювати бюджет
• Здійснити аналіз виконання бюджету
• Розробити проект по вдосконаленню системи бюджетування на підприємстві
В ході дослідження були використанні методи статистичного, економічного, стратегічного аналізу та фінансового аналізу.
Теоретичною основою дослідження є роботи зарубіжних та вітчизняних економістів.
Інформаційною базою дослідження стали фінансова та статистична звітність ВАТ "Чернівецький олійно-жировий комбінат", а також ряд нормативних та законодавчих документів.
Список литературы ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
В дипломній роботі було проведено дослідження різноманітних підходів до визначення «бюджетування». Була досліджена технологія бюджетування на підприємстві, в ході чого встановлено, що єдиної моделі побудови бюджету не існує – для кожного конкретного підприємства він буде індивідуальним. Це пов’язано з тим, що його структура залежить від того, що є предметом побудови бюджету; розміру організації; ступіні, в якому процес формування бюджетів інтегрований з фінансовою структурою підприємства. Також були визначені основні етапи постановки системи бюджетування на підприємстві.
Враховуючи те, що управління – це перш за все інструмент реалізації стратегічних цілей, то спочатку в даній дипломній роботі була проведена діагностика операційного середовища даного підприємства, а саме був проведений аналіз конкурентного середовища за допомогою методів М.Портера, SWOT-аналізу, визначені основні стратегічні цілі підприємства, конкурентні переваги. Важливою також була комплексна оцінка фінансового стану підприємства та аналіз системи планування. Проведений аналіз свідчить про наявність у ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» необхідного потенціалу для ефективного розвитку, проте даний потенціал не використовується в повній мірі.
Головною проблемою на підприємстві є пошук шляхів вдосконалення та автоматизація системи бюджетування на підприємстві. Цей процес розпочався на підприємстві ще з 2006 року, але реалізувати його до кінця ще не вдалося. Основними перешкодами перш за все були нестача коштів, небажання керівництва приймати участь в процесі постановки системи бюджетування, а також нерозуміння персоналом необхідності у впровадженні даної системи.
В дипломній роботі були узагальнені основні проблеми, що пов’язані з неефективністю системи бюджетування, а саме:
- система бюджетування та планування не узгоджується зі стратегічними цілями підприємства;
- бюджети та плани розробляються керівництвом з урахуванням їх власних цілей та бажань, без участі підрозділів, що призводить до нерозуміння поставлених цілей підрозділами, завищення планів та недостатнього фінансування на їх реалізацію. Як результат, в минулому році та в поточному кварталі на ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» були значні відхилення фактичних результатів від планових показників.
- відсутність фінансової структури та бюджетного регламенту на підприємстві спричиняє пізні строки складання та подання бюджетів, відсутність відповідальної особи за їх виконання тощо;
- відсутність системи мотивації працівників та їх стимулювання до виконання бюджету не призводить до позитивних результатів по виконанню бюджетів;
- підприємство розробляє лише 1 вид бюджету, не аналізуючи різні можливі сценарії;
- бюджети та плани складаються за допомогою найпростішого програмного забезпечення MS Excel, результатом чого є помилки, що залишаються непоміченими.
В даній дипломній роботі була проаналізована система бюджетування, що зараз діє на підприємстві. Основний висновок, що можна з цього зробити – це те, що підприємство має значні відхилення фактично отриманих результатів від планових, що свідчить про неефективність діючої системи або незацікавленість в ній працівників даного підприємства.
Наприклад, при аналізі бюджету продажів за перший квартал 2008 року, абсолютне відхилення фактичних результатів від запланованих склало 28%, тобто підприємство недоотримало 44,2 тис грн виручки від реалізації. Звичайно, це все вплине на подальші результати аналізу. Значні відхилення спостерігаються також в бюджетах витрат на виробництво, управлінських витрат, оплати праці.
Аналізуючи бюджет доходів та витрат, можна зробити висновки, що чистий прибуток підприємства був менший від запланованого майже на 50% і становив 725 тис грн, хоча він мав бути на рівні 1427 тис грн. Це знизило не лише показники рентабельності по підприємству, але й призвело до погіршення інших фінансових показників.
Отож, необхідно терміново вжити заходи по перегляду процесу бюджетування на підприємстві. Саме тому в наступних розділах консультаційного проекту були розроблені рекомендації для покращення системи бюджетування на ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат», а також розроблений проект з усіма розрахунками.
Основні пропозиції є наступними:
- необхідно прив’язати бюджет до стратегічних цілей підприємства, тобто порядок розробки бюджетів: місія – цілі – стратегія – плани – бюджети
- Необхідно розробити фінансову структуру, бюджетний регламент – визначити основні строки подачі бюджетів, відповідальних осіб та систему мотивації.
- Необхідно, щоб бюджети складало не вище керівництво, а підрозділи підприємства.
- При плануванні прибутку на ВАТ «ЧОЖК» завдання ставиться наступним чином: в минулому році прибуток підприємства був на рівні 2% від виручки, а в цьому році повинен становити 3%. Але це невірно, оскільки невідомо звідки взялася цифра 3%. В даному випадку, якщо орієнтуватися на стратегічні цілі, то можна побачити, що підприємство визначило для себе досягнення прибутку на рівні 15% від обсягів продажів, тому щорічного зростання на 1% буде недостатньо. В цьому випадку необхідно розробити більш інтенсивний річний бюджет.
- Система бюджетування в обов’язковому порядку має включати в себе систему мотивації. Система мотивації повинна зв’язати мотивацію менеджменту зі значенням їх частки в фінансові результати діяльності підприємства.
- Важливим також є впровадження управлінського контролю, що визначить співвідношення планових та фактичних показників діяльності, причини відхилення та наслідки. Аналіз необхідно розпочинати з ключових показників діяльності, адже переходячи від показників верхнього рівня до показників нижнього рівня, можна побачити вклад в цей результат кожного центру відповідальності;
- Необхідно в найближчий час переглянути нормативи витрат на одиницю продукції, адже на ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» вони вже не переглядалися протягом довгого періоду.
- Варіантів сценарії в бюджету повинно бути декілька, а не один, як на ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат», до того ж необхідно постійно вносити корективи в бюджети, в залежності від ситуації, що склалася;
- Автоматизація системи бюджетування дасть змогу забезпечити достовірність та своєчасність планів та результатів аналізу на даному підприємстві».
На наступному етапі був розроблений проект запровадження системи бюджетування на підприємстві. Бюджет проекту був запланований в розмірі 1,2 млн грн., які підприємство може отримати як довгостроковий кредит в банку. Була розроблена організаційна структура, визначений керівник та команда проекту, основні етапи реалізації, а також проведений аналіз ризиків та шляхи їх мінімізації.
В проекті були розраховані основні витрати та доходи та визначений грошовий потік даного проекту. Чиста поточна вартість проекту становила 42,830 грн, внутрішня норма дохідності була на рівні 19%, що говорить про ефективність впровадження даного проекту. Також був порахований строк окупності проекту, який склав 6.69 кварталів, або 21 місяць.
Дані рекомендації були прийняті підприємством до уваги, і є надія, що в майбутньому підприємство скористається ними, що допоможе створити ефективну, діючу, автоматизовану систему бюджетування, яка забезпечить позитивні результати господарювання ВАТ «Чернівецький олійно-жировий комбінат» та досягнення всіх поставлених стратегічних цілей.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб», від 22 травня 2003 р., № 889-IV (зі змінами і доповненнями).
2. Закон України «Про податок на додану вартість», від 3 квітня 1997 р., № 168/97-ВР (зі змінами і доповненнями).
3. Закон України «Про оплату праці» // ВВР. — 1995. — № 17.
4. Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємств: Підручник. - 2-ге вид., доп. і перероблене. / - К.: КНЕУ, 2002. - 624с
5. Ансофф И. Стратегическое управление. — М.: Экономика, 1989. — 519 с.
6. Батенко Л.П., Бєлов М.А. та ін Планування діяльності підприємства, навчальний посібник, К.: КНЕУ, 2005 – 382 с
7. Бланк І.А. Основи фінансового менеджменту. Т. 1. – К.: Ніка – Центр, 1999. – 592 с.
8. Васильев А.А. Бюджетирование промышленных предприятий/Ресурсы интернета: - http://cis2000.ru/publish/books/book_16/ch_1.shtml.
9. Вітлінський В. В., Верченко П. І. Аналіз, моделювання та управління економічним ризиком: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2000. — 292 с.
10. Дем’яненко С.І.Менеджмент аграрних підприємств., навчальний посібник, К.: КНЕУ, 2005, ст 347
11. Добровольский Е., Карабанов Б. Бюджетирование шаг за шагом. – СПб: Питер, 2008. – 448 с.
12. Журнал Олійно-жировий комплекс, №2, вересень, 2006
13. Журнал Агродень №426(533), 2 октября 2006
14. Журнал «Бухгалтерские Вести», №24 ноябрь 2002 г.
15. Журнал „Справочник экономиста”, №7, 2007 год
16. Журнал „Управление компанией” №8, 2006 год
17. Кондратова И.Г. Основы управленческого учета. – М.: Финансы и статистика, 2000. С. 88
18. Котлер Філіп, Армстронг Гарі. Маркетниг, загальний курс, 5-те видання, Москва – 2001
19. Крейнина М.Н. Финансовый менеджмент / Учебное пособие. - М.: Издательство «Дело и Сервис», 1998. С. 34.
20. Кун Арнім та Нів’євський Олег. Податок на експорт насіння соняшника: погляд з іншого боку. // Економіка АПК. — 2004 р. — № 6. — с.155-167
21. Леонтьевский К.Е. “Производство растительных масел”, пищепромиздат, Москва, 1956. – 396 с.
22. Лихачева О.Н. Финансовое планирование на предприятии: Учебно-практическое пособие. – М.: Изд-во Проспект, 2003. – 264с
23. Методичні рекомендації по складанню бізнес-плану розвитку сільськогосподарського підприємства. — К.: Мінагрополітики України АПК, 2004. — 262 с.
24. Нелеп В.М. Планування на аграрному підприємстві: Підручник.- К.: КНЕУ, 2000.- 327 с.
25. Нелеп В.М Планування на аграрному підприємстві. Навч. метод. посібн.К.: КНЕУ, 2007.
26. Покропивний С. Ф., Соболь С. М., Швиданенко Г. О. Бізнес-план: техно-логія розробки та обґрунтування. — К.: КНЕУ, 2002. — 379 с.
27. Романовский М.В. Финансы, денежное обращение и кредит. – М.: Юрайнит, 2003. - 575с., с.282
28. Савчук В.П. Управление финансами предприятия. – М.: Бином. Лаборатория знаний, 2005, с. 389
29. Самочкин В.Н., Пронин Ю.Б. и др. Гибкое развитие предприятия: Эффективность и бюджетирование. – М.: Дело, 2000.- 352 с.
30. Хруцкий В.Е., Сизова Т.В., Гамаюнов В.В. Внутрифирменное бюджетирование: настольная книга по постановке финансового планирования. – М.: Финансы и статистика, 2002. – 423с.
31. Шершньова З.Є., Оборська С.В. Стратегічне управління: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 1999. – 384с.
Стоимость доставки работы, в гривнах:

(при оплате в другой валюте, пересчет по курсу центрального банка на день оплаты)
600
Скачать бесплатно 18340.doc 





Найти готовую работу


ЗАКАЗАТЬ

Обратная связь:


Связаться

Доставка любой диссертации из России и Украины



Ссылки:

Выполнение и продажа диссертаций, бесплатный каталог статей и авторефератов

Счетчики:

Besucherzahler
счетчик посещений

© 2006-2022. Все права защищены.
Выполнение уникальных качественных работ - от эссе и реферата до диссертации. Заказ готовых, сдававшихся ранее работ.